Rechtbankpresident wacht nog op arts Kruisvereniging breidt taken uit Wagens gestolen Auto over de kop MAANDAG 23 JANUARI 1978 meer zekerheid over affaire r^'hotrÊ SsKSWf Dievenirio aangehouden Invullen van belasting formulier Programma zaalvoetbal GOED VOOR 100 KILO TOCHT DUIDELIJKHEID Weggelopen na aanrijding Broers jubileren 3 »4b üt-iV'fr'T] '•'."f <- s-ï. ggg: o Het kort geding werd provisorisch voortgezet in de burgerzaal van het stadhuis. Links mr. Reuder De daken van de woningen in de Lombokstraat zijn gesloopt tot aan het pand van de familie en zijn griffier. Op de voorgrond de heer Schotel. Aan het woord zijn verdediger mr. De Savornin Schotel, links. Lohman. "Mijn complimenten, hoor. Dat heeft u toch maar keurig gemaakt". Hij meende het echt, mr. J.G.L. Keuder, de Rotterdamse rechtbankpresident. Hij lijkt er niet de man naar om zonder meer iemand voor het hoofd te stoten als dat niet strikt noodza kelijk is. Vrijdagmorgen liet hij zich uitgebreid voorlichten in de woning van de familie Schotel aan de Lombokstraat 7 in de zogenaamde Indische Buurt in Vlaardingen. 's Middags reeds waren de kaarten (onofficieel) geschud. De Schotels moeten weg! Schiedam Na een poging tot inbraak bij Schrijver aan de 's-Gravelandseweg zijn in Rotterdam drie mannen aan gebonden. De drie zijn voor verhoor overgebracht naar het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat. Zij zaten bij de aanhouding in de auto die was weggereden kort nadat er bij de woningin- richtingzaak een paar ruiten waren ingeslagen. Een van de omwonenden had het kente ken genoteerd en doorgege-' ven aan de Schiedamse poli tie, die het op haar beurt weer doorgaf aan de korpsen van de omliggende gemeenten. De verdachten zijn: de 25-jarige loodgieter F. R. uit Rotter dam, de 18-jarige monteur J. H. N. L., eveneens uit de Maasstad en de 20-jarige J. v. Hm zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaaats. Schieam Leden van de bon den aaangeslotcn bij de FNV kunnen ook dit jaar hun be lasting-aangifteformulier la ten invullen. Vooraf dient een afspraak te worden gemaakt over het tijd stip waarop dat aan de Stad houderslaan 100 kan gebeu ren. Daarvoor kan men zich in verbinding stellen met het secretariaat van het FNV," Lange Haven 71 in Schiedam. Het invullen gebeurt door leden van de Schiedamse afdelin gen. Verzocht wordt als men huursubsidie krijgt schrifte lijk bij het ministerie van volkshuisvesting te informe ren wat de bruto-uitkering is en hoeveel belasting reeds is ingehouden. Maandag; Schiedam - OLDI, 19.15 uur, Margriethal Martinit - Sparta, 20.00 uur. Margriethal PPSC - Zwaluwen, 20.45 uur, Margriethal Excelsior '20 - DESV, 21.35 uur, Margriethal Groenoord - FC MSA, 22.30 uur, Margriethal FC Tybex - FA 75, 21.30 uur, Lijnbaanhal MSV 71 - NRC/Ommoord, 20.45 uur, Olympiahal VDL - SVV. 22.15 uur, Olympia hal Xerxes - BFC FC Nieuwland '66 - VSV VVK-DRZ Activitas - DVO '32 De Musschen - GSS Woensdag: San Clemente - RKWIK De reden voor rijn komst naar Vlaardingen is bekend. De heer Schotel, zijn echtgenote en twee opgroeiende dochters wonen in een gedeelte van een wijk, waarvan de woningen ingrijpend worden verbeterd: nieuwe ramen, centrale ver warming, betere dakconstruc- door Jaap Hazejager tie, vernieuwing van gas- en elektriciteitsdraden enzo voorts. Per woning kost dat circa 60.000 gulden. De heer Schotel vindt dat wel allemaal mooi en aardig, maar hij weigert als enige na de renovatie van rijn woning 121 gulden meer huur te beta len. Zijn