Wethouder boekt met minderheidsstandpunt succes 'PvdA IS DICTATUUR' Leegstand neemt toe in Z-flats Bloempot krijgt meer aandacht Geen bungalow op Van Heutzpark? Singelzijstraten straks gesloten voor vrachtauto's Koop geen keramiek aan de deur" Vechtersbazen om de beurt voor de rechter DEFINITIEF GEBOUW VOOR KRUISVERENIGING SCHIEDAM:- PVDA: GEMEENTE MOET KOPEN Agent afgetuigd Sloper dreigt met revolver VOOR RUIM ƒ52.000 AAN GROEN VERMELD Alleen WD tegen vollelandstraat Vrije Academie waarschuwt: FRACTIEVOORZITTER VVD: Geen modder- voeten meer Kleintjes zijn ziek Dinsdag 20 december 1977. SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD -102de jaargang no. 25986 g pagina's- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Te duur voor het stadser f Schiedam „Waarschijnlijk komt het er nooit!" Dat riep gisteravond CDA-fractie- Icidster Rietje Taverne uit, toen in de gemeenteraad werd gesproken over een blijvend gebouw voor de Kruisvereniging Schiedam op bet stadserf, nabij het stads kantoor en het Proveniershuis, Volgens de confessionelen is een gebouw voor de kruisvereniging op die plaats te duur én voor de wijk waar het om gaat, het Singel kwartier, te afgelegen. Daarom werd aangedrongen op een per manente vestiging van een wijkconsulta- tiebureau op het Copemicusplein. Volgens de meerderheid in de gemeenteraad zal een dergelijke wens juist vertragend wer ken op de komst van zo'n bureau, vanwe ge de verschillende onderzoeken die dan moeten worden ingesteld (zo betoogde Pv- dA-lid Ruud van der Veer, huisarts in Kethel). Een motie van het adequate raad slid Els Heil wig (CDA) werd daarom ver worpen; alleen de confessionelen zelf en enkele WD'ers stemden vóór. Juist omdat de Kruisvereniging straks misschien definitief consultatie pleegt in de buurt van het stadserf, volgens een enkele jaren oud plan, is een vaste plaats op bijvoorbeeld het Copernicusplein stel lig af te raden, aldus CPN-wethouder Eef Collé. Bij reageerde nogal fel, toen Siem Rosman (ook al CDA) informeerde of de wethouder dan niet aan de kruisvereni ging wil laten weten,dat de raad vindt dat er zo spoedig mogelijk iets blijvends moet zijn. Collé: „Als je nu al begint met extra plannen maken, kost dat alleen maar een paar jaar meer". Hij kreeg gelijk van dokter Van der Veer. VVD-fractïevoorzitter Gerard Verhuls- donk merkte op, dat de motie van Heliwig helemaal niet vertragend hoeft te werken en dat daaruit alleen maar spreekt hoe zeer enkele raadsleden rekening houden met dienaangaande problemen in Schie- dam-Oost. De leegstand neemt toe Z-flats Schiedam De leegstaande wo ningen van de dne Z-flats m Groenoord moeten in bezit van de gemeente komen. Vol gens PvdA-fractieleider dr Joop de Jong kunnen daar door de onrustgevoelens wor den weggenomen, die bij Schiedam 'Bij het oppakken van twee vandalen is gister avond de 27-jarige agent P. den Hartog tegen de straat geslingerd en tegen het hoofd geschopt. De politieman liep daarbij een lichte hersen schudding op. Vandaag heeft hij zich ziek gemeld. De vechtpartij vond plaats aan de Buys Ballotslngel, waar jongelui ruiten van de Prinses Beatrix-school vernielden. Bij aankomst kregen de agenten dreigementen en scheldwoor den naar het hoofd geslin gerd. Toen ze toch twee rad draaiers wilden aanhouden werd Den Hartog afgetuigd. Mei behulp van twee andere politiemannen is men er als nog m geslaagd de 18-jarige Joodgieter J. A, D en de I7-ja- nge havenarbeider A. R. W. naar het politiebureau te brengen Schiedam Voor het dreigen met een vuurwapen is door \.ier politieagenten de 31-jari- ge Schiedammer W. v. H aan gehouden De sioper had in snackbar Vero nica aan het Broersveld 2ijn lO-jonge stadsgenoot C. G. een geladen revolver onder de neus gestopt. De aanleiding van dit gebeuren is volgens de politie nog onduidelijk. Het wapen is inbeslaggenomen. Maassluis De „lieve" jeugd van Maassluis heeft dit jaar voor ruim 5200Ó gulden aan groenvoorzieningen vernield. Van dit bedrag werd (19513.19 besteed aan tran sport- en loonkosten. In totaal