Bestekplan nieuwbouw VOF bijna Haar Elevator Maatschappij maakt teveel lawaai Hendrik en Hendriciis zijn geen goeie maatjes N atuurgebiedje Oranjepolder moet blijven Schiedammer herdenkt ramp mm wÈÊÊmm DONDERDAG 19 JANUARI 1978 In twee dagen vijftien klachten „In Vlaardingen geen huisjes onder huurwaarde" College vindt het bijzonder ingewikkeld B Lems opent bazar Politiek café over college Houtdiefstal Twintig te hard Bingo I##! J&iokgl Gki* Gedicht van oud-conferencier: Woelwaters meer open Peutercursus U?¥«iBideWe®k: 3 De definitieve bestekplannen voor de vervangende nieuwbouw op het Lamoenterrein in de Vettenoordse- polder zullen uiterlijk half februa ri klaar zijn. Het tekenwerk van de Haarlemse architect Nico An- driessen heeft nogal wat vertra ging opgelopen. Rond de kerstda gen is Andriessen een tijdje ziek geweest. En aangezien hij een een mansbedrijf heeft, lag het werk Stil. Overigens was in de loop van het vorig jaar al toegezegd, dat de bestekplannen in oktober gereed zouden zijn. Die bestekplannen zijn erg belangrijk, om dat aan de hand hiervan de onderhandelin gen met het ministerie geopend kunnen worden over de toepassing van de huurga- rantieregeling. Dit is een regeling, waardoor de huren van de vervangende nieuwbouw in vroegtijdig stadium kunnen worden vast gesteld. Het idee is afkomstig van ex-staats- secretaris voor volkshuisvesting Jan Schae- fer (PvdA). Op 10 december 1976 schreef hij 29 gemeenten aan om mee te doen. Rotter dam en Leiden zater er bij als meest „ver waarloosde" steden wat betreft het woning bestand. Verder stonden ondermeer Amster dam, Dordrecht, Groningen, Steenwijk, Hoensbroek, Brunssum, Emmen en Delft op de lijst. De gemeente Vlaardingen was niet aangeschreven,Op zich was dat een compli ment: de toestand in Vlaardingen was niet nijpend genoeg om de gemeente mee te laten profiteren. Wethouder voor stadsontwikke ling Bas Goudriaan vond dat jammer'; „Er 2al in de loop der jaren genoeg vervangende nieuwbouw (hutzen, die op de plaats komen van gesloopte panden) gepleegd moeten wor den". En met dat verhaal klopte hij dan ook aan op de burelen op de Van Alkemadelaan in Den Haag, waar het ministerie voor ruim telijke ordening en volkshuisvesting zit. Wei nig kans leek Goudriaan te hebben. Toch wist hij de toezegging voor de huurgarantie- regeling los te peuteren. De geruchten doen de ronde dat dit te danken is aan het feit door Kees Jonker dat Vlaardingse wethouder goede relaties bij het ministerie heeft overgehouden aan de periode, dat hij in Amsterdam bezig was met een afstudeerproject over het wijkje De Pijp! Deze regeling houdt het volgende in: Voor het berekenen van de huur voor de te bouwen woningen zullen de stichtingskos- ten worden teruggebracht tot die kosten, welke zouden hebben gegolden als de wonin gen niet in een stadsvernieuwingsgebied, maar in een gewoon uitbreidingsplan zou den zijn gebouwd, door het niet in rekening brengen van de extra voorbereidingskosten en de extra bouwkosten en het verlenen van lokatiesubsidie voor extra grondkosten; De huur wordt berekend door een vast percentage van de stiehtingskosien te ne men; en, De definitieve kale huurprijs kan vóórdat met de bouw begonnen vastgesteld worden op basis van een sehetsplan, dat zodanig Is uitgewerkt, dat de bouwkosten in redelijkheid zijn te ramen. Wanneer het overleg met de bewoners daarna nog tot wijzigingen zou leiden, blijft dat mogelijk en wordt de huurprijsafspraak gewijzigd. Goudriaan stond in feite al vanaf het mo ment, dat hij de