P ienings ver sell il len over gevaren met LNG op Maasvlakte Mn: geweldige Top-Test Occasion aanbiedingen Weg met het gevoel van, kijk, ik hou van kunst Verwondering over nieuwe logopedische dienst Elektriciteit in huis (cursus) Meer mensen zoeken huis - xJK- ijtostsimsm Promenadegarage Eigenraam b.v. /'/"^Blokje ^,fond/ Verzet neemt toe WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 99 Ton de Vos wil Custo in museum Ton de Vos: de enige van de toekomstige gemeente raadsleden, die de beeldende kunst op de voet volgt Foto: Theo Böhmers Maasland In Maasland is wat verwondering ontstaan omtrent de lo gopedie. Sinds kort is er, aldus mevrouw Groosman (raadslid VVD) een nieuwe West- landse logopedische dienst. Dat had ze in de staatscourant gelezen. Zij vond het vreemd dat Maasland daar niet bij was, en de gemeen teraad ook niet over deze nieuwe dienst was geïnformeerd. Dat Maasland en ook Schiplui den niet btj de nieuwe dienst /ijn aangesloten, heelt als oor zaak, aldus weihouder J. Kwakkelstein, ..dat we al en kele jaren een eigen dienst hebben. Dat loopt uitstekend, daarom gaan Schipluiden en Maasland op zichzelf verder". De Maaslandse wethouder zei tevens, dat de eigert logopedis te een aantal uren verbonden is aan de Westlandse dienst. Om als gemeente bij de nieu we dienst aan te sluiten, was volgens hem financieel nog met gunstig. ..Wij zullen pas toetreden als we er beter van worden'1. VIaardingen Voor 20 bewo ners boven de 16 jaar uit .de Vettenoordsepolder begint 23 februari een cursus van tien lessen „elektriciteit in huis". Opgeven bij het Badhuis, Kot- terdamseweg. Inschrijfgeld: 10 gulden. Op de eerste avond moeten de cursisten 6 viltstiften {licht blauw, bruin, zwart, geel, rood en lichtgroen) en een notitieboek meenemen. Vlaardingen Ruim vierdui zend mensen zoeken in Vlaar dingen een geschikte woning. Het aantal woningzoekenden is met name in het laatste kwartaal van 197? nogal fors gestegen. Ruim zeshonderd zoekenden hebben daar een medische of sociale reden voor. De meerderheid van hen woont thans in een voor hen ongeschikte woning. Opmerkelijk is dat er in Vlaar dingen nog bijna driehonderd bewoners zijn, die vinden dat hun huis te groot is en daar om naar een kleinere woning uitkijken. Van buiten de ge meente willen 689 personen zich in Vlaardingen vestigen. Een kleine driehonderdvijftig ingeschrevenen staan geno teerd als doorstromingskandi- dalen. Deze categorie beschikt wel over een goede woning maar wil een betere woning m een hogere huurklasse. Het totale aantal woningzoeken den m Vlaardingen vertoont een stijging van november tot eind januari van 188. „Ik ga niet zeggen: kunst is goed voor eik, want het blijft toch een minderheid voor een minderheid. Je weet, dat toch niet iedereen ervan in extase raakt. Maar je kunt het wei toegankelijker maken. Neem nou de kwestie rond Gusto. Het museum zou erop in kunnen springen, door met allerlei beeld materiaal de eenzijdige industriële ontwikkeling van Schiedam toe te lichten. Laten zien hoe die stad gegroeid is van jeneverstad tot een soort werfstad. kunst is te volgen. Dat is per tinent niet waar. Van body-art was hier nog niets te zien, van nieuw-realisme ruet, en parti cipatiekunst, waarbij een kunstenaar anderen inscha kelt om zijn werk af te ma ken, lijkt hier nog volslagen onbekend. Waar het Stedelijk mee kan pronken, is de Co bra-collectie. Maar verder? El ke tentoonstelling, die hier komt, is ergens anders al eens geweest. En met het uitdiepen van bijvoorbeeld fundamente- Prenten daarover, het nodige materiaal, dat is er, en bij Gusto zelf is ook wel wat voorhanden. Heel simpel, en het werkt drempelverlagend, maar het gebeurt niet. Het museum heeft dus geen oog voor