1 erklozen bewapenen zich tegen roddelpraat I Buitenspel in 't ziekenhuis VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 B Schakelarm band zoekgeraakt Illegale streep moet weg De figurantenrol van vijf bekwame burgers Ï/H Officier eist lichte straf na dodelijk verkeersongeval Rijwielpad weerszijde Mereatorweg Onderuit Ellen Joy Groosman lijsttrekker VVD Maasland Noordegraaf lijsttrekker Film, discussie en demonstratie kernenergie Informatie over militaire dienst Tuinhuisjes opengebroken 3 „Wat ik vandaag zoal gedaan heb? Nou, de afwas, de bedden opgemaakt, gestofzuigd en zelfs over hemden gestreken". Een huisvrouw aan het woord? Mis. 't Is Arie van de Vlies, lid van de werkgroep „Mensen zonder werk" met een eigen tijdse doelstelling: werkloosheid bespreekbaar ma ken. Elkaar vertellen hoe.je zonder baas kwam, hoe besteed je je extra vrije tijd en hoe reageren de buren. Net zo als Arie zeggen dat je uitermate zinvol thuis het huishouden hebt gedaan, hij is werkloos, zijn vrouw werkt. Arie zou er tien jaar geleden volstrekt anders over geoordeeld hebben dan nu. „Voor mij betekent het niet meer dat ik overbodig ben. Ik werkte tot enkele maanden geleden in de metaal. Nou, dat is ook niet meer wat het was. Dankzij een afvloeiingsregeling zit ik nu hier. Tien jaar geleden, toen ik ook zonder baas zat, voelde ik me niet zo prettig als nu", Arie zit er dus niet zo mee. Maar er zijn uiteraard wel problemen, die een werkloze op zijn pad vindt. Noem maar op- spanningen in de huiselij ke sfeer, omdat manlief ineens dag in dag uithuis zit. Moeder de-vrouw was dal sinds het halen van het „boterbriefje" nooit gewend geweest. Buren, die argwanend worden als de brommer sinds weken voor de deur staat, terwijl ze 's mor gens nooit meer de deur horen dichtslaan. Ane: „En dan krijg je eerst van de buren te horen: tsjon- ge, wat is dat vervelend voor je! Maar na een maand of wat wordt de toon van aanspraken verlegd naar: heb je nou nog geen werk?" „De laatste stap kan je dan terloops opvangen als de ene buur met de andere buur kwebbelt over je. zo van* die loopt er de kantjes ook maar af". Dit soort problemen wordt be sproken in de werkgroep „Mensen zonder werk" waarin - op sociaal-cultureel werkster Trees van Elderen na - „inac tieve" Vlaardmgers zitten. Die beter bekend zijn als werklo zen of mensen onder baas. Bekend probleem bij zü'n werkgroep is, dat er drempel vrees bestaat onder de men sen, voor wie juist de club in het leven geroepen is. Het loopt nog steeds geen storm van werklozen. Lol trappen.... Een markant voorbeeld: de werkgroep heeft echt met te klagen gehad over publiciteit, zeker niet toen de gemeente besloot een subsidie te geven. Wat gebeurde er? Een boze werkgever belde op: ik kan geen timmerman vin den en jullie krijgen nog poen toe om lol te trappen. Wie van dat stelletje wil bij mij komen werken? Een reactie a la Archie Bun ker, maar het gebeurt. En ook een flink aantal van de werk loze Vlaardingers zal dergelij ke opmerkingen wel eens voor de kiezen krijgen. En dat kan Enkele ieden van de praatgroep weer tot gevolg hebben, dat men er psychische problemen van krijgt. Dat wil niet zeggen, aldus de filosofie van de werkgroep, dat er voor psychiater, huis arts of agoog gespeeld wordt. Neen, mensen die met dezelfde problemen worstelen steunen elkaar. Blijft de hamvraag: hoe wordt de drempel bij de rest van werkloos Vlaardingen overwonnen? Een eerste aanzet moet een permanent informatiecentrum in Vlaardingen zijn dal goed opvalt. Vorige week maakten we melding dat de werkgroep dolgraag een te huur staande kiosk op het Liesveld wil gaan bemannen^ Een ingediend verzoek wordt op dit moment trouwens beke ken op het stadhuis. „Wie dan in de buurt loopt te winkelen, kan ook bij