Maak \i nieii blubber- rap pert! 1 Historische vereniging wacht de gemeente af Gemeente grijpt kans op aankoop Fijne aanwinsten als welkome aanvulling ,Mu\vi-renovatie hoeft niet perse Wegwijs in de politiek Ex-secretaris van VTM: Samenwerking politie in vier plaatsen '97 Winkeldief heeft pech Kruistochten in Schiedam Bromfietser raakt gewond Met pensioen Bontjasje gestolen Ongelukken op een rij Belangstelling voor spreekuur DINSDAG 10 JANUARI 1978 3 De CCBB moj een nieuw blubberrapport gaan maken! Het rapport van de Coördinatie Commissie Berging Baggerspecie over aan te wijzen stortlokaties voor havenslib omzeilt een aantal onmisbare zaken. De commissie mag van ons haar huis werk r een keer over maken. Dat is de aanbeveling van Peter H. A Schunselaar, ex-secreta ris van de Vereniging tegen Milieubederf (VTM), aan het adres van de mensen van het provinciaal bestuur, rijkswa terstaat, staatsbosbeheer, de gemeente Rotterdam en het openbaar lichaam Rijnmond, die deel hebben uitgemaakt van de CCBB. Het werkstuk over de berging van het havenslib heeft Schunselaar verdriet gedaan, In Milieu-Actief (het blad van de VTM) schrijft de naar Duitsland verhuisde ex-secre taris, die schuilt achter de ini tialen PHAS, dat hij het rap port onvolledig vindt. Zijn verhaal: „Het eerste dat op valt bij het lezen is het „heili ge" moeten waarmee het ge heel doordrenkt is. Per jaar komt er nu eenmaal 21 mil joen kuub slib vrij en dat moet ergens gestort worden, zo goedkoop mogelijk. Is het niet goedschiks, 'dan maar kwaadschiks. Hierbij wordt de indruk gewekt, dat dit „moeten" bij voorbaat be doeld is als verontschuldiging voor het geval er in de toe komst wat fout mocht gaan". Schunselaar laat duidelijk blijken, dat hij het een verve lende zaak vindt, dat de ha vens in het Rijnmondgebied vol raken met vergiftigd ha venslib. Om de vaarwegen in de havenkommen op peil te houden, wordt de blubber ge borgen en opgespoten. Over het aanwijzen van de stort plaatsen heeft de CCBB zich gebogen. .„Maar", filosofeert Schunselaar, „over de milieu- en land schappelijke problemen die ontstaan bij het storten van bagger, wordt erg makkelijk heen gelopen. De Lickebaert is een waardevol gebied met oude boerderijen maar moet echter vanwege de recreatieve benoeming opgehoogd wor den en is daarom een van de geschiktste stortlokaties. Het tegenzijn van B en W van Vlaardmgen tegen opspuitin gen hier, wordt als een soort vreemd natuurverschijnsel beschreven". In het rapport wordt met ingegaan op de gevaren van de ook in i slib aanwezige resten van be strijdingsmiddelen en over eenkomstige gevaarlijke stof fen. Een groot gemis, vindt Schunselaar. „Bij de Broek polder bleek dat juist de aan wezigheid van dit soort stof fen de situatie heel gevaarlijk maakte." Ondeskundig Daarentegen beweert de ex-se cretaris niet dat de CCBB-ers ondeskundig te werk zxjn ge gaan. Hij stelt: „Beantwoor ding van mogelijke vragen als „Kunnen er in bepaalde ge vallen levensgevaarlijke situa ties ontstaan?" worden door de commissie van deskundi gen uiterst deskundig om zeild: er moeten immers po tentiële stortplaatsen ge noemd worden en dan boven dien nog plaatsen waar nog goedkoop gestort kan wor den". Schunselaar's conclusie luidt dat het milieu „voor de zo veelste maal als sluitpost ge diend heeft Mede gezien de gebrekkige afweging van be langen en het onderschatten van de gifgevaren van bagger slib, mag de commissie van ons haar huiswerk nog een keer over maken". Rotterdam Op verzoek van de burgemeesters van Rotter dam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wordt momen teel de mogelijkheid onder zocht of de politiekorpsen van deze vier gemeenten meer kunnen samenwerken. Daarmee zouden de vier korp sen vooruitlopen op een lan delijke regeling voor een nau were band tussen