het Schiedam se gebeu ren." Met een beetje fantasie is Ton de Vos straks kandidaatwet houder voor ondermeer cultu rele zaken; Een rappe prater, met boude uitspraken tussen- le schilderkunst is Paalman gewoon tien jaar te laat", vindt De Vos. De landelijke naam, die het Schiedamse museum zou heb ben {veelvuldig beweerd in de „oude" commissie), is vol gens Ton de Vos dan ook een waanidee: teren op vroeger. „En mocht het nou zo zijn, hè, dan stel ik mij daarbij voor dat je geld bij het rijk van daan gaat halen, niet dat de gemeente subsidieert, en dat Paalman in een overleg op landelijk niveau zit waar de verschillende stromingen in de kunst per museum worden verdeeld. Din stijgt het bo ven het belang van Schiedam uit, en krijgt het museum een bovenlokale functie. Maar ge zien het budget kan het mu seum zich nu beter op Schie dam oriënteren, hoor! Met die uitspraak strijk ik wel men sen tegen de haren in, dat weet ik, maar dat is dan de arrogantie van mijn eigen ge lijk." Dat laatste lijkt meer een cliché dat toch wel aardig klinkt, dan dat Ton de Vos nou zo eigengereid is. Meer een door douwer, in volle vaart berede nerend, tot in de details. Hij rookt geerx pijp en stopt na twee pilsjes. „In de museum commissie heeft altijd een ge brek aan kennis van de beel dende kunst bestaan," zegt hij. „Opbouwend meepraten over verschillende deeltaken van het museum, zoals de op voedende rol, de educatie dus, en aankopen, programmering en tentoonstellingen, was er met bij. Je moet in zo'n com missie niet praten vanuit een bepaald liefhebberig gevoel van, kijk eens, ik hou van kunst." En verden „Wat je dan ook in die commissie ziet en dat ver wijt ik vooral Moolhuijsen, is dat persoonlijke voorkeuren en smaken doorslaggevend zijn. Voorkeuren heb ik uite raard ook wel, maar die moet je niet via een museum op dringen. Begin dan een prive- verzameling! Wat is er mooier dan een hobby uitoefenen met gemeenschapsgeld?" Een subtiele opmerking, maar wel één van de redenen waar om Ton de Vos categorisch „tegen" roept als een voorstel wordt gedaan een kunstwerk aan te kopen. „Kijk, als je nou van mening bent dat een mu seum een collectie moet op bouwen. dan rijzen er zóveel vragen. Het hoeft niet altijd te zijn wat hier tentoongesteld is, als het maar een belangrijk facet uit die richting is. Je kunt toch niet alles kopen, en wil je werkelijk iets toonaan gevends, dan moeten we twee jaar sparen voor één doek. En het wordt nog ingewikkelder, als je het allemaal gaat relate ren aan de plaatselijke kunst enaars, die veel te weinig er bij betrokken worden, natuur lijk ook wel omdat zij niet georganiseerd zijn, maar het maakt al met al wel dat ik een aankoop moeilijk vind. Bo vendien gaat het nu zo dat je één minuutje de tijd krijgt om ja of nee tegen een werk te zeggen, terwijl ik een maand zou voorstellen. Ik moet we ten waarover het gaat, want. per slot van rekening, ik zit daar met met mijn handen samen. Vroeger maakten de directeuren het uit wat er kwam, ja. maar er raken nu meer mensen bij betrokken, er is meer openbare contro leen dat bruine doek van Johan van den Berg, daar zou ik ook tegen gestemd hebben. Van dezelfde richting zijn veel duidelijker voorbeelden." door Kor Kegel door, en weloverwogen. Hij is „op Zuid" geboren, 34 jaar geleden, en verhuisde tegen de jaren zeventig van Rotter dam naar Schiedam. Werkt overdag als staf coördinator bij stichting Kunst Bedrijf in Amsterdam, en als hij thuis is „stoeit" hij nog met cultuur, als lid van de Schiedamse Ge meenschap, de PvdA en de museumcommissie. Na al het „gedonderjaag" rond de uitbreiding ervan (het blijft jammer, dat PvdA-wethouder Herman Posthoorn daarover zo heimelijk deed), is binnen die commissie een