Vlaardingse arts, „vechten, alle tild die me non qegund is vandaag 85 jaar: - - - VRIJDAG 6 JANUARI 1978 Vlaardingen Hij is een statige, kaarsrechte verschijning. Keurig in het pak-met-vest. Het dunne, grijze haar zorgvuldig naar ach teren gekamd. Het hoofd immer iets naar voren gebogen. Oplet tend. Altijd op z'n hoede eigenlijk. Een strijdbare verschijning. Naar z'n eigen woord „nog lenig als een kat". En wie daaraan twijfelt kan ter plaatse een demonstratie krij gen. Comeiis Moerman: de kanker-dokter uit Vlaardingen is vandaag 85 jaar geworden. De twintig jaar die hij al van zijn aow had kunnen genieten, mogen tot de meest pro- duktieve van 2ijn leven worden gerekend. Nog vier dagen van de week zit z'n wacht kamer op het Vlaardingse landgoed Hoog stad stampvol patiënten. Werkt hij van klokke twaalf tot een uur of acht "s 'avonds. Een opmerkelijk mens. Iri 1939 schokte hij medische stand en wetenschap met zijn mededeling: „Ik heb het kankervraagstuk opgelost". Dat lever de- hem geen lauwerkrans op. Wat hij dacht dat een zegen voor de mensheid zou zijn. een op voeding en vitaminen geba seerde kankertherapie, werd de inzet van een taaie strijd, die nu al zo'n veertig jaar duurt. Comeiis Moerman: genie of charlatan? Die vraag heeft nooit een gefundeerd weten schappelijk antwoord gekregen. Medische stand en wetenschap hielden het op 't laat ste en hebben niet-aflatend getracht dat te bewijzen. „Wetenschappelijk" werd Moer man's doodvonnis geveld in 1958, met de verschijning van het rapport-Delprat. Het resultaat van het werk van een gelijknami ge commissie, die de praktische resultaten ran de Moerman-therapie moest onderzoe ken. Het rapport is van de verschijning af tot heden sterk omstreden, het adjectief wetenschappelijk mag er stellig met aan worden gegeven, maar het is officieel nooit herroepen. Verworpene Comeiis Moerman is een verworpene in de medische wereld van Nederland. Ztjn theo rie, zijn therapie en de praktische resulta ten daarvan werden (en worden) door de meerderheid naar het njk der fabelen verwezen. Jarenlang werd de situatie be heerst door het syllogisme: kanker is onge neeslijk, als Moerman zegt een kankerpa tiënt te hebben genezen, dan heeft die patient geen kanker gehadï Medici zagen er geen probleem in om terwille van die visie hun diagnose aan te passen. Was kanker toch overduidelijk aangetoond, dan heette het dat de genezing een verlaat effect was van de toegepaste klassieke therapieën. Of er was sprake van een spontane genezing. Maar Moerman mocht geen gelijk hebben. Nooit. In het begin van de jaren dertig rondde Comeiis Moerman zijn studie als arts af. Hij nam zich voor zijn leven te wijden aan de oplossing van het kankervraagstuk. Hij wilde er zijn collectie duiven voor gebrui ken, maar het Duitse Bayer-concern liet hem weten dat proeven met duiven zinloos waren, omdat bij een gezonde diuf, m tegenstelling tot andere proefdieren zoals ratten en muizen, geen kanker kon worden verwekt. Juist dat gegeven nam Moerman tot uitgangspunt van zijn onderzoekingen. „Waarom kan bij muizen wel, maar bij postduiven geen kanker worden verwekt? Dat was de vraag waarmee ik mij bezig hield". Zijn onderzoek Zijn onderzoekingen en experimenten brachten hem tot de overtuiging dat de gezonde duif van nature tegen kanker is voorbehoed door zijn enorme oxydatie-ver- rnogen. „Wat mij toen dus te doen stond was te zoeken naar de stoffen dxe verband hielden met dit enorme oxydatie-vermo- gen. Alle stoffen die in staat zijn de vitali teit en het oxy da tie-vermogen in een opti male toestand te brengen en te houden moest ik opsporen". Hij vond er acht: ijzer, zwavel, jodium, citroenzuur, vitamine a, c en e en de vitaminen van het b-complex. Deze stoffen kunnen, zo stelde hij vast. door een langdurig deficiente voeding on voldoende in het lichaam aanwezig zijn, of kunnen door carcinogens stoffen zijn ge blokkeerd of onwerkzaam zijn gemaakt. En dat resulteert volgens Moerman in een déraillement van de stofwisseling: de basis voor kanker. Op grond van zijn onderzoekingen ontwik kelde de Vlaardingse arts een voor die jaren revolutionaire theorie: „Kanker", zegt hij, „is geen lokaal proces, m?" een ziekte van het lichaam als geheel. Kanker is geen ziekte die plotseling ontstaat, maar kanker heeft altijd een geschiedenis. Het gezwel is niet de ziekte, maar een gevölg. Woekerweefsel heeft zijn uitgangspunt in het verschijnsel, dat de voortsnellende trein van het biologische leven, door een tekort of door een ontbreken van het onontbeerlijke materiaal, uit zijn richting gaat