Dat zijn vreemde dingen voor een bellens taander II SLUIP ROUTE AF GESNEDEN .In. de Korenbeurs begint de bevrijding Hoe wordt mijn wijkr Hora in doofpot Carnavalsfeest voor gehandicapten Sheil-Camaval Gröfe verkeers controle Amsierdamlaan gesloten voor alle verkeer Dansexpressie: «8111 pÉpÉtfa WOM tïltfii ut WSiêÊStÊÊSiÊ^ÊÊjg^giM^ Hulp uit een ontwikkelingsland :f Blokje A. rorsd^ Zalencentrum wordt opgeknapt Cafe's langer open Torenmuziek DE PRIJSBREKERS VAN N0V0TEL novotei VRIJDAG 27 JANUARI 1978 VD/SC/WW 3 Hora wordt binnenkort hero pend. De moeilijkheden die rond dit Turkse café in de Schiedamse binnenstad zijn geweest worden in de doofpot gestopt. Letterlijk wel te ver staan. De zaak aan de Hoog straat, die vorig jaar augustus door brand werd verwoest na een ruzie van de eigenaar met een paar bewoners van de Mariastraat, gaat namelijk De Doofpot heten. Het naam bordje hangt al aan de ver nieuwde pui. Schiedamse A, Solleveid en Turk A. Aiiskan hebben de zaak onlangs ge kocht van cafébaas H. Gok. De opening is gepland op woensdag 8 februari. .Die naam De Doofpot is niet voor niets gekozen, de hele image van Hora moet eraf. Die stond vreselijk slecht be- jcend door vechtpartijen en dergelijke. Het wordt nu ge woon een Hollands café", al dus dt? Schiedamse die tot voor kort achter de bar stond in bar De Boemerang aan de Lange Kerkstraat. Vlaardingen Vlaardingse ge handicapten vieren aanstaan de vrijdagavond carnaval. Dit gebeurt in het gebouw van het Toeleveringsbedrijf aan de George Stephensonweg. Mu ziek wordt verzorgd door de Zieken- en Bejaarden Omroep Vlaardingen en het tamboer korps Libert6. Het feest be gint om acht uur en het ge heel zal later via de ziekenom roep in het Holyziekenhuis en het bejaardencentrum De Meerpaal worden uitgezon den. Vlaardingen De Shell houdt vanavond van 8 uur af een Carnavalsavond op het Vijf- siuizen-lerrein in Vlaardingen.. Iedereen vanaf ach tien jaar kan voor een tientje naar binnen. Het geheel zal onder leiding staan van Prins Roza de Eer ste met zijn Raad van Elf. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft woensdag een grootscheepse verkeerscon trole gehouden. Dit gebeurde in-hel -kader van een regio naal gehouden actie. Tussen vier uur 's middags en acht uur 's avonds werden daarbij in Vlaardingen 560 moto iv oer tuigen aangehou den en tien andere voertuigen. Tegen één automobilist werd proces-verbaal opgemaakt. De 45-jarige uit Vlaardin-' gen bleek te diep in het glaas je te hebben gekeken. De bloedproef werd bij hem afge nomen. Twee verkeersdeelne mers kregen een rijverbod op gelegd. Verder werden nog acht overtredingen geconsta teerd van verschillende aard. Aan de controle deden twintig politieagenten mee vanuit twee zogenaamde mobiele posten. Schiedam. Een soort sluiprou te voor fietsers wordt binnen kort afgesneden. Bij de Over- schiesestraat gaat dc gemeen te voorzieningen treffen om te voorkomen dat fietsers die over het stadserf richting binnenstad gaan over het trottoir bij het Proveniers huis blijven rijden. Binnen enkele weken gaat de dienst gemeentewerken daar een soort inritstuk aanleggen. Naar aanleiding van een aan tal klachten hebben burge meester en wethouders daar onlangs toe besloten. Vlaardingen Gedurende on geveer vier maanden zal de Amsterdamlaan ter hoogte van de kinderboerderij „Ho- lywood" in Vlaardingen voor alle verkeer zijn afgesloten. Vorige week begon de dienst gemeentewerken daar mei de bouw van een ongelijkvloerse kruising. Gedurende de tijd. dal de werk zaamheden in beslag nemen, kan men voor het bereiken van de Hoevenbuurt de weg omlegging via cie Kopenha- geniaan en de Utrechtlaan volgen. Hei verkeer met be stemming de Drevenbuurt kan via de Dr. A. Schweitzer- slngel en de Olmendreef rij den. Iedere woensdagavond komt een groepje van tien tot twaalf mensen bijeen in het ontmoetingscentrum Westwijk in Vlaardingen. Rond half negen wordt de