Pier te gevaarlijk „Bejaarden hebben veel contact nodig9'' Hoe oud is de Schie Raad voor de V olksfauis vesting geïnstalleerd Inf o-avond Amnesty over Zuid-Afrika ■OTTTEïïDSn y MOT m ^ggW0, ixrr Voor 7-mille uit bouwkeet Grote partij zalm gestolen Autodief betrapt Engels in Hoekstee Directeur Loodswezen: Provincie duikt in de historie X Inbreker bakt eieren Keuken uitgebrand Inschrijving zomerkampen Brand door kortsluiting Samen op weg Jhf&.-.Z. Ks ftï> >.'AS*ki:»A 'efUcacovaa -x i - - .•"GOLVEN' -'*t HOOCWATES Schiedam Voor meer dar ze- eenduizend gulden aan ge reedschap is gestolen uit een bouwkeet op het terrein ach ter Musis Sacrum aan de Lan ge Haven. De inbrekers heb ben daartoe het slot verbro ken. Gezien de grote hoeveel heid zijn de instrumenten waarschijnlijk overgeladen in een auto, die m de Walvis straat gestaan zal hebben, om dat het terreintje 's avonds doorgaans met toegankelijk is. Aannemer Kreuger BV heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal. Het werktuig be staat uit een paar tientallen kleine en grotere apparaten, waarvan een waterpasintru- ment 1350 gulden het duur ste is. Schiedam Tachtig dozen met elk achtenveertig blikken zalm en een Mercedes-bestel- wagen zijn gestolen bij een inbraak bij Breder Mosterd BV. Het fabrieksgebouw aan de Ca- landstraat kwam men aan de achterzijde binnen. Een ruit werd daar ingeslagen. De waarde van de ontvreemde spullen wordt door de directie geschat op een bedrag van 33.000 gulden. Het kenteken van de verdwenen wagen luidt 27-43RB. Schiedam In de Gorzen is een jonge autodief op heter daad betrapt De 19-jarige J. van der H. werd aan de Lekstraat aangetrof fen. Daar stond hij aan auto's te morrelen op het moment dat een surveillancewagen langs kwam. Een wagen had hij reeds geopend. De jongen, die voor verhoor werd meege nomen naar het hoofdbureau, verkeerde volgens de politie lichtelijk onder invloed. Hoek van Holland De Volks Universiteit, afdeling Hoek van Holland start met ingang van 16 februari een cursus „Engels op reis" onder lei ding van mevrouw E. Baar- spul. De cursus wordt gegeven in zaal 2 van De Hoekstee op de don derdagavonden van 2! tot 2230 uur De totale cursus omvat tien lessen. Voor de cursus.kan nog een beperkt aantal dames en heren wor den ingeschreven. Dat kan bij mevrouw Baarspul onder nummer 01747-3447. Hock van Holland/Schiedam „Ik dacht werkelijk even dat het met mij zou zijn afgelo pen. Een enorm hoge golf kwam dreigend op ons af, rolde over de pier heen en sleurde iedereen weg. Zelf werd ik over het muurtje ges meten en kwam met een smak op de basaltkeien te recht. Snel gleed ik naar be neden over het glibberige steen, maar op het nippertje kon ik mij aan een diepe richel vastklampen. Anders was ik in zee terecht geko men. Wat er dan was ge beurd De tengere Elly Schaeffer (15) uit de Professor Troelstralaan in Schiedam rit er nog bleek bij. Trouwens, ook haar één jaar ouder zusje. Samen met nog tien vrienden en vriendin nen van het Sint Jan de Do- per-koor zouden zij ter ere van de voorjaarsvakantie een dagje naar De Hoek gaan en een strandwandeling maken Een strandwandeling, die nog lang m het geheugen van de twaalf koorleden geprent zal zitten. „We hadden eerst nog een pata tje gegeten aan het begin van de pier", zegt Mieke. „We za gen daar dat grote bord wel staan met daarop de waar schuwing, maar per slot is het toegestaan de pier op te lo pen. Bovendien was het rustig weer. Alleen mistte het een beetje." „Op een gegeven moment", zo