Het mag* maar het hoeft niet.,* Schiedammer geen hoofd- verdachte in heroïnezaak Ennia doet afstand van voorkeursrecht nu Tienmaal Speelinstuif Tas gestolen uit rijdende winkel Politie doorbreekt sneeuw - blokkade Bij aankoop grond in Koningshoek Meer bewoners in Maassluis Auto tegen bromfiets Stadskantoor krijgt verse: Planten zijn er slecht aan toe „Duikboot" DONDERDAG 16 FEBRUARI 1978 SC/VD/WW 3 ONDERWIJSBEGELEIDING Markt 47, Vlaardingen. Sedert een dik jaar is op dat adres de Stichting Onderwijsbegeleidings dienst Nieuwe Waterweg Noord gevestigd. Nota bene, in een voormalig schoolgebouw. Het woord zegt het reeds: de O.B.D. begeleidt het onderwijs, met name het kleuter- en basisonderwijs. Maar voor de rest is die hele GBD voor velen een vage instelling. Aan drie mensen vroegen wij of zij soms weten wie of wat een onderwijsbegeleidingsdienst is. Geen van de drie kwam verder dan: „Het zal wel iets met het onderwijs te maken hebben". Toch zou men zich kunnen voorstellen dat men wil weten wat er gebeurt met je belastinggeld. Alleen al de OBD Nieuwe Waterweg Noord kost de gemeen schap bijna vier miljoen per jaar. Geen kattepis! Toch is die onwetendheid niet zo verwonderlijk. Als een be drijf een nieuw produkt intro duceert, een café of boetiek wordt geopend, een schip te water wordt gelaten, of de ambtenaar van de burgerlijke stand de 80.000-ste inwoner van de stad inschrijft, dan moet iedereen dat weten. Dan wordt dat alemaal van de da ken geschreeuwd, bij wijze van spreken dan. Een ieder dient van deze heuglijke ge beurtenis op de hoogte te wor den gesteld. Bij de onderwijsbegeleidings dienst ligt dat wat anders. Naar buiten treedt zij bijna met. Wel naar haar clienten- kring, namelijk de scholen. Maar zelfs in kringen van het onderwijs weet men ruet altijd raad met die nieuwe instelling. Immers, een jaar of tien gele den kende men het woord nog niet eens. En zoals dat dan. gaat: onbekend maakt onbe mind, ook bij het onderwij zend personeel. „Wij hebben toch de schoolart- sendienst", is een reactie van kleuterleidsters en onderwij zers die niet zelden gehoord wordt Of: „De onderwijsbege leidingsdienst helpt je geen stap verder. Die sturen je ook door naar een of andere instel ling". Als dan de directeur van de OBD tijdens een informa tie-avond een toelichting komt geven op het werk van rijn dienst en vraagt of de scholen mee willen doen, dan kan het zijn dat dit niet gebeurt Dan sluit dc gemeente want die moet dat uiteindelijk doen zich niet aan. Met enige op luchting hoor je dan zeggen: „Zo, die hebben we mooi bui ten de deur gehouden. Wij blij ven baas in eigen huis..,". Vraag is alleen of men goed heeft gedaan een dergelijk be sluit te nemen. Want waar gaat het om? Het gaat er om dat de OBD's de scholen hei pen bij dc ontwikkeling cn vernieuwing van het onder wijsproces. Ten tweede, en ten minste zo belangrijk, neemt het kind een centrale plaats in. Heeft dit bepaalde leerproble men, dan helpt de OBD. door Jaap Hazejager „Maar we gaan natuurlijk met lopen leuren", zegt de heer H. Spanjersberg, directeur van de Stichting Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Waterweg Noord. Bit ervaring weel hij hoe huiverig sommige leer krachten soms kunnen staan tegenover deze dienst. „Maar dat is niet'nodig. Wij rijn een service-instituut, dringen mets op en komen pas als onze hulp - wordt ingeroepen". De heer Spanjersberg kan rich gelukkig prijzen aan het hoofd te staan van een dienst, die over het algemeen gesproken gewaardeerd wordt door de hoofden van scholen uit de aangesloten gemeenten, te we ten Schiedam, Vlaardingen, Maassluis. