Westland in ban van kerstster Kerstbomen: Sparren - b andel zonder weerga Groeiende interesse Holland Poinsettia >$lfc - i'tw; De kerst nadert Voor de West- landse tuinder zijn daardoor weer drukke tijden aangebro ken. Want via de veiling CCWS in Honselersdijk moeten de ko mende weken maar liefst ander half miljoen kerststerren wor den afgezet. Een gigantische hoeveelheid, vooral wanneer men dit cijfer vergelijkt met een jaar of zes geleden toen „slechts" 100.000 poinsettia's hun weg naar de consument vonden. De grote kentering kwam in 1971. V66r die tijd vond men de kerstster eigenlijk te duur (onge veer zeven gulden) waardoor slechts van een geringe afname sprake was. In dat bewuste jaar werd de tuinder echter door de vorst met een slechte oogst ge confronteerd en vandaar dat de kwalitatief toen niet zo sterke poinsettia's voor symbolische prij zen aan de man werden ge bracht. Hoewel de plant door de vorst „beschadigd" in de huiskamers kwam, was men over het alge meen toch enthousiast over de poisettia. Een jaar later was de vraag naar kerststerren dan ook aanzienlijk gestegen en de West- landse tuinder moest zich daar op instellen. Voor veel tuinders was de grote vraag naar kerststerren trou wens een uitkomst. Na het „to- matenseizoen" stonden immers veel kassen leeg die nu voor het kweken van de poinsettia ge bruikt konden worden. Hierdoor zijn niet de bloemenkwekers, maar vooral de groentetelers kerststerren gaan planten. De toenemende belangstelling voor de kerstster kwam op een gunstig moment. De niet 20 ster- ke Paul Niebolson-poinseftia had immers net plaats gemaakt voor de kwalitatief veel betere Anette Heg-poins.ettia. Laatstgenoemde kerstster was gemakkelijker te vertakken, bloeide langer, ver loor minder snel zijn bladeren en maakte allerlei kleurenvaria- ties mogelijk. Momenteel zijn er zelfs kerststerren in de handel met drie verschillende kleuren (wit, ro2e en rood). Door de jaren heen is de poiset tia toch een gevoelige plant ge bleven. Gevoelig vooral voor licht Niet voor niets is de kerst ster juist in de maand december (de dagen zijn dan het korst) het best in bloei. Daardoor heeft de plant de laatste jaren een binding gekregen met het kerst feest. Gerard van der Berg, hoofd van het bemiddelingsburo van de CCWS en belast met de afzet van de poinsettia's De kerstster ren die nu in de handel worden gebracht zijn allemaal via ver duistering in bloei gekomen. Dat wil zeggen dat de tuinders hun kassen om vijf uur donker ma ken om te zorgen dat de plant niet teveel licht krijgt" „Indien men lang plezier van een poinsettia wil hebben moet men zorgen dat de plant niet langer dan van 's ochtends negen tot 's avonds vijf uur licht krijgt. Buiten die tijdsmarge heeft licht een negatief effect. Ook voor kunstlicht is de kerstster erg ge voelig". Gemiddeld kan men toch onge veer drie maanden plezier heb ben van de kerstster. Dan vallen de bladeren uit en gooien de meeste mensen de plant weg om rond december weer een nieuwe te kopen. „Voor dat geld heeft het toch nauwelijks zin zoveel moeite te ondernemen om de plant in december weer in bloei te krijgen. Een bos bloemen is tegenwoordig immers bijna net zo duur als de poinsettia", betoogt Van der Berg. Na 1971 heeft de plant zich in ieder geval een duidelijke positie in het Westland verworven. Hoe wel de glazen stad beslist geen monopoly-positie bezit in Europa komen de meeste poinsettia's toch uit het Westland met Aalsmeer als goede tweede. Langzamer hand begint echter ook het bui tenland (België, Duitsland, Dene marken) te produceren. Dat neemt echter niet weg dat de meeste kerststerren toch worden uitgevoerd. Duitsland, Zweden, Denemarken, Frankrijk en Spanje zijn de grootste afne