ons even binnen wippen, Er moet een flmke partij informatie voor handen 2ijn. Ik noem maar een dwars straat: je bent plots op straat komen te staan, uit verveling ga je nu maar flink zitten kaarten en brassen in de kroeg Ben je werkloos, word je nog alcoholist ook. Zo'n man (of vrouw) moet geholpen worden door een organisatie, die hem van de fles houdt. Bij ons in de praatgroep hoort hij wei andere mogelijkheden om zijn tijd te vullen", aldus Trees van Elderen De werkgroep, die sinds de cember vorig jaar draait, be gint nu pas echt vorm te krij gen Aan de volgende ontspan ningsmogelijkheden wordt al gewerkt of moeten nog begin nen. Alles onder het motto: er moet een mogelijkheid om iets te leren aanwezig zijn. De werk groep moet onderverdeeld gaan worden in kleinere club jes. waar z1-* veel mogelijk aan creativiteit gedaan gaat wor den: fotografie, zeefdruk en andere handvaardigheden. Veelal geent op het thema werkloosheid. Op een creatieve manier je eigen situatie uitbeelden. Mochten er mensen zijn. die zelf iets willen gaan doen - buiten de aangekaarte moge lijkheden - dan kan dat. In de Heipaal (Reigerlaan, Ho ly), De Haven (Weeshuisplein, Centrum) en Ontmoetingscen trum Westwijk (Floris de Vijf delaan, Westwjjk) kunnen de werkloze liefhebbers meewer ken aan projecten. Speciaal voor jongeren is er een spelproject op touw gezet. Door middel van spel kan de werkelijkheid worden nage bootst. Aanmelden bij de Vrije Academie, voormalig Holland- lagebouw, Öosthavenkade 42, telefoon 356225. Wie nog vragen heeft, kan con tact opnemen met Trees van Elderen bij de Stichting Wel zijn, telefoon 356544. In afwachting van het openen van de kiosk is er ook iedere dins- en vrijdagmiddag van 16.00 tot 17.30 uur allerlei in formatie te verkrijgen in club- huis De Haven, Weeshuisplein. Maassluis Op onverklaarba re wijze is de 36-jarige M. v.d. H. uit Maassluis haar gouden schakelarmband kwijtge raakt. De vrouw heeft haar kostbare bezit in december voor het laatst gezien in haar woning aan de Jan Steen straat. De armband van zoge naamd Belgisch goud van ver moedelijk 24 karaats heeft een waarde van ongeveer drieduizend gulden. Schiedam Euro tax BV moet een illegaal op het wegdek aangebrachte streep verwijderen. Het taxibedrijf, dat de gele streep voor haar kantoor pand aan de 's-Gravenland- seweg had geschilderd om te voorkomen dat auto's voor de deur parkeren, krijgt daar binnenkort op dracht voor van de ge meente. Burgemeester en wethouders hebben beslo ten ambtenaren opdracht te geven een dergelijk schrijven te verzenden. De handelwijze van het bedrijf in de 's-Gravenlandsepol- der wordt door het college betiteld als laakbaar. Het bedrijf krijgt op een andere manier wel haar zin. Het college van B en W heeft namelijk ambtena ren ook opdracht gegeven nieuwe parkeermaatrege- len te treffen bij de paral lelwegen. van de 's-Graven- landseweg. Bij die wegen zal men binnenkort niet meer aan de linkerzijde mogen parkeren. Het ver keersreglement moet daar echter eerst nog voor wor den veranderd. Het is dan ook niet zeker wanneer die regeling precies ingaat Politiek Schiedam verwacht vuurwerk over een gevoelige zaak: de fusie van de twee ziekenhuizen. Maandag komt in de gemeenteraad een ver klaring daarover aan de orde, die is ondertekend door het bestuur van de Noletstichtmg en, alvast door burgemeester en wethouders. Het betekent een stap op weg naar de inte gratie. De rechtsvorm voor de nieuwe ziekenhuisvoorziening zal ge baseerd zijn op de wet ge meenschappelijke regelingen, en volgens de verklaring houdt dat ondermeer in dat er ruimte blijft voor het particu liere karakter van het Nolet, terwijl ook de zelfstandigheid van het overheidsziekenhuis een waarborg blijft. Voor zover als dat kan