W' mm 1 SëÉ mem mt Wp ®p «ie voorgrond "WOENSDAG 8 FEBRUARI 1978 4 sT s i ';SA wüfe xijn aan handen em voeten gebonden99 Delft Het Gewestelijk Orkest bestaat tien jaar. Tien jaar, waarin de artistieke leiding streefde naar een muzikaal zo hoog mogelijk peil, terwijl achter de schermen de zakelijke leiding de strijd aanbond met diverse instanties om voldoende subsidies los te krij gen. Een officiële erkenning kwam vorig jaar al van het ministerie van CRM maar de nota Orkestenbestel vormde voor het Gewestelijk Orkest nog niet de basis voor meer financiële steun. Zakelijk leider Detlev Weers van het GO is uiteraard blij met de officiële erkenning maar heeft er in zijn porte feuille nog niets van kunnen merken. De nota Orkestenba- stel moet immers eerst nog een herziening in de Tweede Kamer ondergaan voordat het GO op meer steun kan rakenen. Gezien de uitspra ken van de kersverse minister M. H. M. F. GardeniersBe- rendsen in het verleden mag op steun worden gerekend, maar centraal staat de vraag hoe lang dia extra financiële injectie wegblijft. Geld. Het Gewestelijk Orkest heeft het hard nodig. Detfev Weers: „We hebben nog steeds geen goede sociale voorzieningen voor de or kestleden kunnen treffen. Pas wanneer we meer subsidie krijgen kunnen we bijvoor beeld aan een pensioenrege ling gaan denken. Voorlopig werken de orkestleden nog met een minimaal inkomen. We zijn aan handen en voe ten gebonden". Het meeste geld ontvangt het Gewestelijk Orkest van de provincie. Verder dragen een groot aantal Zuidhollandse gemeenten in de hoge kosten bij, maar iedere gemeente legt andere normen aan. Franklin Boon, secretaris van het GO: „Er ligt een principe akkoord op tafel dat iedere gemeente met meer dan 20.000 inwoners per hoofd veertig cent per jaar afstaat In de praktijk legt iedere ge meente echter andere maat staven aan". Dat het ook met de betaling van de subsidia niet altijd even soepel verloopt onder schrijft Detlev Weers met een voorbeeld: „Al diverse jaren komt het Gewestelijk Orkest voor op de begroting van Rotterdam. We hebben ech ter nog nooit een cent ont vangen. Er wordt regelmatig kontakt gezocht met ambte naren op het Rotterdamse gemeentehuis, die ons wel in het gelijk stellen maar er ge beurt verder niets. Wij heb ben deze zaak uiteraard bij de provincie aangekaart maar alle instanties staan machte loos". „SnsaSIe marge" De salariskosten plegen de grootste aanslag op het bud get van het GO. Detlev Weers: „Daar kan niet op worden bezuinigd. De salarië ring ligt heiemaal vast door normen van de overheid. Bo vendien zouden wij de sala rissen niet willen terug schroeven. Wel vindt er een strenge budgetbewaking plaats. Met het beschikbare geld redden we het net. We kunnen geen ekke sprongen maken. Wat dat betreft balan ceren we op een smalle mar ge". Het Gewestelijk Orkest heeft een verlanglijstje samenge steld waarin een goede pen sioenregeling prioriteit heeft gekregen. Detlev Weers: „De meeste leden van het orkest zijn nog erg jong maar we kunnen niet te lang meer wachten met een goede rege ling. Twee jaar geleden heb ben we uitgerekend dat een pensioenfonds 350.000,- most kosten. Dat bedrag zal nu wel hoger liggen". „We willen ook iets aan de werkomstandigheden van de orkestleden doen", vervolgt Detlev Weers. „Door de be perkte financiële middelen werken we met te weinig or kestleden. Hierdoor kan geen roulatiesysteem worden inge voerd waardoor de orkestle den zelden een avond verstek kunnen laten gaan. Bij ande re orkesten is dat wel het geval". Promotie „Bovendien is promotie bij ons bijna niet mogelijk. 9ij andere orkesten krijgt een musicus er wei eens een paar dienstjaren bij maar bij ons ligt dat niet zo eenvoudig", meldt Weers. De zakelijk leider van het GO vergelijkt de positie van het orkest niet met de drie grote orkesten van Nederland (Am sterdams Concertgebouwor kest, Rotterdams Phiiharmo- nisch Orkest en het Residen tie-orkest). Deze drie gezel schappen werken op een ge heel ander terrein en krijgen daarom ook meer subsidie. Het Gewestelijk Orkest legt zich vooral toe op koorbege leiding. schoofconcerten en op educatief/vormend ge bied. Ook worden eigen con certen verzorgd. Van concur rentie is echter geen sprake. Detlev Weers raakt overigens niet uitgepraat over de gevol- Detlev Weers en Franklin Boon .voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor de zakelijke ieidine van het Gewestelijk Orkest gen van de te lage subsidies die het GO ontvangt: „We beschikken nog steeds niet over een eigen repetitieruim te. Hierdoor moeten we re gelmatig naar andere zalen uitwijken. Daardoor komen we in zowel kerken als sport hallen