gemeente en/of rijkspolitiekorpsen m een bepaalde regio. Dat is een kwestie, die al jarenlang wordt bestudeerd. Momenteel wordt een prioritei tenlijst opgesteld van de za ken, die de vier gemeenten aan kunnen pakken. Voordelen van de samenwerk ing zijn ondermeer een ver groting van de slagvaardig heid, een uniformer beleid naar buiten en een centraal gebi-uik van gespecialiseerde diensten. Voorlopig is' de samenwerking tot Rotterdam, Schiedam, Vlaardmgen en Maassluis be perkt, omdat die alle vier tot het rayon van de Rotterdamse officier van justitie behoren. PT! i Op de Korte Achterweg gaat de gemeente Schiedam de slagerij van Van de Ende kopen. Die verwerving is belangrijk in verband met de binnenstadsplannen. Schiedam Belangrijk voor de gemeente, uit hoofde van de binnenstadsplannen, is de aankoop van pand Korte Achterweg 6. Daarom zal de gemeenteraad volgende week maandagavond besluiten dit winkelpand aan te kopen. Die gelegenheid doet zich voor vanwege het vertrek van slager A van de Ende. De hoogte van de prijs blijft volgens gemeentelijk gebndk uitsluitend aan raadsleden bekend. Evenmin wordt open baar gemaakt, of met de aankoop van pandje nummer zes nu alle huizen in de „krakersbuurt" in handen van de gemeente zijn gekomen. „Daarover Iaat de overheid zich nooit uit", aldus wethouder Cbns Zijdeveld, „want het zou de eigen positie alleen maar verzwakken. Simpel. Als het nou eens wel zo was, dat alle woningen van de gemeente zijn, en als ik dat zeg, dan schep ik een precedent: dan moet ik dat voor elke buurt doen. En als ik nou zou zeggen dat wij als gemeente nog met alle woningen in de Korte Achterweg hebben, dan zouden de betrokken eigenaars aan onze aankoop van nummes zes kunnen zien, dat de gemeente enthousiast is om te kopen. En dan vliegen hun prijzen omhoog." De Korte Achterweg (de Laan), gelegen in het gebied waarvoor de raad in 1974 een bestemmingsplan vaststelde, wordt nog voor een klem deel bewoond door krakers, van wie de meesten een zogenaamd kraakcontract met de gemeente hebben. Een aantal woningen in de omgeving (het Roosbeek en de Lange Achterweg) is reeds gesloopt; het gebiedje grenst aan het „gat van Bolmers". Terwijl een monument verpaupert: Een onhygiënisch zooitje was het in de steeg naast de tindenhof, toen er nog tweehonderd kaalgeplukte kippen huisden. Het is nu opgeruimd. Dat is het enige, dat in en rond het verpauperende monument is verbeterd. In Gemeentemuseum Maassluis: Maassluis Tot en met 15 ja nuari is in het Gemeentemu seum Maassluis de schenking te zien, waarmee in 1977 me vrouw M. C. van Heelpoort uit Den Haag het Maassluise museumbezit heeft verrijkt. Twintig kunstwerken van di verse kunstenaars, die een welkome en zinvolle aanvul ling vormen op hetgeen reeds eerder van hen in het bezit van het Gemeentemuseum was gekomen. Zo zijn er werken bij gekomen van Theo Bitter, Harry Dis- door Jan Zwart berg. Joop Kropff, Rinus van der Neut, Sierk Schroder, Jan van Heel. A- B. Neujean, Har. King, Theo Swagemakers, Herman Bersenk, Theo van der Nahmer, Henk Voskuyl en Wun Beurung. De potloodtekening van Theo Bitter is klein, maar bijzonder fijn. Evenals zijn lino's waar over het Museum reeds be schikte, is ook dit kunstwerk je afgestemd op het vissersle ven En hoe. De lino's van Harry Disberg hebben een sterke zeggingskracht; vooral in het venijn waarmee een tijger is afgebeeld. Bijzonder knap is de wijze waarop Sierk Schroder een rood krijtteke ning vervaardigde van het ge zicht van een jonge vrouw. Het is een lust de aanwinst te zien uit het oeuvre van Jan van Heel. Er hangen naast de reeds bekende Pierrot en Tijger Lino van Harry Disberg. Kerstbout nu een Landhuis Deurle, dat m diezelfde ver trouwde sfeer en kleur is ge- schildeid. Toen was het nog ck* Jan van Heel van de com pacte