natuurlijk, want het is een kwestie van eerlijk delen. Daar gaat het dan ook niet om. De bedoeling van die verkla ring wordt zelfs onderschre ven door het vijftal, dat nu stof heeft doen opwaaien. De vijf burgerleden van de com- missie voor het gemeentezie kenhuis zijn opgestapt, omdat zij er niet als figuranten bij willen zitten. "Het heeft geen zin meer. Straks worden wij toch uitgerangeerd", zegt mr. A. Caljé, die min of meer als woordvoerder van de vijf is aangewezen. De werkgroep die de samen werking van Nolet en het ge meentelijk ziekenhuis (GZ) verder moet gaan voorberei den, daar zit 'm de kneep. Alleen beide ztekenhuisdïrec- tles. het Noletbestuur en bur gemeester drs. A.J. Lems en wethouder voor financien en economie drs. R. Scheeres zul len van die werkgroep deel uitmaken. En slechts als de- Mr. A, Caljé zen het noodzakelijk achten, kan er misschien eens een deskundige als adviseur bij. Misschien. De vijf burgerleden voelen zich aan de kant gezet. "Het is toch onzinnig", zegt Caljé, "dat mensen met de nodige know-how worden uitgescha keld en straks niet meer mo gen meespelen in een zo be langrijke kwestie? Mensen, die er steeds bij betrokken waren, en die hadden gehoopt een bijdrage te kunnen blij ven leveren. Neem nou Kolle- wijn van Wilton, met zijn kermis van organisatie. Of ie mand als Stoulhandel: regis ter-accountant, terzakekun- dig op financieel-economisch terrein. Zónder, wordt het verdomd moeilijk". En in een brief aan de raad, die inmiddels is verzonden, staat: "In de komende maanden is er geen besluit van enig be lang denkbaar, zonder dat de samensmelting van beide zie kenhuizen m aanmerking wordt genomen". De redenatie is dus, kort ge zegd: voor die fusie is er straks de werkgroep, de be staande commissie kan daar omtrent geen besluiten nemen en hoeft geen adviezen uit te door Kor Kegel brengen, en heeft in feite niets meer te doen. "Het lijkt ons bovendien volstrekt onjuist om formeel verantwoordelijk heid te dragen voor een gang van zaken, die wij materieel niet hebben" - en daarom stapten de vijf op. In de openbare ledenvergade ring ging de PvdA-Schiedam onlangs akkoord, uiteraard, met de voornemens, die door het eigen programcollege per slot van rekening al waren ondersteund (alleen Jan Si mons betreurde de verminde rende invloed van het ge meentebestuur op de nieuwe ziekenhuisvorm). Het waarom van dat jawoord van de ach terban was duidelijk. Immers, in de werkgroep, die wordt ingesteld als de raad maan dag instemt met de verkla ring, zitten van het gemeente bestuur alleen Lems en Scheeres, en de eerste is dan wel bu rgemeester-bo ven-de- pa rtijen, maar toch, óók Fv- dA-Iid Bij de achterban telt dat mee "De rode haan kraait victorie", zegt men in oppositionele kring, waar als een oorzaak van de problemen wordt ge zien: het latente wantrouwen, dat in de GZ-commissie al tijd bestond tussen de vijf burgerleden enerzijds en de Pvd A-delegatie anderzijds. Daardoor was er een onvrien delijke sfeer, en er werd vaak op de man gespeeld (er werd toch besloten vergaderd, dus dat was geen punt, geen bui tenstaander immers, die er schande van sprak). Typerend voor de manier, waar op men mei elkaar omging, is de uitspraak van Calje "Is de PvdA nou bereid om burgers, die met in hart en nieren so cialist zijn, ook mee tc laten spreken? Dat is de achterlig gende, maar fundamentele vraag. Kijk, ik denk met in termen van meerderheid of minderheid, want je moet het met elkaar doen. Het gaat met alleen om deze kwestie, waar in direct betrokkenen opzij worden geschoven, maar je ziet het steeds vaker. Schie dam gaat te gronde aan deze mentaliteit". (Van onze rechtbankverslagge ver) Den Haag Een 37-jarige vrachtautochauffeur uit Vlaardingen was na een do delijk ongeluk