SCHIEDAMSCHE COUI INT Werknemers ïlton- Fijenoord dreigen met staking témk&JÈtëk Stadhuis lekt niet Plan Spinhuispad Huur móet omboog na kozijnvernieiiwing Jo Vermeule gaaf weg Mistorisclie zerk in puin geslagen Sociale controle op bedrijfsleven Meeste werklozen in metaalsector Na werk onderbreking „Wél straaltjes condenswater 400 Gas- geisers worden vervangen El Ti Noordegraaf (PPR) wil officieel beleid: Antwoord aan buurtcommissie: Binnenkort: Zijdeveld: Ik ben geen projectontwikkelaars blijft in Woensdag 11 januari 1978- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -103de jaargang no. 26001 -6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL r t De werf van Wil- ton-Fijenoord. Wethouder Vermeule keert in de raad niet meer terug. VIaardingen Wethouder Jo Vermeule-Van Dijk stapt op. Na bet besluit van haar partijgenoot/collega Ton Kloots beeft ook de volksgezondheids- en milieu wethouder be sloten haar carrière in bet dagelijks bestuur van de gemeente te beëindigen. Zelfs als raadslid zal Jo Ver meide niet meer terugkeren In de Vlaardingse politiek Wethouder Vermeule is de opvolgster van Lydia van Duijn-Spruyt Deze heeft slechts een korte periode de wethouderszetel bekleed. Na een grondige speuractie werd tenslotte Jo Vermeule benoemd als baar opvolg ster. Schiedam Ret ongeveer 120 man tellende personeel van de machinefabriek van de scbeeps- en repara- tiewerf Wilton-Fijenoord (onderdeel van Rijn- Schelde-Verolme) te Schiedam heeft gistermorgen het werk gedurende ongeveer een uur stilgelegd. Aanleiding was de nog steeds bij velen bestaande - onzekerheid over de gevolgen van de overplaatsing van de fabriek naar de RDM (eveneens onderdeel van RSV). Het gaat hier om een slepende zaak, die al enkele jaren duurt en waarvoor al eerder acties zijn gevoerd. Een woordvoerder van het perso neel verklaarde, dat er nog steeds veel onduidelijkheid moet worden weggenomen. „Er zijn mensen, die al alles weten, maar ook, die nog maar de helft of helemaal niets weten. Er zijn al mensen zenuwziek van geworden". Nog steeds, weten namelijk met alle personeelsleden wie er mee zal verhuizen naar de RDM, wie zal moeten af vloeien of voor wie er elders binnen het bedrijf een plaats kan worden gevonden. Daar over is al geruime tijd overleg gaande tussen vertegenwoor digers van de vakbonden en de directie van RSV. Bij Wil ton-Fijenoord vindt men ech ter, dat de zaak veel te lang slepende wordt gehouden, De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat het hele bedrijf plat zal gaan als er met spoedig meer duidelijkheid komt. „De zaak wordt gloeiend heet", zo verklaarde de woordvoerder Hij wilde met zeggen op wel ke termijn dat zou kunnen gaan gebeuren. „Wij willen geen slapende honden wakker maken". Begin januari van het vorige jaar ontstonden er ook al moeilijkheden op de werf, toen de werknemers daar be stoten niet langer meer mee te werken aan de reorganisatie van het bedrijf. Aanleiding daartoe was het besluit van de RSV-directie om het socia le plan, dat voor die reorgani satie in overleg met de vak bonden was vastgesteld, in te ruilen voor het plan, zoals dat zou worden ontworpen door de Beleidscommissie Scheeps bouw. Dat laatste plan was in de ogen van de werknemers van Wilton-Fijenoord slechter dan het RSV-plan. Later nam de directie haar beslissing te rug. Reeds eerder hebben de werk nemers van de machinefa briek het werk gedurende an derhalf uur neergelegd. Ook die werkonderbreking werd, evenals die van gisteren, ge