SCHIEDAMSCHE COURANT Politie haalt gevluchte Siegfried S. uit kelder Pa trimonmm's oningen wil: V huizen opknappen Overvallers vroegen eerst om werk Weg met auto's uit Plantage Gondriaan doei. geen toezegging Busbaan-avond groot succes Eerst om overval, maar later: ontvoering van prostituee Personeel onder schot ,ze riepen: money' money, Aantal misdrijven teruggelopen Geen chaos rond wijk centrum Oost Motie niet in stemming gebracht Van Diggelen en het milieu Gevaarlijk spelletje Vrijdag 16 december 1977- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 102de jaargang no. 25984— s PAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Deze week is de Vlaar- dingse gemeentelijke plantsoenendienst be gonnen met de verbe tering van de voeding stoestand van de bo men aan de Parkweg. Het zand wordt onder de bomen weggehaald en daarvoor in de plaats komt goede grond. Tevens wordt hei trottoir versmald tot een uitstapslrook. Voor de voetgangers wordt door het plant soen een alternatief pad aangelegd. Ver wacht wordt dat de werkzaamheden eind januari worden afge rond. Schiedam Na een zoekactie van een tiental met karabijnen gewapende poli tiemannen is gistermiddag Siegfried S. aangehouden. De 30-jarige Antilliaan uit Schiedam was op honderd meter van het hoofdbureau van politie gevlucht in de kelder van een woonhuis. Ten onrechte werd hij verdacht van een gewa pende roofoverval die kort tevoren bij de Schiedamse distilleerderij Piet van Gent had plaatsgevonden en waarbij alleen waardeloze papieren waren gestolen. Deze broer van de onlangs m het Noletziekenhuis gearresteerde Melfrun S. wordt echter nog verdacht van een ontvoering van een prostituee. Vandaag is hij daar voor overgebracht naar het bureau War moesstraat m Amsterdam. De Antilliaanse prostituee had met meer voor „Sigf willen werken. Met hulp van nog twee anderen zou hij haar ruim twee weken geleden hardhandig uit een „etalage" aan de Oudezïjd- se Achter-Burgwal hebben gesleurd en in een auto naar Rotterdam hebben gebracht Nadat de vrouw aangifte had gedaan van wederrech- terhjke vrijheidsberoving was daar al een man voor aangehouden. Siegfried, die al eens een paar jaar heeft gezeten voor een bankoverval m Groningen en ook een gewelddadige ont snapping uit Veenhmzen op zijn naam heeft staan, is de tweede. Gistermiddag ging hij er aan de Tuinlaan op de fiets vandoor toen agenten hem vanwege het verspreide signalement aanzagen voor één van de overvallers van de distilleerderij aan de Noordmolenstraat. Via de Plantage reed hij naar de Lange Nieuwstraat, waar hij een steegje indook, over schuttingen in achtertuin tjes klauterde en daar via een trappetje ver dween m de kelder van de familie Van der Brink aan de Lange Nieuwstraat. Na omsingeling van de buurt werd hij daar gevonden, nog net vóór aan dc agenten kogel vrije vesten zouden worden uitgereikt, „Ik stond in de soep te roeren toen een agent met een karabijn me zei dat er een overvaller in mijn huis zat. Ik schrok me rot en rende het huis uit, „aldus een onthutste mevrouw Van der Bnnk, wiens gehele huis door politiemannen werd door zocht. Nadat Siegfried lopend naar het nabijge legen bureau was gebracht is met behulp van vijf politiehonden nog naar een vuurwapen gezocht; tot men tot de conclusie kwam dat Siegfried S, mets met de gewapende overval had te maken. Schiedam „Ik vroeg die overvallers nog beleefd: wat kan ik voor u doen, heren? Maar 2ïj gingen er vandoor. Nou ben ik geen kerel van twee meter, maar kennelijk zijn zij toch bang voor mij geweest. Grappig." Met vuistvuurwapens waren twee'vrouv lijke personeel sleden van de distilleerden! van Piet van Gent bedreigd, toen gistermiddag rond kwart voor twee bedrijfslei der A Schipper het kantoor binnenkwam. Een tweetal donkergekleurde jongelie den stond op dat moment op het punt te