Parti culieren bellen vaak te laat "2: Opschieten met opbouwwerk op dia's Natuur Nieuw comité anti-^gifslib" ROMMELMARKT Als dat ding maar warm water geeft... Het gevaar van koolmonoxyde Taxi rijdt auto idem Dozijn straten wordt woonerf Yandalentrio aangehouden PPR-avond Bingo na carnaval Film over sleepvaart PPR-vragen in onderzoek „Stuurgroep jongerenhuis- vesting doet weinig" Vergadering CBTB Toelichting regerings verklaring Dronken Sint steelt lampen Lezing over stadsvernieu wing en restauratie Bij inhalen tegen vangrails Wit helpt a J jaren bij hoest? DINSDAG 7 FEBRUARI 1978 Schiedam „Een wereld, waaraan wij zelf voorbijlo pen" zo noemt de histori sche vereniging van Schie dam het natuurgebied rond deze stad, waarover binnen kort een lezing wordt gehou den door twee leden van de vereniging, G. T. Witte en J. de Vette. Een groot aantal dia's over de levende natuur in, globaal aangeduid, de zuidwestelijke hoek van de provincie is don derdagavond 16 februari te zien in de aula van het Stede lijk Museum. Om acht uur begint de bijeenkomst, waar voor de toegang gratis is, ook De heer J. van Papeveld: „Bij ons gaat het doorgaans om kleine storin gen". „Zou de monteur misschien even langs kunnen komen", vroeg mevr. J. Bekkers uit de Professor Rutgerstraat in de Vlaardingse westwijk begin vorige week aan de receptio nist van de Gemeentelijke Energie- en Waterleidingbe drijven. „...mijn geiser doet het niet goed. Hij ploft bij het aansteken". De klacht van mevrouw Bekkers is er een van de circa twintig die dage lijks bij deze gemeentelijke dienst binnenkomen. De amb tenaren laten er bij dergelijke klachten geen gras over groeien, want binnen de kort ste keren staat de monteur op de stoep. Dat was ook het geval bij mevrouw Bekkers. Het euvel was snel verholpen. De monteur Ton van der Walle constateerde een storing van de waakvlam. Voor alle zeker heid mat hij ook het gehalte aan koolmonoxyde, hoewel het hier om een slechts drie maan den oud warmwatertoestel gaat. De gemeente Vlaardingen in vesteert jaarlijks tienduizen den guldens in de aanschaf van nieuwe geisers. Juist vori ge week ging de gemeenteraad akkoord met het voorstel een dikke 126.000 gulden beschik baar te stellen voor het kopen van 400 geisers. De gemeente Vlaardingen heeft 8000 huurders van deze warmwatertoestellen, die doorgaans geplaatst zijn in het eigen woningenbestand. Me vrouw Bekkers is er een van. Maandelijks betaalt zij vijf gulden aan huur. Het bedragje wordt verrekend met de huur van de woning. Als huurster behoeft zij niets te betalen als de monteur van de GEWB langs komt voor reparaties. De GEWB streeft er naar al haar geisers ten minste een maal per jaar te controleren, Anders ligt dat bij de particu liere beritter van deze populai re warmwater-maker. Kort ge zegd wordt de gas- en waterfit- ter pas gebeld als de geiser kapot is. Slechts in weinige gevallen is er sprake van een regelmatig onderhoud. En dan hebben wij het slechts over geisers. Bij de op gasgestookte centrale verwarming is het vaak helemaal slecht gesteld en zijn de gevaren bijzonder groot. Het verschil in klachten die binnenkomen bij de Gemeen telijke Energie- en Waterlei dingbedrijven en bij de lood gieter en/of gasfitter is teke nend. „Bij ons gaat het om kleme'storingen", zo zegt de heer J. van Papeveld, de man die de dagelijkse leiding heeft van de afdeling geisers bij de GEWB. Een kwestie van een knopje dat kapot is, water dat niet warm wil worden, of een defecte waakvlam. Overi gens, die waakvlam is van groot belang voor de veilig heid van de geiser". Daarover straks meer. Servicecontract „Bij ons is dat allemaal veel erger", zegt de heer G, K. Ak kerman, eigenaar van een plaatselijk gerenommeerd loodgietersbedrijf, annex in stallateur van gastoestellen. Hij vindt het evenals de heer Van Papeveld van het grootste belang dat de bezitters van gastoestellen veel meer aan dacht besteden aan het onder houd van