SPORT Uitgekookt spel Hennes DVS verrast Olynipia Piel Roozen wijst DBS de weg WÜ! krijgt te weinig tegen Fortuna Sterk begin SZC-heren 'M-Ué Ursuss eindelijk weer overwmuiiig MAANDAG 16 JANUARI 1978 SC 5 mmMMÈmmmMÊmmMWtMmmmmmm b Schiedammers rallen ook hij HfON aan Joop Seliop blijft MWliWMWmWMUt Gouda Olympia moet zich eens leren beheersen, wanneer het tegen een achterstand aankijkt Ook nu lukte dat niet Opnieuw werden twee spelers genoteerd door de goed leidende scheidsrechter G. Heisma. Gerrit Bogaard en keeper Koos van Elles- wijk waren in het duel tegen Hennes DVS uit Schiedam de slachtoffers. Aan de kant kleven dit keer Herman den Haag, Cor Pais- graaf en Evert Mahwln door de nog lopende schorsingen. Hermes won in Gouda ver diend met 2—0 en behoort tot de betere clubs in de eerste klas, waar de toestand voor Olympia na deze nederlaag uiterst precair ïs geworden. Hermes DVS speelde in het be gin uiterst behoudend en liet Olympia komen. De Goudse aanvallen werden echter vaak slordig opgezet en de precisie ontbrak. Hermes kon zich ge makkelijk overeind houden. Eén keer was Rob van der Vijgh dichtbij een treffer, maar hij gleed onder de voor zet van Roland van der Ban door. Verder kreeg deze rech terspits van Olympia weinig ruimte van uitblinker Ruud de Jager, die voor het eerst een hele wedstrijd speelde. "Hij is alleen nog een beetje nerveus", aldus John Beyer, de Schiedamse noodtrainer, die aan het einde van het seizoen weggaat, omdat hij geen bevoegdheid heeft. Een opvolger is nog niet bekend. Wel is de naam Hans Venne- ker, momenteel actief spelerI- trainer van Hellevoetsluis ge noemd. Venneker; "Ik kan het niet opbrengen om twee, drie keer naar Schiedam te reizen. Dan had ik net zo goed in Frankrijk kunnen blijven. Ik blijf waar ik zit". Hermes nam het initiatief van Olympia snel over en het was vooral de snelle en gevaarlij ke linkerspits van de Schie dammers, Cock de Zwart, die de Olympia verdediging het voortdurend erg lastig maak te. Hermes kwam verdiend aan de leiding door een schit terende kopbal van Piet Kiep- ke na een uitgekiende voorzet van middenvelder Roy de Hartog. Daarna was Olympia danig aangeslagen en Hermes kreeg een handjevol kansen op rij, maar kon deze niet omzetten in een doelpunt Bas Mol kon met moeite een kop bal van Hartog van de doel lijn halen. Een schot van Dick Schaap werd maar net ge stopt door keeper Koos van EHeswijk. Teun Komaat, vooral na rust erg ijverig, trapte in de grond toen hij vrij voor het Goudse doel stond. door Jan Volwerk Toch kon Olympia zich herstel len, maar ook de Gouwenaars misten enige opgelegde kan sen. Gerrit Bogaard, die daar- voor was opgeschreven we gens een grove actie tegen De Zwart, faalde alleen voor kee per Edwin Gverdijk. Rob van de Vijgh kon net niet meer bij een harde voorzet van Arie van der Berg, die na zijn goe de wedstrijd vorige week te gen HOG nu niet kon impone ren. Na rust ging Hermes wat behou dender spelen. "Dit was ook voor de rust al het plan", zei John Beyer. "Maar toen liep het zo lekker dat hier niet aan werd gedacht". Maar in de counter was Hermes ook le vensgevaarlijk. Nadat Rob van de Vijgh voor Olympia net had overgekopt, brak Her mes razendsnel uit wat met een schot op de paal van De Zwart eindigde. Olympia probeerde het wel, maar de combinaties waren slecht De Gouwenaars raak ten ook geïrriteerd. Dat on derstreepte keeper Koos van EHeswijk. Ver uit zijn doel