discussie op gang gekomen over de functie, die het Stedelijk Mu seum heeft in Schiedam. Een botsing tussen twee gedach ten; moet het museum streven naar landelijk aanzien of moet het zich oriënteren op Schiedam, de stad, de bewo ners en vooral ook de kunste naars, en dan vaker dan een paar keer per jaar? Posthoorn is voorstander van het laatste en laat dat mu seumdirecteur Hans Paalman duidelijk merken. Vanavond is er weer een vergadering van de museumcommissie. Het openbare gedeelte daar van begint om acht uur in het fraaie gebouw op de Hoog straat 112. Ton de Vos is er één van die nieuwe gezichten. „Ik vond het onzin, wat Paalman laatst zei op die avond over het aankoopbeleid: dat in Schie dam de actuele beeldende Signalement: naam: Whiskey ras: basset geslacht: mannelijk leeftijd: 2 jaar kleur; driekleur beharing: kort Een laag bij de grondse hond is Whiskey. Snel dribbelend met zijn korte beentjes kan hij schijnbewegingen maken waar de beste voetballer ja loers op zou zijn. Hij maakt misschien nog kans om naar Argentinië te gaan. De basset is vroeger voor de jacht ge bruikt. maar heeft nu een gro te populariteit als huishond verworven. Deze populariteit heeft hij te danken aan zijn zachtzinnige en enigszins me lancholieke aard. De meest opvallende eigenschappen zijn de ziels volle uitdrukking, zijn losse huid en het lange lichaam op korte doch zware beentjes. Wanneer de draf in- ADVERTENTIE zet maakt hij enigszins schommelende bewegingen. Daarbij gaan vaak de oren wapperen en is het eigenlijk wachten op het moment dat de hond de grond los zal laten en het luchtruim kiest. De basset is wel een hond met een eigen karakter die nogal eens eigenwijs kan zijn. Wan neer hem iets met zint, zal hij dat beslist laten merken. Als hij geen zin heeft om te luiste ren zal hij dat ook niet doen. Uiteraard heeft de hond ook rechten en daar is de basset zich dan ook degelijk van be wust. Whiskey heeft al het een en ander meegemaakt. Na eerst als zwerver naar het Dierente huis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam te zijn gebracht maar daarna toch weer door de eigenaar werd opgehaald, zit hij nu weer m het dierentehuis De reden waarom Whiskey nu weer in het dierentehuis zit is omdat hij niet zo goed met kinderen op kan schieten. Daar moeten zijn eventuele nieuwe baas en bazin dus wel rekening mee houden. Om al leen thuis achter te blijven daar is hij ook niet zo'n voor stander van. Autorijden is voor hem geen probleem, alt hans het meerijden. Uiteraard doet hij zijn behoefte buiten de deur en het liefst daar waar zo weinig mogelijk men sen en kinderen er hinder van ondervinden. Naast Whiskey de basset zit er nog Ducky de cocker spaniel, een jongen zwarte Duitse her der en twee bastaardjes. Op de poezenafdeling zitten on der andere een zwart witte gecastreerde kater van 8 maanden en 2 gesteriliseerde poezen waarvan 1 de leeftijd van 1 jaar en de ander de leeftijd van 2 1/2 heeft be reikt. Vele bazen en bazinnen hebben reeds voor hun vakantie een plaatsje besproken in het die ren tehuis Hargahoeve. Als U dus nog een plaatsje wilt re serveren voor Uw huisdier is het het beste om het zo snel mogebjk te doen. Voor inlich tingen kunt U bellen naar Dierentehuis Hargahoeve tele foon 714151, De weerstand tegen de voorgenomen bouw van een opslaginstalla tie voor vloeibaar aardgas op de Maas vlakte is toegenomen. Negen milieuorganisa ties uit het hele land hebben de overheid la ten weten hierover ernstig verontrust te zijn. Ze dringen aan op een onderzoek naar al ternatieven en de ge volgen hiervan voor het milieu» Bovendien moet er een openbare discussie komen voor een definitief besluit wordt genomen. Ongeveer gelijktijdig is het definitieve rapport