VOJ verhuist Architect stelt OJC-werkgroep tevreden Overleg gaat gewoon door Historisch Hoek van Holland Halve eeuw EHBO-er Bevolking Maasland toegenomen Schuur uitgebrand Winkeldieven aangehouden Diefstal uit auto Diefstal uit woning BOUWKUP- MAREN KONINGS HOEK Politiek in de Toverbal Vrijdag officiële opening Leidingen moeien vernieuwd Sommige ourmantedineen van vroeger Jn er nog steeds. J Na rijf jaar behelpen: Ziekenhuizen in officieel stuk: DINSDAG 24 JANUARI 1978 3 ADVERTENTIE Hoek van Holland In Hoek van Holland is de vereniging „Historisch Hoek van Hol land" opgericht Er is geble ken dat in Hoek van Holland een aantal historische zaken dreigen te verdwijnen zonder dat daar verder aandacht aan wordt besteedt De vereniging werd opgericht toen bleek dat er verschillen de mensen zijn die zich m wülen zetten om deze dingen te bewaren voor het nage slacht. Uit de vereniging zal een werkgroep worden ge vormd die gaat uitzoeken op welke manier men verder kan werken. Het vaststellen van wat behou den moet worden, wie bepaal de dingen in zijn bezit heeft die al dan met worden afge staan en vooral ook waar men met de eventuele spullen naar toe moet, zal voor de werk groep voorlopig al voldoende werk opleveren. Hoek van Holland Vrijdag avond werd in restaurant Unicum het 50-jarige jubi leum van de heer Ph. Oprei gevierd. Met zijn zeventiende was hij lid geworden van de EHBO in Hoek van Holland en nu is hij het nog steeds. Deelraadsvoorzitter L van der Houwen bracht de bewonder ing van velen onder woorden voor het werk dat Oprei gedu rende een halve eeuw heeft verricht ten dienste van zijn hobby, zijn vereniging, maar voorat ook ten dienste van de mensheid. Maasland De bevolking van Maasland is het afgelopen jaar met 278 inwoners toege nomen. Bedroeg het aantal op 1 januari 1977 5422 inwoners, op nieuwjaarsdag waren er precies 5600 Maaslanders. Het geboorteoverschot bedroeg 54. Het vorige jaar zijn er 73 Maaslanders geboren en 19 overleden. Het vestigingsover schot was 124. 251 mensen hebben Maasland vaarwel ge zegd, terwijl er 375 nieuwe inwoners bijkwamen. Vlaardmgen De brandweer heeft zaterdagmiddag twee keer moeten uitrukken om brandjes te bestrijden in Vlaardingen, die door jonge ren zijn aangestoken. Een schuur achter een woning aan de Verheijstraat brandde ge heel uit. Onderzoek wees uit, dat drie Vlaardmgse knapen in de leeftijd van acht tot tien jaar het '/uur hadden aange stoken. Het drietal had een doos met brandbare inhoud tegen de schuur geplaatst en dit aangestoken- De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Dankzij de snelle melding van een burger kon de brandweer een beginnend brandje in een pand aan de Fultonstraat snel blussen. Een onbekend geble ven groepje jongelui had een vuurtje tegen de deur van het pand gestookt Het pand werd gebruikt als opslagplaats van lederwaren. De schade bleef beperkt. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft de afgelopen da gen een aantal personen aan gehouden wegens winkeldief stal. Een van deze personen, de 19-jarige S. R. I. Rotter damse werd overgedragen aan de vreemdelingendienst. Zij bleek in het bezit te zijn van een paspoort van een Zuidamenkaans land en ver bleef zonder vergunning m ons land. De vrouw werd vrij dagavond betrapt op winkel diefstal in Vroom en Drees- mann. Zij bleek voor onge veer 75 gulden aan goederen te hebben weggenomen zon der daarvoor te hebben be taald. Verder maakte de politie proces verbaal op tegen de IB-jange C. P. uit Rotterdam en de 44-jarige D. W. B uit Schie dam Kun buit, eveneens uit Vroom en Dreesmann, be droeg ongeveer veertig gul den. Gezien hun tegenstrijdige verklaring nam de politie hen mee voor verder verhoor. Er zou namelijk sprake zijn, dat het