huurgarantieregeling „ver sierde", te popelen om haar te gebruiken. Het tekenwerk van Andriessen moest zo snel mogelijk klaar zijn. Toen de termijn werd verlengd tot december van het vorig jaar en de Haarlemmer door ziekte verhinderd was, fronste Goudriaan zijn wekbrauwen. Dat gebeurde op de vergadering van stuur groep stadsvernieuwing op donderdag 22. december '77. In januari 2ou het tekenwerk klaar zijn" onthulde ambtenaar Jo Kohlen. Ook deze termijn werd weer een tijdje verschoven en Bas Goudriaan had een gesprek met de Haarleme architect. De afspraak werd ge maakt, dat het kant-en-klare bestek half februari klaar zou zijn. Zo spoedig mogelijk zal de Vlaardingse wethouder dan naar Den Haag rijden om voor de huren van het Kamoenterrein de garantie vast te stellen. Voor 25 mei wil Goudriaan de zaak rond hebben. Ook wil hij vóór die dag waarop de gemeenteraadsverkiezingen worden ge houden de eerste paal hebben geslagen van de Visbankflat. Het overslaan van graan: een lawaai-producerende activiteit. Hoek van Holland Het in oktober vorig jaar in gebruik genomen over slagbedrijf van de Graan Elevator Maat schappij in Europoort produceert nog steeds teveei geluid. Vandaar ook dat regelmatig klachten binnenkomen bij de centrale meld en regelkamer van Rijnmond. Ook zijn reeds enkele malen vragen hierover ge- - steid in de Hoekse deelraad en deze zijn doorgespeeld aan de Rijnmondraad. Vooral de laatste weken as het weer mts. De klachtenstroom is ontstaan omdat monteurs bezig zijn met het vervangen van geluiddempers. Tegen het advies van Rijnmond in zou reeds begonnen zijn met het opstarten van de installaties, zonder dat de geluidsisolatie volledig geregeld was. Afgelo pen maandag en dinsdag leid de dat tot vijftien klachten van bewoners uit De Hoek. Met name op stille avonden dringt het geluid van de Ele vatormaatschappij de huizen binnen. Zo erg zelfs dat de nachtrust daaronder lijdt. Er moet echter rekening worden gehouden met nog meer over last als over enkele dagen de derde geluiddemper moet worden geïnstalleerd. Daarna moet het uit zijn met de narig heid. Volgens Rijnmondvoor- lichter Koos de Gast moet de nieuw-aangebrachte isolatie voldoen aan bepaalde nor men. Worden deze overschre den, dan zal Rijnmond nog stringentere eisen op het ge bied van de geluidsisolatie stellen. Hoofd van bureau huisvesting: Vlaardingen De heer J. Roe- lofs, hoofd van het gemeente lijk bureau voor huisvesting, is nu blij dat Vlaardingen geen zogenaamde „huisjes on der de huurwaarde" kent. Dergelijke woningen worden verhuurd zonder dat daarvoor een huurmachtiging nodig is. „Een soort van vrije sector, maar dan naar beneden", ver telt Roelofs. Gedurende de pe riode, dat hij in Vlaardingen werkzaam is, heeft Roelofs wel eens wethouders meege maakt, die toch een aantal woningen wilden verhuren onder de huurwaarde. „Dat is er nooit van gekomen", vertelt hij, „het probleem is namelijk dat zulke huisjes on der de huurwaarde van hand tot hand gaan. Hierbij wordt vaak een flinke som sleutel- geld gevraagd. In Rotterdam heeft dat veel ellende opgele verd". De Rotterdamse huurwaarde- grens ligt op tachtig gulden per maand. In Vlaardingen worden ook (gemeentelwonin gen verhuurd onder dat be drag van acht tientjes; de huurders hebben dan echter- wel een huurmachtiging no dig. Dat carnaval wil wat. Het regent prinsen en raden van elf. Alleen al in Schiedam zijn er zeven geteld, en er wordt nogal gedrongen naar de titel stad- sprins. Dat kan er maar één zijn. Een fatsoenlijke stad vraagt ook