Over toekomst nog veel onzekerheden DONDERDAG 19 JANUARI 1978 5 li OmMSHG- tsbü'/r >/^VOORME Salans van de Maasvlakte Het slufterplan van Rijnmond. A. is het reeds bestaande zanddepot aan de zuidwest-punt. Vandaar wordt voorge steld een dam aan te leggen naar de Hinderplaat (8). Tussen de dam en de Voomse kust kan dan een slufterge- bied ontstaan. Brielle De laatste tijd is de Maasvlakte weer verschillende keren in het nieuws geweest. Tegen het eind van het jaar kan het nuttig zijn een globale balans op te maken. Het nieuwe jaar kan dan worden ingegaan met een overzicht van de hoeken, waaruit de klappen verwacht kunnen worden. Want waakzaamheid blijft geboden. Over de nog braak liggende gronden op de Maasvlakte kunnen nog zulke mooie plannen worden gemaakt, de bewoners van Voome willen rustig verder leven, zonder de kans te lopen aan de lijve te ondervinden, dat van de Maasvlakte een levensgevaarlijk kruitvat is gemaakt LNG Over een nieuwe opslaginstallatie voor -vloeibaar aardgas (LNG) op de Maasvlakte is nog geen beslissing genomen, maar de kans dat dit doorgaat is bijzonder groot. Minister Lubbers heeft het contract goedgekeurd dat de Gasunie met Algerije heeft afgesloten voor de levering vanaf 1985 van vier miljard kubieke meter aardgas per jaar gedurende twintig jaar. Velen hebben de Maasvlakte aangewezen als de meest geschikte plaats om het aardgas aan land te brengen. De andere mogelijkheid, een kunstmatig eiland in zee, wordt veel te duur en komt niet op tijd gereed- De langdurige kabinetsformatie is er de oorzaak van dat over de plaats nog geen beslissing is genomen, maar dat zal niet lang meer duren- De tijd dringt. Want er ligt ook het verzoek van België, om in 1981 Algerijns aardgas via Nederland te mogen invoeren. Als dat wordt toegestaan moet in dat jaar l' de Nederlandse terminal gereed zijn. Voor de nieuwe regering blijft er niet veel anders over dan de Maasvlakte als plaats aan te wijzen. Er mag dan vanuit de Tweede Kamer en zelfs de ministerraad kritiek zijn geweest over het eigengereide optreden van minister Lubbers, die zonder raadpleging van het parlement het Gasunie-contract goedkeurde, maar de feiten liggen er nu eenmaal. Kerncentrale Als de LNG-terminal inderdaad op de Maasvlakte komt, moet de bouw van een kerncentrale in dat gebied uitgesloten worden geacht. Twee van dergelijke gevaarlijke installaties vlakbij elkaar, zal vrijwel niemand voor zijn verantwoording durven nemen. Er zal dan zeker zeer veel verzet rijzen. Die kans is al groot bij alleen een kerncentrale op de Maasvlakte, laat staan bij twee. De huidige LNG-buffervoorraad op de Maasvlakte mocht al niet vlakbij de electriciteitscentrale worden gebouwd, hoewel de technici daar veel voor voelde. Daarom zullen een LNG-terminal en een kerncentrale op enkele kilometers afstand van elkaar helemaal onaanvaardbaar zijn. Zoals bekend is er al onenigheid ontstaan tussen de Gasunie en het Rotterdamse havenbedrijf over de plaats van een eventuele LNG-terminal op de Maasvlakte. De Gasunie gaat voorlopig uit van twee opslagtanks van elk 120.000 huidige gasinstallatie. Daar wordt reeds in drie tanks een buffervoorraad van 75 miljoen kubieke meter vloeibaar aardgas bewaard voor strenge winters of bij storingen. Het havenbedrijf vindt de daar beschikbare ruimte (45 hectare) te weinig. Dan moeten de gebouwen te veel op elkaar komen te staan, afgeleide activiteiten zijn niet mogelijk, er kunnen slechts zeer kleine veilighcidsstroken worden gemaakt en hooguit drie ligplaatsen. Bovendien is er dan minder ruimte voor de reeds geplande kolen- en container-terminals. Daarom wil het havenbedrijf de nieuwe LNG-terminal bouwen in de uiterste noordwesthoek van de Maasvlakte, aan de Achtste Petroleumhaven en grenzend aan het terrein van de bestaande olie-terminal, waar veertig grote tanks staan. De bewoners van Oostvoome zullen zeker kiezen voor de plaats die het havenbedrijf wil, want dat ligt vier tot vijf kilometer verder van hun gemeente dan het Gasunie-terrein. Dam in zee Het zal te hopen rijn dat in de discussie over de plaats van een nieuwe LNG-terminal ook de suggestie van de BaHast-Nedam Groep zal meespelen. Dit bedrijf stelt voor een dam te leggen vanaf de Maasvlakte tot tien kilometer in zee voor de kust van Voome. Aan het eind van de dam kan een haven en opslaginstallatie