Lugubere klanken van een mondorgel Kees Bierman dru kt monddood maken uit IfeSlll Frisse wind waalt aeltÉer scherm de loop vot lie geschiedenis anders zijn geweest?" 1 IfcfSi liet Oorspronkelijk en onzinnig Onafhankelijk Toneel Blij DONDERDAG 26 JANUARI 1978 Kinder ear- ieavai BR:'' i i HÈS Frits Lambrechts *Jaeco lost een raadsel op" Gouaches en grafiek man Een hoop flauwekul met Jozef Kip Quartet Alleenstaan den draaien lekker Avondje „All-in" Moeder gaat in de showbusi ness VD/SC/W De vereniging Het Smgelkwar- tier houdt op zondag 29 januari een groots kindercar naval. Het vindt plaats in zaal Marijke, Broersveld 121 in Schiedam. Kinderen zijn welkom vanaf half twee 's middags. Once upon a time m the West werd eens een western ge noemd met een nieuw gezicht. In feite is niets minder waar. Het zijn de perfecte timing, authentieke enscenering en het enorme vakmanschap van Serge Leone, die dit eenvoudi ge verhaal op het celluloid ver boven de middelmaat uittillen. Revolvervirtuoos Frank (Hen ry Fonda), die altijd aan de verkeerde kant van de wet opereert, is door een spoor wegmaatschappij in dienst ge nomen om „obstakels", waar onder levende, op te ruimen. Waar Frank gaat hoort men de lugubere klanken van een mondorgel, bespeeld door „Harmonica" (Charles Bron- son), de mysterieuze Mexi caan. Hij volgt Frank als de schaduw des doods. Ook Cheynne. de roekeloze bendeleider heeft gegronde re den Frank niet te mogen Dat geldt eveneens voor Jill (Clau dia Card male), de aantrekke lijke weduwe, wiens man door Frank werd gedood. Tussen deze vier mensen ontspint zich de fascinerende, dramatische actie, die een climax knjgt in het duel tussen Frank en „Harmonica". SCHIEDAM Passage Theater DE TIEN GEBODEN (alle leeftijden! Passage Bio ONCE UPON A TIME IN THE WEST (12) Havenkerk. Stichting Johan Maasbach Wereldzending Vrijdag 27 januari, 20 uur SURVIVAL Zoldertheater in de Teerstoof Donderdag l februari. 2030 uur DE CLOWNS 'film van Felhm) VLAARDINGEN Harmonie, zaterdag 28 januari 20 uur THE TOUCH In 1969 exposeerde Kees Bierman in dezelfde museumzaal, als waar nu een serie „zeefdrukken" hangt die hij voor Amnesty International maakte. Werken die als het ware op de zaal gemaakt zijn, zo sprak Hans Paalman, direeteur van het Schiedamse Stedelijk Museum, toen hij vrijdag 13 januari de tentoonstelling van zijn Haarlemse plaatsgenoot opende. De serie draagt als naam; Muren. Tot maandag 6 februari duurt de expositie. Kees Bierman (42) ontwikkelde zich op eigen houtje in de schil derkunst en ging rond 1972 gelei delijk over op drukken. Werke lijke zeefdrukken zijn het niet: Bierman werkt in hoogdruk in plaats van de gebruikelijke vlak druk, en gebruikt geen zeefdru- kraam. Zijn werkwijze begint met het uitsnijden van een zware kwaliteit ivoorkarton, en na het inkten van dit sjabloon rolt hij een lap papier erover uit Sterk aangetrokken voelt Bierman zich tot de brokkelige lijn van drukinkt op papier, al schildert hij vaak bepaalde delen nog eens in. Zo ook in 2ijn serie Muren. Al leen de voegen tussen de stenen zijn afgedrukt. De blauwe vlak ken en grijze schaduwen en soms ook delen van de voegen zijn met acrylverf aange bracht. Meestal drukt Bierman in kleine oplagen van vijf. De achterliggende gedachte (in opdracht van Amnesty: politieke gevangenen) komt goed naar vo ren. De heldere lucht buiten, en binnen de grijze muren de sfeer van het monddood gemaakt zijn. het