duo met hun arbeid gehol pen zou zijn door twee dames uit Hellevoetsluis. Dit laatste viel echter met te bewijzen. Zaterdagmiddag maakte de po litie proces verbaal op tegen de twee Vlaardingse vrouwen G. V. H. (25 jaar) en de 23-ja«- ge J. M. S. Ook deze dames werden in het warenhuis Vroom en Dreesmann be trapt. Zij bleken enkele win keldiefstallen te hebben te hebben gepleegd in een schoenhandel, modemagazijn en in het warenhuis ter waar de van ongeveer honderdtwin tig gulden Vlaardingen De VOJ (Vereni ging voor Oecumenische Jon geren) gaat volgende maand verhuizen. Op het ogenblik maakt de VOJ nog gebruik van het oude gebouw van de Ericaschooi aan de Zomer straat m de Vettenoordsepol- der. Dit pand wordt gesloopt en een gloednieuw Open Jon gerencentrum zal ervoor in de plaats komen. Architect Pie- tro Hammei heeft vanmiddag op het stadhuis een bespre king gehad met het OJC- bouwteam. Hierop is Ham- me's voorlopige schetsplan behandeld. De VOJ verhuist naar het oude badhuis aan de Rotterdamse- weg, dat thans verbouwd wordt De oecumenische jon geren krijgen een ruimte met een opper\rlak van honderd vierkante meter. Half februari - zo luidt de verwachting - zijn de verbouwingswerkzaamhe den afgeropd. Het gemeente- 4 lijk woningbedrijf staat er voor in, dat de mensen zonder douche uit de Babberspolder zich toch nog kunnen wassen in het badhuis. Een viertal douchegelegenheden wordt door het woningbedrijf aange bracht Schiedam Een parkeerkaart van de gemeente Rotterdam ter waarde van 300 gulden en een regenjas van 225 gulden zijn dit weekeinde gestolen uit een wagen die aan de Tweede Tuin singel stond geparkeerd. De eigenaar van de ontvreemde spullen is de 41-jange ambte naar P. L P. De man heeft bij de politie aangifte gedaan. Zo ook ITC Holland BV aan de Lange Haven waar voor 2000 gulden aan gereedschap werd gestolen. De nog onbekende inbreker die het pand in de binnenstad aan de achterzijde binnenkwam ging aan de haal met twee boormachines, slijp machine, vlakschuurmachnie, koffer en een aansteker. Een onbekende dupeerde ook de 25-jange boekhouder J. Z. uit Schiedam. Op zijn wagen, die aan het Faassenplein stond geparkeerd, werden vijf krassen van een halve meter aangebracht. De schade wordt geschat op minstens 500 gulden. Vlaardingen In een w.ning aan de Madoerastraat in Vlaardingen blijkt vrijdag nacht te zijn ingebroken. De bewoners deden aangifte bij de politie van vermissing van een bedrag van vijfduizend gulden, een transistorradio en nog enkele andere voorwer pen met een waarde van een slorige zevenhonderd gulden. Zonder dat dat wellicht hun be doeling was, hebben de gedu peerde bewoners het recher chewerk bemoeilijkt door dt overhoop gehaalde woning meteen op te ruimen. De politie adviseert daarom be woners, die hun huisraad door ongenode gasten over-, hoop geliaald aantreffen, met het opruimen van de boei te wachten totdat de politie is gearriveerd. Het oplossen van de misdrijven wordt de re cherche anders haast onmo gelijk gemaakt. Maassluis Als vervolg op de bouw van het nieuwe Dlaas- sluise stadskantoor en win kels in Koningshoek wordt nu het bouwrijpmaken van een daarbij aansluitend ge deelte van het bestemmings plan Koningshoek-HaydiUaan voorbereid. De uit te voeren werkzaamhe den omvatten onder meer het verbreden van de Beethoven- Ituin met aansluiting op de Westlandseweg, de aanleg van een parkeerterrein bij het postkantoor en het aanbren gen van verharding en groen rond het stadskantoor. B en W zullen de gemeenteraad vragen voor deze werkzaam heden een krediet van 2,4 mil joen gulden beschikbaar te stellen. Voor het aanpassen van de openbare verlichting volgt binnenkort een afzon derlijke kredietaanvraag. Maassluis Het Maassluise jon gerencentrum