Zondagsschool bereid zich voor op de Kerst Kerstkijkavond in scholen M Blokje - ^Lrond/ Kerstfeesten Veel mensen voor 9t eerst in liet museum Ruitentikker bij Turkse winkel WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 Anti- baggeractie wordt voorbereid Technische controle tweewieiers Aanrijding onder invloed Bi ng Goedkoop zwemmen in Dol-Fijn Tankauto over de kop in sloot Kerstbomen- markt Markt vrijdag eerder gesloten Nieuwe predikant in Maasland Mini vernield Voetballers gedupeerd 3 Vlaardingen Momenteel 1 wordt gewerkt aan een spe ciale krant, waarin de nood- zaak ui worden uitgelegd I van de zogeheten actie anti- jiftig havens lib. i De actie zal gevoerd worden door de Socialistische Partij, het Milieu Actiecentrum (MAN) en de Schiedamse en Tflaardingse afdelingen van de PSP. In het laatstversche nen nummer van Rood Vlaar dingen wijst de Vlaardingse PSP er op, dat het nodig is dat de bevolking actie gaat voeren. „De overheid in dit gebied vooral PvdA-regen- ten houdt zich vrijwel ge heel doof of blind voor de griezelige gevaren die de ge volgen kunnen zijn van de opspuitingen met bagger- troep", aldus de pacifisten, „de agrarische produkten uit de Broekpolder bij voorbeeld met onder andere hoge concentraties van het zwaar giftige cadmium mogen nog steeds geconsumeerd worden". Verwacht wordt, dat de anti-gif tig havenslibactie eind januari van start kan gaan. Vlaardingen In het kader van verkeersveilige voertui gen heeft de Vlaardingse po litie maandagochtend een controle gehouden op de tech nische staat van Fietsen en bromfietsen. Dit werd gedaan in de nabije omgeving van het Professor Casimir college op de Claudius Civilislaan. De politie maakte dertien pro cessen-verbaal op wegens di verse verkeersovertredingen. Voor een uitgebreid technisch onderzoek moesten tientallen bromfietsers hun tweewieler naar het politiebureau over brengen. „Geen overbodige zaak", luidt het commentaar van de politie, doelend op de controle, die in de toekomst met medeweten van de schoolleiding regelmatig zai worden uitgevoerd. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft maandag twee automobilisten verba li- seerd wegens het rijden on der invloed van alcoholische drank. De 22-jange J.W.G. uit Vlaardin- j gen bleek de dag al vroeg met het nuttigen van enkele bor rels te zijn begonnen. Hy werd 's morgens naar het bu reau overgebracht nadat hy met zyn personenauto een aanrijding had veroorzaakt op de secondaire rijbaan van de Beethovensingel richting de Burgemeester Paussingel waarbij lichte materiele scha de ontstond. De bloedproef werd genomen. Huize Pronk aan de Louise de Colignylaan in Vlaardingen heeft de zer dagen meer weg van een goedlopende boek winkel, dan van een normale woning; sta pels boeken, kwastjes, lijm, labeltjes, fraaie linten enzovoorts. Het „boekwinkeltje" draait op volle toeren en hef personeel maakt overu ren. Nog vofir het einde van deze week moeten alle boeken de deur uit. Boeken, die bestemd zijn voor de kinderen van de zondagsschool Maranatha in Hoiy- Noord. Al weken vóór het kerstfeest zijn de leiders en leidsters van de zondagsschool m touw met het samenstellen van het pro gramma. En zoals dat nu een maal altyd gaat, op het laatste moment moeten nog talloze za ken geregeld worden, zoals m dit geval: het sorteren van dc talloze boekjes die de kinderen aan het eind van het kerstfeest mee naar huis krijgen. De Maranathazondagsschool bestaat nog maar enkele jaren. Desondanks stijgt het aantaf „leerlingen" gestaag. „Wij heb ben nu een dikke tachtig kin deren", zegt Adri Pronk. Zij is de hoofdleidster van de zon dagsschool. Daar zij kleutei* leidster van professie is kan Adri haar dagelijkse beroep combineren met een stukje