eenheid in zijn schilder kunst. Opvallend anders zijn van hem de twee downspor tretten. waarin zijn werkwijze cel speelser en meer transpa- lant is Fraai haakt dit werk in op Van Hed's 'soldaatje uit 1971. Ook bij het werk van Joop Kropff, de nieuwe goua che „abstract" en de pastelte kening van het tumhoekje is van verrassing sprake, getui ge zijn fijne kleurnuances. Opvallend mooi is ook de ragfij ne potloodtekening van een boompje door Henk Voskuyl naast zijn academisch gete kende schaal met fruit- Inte ressant is ook vergelijking te maken en ontwikkeling te zien m het werk van Van Niekerk, van wie een krachtig landschap Vogezen is te zien alsook de aquarel, die als voorstudie dienst deed. Gemeentemuseum Maas sluis Zuiddijk 16. Kunst werken van o.a. Jan van Heel, Sierk ScRro- der, Theo Bitter, alsme de de schenking 1977 van mevrouw M. C, van Beel-Poort te 's-Gra- venhage. Dinsdag en zondag 14-17 uur; vrij dagavond 19-21 uur. Tm. 15 januari. Schiedam Beroerder dau ooit is de Lindenhof eraan toe. Een stukje gemeentelijk ge reedschap is meer in het voormalige weeshuis aan de Lange Achterweg te vinden, sinds vele maanden geleden een poginkje werd gedaan vandalen buiten te sluiten. Opknappen van het monu ment is er niet bij. De histori sche vereniging van Schie dam betreurt dat, maar heeft nog niet bij de gemeente op spoedig herstel aangedron gen. „Wij hopen maar weer, dat het dit jaar lukt", antwoordt se cretaris Cees van der Geer, als hij eraan wordt herinnerd dat het historisch genoot schap reeds ui 1976 hoopte een kersttentoonstelling in de Lindenhof te kunnen houden. Volgens ideeen, die in dat jaar naar voren kwamen, zou dc vereniging een ruimte kunnen gaan huren volgens de specia le bedrijfsruimteregeling, ter wijl het Stedelijk Museum de beschikking kon krijgen over een vleugel van het vroegere internaat Er is nog niets van terecht geko men. Van der Geer: „Wij heb ben destijds met de gemeente een kraakcontract opge maakt, maar het schijnt dat er nogal wat juridische haken en ogen aan vastzaten. Het moest opnieuw worden beke ken. Wij wachten maar af". De secretaris van de historische vereniging, welke momenteel tussen de 350 en 400 leden telt (onder wie veel vooraan staande Schiedammers), ziet weinig mogelijkheden het ge bouw op te knappen met ei gen middelen, zowel wat geld als wat mankracht betreft. „Binnen elke vereniging heb je maar een paar mensen, die de organtsalie doen. Voor het grootste deel is men alleen maar lid. Ik weet met, wie ervoor zou voelen op een vnje zaterdag m de Lindenhof pum te ruimen". Wijzend op het geld zegt Cees van der Geer: „Het betrekken van dat gebouw zou financiële consequenties hebben, die het nog moeilijker zullen maliën Scyedam uit te brengen. Het valt met mee sponsors te vin den voor ons tijdschrift, waar van het laatste nummer er weer bijzonder fraai uitziet, dankzij bijvoorbeeld zo'n na tuurtalent als W. F. Frederiks. Maar SSeyedamons duizend gulden per keer en dat is las tig op te brengen. De Linden hof zou daar dan nog bij ko men. En het is natuurlijk met zo, dat het tonnen gaat kosten voor elektriciteit en leidingen en dergelijke, want voor zover ik weet zijn die er, maar in richting al is het maar een verfje kost ook geld. En dan is er nog maar één kleine ruimte aan kant". Een beroep doen op de welge stelde leden binnen de club? Van der Geer: „Noem er eens een". Distillateurs? „Die hebben allemaal Scyedam al eens gesponsord. En de Gusto ook, toen het kennelijk nog goed ging. En Wilton ook". Van de gemeente krijgt de histo rische vereniging volgens Van der Geer nog géén meevaller in de vorm van subsidie. Bewonersdelegatie: VIaardingen De bewonersdelegatie van de projectgroep 694 M u wï-woningen in de BabberspoJder Iaat zich geen renovatie aanpraten door dc gemeente. Vanavond