vervolgt de mavo-scholiere, „bleven wij staan kijken naar een groot vrachtschip dat naar zee voer. Een van onze vrienden had al gezegd dal die boot zo hard kwam aanva ren. Maar wisten wij veel De boot was al voorbij geva ren toen we die grote golf zagen aanrollen. We konden werkelijk geen kant meer uit. Links had je de monding van de Waterweg en rechts de zee. De enige beschutting die wij hadden was een laag muurtje aan de rechterzijde van de pier." Eüy onderbreekt haar zus. Als zag zij de golven weer op haar afkomen vertelt rij nerveus gesticulerend hoe snel het al lemaal in zijn werk ging. „Je kon niets meer alleen te gen het muurtje drukken. Maar dat ging allemaal niet meer. Een man vóór mij, een visser, struikelde door de ho ge golf en trok iruj met zich mee, omdat ik mij ook aan hem probeerde vast te hou den". Geschenk Hoe het kon dat niemand dit hachelijke avontuur met de dood hoefde te bekopen is nog steeds een raadsel. „Dat is een zegen geweest, een ge schenk van Boven", zegt een familielid dat juist de woon kamer van de familie Schaef fer was binnengestapt en had staan luisteren naar het relaas van de twee meisjes. Elly en nog een vriendin werden snel op het droge geholpen toen het water eenmaal van de pier was geweken. Het schip was weg, het water was weer rustig, maar de paniek onder de kinderen was groot. Vooral Joyce Schaeffer, een Rustig vissen op de pier, maar een vloedgolf 2orgt er voor dat in één keer alles en iedereen wordt weggevaagd. Het bekende waarschuwingsbord aan het begin van de pier. Niemand echter die deze waarschuwing serieus neemt. nichtje van Mieke en Elly, was erg overstuur. Trouwens, ook Elly. „Ik had het op dat moment niet eens koud, maar toch klapperde ik van de ze nuwen", zegt ze spontaan. Rode Kruis In hun dnjfnatte kleren ging het m sneltreinvaart naar het dichtstbijzijnde restaurant, waar de bovenkleren konden worden uitgedaan en de baas van de zaak voor warme cho colade en koffie zorgde. De snel gearriveerde politie nam de twaalf „drenkelingen" mee door Jaap Hazejager naar het bureau alwaar een team van Bode Kruis-mede- werkers onder leiding van ge meente-arts dokier A. M. Ven- ker klaar stond om hulp te bieden. „Gelukkig viel het allemaal erg mee", zegt de plaatselijke arts. „Er waren enkele meis jes die het goed op hun zenu wen hadden, maar dat ver baast mij natuurlijk niet zo. Toen zc eenmaal warme kle ren aan hadden getrokken ging het snel beter. Gelukkig was er niemand die water naar binnen had gekregen. Overigens, een compliment voor het snel opererende Ro de Kruis-team. Ze waren nog sneller op het politiebureau dan ik. Bovendien hadden ze warme kleren bij zich". In de loop van dinsdagavond zijn de teeners van het bureau gehaald door hun ouders. Vraag rijst of het open hou den van de pier wel zo verant woord is. Deze keer is sprake van een geluk bij een ongeluk. Wie zegt dat dit ook een vol gende maal zo zal zijn? Een andere vraag is of de schepen wel zo hard mogen varen op het laatste stukje van de Wa terweg? Geen beperking Wat dit laatste betreft zegt de heer R. J. Reitsma, de plaats vervangend directeur van het Loodswezen onder meer: „Op de allereerste plaats betreur ik het dat dit ongeluk is heurd, hoewel ik blij ben dat het nog zo is afgelopen. Wat de snelheid van het scheep vaartverkeer betreft; er be staat in de monding van de Waterweg geen snelheidsbe perking. Dat wil niet zeggen dat onze loodsen de zeesche pen daar met grote snelheid het laatste stukje van de Wa terweg