versche nen van het Rotterdamse ha venbedrijf, dat zich al eerder als voorstander van het LNG-terminal op de Maas vlakte heeft uitgesproken. Ook nu wordt niets nagela ten om aan te tonen dat het best kan. Toch komen er m de nadere uitwerking ele menten naar voren die het verzoek van de milieuorgani saties rechtvaardigen. Ook andere zaken wijzen erop dat een snelle beslissing niet kan en mag. Spoed Inspraak De voorstanders van de LNG op de Maasvlakte dringen erop aan nog dit voorjaar bestuurlijke beslissingen te nemen, zodat eind 1980 de eerste tanker binnengehaald kan worden. Die haast is voor ons land niet noodzake lijk. Volgens het contract met Algerije is het eerste voor Nederland bestemde vloeibare aardgas pas vier jaar later te verwachten: eind 1984. Wel is er het ver zoek van België om het gas dat zij vanaf eind 1980 van Algerije betrekt, via Neder land te mogen invoeren. Al is het prettig een goede buur- ter wÜJe te zijn, gezien de ingrijpende gevolgen mag dit niet lijden tot een overhaast besluit. Dertig deskundigen van rijk, provincie. Rijnmond en ge meente Rotterdam maken in de eerste helft van februari een studiereis over LNG naar Amerika en Japan. Om dat Nederland geen ervaring heeft met de aanlanding van de LNG wordt een studie gemaakt in landen die er al een ruime ervanng mee heb ben. Toch is het de vraag of de bevindingen zodanig snel worden verwerkt, dat de re gering in het voorjaar een verantwoorde beslissing kan nemen. - V. „Het vercet tegen de bouw van een opslaginstallatie voor vloeibaar aardgas op de Maasvlakte neemt toe." In het krappe tijdschema tot de definitieve beslissing past bovendien moeilijk het ver zoek van de milieuorganisa ties om een nadere studie en een openbare discussie. In spraak van de bevolking mag bij een zo belangrijk onderwerp niet ontbreken. Juist voor zulke veelomvat tende zaken is de procedure van de planologische kernbe slissing in het leven geroepen waarbij de mening van de burgers wordt gevraagd. Ook in dit geval mag de stem des volks niet ontbreken. Op ruime afstand van de Maasvlakte vertoevende des kundigen mogen dan wel be weren dat het kan, het is onder meer de bevolking van Voorne die er meê moet le ven, letterlijk en figuurlijk. Van een afstand is het mak kelijk te zeggen dat de risi co's verwaarloosbaar zijn. Maar is zoals een belangrijk bestuurder eens zei: „Mis schien is het waar dat een ramp met LNG eens per hon derdduizend jaar gebeurd. Maar dat kan net zo goed morgen, volgende week als ver in de toekomst zijn". Nadere studie over deze ui- grijpende materie is zeker nodig. De informatie is tot nu toe vrij eenzijdig geweest Gasunie en havenbedrijf Rotterdam zijn direct belang hebbenden. Vanuit verschil lende belangen bekijken, ze de zaken wel door dezelfde optimistische bnl. De Gasunie wijst er op dat zij denkt aan een nieuwe ter minal van een „vrij eenvou dige opzet", voorlopig twee tanks van elk 120.000 kubie ke meter, net zo groot als de meeste olietanks. Gelukkig wordt er bij gezegd „voorlo pig". Want dezelfde Gasunie gaat uit van een eindsituatie van 25 miljard kubieke me ter gasaanvoer per jaar in 360 gastankers. Daar zullen zeker meer dan twee tanks voor nodig zijn. Onrust Het destijds uitgelekte TNO- rapport over de gevaren van LNG heeft terecht veel on rust gezaaid. Het was een objectieve opsomming van v/at er redelijkerwijs zou kunnen gebeuren. Maar di rect kwamen Gasunie en ha venbedrijf in de weer om de zaak af te zwakken. Alles was van de meest pessimisti sche kant bekeken en soms alleen in theorie. Gedurende de 35 jaar dat er in de wereld al met LNG wordt gewerkt is cr toch nog nooit iets ern stigs gebeurd? De kans op een ernstige aanvaring van een gastanker staat gelijk