dagelijkse kleding verwisseld door het gemak kelijker ïn te bewegen shirt, trainingspak of mail lot. Sommigen houden hun spijkerbroek gewoon aan, trekken slechts de sokken uit. De buitenstaan der, die dan door een raam het zaaltje inloert, ziet vreemde dingen gebeuren. Rare lui daar, die de meest bizarre handelingen uitvoeren, ganzepassen met de blik op oneindig, a-ritmische bewegingen, schokkend met de schouders, de ogen nu weer gespannen gericht op iets wat er niet is, huppelpas jes, zwaaiend met de armen, op een been wiegend met de heupen. Een blonde slanke dame geeft een voorbeeld, de groep probeert het na te doen maar het lijkt er niet veel op. Toch kijkt zij tevreden naar de verrichtingen van haar pupillen. Leer je vrijelijk te bewegen en maak daarbij gebruik van je hele lichaam, luidt het doel van de cursus van Emmy Krebs. Zij geeft dansexpres sie. Overdag doet zij dat op verschillende scholen en ook voor, zoals dat heet, moto risch gestoorde kinderen. Zie je echter de lessen in het ont moetingscentrum dan lijkt het ook hier om motorisch ge stoorden te gaan. Doet Emmy eeri bepaalde beweging voor. dan gaat dat fraai, soepel en natuurlijk. En dan haar pupil len: Sorry, jongens, maar 't is geen gezicht. Houterig als planken met vertrokken ge- Door Chris van Bremen zicht als zij naar het lijkt de eenvoudigste bewegin gen nadoen. Wel wat zwaaien met de armen en het hoofd, da's gemakkelijk. Maar de rest van het lichaam, daar is het maar droevig mee gesteld. Gestuntel is wellicht de beste benaming van hetgeen de groep presteert. Toch gaat men moedig door. Als de avond teneinde is blijkt van a-motorisch gestoorden binnen dc-z groep geen sprake. We zien hier mensen, die zich net zo bewegen als iedereen. En dat leidt ons tot de conclu sie: eigenlijk is geen van ons zijn lichaam goed meester, zijn we allemaal een tikkeltje motorisch gestoord.' Dat komt overeen met hetgeen Emmy daarover te zeggen heeft: „Deze cursus laat zien hoe ongewoon we zijn ons lichaam optimaal te gebrui ken. Gek eigenlijk", stelt ze ..je bent baas over eigen lijf. Daar kunnen we mee doen wat we willen. Nou, vergeet het maar. Anders zouden de bewegingen van de cursisten immers heel wat vloeien dei- zijn en heeft men geen be hoefte aan deze bijeenkom sten". De praktijk leert duidelijk an ders. Wat gebruiken wij van ons lichaam? Handen, armen en hoofd. Daar houdt het zo'n beetje mee op. We bewegen ons op een manier alsof we ons lichaam gehuurd hebben en het daarom niet ten volle mogen gebruiken. Bij Emmy ligt dat anders. Als zij loopt is dat een vloeiende beweging. Geen wonder want zij is af komstig uit de wereld van het ballet. Daar zijn ze wat dat betreft ons wel even een stap je voor. De lessen van Emmy Krebs gaan puur vart de beweging uit. Geluiden worden daar c. r— niet speciaal bij betrokken. „De -dansexpressie heeft wel raakvlakken met de algemene expressie, sóms overlappen deze twee vormen elkaar", zegt Emmy wier mening in dit geval niet door al haar vakge noten wordt gedeeld. „Een strikte scheidslijn tussen de dans- en de algemene expres sie is nauwelijks aan te ge ven'. zo vindt ze. „Met alleen de dans kóm je niet veel ver der. bij mij komt daar altijd wel mime. theater of drama tiek bij". Juist omdat de dans door de groep merendeels wordt opge voerd zonder muziek krijgl het geheel een vreemd uiter lijk. De tango of quick-step dansen of de rock and roil zonder muziek doe je toch ook niet? Emmy hierover: ..lk wil juist vermijden dat de cur sist zich naar de muziek richt. Men stelt, dat iedereen een eigen ritme moet bepalen naar de bewegingen, die hij uitvoert. Van dit standpunt uit gezien leidt muziek dus alleen maar af'. En dat lijkt goed te kloppen met hetgeen we de groep zoeven bezig za gen doen. Toen Emmy tijdens de uitvoering van een op dracht een nummer van dc groep Chicago opzette, veran derde men duidelijk van hou ding, leek men aanvankelijk