Assurancetourix zonder geiteharenwol lensokken Nieuw Leger gebouw voor des Heils iiss WETm Ringleiding voor slechthorenden P PvdA start spreekuren in de wijken Makkelijk leasing®! Pengeots Elgearaam b.v. fmgmt dealer i S#1 Van folk- naar cultureel centrum Meer leven in de brouwerij Recreatie gebiedje langs gemeentegrens Chef-kok wint fiets Lunchconcert Staartklok gestolen Zes ongevallen in twee maanden bij Windmill Diamanten echtpaar Liever groen dan 'n steenwoestijn WOENSDAG 22 FEBRUARI 1978 „Assnrancetourix gaat vol goc de moed de toekomst tege moet." Dit is wel even andere taal dan onlangs door het be stuur van het folkcentrum werd geuit. „Het sociëteits wezen in VI aardingen is afge zakt tot gesubsidieerd hore- cawerfc waarbij noch de cul turele noch de sociale functie voorop staat," zo stond in de nota van de folkjongens te lezen. Daar stond het VXaar- dingse sooswereldje wel even van te kijken. De reacties luidden bepaald niet: „roe rend mee eens." „Zonder een verantwoorde on derzoekmethode te hebben toegepast en daarmee zonder enig bewijsmateriaal meent Tourix het bestaansrecht van andere sociëteiten te moeten aanvechten," was de veront waardigde reactie van jeug dadviseur Henk van Goor van de CJV Liefde en Vrede en voorzitter R. van *t Hoff van de Vlaardingse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk. Zij spreken namens maar liefst zeven plaatselijke sociëteiten: In the Mood, de Sokkel, de Stoof, In 't Web, Discoklup Intria, Filmklup de Fico en de CJV Sportkommissie. In een brief stelt het tweetal: „Heb ben wij inmiddels als normaal ervaren, dat jongeren worden opgeslokt in een passieve con sumptie maatschappij?" (de discussienota stelt van wel red.) „Hopelijk niet: Integen deel zouden vrij willen zeggen. Juist nu moet het societeits- werk aan jongeren een uitda ging bieden tot een herbezin ning op hun eigen maatschap pelijke plaats en taak. Een moeilijk, doch noodzakelijk doel. Dit maakt van söcieteits- bestuurders, naast goede or ganisatie, begeleiders. Dit vraagt dan weer om regelma tig nadenken over het werk en het meeveranderen van dat werk in de maatschappij (eva-, lueren). Daar waar dit wordt begrepen kan sodëteitswerk voortbestaan. Daar wordt ge bruik gemaakt van subsidie gelden en geen misbruik. „Hei sodëteitswerk is een conti- nue-proces wat aan verande ringen onderhevig is. Dat moet wel onderkend worden!" Nieuw tijdperk Precies deze laatste mening zijn Hans van Ross um en Wim van Pelt ook toegedaan. Zij zijn twee van de zeven nieu we bestuursleden van Tourix. Het oude bestuur, dat het blijkens de nota niet langer zag zitten is opgestapt. Al leen Aad Paardekam zag het anders en stapte over naar het nieuwe bestuur, dat het bepaald wèl ziet zitten. Geen boze woorden van de nieu we Tounxjongens over de ou we hap van het folkcentrum. Maar de meningen lopen wel zeer uiteen. Hoe zit dat nou? De uitleg van de nieuwe be stuursleden: „Tourix werd in de zestiger ja ren als folkcentrum opgericht. Dat was in het zogenaamde geitenharenwollensokkentijd- perk. Die periode is nu voor bij- Met volksmuziek krijg je de tent niet meer wekelijks vol, het pubhek wil nu wat anders. Maar het oude be stuur hield ie lang vast aan een verouderde mentaliteit: lekker gezellig bijeen naar volksliedjes luisteren. Dat is het bezwaar wat je overal ziet als bestuursleden te lang op hun plekje blijven zitten. Na verloop van tijd dreig je niet meer verder te kunnen zien dan je neus lang is." Wat het nieuwe bestuur