Merkwaardig spelletje voor Haagse rechtbank Unilever opent deur naar een donkere ruimte 9 «.Gevolgen niet te overzien' mem mm Een container... Disco Vrouw en vrede KNUTSELEN MET EK LELIJKHEID Januari: 180 verkeersonge vallen Man bekent diefstal van dameskleding Snelle wagen gestolen ScofipatesAte/ Ro'ferciam Reserveer zaterdagavond 18 Sommige charmante dingen van vroeger A cr nog steeds. DINSDAG 14 FEBRUARI' 1978 3 (Van onze rechtbankverslaggever) Den Haag Het was een merk waardig gebeuren dat zich ter rit- J'~r van de Haagse rechtbank rol- Daar moest terecht staan een 23-ja- rige dakbedekker N. A. van K. uit Maassluis volgens met de door hem bestuurde auto gemaakte verkeers overtreding, waardoor iemand zwaar werd gewond. Dat rond plaats op 12 juni vorig jaar te Schi pluiden. Verdachte reed door de Dorpstraat waar voor een daar ge vestigd café enkele p soncn bezig varen een plaats te zoeken op bet terras. Verdachte sou toen zó rake lings langs één van hen zijn gere den, dat mevrouw C. J. Lammers werd aangereden en onder meer een hersenschudding bekwam. De be stuurder van betrokken bestelauto reed door. Hij werd evenwel achtervolgd door een zoon van hét slachtoffer die de autobestuurder na veel moeite tot stoppen wist te dwingen en wie hij bet gebeurde vertelde. Jk heb wel een tik geboord maar ik zal keren en teruggaan", deelde bij mee. In pi na is daarvan reed dc chauffeur door. Uit bet onderzoek door de politie kwam de dakbedekker als verdachte naar voren en werd dan ooi als zodanig gedagvaard. Middels enkele zeer spaarzame ant woorden op vragen van de recht bankpresident ontkende hij echter op bedoeld tijdstip met een auto in Schipluiden te zijn geweest en dus ook geen aanrijding- te hebben ver oorzaakt De officier van justitie opperde dst verdachte vanwege onder invloed van drank was doorgereden. Eén van de terrasbezoekersiemand uit Delftverklaarde als getuige dat hij wel de aanrijding had gezien, doch niet de chauffeur van de be stelauto. De zoon van bet slachtoffer deelde mee, dat hij op zijn bromfiets de autobestuurder achterna was ge gaan. Hij bad toen wel tachtig kilometer snelheid moeten rijden hetgeen mo gelijk was door de opgevoerde mo tor. ,J)at is op zichzelf een strafbaar feit", constateerde de rechtbankpre sident De auto was moeilijk te passeren vanwege het slingerend rijden. ,Jllaar deze verdachte was niet de "bestuurder", aldus de getuige. Dat bracht enige moeilijkheid zodat op voorste/ van de officier de recht bank besloot de verdere behande ling- van de strafzaak aan te houden ten behoeve van een nieuw onder zoek door de rechter-commissaris. Juist op dat moment onderbrak de getuige: „Daar boven op de publieke tribune zit de man met wie ik heb gesproken en die de auto bestuur de". De president gelastte betrokkene naar de zittingzaal te komen. Hij bekende daarop vlot dat hij inder daad de auto bad bestuurd en was doorgereden. Het bleek een inwoner van Schiplui den te zijn. „We zijn vrienden en daarom heb ben we bet zo gespeeld", gaf bij als antwoord op de vraag van de recht bank-president waarom de dak 6e- dekker als bestuurder van de auto naar voren was geschoven. In dit stadium concludeerde de offi cier tot vrijspraak voor de dakbe dekker en kondigde een strafvervol ging aan tegen de Schip! uidenaar. De rechtbank sprak meteen de Maassluizer vrij en hield de verdere behandeling van de zaak aan. Schiedam Voor kinderen tus sen 12 en 16 jaar wordt 2on- dag 19 februari een disco-mid- dag gehouden in zaal Manjke aan het Broersveld Voor de wijkveremgmg Het Sin- gelkwartier verleent Studio 5000 medewerking. Het feest begint 's middags om twee De directie van Unilever Re search peinst er niet over de voorbereiding van het DNA-on- derzoek uit te stellen, laat staan te staken. Zoals bekend heeft de bedrijfsledengroep van de Industriebond NVV bij het be drijf hierom gevraagd. De bijna duizend werknemers van Unile ver Research in Vlaardingen hebben gistermorgen een kopie van dit verzoek aan de directie aan de poort van het bedrijf aan de Olivier van Noordlaan ontvangen. Wat is het waar