vluchten. Met slechts als buit een stapel waardeloze papieren. „Pas toen zij wegwaren, 2ag ik beide dames nogal schrik achtig zitten en hoorde ik het hele verhaal," aldus Schipper. De overvallers wa ren 's ochtends al om werk komen vragen, vermoedelijk om het pand aan de Noord- molenstraat enigszins te ver kennen, zo dacht later direc teur C. G Hermans die met het duo had gesproken. Kort na half twee waren zij terug gekeerd, en bedreigden zij de dames A. A Vis-de Reu ver en E, W. Zwamborn-Ver- goes Houwens, die juist za ten te lunchen. Terwijl één de dames onder schot hield en in gebroken Engels „money, money" eis te, doorzocht de ander een kast Schipper vertelde la ter: „Alleen een plastic mapje met een vergeten ba lans uit 1950 of zo hebben de heren gesnaaid. Ik denk dat zij het wel weggekeild zullen hebben, want het is hooguit leuk studiemate riaal voor hen. Geld hebben zij lekker niet. Dat is niet gelukt Misschien goed dat ik binnenkwam, anders had den zij de dames nog om de privé-portemonnaies ge vraagd". Aan de politie kon een goed signalement worden geven, hetgeen een kwartier later leidde tot de arrestatie van Siegfried S die overigens aan deze overval onschuldig bleek. Volgens Schipper had één van de twee een typisch Afro-kapsel en had de ander kort haar, een pleister op zijn gezicht en een groen petje: „Knulletjes van een jaar of achttien of twintig, in die buurt, al schatte onze directeur, bij wie zij 's och tends boven waren geweest, de korthange wel op een jaar of dertig". Schipper: „In één vertrek had den zjj al in wat correspon dentie rondgesnuffeld, voor dat zij het kantoor binnen kwamen waar de dames za ten te lunchen Een klikkend geluid, 2oi ets als het overha len van een trekker, deed de dames opschrikken. Daar vóór hadden zij wel geluid gehoord uit het andere kan toor, maar er lopen wei va ker klanten naar binnen, dus dat was niet ongewoon". VI aardingen Patrimo- nium's Woningen heeft plannen om 812 na-oor- logse woningen op te knappen. De Vlaar- dingse woningbouw vereniging is hierover aan het praten met de Nationale Woningraad (NWK) het overkoe pelend orgaan van alle Nederlandse woning bouwverenigingen die het ministerie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening al heeft laten weten, dat „eke na-oorlogse wo ning snel moet worden aangepakt voordat het te laat is." Hoe de opknapbeurt precies llllll!IIIUIIIlllll!llllllllllUIIII!!llllllll!llllllinill»lllllllllll!IIIIIIUIIIIIIII!ini!llllllllinillllllllllllinilllll!IIIIIIUIIII!muilll]llllllllllllllUl!lll!llllllllllllll!llll! Schiedam De Plantage zou moe ten worden ge vrijwaard van ge parkeerde auto's. Deze wens liet het PPR-raadslid Herman Noorde- graaf zich ontval len op de laatst gehouden verga dering van öe raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Noordegraaf bena drukte op deze open bare bijeenkomst dat de Plantage één van Nederlands oud ste stadparken is; zo met de oudste Wet houder Chris Zijde veld reageerde daar alleen op met de grap: „Met het po dium is het toevallig ook het eerste drive- in theater van Ne derland." CDA-er Siera Rosman was wel voor het plan omtrent het 18e eeuwse park, maar: „Zonder de sloten die jaren geleden zijn verdwenen is de Plantage de Planta ge niet meer. Het plan viel ook m aarde bij Ruud Poels, een van de bestuursleden van de Historische Vereniging Schie dam die ook op de vergadering m het stadskantoor was Nuchter zei hij ech ter: „Fijn. Maar ik weet met waar die auto's heen moeten Daar heb ik geen op lossing voor." iiiiiiiiiiiiiimmniiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiinmjiiinniiiniiiintiiiiiiiiiiniiuiiiiiutmiiiiBiuiiiiiiiiiiiiiintiiitiiitiinniiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitiiiniitiituii in het vat moet worden gegoten, moet blijken uit de gesprekken die Patn- momum's Woningen gaat - voeren met de afzonderlij ke bewonerscommissies. Patrimonium-directeur Jan de Ligt wil niet spre ken over „renovatie". Hij schaart het liever onder de noemer woningverbete ring. Maar ook zal er m sommige gevallen sprake zijn van achterstallig on derhoud. De plannen behelzen het op knappen - zoals al eerder bekend was van 487 woningen m het blok gele gen tussen de Van Hogen- dorplaan/Rotterdamsewe- g/Van Maanenstraat en 48 panden in de omgeving van de Mesdagstraat. Pa- tnmonium's Woningen wil echter óók bekijken wat vertimmerd kan/moet worden aan 138 woningen aan de Burgemeester Pruissingel, en 139 huizen in en rond de Huijgens- straat in het centrum. Momenteel heeft men al een begin gemaakt met het aanbrengen van een nieu we leuken in de woningen. Daar blijft het echter niet bij. Kozijnvemieuwmg, warmte-isolatie en de met verplichte aanleg van centrale verwarming staan hoog genoteerd op het verlanglijstje van De Ligt, die hoopt, dat „het financieel, allemaai lukt", j Hiermee doelt hij op een j positieve beoordeling van het ministerie, dat de nodi- ge subsidie zal moeten j verlenen. Maassluis Het aantal mis drijven in Maassluis is dit jaar gedaald tot 698. Vorig jaar bedroeg dit aantal 825. Dit is een afname met 15 procent. Voorts ïs het aantal opgeloste misdrijven toegeno men met 13 procent. Vorig jaar werden 285 gevallen op gelost, dit jaar 322. Burgemeester Theo van Dijke maakte deze cijfers bekend tijdens de behandeling van de gemeentebegroting over 1978. toezegging, dat hij zou beplei ten in Den Haag, dat de huren- laag worden Huren voor nieuwbouw op kaalslag Oostwijk: Gaardingen Wethouder voor stadsontwikkeling Bas Goudriaan heeft gisteravond bewoners uit de Oostwijk verteld, dat nu nog gesteld kan worden dat de toekomstige huren van de te bouwen woningen op de kaalslag langs de le Van Leyden Gaeïstraat gemiddeld 200 gulden zullen worden. Dit verkondigde de wethouder op de wijkbijeenkomst m de bovenzaal van de Harmonie aan de Schiedamseweg Vanuit de bewoners was de vraag naar voren gekomen „hoe de gemeente staat tegen over de eis dat de huren vast gesteld zouden moeten wor den op dat gemiddelde van tweehonderd gulden". Pas daarna zo luidde de aanbe veling van de Oostwijkers moet een bouwplan ontwor pen worden. Goudnaan kon niet op de zaken vooruitlopen. Bekend is, dat de gemeente Viaardingen ge bruik kan maken van de zoge naamde huurgarantieregehng. Hierdoor kan de huur gega randeerd worden aan de hand van het definitieve schets plan van de te plegen nieuwbouw. Maar architect Henk Kiumder heeft dat karwei nog niet klaar. „Als we dat schetsplan hebben, gaan we naar het mi nisterie", sprak Bas Goud- riaan, „maar ik kan nog niet zeggen hoe dat uitpakt Het kan tweehonderd, honderd of driehonderd gulden worden". Ter geruststelling van de be woners deed de wethouder de Viaardingen De bewoners van de Oosterstraat en Wil- helmicastraat hoeven zich niet ongerust te maken, dat door de vestiging van het wijkcentrum in het oude Toe leveringsbedrijf in Oost, een grote verkeerschaos in hun straat zal ontstaan. Wethouder Rien Bovenberg ver telde gisteravond op het wijk overleg in de Harmonie, dat de hoofdingang van het toe komstige wijkcentrum aan de zuidzijde m feite de achter kant van het gebouw - zal komen te üggen. Aan de Oo&- terstraat komt weliswaar een ingang, maar de mensen die met hun auto naar het wijk centrum komen, zullen „ach terom" moeten. Geen openbaar v.w.o. in Maassluis Maassluis WM'80-raadslid li Peltenburg is het er niet mee eens dat minister Van Keraenade van onderwijs heeft besloten dat er ïn Maassluis voorlopig geen open baar voortgezet onderwijs op vwo-niveau komt. Hoewel B en W tegen dit besluit hebben geprotesteerd, wilde hij dat het college nogmaals bij de minister aan de bel zou trekken. Om zijn betoog kracht bij te zetten diende