I echmsch onderzoek geen haalbare kaart Brandweer deelt gele kaart uit OJC-bestuur trekt wéér aan de bel Huizen weg voor Delta - dijk Landelijke primeur voor Schiedam: Onverstandig besluit van ministerie?" Ministerie beslist over nieuwbouw Jan Ligthartschool - Oplichtinss- PTTl "1 1 1 praktijken Maassluis Geen ophouwwerkers voor oude wijken: PvdA schakelt parlement in „VVD roept twijfels op" Autobedrijf ERTAN Geslaagde straaiproef' Woensdag 1 februari 1978„ SCHIEDAMSCHE COURAiï ONAFHANKELIJK DAGBLAD 103de jaargang no. 26016—4 pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendlenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL a De wonin gen die wor den gesloopt Vlaardingen De achttien wo ningen tegenover de polyfa- briek van Windmill Holland bv in Vlaardingen zullen moeten verdwijnen. Dit is het gevolg van de aanleg van de Deltadijk. Hierdoor moet de spoorlijn naar de fabriek worden verplaatst, dwars door een complex van zeven woningen. De bewoners zijn reeds vorig jaar op de hoogte gebracht. j; De andere woningen, die niet perse hoeven te verdwijnen, zullen naar verwachting toch onder de slopershamer vallen, j; De huizen zijn vijftig jaar oud en leunen als het ware tegen de fabriek aan. een situatie, die niet meer in deze tijd past. i Eigenaar van de woningen ts Windmill en de bewoners zijn i personeelsleden van het be- I; drijf. Binnenkort komt er een huis vrij van een vertrekkend j gezin. Windmill vraagt dan de j; gemeente de woning dicht te mogen laten spijkeren in af wachting van de sloop. Dat zal tegen 1980 gebeuren. Inza- 'j ke vergoedingen aan de overi- l ge bewoners moet nog overleg worden gepleegd tussen het I hoogheemraadschap Delf- i. land, die de Deltadijk aanlegt, de gemeente en Windmill. Maassluis Het gemeentebestuur van Maas sluis wil graag laten nagaan in hoeverre de stad in de periode vóór 1974 is opgelicht door de hoofddirecteur en enkele werknemers van het grondverzetbedrijf De Jager en Klein uit Oud-Beijerland. Burgemeester Theo van Dijke twijfelt echter aan de haalbaarheid ervan. Na afloop van een besloten vergadering van de ge meenteraad verklaarde hij dat hij 20 veel mogelijk bewijzen en feiten wil verzamelen in verband met het terugvorderen van de vele honderdduizenden guldens. Volgens deskundigen zou het bijzonder moeilijk zijn om na te gaan om hoeveel geld het precies gaat. Bovendien is, aldus de burgemeester, de justitie niet zo geïnteresseerd in de periode van vóór 1974. „Haar gaat het meer om de feiten", zo stelde hij. Over mogelijke schuld bij de ambtenaren van de dienst gemeentewerken merkte hoofdinspecteur J. C. van Nieuwkoop op dat vooralsnog niets in deze richting wijst, echter hij wilde daar verder met op ingaan. Een luid applaus blonk van de publieke tribune toen burgemeester Van Dijke met nadruk zei dat, zo lang er niets bewezen Is, hij pal achter 2ijn mensen staat. Ook heeft hij geen enkele reden om aan te nemen dat zijn voorganger, de heer Van Dijck, op de hoogte is geweest van de oplichtingspraktijken van de on derneming waarvan hij commïssiaris is. Het wordt dan ook niet nodig geacht de oud-burgemeester van Maassluis in het justitiële onderzoek te betrekken. ..Zo lang niet is bewezen of aangetoond dat de heer Van Dijck wist wat er gaande was, blijft hij zijn kroon als ereburger van de stad op het hoofd houden", aldus burgemeester Van Dijke. Over de kritiek die is geuit op het zogenaamde huisaan- nemerschap van De Jager en Klein zei de burgemees ter dat het weliswaar „vervelend" is als één bedrijf een zekere monopoliepositie heeft. Maar aan de andere kant heeft het volgens de heer Van Dijke ook zijn voordelen. Bovendien zijn er veel gemeenten die een zogenaamde huisaannemer hebben. Op zich is dat niets bijzonders. Ondanks alle voordelen heeft het gemeentebestuur inmiddels afgesproken nooit meer samen te werken met een vaste aannemer. De voormalige „hofleveran cier" van Maassluis is inmiddels buiten de deur gezet. 