Order «it Japan ©r®®tet© lieren ter wereld lm Mleuwerkerk jfefemiwii DONDERDAG 12 JANUARI 1978 Kabels Grootste lieren En dan de ankers.... BS ii- .j jj l. - 3) Geduwd coor een mammoet-sleepboot van de firma Stoet op weg naar Japan. Nieuwerkerk aan den IJs- set Twee Nieuwerkerk- se ondernemers leveren belangrijke onderdelen voor twee diepdrijvende kraanschepen van enor me afmetingen, die in Ja pan worden gebouwd. De bij de schepen behorende afmetingen en hefvermo gens spreken nauwelijks meer aan tot de nïet-tech- nische krantenlezer. 's Werelds grootste anker lieren worden geleverd door 3. V, Machine en Usrenfabriek J. H. Bode- wes en de bijbehorende ankers door het Anker Advies Bureau van de heer P. J. Klaren. De beide kraanschepen zullen in september 1978 en februari 1979 op het noordelijk gedeelte van de Noordzee worden ingezet bij de bouw van booreilan den en andere zogenaam de ..Off Shore" werken buitengaats. Ce afmetingen en voorzie ningen op de kraansche pen zijn bijna niet voor te stellen: een tweetal drij vers onder het waterop pervlak dragen een dek. waarin de vier grootste lie ren van Bodewes nauwe lijks terug te vinden zijn. Het dek meet dan ook een lengte van 135 meter en een breedte van 35 meter. Genoeg dus voor een voetbalveld met acht me ter ruimte rondom voor de toeschouwers. Het dek biedt plaats aan twee geweldige hijskranen met een hefvermogen van resp. 3000 en 2000 ton. Kracht genoeg voor beide kranen om tezamen de halve Meidoorn, flatge bouw van 6 verdiepingen in Nieuwerkerk, compleet met liftschachten, bewo ners, piano's en vrieskis ten in één keer te verplaat sen. Naast de kranen en een hotel voor 350 perso nen, is op het dek boven dien nog plaats voor op slag van 8000 ton aan ma terialen. hetzelfde eigen gewicht van de eerder ge noemde flat met 85 wonin gen. Het gehele drijvende eifand is gespannen tus sen 12 ankers, terijl de juiste plaats van het schip wordt geregeld door vier lieren, die onderdeks met 4) Eén van de ankers van Anker Advies bureau Klaren. drie lier-trommels elk mid dels halen en vieren ruim schoots de gelegenheid geven de juiste locatie te vinden. De grootste lieren, ooit in de wereld gebouwd, zijn inmiddels van het terrein van lierenfabriek Bodewes aan de Kortenoord ver scheept door Mammoet- transportbedrijf Stoof uit Breda. Zonder de bijbehorende ankerkabel weegt iedere lier 300 ton, twee leuke bungalows dus? Iedere lier omvat drie trommels met een grootste doorsnede van een dikke 3 1/2 me ter, waarop een ankerka bel van staaldraad wordt gewonden met een door snede van 7 1/2 cm. De lengte van iedere ankerka bel is bijna 3 km, een afstand van het Nieuwer- kerkse raadhuis naar de gemeente Zevenhuizen bij de „Kouwe Hoek" aan de Bostelweg. Komt er dus voor iedere lier nog eens een gewicht bij van twee ruime eensgezinswonin gen! De lieren worden via een tweetal tandwielkasten aan weerszijden van de enorme aandrijfas gedre ven door een tweetal elec tro motoren van 750 paar- dekrachten elk. Iedere trommel kan een trek kracht ontwikkelen van een ruime driehonderd ton, genoeg om een die sellocomotief 2200 van de Nederlandse Spoorwegen bij een snelheid van 80 km per uur tot andere ge dachten te brengen! Het belang en het gewicht van de vier lierstellen is gebleken tijdens de sa menstelling gedurende de afgelopen zes maanden: de bedrijfshal is intussen twee centimeter gezakt in Nieuwerkerks bodem. Een jaar of tien geleden heeft Bocfewes een lier gemaakt met een trekkracht van 60 ton. Men veronderstelde daarbij zo ongeveer het maximale, maar wie heeft toen gedacht dat lieren van de huidige omvang de fabriekshal zouden verla ten. Een trots resultaat dus voor algemeen direc teur J. H. Bodewes (73), die vijftig jaar geleden per soonlijk nog houten an kerspillen voor zeilsche pen heeft gemaakt, thans het produkt van de mede directeuren J. Benninga als technicus en C. L. S. Sierman als commerciële directeur. Nieuwerkerkers zullen maandenlang arbeid vin den in Japan voor de montage van de werktui gen in de kraanschepen. Vreugde ook voor de 75 medewerkers van het zelf standige Nieuwerkerkse bedrijf, die achter de te kentafel de wereldpresta tie op papier hebben ge zet. en in de fabriekshal achter draaibanken en on der takels de prestatie hebben waar gemaakt. Geen onderdeel van de lieren was met de hand te tillen: Aan iedere ketting van de tandwielkast moest een kraan te pas komen! Zonder ongelukken op een enkel teentje na! „Houen zo mensen!, want de loodzware onderdelen voor het volgende viertal lieren, dat in april moet worden afgeleverd, liggen alweer voor de wal!" Berekeningen genoeg van de ontwerpers der kraan schepen om te bepalen dat Bodewes' ankeriieren voldoende zijn om in volle zee de drijvende eilanden daar te laten waar ze pre cies nodig zijn. Maar wie bepaalt het gedrag van de bijbehorende ankers? Nieuwerkerker P. J. Klaren als directeur van Anker Advies Bureau B.V. heeft met een 22-jarige ervaring op het gebied van ankers de opdracht gekregen tot levering van 32 ankers voor beide kraanschepen. Twaalf ankers voor teder schip en acht stuks reser ve, want men weet maar nooit. Het door Klaren ontwikkel de Flipper-Delta anker is internationaal gepaten teerd, en vele belangstel lenden uit alie delen van de wereld hebben een kijkje genomen in de zandbak aan de Hoofdweg Zuid, waar het gedrag van diverse soorten ankers al smede de toelaatbare trek kracht op kleinere schaal kan worden geconsta teerd. De werkelijk gele verde' ankers passen niet in de show-room: een ge wicht van 22 1/2 ton, een breedte van 5.30 meter en een ankerstee! van dik 6 meter vragen om een zwaar-transport. Niemand za! erbij zijn als de ankers van deze afmetingen na een loodrechte reis van tenminste 150 meter door het zeewater de bodem van de Noordzee bereiken! door Bob Koornwinder foto's Hans Gebuis 1) De grootste lieren ter wereld nog op de werkplaats van Bodewes. 2) Het transport gaat van start

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4