hobby, eigenlijk zou je moeten zeggen „roeping" Week in week uit staan de negen leid sters en leiders klaar om de kinderen uit Ffoly-noord op te vangen en hun de verhalen uit Jn oktober reeds eerste besprekingen de Bijbel over te brengen, ver tellend, zingend en vaak ook tekenend. De aanpak van de jonge leiding blijft niet onop gemerkt voor de kinderen uit deze Vlaardingse wijk. Begon nen met slechts enkele kinde ren is de zondagsschool uitge groeid tot een dikke tachtig Groei Adri Pronk is dan ook trots te kunnen vertellen dat het aantal groepen, in het bijna afgelopen jaar is uitgebreid met één tot m totaal vijf Voor zichtig voegt de brunette er aan toe ..'s Winters zitten die klassen wei voller dan 's zo mers" V/at dat betreft is de zondagsschool wel veranderd Vroeger ging men met zoveel uit als vandaag de dag, waren vader en moeder bhj als de kinderen 's zondags een uurtje onder dak waren en nog iets nuttigs opdeden ook. Want een feit bhjft: ook nu nog heeft een deel van de kinderen ou ders. die bujten de kerk staan. Dat weten de leidsters en lei ders van Maranatha. Daarom ook besteden zij extra veel aandacht aan de kerst. „Niet alleen de kinderen kijken er naar uit", zo zegt „meester" Mark Koudijzer, „ook de ou ders vinden het prachtig. Voor velen betekent het kerstfeest van hun kind de enige keer in het jaar dat zij m een kerk zijn Laten wij het dan naar hun zin maken, overigens zon der m overdrijving te verval len" Zoals gezegd is de leiding van deze zondagsschool reeds we ken in de weer. Adn zegt hier over: „Al in oktober hebben wij een speciale vergadering gehad over de kerstfeestwe ring, Op de liturgie na, dat is het programma waarop men kan lezen welke liederen er gezongen worden en welke ge dichtjes door de kinderen wor den opgezegd, is op één avond het hele programma in elkaar gezet. In de richting van Jaco- lme Elsenaar knikkend ver volgt Adri met* „Ztj moet het vrije verhaal vertellen en zij - bedoeld wordt Gonnie Woens- dregl, red - vertelt de kerstge schiedenis Terwijl Adri dit allemaal ver telt. zitten de andere zondags schoolmedewerkers op nun knieen op de vloer of rond de tafel, zoeken zij de tientallen boeken uit en plakken zij daarin de labeltjes met daarop de naam van het kind. Ande ren houden zich bezig met het samenstellen van de plaatselij ke zondagsschoolkrant en het nieten ervan. Boekenkeus Het uitzoeken van de boeken vinden de medewerkers een van de moeilijkste zaken Van daar ook dat zij dit groten deels hebben overgelaten aan Adn Pronk, die vanwege haar werk meer op de hoogte is van het „verantwoord-zijn" dan de anderen Ondanks een aantal nieuwere namen, komt die van W G. van de Hulst nog steeds op de lijst voor. Verder enkele spannende jongensboeken van Piet Prins, schuilnaam van oud-Tweede Kamerlid Jonge ling (GPV). Op vele boekom slagen prijkt de hondekop van Snuf, voor vele jongens geen onbekende vriend. Pratend over de kwaliteit van de kinderboeken geeft vryc- verhaal-vertelster Jacohne El senaar reeds een voorproefje van wat de kinderen op Twee de Kerstdag te horen krijgen Ze gaat zo op in haar verhaal dat het koekje dat zij m haar hand heeft tussen haar vingers door op de grond valt „Mooi, maar te lang", zegt Adri op besliste toon „Er kan best wat uit. anders krijgen de kinde ren straks de nebels Mag met langer dan een kwartier du ren". Jacohne vindt het met erg en spreekt af dat het ver haal nog eens wordt doorgeno men. „Ieder zyn vak", zegt ze berustend. De schoolkrant samenstellen en nieten. De kinderen vin de zon dagsschool Maranatha vieren maandag 26 de cember om 17.00 uur hun kerstfeest in het kerke- lijk-centrum Holy aan de Reigerlaan. Er wordt ge rekend op zo'n 200 be langstellenden. Wie ech ter geen