mers. De uitvoer van kerststerren wordt geregeld via exporteurs, die op het bemiddelingsburo van de CCWS zich komen oriënteren. In een monsterkamer maken zij een eerste keus, waarna ze de kweker gaan bezoeken en ui teindelijk een overeenkomst af sluiten. Het bemiddelingsburo treedt dus slechts als tussenper soon op. Inmiddels zijn er tuinders in het Westland die per jaar honderd duizend poinsettia's afleveren. Zij liggen goed in de markt. Omdat bij hen alle kerststerren in de zelfde conditie zijn bestaat er meer belangstelling voor de gro te partijen dan het beperkte aan tal dozen dat bijvoorbeeld via de veiling wordt verkocht. Niet alles gaat trouwens naar het buitenland. Een klein per centage wordt gebruikt voor de afzet in Nederland. Grootste af nemers zijn vooral de super markten, die de kerststerren in december voor een redelijke prijs op de markt brengen. Gerard van der Berg: „Het aan tal af te zetten kerststerren zal in de toekomst niet zo sterk meer toenemen als de laatste jaren. Maar de markt zal ook niet instorten, omdat de plant nu al volledig gebonden is aan het kerstfeest, Sterker nog, er wor den tegenwoordig in december aanzienlijk meer poinsettia's ver kocht dan kerstbomen. En om dat kerstbomen al jaren goed worden verkocht, is optimisme omtrent de export van kerstster ren best op zijn plaats. 4 .mm ■tl». - Gerard van der Berg met een kerstster. De drukke tijd is weer aangebroken. Kerstfeest. Tijd van gezel ligheid. Tijd om te hopen op een romantisch aan doend dik pak mooie witte sneeuw. Voor velen de eni ge nacht in het jaar dat ze naar de kerk gaan. Alles zins een tijd waar de men sen allang van te voren mee bezig zijn. De winke liers bijvoorbeeld met het versieren van hun etalages, de restaurants met het op stellen van speciale menu's en iedereen met het doen van inkopen. Eén ding dat bijna iedereen in die tijd koopt is dan wel de kerst boom. Die kerstboom is bij ons een ingeburgerd begrip, maar je zou je kunnen af vragen wat zo'n boom ei genlijk in de huiskamers doet met al z'n versierin gen op een feest dat gehou den wordt ter herdenking van de geboorte van Chris tus. Kerstmis is namelijk afgeleid van Christus-mis. Op die vraag is echter moeilijk antwoord te ge ven, want het is niet pre cies bekend hoe die boom dat feest op een gegeven moment is binnengeslopen. De verklaring zoekt men in het feit dat kerstmis van oorsprong niet alleen een religieus feest, maar ook een heidens feest was. Christus' geboorte werd in eerste instantie door de Oosterse kerk gelijk met het feest van Epifani, de verschijning van het god delijk Woord, op 6 januari gevierd. In het jaar 330 be sloten de Romeinen echter 25 december als datum te kiezen in verband met het zonnewendefeest „Sol In- vïctus", hetgeen onover winnelijke zon betekent Dit feest moest dan wor den vervangen door het feest ter ere van de geboor te van Christus, omdat Die Zich het licht der aarde noemde. De Germaanse heidenen vierden echter rond die tijd ook een feest, dat zijn oor sprong had in de vegetatie- en dodencultus. Anders ge zegd: zij probeerden met dat feest de levensvernieu wing te bevorderen. Daar toe hadden zij een omgang van gemaskerden, maakten zij lawaai en ontstaken zij vuren. Bekend was daarbij het branden van het kerst blok of de kersttobbe; een zwaar stuk hout dat soms dagenlang in de open haar den bleef branden. Ver moedelijk werden er ook sparren en dennen in brand gestoken en dat zou het primitieve begin van het invoeren van kerstbo men kunnen zijn geweest. Officieel werd de kerst boom zoals wij hem ken nen pas in 1521 in Straats burg gesignaleerd. Aparte handel Wie nu mocht denken dat daarmee alles is gezegd over de kerstboom wat er over te zeggen valt, heeft