zullen zij dat kenbaar maken op een projectgroepbijeenkomst in het Vlaardingse stad huis. Aanvang om half acht- Op de gemeentelijke afdeling voor stadsontwikkeling is een concept-voorstel gemaakt, waarin staat beschreven wat de projectgroep allemaal moet gaan doen, voorbereiden en begeleiden. Kortom; de taak van de projectgroep. Het komt erop neer, dat twee mo gelijkheden bekeken moeten worden. In de eerste plaats een ingrijpende renovatie; als dat niet nodig blijkt te zijn, wordt bezien of de 694 wonin gen „beperkt" erenoveerd kunnen worden. De bewonersdelegatie vindt de ze formulering ietwat onge lukkig. Een voorstel zal dan ook gedaan worden, dat een derde mogelijkheid in het concept wordt opgenomen. Deze luidt: het opknappen van de „buitenboel". In dit geval zouden de gevels en ko zijnen worden aangepakt De achterliggende gedachte van de bewoners is dat zij hun aangevoerde mogelijkheid scharen onder de noemer „achterstallig onderhoud". Dat zou dan betekenen, dat na de opknapbeurt (en dus niet: renovatie) geen huurver hoging kan worden doorbere kend. De bewoners zouden deze mogelijkheid gaarne on derzoeken. -- Cursus Vlaardingse Vrouwenraad: Vlaardingen Voor de tweede keer in successie organiseert de Vlaardingse Vrouwenraad een politieke scholingscursus voor vrouwen. De cursussen starten deze maand onder het motto: „Wegwijs in de politiek". Dit jaar is belangrijk voor de politiek. We rallen straks vier keer naar de stembus moeten gaan: voor de gemeenteraadsverkiezin gen, Rijnmond, provinciale staten en voor het Europese parle ment. „Politiek blijkt in de prakbjk nog steeds een zeer mannelij ke aangelegenheid te zijn", zo stelt mevrouw J. Kieboom- Akkerman als voorzitster van de Vlaardingse Vrouwenraad en Ld van de werkgroep on der wier auspiciën de cursus sen plaatsvinden. JHet gaat er deze cursussen be paald met om vrouwen voor te bereiken op een politieke camere maar wei om hen erop te wijzen in hoeverre de politiek ons direct in het dage lijkse leven beïnvloedt", legt mevrouw Kieboom uit In ver band met de vier genoemde verkiezingen dit jaar zal „Wegwijs in de politiek" zich in belangrijke mate bezighou den met de werking van deze vier bestuurslagen. „Je stemt pas bewust je stem als je weet waar het over gaat". De zes bijeenkomsten in vier verschillende groepen van elk ongeveer dertig deelneemsters bestaan daarom na een eerste kennismakingsbijeenkomst uit de onderwerpen politiek in de regio, in de provincie, in de gemeente en in Europa. De cursus-leidsters willen duide lijk maken hoe deze bestuur slagen werken, wat hun be voegdheden zijn, wat zij doen en het leven van de bevolking kunnen bepalen. De inhoud van de laatste bijeenkomst wordt bepaald naar de wil van de deelneemsters zelf, Zo '^belegde men daar vorig jaar een politieke forumavond. De lessen worden overigens niet op de traditionele manier ge geven met een inleider, die na een praatje vragen van de aanwezigen beantwoordt De bijeenkomsten zullen juist ruimte scheppen tot actief meepraten en meedenken van de deelneemsters ova* de on derwerpen De cursussen wor den begeleid met dia- en film materiaal waarover in ge spreksgroepen kan worden gediscussieer In tegenstelling tot het vonge jaar worden de cursussen nu gegeven door mensen uit de knng van de Vlaardingse I Vrouwenraad zelf. Het vonge I jaar waren dat „vakvrou- 1 wen". De huidige cursusleid- sters volgen hiervoor een trai ningscursus onder leiding van de Culturele Raad Zuid-Hol land tn Delft Voor de cursus van vong jaar konden maar liefst tachtig vrouwen niet deelnemen wegens de onver wacht grote belangstelling. Deze overblijfsters krijgen daarom voorrang voor de thans gegeven cursussen. De kosten voor de cursussen zijn gelijk aan die van het vorige jaar. namelijk vijftien gulden per deelneemster. De