waarbij de be trokken was zodanig over stuur geraakt, dat hij zijn beroep er aan had gegeven en verwisseld voor dat van stu- cadoor. Met de door hem bestuurde vrachtauto reed hij op 18 april van het vorig jaar in Delft op Abtswoude enkele meters achteruit Hij had niet gezien dat de bromfietser A. P. v.d. Voort uit Delft achter de vrachtauto stond te wach ten. De man kwam onder de wielen van de vrachtauto en werd zodanig gewond dat hij ter plaatse overleed. Een boe te van 500 gulden en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met proeftijd van twee jaar eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen verdachte wegens veroorzaken van dood door schuld. Verdachte moest de lading van zijn vrachtauto in Abtswoude afleveren. Hij was er niet be kend en stopte teneinde aan iemand inlichtingen te vragen. Het bleek dat hij slechts enke le tietalien meters tever was gereden. Omdat er geen mo gelijkheid aanwezig was om te keren, reed verdachte met het voertuig achteruit. Vol gens zijn verklaring had hij eerst nog in de zijspiegels ge keken doch niemand gezien. Evenwel moest worden vast gesteld, dat de spiegels het beeld geeft van plm. negen meter terug yoHat de chauf- feur binnen die afstand niets kan zien. „Een levensgevaar lijke toestand zoals die bij de meeste vrachtauto's wordt aangetroffen", aldus de offi cier van justitie, mr. J. R. Bouwer. Het slachtoffer had volgens ooggetuigen zittend op zijn bromfiets met één voet op de grond een sigraet staan rollen. Hij zag niet dat de vrachtauto achteruit kwam rijden, als gevolg waarvan het ongeluk gebeurde. Het bleek niet of verdachte een waar schuwingssignaal had gege ven. Wel had hij met geopend portier achteruit gereden doch de bromfietser niet op gemerkt Hij durft nu niet meer in een vrachtauto te rij den, wel in een personenauto. De officier wilde rekening houden met de diepe indruk welke het ongeval bij ver dachte heeft nagelaten en daarom met genoemde eis volstaan. Vonnis op 28 febr. Hoek van Holland Het dage lijks bestuur van de Hoekse deel gemeenteraad wil aan weerszijden van de Mereator weg een rijwielpad aan laten leggen. De deelgemeente zal het Rotterdamse college van B en \V hierom vragen. Een rijwielpad aan één kant van de weg vindt de deelgemeente geen goede oplossing. Dat dwingt de gebruikers tegen elkaar m te rijden hetgeen als ongewenst wordt ervaren. De Rotterdamse verkeersdienst heeft echter steeds op het standpunt gestaan, dat de wens van de deelgemeente te duur is. De verkeerssituatie aan de Mereatorweg is al vier keer onderwerp van gesprek geweest in Hoek van Holland, zowel in de verkeerscommis- sie als in de deelgemeente- raad. Schiedam Door de gladheid is de 60-jarige A.M. 0,-G. on deruit gegaan. De vrouw uit Schiedam brak nabij de Burgemeester van Haarenlaan haar linkerpols. Na behandeling m het Nolel- ziekenhuis kon zij naar huis. Maasland Als eerste politieke partij in Maasland, heeft de WD de kandidatenlijst gepresenteerd voor de komende gemeente raadsverkiezing. Lijsttrekker is geworden mevrouw Ellen Joy Groosman-van den Brandhof (32), thans al zittend raadslid. Mevrouw Groosman zit ruim één jaar in de Maaslandse raad als opvolgster van mevrouw Van Erven. Om voldoende tijd voor het raadsüdwerk beschikbaar te hebben, heeft mevrouw Groos man haar beroepswerkzaamheden met één dag per week bekort. De nieuwe lijsttrekker is na te zijn afgestudeerd aan de TH te Delft in de stedebouwkunde, momenteel werkzaam op een archi tecten- en stedebouwkundig bureau. Tevens trad zij op als advisenze voor een aantal gemeenten, en was zij tot 1977 lid van de streekcommissie voor het Westland Lb.v. de inspraak in het streekplan Zuid-Holland-West Nummer twee op de liberale kandidatenlijst is Dirk Oosterlee (47), van