argument-luidt dat zeker 85 procent van al de verbouwingswerkzaamheden zijn terug te voeren tot het zogenaamde achterstallige on derhoud. Hierop voortbordu rend betekent dit dat de ge meente die kosten daarvan dan maar zelf moet dragen en dat deze niet mogen worden afgewenteld op de huurder. Daar komt als (nevenver schijnsel) nog bij dat de heer Schotel in de loop der jaren bijzonder veel geld in zijn huisje heeft gestoken. En het moet worden gezegd: mr. Reuder was daar toch wel een beetje van onder de indruk. Dat liet hij duidelijk blijken. Direct al bij het naar binnen komen stond de rechtbank president te kijken van de mooi-beklede wanden en het gave plafond. Na een blik in de keuken, ging hij, gevolgd door zijn griffier, de verdedi ger van de heer Schotel, diens collega van de gemeente, al smede het waarnemend hoofd van de juridische afdeling ter gemeentesecretarie naar de bovenverdieping. "Niet onaar dig", mompelde de heer Reu- der aldoor. "Nou, nou, hebt u die fraaie glazen deur zelf ge maakt, dat is vakwerk". Me vrouw Schotel wanhopig: „Begrijpt IJ nou, meneer de president, dat er hier zo nodig verbouwd moet worden en dat we hier uit moeten o Mr, Reuder (links) in ge sprek met de heer Schotel. Op de achter* grond mr. Sta- derman Teruggekeerd in de woonkamer wijst de heer Schotel naar de vloer. "Kijk, hier. Daar zou het allemaal om gaan", zo zegt hij. "De vloer zou niet deugen....". De heer Reuder gaat op de aangewezen plek staan en begint een beetje te dansen, terwijl hij zegt: "Goed stevig, die vloer. Ik ben name lijk goed voor dik honderd kiloOndanks de nervosi teit konden de Schotels om die opmerking nog wel la chen. Immers, die man was eigenlijk toch wel aardig. Het achterste van zijn tong het de heer Reuder op dat moment echter nog niet zien. "Ik moet eerst nog een s een slechte woning zien, die moet worden gerenoveerd", ver volgde de bejaarde magi straat. En even later stortte zich een hele meute juristen, oprichters, project-leiders, fo tografen en journalisten in een soortgelijke woning ach ter de Lombokstraat. Heel snel leek de heer Reuder er van overtuigd, dat het een goede zaak is, dat de desbe treffende woningen moeten worden verbouwd. "Maar kost dat zestigduizend gul den?", liet hij zich tegenover zijn griffier ontvallen. "Een heel bedrag....." Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de Lombokstraat 30, waar zojuist een woning gereed is gekomen. Vrij dui delijk was te zien, wat er alle maal veranderd is. De grote ramen, bredere vensterban ken, die ook lager naar de vloer rijn getrokken, de alu minium sponningen, maar ook de gezellig aandoende, bruingebeitste houten schuur tjes aan de achterkant van de woning, de centrale verwar mingsinstallatie, de radiato ren, de moderne douche. "Het is eigenlijk een soort face-lif ting", zo vond mr. Reuder. ,,'t Is mooi, heel mooi. Maar zes tig milleHet is duidelijk dat de rechtbankpresident het een hoop geld vindt. Dat vond mr. F. Stadcrman de verdediger van de gemeente kennelijk niet, want hij haast te zich te zeggen, dat tegen woordig alles erg duur is. Hij trok een kast open, waarin de centrale verwarmingsketel bleek te staan. "Moet u zien, wat er nog een ruimte in rit", vertelde de advocaat "Ja", antwoordde de niet van rijn stuk te brengen Reuder, "maar daar mag je natuurlijk niets in zetten. Hooguit kan je een paar pannen, de koeke- pan of een paar vazen neer zetten, maar voor de rest niets". De verdediger van de heer en mevrouw Schotel, mr. B.C. de Savornin