de Toverbal or ganiseert op donderdagavond 26 januari, 2 maart en 30 maart drie politieke café's. Dit om de jonge Toverbalbe zoeker kennis te laten maken met de Maassluise politiek. Uitgenodigd zijn: PvdA, WD, PPR, PSP, DA en D'66. mod er t e apotheek Het personeel in de apotheek van het Holyziekenhuis in Vlaardingen kan weer adem halen, Sedert enige weken is de nieuwbouw in gebruik en vrijdag wordt deze officieel geopend. Zo'n dikke vijf jaar was het voor de apothekers mevrouw .5. C. van Eossen- ilmrg, J. Boog en, hun assis tenten maar behelpen. Dat de apotheek veel te klein was geworden kwam, omdat in de loop der jaren de werkzaamheden aanzienlijk zijn uitgebreid. Zo werd de zieken huisapotheek in 1970 de leverancier van he; Gemeenteziekenhuis in Schie dam ev. m 1972 kwam daar ook nog een8 bit Noletziekenhuis bij. Voorts maakt men in de ziekenhuisapotheek de medicijnen klaar voor de verplee ginrichtingen in Vlaardmgen en Schie dam. De oorspronkelijke apotheek was door de uitbreiding van deze activiteiten vee! te klein geworden en vandaar dat m 1970 een houten noodapotheek naast de bestaande werd betrokken. Toen echter in 1972 ook de Noletstich- tmg m het service pakket werd opge nomen, werden concrete plannen ge maakt voor nieuwbouw. In 1976 ver leende de toenmalige staatssecretaris Hendriks hiermee toestemming. Woensdag 15 december 1976 sloeg wet houder drs. IJsbrand van der Velden in zijn hoedanigheid als voorzitter van het ziekenhuisbestuur de eerste paal en vorige week vrijdag voorzagen de schilders enkele deuren en wanden van een kleurige verflaag. De totale kosten bedragen 2,8 miljoen gulden wat precies binnen de begroting is. Een heel bedrag, maar daarvoor is de oorspronkelijke apotheek drie keer zo groot geworden en is een optimaal functioneren voorlopig gegarandeerd. Nieuw Zo is de sterelisatie-afdeling enorm uitgebreid, zodat nu de patiënten m de zieken- en verpleegtehuizen in de regio kunnen worden voorzien van steriele vloeistoffen. Er is een totaal nieuw laboratorium gekomen. Er is een betere scheichhg van het bereidmgsproces; de routing kon aanzienlijk worden verbeterd. De verschillende afdelingen volgen elkaar op, bijvoorbeeld: spoelen, bereiding, sterelisatie, etikettering en quarantai ne. De receptuurruimte is voorzien van de nieuwste vindingen op het terrein van opbergsystemen voor bijzondere medi cijnen. De indeling van deze afdeling is efficient en ruim opgezet. Onlangs is ook een geautomatiseerd sterelisatie-systeem van infuus vloei stof de zogenaamde stoomsterelisa- tor in gebruik genomen. Ieder heeft eigenlijk zijn eigen, vaak afgebakende afdeling gekregen: En dat was alle maal tot voor kort onmogelijk. De receptuurruimte, dat is de afdeling waar allerlei medicijnen worden klaargemaakt ligt enigszins excentri sch. Dat is gedaan om ook goed be reikbaar te zijn voor het transport buiten het ziekenhuis „Je het hier met meer terug11, zegt mevrouw Van Rossen enthousiast. „Onze vroegere laboratorium mocht nauwelijks deze naam dragen en de receptuurruunte van vroeger was zo inefficient dat er per jaar heel wat onnodige kilometertjes extra werden gelopen". Samen met haar collega Boog deelde mevrouw Yan Rossen een reeds gehalveerde kamer, waarin moest worden geconfereerd, gestu deerd, koffie gedronken enzovoorts. De apotheek was op een gegeven ogenblik zo uit haar jasje gegroeid dat de gang ernaast soms vol stond met (medicijn) wagentjes. Onder de apotheek is het centrale magazijn gebouwd. „Die is zo groot", zegt een enthousiaste dokter J. H. Trommel, de geneesheer-directeur, „dat je er wel in kan voetballen....". Overigens is buiten het gebouw nog een apart gebouwtje neergezet dat in kringen van apothekers bekend staat als het plofhok. Hierin