niet om twee burgemeesters. Aansluiting De Vleet bij SKV Vlaardingen De wens van de Stichting Kindercentra Vlaardingen (SKV), dat peu terspeelzaal De Vleet bij de SKV mag worden aangeslo ten, stuit het college van bur gemeester en wethouders te gen de borst. „Gelet op de ingewikkeldheid van deze materie en op de verschillende wijzen waarop het peuterspeelzaalwerk in Vlaardingen is georgani seerd", schrijft het college aan de SKV, „hebben wij be sloten een nader onderzoek in te stellen naar de méést ge wenste organisatiestructuur. Ook aan de financiële aspec ten zal daarbij aandacht wor den geschonken". Als dat onderzoek klaar is, krijgt de Stichting Kindercen tra te horen of De Vleet al of niet bij haar kan worden aan gesloten. Het mag geen wonder heten, dat de Rietzeilers spreken over dé carnavalsplaats van de Rand stad. Hoewel een logische vraag is: toont dat gedoe met al die prinsen nou juist niet aan, dat het feestvieren boven de Moerdijk nog volwassen moet worden? Met zeven prinsen en evenzovele raden van elf zit je al snel aan de honderd: en het mag tame lijk uniek worden genoemd, dat zoveel burgers uit cén j stad een steek op hun bol hebben. Dat zal een olijke boel worden. Sinds de elfde van de elfde tref fen bijvoorbeeld de Rietzei lers voorbereidingen. Als stadsprins kozen zij Hendrik. De Grote, zoals zijn bijnaam is. Hendrik dus. Hendricus is er ook, maar die meneer is prins bij stichting Lentefeest De Eerste, noemen ze hem. Rietje Konings over Hendricus: „Van Hendrik wisten wij niets af..." door Kor Kegel Hendrik en Hendricus zien el kaar niet zo zitten. En de an dere vijf kennen zij eigenlijk nauwelijks. Dat lijkt maar goed ook. Met haat of nijd wil bijvoorbeeld de prins Carna val van de recreatievereniging van één van de Z-flats in Groenoord niets te maken hebben. Nee. Die Hendrik en Hendricus zijn helemaal geen vrindjes. „Toevallig lijken hun namen op elkaar, maar daar kwamen wij later achter", zegt Rietje Konings van Lentefeest, de stichting die validen en invali den wil samenbrengen in haar pandje op de Broersvest Zoals het hoort, heeft ook Hendricus 2ijn raad van elf. Nou wil het geval, dat veel Schiedam Burgemeester drs, Arie Lems opent mor genavond bij stichting Len tefeest aan de Broersvest een bazar, die is voorbereid „voor en met" gehandicap ten en waarvan de op brengst wordt bestemd voor het voortbestaan van de stichting. De jeugd band van het Rijnmondkorps komt speien, prins Hendri- cus zal van de partij zijn. De bazar gaat gepaard met een rad van avontuur en een loterij, waaraan lede- reen kan meedoen. Hoofd- prijs is een driedaagse Du- ton-reis naar Londen. Za- terdagavond is de trekking. Vlaardingen „Collegevorming in Vlaardingen" is het onder werp dat woensdag 25 januari centraal staat tijdens het Poli tiek Café, in de foyer van gebouw Triangel aan de Fran senstraat. Discussie-inleiders zijn Hans Versluys. de fractie voorzitter van de PvdA, Jelle Wijnstok, fractievoorzitter van het CDA en Mariëtte Hoogendijk-van Holst Pelle- kaan, die voorzitter is van de WD-fractie. Hoe de opvattingen zo ongeveer zijn, is bekend. Binnen de Partij van de Arbeid zijn er die vinden dat als de socialis ten de meerderheid krijgen in de raad, zij alleen moeten „re geren". De fracties van CDA en WD zien liever een afspie gelingscollege,. Iedereen is welkom, de aanvang is 19.30 uur. Schiedam Twee bontmantels met een totale waarde van 3000 gulden zijn ontvreemd uit een woning in Schiedam- West. Het huis van de 49-jarige boek houdster H. van der S. K. aan