Nootdorp, geen dorp meer In een notedop VRIJDAG 13 JANUARI 1978 Verleden VD/SC/WW 4 door Willem Brouwer king gesteld aan hen die zich nieuw in de gemeente vestigen. Misschien is het mogelijk dat de mensen die er al langer wonen een exemplaar bij het gemeen tehuis kunnen kopen. Gemoedelijker „Er was vroeger een scherpere scheidslijn tus sen de kerkelijke groepen, maar het leven zelf was gemoedelijker", vindt Pe trus Jacobus van de San- de. Hij woont samen met zijn (tweede) vrouw in het rusthuis Veenhage in Nootdorp. Een leven van hard werken heeft hem niet onberoerd gelaten, maar de geest van de 90—jarige is nog springle vend. „We zijn van een sterk geslacht; mijn broer is 93 en nog krasser. Laatst bij zijn bruiloft moest de familie hem 's- nachts om twee uur van de dansvloer halen, want hij had er nog lang niet genoeg van. En het jong ste broertje de man is al een dikke tachtig rijdt nog regelmatig met z'n auto naar de stad". Het meest opvallende aan Van de Sande zijn z'n ogen. die oplichten als hij zich verliest in herinnerin gen van aangename aard. „Ja, hij is ondeugend af en toe", licht zijn vrouw toe. „Hij kan het nog steeds niet laten de meis jes te plagen". Innerlijk is Van de Sande een geheel ander mens. Hij was een van de eerste tuinders aan de Veenweg op een stuk grond van anderhalve hectare. „Vrij wel allemaal plat glas; voor het neerzetten van een warenhuis was geen geld. Werken zo lang de zon scheen en soms nog langer. Nu zetten de men sen de kraan open en er vloeit een kunstmatige re gen. maar wij moesten el ke liter water met de gie ter aanvoeren, steeds tus sen hoop en vrees of je producten wel voldoende Onderscheiding Toch vond Van de Sande nog voldoende tijd om zich in te zetten voor zijn medemens. Sociaal voe lend als hij was trok hij door Nootdorp om daar waar nodig zoveel moge lijk de heersende nood te lenigen. „In het dorp heeft men daar nauwelijks weet meer van, want al mijn tijdgenoten zijn gestorven, mear vroeger werd er heel wat stille armoede gele den. Weduwen, die met een huis vol kinderen wa ren achtergebleven en on voldoende verdienden om hun kroost te kleden en eten te geven". Van de Sande heeft 37 jaar lang het geld beheerd van het armbestuur van de RK-kerk. „Tegenwoordig hebben ze daar een ande re naam voor, want er is een groot verschil met vroeger. De mensen durf den uit schaamte niet bij eten". De parochie van Nootdorp was destijds rijk aan bezit tingen. Er was vooral veel grond, die in een nog vroegere tijd aan de kerk was nagelaten. De heer Van de Sande had maan delijks de beschikking over zo'n honderd gulden, waar je in die tijd veel mee kon doen. Van die grond is niet zoveel meer over, omdat een groot deel moest worden afgestaan voor de aanleg van het vliegveld. Verder waren er nog de opbrengsten uit de collectes, waarvan eender de bestemd was voor het kerkbestuur, eenderde voor het armbestuur en een even groot deel voor het studiefonds van pries ters-missionarissen. „En toch was het vroeger gemoedelijker en gezelli ger. De mensen hadden ook meer tijd voor elkaar en hielpen elkaar ook als het nodig was, zonder er een cent voor te vragen. Nu is dat wel anders en burenhulp vind je zoveel niet meer. ik begrijp dat wel, want het dorp is gro ter geworden. Rond 1900 waren er zo'n 1800 inwo ners en nu ongeweer 6400. Van de kinderen hoor je dat sommige men sen in de nieuwbouwwij ken hun buren niet eens kennen". Destijds was tactig pro cent van de Nootdorpse bevolking katholiek; nu is dat ongeveer zestig pro cent. „Vroeger was er toch wei een scherpe „cheiding tussen katholiek en protestant; als je iets kocht bij een niet-geloofs- genoot, dan deed je groot kwaad. Nu trekken we sa men op en dat is toch veel beter", meent Van de San de. Trots is hij op zijn pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et pontifice, waarop de