biblio theek stelt daarbij gratis boe ken beschikbaar, die betrek king hebben op de onderwer pen. Aanmelding kan per tele foon: 343640 en 743751. Schiedam Een winkeldief is aan de haal gegaan met een geldcassette uit de bookshop van het Rotterdamsch Nieuwsblad aan het Broers- vest De nog onbekende dief had ech ter pech Pas nadat hij de box had opengebroken kwam hij tot de ontdekking dat die he lemaal leeg was. Teleurge steld heeft hij de gekraakte cassette weggegooid in de zo geheten „put" aan de Rotter- damsedtjk, waar hij inmiddels is gevonden en via de politie terugbezorgd bij de 25-jarige verkoopster Suzanne Moer man uit Vlaardmgen. Schiedam Over het leven, van chnstenen m het huidige Afri ka gaat een bijeenkomst die zondagmiddag 15 januan wordt gehouden in de Haven- kerk aan de Lange Haven 70. Deze avond wordt georgani seerd door .Kruistochten", die internationaal bekend staat onder de naam Open Doors. Op de Afnka-avond wordt gesproken door evange list Jan Pit,JCruistochten"-di- recteur voor Afrika. Het on derwerp is de lijdende kerk. Verder wordt medewerking verleend door het negergezin Dube uit Soweto, een voor stad van Johannesburg. De vader van dit gezm werd onlangs om zijn geloof op laf hartige wijze vermoord. Kort na de moord maakte de 15-ja- nge zoon Bonaru een lied geti teld: „Vader, vergeef het hun, want ze weten ruet wat ze doen". Dit lied zal ook worden gezongen in de Havenkerk. Vlaardmgen Bij een botsing tussen een bromfiets en een auto is de 16-jarige W. H. J B uit Vlaardmgen gewond ge raakt De aanrijding gebeurde op de kruising van de Reigerlaan en de Torenvalklaan. De brom fietser B. reed daar op zijn tweewieler over de Reiger!aar. m de richting van de Kor- hoenlaan. Op de kruising met de Torenvalklaan sloeg hij rechtsaf. Omdat hij de bocht met een veel te hoge snelheid nam, kwam hij op de linker zijde van de weg terecht waar hij tegen een tegemoetkomen de auto botste. Met verwon dingen moest hij naar het Ho- lyziekenhuis worden overge bracht, Zijn bromfiets raakte zwaar beschadigd. Maassluis Mevrouw A. Aale de rs-van der Hoogt, ambtena res bij het gemeentemuseum, neemt op vrijdag 13 januari afscheid uit de gemeente dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, Alvorens haar een af scheidsreceptie van half vijf lot half zes wordt aangeboden tn het centrum van Maassluis, vindt een besloten receptie plaats. Vlaardmgen Uit de garderobe van café Mes aan de Schie- damseweg in Vlaardmgen is een kort, beige nertsbontjasje ter waarde van bijna 1200 gestolen Schiedam De politie heeft de vonge maand in totaal 166 verkeersongelukken geturfd Uit het overzicht dat onlangs over de maand december is g€ireed gek om en blijkt d at daarbij 9 personen zwaar werden gewand. Licht gewond werden 17 men sen In 36 gevallen was er sprake van zware malenele schade. Lichte schade was er in 124 gevallen. De belangrijkste oorzaken zijn geen voorrang verlenen, te dicht volgen, onoplettendheid, slippen en onvoorzichtig ach teruit njden Vlaardmgen Het eerste bewo nersspreekuur in wijkcen trum 't Nieuwelar. heeft een redelijke aanloop gehad. Af gelopen donderdag werd hel spreekuur gehouden voor de mensen uit de Babberspolder en Vlaardmger Ambacht. Op bouwwerker Jacques Tlujssen is goed te spreken over di- bclangstelling, die getoond is Hij zegt. „Er zijn ongeveer acht mensen langs geweest. Kijk, da's natuurlijk niet erg veel._ Maar zo'n eerste keer kan je niet al te veel verwach ten. Toch ben ik tevreden". Het initiatief voor het spreekuur is afkomstig van mensen, die vaste bezoeker zijn van het driemaandelijks wijkoverleg. Eens in de drie maanden, von den zij nogal weinig. Daarom vatten zij het plan op zelf een spreekuur te houden. Maan delijks zal dit plaatsvinden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3