hun geisers en cen trale verwarmingsmstallaties die op gas gestookt worden. De heer Akkerman pleit dan ook voor een servicecontract. „Dat voorkomt ongelukken- in elk geval dure reparaties", zo stelt de Vïaardinger. „Thans is het zo dat wij er pas op het allerlaatste moment worden bijgeroepen. En dan begrijp je als vakman niet dat men het dan zo ver heeft dur ven laten komen. En waarom? Omdat men de gevaren niet ziet,,, of pas te laat, als er brand uitbreekt of ergere on gelukken gebeuren". De heer Akkerman vertelt dat voor hem de topdrukte ligt tussen september en novem ber met als gevolg dat zijn mensen het werk niet allemaal aan kunnen. Dat heeft weer boze gezichten tot gevolg. „Als er eenmaal is gebeld moeten we ook direct op de stoep bij de mensen staan", zo zegt hij. „En dat is nu het voordeel van ons systeem", vult de heer Van Papeveld aan. „De huurders van onze geisers worden jaar lijks met een bezoekje ver eerd: kapje van de geiser, brander schoonmaken, kool- monoxydegehalte meten, enzo voorts en de zaak is in een half uurtje gepiept. Op deze Hoe gevaarlijk koolmonoxyde wel is blijkt uit een citaat dat wij overnamen van een artikel van de heer K, Moes van het VEG-Gasiistituut „Bij een VÖ (koolmonoxyde, red.Koncentratie van 0,05 procent in het bloed zal iemand die zit na drie uur het bewustzijn verliezen, iemand die loopt zal na anderhalf uur bewusteloos zijn en iemand die werkt zal na een uur het bewustzijn verliezen. Wie 0,1(1 procent in het bloed heeft verliest zijn bewustzijn na 2 uur, respectievelijk 1 uur, respectievelijk een half üur. Na viji uur is dit dodelijk. Wie 0,20 procent in het bloed heeft sterft na twee uur, indien de persoon werkte reeds na veertig minuten. wijze onderhoudt onze mon teur veertien geisers per dag. Het is een prima systeem In derdaad zou er een soort stan daardcontract moeten komen voor elke particuliere bezitter van gastoestellen". Roet „De mensen denken vaak", zo vervolgt de heer Akkerman, „Zo lang dat ding maar warm te geeft is het goed. Maar laatst nog maakte een van mijn onderhoudsmonteurs mee dat bij het aanslaan van de centrale verwarmingsketel de vlammen helemaal uit de ketel kwamen, omdat die van binnen vol roet zit. Want, laten wij toch vooral niet denken dat roet alleen maar voorkomt bij de oliegestookte installa ties. Het zou beslist niet de eerste keer zijn dat daar een grote brand uit voorkomt. Dat is toch te begrijpen. Die vlam men moeten in de ketel zijn, met er buiten. En dat gebeurt als je je verwarming en dat geldt ook voor de geiser met goed laat onderhouden. En met goed onderhoud be doel ik een jaarlijkse beurt. Wie ons pas waarschuwt als er iets niet in orde is kan achteraf alleen maar denken: ik heb mazzel gehad. Wie drie jaar wacht neemt onverant woordelijke fisico's. Op de vraag hoe vaak het voorkomt dat er een gevaarlij ke situatie is, antwoordt de heer Akkerman dat dit tijdens Monteur Ton van der Walle controleert het koolmonoxyde gehalte van de geiser. Mevrouw Bekkers kijkt geïnteresseerd toe. de topdrukte zeker eenmaal in de week voorkomt In zo'n top- week bereiken hem circa veer tig tot vijfenveertig klachten. Klachten die doorgaans van veel ernstiger aard zijn dan die, welke de GEWB bereiken. Het is een gelukkige omstan- door Jaap Hazejager digbeid dat de nieuwere gei sers zijn uitgevoerd met een zogenaamde atmosfeerbeveili- ger. Deze laat het waakvlam - metje doven zodra het gehalte aan koolmonoxyde te hoog wordt Alleen bij de Franse merken schijnt dit beveili gingssysteem nog niet voor te komen. De heer Van Papeveld wil nog graag een opmerking kwijt „Als iemand vindt dat zijn gei ser nodig moet worden nage zien, laat dit dan doen door de vakman. Pruts er nooit zelf aan. En dat zeg ik niet onder het mom: ieder zijn vak, maar omdat je met mensenlevens speelt Vandaar...." £en blik op de testbank waar geisers van a tot z worden doorgelicht op onzichtbare storingen. Schiedam Een