laten uitvaren. Er is een onderlinge afspraak dat zo veel mogelijk rekening wordt gehouden met de pier, en daarmee bedoel ik dan de mensen op de pier. Voorts blijven de schepen zo ver mo gelijk van de pier vandaan. We weten dat de pier intensief gebruikt wordt door wande laars en vissers. Het is een recreatie-object geworden. Maar wat mij betreft, en dat is strikt mijn persoonlijke me ning, mag de pier voor het publiek worden afgesloten. Het was en is te gevaarlijk. Die pier is er in de eerste plaats om golven op te van gen. Wie er op loopt bevindt zich ais het ware op de vlucht strook van de Waterweg. Het komt iedere week enkele ma len voor dat er hoog water is, als dan een schip met flinke snelheid langs vaart en dat kan om allerlei redenen nood zakelijk zijn dan spoelen de golven over de pier heen. Aan het begin van de pier staan grote borden, en die staan er natuurlijk niet voor niets. Men loopt daar op eigen risi co. Maar ik begrijp dat het een prachtig recreatie-object is, maar wel gevaarlijk", ge- Niet verbaasd Schipper Han de Blok van de reddingboot Koningin Juliana kan alleen maar bevestigen wat de heer Reitsma vertelt Hij is er niet zo verbaasd over dat er een ongeluk is gebeurd. „Twee jaar geleden is dat ook al eens gebeurd", zo zegt hij. „En dan nog de keren die ons niet bekend zijn Ook dokter Venker is verre van enthousiast over de pier. „Ik moet wel meer naar de pier toe voor het behandelen van ongelukken je kan er niet eens fatsoenlijk met de zie kenwagen komen. Dat werkt allemaal belemmerend. En dat kan soms van groot be lang 2Ïjn voor de patient". Bijzonder vreemd is dat gister middag, reeds vierentwintig uur na het ongeluk, het hoofd van de dienstknng Hoek van Holland van Rijks Waterstaat, niet op de hoogte was van het gebeurde. Ingenieur J. A. de Kant: „Als verantwoordelijk man had ik toch door de poli tie gewaarschuwd moeten worden. Ik weet van mets, u vertelt mij iets nieuws Op de vraag of het niet verstan diger zou zijn de hele pier voor het publiek af te sluiten zegt hij: „Maar hij is pas helemaal vernieuwd en ver hoogd, juist om wille van de toeristen. Als Rotterdam ons vraagt de pier af te sluiten dan zullen wij een dergelijk verzoek zeker in overweging nemen. Maar, men vraagt mij niet- Immers, de pier is een toeristische trekpleister. En zo iets stoot je niet zo maar af Maassluis Burgemeester M. K. van Dijke heeft gisteravond in het gebouw van het gemeentelijk woningbedrijf van Maassluis de Raad voor de Volkshuisvesting officieel geïnstalleerd.1 De raad bestaat uit de volgende leden: vier gemeenteraadsleden tw. de heren P. Westerhof (CDA), A. J. Wustrow (PvdA), H. E. C. Peltenburg (WM 80) en L. A. de Zeeuw (WD), zes bewoners t w. de heren J. Luyendijk, L. van Woerkom, W. Zuijdam en A. C J H. van der Vrmg en de dames L. J. Burger-Van Duinen en F. J. van den Doel-Boomsma. Voorts hebben zitting in de raad- mevrouw J. C. M. Krijnen-Holzhaus voor de Maassliuse Vrouwen, de heer J. Buitelaar voor het CNV en de heer C. M. Egmond voor de FNV De Algemene Woningstichting Maassluis wordt vertegenwoordigd door mevrouw A. van der Meulen- Knoop, de heren G. Boer en P. van der Snoek, De Raad voor de Volkshuisvesting is bedoeld om de bewoners van de door de gemeente beheerde woningen medezeggenschap te verlenen Tot voorzitter is benoemd wethouder Han Hummelen Vlaardingen De plaatselijke afdeling van Amnesty Internatio nal houdt op donderdag de zestiende, een informatie avond in zaal „De Harmonie" aan de Schiedamseweg. Op