gelopen (tot vlak bij de mid denlijn) werkte hij op onregle mentaire wijze Frits de Nijs tegen de vlakte en werd prompt opgeschreven. Wel had Olympia in die fase een licht overwicht Juist doordat Hermes zijn voorsprong con solideerde. Maar de counters bleven ge vaarlijk. Net voor tijd werd dat ook tot uitdrukking ge bracht door een doelpunt. Hans van Dijk bleef bij een Schiedamse dieptepass staan voor buitenspel, waar beslist geen sprake van was. De ac tieve Cock de Zwart kon al leen doorgaan en zijn schot passeerde Van EHeswijk: 0-2. Trainer van Olympia Huub Lenz had na afloop geen en kel excuus. "We hebben ver diend verloren van een ploeg, die goed voetbal speelt en ze ker niet onderin thuis hooit. We hebben nog wel kansen op de gelijkmaker gehad, maar niet benut. Alleen is het jam mer dat on2e keeper zich niet kon beheersen". o Piet van der Burg en Ger Ruseier, het hechte duo. John Beyer was een opgelucht man, "We spelen steeds goed, maar we hebben geen geluk gehad in de laatste wedstrij den. De motivatie was er wel, maar het lukte niet. Nu wel. Misschien dat we in de ko mende wedstrijden ook de punten gaan pakken". Huizen De eerste wedstrijd na de winterstop is voor de waterpolo-heren van SZC hij zonder goed verlopen. Er werd in Huizen met 7—S van IJsselmeer gewonnen. Coach Wim van der Kolk was erg gelukkig me,t deze overwin ning: „Wij hebben door hard werken deze wedstrijd ge wonnen, zodat wij ons goed in de middenmoot hebben kunnen bandhaven". In de eerste periode kon de SZC-formatie geen enkele vuist maken, dit kwam vooral door het slechte plaatsen. De thuisspelende ploeg kon dan ook een 10 voorsprong ne men. In het tweede speldeel trokken de Schiedammers het initiatief naar zich toe. Het werd snel 1—1 door Willem Jan Looman. IJsselmeer kon nog eenmaal een voorsprong nemen: 2—1. Willem Jan Looman bracht beide partijen weer op gelijke voet. Via de goed spelende Wim de Jong kwam SZC op een 2—3 voor sprong. De marge werd door Diet er Kros verder vergroot toen hij in een onoverzichtelij ke situatie de ba! in het doel werkte. Hierdoor begon de derde perio de met een 2—4 voorsprong voor SZC. Het team van IJs selmeer kwam op 3—4, door dat het van een numerieke meerderheid wist te profite ren. Door treffers van Wim de Jong en Willem Jan Looman liep SZC tot 3—6 uit. IJssel meer kon in de laatste secon den van dit kwart het vierde doelpunt laten aantekenen. Gedurende de laatste periode ging de strijd gelijk op. IJssel meer kwam steeds goed terug, maar de SZC-ploeg toonde karakter. Nadat het 5—6 was geworden scoorden de Schie dammers tweemaal en dat be tekende de genadeslag voor IJsselmeer. Wim de Jong en Paul Gast zorgden voor deze 5—8 stand. De thuisspelende ploeg wist Leen van Noord- wijk nog wel twee keer te passeren. Willem Jan Looman bracht SZC echter in veilige haen door in de laatste secon den te scoren. De VZC dames hebben door een overwinning op naaste con current Nautilus de eerste plaats in de competitie stevig in handen. Het werd in het Kolpabad een 17—2 overwin ning voor VZC. De VZC-he- ren leden in Barendrecht te gen ZPB een 105 nederlaag. ó&J'- Jf Wlïfc' -.v-v .Ast', ,<L: "Jaf Ij VA* .I's Rotterdam Zonder al te veel problemen heeft DHS de winst - voor zich op kunnen eisen. Dat ging aan de „Boszoom" ten koste van het in nood verkerende HïQN, dat in de tweede helft op de beslissende momenten faalde. Dat de Schiedammers slechts met 1-0 aan het langste