zien als een vorm van protest tegen de gang van zaken. Als de werknemers van Wilton zouden besluiten te gaan sta ken, is het niet zeker of er ook solidariteitsacties bij andere RSV-werven zullen komen, „Maar men weet daar heel goed waar het om gaat en het is ook in hun belang", aldus de woordvoerder van Wilton. Vïaardingen Op de bo venste verdieping van het oude gedeelte van het stadhuis loopt bij tijd en wijle de condens langs de ramen en stalen puien in straaltjes naar beneden. Van „lekkage op het stadhuis" is ech ter ondanks de geruch ten geen sprake. Gisterochtend heeft een bijeenkomst plaatsgevon den, waarbij het onder werp ter discussie is ge steld. Op de vergadering waren aanwezig de par tijen, die iets te maken hebben gehad met de bouw van het bewuste deel van de gemeentese cretarie: de architect, de VI aar dingen Het college van burgemeester en wethouder? heeft het voornemen cm dit jaar vierhonderd gasgeisers in gemeentewoningen te vervan gen. De waterverwarmende elementen zijn niet meer goed genoeg, zo luidt het oordeel van het college- Voor de ver vanging moet een bedrag wor den uitgetrokken van in totaal 126.300 gulden: hiervan is 34.000 gulden bedoeld voor de plaatsingskosten en 9.500 gaat op aan het kleinere raatemai Het desbetreffende voorstel wordt vanavond gepresen teerd aan de leden van de commissie voor economische aangelegenheden en bedrij ven, die bijeenkomsten in het Vlaardingse stadhuis. Aan vang half acht Welke wonin gen van een nieuwe geiser voorzien zal worden, beslissen deGEWB. vooribeltrouwbaré,;C;A*; DEVENTERSTRA AT 17 /,;tel;73.u.m. - aannemer en de firma verantwoordelijk voor het zetten van de ramen. Dat het geen lekkage was» daar kwam men al snel achter. De oorzaak van de vermeende lekka ge, was het water ge vormd door het neer slaan van waterdamp: ofwei condensatiewater. Chef van de gemeentelijke afdeling interne zaken, M Baas, was gisteren ook present op de bijeen komst. Hij vertelt: „Door wisselingen van de tem peratuur vormt zich zo af en toe nogal wat con dens. De ramen en de stalen puien zijn daar vatbaar voor. Je ziet re gelmatig straaltjes over het lakwerk lopen. Kijk, we zijn er een poosje mee beziggeweest: de een zei dat het regenwater was, de ander vertelde weer een ander verhaal. Om tot een oïplossing te komen hebben we alle betrokken partijen uitge nodigd. Ik zeg nadrukke lijk alle, want op deze manier móest natuurlijk een oplossing gevonden worden". De oorzaak is nu bekend; de condensvorming ont staat door een te hoge vochtigingsgraatL Op korte termijn zal hier in ieder geval iets aan ge daan worden. Schiedam De oude grafzerk die vorig jaar werd i Kethel-kerk is aan diggelen geslagen en gebruikt om een sloot mee te dempen. De grote steen die ooit deel heeft uitgemaakt van het eerste priestersgraf bij de Jacobus-kerk vermeldde de namen van Gerardus Smolders (pastoor te Kralingen en overleden in 1831), Nicolaas Colijn (1762-1833) en Jacobus Tersmetten (opvolger van Coiijn en overleden in 1852). Bij graafwerk voor zaal De Noord kwam de zerk vorig jaar september aan het licht. Met toestemming van het kerkbestuur is de steen nu gebruikt om een nabijgelegen sloot te dichten. „Hij was al helemaal in stukken toen hij werd gevonden. Een hele tijd heeft hij hier gelegen, soms een beetje m de weg. Tot we toestemming kregen om hem verder in stukken te slaan", aldus de vrouw van de koster. De zerk knjgt dus niet weer een plaats op het „pittoreske" kerkhof, zoals staat in het onlangs uitgekomen