de werknemers van Bnilever rich «orgen over maken? Wat is het waar de ondernemingsraad van het bedrijf zich over beraadt? Wat is het waar een steeds groter wordende groep uit de samenleving zich mee bezighoudt? Om daarop in te gaan zullen we eerst - zonder te veel in technische details te treden - ons moeten afvragen: Wat is DNA-onderzoek? Een doorbraak in wetenschapskringen vond piaats in 1953. Heeds eerder wist men, dat de deoxyri- bonuclemezuiur - afgekort DNA - ons de infor matie kan verschaffen over de erfelijkheid. In het genoemde jaar ontdekten de geleerden Wat son en Crick de samenstelling van de DNA-mo- lecuul en de code waarin de informatie was vastgelegd. Vier jaar geleden vond een nieuwe doorbraak plaats, Wetenschappers werden in hun vermoeden gesterkt, dat met wat knutsel werk aan DNA er mogelijkheden waren ver schillende stukjes van dat DNA te combineren. Zodoende kon men na enig che misch .Jknjp- en plakwerk" en stukje van het ene DNA bij het andere voegen. Dat heet dan de recombinant. Om nu een extreem voorbeeld te ge ven tot welke mogelijkheden dit recombineren 20U kunnen leiden- De mier heeft de ei genschap altijd hard te wer ken, dat geldt niet voor alle mensen. Voeg daarom het stukje „hard-werken-DNA" van de mier bij de mens en __onze kleinkinderen zullen zich als ijverige werkmieren ge dragen. Een gek voorbeeld, dat meer thuis hoort in seience-fiction- boekjes. Inderdaad. De huidi ge wetenschap heeft echter de grenzen van het ongelooflijke al bereikt „De onderzoeken in het DNA-recombinant heb ben enorme effecten op aller lei gebieden zichtbaar ge maakt," zegt prof. dr. J. Bol- dingh. De2e bio-chemieus, buitengewoon hoogleraar in Utrecht en voorzitter van de directie van Unilever Re search in Vlaardmgen/Duiven is binnen het bedrijf de eerst verantwoordelijke man voor de voorbereidende werkzaam heden in het DNA-onderzoek. Hij wordt daarbij terzijde ge staan door dr. ir. C. T. Verrips onder wiens leiding de onder zoeken in de loop van dit jaar zullen starten. Insuline „Een concreet voorbeeld van wat wetenschappers met de technieken al hebben bereikt is de bereiding van insuline. Onderzoekers in Califorme zijn er in geslaagd een deeltje van DNA van een rat, dat voor de synthese voor insuline zorgt, te isoleren en dit te combineren met DNA van een bacterie, die zo de eigenschap verwierf zelf de insuline te produceren. Hiermee is bewe zen, dat het mogelijk is een recombïnatie toe te passen met menselijk DNA waarbij de door de bacteriën geprodu ceerde insuline identiek zal zijn aan die van de mens. Een onuitputtelijke bron voor de bereiding van deze stof is aan geboord!" zo zegt de professor met zonder enthousiasme. Als het met tegenzit verwacht hij binnen vijf jaar DNA fa brieksmatig toe te kunnen passen. Daarmee zal Unilever een van de eerste Nederland se bedrijven in zijn soort zijn. Alleen Gist Brocades in Delft is momenteel ook bezig met de voorbereidende werkzaam heden voor DNA-onderzoek De heer Boldmgh stelt, dat de mogelijkheden voor Unilever legio zullen zijn: „We kunnen straks zeer gencht aan de ge netica (erfelijkheid) werken. Dat zal een enorme energiebe sparing opleveren. De ontwik keling zijn van wereldwijd economisch belang Met name wijst Boldmgh hierbij op de landbouw. Zo zou het m de toekomst bijvoorbeeld mogelijk worden granen te vervaardigen, die zelf voor de produktie van mest zorg dra gen: „Een graan plant zichzelf voort voor eeuwig, zonder dat daar kunstmest voor hoeft te worden gebruikt," zegt de professor. Indrukwekkende taal van de Unileverman. Waterdicht Mogelijke risico's waar door ve len op gewezen wordt, wijst Boldmgh van de hand. Hij noemt daarbij de commissie van toezicht op genetische manipulatie, die de onderzoe ken in Vlaardingen in het oog houdt Hoewel er geen enkele wet is, die verplicht is de com missie in laboratoria toe te laten, verklaart professor Bol dmgh met de hand op het hart de commissie op geen enkele wijze te zullen passe ren „vanwege onze verant woordelijkheid, die dit werk met zich meebrengt." Stellin gen van critici, die menen, dat