Lohman, was echter van mening dat het met de ventilatie in die gerenoveerde woningen niet best is gesteld. "Je hebt hier van die richel tjes. zoals je dat ook in de trein hebt Dat is toch mets. We hebben uitgerekend, dat er nog maar een meter venti latie is....". Mr Reuder: "Dat is zat, anders tocht je het huis uit.,..". En daarmee was dan de discussie weer even geslo ten. Tot slot ging het gezelschap naar een woning in de Boe- roestraat. Deze heeft de ge meente aan de familie Schotel aangeboden als een soort van alternatief voor de huidige woning. De woning was tot vrijdag geweigerd, omdat de ze naar de mening van de heer en mevrouw Schotel te klein is - volgens zeggen van de heer Schotel en zijn advo caat 13 m2 in totaal - maar ook moet er bijzonder veel vertimmerd worden, en staat er een schuurtje aan de ach terkant in de weg, maar voor al.... ook deze woning van het type Simplex moet worden opgeknapt. Er moeten nieuwe ramen worden geplaatst, wat inhoudt dat er een huurverho ging van dertig gulden in de maand zit aan te komen. "Maar die hoeft u niet te beta len", zei mr. Staderman sus send aan mevrouw Schotel. Deze opmerking werkte ei genlijk als olie op vuur. Niet helemaal ten onrechte riep mevrouw Schotel toen uit: "Een mooie boel is dat. Waar om al die andere mensen dan wel betalen en wij niet? Dan kunnen we net zo goed in ons eigen huis blijven. Dat vind ik gemeen Langzaam maar zeker werd het voor een aantal mensen dat de heer Reuder begeleidde duidelijk dat deze wel iets voelt voor de aangeboden wo ning in de Boerocstraat En veel van wat de heer Reuder zijdelings opmerkte werd di rect door de gemeenteverdedi ger geslikt, tot en met het "verzoek" tot het aanbrengen van een hekwerk langs de trap. Het werd allemaal extra duide lijk toen het dinsdag begon nen kort geding provisorisch in de burgerzaal van het stad huis werd voortgezet. Mr. Sta derman herhaalde namens Schiedam De Kruisvereniging Schiedam richt zich de komende tijd op uitbreiding van de preventieve zorg voor bejaarden, uitbreiding van de continuïteit van de zorg bij opname in- en ontslag uit het ziekenhuis, intensivering van de preventieve jeugdgezondheidszorg, be paalde delen van geestelijke gezondheidszorg en ondermeer op ontwikkeling van samen werkingsvormen op regionaal niveau. Het aandeel dat de zorg voor bejaarden inneemt, zal in de toekomst groter worden, niet alleen door relatieve toename van het aantal bejaarden, maar vooral ook door de nieuwe criteria voor opname in bejaardentehuizen. Verhoudingsgewijs zullen meer bejaarden langer zelfstandig blijven wonen. Dit heeft belangrijke consequenties voor de personeelsforma tie bij de kruisvereniging. Een uitbreiding van taken wordt ondermeer noodzake lijk geacht op het terrein van de voedingsvoorlich ting, zo staat in de zojuist uitgekomen beleidsnota. De behoefte bestaat om groepsvoorlichting te geven aan vermagerings- en diabetes-patiënten. Ook in de jeugdgezondheidszorg zouden adviezen van diëtisten 'r> op hun plaats rijn. De financiële middelen ontbreken nog bij de kruisvereniging om daar een eigen diëtist in volledig of gedeeltelijk dienstverband voor aan te trekken. Overwogen wordt om een sociaal-psychiatrisch ver pleegkundige aan te trekken, die ook de overige verpleegkundigen kan begeleiden en instruëren, alle maal in samenwerking met de Stichting Geestelijke Gezondheidszorg. Zij dient in een team van verpleeg kundigen een consultatieve en uitvoerende taak te vervullen en naar andere instellingen een