gestoord. Daarna gingen de cursisten door maar niet meer op de wij ze waarop zij waren begonnen. Normaal dansen blijkt maar al te duidelijk volledige bewe gingsvrijheid te beperken. Be wegen en wel alles, is het devies bij de dansexpressie. Wat zeggen de cursisten nou zelf over hun doen en laten op de woensdagavond? Eén van hen. vrouwelijk, blond met bril: „Na de eerste keer wist ik werkelijk niet wat ik ervan moest denken. Het was alle maal zo volkomen vreemd. Ik wist gewoon niet wat ik zag en wat ik zelf beleefde. Hel zei me niets. Toch besloot ik door tc gaan omdat ik voor mezelf er een beeld voor cgen wilde stc-Hen. Was het eerst erg inspannend, nu ervaar ik hel als erg ontspannend. Het is een vreemde, prettige ge waarwording te weten dat je hier qua beweging je alles kunt permitteren, Niemand kijkt er vreemd van op. je doet gewoon waar je zin in hebt en waar kan je dat an ders?" Een andere cursist in training spak: „Dat je in het dagelijks leven enorm aan beweging te kort komt. merk je pas a!s je. hier bent. In het begin wist ik werkelijk niets te doen, Emmv doet het voor, het lijkt gemakkelijk maar het lukt je maar niet. Dat gaat over a!s je over je drempelvrees heen bent". Bewegen, bewegen, heeft die dansexpressie eigenlijk iets met sport tc maken? „Neen", menen de meeste cursisten, „hoewel je zeker de eerste keer met spierpijn thuiskomt. Prestatie geldt hier niet. je hebt geen gerichte taak. Em- my doet iets voor, je doet het na op jouw eigen manier, zoals je dat fijn vindt. Heb je er voor een keer geen zin in dan kijk je maar wat toe". Leren leven met jc lichaam, eigenlijk een van de belang rijkste dingen. Steeds meer stemmen gaan op om het vak dansexpressie op scholen ver plicht te stellen. De cursisten zijn het daar roerend mee eens: „Na enkele lessen let je ook op je houding ïn het alge meen, Door daar wekelijks bewust aan te werken versoe pel je in het dagelijks leven en voel je je een vrijer mens flexibel van lichaam én van geest en niet meer van ik voel me zo geremd en be klemd .23 ïn de Korenbeurs, middenin het oude Schiedam, wordt zondag- de aanzet gegeven tot een bijzon der ontwikkelingsproject, dat zijn weerklank kan gaan vinden in de verste nieuwbouwwijken van de stad. Het thema is de geweldloze actie en hervorming - de organiserende tafeltennisver eniging van de Korenbeurs heeft er uitstekende voorbeelden van. Het centrum van de Sarvodaya-Shramanada-beweging op „de traan van India", zoals Sri Lanka wel genoemd wordt. De beweging maakte een groot saamhorigheidsgevoel los. SIGNALEMENT: naam: Serge ras: bastaard leckle geslacht: mannelijk leeftijd: 1/2 jaar kleur: zwart wit beharing: kort Serge heeft al eens in het die rentehuis Hargahoevc aan deSportiaan 2 in Schiedam gezeten. Ze was toen pas acht weken. De mensen hebben toen Serge meegenomen om dat je een jonge hond hele- maal naar je eigen hand kunt zetten. Het probleem nu is dat i Serge er niet tegen kan wan- i neer hij 3lleen in huis achter gelaten v/ordt en hij dan uit verveling aan de spulletjes gaat zitten knagen. Dit is hem vanaf het begin niet goed bij gebracht. Hieruit blijkt dat het inderdaad wel leuk is om een jonge hond te nemen maar dat je wel moet weten hoe je bet dier het een en- ander bij moet brengen. Het resultaat is anders vaak dat zo'n diertje wanneer hij wat ouder is wederom in het asiel terechtkomt. Wanneer een erg jonge hond af en toe eens met de nieuwe slippers van zijn baas gaat spelen of aan de franjes van het bankstel hangt of misschien wel met de overgordijnen aan het stoeien is. neemt men dit vaak voor lief met de gedachte „het is nog zo'n jong ding". Als zo'n „jong" ding echter de afme tingen van bijvoorbeeld een herder of dog gaat aannemen dan blijft er van de baas z'n nieuwe slippers natuurlijk niet veel meer over. Dus ook al op erg jonge leeftijd moet men het dier al trachten bij te brengen wat hij wel en niet mag. Mocht hij