terecht voorde orkest leden is dat natuurlijk uiter mate verve'end". Idealisme Na de opsomming van al die gevolgen dringt de vraag zich op waarom musici nog bij het GO willen musiceren. Hoewel het orkest natuurlijk voor werkgelegenheid zorgt is het vooral het idealisme waar het gezelschap op drijft. De meeste orkestleden voe len zich sterk bij het werk voor het GO betrokken en zijn daarom bereid offers te brengen. Detlev Weers: „We moe ter? met dat idealisme heel voor zichtig zijn. We kunnen niet voortdurend een beroep doen op de flexibiliteit van de orkestleden. Als er regelma tig een aanslag op het incas seringsvermogen wordt ge pleegd dan bestaat het risico dat iemand er onder door gaat. En dat moet natuurlijk worden voorkomen. Ik wil de zaak niet overdrijven, maar we houden dit aspect wel in de gaten. Het valt nu een maal niet mee om zes uur in de bus te zitten om in Zeel and twee uurtjes te musice ren". Toewijding Het muzikale peil van het Gewestelijk Orkest komt ter sprake. Met enige klem be toogt Detlev Weers dat de financiële problemen nauwe lijks weerslag hebben op de prestaties van het orkest: „Er wordt met zoveel toewijding gewerkt dat de motivatie de diverse problemen compen seert. Dat blijkt ook wel want als we een gast-dihgent aan zoeken dan wil men over het algemeen graag bij ons aan de slag". „Kwaliteit hangt echter nauw samen met kwantiteit Een orkest moet eigenlijk uit 52 mensen bestaan maar we be schikken momenteel over slechts 37 muzikanten en we kunnen ons niet meer orkest- leden permitteren. Daardoor moeten we wel eens conces sies doen. Sommige koren nemen zeer ingewikkelde muziekstukken op het reper toire en dan zoeken we op hun kosten een aantal free lance musici op ter aanvul ling". Detlev Weers noemt de koor begeleiding het meest inte ressante werk van het Ge westelijk Orkest: „Hoewei het orkest enigszins op de ach tergrond functioneert gaat er toch een enorme uitdaging van de koorbegeleiding uit. Het beschikbare materiaal is bovendien vaak erg goed. De meeste koren nemen voet stoots aan dat de begeleiding goed is maar langzamerhand groeit het besef dat er veel van de orkestleden wordt ge vraagd. Meestal is er maar één repetitie voor een uitvoe ring. Eigenlijk is dat natuur- lijkte weinig". ISegt© Ira ,„We willen er naar streven in de toekomst meer kontakt Ie onderhouden met de koren uit de regio. Zodat enige coördinatie ontstaat bij de programmering van concer ten. We willen voorkomen dat zoals in het huidige sei zoen het orkest in een week zowel Strauss, Verdi, Ravel als Gershwin moet brengen. David Porcelijn, on ze nieuwe artistieke leider, zal zich met dat soort zaken gaan bezighouden". Hoewel koorbegeleidingen da meeste aandacht opeisen (het gezelschap is tot half 1979 volgeboekt) besteedt het Gewestelijk Orkest ook veel tijd aan de schoolcon- certen. Per jaar worden 75 concerten voor jonge men sen verzorgd. „We hebben helaas te weinig mensen bin nen het orkest die dergelijke projecten kunnen begeleiden maar uitgaande van de inte resse van jonge mensen is er een hoop goed werk te ver richten", meent Detlev Weers. De zakelijk leider ziet een goede toekomst in het vor mende werk op scholen: „Ik denk aan het geven van con certen voor maximaal 400 kinderen met wellicht daar aan voorafgaand een fes, ge geven door een klein groepje musici uit het orkest. Zo kan een zeer direct kontakt on- staan. Jonge mensen zien hun kritisch vermogen op jeugdige leeftijd gemobili seerd". Dit jaar bestaat het Geweste lijk Orkest tien jaar wat voor de zakelijke leiding van het gezelschap aanleiding is om met het orkest ffink op de voorgrond te treden. In ja nuari werd gestart met een uitgebreid Schubert-program- ma, dat in vele Zuidhollandse steden is opgevoerd. Verder zijn er nog een aantal andere projecten in voorbereiding waarbij voor het eerst voor enkele solisten ruimte wordt vrijgemaakt. Het tweede lustrum wordt aangegrepen om meer in de publiciteit te komen. Detlev Weers heeft zichzelf tot doel gesteld dat het Gewestelijk Orkest meer bekendheid moet krijgen en vandaar dat bulletins zijn samengesteld, die in eigen beheer zijn ver vaardigd. Ook verschijnen er binnenkort coupons in de kranten. Men kan dan in een bestand van het Gewestelijk Orkest worden opgenomen zodat men regelmatig pro gramma's ontvangt. Het is duidelijk. Het Ge westelijk Orkest timmert aan de weg. Met spanning richt het gezelschap haar blik vanaf de Nieuwe Plan tage naar Rijswijk, van waar de subsidie van CRM moet komen. In de tussen tijd gaat het werk door. Zoals dat de afgelopen tien jaar ook is gebeurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 4