33HSB mm gjg Een landelijke primeur voor Schiedam: de brandweer die een gele kaart uitdeelt. Schiedam De brandweer in Schiedam deelt sinds gisteren gele kaarten uit. Iedere auto die itt de jenevers tad fout geparkeerd staat en daarmee de vrije doorgang belemmert voor brandweerwagens loopt een kans een dergelijke kaart te krijgen. Een landelijke primeur, waar de brandweer van Rozen burg reeds interesse voor heeft getoond. Schiedam Ernstig verontrust is de Pv- dA-Schiedam over het besluit van CRM om de Schiedamse oude wijken geen op bouwwerkers te ge ven. Gisteravond heeft de achterban in zaal Irene een mo tie van het bestuur aangenomen, waarin bij de gemeente raadsfractie, het col lege van burgemees ter en wethouders en de Tweede-Kamer fractie erop wordt aangedrongen alles in het werk te stellen om Schiedam toch aan opbouwwerkers te helpen. Gezien de Schiedamse proble men zijn deze op bouwwerkers beslist noodzakelijk, vonden de leden unaniem. Aanvankelijk was in de motie opgenomen, dat Maassluis we) een op bouwwerker van het ministerie toegewezen heeft gekregen, on danks het feit dat beide steden tegelijk hun aan vraag indienden, maar Gé Brouwer wees erop dat het in Maassluis gaat om een zogeheten A5-functionaris, iets waartegen juist de be wonersverenigingen in Schiedam geknokt heb ben. Volgens Jos van der Lugt, de enige opbouwwerker die' Schiedam heeft, is men in Den Haag aan het nut voor Schiedam gaan twijfelen door een uitgelekt gemeentelijk rapportje, dat overigens niet door het college is overgenomen. In het rapportje zouden „vreemde dingen" wor den beweerd over op bouwwerk, waarvan de betrokken rijksinspec teur nogal geschrokken Schiedam In een telegram aan het ministerie van CRM noemt het Schiedamse werkgeversinstituut ten behoeve van opbouwwerk het onbegrijpelijk en onverstandig, dat voor de oude wijken geen opbouwwerkers worden aange steld. Jat besluit wordt hevig aange vochten. Met wethouder voor sociale zaken en volksgezond heid Eef Collé, die eveneens 'verontwaardigd is, wil men een gesprek hebben met staatssecretaris J. G. Kraaije- veld-Wouters. Gistermiddag zou bij het minis terie in Den Haag een top- overieg plaatsvinden over het Schiedamse verzoek om toch twee opbouwwerkers te subsi diëren. Maar bij navraag werd aan Wim van Meenen, voorzitter van de stichting Schiedams werkgeversinsti tuut (SSWO) niets meer mee gedeeld dan de woorden: „Schiedam heeft echt al onze aandacht". In een gesprek tussen Van Mee nen en een functionaris van het bureau landelijk contact van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is ver klaard dat de Schiedamse ou de wijken geen opbouwwer kers krijgen in verband met bezuiniging van ongeveer honderd miljoen gulden. In een brief aan het ministerie, voorafgaan door het tele gram, zet de SSWO nog eens nadrukkelijk uiteen dat het besluit in Schiedam een hope loze situatie teweeg zal bren gen, ondermeer door de ach terstand die oude wijken heb ben; weinig voorzieningen voor een dichte bevolking. „Gelukkig heeft Gollé positief gereageerd op ons verzoek mee te gaan naar Den Haag", aldus Van Meenen, die echter de gemeente wel verwijt lang met de aanvraag te hebben getreuzeld. „Wij moeten de staatssecretaris proberen tot andere gedachten te brengen, Nu moeten wij doordouwen, anders is er de komende vijf jaar geen uitzicht op opbouw werkers". Daarom blijft de SSWO aan de bel