deze avond zullen verschillende organisaties en politieke partijen hun standpunt ten aanzien van Zuid-Afrika uiteenzetten. ..Wij hopen hiermee te bereiken dat de mensen zich enigszins verplicht zullen voelen om hun woorden in daden om te zetten door de dingen die zij op deze avond hebben ge zegd". aldus J \an der Men len woordvoerder van de e' iotselijke afdeling ..Ver -uiende organisaties". \er uilgt hij. .Kunnen op ver schillende manieren druk uil oefenen op het Zutd-Afri- kaanse regime De vakbonden kunnen bijvoorbeeld zeggen dat geen Nederlandse boot meer de Zuid-Afrikaanse ha vens aan zal doen. voordat er iels veranderd is Wat wij wil len doen. is het geheel een beetje m goede banen leiden" Eerste aanzet tot het houden van deze avond was het rap port dat Amnesty Internatio nal onlangs heeft uitgebracht. De conclusie van het rapport was dat. als je iets tegen de discriminatie wilt beginnen, dan zullen eerst de grondwet ten moeten worden veran derd. Zolang er discriminatie in de grondwetten voorkomt zal het blijven bestaan, en welk regime er ook heerst, het zal de grondwetten in acht moeten nemen Amnesty International voert nu tot medio maart een interna tionale actie. De informatie rond in Vlaardmgen is daar een onderdeel van De actie voert de naam ..Blank en Zwart voor de wet ongelijk" De Schie moet al vóór het jaar 12S9 bevaarbaar zijn geweest, sehrijven gedepu- teerde staten van Zuid-Hol land ïn een deze week ver- I schenen nota over de pro vinciale vaarwegen. Maar j op het Schiedarase gemeen tearchief is het een volko men raadsel, hoe ze in Den j Haag aan dat jaartal ko men. „Ach. zo'n getal doet het wel aardig", schampert archivist Aart C. de Voogd van der Straaten „Maar het is met te zeggen, heel simpel De Schie was al bevaarbaar voor er gevaren werd. Het is een natuurlijk riviertje, zo oud als het grondgebied waar het door loopt. Nou, hoelang is dat? De Romeinse tijd? Of 2000 voor Christus? Hoe oud ts de Rijn, of de Maas? Dat weet ook nie mand". Op het archief van de Korte Haven staat echter vast, dat de Schie al werd bevaren, lang voordat Schiedam in 1275 stadsrechten kreeg „Maar vraag mij niet. waar mee dat gmg, wat voor scheepjes ze hadden, en of het overal even breed was Later is de Schie uiteraard wel gekanaliseerd, er wer den stukken bijgegraven", legt De Voogd uit. Maar 1299? Onzin Een citaat van gedeputeerde staten' „In de vijftiende en zestiende eeuw werd met het oog op de handel een aantal vaarten tussen steden aange legd of verbeterd. De Schie van Schiedam tot Delft moet reeds voor 1299 bevaarbaar zijn geweest. Bij een hand vest van hertog Albrecht van Beieren van 8 septem ber 1389 werd aan Delft het recht van een vnje vaart naar de Maas toegekend Op grond van dit privilege werd de Delfshavense Schie ge graven en de Albrechtsluis te Delfshaven gebouwd" Dsn maakte de Schie econo misch een stuk minder inte ressant, maar, de handel nam toe en stil werd het er niet En nog vaart er trou wens menig binnenschip. En plezierjachtjes Toch is de provincie wel aar dig in de geschiedenis gedo ken. Een heel hoofdstuk wordt gewijd aan de historie van Zuidhollandse wateren Zo blijkt dat de trekvaart van Vlaardmgen naar Delft (de Viaardingse Vaart) in de Gouden Eeuw is aangelegd, compleet met jaagpaden er naast En dat zijn nou leuke wetenswaardigheden Toen Schiedam Schie dam nog niet was, was de Schie ai bevaarbaar Schiedam De 23-jarige A. E. D. heeft een inbraak bekend bïj de stationsrestauratie in Schiedam. Bij