Fel ten burg hierover een motie in. De door zijn fractiegenote Come Scheffers en de WD ondertekende motie is door het college aanvaard. Letter lijk zei voorzitter burgemeester Theo van Dijke: „Daar heeft het college geen moeite mee" In een eerder stadium had onderwijswethouder Koos Smit gezegd wat precies de argumentering van de Haagse bewindsman was. In elk geval had het besluit van de minister niets te maken met bezuinigingen, maar betreft het een kwestie van een evenwichtige verdeling van het voortgezet onderwijs in de regio. Desondanks was het college bereid deze zaak in Den Haag nog eens aan te kaarten Of dat inderdaad zal gebeuren is nog maar de vraag. Want hoewel het college „geen moeite heeft met de motie", is deze niet eens in stemming gebracht. De begrotingsbehan deling was reeds afgelopen toen de Maassluise haven meester vanaf de publieke tribune doodgemoedereerd aan een der raadsleden zei" „En, hoe 2it dat ook weer met die motie van de heer Peltenburg, moet die nou niet in stemming worden gebracht9" Reactie van onderwijswethouder Koos Smit zuchtend-fluis terend „Ik geloof dat we inderdaad een staatsrechtelijke dwaling hebben gemaakt Per ongeluk, of expres? „Wat Jan van Diggelen ook zo hijzonder maaitt, is zijn kennelijke voorkeur voor gebou wen en mooie Schiedamse plekjes, zoals deze er eens waren. Mensen fotografeerde hij bijna nauwelijks, Wellict vond hij hen een sta-in-de- weg. Dat maakt wel, dat zijn werk een dierba re herinnering is voor de ouderen onder ons, en een ontdekking voor nieuwe generaties" op adolerende wijze sprak gisteravond Cees van der Geer, secretaris van de historische vereniging van Schiedam, over Jan van Digge len, de fotograaf van rond de eeuwwisseling aan wie een speciale kersttentoonsteJIing is gewijdDe belangstelling in het museum op de Hoogstraat was groot. Kunnen bezoekers van het Stedelijk in de en- treezaal al zien, boe Schiedam eens was en wat er niet meer is (door overbevolking, door groei van industrie, door andere milieuproble men), in de zaal erboven hangen fraaie affi ches: een expositie van vereniging Milieude fensie, die vijftig jaar strijd tegen milieuver vuiling uitdrukt. Viaardingen De bijeenkomst van het comité Actie Bus baan. is een groot succes ge worden. Een kleine honderd mensen waren aanwezig in de zaal De Deel in de Speel- Werkhoeve In Holy-Noord. Zij kregen te horen van alle fracties uit de gemeenteraad en ook de PSP, Socialistische Partij en D'66 welke stand punten men er op nahield. Het comité Actie Busbaan is speciaal in het levea geroe pen, om de Korhoen! aaa/Pa- trïjslaan open te stellen voor alle verkeer. En niet alleen de RET-bus, de fcaii en (bro mfietsers. De meeste politieke partijen he ten doorschemeren, dat zij zich wel met het standpunt van het comité konden vereni gen. PvdA en PPR lieten blij ken er een tegenovergestelde memng op na te houden. Voorlopig heeft hel comité het bijltje neergelegd „Maar", zegt buurtwerker Frans We ber, „afhankelijk van de be handeling in de commissiever gadering en de reactie van het l college van burgemeester en wethouders gaan wij even tueel over tot daadwerkelijke actie Een draaiboek daarvoor is reeds opgesteld en twintig mensen hebben zich al bereid verklaard om mee te doen" Maassluis Vandalen hebben in Maassluis de deksels van een groof aantal lantarenpa len losgeschroefd en deze weggegooid. Afgezien van de toegebrachte schade is dit le vensgevaarlijk. Het dekseltje beschermt namelijk de blan ke stroomtoevoerende delen van de bedrading. Aanraking er van zal men echter met de dood moeten bekopen. De po litie van Maassluis verzoekt dringend eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. Terwijl ouders ver zocht wordt hun kinderen te wijzen op de gevaren van ontblote stroomkabels.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1