Inzenders maken iiel de moeilij k Klaarmaken ellen en JHH f 'm m Zij gaat de lucht in SfÉ Het lekkerste kerstmenuis er... Enkele winnende mennes Kerstmenu van mevrouw M. Ekels, die hiermee de eerste prijs won: Het menu van mevrouw G. de Jong, t weede-pri j s winnares Het van menu J. Sypkens m PP mms mm gill §gi| WèÊèèm SS8 WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 5 De winnares van onze culinaire wedstrijd „Wie maakt het lekker ste kerstmenu 1977" is bekend. Mevrouw Ma rianne Ekels uit Vlaar dingen heeft tenslotte de driedaagse vliegreis voor twee personen naar Londen gewonnen. Bergen werk hebben de juryleden in betrekke lijk korte tijd moeten verzetten. Na een aarzelend begin stroomden uiteindelijk de inzendingen bij tien tal ien tegelijk binnen. Vandaar ook een com pliment aan het adres xan de chef-koks Jan Hazenberg van bistro 't Straatje in Vlaardingen, Frits Portzgen van res taurant De Ridderhof en Joop Bongers van restaurant De Lange Haven in Schiedam. „Ze hebben het ons om den drommel niet ge- makkelijk gemaakt", 3 mompelde een zwoe gend-jureren de Joop Bongers tijdens de ver gadering der chef-koks. Gedrieën waren de mannen-uit-het vak be gonnen met het karwei dat naar hun idee in een uurtje gepiept zou zijn. Maar, hoe meer inzen dingen zij in hun han den kregen hoe moeilij ker bet werd om te oor delen. Na ongeveer een uur van intensief lezen en (vooral) vergelijken restten de drie juryle den nog tien menu's/re cepten. Hoewel de koks wel wat gewend zijn als het gaat om originaliteit, zijn en- .kele inzenders er deson danks in geslaagd ook hen nieuwsgierig te ma ken. Wat te denken van de combinatie spruitjes met banaan, of feest- peerfcjes en onthoofdde sinaasappeltjes? Frits Portzgen vond het idee van de „bananenspruit" wel origineel, maar of het allemaal echt lekker was, dat moest hij eerst eens goed voor zich zien en proeven. Veel waardering had de jury ook voor mevrouw B. Slagboom-Arms die op de cent had uitgere kend hoeveel haar menu per persoon kost. Gok origineel vond zij het ..goedkoopste kerstme- nu" circa zeven gul- I den per persoon van l de 77-jarige mevrouw C. Vorstenbos. Helaas vie len de „kokkinnen" C.K C. Broek-KIeiberg en Van der Borden op het laatste moment buiten de prijzen. Van alle ingezonden re cepten was er slechts een, bestemd voor hen die een dieet moeten volgen. De jury was zo enthousiast over de in zending van het slanke- lijnmenu van de heer J. S. H. Sypkens uit Schie- 'dam dat deze daarmee de vijfde prijs in de wacht sleepte. Nog een laatste opmer king van de jury. Het verschil tussen de eer ste en tweede prijs was uiterst gering. Doorslag gaf tenslotte de origina liteit wat betreft de stijl: grotendeels En gels. Voordeel van tweede prijswinnares mevrouw Gerry de Jong is dat het menu groten deels daags te voren kan worden klaarge maakt en dat is toch wel een prettig idee na al die drukke kerstvoor bereidingen. Kier volgen de prijswin- naressen(naars): I Me vrouw M. G. M. Ekels. Merellaan 17, Vlaardin gen; 2 mevrouw G. de Jong, Haringvlietstraat 14, Alphen a.d. Rijn; 3 Mevrouw L. van de Meijden, Van der Werf- straat 80, Vlaardingen; 4 Mevrouw M. Weber- Holierhoek, T. Verheij- straat 129, Schiedam; 5 De heer J. Sypkens, B, Verhallenplein 175, Schiedam; 6 Mevrouw M. Rijneveen, Ekster laan 294, Vlaardingen; 7 Ueke Vonk, Mr. Ver schuurstraat 42, Vlaar dingen; 8 Mevrouw P. Braber van Wuikeren, Ruurlohoeve 22, Vlaar dingen-H.; 9 mevrouw