betreft slaat Assurancetounx dus meuwe wegen in. Zo zal de term „folkcentrum" wegval len. Een van de eerste beslui ten, die verder zijn genomen, is het instellen van het gast heerschap. „Komt er nu ie mand in z'r eentje bij ons binnen dan laten we hem niet eenzaam aan de bar zitten maar zorgen ervoor dat hu snel contacten rnet anderen maakt De „gastheer" van de avond biedt hem eventueel een drankje aan," zo legt Wim van Pelt uit. „Gevolg is, dat men het gauw naar de zin heeft en eerder is geneigd te rug te komen en zich hopelijk ook actief wil inzetten voor de sociëteit." Dat een en ander al tot resultaat heeft geleid blijkt wel uit het ledenbestand van Tourix, dat na een inzinking in anderhalve maand steeg met vijfentwintig nieuwe in schrijvingen. Daarmee zit Tourix nu op een kleine hon derd leden. Subsidies Financieel zit de sociëteit echter nog wat moeilijk. De gemeen te verleent voor vijftig pro- door Chris van Bremen cent subsidie in de vaste kos ten. Dat zijn huur, keukenuit rusting, gas, elektrisch en wa ter. Die subsidie vormt slechts twintig procent van de totale kosten. De rest moet uit zelf werkzaamheid tevoorschijn komen en uit de omzet van de bar. Daar blijft vijftien pro cent van over om aan culture le manifestaties te besteden Geen vetpot dus. De gemeente zegt: „Eerst een jaartje draaien dan pas willen we ons bezinnen over herziening van de subsidie." Hoe het ook zij: Voorop staat het enthousiasme van het nieuwe Tourixbestuur. Grote plannen worden voorbereid. Een enquête is m de maak. De leden zullen zelf in belangrij ker mate dan voorheen kun nen bepalen wat er in het gebouw aan de Hoflaan gaat gebeuren. De stelling van het bestuur luidt: „Willen ze pupk, dan krijgen ze punk." Maar hopelijk wil men meer. Gedacht wordt aan het bren gen van theater, klassieke mu ziek, ballet en noem maar op. Afgelopen weekeind zat Tou rix nog op de oude folk-toer' met eenipptreden van de Ierse zanger-gitarist Patnck Calli-. nan en doedelzakblazer Tim Martin. Het eerste contact met een theatergroep is echter al gelegd. Maassluis De voorbereidin gen van de twee ontwerp-be- stemmingplannen voor Maas sluis-West zijn' thans zo ver gevorderd dat binnenkort kan worden begonnen met de procedure tot vaststelling er van. Voor het zover is willen B en W de bewoners uit de gemeente, maar vooral de Westwijkers, meer informatie verstrekken. De plannen waar het om gaat zijn: a. het realiseren van een recrea tiegebied langs de westelijke gemeentegrens, dus Steen- dijkpolder I. b. de gedeeltelijke herziening van het bestemmingsplan Maassluis-West, waaronder vallen: de Vogelbuurt, inclu sief de Jac. Boezemanstraat Op de informatieavond, op maandag 13 maart om 19.30 uur in het ontmoetingscen trum Koningshof aan de Ui- verlaan, zal wethouder Han Hummelen van stadsontwik keling zo veel mogelijk trach ten in te gaan op de door de bewoners te stellen vragen. Uiteraard wordt hij hierbij geassisteerd door de betrok ken ambtenaren. Het is overigens de tweede keer dat over de Vogelbuurt wordt gesproken. Vorig jaar mei werden de bewoners reeds geïnformeerd tijdens een hea ring over het verkeerscircula tieplan. De toekomstige af wikkeling van het verkeer is van groot belang voor het vaststellen van het bestem mingsplan. Daarnaast worden de bewoners op de hoogte ge steld van de bebouwingsvoor schriften. Wie interesse heeft, kan reeds vóór de te houden informatie avonden de ontwerpplannen op het gemeentehuis inzien, zodat op de avond zelf