trekken bij CRM om de uitslag van het topoverleg te vernemen en om het gesprek met mevrouw Kraaijeveld zo snel mogelijk te hebben. Schiedam heeft momenteel één opbouwwerker, Jos van der Lugt, die in de noordelij ke wijken werkzaam is. De kaart heeft voor de automo bilist geen direct gevolg. Het is geen bekeuring. Het gaat er de brandweer alleen om de eigenaar van de foutgepar- keerde wagen te tonen dat zijn parkeergedrag tot gevolg heeft dat in geval van brand de woningen in het betreffen de gebied moeilijk of in her geheel niet door de brand weer bereikt kunnen worden. „Parkeer uw voertuig zo dat u het leven van uzelf en dat van uw medemens niet in gevaar brengt. Seconden kunnen be slissend rijn. Ook voor u. U bent gewaarschuwd", zo staat dan ook op de gele kaarten, die worden uitgedeeld tijdens zogeheten routine-ritten die 's nachts en overdag met één van de ladderwagens worden gemaakt. De bevelvoerder van een uitrukploeg, die de kaart onder de ruitenwisser van een foutpar keer der schuift, noteert wel het kente ken, datum en plaats. „Dat is om uiteindelijk wat aan de zogeheten papieren opzet. 1 ï'- van de straat te doen", aldus brandweer-officier Gerard van Staalduinen, „in overleg met de dienst gemeentewer ken kan worden besproken om bij herhaling iets aan de betreffende verkeerssituatie te doen. Het is wel opvallend dat in negen van de tien ge vallen v/aar we een dergelijke kaart moeten uitdelen, het een woonerf oi een speelstraat oe- treft. De mensen moeten wor den opgevoed om een derge lijke straat goed te gebruiken. De opzet van zo'n straat vol doet wel aan de voorschriften en is van te voren ook wel doorgesprqken met de brand weer, maar in de praktijk blijkt ie toch vaak niet te voldoen. De mensen gebrui ken hem gewoon niet altijd zoals ie is ontworpen. Auto mobilisten zijn zich er vaak niet van bewust dat er nog grotere voertuigen door de straat moeten. Met deze gele kaarten willen we daar een eerste aanzet toe geven. Of we met al die woonerven en speelstraten in Schiedam ge lukkig zijn is een heel ander hoofdstuk". Op de vraag of er op het ideetje van de afdeling preventie, voorlopig gedrukt in een opla ge van 250 stuks, nog een rode kaart volgt zegt Van Staaldui nen: „Dat zou dan de politie- bon moeten zijn". Piet Kroon op CDA bijeenkomst: Vlaardingen „De stelling, dat iemand die niet kan werken slechts een klein inkomen mag hebben, zoals in kringen van de VVD dikwijls wordt gezegd, is beschamend." Dit zei Piet Kroon, economisch medewerker over het arbeids marktbeleid van het CNV gisteravond op de bijeen komst van het CDA in Vlaar- dingen, Hij sprak er als plaatsvervanger van staatsse cretaris Lou de Graaf - die op zijn beurt ex-minïster Boers ma zou vervangen - over de waarde van de arbeid in het algemeen. Het betoog van de CNV-man droeg een duidelijk „progres sief" stempel. Hij benadrukte desgevraagd ook de voorkeur le hebben gehad voor een re geringssamenstelling CDA met PvdA dan met de libera len. „Dit gezien het verkie zingsprogramma van de WD, dat twijfels oproept ten aan zien van de sociale wetgeving. Maar", zo liet hij er wel op volgen, „het CNV beoordeelt dit kabinet op zijn daden." voor betrouwbare Bovag-occ^sions V. DEVENTERSTRAAT 17 TEL. 73.11.44. Koopavond geopend! De Jan Ugthart- school „deugt" niet meer. Vlaardingen Binnen veertien dagen wordt de goedkeuring verwacht van hel ministerie van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting om voor de Jan Ligt hartschool een vervangend nieuw gebouw neer te zetten. Dit zal dan naar alle waarschijnlijkheid worden gebouwd op de plaats, waar nu nog de oude Dr. de Visserschool staat (Ernaus Z). De Jan Ligthartschool