T. de Koo-Dirivesteijn, Kievitstraat 2, Maas sluis; io mevrouw J, van Dorp-Hoogland, Sjtadhouderslaan 2, Vlaardingen. Alle winnaars van harte gelukgewenst. U kan uw prijs afhalen bij de re dactie van deze krant. Voor Schiedam is dat: Broersvest 3 en voor Vlaardingen en Maas sluis: Brede Haven straat 6, Vlaardingen. Oe jury m vergadering bij en Joop Bongers naar rechts: Jan Hazenberg. Frits Portzgen Zoals de redactie van deze krant reeds had beloofd volgen hier de menu's en recepten van enkele van de prijswinnaars. Daar sommigen er een heel boekwerk van hebben gemaakt, zijn wij helaas genoodzaakt (terwille van de ruimte voor anderen) enkele menu's in te korten. Dit doen wij dan niet op de receptuur, maar wel door enkele onderdelen van het menu weg te laten. Daarvoor bijvoorbaat onze excuses. Voor de rest: klaarmaken en smullen... Rotterdam Een stralende mevrouw Ma rianne Ekels uit Vlaardingen heeft maandag middag uit han den van de heer J. F. W. J. Schal- lig de twee vlieg biljetten voor de reis naar Londen ontvangen. Dat gebeurde op het kantoor van reis bureau METRO dat aan de Nieu we Binnenweg 1 te Rotterdam is gevestigd. Daar de vliegbiljetten tot eind volgend jaar geldig zijn kan mevrouw Ekels op haar gemak bepalen wanneer zij de vlieg-oversteek naar het land van John Buil gaat maken. Overigens bleef het niet alleen bij het overhan digen van deze tickets. Vandaar dat de heer Schallig ook nog een fraaie bos chrysanten aan bood. „Per slot is dat wat fleuriger in deze tijd dan alleen maar die twee papiertjes", zei hij lachend. Tegenover de reisbureaumana ger vertelde me vrouw Ekels on der het genot van een kopje koffie dat zij de twee vliegbiljet ten met graagte accepteert, maar dat zij nog niet precies weet wanneer zij naar Londen gaat. Vermoedelijk wordt dat het ko mende voorjaar of het najaar van 1978. Wat zij van vliegen vindt? Spannend, zo reageerde zij spontaan. l i M5 De heer J. F. W. een bos chrysanten Schailig van METRO overhandigt mevrouw Ekels de vliegbiljetten a. toast surprise b. bouillon marrow-bone c. Guinea-fowl (hoofdgerecht) d. orange-fired ice e. koffie met likeurf Voor de toast-surprise heeft men nodig: 400 gr. kippelevers (liefst vette); 100 gr. champignons; bo ter; blaadjes sla; wat tomaten; kleine ui of preitje; room (2dl.); vier sneedjes witbrood; zout, pe per en eventueel scheutje ketjap (soj a-saus). Bereiding: levertjes wassen en la ten uitlekken, uitje snipperen en champignons wassen en in dun ne plakjes snijden. Bak gesnip perde ui, samen met kippelever- tjes en champignons op matig vuur; room met scheutjes toe voegen, desgewenst een scheutje ketjap erbij. Indien de massa op kleur is, uitscheppen en op de inmiddels geroosterde sneedjes witbrood doen. Garneren met blaadje sla. Bouillon „marrow-bone"; de bouillon trekken van 1 pond schenkelvlees, in kleine brokjes gesneden. Verder 1 grote ui, 2 Knorr soepblokjes en wat peper. Voorts moet men apart circa 20 minuten een grote mergpijp la ten trekken. Dan, als deze is afgekoeld, voorzichtig met een mesje ontdoen van het merg. (zorgen dat het merg een geheel blijft). Dan in plakjes snijden en in koelkast doen om het daar te laten stijven. Vervolgens; selde rij en peterselie (ruime hoeveel heid) van steeltjes ontdoen en goed wassen. Verder; een prei in kleine schrijfjes snijden. Bij het opdienen: de bouillon even goed laten koken. In de vier soepkommen de rauwe groenten leggen en daarop de hete bouil lon