staan alle ge vaarlijke en licht ontvlam- en plofbare stoffen opgeslagen. „De constructie er van is zo", vervolgt de heer Trommel, „dat, als zich een ontploffing voordoet, alleen het dak er af vliegt en de rest blijft staan. Hiermee zijn de" gevaren van brand en beschadiging van het hoofdgebouw tot een minimum be perkt". Betekent grotere behuizing nu ook dat er meer medicijnen worden gemaakt en gekocht? Apotheker Boog: „Wel nee, ik zie liever het tegendeel gereali seerd. V/el is het zo dat wij vanwege onze s treekfunctie en uitgebreid afne- merspotentieel meer medicijnen voor hetzelfde doel kunnen inkopen waar door de prijs laag kan blijven. En voorts kunnen wij die medicijnen op slaan en goed houden, waarnaar door gaans weinig waag is en die over het algemeen speciaal besteld moeten worden. Tijd kan dan een belangrijke rol spelen". Kritiek Over het algemeen staat de apotheker en zijn werkwijze nogal bloot aan kritiek: ze maken weimg zelf, kopen te veel, zijn duur en weinig plooibaar. De apothekers van het Holyziekenhuis weten dat allemaal. Vandaar dat erg veel wordt gedaan aan onderlinge voorlichting, congressen bezoeken, waar precies verteld wordt wat nu wel en niet nodig is, maar ook samenwerk ing met plaatselijke apothekers. Wij len apotheker ir. A. L Backer heeft zich daar indertijd ook erg voor inge zet Overigens, lang geleden leverde hij de medicijnen aan het Holyzieken huis. Deze samenwerking en ïdèeemiitwis- scling heeft er toe geleid dat de prijs van de geneesmiddelen in Vlaardin- Eén van de assistenten vult flesjes met spoel- er» infuusvloeistoffen Overzicht van de receptuurruim te, de centrale afdeling, waar alle recepten worden klaargemaakt gen ir land i in 1975 het laagste was in Neder- id en dat deze prijs nog steeds erg laag is. Ook het gebruik ervan ligt in Vlaardingen vrij laag. Dokter Trommel is overigens iemand die de samenwerkingsgedachte van harte ondersteunt. Hij is bijzonder blij dat in Schiedam thans ook gekozen is voor een samenwerkmgsregeiing tus sen de ziekenhuizen aldaar. Een echte gemeenschappelijke regeling tussen de Schiedamse en Vlaardmgse zieken huizen is een van de wensen van dokter Trommel. Zo'n gemeenschap pelijke regeling is ook pas tot stand Het moderne opbergsysteem voor medicijnen, bestaande uit een grote ladenkast. Per lade kan twee meter aan medicijnen worden op geborgen. Er zijn enkele honder den van deze laden gekomen tussen de GG en GD's van Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. Maar voor het zo ver is.... Vlaardingen*— De leden van de werkgroep, die zich bezig houden met de voorbereiden de werkzaamheden aan het nieuwe pand van het Open Jongeren Centrum, zijn zeer tevreden over het voorlopige schetsplan. Dit bleek over duidelijk tijdens de bijeen komst in de kamer van wet houder Rien Bovenberg waarbij architect Pietro P. Hammei uit Rotterdam zijn tekeningen liet zien. De architect verklaarde daarbij, alvorens hij aan het tekenen was begonnen, verschillende open jongeren centra in Ne derland te hebben bezocht. „Vooral het bezoek aan de Toverbal m Maassluis en de daar gevoerde gesprekken heeft mij een goed inzicht ge geven over hetgeen de jonge- ren zich voor ogen hebben", zo verklaarde hy. Zijn studie reisjes bleken niet voor mets, de Vlaardingse werkgroep van het OJC zag het door Hammei geschetste gebouw m werkelijkheid al helemaal voor zich. Datzelfde gold voor Rien Bovenverg. Het nieuwe pand, dat nabij de voormalige Ericaschooi aan de Zomerstraat wordt ge bouwd, heeft een inhoud van. 2530 kubieke meter en telt twee verdiepingen. In de grote zaal 35 plaats voor zo'n drie honderd bezoekers. Daarbij zijn op de begane grond een ruim jongerencafé en twee werkplaatsen. Op de eerste verdieping komen