vroeger, toen hij zo klein was tussen baas en bazin op bed slapen, en nu hij wat groter is, niet meer. zal de hond dat niet begrijpen. Natuurlijk kan Ser ge het nog wel geleerd wor den om alles heel te laten wanneer hij alleen zit. Met veel geduid lukt dit beslist. Omgang met kinderen hoeft Serge niet bijgebracht te wor den want die zijn zijn beste maatjes. Een ritje met de auto is voor hem ook geen pro bleem. Zindelijk is hij wel dus dat is hem wel goed bijge bracht Naast Serge zitten er onder an dere nog: Twee Duitse herders, een van vier en een van 1 1/2 jaar, een bastaard herdertje van 7 1/2 maand en een poedel, wit van 4 jaar. Verder zitten er nog een kater van 7 maanden. Dit dier was als 7 weken ~ud katertje in huis gehaaid, maar nu hij wat groter is, is de lol er min of meer af. Daarbij komt dat hij wel eens met de planten speelde. Om bijvoor beeld de huiskamerdeur dicht te doen zodat hij niet meer bij de planten kon. wilde zijn baas niet aan beginnen. Hij wilde hem toch maar liever kwijt. Ook zit er nog een poes- je van 12 weken en een van huisdier bespraken is het 8 1/2 maand. raadzaam dit zo snel mogelijk Wilt u nog pension voor uw te doen. Dezer dagen is in het fraaie monument op dc Dam, langs de Korte Haven, een tentoonstelling opgezet, die zondag vanaf tien uur 's ochtons is te bezichtigen. Enthousiasme is een voor waarde, wil het project van start kunnen gaan. „In een toenemend aantal kampen op Sri Lanka wordt in grote harmonie gewerkt aan de 'wederop bouw van dot eiland. Dat gebeurt door de Sarvo- daya-Shramadana-bewe- ging", zegt Hans van den Broek, lid van de tafelten nisclub van de Koren beurs. „Het is een ontwik kel ingsgebo uren dat grote aandacht verdient, omdat het dc beperking en be heersing van de dagelijkse levensbehoeftes voorstaat". Door zijn activiteiten voor een 1 andclijke veren!ging, die een geweldloze maat schappijhervorming beoogt, kwam de jonge Schiedammer in aanraking met Piet Dijkstra, freelan- c e-on twikkelingswerker i n Nederland die zich lussen door nog bezighoudt met dc Sar vod aya-be weging. Aan de banden, dit in enkele Nederlandse gemeenten al bestaan met dorpen op Sri Lanka, is te zien hoe het woord ontwikkeling eigen lijk heel tweeledig is, en dat hel niet alleen om thee en batiks uit Ceylon gaat", zei Dijkstra vorig week einde tijdens de voorberei ding in de Korenbeurs. „In die steden zie je nameijk ook een bewustwording op gang komen. Initiatieven zijn daar gekomen, in Amersfoort bijvoorbeeld, om flatwij ken en nieuw- bouv/buurten maar ook ou de wijken op een spontane manier leefbaar te maken. Zo krijg je hulp te mg". Volgens Dijkstra en Van den Broek gaat het om een werkwijze vanaf dc* basis, vanuit Ce burgerij, en niet aangekaart door het rijk, de wetenschap, beroepspo litici of technocraten, „want dan raakt, het de bevolking toch niet". Klein beginnen - bijvoorbeeld in Schiedam. Dijkstra: „De mensen in één stad kunnen heel goed een relatie gaan door Kor Kegel aanknopen met de Sarvo- djiya-beweging, waarvan de principes ook hier een leidraad kunnen zijn. Neem nou de scholen. Je ziet, dal het onderwijs de mensen nog steeds opdeelt in sociale lagen. De tech niek verwaarloost de mens. En daardoor structurele werkloosheid, die ontstaat, en milieuproblemen en.... Betekent het niet, dat onze maatschappij aan ontwa ken toe is?" Die vraag stelde ook de tafel tennisvereniging zichzelf. Daadwerkelijke steun, het meest direct, wordt gege ven via financiële midde len, en daarom worden tij dens d ten to on stelling zondag ook andere activi teiten gehoudc-it, waarvan de opbrengsten gaan naar de Sarvodaya (letterlijk: geestelijke en materiële be vrijding). Shramadana wil zeggen: verdeling van ener gie en mogelijkheden, je zelf inzetten voor het wel zijn van anderen. Zo is er om elf uur een darn- simultaan met Tiny Mous, in 1976 Schiedams kam pioen. Om drie uur speek net eerste team v<m de Ko- rmbuers