worden gemaakt, waar de gastankers afmeren en losse n. Op het eerste gezicht een aantrekkelijke oplossing. Een terminal op die plaats is veiliger dan op de Maasvlakte tussen andere industrieën en dichter bij de woongebieden. Bovendien hoeven de gastankers dan niet de drukke Waterweg op, waarbij het scheepvaartverkeer tijdelijk stilgelegd moet worden. Maar tevens ontstaat door de aanleg van de dam een slufter en vele kilometers meer strand en duinen. De functie van Oostvoome als badplaats zou worden versterkt In dit opzicht sluit de Ball as t-N edan-suggestie volledig aan bij het slufterplan van Rijnmond. Ook daarin wordt gesproken over de aanleg van een dam vanaf de zuidpunt van de Maasvlakte naar de Hinderplaat voor de Voomse kust. Dan ontstaat een wadachtig gebied (slufter), waarin vermoedelijk grotendeels de flora en fauna terugkeren, die bij de verdwijning voor de industrie van het natuurgebied De Beer verloren gingen. De beide plannen vertonen veel overeenkomst en zullen zeker liever geen LNG-terminal bij een sluftergebied en het Noordzeestrand. Maar als er toch in dit gebied vloeibaar aardgas moet worden opgeslagen is dit één van de fJ mogelijkheden. De terminal kan een flink eind in zee worden gebouwd, al zal hij niet aan het oog onttrokken kunnen worden. Bovendien: op dit moment is de uitvoering van het slufterplan een onzekere zaak. Voor een dam is veel zand nodig en Rotterdam wil dat niet beschikbaar stellen voor uitsluitend een recreatie- en natuurgebied. Maar als "met de dam tevens een zakelijk aspect wordt gediend, liggen de kaarten misschien anders. Bewaken De gastanks op de Maasvlakte kunnen het doelwit worden van terroristische acties. Dat heeft ook de overheid ingezien. Begin december werd bekend dat bij dreigende acties 35-60 militairen beschikbaar rijn om de Maasvlakte-gastanks te bewaken. Al heeft de Gasunie reeds nu een zeer kostbaar electro technisch beveiligingssysteem, in tijden van spanningen is dit het enige particuliere object in Nederland, dat militaire bewaking kan krijgen. Prettig geregeld, denk je dan. Maar in dezelfde krant stond een bericht dat de vaardigheid van de Nederlandse soldaat in het omgaan met wapens veel te wensen overlaat en hoognodig verbeterd moet worden (auditeur-militair mr. H. Beaumont in een strafzaak voor de Arnhemse krijgsraad). De Maasvlakte werd vorige maand ook genoemd als plaats waar de sportvliegcrij van Zestienhoven naar toe overgeplaatst zou kunnen worden. De omliggende wijken Overschie en Schiebroek klagen over geluidsoverlast van de vliegtuigjes. Vandaar dat naar een overplaatsing een onderzoek wordt ingesteld. Dat de bewoners van Oostvoome ook oren hebben, schijnt Rotterdam te vergeten. Maar daar komen de op het Maasvlaktestrand recreërende Rotterdammers dan wel achter. Er zal heel wat afgeknetterd worden met die kleine herrie-makers, want niemand komt voor een uurtje vliegen door Wim Huïbers van Zestienhoven helemaal naar de Maasvlakte. Er zal dus vaker en langer worden gevlogen, ook omdat er lesgevlogen wordt Dat er voor het vliegen op de Maasvlakte alleen maar een grasbaantje van vijf-, zeshonderd meter nodig is, geloven maar weinigen. De vliegtuigjes mogen dan op Zestienhoven gestationeerd blijven, op de Maasvlakte zal dan toch ook getankt moeten worden, zowel door vliegtuig als vliegenier. In de deelgemeente raad van Hoek van Holland zijn al vragen gesteld over de gevolgen voor de bewoners. Dat geldt op z'n minst ook voor Oostvoome en rijn véle zomerse gasten. Hoek van Holland wil bovendien weten of het in de toekomst gewoonte gaat worden alle milieubelastende zaken vanuit Rotterdam over te brengen naar de Maasvlakte. Vervuiling Met de luchtverontreiniging op de Maasvlakte dreigt het ook de verkeerde kant op te gaan. Volgend jaar zal de electriciteitscentrale bij gunstig weer (aflandige wind) op stookolie gaan draaien. Het aardgas dat daarmee wordt uitgespaard wordt gebruikt in de centrales Schiehaven en Galileïstraat. Met ingang van 1 januari aanstaande krijgen deze centrales geen aardgas meer omdat de Nederlandse bronnen niet ontuitputtelijk bZijken te zijn. Gedeputeerde staten hebben geen toestemming gegeven om in deze centrales over te schakelen op olie vanwege de luchtverontreiniging (zwaveldioxyde). Op de Maasvlakte mag dat wel (bij gunstig weer), want daar wonen toch geen mensen. Dat tenslotte volgend jaar zomer een deel van de Maasvlakte niet meer als naaktstrand gebruikt mag worden is jammer voor de bloterikken. 