dit nachtelijk bezoek heef* de Hagenaar in het gebouwtje op perron vijf een paar eieren gebakken en deze tezamen met een kip en wat broodjes verorberd. Een tiental pakjes sigaretten heeft hij meegeno men. De inbreker was binnen gekomen door een ruit m te trappen Voor de Haagse poli tie heeft hij nog een aantal zaken bekend. Schiedam Aan de Vlaardm- gerdijk in Schiedam-West is een keuken uitgebrand. De oorzaak van deze brand in de woning van de 22-jarige tim merman J. B. is vermoedelijk een combinatie van een gas lek en een smeulende vuilni semmer. De bewoner was tijdens het ge beuren niet thuis. Het vuur werd door de brandweer ge blust. met een nevelstraaL Met een hogedrukstraal werd een biandje tn de Gorzen ge blust. Aan de Zwartewaalse- straat was een schuur achter een niet bewoond pand in brand gevlogen. De politie vermoedt dat kinderen het ge bouwtje m brand hebben ge stoken Vlaardingen Voor de acht zomerkampen van het Chris telijk Jongeren Verbond (CJV) kunnen zich nog jonge ren in de leeftijdsgroep van 8 tot 21 jaar aanmelden. De prijzen voor deze zomerkam pen liggen rond de honderd gulden voor eén week en tweehonderd voor twee. Aanmelden, dagelijks van 19 00 tot 17 00 uur op hot CJV-bu- reau, Willem Beukelszoon- straat 49. Vlaardingen, tele foon 35 17 21. o Vlaardingen Op een balkon* van een flatwoning aan de Walsumlaan ontstond dins dagnacht een begin van brand. De oor/aak wa- de slecht func tionerende buitenverlichting die zelf ',va& aangelegd Er omstond kortsluiting waar door twee plastic bloembak ken vlam vatten Schiedam „Voorkomen moet worden, dat bejaarden tn een volledig isolement komen te zitten Daarom moet gezocht worden naar een zinvolle tijdsbesteding, waarbij goede inspraak in het bejaarden- werk in Schiedam zeker nodig is. Hel contact met elkaar, maar vooral ook met anderen is enorm belangrijk" het zijn bekende geluiden, maar de plaatselijke afdeling van de algemene Nederlandse bond voor ouderen vestigt er nog eens extra de aandacht op Zij doet dat om twee rede nen Allereerst is er het gegeven, dat veel mensen grote moeite heb ben met de weg naar pensio nering „Meer aandacht aan de voorbereiding op de 65-ja- nge leeftijd zou wei gegeven moeten worden. Er is natuur lijk die ene kant van een an dere vorm van inkomsten, maar belangrijker nog is het hele dagpatroon dat veran dert en in sommige gevallen aanpassingsmoeilijkheden geeft Het ontmoeten van andere men sen blijft daarom onontbeer lijk, en het betekent dat aan organisatie van ontwikkc- hngs- en ontspanningswerk meer moet worden gedaan", zo blijkt uil de doelstellingen van de bond. onlangs op een rijtje gezet door A van der Linde van de Schiedamse af deling Om dat contact gemakkelijker te maken is de leeftijdsgrens om hd van de bond te kunnen worden aanzienlijk verlaagd. De norm was. 65 jaar, maar is nu 50 geworden. AI na een halve eeuw mag men zich voortaan oudere noemen .Het maakt een geleidelijke confrontatie met het pensioen wellicht beter mogelijk". Het nieuwe maandblad heet hoopt de bond „Samen op weg" AHeenstaan- den en gehuwden kunnen zi- De tweede reden om naar bin- ch. respectievelijk tegen tien ten te treden is de nieuwe en veertien gulden per jaar naam, overigens tcch alweer al!l M opgeven bit Van der een paar maandjes oud, maai L,nde, Burgemeester Van tot stand gekomen na de fusie Haarenlaan 1265 tn Schiedam, tussen dc algemene bond van bejaarden en de bond voor «■•ta a ts pensionering

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3