spreekt voor zich, terwijl niets met name wordt aange duid. In de serie is overigens opvallend, hoe steeds minder van de muren is te zien. Bijzon der in Kees Biermans „zeefdruk ken" is het formaat: acht maal zo groot als zeefdrukken ge woonlijk zijn. De maat is onge veer 165 bij 137,5 centimeter. Kees Bierman, hier bezig met ande re zeefdrukkendan zijn Muren, legt het procédé van uitsnijden, inkten en drukken uit, in zijn Haar lemse atelier. De serie Muren hangt in het Schiedamse museum. V. s 0 Theo Theo van Schoonhoven en (met baard) Rob Visser W'llen Schiedam achter een windscherm zetten: rust in het oude stadsdeel... „Het moeilijke met literatuur is, dat alle zesentwin tig letters van het alfabet al onnoemelijk veel keren zijn gebruikt En juist daarin schuilt de uitdaging, de drang om te schrijven" - soortgelijke observaties komen boven in een gesprekje met Theo van Schoonhoven en Rob Visser: twee modale studen ten, die tussendoor iets doen. Zij geven namelijk Windscherm uit: een periodiek, waarin naar „de nieuwe kunst" wordt gestreefd. Met poëzie begon het. Literatuur! Want Maarten 't Hart, Remco Cam- pert en Mensje van Keulen zijn dood, vinden rij. Schiedam is hun nieuwe doelgroep. Zaterdagmid dag koopt elk een „het blad van de frisse wind", het scherm waarachter een creatieve geest in alle rust kan arbeiden. In het centrum is Windscherm verkrijgbaar. Bij venters, misschien in een terloopse boekhandel. Maar in elk geval zondagavond, in de QUIBUS aan de Lange Haven. Daar vindt een feestenij plaats. Gedichten worden voorgedragen, een sessiongroep is speciaal voor deze gelegenheid gevormd: Spontaneous is de naam, de muzikanten zijn: Manuel Celestèn (bas), Rens Groenendijk (sax. fluit), Wim Keijzers (drums), Thom Borsboom (gi taar, zang), en Joost Everts (toetsen). Dat moét klikken: „Het elan in de kunst mis je vaak, of het nou muziek is of proza of... je ziet, dat het materiële meespeelt, dat het simpele feit gewaardeerd wordt dat iemand beeldhouwer is en niet anders kan", zegt Theo van Schoonhoven. Nog zo'n sterke: „Je kunt een. stoel nemen en daaromheen een kaft vouwen. Dan heb je ook een soort boek". Van Schoonhoven en Visser bemannen een redactie van vijf. Marius Kambal, Rob van Aken en Dick Bonenkamp zijn eveneens bereikbaar via de Wind scherm-redactie: Jacob Catsstraat 63 in Gouda. .Zoals Willem Breuker rijn eigen muziek uitgeeft, zo geven wij Windscherm uit. Alleen onze ideeën staan erin, plus aanverwante. Het is voor wie bij bestaande bladen niet aan de bak kan komen. Niet alleen literair. Er is één verschil: Breuker is al tien jaar bezig en weet precies wat hij wil", alzo brengt het tweetal zijn eenjarige bestaan als Windscherm te berde. Het zevende nummer staat op uitkomen, en ver schenen is het blad-voor-nieuwe-geesten tot op he- den in Kerkrade, Dordrecht, Enschede, Gorkum, Hengelo, de grote steden en nog enkele middelgrote. Komend weekeinde krijgt Schiedam de primeur van numerootje zeven: „Er is geen principiële schei ding in van literatuur en andere kunsten. Ook beeldend wordt gewerkt, terwijl er een stukje ge luidsband bij rit. Zo wordt Windscherm een kunst werk op rich. Heel anders dan bestaande bladen op dit gebied, want die rijn kleurloos geworden en maken alleen gebruik van eenmaal bekende namen, inspirerend of niet Dat is voor de verkoop. Een weinig idealistische opvatting van uitgevers. Simpel voortborduren - maar dat