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat alles op rolle tjes loopt. Omdat het allemaal vrij nieuw is, heeft dat ook zijn gevolgen voor het perso neelsbestand, Het is moeilijk om aan vakbekwaam perso neel te komen. Vooral in 1976 had de OBD Nieuwe Water weg Noord daarmee te kam pen. Verder speelt ook hier het geld een belangn jke rol. De OBD in dit gebied wordt voor circa 90 procent uit „ei gen zak" betaald, dat wil zeg gen dat de drie deelnemende gemeenten bijna alles zelf moeten bekostigen. Pas dit jaar lijkt het rijk wat meer toeschietelijk te worden met dit laatste ook aan de school artsendiensten. Immers, logo pedie is een beroep dat tegen de medische wetenschap aan leunt, para-medisch, zegt men dan. Zijn er geen wrijvingen tussen de OBD's en de school artsendiensten in het Water weggebied? De Stichting Raakvlak Onderwijsbege leidingsdienst Nieuwe Water weg Noord, ge vestigd in de voormalige Volksschool aan de Vlaar dingse Markt het verlenen van financiële steun. Welke deskundigen heeft nu zo'n onderwijsbegeleidings dienst nodig om te kunnen functioneren? Of eigenlijk: wat zijn dat voor knappe kop pen die op de lagere scholen hun neus laten zien? Een op somming van functionarissen: remedial teacher, pedagoog di- dactivus, psycholoog, school- maatschappelijk werkster siers), praktijkmedewerkster- s(ers), orthopedagoog, en logo pedisten. De geleerdheid druipt er af, maar en dat staat vast ze hebben alle maal het beste voor met de onderwijzer en het kind. Voorbeeld Daar het kind steeds centraal staat, is het de moeite waard een kind dat te kampen heeft met leerproblemen nader on der de loupe te nemen. Nadat de hulp van de onderwijsbege leidingsdienst door het school hoofd is ingeroepen, doet de pedagoog-didacticus rijn en tree. Op grond van rijn des kundigheid, doorgaans is hij een ex-onderwijzer die zich is gaan specialiseren in de op voedingsleer van schoolkinde ren, wordt bepaald wat er moet gebeuren. "Wat dat be treft is hij/zij een echte sleutel figuur. Wanneer hij oordeelt dat het met de problemen van het kind meevalt kan worden geadviseerd immers, mets is verplicht de remedial tea cher in te schakelen. Dat is een zeer ervaren onderwijs kracht die verstand heeft van allerlei leermethodes en in staat is de leerkracht adviezen te geven over de wijze waarop het kind moet worden aange pakt Na deze samenspraak houdt de onderwijzer het kind onder rijn hoede. Pas als hij met in zijn opzet slaagt, neemt de remedial teacher het kind (tijdelijk) onder zijn/haar hoe de. Blijkt het kind daar niet ge voelig voor te zijn, dan wordt de hulp ingeroepen van do psycholoog die haarfijn alle afwijkingen van het kind kan analyseren, Hij/zij is degene die dan adviseert aan de ou ders en het hoofd het kind naar een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (LOM-school) te stu ren. „En dat is natuurlijk een hele ingreep", stelt de heer Span jersberg. „Je wü toch allemaal dat je kind het goed doet op school? En dan blijkt tenslotte toch* want dat vermoeden had je vaak al dat het kind naar de LOM-school moet. En, laten we eerlijk zijn, een LOM- school roept voor vele ouders nog steeds associaties op met debiel-zijn, BLO en noem maar op. Allemaal verwarrin gen als gevolg van het onbe- kend-rijn-met. Immers, ook op de LOM-school wordt een heel lesprogramma afgewerkt. Al leen ligt het tempo lager, aan gepast aan het kind. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat iemand dom is!" Falen? Hoe het ook zij, als ouders zit je er toch mee in de maag, en niet te vergeten het kind zelf. Het begrijpt dikwijls erg goed dat het in de ogen van rijn/- haar vriendjes heeft gefaald. Het onbegrip bij kinderen en volwassenen is groot. Oorde len doen we erg gemakkelijk. Wat dat betreft zijn we alle maal deskundig, zolang het je eigên kind maar niet is. „Maar juist daarom", zo ver volgt de heer Spanjersberg, „komt de schoolmaatschappe- lijk werkster te hulp. Gewoon om je oen stukje steun tc ge ven, niet alleen morele steun, maar ook praktische". Aan de Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Waterweg Noord rijn heel wat logope disten verbonden, deels gaat het hier om part-time func ties. Een feit is bet echter wel dat er kennelijk heel wat kin deren zijn die spraakgebreken vertonen. Hun aantal schijnt zelfs sterk te stijgen. Een spraakgebrek behoeft ui teraard niet te betekenen dat er meer dan vroeger gestot terd wordt, maar wel: slissen, woorden verkeerd uitspreken, de „r" niet goed kunnen zeg gen, woorden inslikken, kwij len terwijl het kind spreekt. De logopedisten bij de OBD's letten vooral op het spreken van het kind in relatie tot de taaloefening. Onwillekeurig denkt men bij „Wnjvingen niet", vervolgt di recteur Spanjersberg, „maar wel zijn er natuurlijk raak vlakken. In de eerste plaats kijkt de schoolarts naar de lichamelijke conditie van het schoolkind. Onze medewer kers kijken meer naar de indi viduele leerproblemen. Maar het kan gebeuren dat onze remedial teacher ontdekt dat het kind doof is, of slecht ziet. Dan wordt de schoolarts inge schakeld Dan is onze taak in dit geval afgelopen. Aan de andere kant moet het zo rijn, dat de arts ons waarschuwt als deze bepaalde afwijkingen van meer geestelijke aard con stateert. Wij hebben daar onze specialisten voor: psycholoog, orthopedagoog, noem maar op Overigens, er is in dit dis trict een pnma samenwerking met de schoolartsendiensten". De manier van lesgeven op school verandert steeds. Uit de vakliteratuur vernemen de leerkrachten wat er op dit ge bied gaande is. Maar ook de vertegenwoordigers van de ve le uitgeversmaatschappijen van leermiddelen benaderen bijna onafgebroken de hoofd en van scholen om hen kennis te laten maken met weer een nieuwe leermethode, bijvoor beeld bij het rekenen, het le zen of de taal. Het is ruet ondenkbaar dat het school hoofd door de bomen het bos met meer riet en er niet meer uitkomt. Maar het kan ook gebeuren dat de deur voor goed op slot blijft voor nieuwe leerboekjes, gewoon omdat de stroom van nieuw materiaal welhaast niet te stuiten is. De mensen van de ÖBD's we ten dit maar al te goed. Zij spelen daar op in, onderzoe ken en trekken conclusies: dit systeem is goed, dit m mindere mate, dat helemaal met. Ook wordt daarbij gelet op voor wie dit systeem dan wel en niet goed is. Wanneer nu het hoofd van de school er met meer uitkomt, dan kan deze aan de bel trekken bij de bege leidingsdienst die haar specia list er op uitstuurt. Deze moet dan klaarheid brengen in de ingewikkelde materie. Zo hebben medewerkers van de dienst Nieuwe Waterweg Noord op een aantal scholen nieuwe leesmethodes helpen introduceren bij het rekenen, wereldoriëntatie enzovoorts. Het onderwijzend personeel moet dan flink „bijgeschoold" worden, waartoe taal- en Iees- bijeenkomsten worden gehou den om over de meuwe metho de te praten. Daar gaan soms weken aan tijd en studie inzit ten. Wiskobas Nog een voorbeeld. Steeds meer worden de eerste begin selen van de wiskunde m de hoogste klassen van de basis scholen geïntroduceerd. Wis- kobas (wiskunde-op-basisscho- len). heet dat Een leuk idee natuurlijk, maar hoc meet je dat als onderwijzer gaan uit werken? Heb ik daartoe de kennis? Welke boekjes moeten worden gebruikt enzovoorts. Ook hier kan de OBD de hel pende hand uitsteken. Met veel zorg heeft de aan de OBD Nieuwe Waterweg Noord verbonden psycholoog H.AJW. vau der Heijden een onderzoek gedaan onder klcu- terschoolleerlingen uit de bin nenstad. Het gaat hier om bet zogenaamde projekt „F-scho- len k.o." (kleuteronderwijs), waarvoor