een betere discussie kan worden gevoerd. De plannen liggen- van 24 februari af ter inzage bij de hoofdafdeling stadsont- wikkeling. Adres: gemeentese cretaris, Govert van Wijnka de. Behalve daar kan men de plannen ook nog inzien, in de bibliotheek aan de Uiverlaan. Schiedam Complexi- teïtsreductie, het was een woord waarvan ve len opkeken tijdens de raadsvergadering van maandagavond. Het komt erop neer dat je de dingen met moeilij ker moet maken dan zij zijn, sterker nog, dat het allemaal best wat eenvoudiger kan. En dat had PPR-raadsïid Herman Noordegraaf natuurlijk ook kunnen zeggen, al was het maar voor de bevattingsex- pansie-aeeeleratie. (olie typeni *jnBeeiho\emmgcl 124 Vlaardingen (Uil >79 011* -Va 67 i Het Leger des Heils zit al vanaf 1911 in Maassluis. Al die 67 jaar is het gevestigd geweest in het gebouw aan de Dr. Kuiperkade. Daar het ge bouw niet meer voldoet - het is te oud en te bouwvallig - krijgt het Leger de beschik king over een nieuw gebouw op een steenworp afstand van het oude. De fundering aan de Noordvliet is reeds gelegd. „Het gebouw is nu zo bouwval lig, dat de woonruimte erach ter onbewoonbaar is", zegt luitenant H. R. Schuppers, korpsofficier van Maassluis „Mijn voorganger moest ver huizen naar een flatje aan de Burgemeester Wesselmk- straat; daar woon ik nu dus ook Achter de nieuwe zaal komt ook een woonruimte, te vens zal er een jeugdzaak een werkplaats en een samen komstzaal die tweemaal zo groot is dan de huidige ko men Het gebouw dat aan het einde van dit jaar klaar moet zijn, gaat ongeveer acht ton kos ten. „Een hele som geld", vindt de luitenant. „We zullen binnenkort weer inzamelings acties moeten houden. Het hoofdkwartier in Amsterdam betaalt natuurlijk een groot deel, maar wij zullen zelf ook wel met enkele tonnen over dè brug moeten komen". Luitenant Schuppers en zijn vrouw zijn nog maar twee weekjes in Maassluis. Zijn voorganger, kapitein R. van de Laan. heeft een kleine an derhalf jaar in Maassluis ge zeten en Schuppers verwacht dat hij ook wel ongeveer zo lang zal blijven. „Dat werkt verfrissend", zegt hij. „Dan roest je niet vast aan één plaats" Hij denkt wel nog mee te maken dat het nieuwe gebouw ui gebruik wordt ge nomen. Hij verwacht dat, als de zaal klaar is, de belangstel ling voor onder meer de sa menkomsten zal toenemen De samenkomsten worden nu al druk bezocht, maar. „om- dal nieuwbouw altijd mensen trekt, zullen ze waarschijnlijk nóg drukker worden be zocht", aldus de luitenant In de tijd dat het Leger in Maas sluis zit heeft het erg veei gedaan. Niet alleen op het ter rein van de evangelisatie, ook in het maatschappelijke vlak is het druk bezig. Vooral in de oorlogsjaren was het Leger des Heils een grote steun voor velen. Een aantekening m het Korps-geschiederusboek - een boek waarin zéker met ge pocht wordt, maar waar wel alle belangrijke dingen m worden genoteerd - luidt: „27 december 1944 Meer dan 150 kinderen, zieken en oude van dagen hebben genoten van de heerlijke erwtensoep mei spek benevens een tarwebo- terham. Voorwaar een Kerst- tractatie in deze oorlogstijd" De laatste aantekening m het boek is m januari geschreven Er staat: „In het komend jaar zal gestart worden met de bouw van een nieuwe zaal. De bedoeling is dat we eind van het jaar m het nieuwe gebouw zitten. Er wordt nu al 67 jaar in het pand aan de Dr. Kuiperkade gerepeteerd a De fundering van het nieuwe gebouw is al gelegd.. o Luitenant R R. Schuppers .Wij zullen zelf ook wel over de brug