werden vernield: 107 bomen, 4195 heesters, 260 m2 tegels, 24 speelwerktuïgen en voor een bedrag van ruim duizend gulden aan bollen, zo- mergoed, bloembakken en pa len. enz. I i' Vlaardmgen De Stichting de Vrije Academie Vlaardmgen waar schuwt inwoners van het Waterweggebied geen keramiek aan de deur te kopen van lieden, die beweren dat de opbrengst ervan ten goede van de academie zal komen. Evenals vorig jaar is de academie bericht, dat onbekenden zich aan dergelijke verkoopraktijken schuldig maken. Deelnemers aan de cursussen van de academie maken werkstukken voor hun eigen plezier. De Vrij Academie organiseert geen dergelijke acties, zo laat men weten Advies van de academieKoop geen keramiek aan de deur. Kom het maar zelf bij ons maken, dat is voordeliger en plezieriger." Vlaardingen „PvdA stem- tuur", meent mevrouw Hoog- dien, is stemmen voor de die- endijk. „Ook in Vlaardmgen tatuur." Dit meent mevrouw hjkt het deze kant op te gaan". M. L. Hoogendijk-van Holst, zo constateert zij wijzend op Pellekaan, fractievoorzitter v,an de. VVD van de afdeling A [aardingen. In een artikel van de uitgave voor de VVD wijst zij op de ontwikkeling m Amsterdam waar volgens de liberale fractievoorzitter Nieuw-Linksen van plan zijn de meer gematigden op een zijspoor te rangeren om zelf de macht in handen te nemen. „Hier dreigt een zuivere dicta- de houding van de PvdA die een geheel socialistisch college van burgemeester en wetl jU- ders prefereert boven een af spiegelingscollege bestaande uit verschillende politieke groeperingen. Letterlijk schrijft zij daarover. „Als het definitieve verkiezingspro- gram van de PvdA vasthoudt aan de wens van een links college, dan weet eenieder, die PvdA stemt, dat hij stemt te gen de democratie en voor de dictatuur." Ondanks deze bejegening aan het adres van de PvdA besluit- mevrouw Hoogendijk haar ar tikel met de bereidheid uit te spreken dat haar partij de ge meenteraadsverkiezingen tege moet gaat vanuit het principe tot samenwerking te komen met andere partijen zonder daarbij de socialisten uit te sluiten Een reusachtige graafmachine moest er gisteren aan te pas komen om de bergen zand te ordenen tof wat straks een op en afrit moet worden. Het gaat om die van de Maassfuissedijk ter hoogte van het industrieter rein en het volkstuincomplex. Deze weggetjes, eigenlijk een vluchtmogehjkhe/d. verkeerden reeds geruime tijd in een deplo rabele toestand Vooral die aan de kant van het industrieterrein had meer weg van een modder poel. De op- en afntjes die ook wat breder worden, krijgen echter pas m het voorjaar hun asfalt- laag. Voorlopig moet men het stellen met zogenaamde slak ken. In elk geval krijgt de wan delaar geen moddervoeten meer. Vlaardingen „Dat argument van die geluidshinder vind ik er met de haren bijgesleept". Dat vertelde wethouder Bas Goudriaan gisteravond aan de leden van de commissie voor stadsontwikkeling. Onder werp van gesprek was het bebouwen van het Landstraatkwarüer. Goudriaan wenst het huidige parkeerterreintje te bebouwen met 25 woningen. steeds meer bewoners van de Z-flats ontslaan De leegstand in de flatgebou wen op het Chopmplein, Gnegplein en Sibebusplein neemt aanzienlijk toe. Dat komt, volgens leden van de PvdA, omdat de eigenaar - het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds de flats van de hand wd doen. ..De huidige bewoners krijgen van het fonds met het recht van koop aangeboden en vre zen dat de huur sterk stijgt, als de woningen het eigendom worden van een duistere club", zo werd vorige week tijdens de ledenvergadering van de socialisten keihard ge steld Steeds meer gezinnen verhuizen om die onzekere toekomst naar elders, terwijl er nauwe lijks interesse bestaat bij po tentiële bewoners om ui deze flats te trekken Over deze indruk merkte dr. De Jong nog op „Waarschijnlijk pro beert het ABP zoveel moge lijk verdiepingen leeg te krij gen om deze straks gemakke lijker te kunnen verkopen". De fractievoorzitter noemde het vrij logisch, dat de beleggers' na tien jaar van de Z-flats af