de overheid 400.000 gulden beschikbaar heeft ge steld. In totaal hebben hie raan 21 kleuterscholen meege daan, te weten 10 uit Schie dam, 8 uit Vlaardingen en 3 uit Maassluis. Bij dit onder zoek stond de ontwikkelings mogelijkheid van een bepaal de categorie kleuters centraal. Het is slechts een greep uit het brede scala van activiteiten die dc OBD verricht En dan nog kan zij het vele werk met alleen aan. Zo besteedt de ÖBD Nieuwe Waterweg Noord de zorg voor het buitengewoon onderwijs, zoals de LOM-scho- len, uit aan het IPO, hot Insti tuut voor Psychologisch On derzoek te Rotterdam. Uitzon dering vormt het openbaar buitengewoon onderwijs te Vlaardingen. Wie tot nu toe niet wist wat er allemaal achter de gevel van dat oude schoolgebouw aan de Vlaardingse Markt ge beurde, heeft nu een voorzich tige indruk gekregen. Dan weet je m elk geval dat men daar bij Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Waterweg Noord, secuur omgaat met die twee miljoen gulden. Maassluis De Speelin stuif, de jaarlijkse Maas- sluise jeugdlandhappening tijdens de zomervakantie, wordt dit jaar gehouden van maandag 7 tot en met vrijdag 18 augustus. Even als voorgaande jaren wordt er een comité gevormd, waarin zitting hebben enke le ambtenaren en de vaste medewerkers. De afdeling jeugdzaken is belast met de coördinatie van de voorbe reidingen en de uitvoering. De Speelinstuif wordt dit jaar voor de tiende maal gehouden en krijgt daarom een extra feestelijk tintje Vlaardingen Vanuit een zogenaamde rijdende win kel werd dinsdagavond een tas met 550 gulden gesto len. Een en ander gebeurde m de 2e Maasbosstraat toen de eigenaar van de winkel wagen even uit zijn wagen was gestapt om boodschap pen naar een klant te bren gen. Hoek van Holland Vijf tig Hoekse jongeren heb ben maandagavond de Mercatorweg geblokkeerd met een sneeuwmuur. Poli tie moest een charge met de gummistok uitvoeren om de jongeren te versprei den en de weg weer vrij te maken voor verkeer. Wat als een spelletje was begonnen eindigde uiteind elijk in een sneeuwrel: de jongeren legden tien grote sneeuwballen van de ene kant naar de andere kant van de weg. Met losse sneeuw tussen de maxi-ballen werd er een so lide sneeuwmuur van ge maakt. De blokkade was zelfs be stand tegen een aantal po gingen van automobilisten om er een bres in te rijden. Toen de jongens zich keer den tegen één van de be stuurders greep de politie Maassluis Het college van B en W van Maassluis heeft met de directie van de verzekeringsmaatschappij Ennia uit Den Haag overeenstemming bereikt over het doen van afstand van het voorkeursrecht van laatstgenoemde bij de aankoop van percelen grond in het uitbreidingsplan Koningshoek. Over dit voorkeursrecht beschikte Ennia reeds sedert 1971. Wethouder Han Mummelen van stadsontwikkeling maakte dit bekend tijdens de commissievergadering. In een toelichting op deze mededeling zei de heer Hummelen dat het hier gaat om grond, waarop woningbouw is gepland. Ook ten behoeve van de bouw van het stadskantoor heeft de Ennia afstand gedaan van haar voorkeursrecht. Thans moet opnieuw worden vastge steld op welke percelen grond uit het genoemde bestemmingsplan de Ennia haar recht van voorkeur bij koop kan laten gelden. Als de verzekeringsmaatschappij m de toekomst in Koningshoek laat bouwen, zal zij bereid zijn eerst in overleg te treden met de middenstanders van het winkelcentrum. Dit met het doel te komen tot een evenredige verdeling van de diverse branches. Overigens zal dit overleg pas op za?n vroegst na 1980 aan de orde komen Maassluis In de maand ja nuari is de Maassluise bevol king toegenomen met 113 tot 31624. Het geboorteoverschot bedroeg 29, terwij] 84 perso nen zich m de gemeente ves tigden. Vorige