en derailleert". In 1939 behandelde hij zijn eerste patient, een Vlaardinger die met oen inoperabel gezwel in de buik uit het ziekenhuis was ontslagen en nog een half jaar te leven had. Moerman's methode had succes. De man genas en bereikte een zeer hoge leeftijd. Van die tijd af werd Moerman een omstre den figuur in de medische wereld. Hij heette: een bedrieger, een oplichter, een kwakzalver. „De arts Moerman is een man, efgens buiten Vlaardingen op een boerde rijtje, met een beetje land en een paar duiven Moerman is een verstoorde kwak zalver met een grote invloed op zijn patten- ten die hij inspuit met duivenbloed", oor deelde in 1955 de directeur-generaal van. kfit ministerie van volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam. „Wat Moerman doet is de patiénten die bij hem komen suggereren dat ze kanker hebben", zei de inspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland dr- H. J. de Graaf in 1970. „Hij is een gevaar voor de volksgezondheid". „Een kwakzalver", oordeelde ook de voorzitter van de Vereniging tegen Kwakzalverij, dr. P. N. de Groot. „Hij geeft z'n patiënten duivenvoer te eten". De therapie van de Vlaardingse arts, geba- seerd op een streng voedingsregime en de acht gevonden stoffen, trok sterk de aan dacht Van lijders aan de gevreesde ziekte, ^er lichamen werden gesloopt en die on duldbaar leden. Hij wist er een aantal maar zeker niet allen, te redden. Ze wer- door Cor van Groningen en Jaap Hazejager gen heeft het de zaak van de Vlaardingse arts geen goed gedaan Moerman wint veld Ondanks het feit dat de verkettering van Moerman nog steeds een feit is, een in 1975 door de toenmalige staatssecretaris J. Hen driks toegezegd onderzoek nog niet is geëf fectueerd, valt er toch een belangrijke ontwikkeling te signaleren aan „Moerma n's kankerfront". In weerwil van het feit dat de directeur van het Koningin Wilhet- mma Fonds dr. L. Meinsma, de zaak dok ter Moerman in een televisie-uitzending in 1975 „een omgeslagen bladzijde in de ge schiedenis noemde", beginnen de opvattin gen van de hoogbejaarde arts steeds meer terrein te winnen. In medische en in weten schappelijke kring- Moerman begint gehoor te krijgen. De man die jarenlang vrijwel alleen en geïsoleerd zijn verbeten strijd om erkenning voerde, stond in 1976 m Los Angelos achter het spreekgestoelte tijdens een congres van alternatieve kankerbestrijders en oogstte er een overweldigende hulde En een on derscheiding. Hij heeft inmiddels in ettelij ke plaatsen m Nederland voor een deskun dig gehoor zijn therapie kunnen toelichten Een handvol jaren geleden was dat nog onmogelijk. Enkele jaren geleden werd de vereniging Amnestie opgericht. Een vereniging van patiënten en sympathisanten van dokter Moerman, die de therapie wil propageren en paüenten bijstaat. De vereniging, ge sticht door iemand die het gunstige effect van de Moerman-therapie van nabij mee maakte, telt inmiddels ruim vijfduizend leden. Ruim veertig artsen zijn er eveneens lid van. Er is inmiddels een werkgroep van media die zich bezighoudt met het onderzoek van de Moerman-methode. De Alkmaarse arts Jan Wiesc „Het is onbegrijpelijk dat de methode van Moerman nog steeds geen officiële erkenning krijgt In wetenschap pelijke kring is men het er inmiddels al lang over eens dat er een duidelijke relatie bestaat tussen voeding en leefgewoonten en kanker. Dat is wat Moerman al veertig jaar beweert", „Pioniers werk" Dat die relatie tussen voedings- en leefge woonten en kanker nadrukkelijk bestaat is al door tal van onderzoekers, vooral in Amerika, onderschreven en aangetoond De gezaghebbende biochemicus dr. Linus Paul mg uit de Verenigde Staten heeft ette lijke verklaringen over wat hij noemt „het pionierswerk" van Moerman uitgegeven. Hij zegt ondermeer: „Ik ben van mening dat de medische wetenschap binnenkort de grote waarde van de voedingsbehandeling van kanker en de bijdrage die dokter Moerman met zijn pionierswerk op dn gebied heeft geleverd, zal erkennen". Drs. Orino Meijer, ontwikkeUngsbioloog aan de faculteit der geneeskunde van de Vrije Universiteit van Amsterdam, die zich eveneens met de methode-Moerman bezig houdt, heeft m een verklaring over Moer man's werk gezegd: „Het werk van dr. C. Moerman kan dan ook stellig worden aan gemerkt als een oeuvre van groot weten schappelijk belang" Het rapport-Delprat noemt hij niet alleen „verouderd en beden kelijk", maar tevens „pertinent onjuist". Prof. dr. F J. Cieton, directeur van het Nederlands Kanker Instituut m Amster dam. betoogde in oktober 1977 op een congres van dierenartsen, dat