eind trokken, had in hoge mate te maken met het goede verdedigen van Joop Mom, die steeds maar weer moest inspringen om het „gestuntel" van dc laatste vier te compenseren. e De slalom van Hans van Os niet te stui ten Viaardingen Fortuna werd rijkelijk bedeeld en het te gast zijnde WRW uit Den Briel bleef in de problemen zitten. De 2-1 winst van Fortuna tegen hekkesïuiter WRW was be paald fortuinlijk en twee vrije trap pen op de rand van het zestienmeter gebied beslisten over het lot van de bezoekers. En dat terwijl de gasten over het geheel beter voetbal hadden laten zien en uitstekende doelpun trijke kansen onbenut hadden gela ten. De formatie van Fortuna-trainer Cees van den Bosch gebruikte de mogelijkheden wél en won. De thuis club legde de basis van de winst in de eerste helft en zag zich voor de pauze eerst nog ingehaald door WRW zodat de ruststand op 1-1 uitkwam. De uitslag kwam bij begeleider Nico de' Bruijn (trainer Flaes is op non-actief ge zet) triest over. Hij daarover: „De winst voor Fortuna is zeer gelukkig uitgevallen. Wij hadden de beide punten op zak kun nen hebben, maar het geluk was niet op onze hand- Wél is aangetoond in deze partij dat wij de moed nog niet behoeven te verliezen. Het was een behoorlijke wed- strijd van ons en op deze manier moeten er punten komen. De opbouw vanuit de verdediging gaat ons goed af en het vanuit de midden op het juiste moment opkomen van extra aanvallers verraste de tegen stander". Inderdaad wist de Fortuna-defensie niet al tijd een antwoord te vmden op deze tacti sche zet. Daarbij werkte de verdediging van de thuisclub onwennig en chaotisch. Niet zo vreemd omdat Van den Bosch maar liefst drie vaste spelers miste. Dat waren Peter Zonneveld. John van den Borden en Han Vercouteren. Vervangers waren Marrie Visser, Sjaak van Schijndel en Leo Stans. Cees van den Bosch daarover: „De omgooi die je dan moet doen is niet eenvoudig. Wij hebben het dan ook duidelijk kunnen merken. De laatste lijn functioneerde niet zoals het moet en het middenveld zwom. Daardoor kon de sterke middenveldbezet ting goed werk doen en de Fortuna aanval ontregelen. De winst is gezien het wed strijd beeld dan ook gelukkig te noemen". Omdat de Fortuna afweer in de eerste perio de vaak op één lijn de tegenstander op wilde vangen ging het mis. Behendige dribbelaars als Gijs Bout, Aart Polder vaart en Van der Velden sneden dan nogal eens door de laatste lijn. Maar de factor geluk speelde toen in het voordeel van Fortuna. WRW had in de opbouw meer maatgevoel en de linies sloten beter aan. Bij Fortuna was dat niet zo en met de opzet het middenveld over te slaan ging het fout met de passes. Daarom verscheen er ook te weinig mankracht in de frontli nie om eventueel aanwezige kansen te benutten. Vond WRW „poreuze" plekken, Fortuna vond ze aanvankelijk niet. Was het wél zo dan stond bij de tegenpartij doelman en aanvoerder Leen van de Meen. Nadat WRW in de zevende een buitenspeldoel- punt had gescoord, kreeg de thuisclub in de dertiende minuut op de rand van het strafschopgebied een vrije trap te nemen. Een tikje van Hans van Os was voor Aad Biesheuvel voldoende om doeltreffend uit te halen: 1-0. Toch kwam Fortuna hierna beter m zijn spel. Wisselde zwakke en goede momenten af maar kwam tot meer effectieve acties Vier minuten voor rust had het collectief en bezielend spelende WRW succes. Gijs Bout gaf Fortuna goalie Hans Verhart geen kans: 1-1. Na