moeten komen" Schiedam De PvdA gaat in de verschillende wijken van de stad maandelijks een spreekuur houden. De bedoe ling is iets dichter bij de bevolking te komen staan: de socialisten willen directer op een probleem kunnen insprin gen. Aan het wijkspreekuur werken diverse gemeente raadsleden mee, wat volgens ombudsvrouw Wil Kraan zeer verheugend is. Zij verwacht, dat aan de hand van de wijkspreekuren kan worden gezien of instanties zoals de sociaal raadsman en de rechts winkel wel voldoen de bekendheid genieten en of de hulpverlening wel bevredi gend is. „Een concurrerende positie willen wij geenszins in nemen, en dat hebben wij vooral ook de bewonersver enigingen duidelijk gemaakt," zeggen Wil Kraan, Ineke Go- mes en Simon de Ridder, die de spreekuren hebben voorbe reid, naar aanleiding van het verzoek vorig jaar van de ou de socialists Tma Krikke. Dit voormalige gemeenteraad slid hamerde op de noodzaak van een onmiddellijk contact tussen bevolking en politieke partij. „In die raad zitten wij veel te ver van de mensen vandaan", zei mevrouw Krik ke. Via de spreekuren wil de PvdA mensen kunnen begeleiden, adviseren en desnoods verwij zen naar instellingen waar be tere hulp te verwachten is, en ook wordt aandacht besteed aan bemiddeling en aan groeps- of wijkprobiemen. De start is op maandag 27 fe bruari in gebouw Arcade, van zeven uur tot half tien 's avonds, de vaste tijd voor de spreekuren. De dag daarna is centrum Oost aan de beurt. Donderdag 2 maart is er een spreekuur in het Kruisge- bouw in Groenoord en de dag daarna staat wijkcentrum Nieuwland open. In de Gor zen is gisteren nog een plaats gevonden. Zowel centrum De Dukdalf als bewonersverent- ging Sehiedam-Zuid vonden de politieke binding te be zwaarlijk om hun ruimte be schikbaar te stellen, maar nu wordt het - op 1 maart - thuis bij Nico Booy, aan de Goeree-t sestraat 2a. Het organi satieteam van de PvdA- spreekuren: Simon de Ridder en (links) Ineke Gomes en Wil Kraan. I In Passage: 1 Schiedam Opdat slechtho renden beter het toneel kun nen volgen, wordt in het Pas sagetheater een zogenaamde ringleiding aangelegd. Deze komt onder de vloer te lopen en wordt aangesloten op de rrucrofooninstallatie. In de leiding zit een aantal „lus sen", die een bepaalde induc tie afgeven op gehoorappara ten. „Er is dus met het oog niets van te merken", legde Passa ge-directeur Henk Berg za terdagavond uit. „Wanneer het er komt, is echter nog een open vraag. Dat hgt m handen van gemeentewer ken. Maar ik heb goede hoop, dat het binnenkort kan gebeuren." Financieel wordt de ringlei ding mogelijk gemaakt uit de pot voor aanpassingen van openbare gebouwen aan ge handicapten. Daarvoor heeft de gemeenteraad een krediet van 126 mille verleend. Voor de ringleiding zal een deel daarvan worden uitgetrok ken, maar de hoogte daarvan blijft vooralsnog onbekend, volgens J. C. Putter van de gemeentelijke utUiteitswer- ken om sterk te staan in het onderhandelen met aanne mers. Het krediet maakt ook voor zieningen voor gehandicap ten mogelijk m onder meer het Stedelijk Museum, bad Groenoord en zwembad Zuid, terwijl het in Passage niet bij de ringleiding voor slechthorenden blijft; zo zal vooral worden gedacht aan een betere toegang tot de zalen voor invalide mensen. FhlIIIIIIIlIlllllllllltlllllllIlllllllllüllllllllllllllllllllllllllilIIIIIIIIIIIIItlllIIIIIIIIIIIlUIIIIlillüllilllltllllllTr Schiedam De chef-kok van Novotei Schiedam heeft 150 collega's overtroffen. Op het Novotei Congres