nummer van Seyedam, het orgaan van de Historische Vereniging Schiedam. Schiedam Het gemeentebestuur moet meer üïzicht krijgen in de sociale aspecten van de plaatselijke ondernemingen. Ook de vakbeweging moet meer worden betrokken bij het vestigingsbe leid. Dat zijn meningen van PPR-raadslid Heiman Noordegraaf; over deze moeilijke materie beeft hij burgemeester en wethou ders schriftelijke vragen gesteld. „Ook al heeft Schiedam weinig grond meer uit te geven aan Vlaardingen De bewoners van de Simplex woningen zullen geen vergoeding krijgen van de herinrichtingskos ten, die gemaakt zullen worden ais het complex in de Indische Buurt van 356 woningen voorzien wordt van nieuwe kozijnen. In een antwoord aan de buurtcommis- sie De Indische Buurt wordt hierover het een en ander duidelijk gemaakt. Het college van burgemeester en wethouders is door de heer De Rooy van de Provinciale Directie voor de Volkshuis vesting medegedeeld, dat de bewoners geen gehele cf ge deeltelijke tegemoetkoming m de herinrichtingskosten kan Waterweggebied Het ziet er naar uit dat de metaalsector binnenkort bet grootste aantal werklozen telt. ïn december is het aantal aanvragen naar werk binnen deze sector gestegen van 413 tot 442. In de sector algemene dienst staan 477 werklozen inge schreven. Dr. H. J. Harberts, de directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, zegt dit in een toebchting op de werk loosheidscijfers van de laatste maand van het jaar- Deze maand worden, aldus het Arbeidsbureau, de collectieve ontslagaanvragen afgewerkt van Wilton-Fijenoord en HVO-Aquapur. tezamen 60 man. Voor het overige bleven de cij fers vrijwel ongewijzigd. Zelfs kan gesproken worden van een gunstige ontwikkeling in de laatste twee maanden van 3977, Meestal geeft december een toename te zien van de niet voor het seizoen gecorri geerde werkloosheidscijfers. In totaal was er een daling te zien van 2401 in november naar 2382 werklozen m de cember. Opmerkelijk was ver der dat na de aanhoudende stijging van het aantal vrou welijke werklozen hierin een kentenng is gekomen. Voorts is er weer enige verbetering in de kantoorsector waar te nemen. Zo bep het aantal werkloze mannen terug van 184 tot 161; bij de vrouwen was er een teruggang van 10 procent worden toegekend. „Aange zien het gemeentebestuur bij de toekenning van genoemde tegemoetkomingen slechts als intermediair (tussenpersoon) fungeert tussen de rijksover heid en de bewoners, heeft ons college zich bij deze be slissing neergelegd", zo luidt het treurige nieuws voor de Simplexbewoners. Een enkele garantie kan wel aan hen ge geven worden: Slechts indien na de definitieve huurprijs vaststelling mocht blijken, dat de huur tengevolge van de kozijnvemieuwingen tenmin ste met een bedrag van 360 gulden per jaar wordt ver hoogd, kan op grond van de „verordening tot het verstrek ken van tegemoetkomingen in de verhuis- en herinrichtmgs- kosten bij woningverbetering en krotopruiming" financieel worden bijgesprongen. De ge meente gaat er echter niet van uit, dat de huürverhogingbo- ven de 360 gulden zal komen te liggen. Overigens is het col lege van B en W van mening dat door het nièl verstrekken van een tegemoetkoming de redelijkheid geenszins geweid aan wordt gedaan. Maassluis Een kapotgeslagen zekering Is er de oorzaak van geweest dat enkele woningen en boerderijen aan de Zuid- buurt in Maassluis ruim an derhalf nor zonder stroom hebben gezeten. Dat een en ander zo lang heeft moeten duren is een gevolg van het