tegen een gele- genheidsteam van bekende tafeltennissers, terwijl be zoekers ook tegen een ro bot kunnen spelen.Na half drie is de toegang niet meer gratis, maar kost de entree een rijksdaalder. „Maar geld is niet het be langrijkste", zegt Dijkstra. „Er kan een uitwisselmgs- proccs op gang komen, waardoor de ideeën van de Sarvodaya naar hier over waaien. Het hangt af van de belangstelling. Vanuit de bevolking zelf. Het staat volkomen los van politieke partijen, overheden, of in stellingen- Je kunt gerust stellen: de Schiedammer, die werkelijk een mental:- lotsverandering in de we?.- terse wereld nodig vindt. 7.al zich gesterkt voelen bij j het zien van de resultaten op Sri Lanka". agaiEa^sBgz^^mBSBaBÉÜ Drie bijeenkomsten: O O Schiedam Voor verbe tering van de woonom geving werden door de gemeente de komende twee maanden tenmin ste drie vergaderingen voor buurtbewoners gehouden. Het gaat daarbij om Schieöam- West, Nïeuwiand en Kethel-Groenoord. De bewoners van de Vondel - laan, Graaf Flnrisstraat. Pot gieterstraat, Dirk van Wasse- naarstraal (gedeeltelijk), J. A. Alberdingk Thijmstraat en de Geneste'-struat komen maan j dagavond 30 januar: aar. de bourl. En wol in rle Dr. o« Vissc-rschool aar. de Weslfran- kelandsestraet i Op maandag 27 februari :s er een bijeenkomst voor dc be woners uit de Mgr. Nolen- slaan tussen de Pierso astraal en de Parkweg. Min. Donker straat. Parkweg tussen de Burgemeester van Haaren- laan en de Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan en de Ch. Th. Storkstraat. In de St. Martin uskerk is er een vergadering op 21 maai t. Dan zijn aan de beurt de bewoners uit het gebied G roenoord-Mi a- der.-Oosi, tussen de Jozef Ore- liosingel, Willem Andriessen- taan, Laan van Bol'es en de Eduard van Beinumtaan. De volgende straten en pleinen zijn daar oneer meer bij: Hen- nette Bosmanplein. Jan Da- menstraat, Albert van Raa!te- plein, Kor Kuilerstraat, Wil lem AndriesserJaan, Toon Verhey straat, Bernard Zweersplein. Eduard van Bei- numiaan no. 2 tot en met 60. Maassluis B. en W. van Maas sluis willen ia.250 gulden uit trekken voor het opknappen- van het voormalige zalencen trum aan de Lijsterlaan. waarin thans het christelijk vormingscen(rum „Maaskant" is gevestigd. En juist op grond van de huurovereenkomst met het vormingscentrum is de gemeente verplicht de ver- bouwingskosten te dragen. B. en W. willen voorts hel aan grenzende stuk grond bij het Lepelaarplantsoen voegen, zo dat dit groengebied aanzien lijk wordt vergroot. De kosten hiervan bedragen 12.450 gul den. Hiervoor moet een hek werk worden geplaatst, al smede openbare verlichting. Het hek moet worden ge plaatst teneinde vernielingen aan het gebouw te voorko men. Schiedam In verband met carnaval mogen café's in de periode van 27 januari tot en met 7 februari een avond naar keu2e lot vier uur 's nachts open zijn. Uitgezon derd zijn activiteiten le hou den in de nachten van zondag op maandag 29 januari en 5 februari. Indien men van deze regeling gebruik wil maken, dient tij dig een vergunning te worden aangevraagd bij de afdeling algemene zaken, op het stads kantoor. Vlaardingen Stadsheiaardicr Gerard de IVaanlt verzorgt zaterdagmiddag lussen drie en vier uur het wekelijks ca rillonconcert in dc toren van de grote kerk. Hij zal spuien: het derde prelu dium van Matthias van d>- Gheyn; drie volksliederen: drie arrangementen voor beiaard; Fantasia van Jef van Hoof; weer drie volksliederen; nog eens eert keer drie arran gementen voor dc beiaard drie Canadese volksliedjes en als slot een improvisatie in suUfvorm op een bekend volkslied. ADVERTENTIE HARGALAAN 2 SCHfEOAM TEl. 010-713.322 Ween vsn zaïarc'ag 29 Januari tol ial»rtf38 3 lobruari 1973 ZATERDAG: Kippetilet me: Roomsaus WOENSDAG: kotsiet ..Bcnne Femme" DONDERDAG; Bamt Go/erg „Novote/" VRIJDAG: GepQcbeerdo Zeeduivel hitU WSSfUSKti EBE&8V9m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3