leef- en eet gewoonten en miljeu-mvloeden een grote rol spelen in het ontstaan van kanker. Inmiddels gaat het Koningin Wilhelmina Fonds tn de pubhkatie „Kankerfeiten" (uit gave begin 1977) lakomek aan de feiten voorbij. Want m die pubhkatie wordt on dermeer gezegd' „Er is geen direct ver band tussen voeding en kanker aange toond". „Onbegrijpelijk", zegt Jan Wiese. Er is veel ten gunste van Moerman veran derd. Tien artsen passen inmiddels zijn therapie toe, de werkgroep waarvan Wiese deel uitmaakt gaat een nieuw onderzoek naar de methode-Moerman bepleiten bij de staatssecretaris voor volksgezondheid De therapie wordt weliswaar door de officiële instituten met erkend en bestempeld als „met-genezend", maar er wordt met meer zo fel tegen gefulmineerd als een aantal jaren geleden. „De therapie kan in ieder geval geen kwaad", redeneert men. Er is veel veranderd, de laatste jaren. De mondigheid van de patient heeft daar me de toe bijgedragen. Maar erkenning voor Moerman en voor zijn werk, dat door gezaghebbenden van grote waarde wordt genoemd, is er nog met bij. Taaie strijd Cornells Moerman strijdt z'n taaie strijd aan het kankerfront. Al veertig jaar. Om erkenning En zoals z'n voorvaderen de grond waarop ze heer en meester waren meter voor meter op het water veroverden, zo", met dezelfde taaie verbetenheid, be vecht de Vlaardingse arts zijn erkenning op medisch vooroordeel en wetenschappe lijke tegenstand. Gesteund door vele hon derden genezen patiënten en hun verwan ten. En in toenemende mate gesteund van uit wetenschappelijke kring. Moerman's therapie tegen kanker: waardevol of waardeloos? Steeds meer onderzoekers houden het op 't eerste. In Nederland staat het laatste, dankzij dat omstreden rapport uit 1958 nog stevig over eind. Wie de povere resultaten met de klassieke therapieën bekijkt vraagt zich met verbijstering af, waarom een onderzoek naar Moerman's methode nog steeds een pleidooi behoeft. De strijd heeft Moerman bitter gemaakt Maar hij is niet verslagen.Jk blijf vechten", zegt hij, „alle tijd die me nog gegund is". Vandaag, 6 janua ri 1978, is hij 85 jaar geworden..,. den zijn trouwste supporters Maar hij trok ook de aandacht (en de gramschap) van medisch Nederland. En hij werd er door verketterd. Onderzoek Het is ongetwijfeld toe te schrijven aan de invloed van de publieke opme, dat er 1957 in opdracht van de toen nog Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding he tende organisatie, een onderzoekcommissie werd benoemd. Die commissie publiceerde in 1958 een vernietigend rapport. De be langrijkste conclusies: „De theoretische ge dachten, die aan de Moerman-therapie ten grondslag liggen, zijn onjuist, zowel op fysiologisch als op pathologisch gebied" En: ,.De commissie wil met ontkennen, dat dokter Moerman door zijn suggestieve in vloed en wellicht ook door de palliatieve invloed van zijn behandeling tijdelijk een goede invloed kan hebben op het algemeen welbevinden van verschillende patiënten, maar van werkelijke genezing van aandoe ningen van beslist kwaardaardige aard is geen sprake". „Afschuwelijk bedrog" Het rapport, dat officieel nog steeds „ste vig overeind" staat, is van de verschijning af omstreden. „Er zit achter deze rappor ten meer politiek dan verstand. Ik vind het vreselijk dat dit verschenen is", oordeelde wijlen prof dr H. W Julius, destijds voor zitter van de Wetenschappelijke Raad van het Koningin Wilhelmina Fonds Tegen- over zijn vriend dr. L. de Kromme uit Amsterdam noemde Julius het rapport „een afschuwelijk staaltje van onweten schappelijkheid en bedrog" Prof dr J G Defares heeft het rapport „een schandelijk document" genoemd Prof dr A Quendo, jarenlang bd van de Eerste Kamer oordeel de: „Het rapport is geenszins waterdicht". Het rapport was vernietigend voor Moer man en berokkende hem enorme schade De affaire rond de Vlaardingse arts ging officieel „De zaak dokter Moerman" heten. Moerman zelf gaf er een andere titel aan- „Het schaamteloos bedrog". De zaak sleep te zich voort van het ene proces naar het andere. Zeer velen hebben zich tn de loop der jaren met de zaak beziggehouden. Enkele artsen, die Moerman tot z'n medestanders mocht rekenen, maar hoofdzakelijk waren het leken, genezen kankerpatiënten en hun verwanten, die zich hevig roerden om voor de Vlaardingse arts erkenning te verwer ven. Ze hadden geen succes. Werden op het ministerie van volksgezondheid ook niet als aanvaardbare gesprekspartners be schouwd en ondanks alle goede bedpehn- Foto Ben Blümers

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5