maand werden acht hu wehjken afgeslolin en vijl ontbonden Vlaardingen Op do kiuising van Hogendorplaan mi L A Kesperweg vond dinsdag f-en aanrijding plaats tuisen een personenauto en ten brom fietser Met verwondingen moest de 18-jarige bromfiet ser H K uit Vlaardingen naar het Hohziekenhuis wo:- den vervoerd Het ongtduk ontstond doordat de 32-jarige Vlaardingse automobilist \V M v d L de bromfietser geen voorrang verleende Do bi omfiets weid zwaar bescha digd De planten in het stadskantoor houden het doorgaans niet langer dan tweeënhalf jaar uit Schiedam De planten m het stadskantoor gaan zienderogen achteruit Oorzaak is het gebrek aan zonneschijn en frisse iucht, waarover ook de ambtenaren wel klagen. Om te zorgen voor „verversing" heeft de plantsoenendienst gisteren veertig van de meest afgetakelde planten afge haald en een stel nieuwe bakken afgeleverd, zodat het kantoorgebouw toch niet van onont beerlijk groen gespeend blijft. De „zieke" plan ten worden op dit ogenblik onderzDcht. Vermoe delijk is een deel ervan niet meer op te kalefate ren en rijp voor de container. De planten, die nog wel opgemonterd kunnen worden, gaan na genezing naar gezonder oorden dan het stadskantoor. Het is voor de plantsoe nendienst een onontkoombaar proces, dat om het jaar planten uit het stadskantoor moeten worden opgegeven. In het gebouw staan onge veer hondervijftig bakken, met veelal grote en. fraaie planten (sommige ambtenaren hebben het zelfs over bomen), en het is noodzakelijk dat tegen het voorjaar een aantal wordt omgeruild. „Het staat voor de bezoekers zo vreemd, als wij hier planten hebben staan met vergeelde blade ren of slaphangende twijgjes," legt men op de afdeling algemene zaken op de tweede verdie ping uit. Doorgaans houdt een plant het in het stadskantoor ruet langer dan tweeeneenhalf jaar uit Er wordt wel gezegd, dat enkele ambtenaren zeer aan een plant hechten en moeilijk kunnen verkrop pen dat hun gewas dan wordt verwijderd. Op de afdeling onderwijs houdt men zelfs een paar schoolschriften erop na met gedroogde bladeren daarin. Wat anders is het met voorlichtingsamb tenaar Dolf Buschkens: „Be ben zo zoetjes aan wel uitgekeken op die boom. Vroeger had ik een veel mooiere, met grote bananebladeren. Zo eentje wil ik best weer." Schiedam De Schiedammer die door de Haagse politie is aangehouden in verband met een zeer forse heroïnehandel wordt niet beschouwd als hoofdverdachte. De 31-jarige R. P. V., die zegt makelaar te zijn, is eerder deze week voor geleid aan de officier van jus titie. De rol van hoofdverdachte in de bende die uit Thailand in hou ten beeldjes 26 kilo heroïne met een verkoopwaarde van zo'n twaalf miljoen smokkel de, wordt voorlopig toebe dacht aan een glazenwasser uit Den Haag en een man uit Voorburg die als beroep ma kelaar heeft opgegeven. Alle acht aangehouden bendele den hebben gedeeltelijke be kentenissen afgelegd. In ver band met het onderzoek wil de politie hierover echter nog geen nadere mededelingen doen. e De Supply 1 is weer gezonken. Het plezierjacht van hei type Hamburger ligt op de bodem van de Korte Haven in de Schiedamse binnenstad. Met nog slechts een klein stukje steekt het twaalf meter lan ge gevaarte uit boven het water en het ijs. De in Nieuwland wonende nieuwe eigenaar moet het jacht zo spoedig mogelijk van de gemeentelijke ha vendienst boven water brengen. Dat zal heel wat problemen gaan opleveren. Een paar maanden geleden, toen de ruim veertig jaar oude boot ook al in de Korte Haven was gezonken, mislukte diverse berging spogingen. De Supply 1 lag toen nog direct langs de kant. Nu ligt het, met nog een ander schip ertussen, bijna midden in de haven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3