beeltenis van Paus Johannes de dertien de prijkt. Een blijk van waardering voor zijn be langeloze toewijding en hulpverlening voor zijn naaste. hei hoofd een kroon van sluisdeuren met een win das en In haar hand houdt zij een spiegel, waarboven twee slangen dooreen kronkelen. Dit duidt erop, dat het hoogheemraad schap waakzaam de wa terspiegel in het oog moet houden. Nootdorp had door de ver vening ook nogal met de waterstand te maken, van daar dat men mogelijk in de wapenkeuze wilde uit drukken dat men niet ar geloos met het water kan omgaan. Geschiedenis is boeiend. Wie meer oi/er Nootdorp wil weten doet er goed aan zich het boek „Kro niek van Nootdorp van C. Spoor, die het schreef in opdracht van de gemeen te, aan te schaffen. Het boek wordt ter besehik- zouden opbrengen om er var, te kunnen leven". Stijlvol ge restaureerde panden in het hart van Nootdorp. scheef weggezakte leien. Ook kan men zich afvra gen waarom het kerkbe stuur niet radicaal afre kent met de ijzeren schei ding tussen de Dorps straat en het nu van over wegend grint voorziene kerkplein. Het zou, nu de restauratie van het ge meentehuis voltooid is, een fraai hoekje in het dorpscentrum kunnen zijn. De omgeving daarte genover staan enkele aan trekkelijke panden bij de kerk oogt ietwat som ber, terwijl een krans van jonge iepen vraagt om gesnoeid te worden. Enke le slruiken tussen het grint doen hun best hpt begrip groen in ere te houden, maar meer dan een po ging kan het niet zijn. De Dorpsstraat kent meer van die fantasieloze, plek jes, zoals het plein in de omgeving van de Rabo bank. De inspiratie van de ontwerper reikte niet ver der dan een rechtlijnig veld van gewassen grintte- gels, waf sierbestrating, twee stenen banken en vijf jonge boompjes. Er schijnt op de post omgeving ste vig gesnoeid te zijn. Heel wat leuker is de ingang naar de nieuwbouw bij de Prins Bernhardstraat met aan weerzijden eerbied waardige treurwilgen, die in tegenstelling tot hun naam voor een opbeuren de aanblik zorgen. Verder is het er een beetje rom melig, want ook dit deel van de Dorpsstraat wacht nog op de acteciteiten van de straatmaker en de plantsoenendienst. In zijn fraaie uitgave „Kro niek van Nootdorp" be schrijft dr. C. Spoor de 37ste predikant van Her vormd Nootdorp hoe voor het eerst in 1281 de naam van Nootdorp in de archieven opduikt, hl de tijd van Graaf Floris de Vijfde wordt ten behoeve van lenen gesproken over gronden „ouver den Vliet jeghen die kerke van Voorburgh achtien ghar- den ends strecken an Noitdorper wech Met deze weg zal bedoeld zijn de huidige Veenweg, omdat deze parallel loopt met de Vliet. Over het ont staan van de naam Noot dorp zijn verschillende theorieën ontwikkeld. Merkwaardig is hef dat de naam in archiefstukken van de 13de tot de 16de eeuw op tenminste 21 ver schillende manieren wordt geschreven, uiteenlopende van Noitdorp. Nooddorp tot Noerdorp. Ds. Spoor vindt de stelling die dr. J. de Vries oppert gewaagd. Deze vraagt zich af of Nootdorp niet ontstaan is uit Nantharthorpa, het dorp van Nantha. In de 15de en 16de eeuw komen spellingen voor, waarbij Een prettig hoekje in Nootdorp met karakter. Nootdorp is allang geen dorp meer in een notedop, al heeft het onderdeel noot waar schijnlijk niets te maken met de naam van dit Zuid Hollandse veendorp. Het is in de ioop van de geschiedenis uitgegroeid van een handjevol mensen tot een redelijk welvarende gemeente met circa 6500 inwoners. Aan de ene zijde ingeklemd tussen een stevige kluit warenhuizen en in oostelijke richting met een riant uitzicht op het vlakke polderland. nakker, „Kan het niet wat zachter", vraagt iemand en een bouwvakker ant woordt snedig: „Hiernaast heeft er niemand over ge klaagd". De muziek blijft luid. Een bord aan de toren muur kondigt zowel de diensten van de Hervorm de Kerk als de Gerefor meerde Kerk aan, een