communi catie-bevorderende taak. In de beleidsnota wordt erkend, dat een aantal proble men op het terrein van de geestelijke gezondheids zorg noodgedwongen zal blijven liggen. Met het jeugd team voor de regio Waterweg-Noord van deze stichting bestaan contacten op het gebied van het vroegtijdig onderkennen van ontwikkelingsstoornis sen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de zorg voor demente bejaarden. De kruisvereniging wil de sa menwerking gaan uitbreiden. In de kruisvereniging leeft het besef, dat de gezond heidszorgsysteem voor verbetering vatbaar is, al kan rij nog piet direkt aangeven hoe dit zou moeten. Om ideeen van de bevolking daarover op te vangen, wil zij een brievenbusfunctie gaan vervuilen. Voor die verbetering is men er met name voorstander van om in een periodiek contact met een vertegenwoordiging van de raadscommissie voor sociale zaken en volks gezondheid, de GG en GD en andere vertegenwoordi gers uit de gezondheidszorg te komen tot een perio diek overleg. Een groot aantal manegement-taken wordt tot dusver op vrijwillige basis uitgevoerd door het bestuur. Door ae omvangrijke organisatie vindt men het aanstellen van een directeur en een full-time administrateur gerechtvaardigd. Naar mate de beleidsvoornemens voor uitvoer in aanmerking komen, zal er meer administratief personeel moeten komen. Het aantrekken van gekwalificeerd personeel wordt volgens het bestuur bemoeilijkt door negatieve vesti- gingsfaktoren, zoals huisvestingsproblemen, hoge hu- ren. *nilieuklachten en negatieve aspecten van verste delijking. De mogelijkheden van compensatie door aantrekkelijker primaire en of secondaire arbeids voorwaarden wil men overwegen. Over de gewenste nieuwbouw hebben wij al eerder in deze krant bericht. rijn cliënt - de gemeente - nogmaals, dat de familie Schotel bij acceptatie van de woning aan de Boeroestraat geen huurverhoging behoeft te betalen, als gevolg van het aanbrengen van nieuwe ra men en kozijnen. Mr, De Savornin Lohman voer de nog enkele interessante as pecten aan. Hij achtte de woning in de Boe roestraat zeker niet gelijk waardig aan de huidige wo ning van de heer Schotel. De opp endakte is veel minder - 13 m2 - maar daar komt nog eens bij dat er méér huur moet worden betaald voor een kleinere woning. Thans betaalt de heer Schotel circa 135 gulden in de maand. Als hij naar de Boeroestraat zou verhuizen wordt dat circa 158 gulden. Een ander argument dat de ver dediger aanvoerde waarom verhuizing naar de Boeroe straat onverantwoord zou rijn is de geestelijke toestand van mevrouw Schotel. Zij zou erg te lijden hebben onder de ge beurtenissen van deze slepen de zaak, maar ook is me vrouw Schotel al eens onder behandeling van een neuro loog geweest. Of dit laatste argument van in vloed zal zijn op de uitspraak van mr. Reuder moet vandaag gebleken zijn. In elk geval had hij vrijdag al enkele ideeën geopperd. Hangende het gesprek vandaag met een arts-specialist is mr. Reuder van mening, dat de gemeente in elk geval niet het recht heeft iemand op grond van bovengenoemde overwegin gen het huis uit te zetten. Letterlijk stelde hij: "Ik ge loof niet dat hier sprake kan zijn van een gedoogplicht". Rekening houdend met het alge meen belang meende de heer Reuder - hij zei dit heel voor zichtig - dat het voor de fami lie Schotel beter zou zijn toch maar de stap te nemen en te verhuizen naar de Boeroe straat "Maar", zo 2ei Reuder. "dan komt de gemeente er niet af met drieduizend gul den als tegemoetkoming aan