taxi heeft een automobilist klemgereden die na een aanrijding was doorgereden. Dat gebeurde op de Nieuwe D ami aan in de wijk Nieuwlanö. De automobilist, de 41-jarige AH., verkeerde onder invloed van alcoholische drank De Schiedammer heeft op het pijpje moeten blazen. De arts van de GG en GD is voor deze man voor niets 2ijn bed uitgekomen. Eerst stemde de automobilist er namelijk in toe dat er ook een bloedproef zou worden genomen. Toen de arts daar echter voor op het hoofdbureau kwam weigerde de man. Schiedam Opnieuw hebben burgemeester en wethouders besloten een serie straten aan te wijzen als woonerf, Dit keer zijn het er twaalf in Schiedam-Oost: de westzijde van de Buys Ballotsingel, tus sen Lorentzlaan en Fulton- straat. Bellstraat, Dalton straat, Dieselstraat, Fahren- heitstraat, Fultonstraat. Jan Leeghwaterstraat, Morse straat, Professor Kees om straal, Reauraurstraat, Sta- tionsstraat en Teylerstraat. Het verkeers besluit zal binnen kort in die zin gewijzigd wor den. De dienst gemeentewer ken zal daarna aanduidings borden plaatsen. Het exacte tijdstip van ingang is nog niet bekend. Schiedam Drie zeventienjarige Schiedammers zijn aangehouden voor vernieling van de feestverlichting in de binnenstad. De jongens zouden volgens getuigen aan de Hoogstraat vier palen uit de grond hebben gerukt. Op het hoofdbureau van politie hebben F. A. B. R., W. J. R. en A. W. niet bekend. Na verhoor zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Een vandaal was er ook in Schiedam-Wcst. Aan de J. A. Alberdsngk Thi jmslraat gooide een jongen vrijdagnacht met een straatklinker een ruit van een leegstaande woning in. De blonde jongen, die volgens een buurman een leren jack droeg, is nog spoorloos. Schiedam/Vlanrdingen Binnenkort gaat een nieuw comité een handtekeningenactie starten tegen het opspuiten van verontrei nigd havenslib. In de centra van Vlaardingen en Schiedam wordt dan door de betrokken partijen, PSP en SP, ook een brochure verspreid waarin alle facetten van de Rotterdamse havenblubber worden belicht. Zo zullen, als ondersteuning van de vorig jaar door de PPR- Schiedam uitgegeven notitie „Aanmodderen met de blub ber", alle giftige stoffen wor den genoemd die in het slib voorkomen, terwijl ook zal worden gewézen op eventuele medische gevolgen. Het comi té eist dan ook stopzetting van lozingen van de gevaarlijke stoffen die m het slib zitten, maar ook probeert men te zoeken naar andere mogelijk heden met het „spuitklare" slib - mogelijkheden, die min der risico's met zich meebren gen, volgens John den Har- togh. PSP-secretans in Schie dam. Een idee is bijvoorbeeld een steenbakkerij op de Maas vlakte, waar de vieze klei uit de haven als grondstof dient voor stenen, tegels en wegver hardingsmateriaal. Exploita tiekosten zouden op de ver vuilers verhaald moeten wor den. Vlaardingen Op 9 februari houdt het PPR actiecentrum Vlaardingen, in samenwerk ing met Maassluis en Schie dam, een vergadering in het gebouw aan de Hoflaan 12 te Vlaardingen. Op deze vergadering zullen le den voor de kerngroep geko zen worden. Speciale spreker voor de avond is Egbert Boe ker, vice-voorzitter van de landelijke PPR. Het begint om acht uur. Schiedam Om na woelige dagen even bij te komen houdt carnavalsvereniging De Kietzeüers morgenavond een bingo in het gebouw van de Christelijk Sociale Belan gen aan de Lange Haven, naast zaal Arcade. De toegang is gratis. Met de opbrengst van de bingo wil de vereniging ook weer een be stemming zoeken ten behoeve van gehandicapten. Hel avondje bingo begint om acht uur. Hoek van Holland In het Dienstencentrum „De Hoek stee" wordt donderdagmid dag (14.00 uur) de film „Trek paarden ter zee" vertoond door Smit International. Morgenmiddag (ook 14.00 uur) is er in het Dienstencentrum een klaverjastoemooi voor be jaarden, inschrijfgeld is 1,50 Schiedam Burgemeester en ■wethouders buigen zich nog over de schriftelijke vragen, die PPR-raadslid