enkele malen springen van nieuw geplaatste zekeringen. Schiedam Plannen voor de bouw van woningen en winkels bij het Spinhuispad zijn in de ijskast gezet Wethouder Chris Zijdeveld maakt voorlopig geen gebruik van bet schetsontwerp, dat enige tijd gele den voor dat gebied is ingediend door aannemersbedrijf MÜWL „Be heb de pest aan projectontwikke laars die altijd zo nodig hun verha len willen ventileren. Ik voel er niets voor het plannetje uit te laten gaan, want ik ben geen reclamebureau voor projectontwikkelaars", aldus de wethouder van ruimtelijke orde ning. „Ik voel er ook niets voor het uit te laten voeren, omdat ik het hele ge bied als één geheel wil zien. Het schetsplannetje wordt echter wel bewaard. Overigens ben ik geneigd om ook andere aannemers aan de bak te laten komen, omdat die staan te trappelen en je overal al borden van MUWI ziet". Op de schets, die bij het college is ingediend en die Zijdeveld nu stevig in één van zijn bureauladen houdt, staan lage flats, met op de begane grond winkels en daarboven wonin gen. Deze nieuwbouw op de huidige kaalslag in het zogeheten Schieno- ko-gebied zou aansluiten op de be bouwing aan de Parkweg. Het zou tevens het gat opvallen, dat nog zit in de „winkeliooproute" die Zijde veld wil van de binnenstad via Parkweg, Mgr. Nolenslaan naar Dr. Wibautplein in wijk Nieuwland. Bij het Rotterdamse aannemersbe drijf, dat vooral de laatste tijd weer opvallend veel projecten in Schie dam in handen krijgt, wacht men voorlopig nog op een reactie. Oud wethouder Cor Bolmers, nu hoofd van de afdeling planning, zegt er- oven „Het is ingediend als sugge stie. We wachten af hoe de gemeen te reageert. Dat wil niet zeggen, dat we er niet achterheen gaan, als we van het college niets horen". ondernemingen, Schiedam moet zich wel scharen in de j van gemeenten die e nj experi menteren. met een sociaal ves tigingsbeleid", aldus Noorde graaf, vooral verwijzend naar de Rotterdamse situatie. Zo lang een wettelijke regeling ten aanzien van een dergelijk be2eid ontbreekt, hoeven ge meenten zich niet te laten weerhouden pionierswerk te doen, vindt het radicale raad slid. Met een vestigingsbeleid kan de gemeente invloed aanwenden bij nieuwe ondernemingen in de stad, zowel wat betreft het sociale vlak als wat betreft werkgelegenheid, milieu en ruimtelijke ordening. Ook bij bestaande vestigingen kunnen voorwaarden worden gesteld, als de gemeente zich buigt over vernieuwing van erf pachtscontracten. Noordegraaf verwijst naar uit spraken van wethouder voor financiën en economie Reinier Scheeres, gedaan tijdens de begrotingsbehandeling 1976: „Gaat het om grond die eigen dom is van de gemeente, dan bepaalt het gemeentebestuur met alleen of het bedrijf er komt, maar onder welke voor waarden het zich mag vesti gen", zei Scheeres toen. Dat bgt m de sfeer van de PPR- bedoelingen, maar Noorde graaf wijst erop dat bij een sociaal vestigingsbeleid één en ander officieel wordt gere geld, en verder wordt uitge werkt en uitgebreid. Hij vraagt het college naar de be reidheid hieraan te (gaan) werken. In een begeleidend schrijven merkt hij op: .Maatschappe lijke hervormingen zijn geen luxe, maar harde noodzaak! Het vestigingsbeleid is een heel klein stapje in de richting van vermaatschappelijking van de produktie: allesbehal ve revolutionair, maar wel een stapje in de goede rich ting en daarom een stap, die wel gezet moet worden. Ook al zou de PPR veel verder willen springen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1