de thee kwam bij Fortuna wissel Sjaak Koevermans voor Leo Stans in het veld. WRW bleef ook na de rust meer beredenerend spelen. Hans Verhart moest in die periode dan ook enkele malen goed werk verrichten. Bal verlies aan Fortuna-zijde kwam voor bij vastlopende persoonlijke acties. Toch werd Fortuna in het tweede deel krachtiger en enkele goede kansen ont stonden. Bij een actie van Poldervaart en Bout ging de thuisclub na twintig minuten spelen door het oog van de naald. In de veertigste minuut had Fortuna wederom succes met een vrije trap. In de rebound maakte Biesheuvel er 2-1 van. WRW bleef gevaarlijk maar slaagde er met in de zo verdiende gelijkmaker te scoren. De wijze waarop DHS voor de zoveelste maal ongeslagen bleef, was echter niet hele maal een verdienste van de Schiedammers zelf. Omdat het stukje onmacht, dat HION ten toon spreidde, erg groot was. Met name Peter Roelofs op links, en de zwervende spits Puck van Velzen, waren de hele wedstrijd een doorlo pend gevaar. Maar dat typeer de ook juist HION, dat het behalve die twee spelers ver der niemand had. In dat opzicht was DHS veel collectiever, „ook veel agres siever", reageerde na afloop een dolgelukkige trainer Rob Jacobs, „omdat alleen maar technisch voetbal op dit zeer hobbelige veld onmogelijk was". DHS startte daarom met een patroon van typisch Engelse makelij. Vanaf het middenveld al alle ballen „hoog voor de pot", en dan maar zien v/at er van terecht komt. In eerste instantie had de defen sie van de Rotterdammers er nog wel kijk op, doch toen Piet Roozen zich steeds meer in het centrum ging ophou den, om samen met Paul Nijs tot enkele één-twee combina ties te komen, was HION ge waarschuwd. Maar ook de thuisclub zelf had alleen maar aanvallende bedoelingen in zijn bepakking. Voornamelijk over links, waar Jan Kerkhof met alle inzet van zijn krachten de snelle Peter Roelofs tot bedaren moest brengen. Dat lukte maar ten dele, omdat aa on geveer een kwartier een sli ding tussen dat tweetal er toe leidde, dat de Schiedammer met zijn hoofd tegen de recla meborden aan kwam. Hij bieef lange tijd duizelig, maar speelde de wedstrijd toch uit. Op rechts was hot regelmatig Puck van Velzen die zich van Sjaak Lemen trachtte te ont doen, en dat slaagde enkele malen, waardoor verraderlij ke voorzetten de eindpass werden. Met kunst- en vbeg werk konden de Schiedam mers de dadendrang van HION een halt toeroepen, al ging dat wel gepaard met een serie hoekschoppen. Op a! die hoekschoppen, had doelman Jos Sparia een uit stekende kijk. Desalniettemin zagen de Schiedammers steeds meer kans om hun aan vallende bedoelingen in acties om te zetten. Een kogel van Hans Schop leidde dat initia tief in (bal rakelings naast), terwijl een verkeerde terug speelbal van HION's laatste man Paul Nijs in een ideale positie bracht, op twee meter afstand van Joop Mom. Maar de Rotterdammer redde. Toch kon DHS tien minuten voor rust de zaken gaan con- Loleren, toen een uitstekend ingestudeerde vrije trap ui teindelijk Piet Roozen het dichtst in öe omgeving van de Rotterdamse doelman bracht en Roozen scoorde: 0-1. Rob Jacobs: „Dat was er gewoon één uit het boekje. Prachtig zoals die driehoek slaagde, en de defensie van HION op snelheid werd ver slagen". door Bas van den Berg Na rust trachtte DHS zijn voor sprong uit te bouwen, maar schrok kennelijk van het aan vallende karakter, dal HION toen in zijn spel zette. Hoewel toen