kinderen heeft op de zondagschool, maar gewoon wil komen kijken (met kind) ia ook van har te welkom. Verder wordt op Tweede Kerstdag, eveneens om 17.00 uur bet zondag schoolkerstfeest gevierd van dc kinderen uit het centrum van de stad. Dat gebeurt in de Grote Kerk op de Markt. Moeilijk De moeilijkste vertelling is on getwijfeld die van het kerst verhaal. Hoe dan ook, bijna iedere Nederlander kent het verhaal wei-kerkelijk, of niet- kerkelyk. Gonnie Woonsdregt. e Welk boek voor welk kind? die straks de kerstgeschiede nis .aan de honderden belang stellenden moet vertellen, weet nog steeds niet precies hoe te beginnen „Het is altijd erg moeilijk om een juiste invals hoek te vinden", zegt ze pein zend „Maar, dat komt nog wel....". Het spreekt dat de kinderen zelf een belangrijke bijdrage moeten leveren aan hun kerst feest kerstliedjes zingen, klein toneelstukje opvoeren en zelfs een stukje voordracht/decla matie. „Je moest eens weten hoe zij hun best hebben ge daan", zegt Mark Koudijzer met enige trots „Al weken kennen zij de tekst uit hun hoofd en enthousiast, je moet ze met de samenzang een bee tje temperen anders schreeu wen ze de oren van het hoofd Het leuke is dat alle ouders, met één uitgezonderd eraan meewerken. In dat uurtje zon dagsschool kunnen wij dat al lemaal met m hun hersentjes stampen. Dat gebeurt groten deels thuis. Maar al heel snel hebben ze allemaal de tekst onder de knie". Bij het naar huis gaan drukt een der leiders de kerstuitgave van de zondagsschoolkrant tn de hand. Behalve zakelijke mededelingen, versjes, agenda, puzzeltje en redactionele stuk jes van de kinderen zelf. staan er deze keer ook opmerkingen van kinderen in. Zo had de juffrouw het verhaal van de Ark van Noach verteld. Vraagt de juf een week later: Waarom hep toen alles onder water'" Reactie van het kind ..Omdat er toen geen straatpu- tjes waren, juf Schiedam De carnavalsver eniging De Rietzeilers houdt donderdagavond 22 december een kerstbingo-avond- Het spel begint om 20 00 uur in de grote zaal van het gebouw voor Christelijke Sociale Be langen aan de Lange Haven 73 De zaal is al een uur eer der open. voor iedereen boven de 16 jaar Schiedam De openbare lage re scholen Willem Brouwer en Klaas de Vries en de kleu terschool De Tierelier houden op donderdag 22 december gezamenlijk een zogeheten kerstkijkavond. Van zeven tot negen uur staat het ge bouw aan de Willem Brou werstraat in de Gorzen open voor ouders, familieleden. kennissen, oud-leerlingen en buurtbewoners- in het schoolgebouw vinden dan diverse aktivuteiten plaats, zoals de vertoning van een filmpje over een van de schoolreizen en de uitvoering van kerstliederen door een uit leerlingen samengesteld koor tje. Tijdens deze avond worden loo tjes verkocht voor een tombo la met achthonderd prijzen en er is een kraampje waar an tieke leesboekjes te koop zyn. Voor de kinderen zyn er twee grabbeltonnen en voor elite leerling Ügt een klein kerst presentje onder de kerst boom De ouders van de kleu ters kunnen een dia-vertonmg van het Sinterklaasfeest be zoeken, terwijl voor elke kleu ter een kerstkransje in de kerstboom hangt. Gratis kof fie en limonade zijn voorra dig. Het gebouw is op deze avond versierd. Elk kind heeft op zijn bank een door hem zelf gemaakt lantaarntje staan „Het is voor het eerst dat de drie scholen iets gezamenlijk organiseren", meent Henk van der Tang, hoofd van de Willem Brouwerschool, „dat is toch wel uniek voor Schie dam. De gezamenlijke kerst kijkavond ts een eerste stapje op weg naar een stuk integra tie van de dne scholen". Maassluis Evenals in de voorjaarsvakantie kunnen jongeren vanaf vrijdag 23 de~ c. tot en met vrijdag 6 janua ri in het Maassluise zwembad Dol-Fijn goedkoper zwem men. In het kader van bet programma Sport-Real kun nen in de genoemde periode jongeren tot en met 16 jaar dagelijks tussen 13 en 16 uur één uur zwemmen voor de prijs van vijftig cents. Er is plaats voor maximaal 25 zwemmers per uur. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW m het Gildehuisje, Zuiddyk 11. By het kopen van de kaartjes kan men voorkeur opgeven voor het uur dat men wd zwemmen, waarmee afhankelijk van de animo rekening zal worden gehouden. Het zwembad is tijdens de kerstvakantie van 16 tot 20 uw geopend voor particulier zwemmen. Op de beide kerst dagen, op oudejaarsdag en op nieuwjaarsdag is het zwem bad gesloten Schiedam— Vijfduizend liter spoeling is gistermorgen uit een over de kop geslagen tankauto in de sloot langs de Harre weg gestroomd. Bij het uitwijken voor een onbekend gebleven tegenligger was de auto met de rechtervoorwiel m de berm terechtgekomen, over de kop geslagen en m het water terechtgekomen. De chauffeur, de 22-jange CJ.A.P. uit Vlaardingen, kwam er met de schrik af. Met de berging van de wagen is men ruim twee uur bezig geweest. Het verkeer is die tijd omgeleid Schiedam Veel mensen komen dezer dagen voor het eerst van hun leven in een museum. Dat heeft een onderzoekje van de historische vereniging Schiedam uitgewezen. „Het blijkt dat veel mensen nu maar eens de knoop hebben doorgehakt, uit belangstelling voor de foto's en prentbrief kaarten van Jan van Digge len"" deelde gisteren de secre taris van de vereniging, Cees van der Geer. mede. In het Stedelijk Museum op de Hoogstraat is het de afgelo pen week opvallend druk ge weest Over het gefotografeer de Schiedam van tientallen jaren geleden worden talloze gesprekjes gevoerd, in de trant van „Ja, daar heb ik nog eens....en „Weet je nog? Daar stonden vroeger bomen en m die huisjes, da ér, is oma geboren; het ligt nu braak". Hoewel volgens het historisch genootschap veel voeten voor het eerst over de museum- drempel heenschryden, ts de tentoonstelling over fotograaf Van Diggelen met werkelijk baanbrekend te noemen; „Ik denk met, dat ook voor ande re museumactmteiten de inte resse by die mensen groter wordt. Uit dat onderzoekje blijkt namelijk ook dat de mensen, die er voor het eerst zyn. m de meeste gevallen direct na het bezichtigen van de expositie weggaan, zonder andere zalen te verkennen". Maasluis Tegen betaling van twee dubbeltjes kan de Maas sluise jeugd weer op 4 janua ri - tussen 14 en 16 uur - afgetuigde kerstbomen inle veren voor de brandstapel. De traditionele verbranding, die onder leiding staat van de brandweer, vindt rond half vijf plaats op het terrein langs de Dr. Jan Schoutenlaan en op het terrein bij het NS-sta- tion Maassluis-West Schiedam De Centrum-markt sluit vrijdag 23 december eer der dan normaal. Aan de Lange Kerkstraat en de Broersveld sluiten de kramen reeds 's middags om half vier. Een en ander houdt verband met de kerstuitvoering van Schiedam-Zingt die 's avonds in de Grote Kerk aan de Lan ge Kerkstraat wordt gegeven- Maasland De gereformeerde kerk van Maasland heeft weer een tweede predikant. Het is ds. J. Sonneveld, zijn vorige standplaats was het Groningse Scheemda. De nieuwe predikant heeft inmiddels zijn intrede gedaan in Maas land en heeft zich kortgeleden met zijn echtgenote en drie kinderen gevestigd. Ds, Sonneveld (45) is overigens geen onbekende in de omgeving van Maasland. Scheemda was weliswaar zijn eerste standplaats, maar hij is geboren in Schiedam en getogen in Vlaardingen. Schiedam De gele Mini van de 21-jarige E.H. de K. is in Schiedam-lVest vernield. Aan de Juliana van Stolberg- straat werd door een onbe kende tegen de auto van de Vlaardingse geschopt De schade is nog niet vastgesteld De vrouw heeft inmiddels