in Cannes heeft hij de eerste prijs ge wonnen met het maken van een feesttaart Leo Knoops sleepte daarmee een racefiets ter waarde van 900 gulden in de wacht Naast dit heuglijke feit werd volgens een trotse directeur Wüiem Mijncke bekend ge maakt dat Novotei Schiedam aan de Hargalaan het afgelo pen jaar tot de vijf beste No- votels van de gehele keten behoorde. Vlaardingen Aad Zourendijk organist van de Grote Kerk te Vlaardingen, geeft donderdag van 12 45 tot 1315 uur weer zijn gebruikelijke lunchcon cert. Op het programma staan werken van Anthom van Noordt, Johan G Walther en Louis Couperm Maassluis Uit een pand aan de Fazantstraat (Maassluis) is een Friese staartklok ter waarde van tien mille in de nacht van vrijdag op zater dag gestolen. De inbrekers hebben de keuken deur opengebroken om de vastgeschroefde klok te ste len De daders zijn nog niet gepakt door de politie Vlaardingen Hoewel het jaar nog geen twee maanden oud is hebben zich bij de kunst- mestfabnek Windmill Holland BV aan de Maassluissedijk reeds 6 ongevallen voorge daan. Dit staat te lezen in hel zojuist verschenen bedrijfsor gaan Supervisie. De redactie van het blad wijst er op dat tn het algemeen genomen ruim 80 procent van alle onge vallen te wijten is aan mense lijk falen Maasland Gisteren was het zestig jaar geleden dat Jacob Ane van Staaldume en Catha- rrna van der Kooij in Maas land in het huwelijk traden Het diamanten echtpaar is ge boren en getogen in Maas land. De bruidegom zag op 3 septem ber 1891 het levenslicht en de bruid op 5 mei 1894. Zij ves tigden zich toen aan de We verskade, waar Van Staaldui- ne rijn tuindersbedrijf had. In 1952 zette één van rijn zonen het bednjf voort. Het echt paar Van Staalduine betrok toen een woning in het dorp aan de Pr. Irenelaan, waar het nu nog woont. Hoewel het gisteren de offsc iele trouwdag was, werd er afgelo pen zaterdag al een receptie gehouden. Tijdens deze druk bezochte receptie kreeg het echtpaar op eigen verzoek weirug cadeaus. Zij hadden namelijk de wens geuit in plaats van bloemen en ca deaus liever giften te ontvan gen voor het ontwikkeling sproject m Ghana van dr Verschuyi. Met trots meldt het diamanten echtpaar dat zij voor dat project ruim zeshon derd gulden kan overmaken. Schiedam „Ik voel niets voor een steenwoestijn. Ook het plannetje voor het Cornelia van Zantenplein ging uit van het basisprogramma voor woonverbetering, en dat staat zoveel parkeerplaatsen met toe," Dat zei wethouder voor stads ontwikkeling ir, Chns Zijde veld tijdens de deze week ge houden gemeenteraadsverga dering over een alternatief re constructieplan van bewoners van het Van Zantenplein in Groenoord-Midden. Het merendeel van de bewoners pleit daar voor goede parkeer gelegenheid Gemeentewerken en Zijdeveld gaan echter uit van het belang van groen voorzieningen en vinden, dat met het aanbrengen daarvan toch het behoud van een vol doende aantal parkeerplaat sen is verzekerd. CDA-raadslid Piet Poot sprong op dit geschilletje lussen be woners en gemeente in, maar het bleef tamelijk onduidelijk hoe hij rich opstelde. Zijn kri tiek leek aanvankelijk neer te dalen op het wethouderhjke hoofd, maar in grote lijnen en wat betreft de conclusie van het aantal parkeerplaatsen bleek hij het toch met Zijde veld eens. Poot rechtvaardig de dat later met de opmer king: „Maar het plannetje van de bewoners heb ik dan ook niet gezien. Ik ga af op gelui den uit die hoek."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3