wederom alleen Van Vel zen en Roelofs gevaarlijk kon den -worden, waren beide makkers moeilijk tn te dam men. Zelfs stond heel DHS als aan de grond genageld, toen voorstopper Ferrie Hulster een keer over de bal heen maaide, maar de Rotterdamse spits een fractte van een se conde na zijn schot, doelman Sparia al naar de hoek zag gaan Steeds weer caramboleerde de bal op vreemde wijze langs en voor het Schiedamse doel. En zelfs was doelman Sparla a! een keer verslagen, de bal bleef eruit Daarom was de opluchting van trainer Rob Jacobs nimmer zo groot: „Zoiets ga je krijgen als een tweede doelpunt uitblijft. We zijn ook na rust voornamelijk m de aanval geweest, en in dat verband viel mij de kracht van HION toch wel een beetje tegen. Vooral de defensie van de Rotterdam mers had er grote moeite mee, omdat wij in de aanval steeds weer wisselden". Schiedam Joop Schop heeft voor de komende drie jaar definitief gekozen voor Marti - nit. De kleine oefenmeester had al eerder verklaard Mar- timt trouw te blijven maar de laatste weken gingen hard nekkige geruchten dat hij als nog zou vertrekken. Excelsior Maassluis leek één van de ge gadigden, Schop zou als kan didaat staan op de Ujst van tien kandidaten. Deze week echter verklaarde de oefen- meester dat hij niet bij Marti- mt weg zal gaan. Schiedam Eindelijk heeft Ursus weer eens het zoet der overwin ning mogen smaken. Het won op eigen terrein met 1-0 van Ommoord. Omdat er maar weinig voetbal was, stonden langs de lijn heel wat trainers te kijken. Uit die kringen niets dan lof voor het spel van Ursus en men kon, gezien het spel, maar met begrijpen dat Ursus zo laag op de competitieladder stond. Toch is dat niet m onbegrijpelijk, want ook gisteren bleek weer dat de voorhoede veel te veel kansen nodig heeft om een doelpunt uit te scoren. Het is begrijpelijk dat trainer Dick Hoogeboom daar wel eens wanhopig van wordt. De techniek en ook de taktiek heeft hij de spelers goed bijgebracht Het maken van een doelpunt, dat toch uiteindelijk het resultaat moet zjjn van die taktiek, dat lijkt moeilijk aan te leren. Er is in het team van Hoogeboom geen afmaker. Dat bleek overduidelijk in de wedstrijd tegen Ommoord. Ursus ging over donderend van start, zonder de geschorste Wil Scheepbouwer en de zieke Jack Nieuwstraten. Dat mocht echter niet verhinde ren, dat het veelvuldig voor het doel van de uitstekende Rotter damse keeper Van der Wilk te vinden was. Met het missen van de talrijke kansen maakten Cock Zey en Henk van Loenen het wel het bontst, Zey op vier meter van het doel en Van Loenen op twee meter, misten schromelijk. Ondanks het Schiedamse overwicht kreeg, bij een counter, Om moord toch nog een fraaie kans, toen er een misverstand ontstond tussen Verschoor en Nagelhout. Gelukkig voor hun was doelman Ben Hakker attent en hield zijn doel schoon. Na de rust een zelfde spelbeeld. Een aanvallend Ursus dat toch geen vuist kon maken, a! waren Cock Zey en Bert Ramaker heel dicht bij een doelpunt. Toch kwam dat doelpunt Een voorzet van de opgerukte Van Dijk werd door Wim Huigen ingekopt: 1-0. Bij een alles of niets offensief van de bezoekers hield de verdediging van Ursus het hoofd koel en de overwinning stevig in handen. Kort voor tijd behoedde doelman Van der Wilk zijn club voor een grotere achterstand bij een inzet van Wim Huigen, maar? de overwinning was voor de Schiedammers binnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5