voor openbaar lager onderwijs staat - rekening houdend met de nieuwste onderwijstechnische inzichten en voorschriften - „op instorten". De school moet in ieder geval gerenoveerd worden. Ook in het kader van de op stapel staande integratie van het kleuter- en la ger onderwijs zou een reeks voorzieningen moeten worden getroffen. En dat kost geld. Op de gemeentelijke afdeling voor onderwijszaken vertelt chef Piet Zouten- dijk: „Liever zouden we willen dat een nieuwe Jan Ligthartschool gebauwd zou worden. De ministeriële goedkeuring 2al uitkomst bieden." Met het ja-woord uit Den Haag kan begonnen worden met het ontwikkelen van een bouwplan. De Dr. de Visserschool - de laatste bewoner was de Christelijke Vormschool, de huidige Frans Boogaard-kleuterkweekschool - zal de slo pershamer moeüijk kunnen ontwijken. Het pand staat niet voor niets al jaren op de nominatie om gesloopt te worden. En voorts is het gebouw in leite alleen ge schikt als school. Nu al is bekend, dat nieuwbouw voor de Jan Ligthartschool meer grond zal beslaan dan vrijkomt bij sloop van de De Visser- school. De gemeente is dan ook onderhan delingen aan het voeren met mensen van garagebedrijf Van der Kooij. Vlaardingen Het open Jongeren Centrum (OJC) heeft weer aan de bel getrokken bij het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraadsleden. Een tijdelijke ruimte meet zo spoedig mogelijk worden toegewezen, stellen de mensen van het OJC, waarvoor de Rotterdamse architect Pietro Ham mei een ontwerp aan het maken is. Dit nieuwe pand zal gebouwd worden op de plaats van de oude Ericaschool aan de Zo merstraat. Zolang dit er echter nog niet staat, willen de OJC-ers een tijdelijke ruimte om proef te draaien. Vanavond zal een tweetal brieven van het be stuur van het OJC op de agenda (als ingekomen stuk) voor de raadsvergadering zijn geplaatst. De brieven zijn maandag - nèt binnen de ui terste termijn van 2 maal 24 uur vóór de raadsvergadering - op het stadhuis gearriveerd. De ene brief betreft een drin gend verzoek voor een tijdelij ke ruimte. De ander gaat over de Vlaardingse raad voor jeugd- en jongerenwerk (VRJJ). Het OJC wil namelijk zitting in deze adviesraad. Op het stadhuis is dit verzoek enigszins vreemd overgeko men. De VRJJ is een zogehe ten commissie ex artikel 61. De leden ervan worden voor een periode van vier jaar ge kozen. En namens het (oude) OJC-bestuur heeft Peter Ro- overs nog steeds zitting in de VRJJ. De mogelijkheid, dat nu nog een plaatsje wordt toe bedeeld aan iemand uit het huidige OJC-bestuur is dan ook uitgesloten. Wel is inder tijd gevraagd of een OJC-er deel wilde uitmaken van de sectie jongerenwerk, een on der-afdeling van de VRJJ. Maar daarop is niet gerea geerd. Als eventuele tijdelijke ruimte is de expositie m het weeshuis in het centrum ge noemd. 59 Maassluis Het is vrijwel ze ker dat er een straalverbin ding tussen Maassluis en Om moord tot stand xal worden gebracht. Tijdens de gisteravond gehou den raadsvergadering vertel de wethouder Isaac van der Knaap dat de PTT veertien- dagen geleden een geslaagde proef heeft genomen met een straalverbinding. Verwacht wordt dat de PTT binnen af zienbare tijd de gemeente een positief advies zal uitbrengen. Het gemeentebestuur van Maas sluis heeft overigens begrip getoond voor de stroom van klachten over de slechte beeldkwaliteit. De wethouder had dan ook een verrassing in petto voor degenen die reeds op de centrale antenne-instal latie zijn aangesloten. Zij krij gen het abonnementsgeld dat tot I januari is betaald terug. Dit gebeurt door verrekening met het jaartarief van de Ge meente Bedrijven. ■i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1