aan de doorbraak van de Deltadijken, dus eens in de tienduizend jaar. En de LNG-tanks kunnen toch ge heel of gedeeltelijk in de grond worden gestopt? In het verkeer en zelfs thuis vallen meer doden en gewon den dan de LNG ooit zal kunnen bewerkstelligen, zelfs in haar definititieve rapport heeft het havenbe drijf de schijn gewekt de partijdigheid met te schu wen. In het (objectieve) TNO- rapport stond dat een vrijge komen gaswolk kan detone ren: een explosie met een snel verlopende vlamsnel- heid en zeer hoge explosie- drukken. Het TNO zei er bij dat dit verschijnsel nog nooit is waargenomen en zelfs bij laboratoriumproeven niet kon worden opgewekt. „Maar", aldus het TNO, „het sluitende bewijs dat detona tie van een vrije gaswolk niet kan optreden, is daarmee nog niet geleverd". Wat zegt het havenbedrijf? „Het verdient aanbeveling de detonatie buiten dit rapport te houden". Het zal zo'n vaart wel niet lopen. Om dan toch de goede wil te tonen zegt het havenbedrijf: „Maar bij de nsico-beperkende maatregelen hebben we wel rekening met detonatie ge houden. al is het kort gele den ook langs theoretische weg beredeneerd dat detona tie uitgesloten is". Behalve TNO heeft ook Stu- net-projectgroep het risico van detonatie meegenomen in de berekeningen, „Hoewel de kans op detonatie met te bepalen is heeft men deze, terwiUe van het rekenwerk, willekeurig op één procent gesteld. Maar het is ontoe laatbaar absolute waarde Door Wim Huïbers aan dit cijfer toe te kennen. Dat roept een totaal van de werkelijkheid afwijkend beeld op, aldus het havenbe drijf-rapport. In afwijking van het TNO- rapport is ook de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond van mening dat de kans op detonatie geheel verwaarloosbaar is. Duide lijke meningsverschillen dus tussen deskundigen. Wat moet de gewone burger daarmee? Gelukkig heeft het DCMR in haar rapport een gedegen uitspraak gedaan waarover geen twijfel kan bestaan. „Een LNG-terminal op de Maasvlakte levert geen ge vaar op voor de bevolking als de afstand tot de woonge bieden groter is dan drie tot vijf kilometer. De afstand tot andere gevaarlijke installa ties moet minstens vijftien honderd meter zijn, tenzij ze bestand zijn tegen flinke druk". Jammer genoeg heeft de DCMR in haar rapport al leen de op- en overslag van LNG bekeken. Buiten be schouwing het de dienst de aanvoer, die juist met kans op aanvaring of stranding de grootste risico's oplevert. Ook hier dus geen aanvulling op wat eenzijdige informatie. In een land waar kapingen en bezettingen voorkomen zou het nuttig zijn geweest als ook deze zaken in de studie over de risico's van LNG betrokken waren. Maar- in het TNO-rapport is de kans op sabotage niet opge nomen. De havenbedrijfnota volstaat met het signaleren van deze mogelijkheid. Het geeft slechts een vluchti ge analyse van de soorten sabotage die mogelijk zijn: kaping van een LNG-tanker, bezetting van een LNG-ter minal, ondermijning van schip of installatie en een aanval vanuit de lucht of over het water of land. Ge zegd wordt dat stringente be waking van schip en walin- stallatie vereist is, maar over het hoe moet nog nader ge studeerd worden. „De gang bare bedrijfsbewaking is waarschijnlijk niet voldoen de", aldus het havenbedrijf. Eén troost is er. Eind vorig jaar werk bekend dat bij dreigende terroristische ac ties 35-60 militairen beschik baar zijn om de Maasvlakte gastanks te bewaken. Maar in dezelfde krant stond dat de vaardigheid van de Ne derlandse soldaat in het om gaan met wapens veel te wensen overlaat en hoogno dig verbeterd moet worden. Tegen de tijd dat de eerste LNG-tanker op de Maasvlak te verschijnt kan daar wel wat aan gedaan zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3