voorname lijk ruimten om te vergade ren, kantoortjes en creativi- teitsruimten. Ondanks de con ventionele wijze van bouwen - gewoon met gemetselde bak stenen - is de architect er toch in geslaagd zowel mteneur als exterieur een speels aanzien te doen geven. Dit lukte onder meer dankzij de originele ra men in de vorm van halve cirkels Kortom: het uiterlijk heeft niets van een bankge bouw of een stadskantoor, zoals de aanwezige ÖJC-ers grapten, maar past bij een gezellige ruimte waar jongelui zich in thuis kunnen voelen Architect Hammei verwacht bmnen de geraamde 8,5 tqn te kunnen blijven, Maassluis Uit een huis-aan- huis-controle op gasinstalla ties en -leidingen is komen vast te staan dat een groot aantal toevoerlekbngen in Maassluis dnngend aan ver nieuwing toe is. Het betreft de centrale dienstleidingen m de Jongkindstraat, Van Ostade- straat, Ruysdaelstraat en om geving en leidingen in het complex Crabethstraat. Mem- hnckstraat en Jeroen Bosch straat en omgeving. Voor het vernieuwen van deze leidin gen is een bedrag nodig van 95 000 gulden. Het vernieuwen van gas- en waterleiding en in de P.C. Hooftlaan vergt een krediet van 198.300 gulden. De gemeenteraad zal gevraagd worden deze kredieten ter be schikking te stellen. Holy heeft nu 'n Twee voorzitters: met de pen m de hand mr. A. F. A. van Velzen van het Noletbestuur, naast hem drs. A. J. Lems van het Schiedamse gemeentebestuur. Schiedam „Zonder iets van de overgang te merken moet de patiënt verpleegd kunnen worden. Hij mag niets merken van de integratie van beide ziekenhuizen, de behandeling moet goed blijven. Wat dat betreft is het een voordeel, dat wij wat ruimer in de tijd zitten. Een schoksgewijze ver andering zou trouwens ook voor het personeel moeilijk zijn" zo sprak vorige week dinsdag mr. Dick van Velzen over de integratie van het ge meenteziekenhuis en ,zijn' No letziekenhuis: een samengaan, dat voor 1990 moet zijn ver wezenlijkt. Bloed, zweet en tranen heeft het nu al gekost. Ettelijke ge sprekken zijn er geweest, over de rechtsvorm van de nieuwe ziekenhuisvoorziening (Schie dam moet vierhonderd bed den inleveren), over de samen stelling van de nieuwe direc tie, het bestuur, de medische staf, ondernemingsraad, de bevoegdheden van alle, de ge volgen voor personeel en pa tiënten en dat leidde vorige week ertoe, dat vier handteke ningen werden gezet onder een verklaring, dat het over leg gewoon verder gaat. Namens het gemeentebestuur plaatsten burgemeester drs. Arie Lems en secretaris mr. Melis Blok hun handtekening onder de verklaring. Namens de particuliere Noletstichting kwamen de signaturen van voorzitter mr. Van Velzen en bestuurslid A. A. L. Steg- mann. Hun streven is naar een gemeenschappelijke rege ling, wettelijk gebaseerd, die er over ongeveer anderhalf jaar kan zijn. Een bestuurlijke werkgroep, met van beide kanten even veel vertegenwoordigers, gaat de statuten opstellen: „Een hele berg werk, die nog moet worden verzet", aldus de bur gemeester, rekening houdend met een flink aantal tussenti j- des regelingen, die de weg naar de integratie moeten ef fenen. Zo zal nieuw personeel straks alleen worden aangeno men op basis van de gemeen schappelijke regeling, nog voordat de integratie een feit is. Over de rechtsvorm is al veel gehakketakt Aan de gemeen telijke zijde waren er nogal wat haken en ogen (blinde vlekken, zoals drs, Lems zei), en aan de Noletkant zou men een overheidszlekenhuis on aanvaardbaar vinden: tegen elke prijs wil men het parti culiere karakter behouden. Overigens moet de gemeente raad nog officieel ja zeggen tegen de handtekeningen van zijn voorzitter en secretaris, maar burgemeester Lems heeft goede hoop dat dat ge beurt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3