Herman Noord egraaf heeft gesteld over een sociaal vestigingsbe leid. Begin januari informeerde Noordegraaf naar de moge lijkheden van een duidelijk gemeentelijk beleid om op het bedrijfsleven een sociale in vloed te hebben en voorwaar den te stellen aan bedrijven die zieh in Schiedam vestigen; m de praktijk wordt dat al geprobeerd, maar een werke lijk beleid ontbreekt nog. Het college heeft de zaak nog in onderzoek en deelde giste ren mee niet binnen de streef- tijd van drie weken uit de vragen te zijn gekomen. Vlaardingen Het Socïalistïes Jongeren Kollekiief en het Jongeren Advies Centrum In Vlaardingen zijn momenteel bezig met het oprichten van een niet-politïeke beweging die* zich bezig gaat houden met de jongerenhuis vesting. Zij vinden dat er tot nu toe veel te weinig aan gedaan is. In een brief die zij aan iedereen en alle clubs die zich inzetten voor jongerenhuisvesting in Vlaardingen hebben gestuurd, schrijven zij dat er wel een stuurgroep is opgericht maar dat er in die groep nog niets is gebeurd wat op een bouw plan lijkt. „Wel plannetjes", schrijven zij, „maar ruets is nog uitgewerkt". Maasland De afdeling Maas land van de CBTB belegt op woensdag 8 februari haar jaarvergadering. Deze wordt gehouden in de land- en tuin bouwschool aan de Comraan- deurskade en begint om acht uur. Voor de pauze wordt het huis houdelijk gedeelte gehouden, met onder meer de verslagen van secretaris, penningmees ter en kascommissie. Voor de bestuursverkiezing zijn aftre dend en herkiesbaar J. van der Kooy en P. van der Sar. Na de pauze is er een gezelli ge bijeenkomst, met onder meer een gezelschapsspel en een serie dia's van Maasland. Maasland Het CD A-tweede Kamerlid de heer P. J. A. van de Sanden geeft morgen avond (20.00 uur) in de grote zaal van 't Trefpunt toelich ting op de regeringsverklaring van het kabinet Van Agt-Wie- gel en de Kamerdebatten daarover. Dit is de eerste ontmoeting die het Maaslandse CDA in fede ratief verband houdt, nadat het eind vorig jaar uit de kies verenigingen van AR, CHU en KVP is ontstaan. Vlaardingen Tijdens een al coholcontrole het afgelopen - weekend heeft de Vlaardingse politie proces-verbaal opge maakt tegen vijf automobilis ten, die onder invloed reden. Eén van de vijf, W. P. M. Z. uit Maassluis, die gekleed was als Sinterklaas, had na een carnavalsfeest twee wegbeba- keingslampen gestolen. Vlaardingen Op dinsdag 14 februari om acht uur 's avonds zal de architect G. Geluk een lezing houden voor leden van de Historische Ver eniging Vlaardingen en ande re geïnteresseerden, onder de titel „Stadsvernieuwing en Stadlsrestauratie" in het Hol- landiagebouw aan de Oostha- venkade. Tijdens de lezing zullen de Vlaardingse plannen en da den worden belicht en het een en ander worden geïllustreerd met dia's. melijk een vacature voor een opbouwconsulent stadsver nieuwing, maar dat kan wor den omgebogen in een vacatu re voor een opbouwwerker. Deze kracht hoort wel in dienst te komen bij de stich ting; de nodige ingreepjes om dat voor elkaar te krijgen zou het ministerie we] goedkeu ren. Dat is geen punt. (Voor een opbouwwerker hou den wij even vast aan de defi nitie, die Jos van der Lugt van de stichting samenle vingsopbouw Schiedam- Noord voor zijn beroep geeft; „Een beroepsmatige onder steuning van alle mensen en groepen, die in een wijk het woon- en leefmilieu willen be vorderen. Een soort manusje van-alles eigenlijk, omdat het in de praktijk vaak neerkomt op vergaderingen bijwonen en sLenciltjes afdraaien.") Het zal duidelijk zijn, dat zo'n opbouwwerker niet bij de overheid in dienst kan zijn. De belangen tussen wijk en gemeente verschillen soms no gal. Dat zie je maar weer in Noord, waar de opbouwwer ker beroepshalve veel contact had met wijkgroepen die zich bezighielden met het neerpen nen van bezwaarschriften te gen het bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord. Met dat in het achterhoofd zou de gemeente Schiedam