willen wij niet". De deelamatie met muziek begint zondag rond negenen in den avond. Alle rangen in de Quibus zijn gratis. „Moeder geef me nog eens raad" heet het stuk van Frits Lambrechts, Sylvia Alberts en "Wim van de Meeberg. Frits over dit stuk van mense lijke twijfels en tekortko mingen: „Zou de loop van de geschiedenis anders rijn geweest als regenten, koningen, regeringslei ders en andere machtheb bers één keer hadden toe gegeven, dat ze overlie pen van onzekerheden, twijfels, frustraties, ijdel- heid, kortom van mense lijke tekortkomingen? Zou de loop van de ge schiedenis anders zijn ge weest als de zogenaamde volksvertegenwoordigers, carrièremakers, vak bondsleiders, ministers en staatssecretarissen één keer hadden toegegeven, dat ze zich hebben laten corrumperen? Zal de loop van de geschiedenis een. wending nemen als de huidige machthebbers, drijven op de golven van de door hun zo begeerde publiciteit eens openhar tig en eerlijk verklaarden, dat ze niet die belangen behartigen, die ze voorge ven te doen? Zal de loop van de geschiedenis rich in vredelievende zin ont wikkelen, bevrijd van el ke angst voor oorlog en tirannie als onze huidige regeringsleiders midden in de Tweede Kamer zou den opspringen, de armen ten hemel heffend en roe pen: ^Moeder, geef me nog eens raad?" Zowel aanstaande vrij dag- en zaterdagavond als volgende week is de voor stelling in het Zolderthea ter IN DE TEERSTOOF te zien voor de toegang sprijs van negen gulden. 'CJP-ers en houders van de Pas 65-plus betalen 7,50 gulden. Zaterdagmiddag komt het Thoraldo's Poppen theater in het theater aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam. Thoraldo, die als poppenspeler, maar ook als goochel-kunste- naar en buikspreker in ternationale faam heeft verworven, treedt vanaf half drie 's middags op met het poppenspel „Jac- co lost een raadsel op". Daar komt een heks m voor, ook een aap en twee jongens, die een avontuur beleven. Het gaat over dieven, een geheimzinnig bos en de aardige koning, die zojuist op reis is. Wat er echter zaterdagmiddag gaat gebeuren is nog een raadsel. Een ding is ze ker: de kinderen mogen in dit poppenspel zelf meespelen. Dat is zo de gewoonte bij Thoraldo. Van een graficus ver wacht je wetmatige com posities en patronen of ingewikkelde hinkelba- nen. Bij Eric Visser is niets minder waar. Als deze 34-jarige Rotterdam mer aan een werk begint, weet hij van te voren de uitslag niet. Al doende, ai werkend met structuren met vormen cn contra vormen, vist hij als het ware een beeld bij elkaar. Het werk groeit al wer kend onder zijn handen. Vanaf begin van deze maand exposeert Eric Visser in de foyer van het Zoldertheater. „Wachten op Godot" is een stuk, dat zich sterk bezighoudt met de tijd. Wachten betekent immers verloop van die tijd. Het merkwaardige van Sa muel Beckett is, dat zijn perso nages daar helemaal geen be sef van hebben. Vandaag is het zelfde als morgen. De figuur Estragon heeft geen geheugen, slechts idee van pijn. Lucky is de slaaf van de andere spelers. Hun handelin gen en dialogen verwijzen uit sluitend naar zichzelf. Het pu bliek wacht op het ogenblik dat handeling of woorden iets gaan betekenen maar dat ge beurt niet. „Wachten op Go- dot" is een soort zelfportret voor het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam. Zij spelen Go- dot niet maar zij spelen hét Godot. De acteurs gebruiken zijn tekst en lassen daar het