wel bij de politie aangifte gedaan Schiedam Op het terrein van de voetbalvereniging DHS it> een groot aantal vernielingen aangeriehl. Drie doelnetten. twee zeildoeken van dug-outs, een schakelkast en een afzetting werden op het veld aan de Schiedamse- weg vernield De daders na men een wegwijzer en zes ny- lonkooiden mee Korte tyd daarvoor hadden vandalen reeds een paar TL-buizen ka potgeslagen en een nylon - koord over de toegangsweg gespannen Het bestuur heeft aangitte gedaan by de politie Rakkei had met zoveel zin om uit haai kennel te komen om op dc gevoelige plaat vei eeiuwgd te u oiden Erg schuw liet zy toe dat er een Schiedam Uit de vitrine van het Turkse winkeltje op de hoek van de Mariastraat en de Kortlandstraat heeft een ruitentikker twee horloges met een totale waarde van 100 gulden gestolen. De schade die werd aangericht om de twee polshorloges van het merk Venno te bemachtigen bedraagt 50 gulden Van de dader ontbreekt nog elk spoor. fiiJ de Codi aan de Kethelstraat verdwenen tijdens een inbraak 100 pakjes sigaretten. Onbekenden kwamen het gebouw door een ruit op het dak binnen. Nachtelijk bezoek kreeg ook de school aan de Stadhouderslaan. Nadat men bij het gebouw in het Westen een ruit van de voordeur Tf.^d ingeslagen verdween een radio ter waarde van 100 gulden. Uit de kassa van het automobielbedrijf Walraven en Dekker werd een bedrag van 1145 gulden gestolen. De dader heeft zich vermoedelijk bij het bedrijf aan de Grote Markt laten insluiten nem om haar kop werd ge daan Ze was nogal bang want ze probeerde iedere keer wed opnieuw de band te ontwijken Toen ze echtci aan de lijn buiten liep viel het allemaal noga! mee Toen wildt ze niet meer stil zitten maar had overal aan dacht voor De losse takken op de grond de steentjes. in dllea zat» ze een speelobject on wilde ovein! achter aan Ze \oeit zich misschien niet helemaal op haar gemak tu*-M'n al die andere honden waarvan de meeste u at gt ti ter zyn dan zij Rakker is naar het dieiente huis Hargahoeve gebracht omdat zij overdag in de wirt kei zat en dan iedere klant hartelijk begroette heigeen niet door iedere klant werd gewaardeerd Dit alle» speel de zich nog af in een dieren- zaak waar. naar men aan mag nemen, toch echte die renvrienden komen Nu zit Rakker op een echte dieren vriend te wachten die haar vriendelijke karakter be grijpt Tot zolang wordt zy liefdevol in het dierentehuis aan de Sportlaan 2 m Schie dam verzorgd. Rakker is een goede speelkameraad vooi kinderen en een ritje met do auto vindt zy ook wel plezie rig Mits zy geregeld wordt uitgelaten weet Rakker dat zy haar behoefte buiten FIN DE GOOT) moet doen Of Rakker er tegen kan om al leen thuis te blijven is met helemaal zeker omdat zy ge wend was de gehele aag m dc winkel te vertoeven met '.eel mensen om haar heen Ze heeft daarbij wel geleerd dat zij ook tegen vreemden niet altyd onvriendelijk moet zyn Hopelijk maakt Rakker de jaarwisseling en m een nieuw gezin mee Naast Rakker zitten er nog m hei Dierentehuis een keeshond van ongeveer i 1 2 jaar 2 vutte poedeltjes t-en b.isiaatdje en bastaard Col- In- Verdei zitten er nog een uant.il poezen en katers van de loeft yd van 3 maanden tot 5 jam Hieronder oe\ indt zich oom Pirnfnet je een leuk katertje van ongeveei 4 maanden zwart un en erg speels Onbegrijpelijk maar Pimmetje zit nu a! een hek maand op een nieuwe baas te wachten terwijl hu toch alles mee heeft Hy verdien? het zeker om de kerst onder de kerstboom te vieren Hij heeft al plechtig beloofd üat hy dc ballen en de lichtjes er niet uil zal halen SIGNALEMENT: Naam Rakker Ras bastaard herder Geslacht vrouwelijk Leeftijd- 7 maanden Kleur zwart bruin Beharing, kort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 3