de Francois Haverschmidt- laan kwam de nog onbekende dader via de achterzijde bin nen. Daar was een keuken deur niet afgesloten. De besto len vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan. Schiedam Op rijksweg 20 heeft de Schiedamse politie in een paar uur tijd twintig ver balen opgemaakt voor auto mobilisten die te hard reden. Bij het Kethelplein, waar 70 ki lometer per uur mag worden gereden, registreerde men als hoogste snelheid 119 kilome ter per uur. leden daarvan vroeger bij de Rietzeilers zaten. In feite zit het nog ingewikkel der in elkaar, en dat is de oorzaak van het rare conflic- tje. „Waar denk je dat de naam Rietzeilers vandaan komt?" zegt mevrouw Ko nings. In elk geval hebben zij en de acht jaar oude vereniging mo menteel niets meer met elkaar uit te staan. De Rietzeilers gingen op eigen houtje verder en Lentefeest begon met een nieuwe carnavalsclub. Dat houdt de moed erin. Aan beide kanten prikkelt de relatie een beetje. Ze praten over concurrentie. Malle ep- pies- Als Riet en Hendricus bij Lentefeest en de Rietzei lers en Hendrik in de Amstel- bron (ook op de Broersvest) elkaar nou tegenkomen, moe ten zij maar de feestneuzen opzetten. In polonaise de vest af. Het ontgronde terrein in het oostelijk van de Oranjepolder - tussen Maassluis en Hoek van Holland - moet blijven zoals het nu is. Dit is de mening van de heer J. Woets uit Maassluis. In 1967 heeft het gemeentebestuur van Maassluis van het provinciebestuur toestemming gekregen om in de Oranjepolder grond weg te graven voor het ophogen van de Noord-Nieuwlandsepolder om daar woningbouw te kunnen plegen. Op die plaats staat nu de burgemeesterswijk. De provincie verplichtte Maassluis wel het afgegraven gebied weer terug te brengen in de oude landbouwstaat. Aangezien in de Oranjepolder - op de plaats van de afgravingen - de Rijnpoorthaven moest worden gegraven hoefde Maassluis haar belofte van het weer in oude staat terugbrengen niet na te komen. Althans voorlopig niet. In de loop der jaren is op het afgegraven terrein een natuurgebiedje ontstaan van ongeveer 25 ha, bestaande uit plassen die worden gescheiden door enkele repen onvergraven land. De diepere, onbeschutte zuidpias wordt in het winterhalfjaar frequent bezocht door trekkend waterwild zoals, de tafeleend kuifeend en nonnetje. De aantallen gaan geregeld de tweehonderd stuks te boven. Het noordelijk" deel herbergt in de winter een paar honderd meerkoeten. Aan pleisterend trekwild zijn wintertaling, pijlstaart en smient dikwijls op te merken. Met name in het voorjaar worden ook veel zomertalingen slobeenden gesignaleerd. Verder is er een met het weer wisselende bezetting van mantel, zilver-, kok-, en stormmeeuwen. Tevens komen in dit gebeid voor: watersnippen, kievitten, bergeenden, torenvalken en patrijzen. Nu echter de Rijnspoorthaven van de baan is, staat het Maassluise gemeentebestuur op het standpunt dat zij haar afspraak met het provinciebestuur moet nakomen. Maassluis zit alleen nog met het probleem waarmee de gaten gedicht moeten waren." De provincie wil het gebied opspuiten met havenslib. Daar gaat Maassluis is principe wel mee akkoord als het maar geen giftig havenslib is. Kortom het gemeentebestuur wil van het gebied geen Vlaardingse Broekpolder maken. Het touwtrekken daarover is nog in volle gang." Er dreigt nu echter een Het natuurgebiedje, dat op een steenworp afstand ligt van de Maassluise Steendjjkpolder. natuurgebiedje verloren te gaan en daarvoor is de heer Woets in de pen geklommen. Aan de gemeenteraad