2e hebben nooit last veroorzaakt. Er was ruimte genoeg voor andersdenkenden. Maar de SGP in de Tweede Kamer vindt nu eenmaal dat billen bedekt behoren te zijn. Toch is er iets mee bereikt. De naaktlopers bivakkeerden op een deel van een stukje landaanwinning, dat nog niet gemeentelijk is ingedeeld. Reeds in 1970 kreeg Rotterdam toestemming om het zand dat vrijkwam bij De opslagtanks voor vloeibaar aardgas op de Maasvlakte, goed be schermd door een hek en electronische beveiligings apparatuur. het graven van havens op de Maasvlakte, in zee te storten aan de zuidwest kant van deze Maasvlakte. Er weid totaal veertig miljoen kubieke meter zand gestort waardoor de Maasvlakte werd uitgebreid met een halve peervormige zandplaat van driehonderd hectare. Het is een aantrekkelijk strand geworden waar zomers vele tienduizenden vertoeven. Maar officieel is dit gebied een niemandsland, want het ligt buiten de grens van de Maasvlakte en dus van Rotterdam. Daarom kon ook de Rotterdamse politie er weinig doen en werd de ontwikkeling tot naaktstrand oogluikend toegestaan. Spanning Maar gezien de Kamervragen wil minister De Gaay Fortman er toch een eind aan maken. Hij heeft toegezegd dat voor de komende zomer bekend zal rijn bij welke gemeente dit stukje Maasvlakte gaat behoren. Riet veel spanning wordt op deze uitslag gewacht. Als het zandberg!ngsterrein bij Rotterdam wordt gevoegd, rijn velen bang dat er dan haven- en industriegebied van wordt gemaakt. Daarom heeft de gemeenteraad van Oostvoome er op aangedrongen het zanddepot en eigenlijk het hele Voordeltagebied in deze gemeente onder te brengen. o De suggestie van de Baüast-Nedam Groep. Ook hier is sprake van een dam vanaf de Maasvlakte <A>, maar dan met aan het eind een haven met LNG-termina! (B). Mogelijk kunnen beide plannen gecombineerd worden. Dat is voor de ontwikkeling tot natuur- en recreatiegebied de beste oplossing. Wie krijgt het zandgebied van driehonderd hectare. Binnenskamers zal er ongetwijfeld flink over worden geknokt Want in wezen gaat het er om of het gebied voor natuur en recreatie of voor industrie wordt bestemd. Misschien zal blijken dat de bloterikken een uitspraak hierover hebben bespoedigd. Voor hetzelfde geld wordt de beslissing uitgesteld. Het is rïïoeüijk te zeggen wat beter is. Als de huidige situatie onveranderd blijft voortbestaan komt de slufter er toch. Alleen duurt het langer, want de helpende mensenhand blijft uit En de recreatie op het Maasvlaktestrand zal rich steeds verder uitbreiden. Wie de horizonvervuüing door hoogspanningsmasten, tanks en kolenopslag voor lief neemt vindt er een prachtig strand, direct aan de Noordzee, makkelijk met de auto bereikbaar en zomers voorzien van drank- en eettentjes. Met de toewijzing aan Rotterdam zou daar plotseling een eind aan kunnen komen. Dan worden badgasten en vogels verdreven door draglines en graafmachines. Misschien een boze droom. Misschien nare werkelijkheid. Oppassen Toen de plannen voor aanleg van de Maasvlakte werden aangenomen ging men er vanuit dat hoogovens «n de ertsknikkerfabriek Kruwal er rich zouden vestigen. Nieuwe milieu-eisen hebben dat voorkomen. Gelukkig. Maar het heeft wel financiële gevolgen. De niet-gedekte rentelasten van de Maasvlakte worden geschat op vijftig miljoen gulden per jaar. Dat geld moet ergens vandaan komen. Havengelden kunnen niet eindeloos worden opgeschroefd. Verhuur van zoveel mogelijk grond aan zoveel mogelijk bedrijven kan ook een oplossing rijn- In dat geval loopt het niemansiand gevaar als Rotterdam er vrijelijk over kan beschikken. Uitspraken dat Rotterdam niet uit is op een uitbreiding van de Maasvlakte hoeven niet te slaan op het huidige zanddepot, want dat is er al- De uitspraken kunnen ook slaan op een vroeger plan van Rottendam om de Maasvlakte in zuidelijke richting uit te breiden, langs de Voomse kust tot vlakbij Goeree. Aan deze uitbreiding bestaat inderdaad geen behoefte meer. Maar het zanddepot maakt deel uit van de huidige toestand. Daar kan van alles mee gebeuren als Rotterdam cr zeggenschap over krijg! Daarom toch maar liever bij Oostvoome. Dan is bet pas (*"»t (1» |>P

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5