het mis; want het eerst hakken en later kopen van kerstbomen heeft geleid tot een hele handel met geheel aparte kennis daarachter. Allereerst moet men weten dat voor de kerstboom niet de den, maar de spar wordt gebruikt. En niet zo maar iedere spar, maar slechts een paar van de vele soorten die er bestaan, want niet alle soorten zijn als kerstboom geschikt Tenminste niet als men niet binnen twee dagen een. huis vol uitgevallen naal den wil hebben. Om te beginnen maakt men onderscheid tussen gehakte bomen en bomen met kluit, waar de wortels dus nog aan zitten en die men eventueel in de tuin kan planten. Voor die bo men met kluit wordt ge bruik gemaakt van blauw- sparren, die zoals hun naam al aangeeft een blau wige gloed over zich heb ben. Deze bomen zijn in Nederland te koop in leng tes van tussen de één me ter en de 1,75 meter. De prijs daarvan varieert tus sen de vijftien en de vijfen twintig gulden. De ordinaire en goedkoop ste kerstboom is de Picea die in de volksmond fijn- spar heet Daarvan zijn er op het noordelijk halfrond ongeveer veertig soorten. Nederland en Belgié ken nen geen inheemse soorten, maar in deze landen wordt Picea Abies veel geplant Die soort is naast leveran cier van kerstbomen ook nog leverancier van vure- hout. De lengte schommelt tussen de anderhalve en ze ven meter en de minimum prijs is ongeveer zeven gul den. Er zijn echter ook kerstboomhandelaren die kleinere boompjes voor la gere prijzen verkopen, maar dat zijn dan nog jon ge exemplaren. Nu moet worden opge merkt dat er op het ogen blik geen kerstbomen uit Nederland of Belgié te koop zijn, maar dat ze moeten worden ingevoerd. „Dat komt", vertelt kerst bomenhandelaar voor heel Nederland, de heer H.T, van Nunen uit Oosterhout, „omdat op een gegeven ogenblik hier zoveel kerst bomen waren dat ze bijna niets meer opbrach ten. In elk geval niet ge noeg om voor de handel nog aantrekkelijk te zijn. Toen is men opgehouden met het aanplanten en dat wreekt zich, want nu zijn er niet genoeg meer. Daar door is de prijs natuurlijk meteen weer omhoog ge schoten". „Twee tot drie jaar geleden rijn ze toen weer begonnen met het planten van spar ren en die rijn niet volgend jaar, maar het jaar daarop waarschijnlijk groot ge noeg om te worden ver kocht. Dan zal de prijs wel weer dalen. Volgend jaar daarentegen zal de prijs eerst nog wel even verder stijgen, want de vraag naar kerstbomen is groot Ga maar na dat ik alleen al 60.000 bomen per seizoen verkoop, dan weet je het wel. Ik ben nu twaalf jaar bezig met de verkoop van kerstbomen. In het begin moet je een beetje op de markt aan bod zien te ko men en gaat het steeds meer verkopen niet zo "hard. Toen ik eenmaal mijn positie had veroverd, ben ik ieder jaar ongeveer 10.000 bomen meer gaan verkopen", aldus Van Nu nen. Nobilis en Nordman De mooiste soorten gehak te bomen die hij verkoopt rijn de Nobilis en de Nord man (eigenlijk Normania) die hij vanuit Denemarken importeert. Die bomen zijn wel veel duurder dan de andere soorten ze kosten twintig gulden per meter hoogte maar ze hebben het onnoemelijke voordeel dat, hoewel ze geen kluit meer hebben, niet uitval len. „Al heb je ze vier maanden in huis,", zegt Van Nunen, „dan zitten»de naalden er nog aan. Dat is toch verbazend voor een omgehakte boom". Bang voor concurrentie van de kunstkerstboom, die helemaal niet kan uit vallen, is Van Nunen niet: „Nee hoor, als je zo'n ding één kerst in huis hebt ge had, verlang je vanzelf weer naar zo'n mooie echte boom. De meesten hebben daar zelfs het opruimen van een paar naalden wel voor over", meent hij. In tegenstelling tot de oude Germanen is de kerstboom er bij ons dus niet om te branden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5