van Maassluis en Rotterdam (het is Rotterdams grondgebied), de deelgemeenteraad Hoek van Holland, het dagelijks bestuur van Rijnmond en Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft hij een brief geschreven met het verzoek het hercultiveringsplan in te trekken, „De betekenis als natuurgebied is op zich tamelijk beperkt. Mijns inziens heeft het meer belang als een leuk buitenterrein voor recreanten, die wandelend van ruimte, wat vogels en ruige vegetatie kunnen genieten," aldus besluit de heer Woets zijn bnef. Schiedam Over de watersnoodramp die begin volgende maand precies vijfentwintig jaar gele den plaatsvond heeft oud-humorist en conferen cier Leen de Bruijn een gedicht geschreven. De 82-jarige Schiedammer, die tot voor 20'n tien jaar geleden zeer aktief was in het Schiedamse leventje, liet al diverse keren van zich horen. De oud brood- en banketbakker, die nu aan de Willemskade in Schiedam-Zutd woont, claimt ondermeer het bekende „Hand in hand kamaraden; dat hij nog voor SW zou hebben geschreven. Bij de verloving van Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven schreef hij bijvoorbeeld weer het lied „De vlaggen uit", dat destijds door 20'n zesduizend kinderen werd gezongen in de sporthal Margriet. Over de watersnoodramp van 1953 dichtte hij: DE ZEE GAFEN NAM Ons Nederland, tot bloei gekomen Door stukken grond de zee ontnomen Ons vruchtbaar land aan Noordzeekust Wij leefden hier zo vol vertrouwen De dijken zouden 't water houwen Wij sÜepen daaromtrent gerust Edoch, wij moesten nu ervaren De zee zou niets en niemand sparen Omdat men haar had onderschat Een storm komt op uit het Noordwesten Een springvloedwat kan haar nog resten? Met forse greep ons land omvat 't Wordt een orkaan en vele dijken 2e moeten voor 't geweld bezwijken Het water kent geen weerstand meer Het kolkt en bruistde dood voor ogen stijgt op de bee': „Hebt mededogen bewaar ons voor verdrinking heer" De stroom verzwelgten even later Zo ver het oog reiktwaterwater Wat baat hier moed, vernuft en kracht? wij buigen 't hoofd ons werk was pover Wij staan er zeer klein tegenover De zee nam wraak.bewees haar macht. Leen de Bruijn Schiedam De wijkvereniging Nieuwland houdt op vrijdag 20 januari weer haar maande lijkse bingo-avond. Het gebeuren speelt zich af in de grote zaal van wijkcen trum Nieuwland aan het Dr. Wibautpleïn. Zoals gebruike lijk zijn er weer fraaie prijzen te winnen. Tijdens de pauze is nog een gratis kinderronde. De toegang is geheel gratis. Schiedam Peuterspeelzaal De Woelwaters aan de Willem Andriessenlaan is sinds kort ook iedere woensdagmorgen geopend. De zaal is die dag geopend van kwart voor negen tot kwart voor twaalf. Peuters kunnen dus voortaan van maandag tot en met vrijdag bij De Woelwaters in de wijk Groe noord spelen, zingen en crea tief bezig zijn. De prijs per ochtend is vier gulden (melk en versnapering inbegrepen). Hoek van Holland Het kleu terbureau in Hoek van Hol land begint met ingang van 23 februari weer met een aantal cursussen voor ouders van peuters tot drie jaar. De les sen worden op donderdagen van 9 tot 9.30 uur gegeven in het Groene Kruis gebouwtje. Men kan zich ook opgeven bij de wijkverpleegsters. De cur sus duurt zes weken, de kos ten bedragen zes gulden. ADVERTENTIE TheBestOf ej /jsagtffe Harry Belafonte DubbeiLP Brg Rotterdam: Nw. Binnenweg 91, Zwaanshals 361, Middellandplein 30, Meent 52, Groene Hilledijk 222. Schiedam: Broersvest 57. Vlaardingen: Hoogstraat 117.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3