graag zien althans, binnen het college van burgemeester en wethouders zou men dat graag zien dat een bepaal de invloed kan worden uit geoefend op die ene opbouw werker, die de vacature zou kunnen vervullen, in het geval dus dat het ministerie blijft weigeren om zelf twee op bouwwerkers aan te stellen- De SSWO vindt die gemeentelij ke invloed onaanvaardbaar, maar moet nu eenmaal met de gemeente over subsidie praten {deze overheid betaalt in de praktijk, tien procent van de kosten voor een op bouwwerker, het ministerie past de rest bij), en de ge meente kan dus voorwaarden stellen. Eigenlijk is dat min of meer al gedaan, in een aan de stichting opgestuurd praat stuk, dat in Den Haag is uitge lekt en nogal wat wenkbrau- wengefrons teweegbracht bij crm. De SSWO wil, liever dan eerst eindeloos praten, zorgen dat er een opbouwwerker komt, want er is haast bij: vóór 1 mei moet die opbouwwerker er zijn, anders is de kans op subsidie van crm verkeken. De gemeente heeft echter la ten weten vóór 1 mei m elk geval met een besluit te ko men. De stichting vindt dat niet genoeg: stel je voor dat die beslissing op 30 april komt, dan kan de opbouw werker niet tijdig meer wor den aangesteld. Schiedam In de vrouwenso- cieteit is donderdagavond 9 fehruari rommelmarkt. Het best.uur £s nog steeds op zoek naar medewerksters voor de onlangs opgerichte werkgroe pen voor de bar, gastvrou wen, publiciteit en de pro gramma's. Een thema-avond is er weer op donderdag 23 februari. Over het onderwerp „Griekenland' kunstland—vakantieland" worden dan ondermeer dia's vertoond. Een politieke dis cussie-avond is er op donder dag 9 maart. De sociëteit QT"> aan de Nieuw- straat wordt volgens het be stuur regelmatig bezocht door veertig h zeventig vrouwen van alle leeftijden De aan vangstijd is half negen. Om half een gaan de deuren dicht Schiedam Bij een inhaalma noeuvre is de 19-jarige J. T. M. van dei H. met zijn wagen tegen de vangrails van rijks weg 20 geklapt. De bestuurder uit Kwmtsheul werd bij dit ongeval nabij het Kethelplein in Schiedam met gewond. De man verkeerde volgens de politie onder invloed. Op het politiebureau heeft hij blaas- en bloedproef afgelegd. Onder invloed van alcoholische drank verkeerde ook de 39-ja- rige N. A, M. van N. die bij het kruispunt Nieuwe Maas straat Lekstraat en Rijn straat tegen een geparkeerde auto botste. De man uit Spijkemsse heeft blaas- en bloedproef afgelegd, De eigenaar van de aangereden wagen is de 28-jange Schie dammer B. A S. Naar Den Haag gaan zij hand in hand, om te proberen het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk op andere gedachten te brengen, maar onderling is er irritatie. Bij de gemeente „omdat je bepaalde dingen beter even rustig met elkaar kunt doornemen", zonder sla pende honden wakker te ma ken. Bij de stichting Schie dams werkgeversinstituut ten behoeve van opbouwwerk (SSWO) „omdat de gemeente treuzelt". Dus heeft de stichting alarm geslagen. Het gaat om de oude wijken van Schiedam, waarvoor het mi nisterie vooralsnog heeft ge weigerd twee opbouwwerkers aan te stellen. Zowel de ge meente als de stichting zitten daarmee in en gaan met de staatssecretaris praten, en de PvdA-Schiedam schakelt zelfs de Tweede-Kamerfractie in. Houdt het ministerie echter zijn poot stijf, dan heeft Schiedam nog een klem kansje op één opbouwwerker voor de oude wijken, maar dat hangt van de gemeente af. Die heeft na- voor met-leden, maar de le zing vangt later aan. Er gaat namelijk een vergadering over de statuten aan vooraf, vanwege een aanpassing aan de huidige wetgeving. Die wijziging kan alleen worden ingevoerd, als op de avond ten minste een derde van het totale aantal leden akkoord gaat. Is dat aantal niet aanwe zig, dan wordt een tweede vergadering precies een maand later gehouden, voor afgaande aan een lering van stadsarchivaris drs, Guus van der Feijst. ADVERTENTIE

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3