willen. „En daartegen is niets te doen. De gemeente heeft geen juridische mogelijkhe den om te voorkomen, dat die leegstand groeit. Die situatie ligt anders, als de gemeente de lege woningen opkoopt", zei De Jong, daarmee een sug gestie van Pvd A-senator Jan Simons overnemend In de drie 2-flats wonen op het ogenblik ongeveer 750 gezin nen. Hel Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds bleek voor commentaar met bereikbaar. In het college van burgemeester en wethouders neemt hij ech ter een minderheidsstandpunt m. Want de rest van het colle ge vindt dat aan de Baan- straat naast cafe de Ltjn- draayer geen (tien) wonin gen gebouwd moeten worden, opdat voor de ingang van de Lijnbaanhal een pleintje ge vormd wordt. Tevens speelt voor de ovenge collegeleden de te verwachten geluidsover last een rol van betekenis. WD-leden mevrouw Van Toor en Floor Quast schaarden zich achter het meerderheids standpunt van het college. Van Toor wees erop, dat bij een gebeurtenis in de Lijn- baanhal acht- a negenhonderd man tegelijk naar buiten ko men en dan moet je een ruime uitloop hebben". Meer succes boekte Goudriaan bij de ovenge politieke frac ties Zowel PvdA als CDA liet doorschemeren de Baanstraat wel te willen bebouwen. Dit alles onder de voorwaarde dat een garantie kan worden ge geven dat vijftien woningen in de sociale sector zullen vallen Deze mening werd hen in dank afgenomen door wethouder Goudnaaru Deze verkondigde dat het plan van het Rijs- wijkse architectenbureau Groep 5 met gehandhaafd kan blijven als de gemeente raad een besluit zou nemen om de Baanstraat toch maar met te bebouwen. Het gevolg hiervan is dat het een schier onmogelijk karwei wordt om de woningen nog enigszins be taalbaar te maken. En dan te bedenken, dat oorspronkelijk m het VOP-aktieplan staat op genomen dat het Landstraat- project een zogenaamde door stromingsfunctie is toebe deeld. Dit houdt in dat ge bouwd zou moeten worden voor bewoners van te slopen woningen in de Vettenoordse- polder. Ook als de Landstraat over eenkomstig Goudnaans ver langen met 25 woningen bebouwd wordt, zaJ het nog moeilijk worden om in de so ciale sector (woningwetwonin gen) te bouwen, „Maar", ont hulde de wethouder, „daar valt nog wel extra subsidie voor los te peuteren. Er zijn op het ministerie vier potjes voor". Dit laatste werd in twijfel ge trokken door speciale gast Abel de Jong, coordinator van de projectgroep stadsvernieu wing Vettenoordsepolder. Sterker nog. De Jong ver klaarde. „Zonder die Uen wo ningen aan de Baanstraat komt het project in de vnje sector Dat heb ik persoonlijk vernomen van Groep 5". Schiedam Het CDA wil meer zekerheid hebben over een vrolijk verfje voor de plaatselijke openbare toiletten. Een aardig kleur tje voor de urinoirs is wenselijk, 20 had actiegroep Bloempot '76 eind november geopperd, en daarom was tevens om subsidie gevraagd voor fraaie opschildering van grauwe hokken tot piasparadijzen. Het college van burgemeester en wethouders had de raad voorgesteld dat verzoek slechts voor kennisgeving aan tc nemen, maar daarmee ging het CDA gisteravond niet ak koord. In de verder bijzonder lauwe vergadering van de ge- Vlaardingen De leden van de commissie voor stadsontwikkeling hebben er weinig moeite mee om een jarenoud bestemmingsplan "oor een woning aan het Van Heutzpark aan hun laars te lappen. In dat plan staat vermeld dat op het Van Heutzpark nog één woning gebouwd mag worden. Op de bewuste ruimte staan nu wat bomen en struiken. De bewoners hebben echter hun veront rustheid uitgesproken over de mogelijkheid dat toch gebouwd kan worden en dat het groen dan moet verdwijnen. Fractievoorzitter van de PvdA, Hans Versluys, zei gisteravond op het Vlaardmgse stadhuis, dat hij geneigd is om het standpunt van de bewoners te delen. 