de kosten (die bovendien een regeling van het rijk is, red.). Als aanmoediging om te ver huizen zou ik verder graag zien, dat de heer Schotel hon derd gulden per dag krijgt voor elke dag die hij eerder verhuist dan 1 maart", Dat is de datum, waarop de huur is opgezegd. Duidelijk is dat mr. Reuder vrij dag nog geen uitspraak heeft willen en kunnen doen. mede op grond van het vandaag te voeren gesprek met de neuro loog. Aan de andere kant heeft hij duidelijk laten door schemeren hoe hij over deze kwestie denkt. De uitspraak zal ongetwijfeld conform deze "gedachten" zijn. Of de gemeente rich daarbij neerlegt valt te bezien, want mr. W.Q. Klomp, het waarne mend hoofd van de juridische afdeling van de gemeente Vlaardingen, vindt die zoge naamde verhuispremie van honderd gulden per dag een uit de lucht gegrepen bedrag. Dat het de gemeente Vlaar dingen geld kost staat als een paal boven water. Al waren het straks alleen maar de be woners van al die andere Simplex-woningen, waarvan de ramen moeten worden ver nieuwd en waarvoor dertig gulden per maand meer moet worden betaald. Als er een is die niet hoeft te betalen, waarom wij dan niet Vlaardingen Twee personenauto's van hét merk Toyota zijn vanaf een terrein aan de 4e Industriestraat ontvreemd. De ene wagen, een Toyota Celica 1600, is oranjekleurig en heeft als kenteken 53-TM-61. De andere is een bruinkleurige Toyota Caroila met kenteken B9-MU-I2. De waarde van de wagens bedraagt respectievelijk twintig- en achtduizend gulden. Voorts werd uit een gebouw op hetzelfde terrein een radio ontvreemd alsmede een rekenmachine en een bedrag van veertig gulden. Vlaardingen De bestuurder van een Fiat 128 is na het veroorza ken van een aanrijding op de kruising van Beethovensingel-Maas- sluissedijk hard weggelopen. Bij de aanrijding raakte niemand gewond. De oorzaak van de botsing was een voorrangsfoufc. Volgens het kenteken behoorde de auto toe aan een Rotterdam mer. Deze werd telefonisch benaderd door de Vlaardingse politie. In dit gesprek deelde de Rotterdammer mee, dat hij de auto vijf weken geleden verkocht had aan hem overigens niet bekende Vlaardinger. De wagen is nu inbeslag genomen, in afwachting van de huidige eigenaar. Schiedam Na een slip is de 64-jarige S. H. J. B. met zijn wagen ondersteboven in de berm van de Nieuwe Damlaan terecht gekomen. De Schiedamse automobilist kwam er met de schrik vanaf. Het ongeluk, bij de spoorwegovergang, gebeurde toen de man plotseling moest remmen voor een voor hem rijdende auto. Na een aanrijding op de Parkweg is de 72-jarige mevrouw A. M. L.-S. met schaafwonden ter observatie opgenomen in het Nollet- riekenhuis. De vrouw was plotseling de rijbaan opgelopen, waarna rij werd geschept door een auto, bestuurd door de 24-jarige C. W. H., eveneens uit Schiedam, Schieam Op vrij dag 27 januari wordt het feit herdacht dat de heren J. J. Hep- pener en IL F. M. Heppener vijfen twintig jaar in dienst rijn van de Haagse vestiging van de Schledam- sche IJzer- en Metaalhandel Jos vin Gel deren. De beide jubilaris sen worden 's middags om half vijf door de directie gehul digd. Tevens wordt dan stil ge staan bij het feit dat mevrouw Thunnessen even eens vijfentwintig jaar als huishou delijke hulp en de heren G. F. J. Kuiters en J. van der Horst beide vijfenveertig jaar aan het bedrijf zijn verbonden. In het kantoor aan het Raam in Schiedam is er 's avonds van 19.30 uur af gele genheid de jubila rissen te felicite ren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3