gieten. Vervolgens garneren met plakjes merg. Direct opdie nen. Hoofdgerecht: parelhoen (voor vier personen Reken I parelhoen voor twee per sonen 12,50 per stuk) 25 stuks jeneverbessen; 150 gr. boter; knoflook, peper, zout (naar smaak); witte wijn (2 dl.) en peterselie. Bereiding: Kneus de jeneverbes sen en vermeng deze met een hoeveelheid zachte boter. Wrijf vervolgens de parelhoenders, zo wel van buiten als van binnen in met zout, peper en een door midden gesneden knoflokje. Stop het mengsel van jenever bes en boter in beide parelhoen ders. De hoenders snel aanbra den in circa 90 gram boter en voeg daar de witte wijn bij. In ongeveer een uur dient het gevo gelte gaar te zijn. Deze moet tijdens het braadproces enkele malen gekeerd worden en er de boter overheen gieten. Opdienen met gebakken aardappeltjes, of in olie gebakken krielaardappel tjes, die echter voorgekookt die nen te zijn. De wijnsaus, aange lengd met een ei mee opdienen over het gebraden hoender. Naar keuze: verse sla, dunne groene boontjes, gepofte appels met preiselbeeren gevuld. Aan bevolen wijn: een goede Beaujo- lais/Chateauneuf du Pape. Dessert: ijs met geflambeerde si naasappel (orange-fired icé). Voor het gemak van de huis vrouw: koop kant-en-klaar-va- nille-ijs voor, vier personen, te bewaren in vriesvak. Voorts 4 sinaasappelen, 40 gram boter en 2 eetlepels bruine suiker; hoe veelheid rum of oranje Curasao of Grand Marinier. Het flambe ren gebeurt gezellig aan tafel indien men over een rechaud beschikt Verdeel het vanilleijs over de vier in de koelkast koudgeworden borden. De 4 si naasappelen in dunne plakken gesneden liggen dan reeds klaar. In de Hambeerpan wordt de boter gesmolten. Roer de bruine suiker daab doorheen. In dit mengsel de plakken sinaas appel leggen en nu en dan om keren. De drank, even voorver warmd, in de pan gieten. Pan scheefhouden, zodat de vlam er in kan slaan. Vervolgens de brandende sinaasappelschijven en vocht over de pro ties ijs gie ten. Een prachtig schouwspel. a. KreeftcockUil b. champignonsoep c. konijn in tutti-frutti d. gevulde sinaasappels Voorts: aardappelpuree-rozet- jes, krokante salade en prinses- seboontjes. Wijn: cötes du Rhóne Voor de kreeftcocktail heeft men nodig: 1 dl. tomatenpuree; 1 dl. tomatenketchup; 1 theelepel pa prikapoeder; 1 dl, stijf geslagen room; 2 dl. sherry; 1 theelepel zout en blik kreeft; 1 citroen en wat peterselie. Bereiding: Roer de tomatenket chup met de paprikapoeder zo nu en dan omdraaien. Na tuurlijk kan dit ook in een schaal gebeuren. Zaterdagochtend: tutti-frutti zet ten in de wijn, basterd, kruidna gelen, kaneel, gemberpoeder, worcestershiresauze en ketjap, 's Middags het vlees uit de ma rinade halen, afdrogen en be strooien met peper en zout Bo ter in braadpan smelten en vlees bruin braden. Afblussen met de (inmiddels) gezeefde marinade i met het opgeloste (in de marina de) bouillonblokje. Vlees op een zacht vuur circa 45 minuten sto ven. door elkaar. Voeg daaraan de Vervolgens de geweekte tutti-frut- tomatenpuree erbij, dan de stijf- geslagen room en vervolgens de sherry, luchtig dooreenschep- pen. Zet het geheel-in de koel kast.. Koel de glazen en vul deze met kreeft. Giet er dan het ge koelde mengsel overheen. Gar neren met wat fijngehakte pe terselie en een schrijf je citroen dat u aan het glas hangt. Voor het konijn in tutti-frutti heeft men nodig: 1 flink konijn;; zout en peper; 125 gr. boter; 1 bouillonblokje; 40 gr. bloem; wat