eensgezindheid die mis schien noodgedwongen is, doch op de buitenstaan der positief overkomtEen ijzeren hek sluit het kerk hof af, waar de zerken aan het oog worden onttrok- Nootdorp heeft zijn nieuw bouw gesitueerd tussen twee buurten van een an dere structuur, met als centrum de Dorpsstraat en de restanten van wat eens een monumentale kerk meet zijn geweest. Alleen de toren met zijn typische puntdak, geheel eigen voor de streek, herinnert aan een verder verleden. In de andere buurt domi neert de RK-kerk aan de Veenweg. De Dorpsstraat was de laatste tijd moeilijk berijd— en begaanbaar. Borden adviseerden de automobilist een uiterste snelheid van 15 km per uur in acht te nemen. Enerzijds voor de eigen veiligheid, maar wellicht ook om de voetganger in deze zich nat aandienende herfst tegen opspattend water uit de rijkelijk aan wezige plassen te be schermen. Na de voltooiing van het raadhuis, dat op zichzelf een juweeltje is geworden en past in het karakter van het dorp, is de gemeente ertoe overgegaan een deel van de Dorpsstraat te her straten. Dat werd tijd. zal de bevolking gedacht heb ben, want men kon er ge ruime tijd moeilijk uit de voeten. Er ligt in Nootdorp meer werk op de straatma kers te wachten, want ook de straten in de nieuw bouw zijn royaal van kui len en gaten voorzien en vragen erom voor de win ter invalt geëgaliseerd te worden. In de Dorpsstraat is aan nemer C. van Tilburg be zig Beetje het optrekken van een nieuwe woning in aangepaste stijl. Jonge va klieden geven daaraan ge stalte en tijdens het werk galmt de muziek van Hil versum drie over de straat en de aangrenzende dode- Het somber ogende kerkplein zou best bij het prettige karakter van de Dorpsstraat getrokken kunnen worden, zonder ijzeren hek. ken door een uitbundig pronkende lijsterbes. Ei genlijk zou dat hek er niet moeten zijn. Het kerkbe stuur zou ertoe kunnen overgaan het hof te ont sluiten, want niets is de mens nader dan het misle de van het leven en de dood. Zoveel werkelijke rust is er niet meer; onze kerkhoven zouden best een bijdrage kunnen leve ren om da leverde mens daarin tegemoet te komen. Een rustpunt met een bankje hier en daar, want achter grafzerken moet men niet meer zoeken dan monumenten die gedach ten symboliseren. De toren is nog niet zo heel lang geleden geres taureerd, maar men moet er zo langzamerhand weer even naar gaan kijken. Op sommige plaatsen is het voegwerk minder gaaf en hier en daar ook op het dak van de kerk zitten Het wapen van de ge meente bestaat uit een blauw veld, waaropstaan- de twee door elkaar kron kelende slangen van goud, men kan het wapen thans ook vinden op een gevel steen van zandsteen, die pas in het gemeentehuis is aangebracht Merkwaardig, die twee slangen. Sommi ge Nootdorpers denken dat het palingen moeten zijn, maar dat moet toege schreven worden aan de dorpsfantasie. De slang is het zinnebeeld van de lis tigheid en de voorzichtig heid. Men vindt de slan gen ook terug bij de schilddragers twee vrouwenfiguren van het wapen van Delfland. Een van de figuren draagt op gedacht is aan Nooddorp, een dorp dat ten noorden ligt van iets anders. Pij- nacker misschien? Van oudere datum zijn de spel lingen met een t. Het mid deleeuwse woord noot of not is onder andere de opbrengst van de grond en het vee. Volgens ds. Spoor zou Nootdorp kun nen betekenen „het dorp, dat vee opbrengt", of „het dorp dat de opbrengst van de grond voorbrengt". Heel lang heeft de Lange- landseweg in Nootdorp de naam „notwech" gedra gen. Een „notwech" was een weg tot vervoer van vee en landbouwproduc ten. Volgens ds. Spoor is het geen al te gewaagde veronderstelling om bij de ze plek in het ontgin ge bied onder de rook van Delft en Den Haag te den ken aan het dorp dat vee en landbouwproducten voortbrengt, kortom Noot dorp.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4