2ijn woorden: „Het gaat maar om oén huis. En anderzijds behoud je een brokje landschapssehoon". Zonder morren verklaarden de ovenge commissieleden het hier mee eens te zijn. Het college van burgemeester en wethouders meent daarentegen dat „die ene bungalow" toch wel zinvol is. Wethouder voor stadsontwikkeling Bas Goudriaan zal het standpunt van de commissie dan ook ter sprake brengen in het college. Vlaardingen Omdat de 24-ja- r,ge Ruud de G. uit Vlaardin gen het gerucht zou hebben rondgestrooid dat zijn kennis Cor K., een 28-jange hulp- koelmonieur uit Vlaardingen, nogal wat auto's stal, moest hij het op 2 maart ontgelden. Een woedende Cor stond hem voor zijn woning op te wach ten. Ondanks het feit dat hij de deur van het huis al uit zijn hengsels had getrapt be zat Cor nog voldoende fut om Ruud een tand uit zijn mond te schoppen. Toen hij zich uit de voeten maakte, kreeg hij echter een mes in zijn schou derblad. Volgens de officier van justitie mr. W. A. de Saint Aulaire was Ruud degeen die dat op zijn geweten had. Ruud ontkende en de politie rechter vond met voldoende bewijs om de Vïaardinger daarvoor te veroordelen. Dat Ruud toch nog een voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken tegen zich hoorde uitspreken, had hij te wijten aan de ravage die hij aanrichtte toen hij een beetje was bijgekomen van de af- rammeling. Cor had het mes uit zijn rug getrokken en had bij iemand in de straat aange beld om hulp. De vrouw be sloot hem naar het ziekenhuis te njden „Omdat hij bloedde als een rund" zoals de politie rechter mr. M. F. L. M van der Grinten het uitdtukte. Toen zij nog maar net m de auto zat kwam Ruud er aanlo pen. Cor schooi de auto uit om zijn vijand weer te lijf te gaan. Dit keer moest hij ech ter het onderspit delven. Met een ijzeren pijp kreeg hij er van langs. Ruud ramde ook nog alJe ruilen van de auto in elkaar Het hoeft hem heel wat geld gekost om dat weer te vergoeden. Bovendien was hij Cor weer tegengekomen, nadat die op maandag 30 september was veroordeeld tot tweehonderd vijftig gulden Bij het verlaten van de rechtszaal had Cor geroepen dat hij bever de ge vangenis in zou gaan dan de boete te betalen Die gelofte deed hij met gestand Hij per ste het geld volgens Ruud on langs af, door hem een gat m zijn hoofd te slaan. Ruud heeft daarom weer een klacht bij de politie ingediend tegen Cor, meenieraad werd dan ook be sloten, dat aan de actiegroep inderdaad iets meer aandacht moet worden besteed. „Het is niet fatsoenlijk een geïnteres seerde zomaar af te schepen met een simpel voor kennis nemen, er moet wel een waar om btj'\ aldus sprak CDA- fractieaanvoerster Rietje Ta verne. Haar partijgenoot Cees Lans bergen deelde later mee, dat de confessionelen altijd het waarom willen weten. Over het speciaal navragen om re denen betreffende dit belang wekkende punt zei hij: „liet viel ons deze keer erg op". De gemeenteraad had overigens voor de decern barver gadenng relatief weinig tijd nodig. Kostte het vergaderen m no vember in totaal bijna een hele dag, gisteravond was hef in anderhalf uur bekeken Op positie werd dan ook met ge voerd door CPN en PPR: Aad de Wolf en Herman Noorde- graaf - twee markante woord voerders van kleme partijen - waren ziek. Schiedam De onlangs gehou den acties tegen hetsluipver- keer in de zijstraten van de Singel zijn niet voor niets geweest. Burgemeester en wethouders hebben besloten om de straten gesloten te ver klaren voor vrachtauto's. Men komt daar enigszins mee tegemoet aan de wensen van buurtbewoners, die al het sluipverkeer kwijt willen. Bij dc nieuwe regeling voor vrachtauto's wordt eer uit zondering gemaakt voor be stemmingsverkeer en wel als volgt: Ooslsingel in beide richtingen, Villastraat in noordwestelijke nchting. Wattstraat in zuidoostelijke richting, Van Leeuwenhoek- straat in noordwestelijke richting en öosterslraat ten slotte in zuidoostelijke rich ting. Het is nog niet bekend wanneer de nieuwe maatregel precies ingaat. Eerst moet het ver- keersbesluit van de gemeente nog dienovereenkomstig wor den gewijzigd. De verwach ting is dat een en ander pas over maanden rond zal zijn. Wanneer het zover is worden er bij de betreffende straten in Schiedam-Oost borden ge plaatst.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 1