hunne van in als tijdsbeste ding om twee uur lang op het A toneel met veel plezier bezig te zijn geestige scènes op te zet ten maar ook om even tijd te hebben voor een pauze, een improvisatie of een persoonlij ke noot „Wachten op Godot" is op vrij dag 3 februari in de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal te zien. Het geheel staat or.der regie van Jan Joris Lamers, die de oorspronkelijke, onzin nige toespraak van Lucky oyer wetenschap en gods dienst verving door een al even onzinnige tekst, waarin toneeltheorieen worden ver basterd. Als men dit niet alle maal verstaat en begrijpt hin dert dat overigens mets. De toegangsprijs bedraagt 3,50 en de voorstelling be gint om kwart over acht. Kaarten zijn vanaf 30 januan aan de kassa van tien tot één en van zeven tot negen uur te verkrijgen, Onafhankelijk Toneel in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Een goeiege pakknecht wordt langzamerhand een onover winlijke vechtjas. Het verhaal „Man is man" van Bertold Brecht over pakknecht Galy Gay. Zijn opvallende eigen schap :s, dat hij geen „neen" kan zeggen Zo raakt hij ver zeild m het leger waar hij om te overleven zich een nieuwe identiteit laat aanmeten. De komedie van „Theater" die op zaterdag 4 februari in de Vlaardingse „Stadsgehoorzaal is te zxen, is een van de be kendste van Brecht. De regie van „Man is man" is van René Lobo, het decor en de kostuums zijn van Jan Kie- boom, de vertaling van Hans Rodum en muziek van Ber nard van Beurden. Zoals dat bij een goed café betaamt is de entree gratis. Dat geldt ook de Quibus in Schiedam als daar vanavond (donderdag) Jozef Kip en zijn quartet speelt Hel viertal ver schijnt daar rond half elf 's avonds. Als er wel iets bijzonders aan dit kwartet is dan ts het wel dat men naast saxofoon, klari netten. piano, drums en tuba ook een ouwerwets stofzuiger- harmonium bespeelt en - zoals zij dat zelf zeggen - nog veel meer flauwekul. Jozef Kip vertoonde afgelopen zomer als straatorkest z'n kunsten aan de winkelende huisvrouwen in het centrum van Rotterdam met de pet m de hand. De gezellige avonden van de sociëteit voor alleenstaanden in Vlaardingen blijken goed aan te slaan, Er komen daar altijd veel mensen voor op de been waaruit het belang van de bijeenkomsten voldoende blijkt. Daarom komen de vrijgezellen in Vlaardingen aanstaande za terdag bijeen m De Lijn draaier voo" muziek en een dansje waarbij - zo laat het bestuur weten - „belangrijke mededelingen zullen worden gedaan". Ook op zaterdag 4 februari komen de alleen staanden weer bijeen, dan m Middelhuyse waar men zich tevens zal beraden over de toekomst van de soos. De eerste soos van dit jaar wordt vanavond (donderdag) gehouden voor oud-leden en de ouders van de leden van .Liefde en Vrede" Als va nouds gebeurt dit weer in de sociëteit In the Mood m ge bouw Triangel aan de Fran senstraat in Vlaardingen. Iede reen is er welkom vanaf acht uur's avonds. Wat gebeurt er als moeder, een mollige dame van middel bare leeftijd, besluit haar saaie, huishoudelijk bestaantje in te wisselen voor een opwin dend bestaan in de showbusi ness? Dat is allemaal te zien vanavond in het Passage Theater in Schiedam. „Moeder en haar jongens" heet het stuk, dat door Jacques Senf wordt gepresenteerd. We vol gen moeder en haar zoons op hun tocht door het leven. Zij maken gewag van vele zaken, die hen raken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 5