koffieroom; 2 a 3 zakjes tutti-frutti; 4 a 4 dl. d. rode wijn; 1 theelepel kaneel; 5 kruidnage len; 1 theelepeltje gemberpoe- ti erbij met ongeveer de helft van het weekvocht (maar zonder de kruidnagelen) en laat alles nog eens 45 minuten stoven. Zet de pan daarna op een koele plaats en haal deze pas weer tevoorschijn ongeveer een uur voor het kerstmaal. U hoeft dan het geheel alleen maar op te warmen. Opgewarmd en al legt u het vlees en de tutti-frutti op een schaal. Bind het stoofvocht eventueel met wat bloem, aange mengd met wat room of koffie melk. Giet dit over het vlees en ede tutti-frutti. Erbij serveren: aardappelkroketten of rozetjes. U moet dan het volgende doen: der, wat worcestershiresauce; Kook 1 kilo verse aardappelen en ketjap en 3 theelepeltjes bas- stamp deze fijn met circa 11/2 terdsuiker. Voor de marinade: 3 dl. melk, 2 losgeklopte eieren en dl. (ongeveer 3 kopjes) rode 80 gram boter. Zout en noot- wijn; 4 eetlepels azijn; 2 flinke museaal naar smaak toevoegen, uien in ringen gesneden; theele- Beboter een bakblik en vul een peltje_ thijm; 2 laurierblaadjes; spuitzak met de puree. Spuit er ca. 15 jeneverbessen; geplette peperkorrels en eventueel wat knoflook. Reeds^ vrijdag moet worden be gonnen met het bereiden van de marinade: de wijn, azijn en overige ingrediënten doen we, samen met de in stukken ge knipte konijn in een flinke plas tic zak. Het geheel moet 20 24 uur blijven staan (marineren), rozetjes van op het blik en zet dit in een voorverwarmde oven (temp. 225 graden). Na tien mi nuten is alles klaar. Wat de sala de betreft: U hebt nodig: verse sla; 4 tomaten; kleine bloem kool; 1 groene paprika en een uitje; anderhalf ons gepelde walnoten; 3 eieren; tabasco; 3 eetlepels slasaus, paprikapoe der, teentje knoflook en radijsje. Dit slankelijn menu bestaat uit: a. asperges met ossetong b. aspergesoep met stukjes kip 1 en groente c. gevuld kalkoenkuiken met groenten en aardappelpuree d. chipolatapudding e. koffie capuccino Voor het voorgerecht heeft men nodig: 12 asperges, dunne plak jes ossetong. Bereiding: rol de asperges (ge kookt) in de ossetong en garneer deze met stukjes augurk. Voor het hoofdgerecht: 1 kalkoenkui ken van drie kilo; ïwat zout; 250 gr. margarine (dieet) en alumi niumfolie. Voor de vulling: part jes appel; ontpitte gedroogde pruimen; kastanjes; droge sher ry; mager kalfsgehakt. Voor 500 gram kalkoen moet men ca. 100 gram vulsel hebben. Wrijf de kalkoen van binnen en van buiten in met wat zout. Sprenkel binnenin sherry. Ver meng de kalfsgehakt met wat zout tot op smaak en vervolgens mengen met de schijfjes appel, pruimen, de kastanjes en wat sherry. Vul met dit al de kal koen op. De opengesneden kal koen vervolgens weer even dichtnaaien; of -binden met een touwtje. Maak de oven warm en laat in de braadslee de margari ne bruin worden. Als het schuim bijna verdwenen is de kalkoen er in leggen en tijdens het braden af en toe besprenke len met de eigen jus. Dek de kalkoen als hij gebruind is af met folie en laat hem dan in 3 1/2 a 4 uur gaar worden. Ge bruik het vulsel eventueel als compote. Bekleed de poten met papiermanchetjes. De lekkerste groenten hierbij is ongetwijfels een rauwe witlofsa lade met geraspte appel of peen en magere slasaus. Ook fijn van smaak zijn gekookte kleine spruitjes of worteltjes. Om te drinken: wijn „dunpatron", of wel een schenkwijntje van het huis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1977 | | pagina 5