de commissie van toezicht be staat uit zuiver wetenschap pers. die daarom zelf belang hebben bij de onderzoeken, noemt Boldingh „onterecht wantrouwen in de integriteit van wetenschapbeot.fenaars." Hij meent, dat de genoemde commissie uit genoeg ieden bestaat om alle maatschappe lijke aspecten te kunnen beoordelen. Collega Verrips: „We kunnen waterdichte garanties geven, dat er m ons uitstekend geou tilleerde laboratorium geen bactenen kunnen ontsnappen, die enig kwaad kunnen. We werken in de zogenaamde la gere klassen: 1) overdracht van DNA van gelijksoortig mechnisma, iets wat je bij wijze van spreken zó in de huiskamer kan doen en 2) het overbrengen van DNA van plantenmatenaal naar bacte nen. Zelfs tegen het ondenk beeldige wordt ons laborato- num beveiligd." De ondernemingsraad van Uni lever Research heeft zich nog met over het een en ander uitgesproken. In een brief aan hoofdbestuurder L. van Hat- tum van de Industriebond NW schrijft professor Bol dingh, dat ook de onderne mingsraad van het research laboratorium na de uitvoerige uiteenzetting geen verzoek tot stopzetting van de voorberei dingen heeft gedaan.' Tegen over ons voegt hij daar mon deling aan toe: „Integendeel. De ondernemingsraad ziet de onderzoeken zonder weer stand tegemoet Wij werden juist geprezen over onze uit voerige voorlichting over deze zaak." Dat niet de voltallige onderne mingsraad daar- zo over denkt, blijkt wel uit de uitla tingen van de leden ir. Rob in 't Veld en Bert Steenhoek. Zij zijn de critici, die wijzen Schiedam Vrouw en vredejs het onderwerp waar de Ne derlandse Christen Vrouwen bond-Centrum woensdag avond 15 februari over discus sieert Dat gebeurt m het gebouw voor Chnstelijk-Sociale Belangen aan de Lange Haven, waar die dag om acht uur een le denvergadering wordt gehou den Over het onderwerp zal mevrouw L C Bot-Don eerst spreken Schiedam In totaal zijn er de vorige maand bij verkeerson gevallen zeven personen zwaar gewond. Licht gewond werden tien mensen, zo blijkt uit het deze week gereedko men pol itieo verzicht. De vorige maand viel er bij de verkeersongevallen - zoals be kend - een dode te betreuren een vrouw die op de 's-Grave- landseweg door een auto werd geschept j Zware materiele schade turfde de politie m 37 gevallen Lich- i te schade 140 maal Het totaal van de ongelukken liep op tot 180 De belangrijkste oorzaken zijn geen voorrang verlenen, slip pen, te dicht volgen, onoplet tendheid en onvoorzichtig achteruitrijden terdamse havenslib „Zo 2ijn de afgelopen dertig jaar al vijfduizend gevallen bekend van ongelukken waar bij bactenen uit laboratoria ontsnapten Veiligheidsmaat regelen zijn nooit waterdicht, dat zie je ook bij de toepas sing van kernenergie. Daar worden de strengste normen gehanteerd en toch lees je maar al te vaak over ongeluk ken" „Dresseren" Dan zijn er ook nog de ethische aspecten die aan het onder zoek verbonden zijn. Zo vraagt hoofdbestuurder Bert van Hattum van de Industrie bond NW zich af. „Is het toelaatbaar bactenen te dres seren om tot grotere produkti- viteit te komen?" „De consequenties kunnen enorm zijn, met duidelijk te overzien," meent In 't Veld „Tot wat kan de toepassing van DN A-onderzoeken lei den? Tot de creatie van super- landbouw, vervreemd van de oorspronkelijke natuur, tot de creatie van de super-mens, ten behoeve het economische belang In 't Veld en Steenhoek verwij ten daarom professor Bol dmgh, dat hij slechts de spec taculaire voordelen van de toepassing van DNA opsomt door bijvoorbeeld te wijzen op de mogelijkheden voor het Vroeger waren het vuilnisbakken En koud kunstje was het om die grote afvalemmers om te kiepen, en velen stoorden zich aan die kwajongensstreken. Het gaf vaak een enorme rotzooi op het wegdek en hygiënisch was het niet Maar de vuilnisbakken verdwenen van de straat, en oninteressante plastic zakken kwamen daarvoor in de plaats. Toen werd het omtillen van plantenbakken een rage Plantsoenendiensten zagen er opgeschoten belhamels voor aan, geen De conse quenties zijn niet te over zien," menen Rob in 't Veld en Bert Steen hoek. o