beroep zelfstandig landbouwer. Hij is voorzitter van de Hollandse Maatschappij van landbouw, afdeling Maasland en Omstreken. Tevens heeft hij zitting in de schoolbesturen van de land- en tuinbouwschool te Maasland en van de Galand LTS te Maassluis. Derde op de lijst is ir. Johan van der Schee (53), en vierde Ben Stolk (48). Van der Schee is algemeen directeur van een tankvaar- tondememing. Stolk heeft in Maasland een administratiekantoor, en was van 1966 tot 1970 al raadslid voor de WD. De WD heeft momenteel zetels zoiets in de Maaslandse gemeenteraad. Fraküevoorzitter Nico Geutier keert daarvan niet terug. Zijn werkdag vergt zoveel tijd, dat dat niet meer met het raadslid maatschap is te combineren. De volledige kandidatenlijst van de WD is als volgt: 1. Ellen Joy Groosman-van den Brandhof; 2. Dirk Oosterlee; 3. Johan van der Schee; 4. Ben. Stolk; 5. A. C. J. Oltmans-Stemfoort; 6. H. Roosendaal; 7. F. J. Smit; 8. J. van Buuren; 9. E. W. Gerritzen-MoUijn; 10. J. Lettinga; 11. G. A. van der Vliet; 12, J. W. Reïnders; 13. R. M. Gautier; 14. A. Geurtsen. Schiedam De lijsttrekker van de PPR voor de komende gemeenteraadsverkiezingen wordt het zittende raadslid Herman Noordegraaf. De gehele kandidatenlijst van deze partij is onlangs op een algemene ledenvergadering vastgesteld In totaal bevat de lijst twintig namen. Na Noordegraaf, die met algeme ne stemmen werd gekozen, volgen Rob in 't Veld. Ben Savelsbergh. Cas van den Berg en Aad van der Tang Vlaardingen/Hoek van Holland De Stichting Rood Vlaardingen en het Rijnmond Energie Komitec organiseren op 18 februari in zaal Harmonie aan de Schiedamseweg een film- en discussieavond over kernenergie. Tijdens de bijeenkomst, die om 20 uur begint, zal de film .Heter vandaag aktïef, dan morgen radio-aktïef* worden gedraaid. De toegangsprijs bedraagt anderhalve gulden. Na afloop van de film zal worden gepraat over hoe er vanuit Vlaardingen kan worden deelgenomen aan de internationale demonstratie op 4 maart tegen de uitbreiding van het Ultra-centrifugeproject in Almelo. Voor deze demonstratie kunnen Hoekenaren zich reeds in schrijven om met de fa us naar Almelo te gaan om de demonstratie bij te wonen. De kosten bedragen 12,50 per persoon en men kan inschrijven op de volgende adressen: Tuymelaerstraat 10, tel. 4085; Prins Hendrikstraat 214, tel. 4301; Vergulde Draeckweg 97, tel. 3615; Jan Mayhof 15, tel. 4219 en Pres. Wierdsmastraat 818, tel. Vlaardingen De militaire dienstgroep van het Vlaar- dingse Jongeren Advies Cen trum houdt een informatie avond voor jongens die in maart in dienst moeten, en natuurlijk zijn ook geïnteres seerden welkom. De onderwerpen die aan bod kunnen komen 2ijn: rechten en plichten in dienst, de Ver eniging Van Dienstplichtige Militairen, S5, dienstweigeren, uitstel en afstel van de militai re dienst, studie, kostwmners- scbap en wat te doen als je ver van huis af wordt gele gerd. Ook zuilen er dia's worden ge toond om deze onderwerpen wat duidelijker te maken. Diegenen die zelf met proble men zitten ten aanrien van de militaire dienst kunnen die naar voren brengen en ze zul len dan besproken worden. De avond vindt plaats op 23 februari in het pand van het J. A.C. aan de P. K. Dros- saartstraat 201, de aanvang is acht uur. Maassluis Bij de politie van Maassluis is aangifte gedaan van inbraak in tien tuinhuis jes in het volkstuinencomplex aan de Weverskade. De inbra ken moeten in de nacht van dinsdag op woensdag zijn ge pleegd. Uit de huisjes van de vereniging De Vluchtheuvel worden vermist een draagba re radio, een liehtorgel en een gereedschapsdoos. Vermoede lijk zijn meer goederen ont vreemd. Pas in vier huisjes heeft de politie inventaris op gemaakt van diefstal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3