Prof. dr J. Bol dmgh flinks} en dr. ir. C. T. Verrips: ont wikkelingen van wereld wijds economisch be lang kankeronderzoek waarmee Boldingh, zo vindt het tweetal, speelt met de gevoelens van de ondeskundige „Temeer omdat er bij het onderzoek wat bij Unilever plaats gaat vinden daar geen sprake van kan zijn," zegt Bert Steen hoek, „Het onderzoek hierin behoort tot de gevaarlijkste, dat echter met door Uiulever wordt verricht Indien be smette bactenen vrijkomen lopen we de kans besmettelij ke ziekten te krijgen waar de wetenschap nog machteloos tegenover staat." „Wat de ge volgen op lange termijn ech ter zijn als we landbouwpro- dukten telen met behulp van DNA zijn nog geheel onbe kend en evenmin te overzien." stellen de twee o r -leden Vertrouwen m de commissie voor toezicht op genetische manipulatie hebben zij even min Ze wijzen daarbij op de samenstelling van die com missie, bestaande uit hoogle raren genetica, biochemie, farmacologie, fysiologische chemie» virologie epidemiolo gisch onderzoek en meer spe cialisten „Mensen, die op grond van hun functie allen belang hebben m de onder zoeken." zo menen de critici Wat de bedrijfsledengroep bij Undever, de Industriebond en leden van de ondernemings raad willen, is dat een grotere groep zich met de zaak bezig houdt. zoals dat bij de kerne nergie het geval is „Daar he pen we echter achter de feiten aan," meent Bert Steenhoek „Laten we er nu tijdig op inspringen Wettelijke maatregelen om het DNA-onderzoek in goede ba nen tc leiden zijn er niet Die zullen naar verwachting nog wel enkele jaren op zich laten wachten Wei heeft Irene Vor- rink bij haar afscheid als mi nister in een brief aan weten schappers de raad gegeven een zeer voorzichuge houding aan te nemen Met de toepas sing van het DNA-recombi- nant is het de mens mogelijk zeer ingrijpende veranderin gen in de natuur aan te bren gen Zelfs de grootste voor standers van de toepassingen ervan moeten toegeven, dat fabrieksmatige verwerking van DNA de deur opent na^r een donkere ruimte waarvan dc- begrenzingen niet te over zien zijn De wetenschap is niet tegen te houden," zegt Bert van hattum van de In dustnebond „De samenleving moet zich daarom op dit zo belangrijke terrein niet laten inpakken door een kleine kring van ingewijden1" Maassluis Wegens het stelen van dameskleding van waslij nen heeft de Maassluise poli tie de 22-jarige J.W. aange houden. De politie hseld hem aan omdat hij verdacht aan een brom mer stond te rommelc-n Zij kreeg argwaan toen bleek dat hij damesschoenen droeg J W bekende in totaal vijftien van dergelijke diefstallen te hebben gepleegd Daar er kleren zijn gevonden waarvan nog geen eigenares bekend is, worden belangheb benden verzocht zich te mei den Schiedam - Een goudkleurige BMW 2800 -s van eer parkeer terrein aan de Singel gestolen De snelle wagen met het ken teken 59-00-VD is het eigen dom van caféhouder HLK uit Oud-Be ij er land De waai de van het ontvreemde v af tuig wordt geschat op 6500 gulden De dief heeft zeer waarschijn lijk gebruik gemaakt van de- autosieutcl die reeds veertien dagen geleden werd gestolen Het wordt door de politie niet uitgesloten dat de nog onbe kende dader een ander num merbord op de wagen heeft gezet In de wagen lag name lijk een nieuw kenteken met het nummer 31-TV-85 kleine apen, want zon bak is zwaar en je moet dus wel over wat spierbundels beschikken om vervelend te doen. Het heeft in elk geval heel wat groen gekost. Een nieuw object lag verlaten aan de Sweehncksmgel m Schiedam, vlakbij boerderij Landvreugd advertenties maart voorde Door Chris van Bremen op de eventueel grote geva ren die aan het onderzoek zijn verbonden. „De werk zaamheden moeten onmiddel lijk worden stopgezet," zo verklaren de twee onderne mingsraadsleden onomwon den. ,De risico's zijn legio," stelt Rob in 't Veld, die als chemisch ingenieur alles over DNA leest wat hu te pakken kan krijgen en als Schiedammer bekendheid geniet op een an der terrein namelijk als een van de samenstellers van de „blubbernota" over het Rot-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3