En dan ga je oud word en leuk joh Actie voor behoud van gebouw Excelsior Verkoop fabriekspartij vloerbedekking LPvandeWeek Koop van mijn centjes maar een roeiboot, en laad die vol met beelden Half Vlaardinsen heeft hier de keu leren beethouden TAPIJT- CENTRALE HOLLAND Open riool minder Acties hebben succes Inbrekers ontsnappen Fietsers botsen Verkeerspaal vernield 3353^ VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 „Op mijn veertiende kwam ik in een steenhouwerij en ik zeg tegen mijn moeder, steenhouwer, dat word ik niet, dat is niks voor mij. Nou, ik zit er verdomd nog in. Ik ben niet wijzer, het zaJ wel zo wezen dat steen mij aantrekt. Ik heb altijd dingen uit steen gehakt. Alleen de wintertijd, hè, doe ik niks. Mijn linkerhand is op. Versleten. Het kraakbeen is eruit, want wat wil je, met mijn rechter stond ik altijd te beitelen, van bof, bof, bof, en de ander moest de klappen opvangen, dat trillen van het steen, want dat schokt behoor* lijk." „Kwam laatst een oude kennis tegen, vraagt, hoe gaat het met u? Ik zeg, goed, dank u. Hij weer: hoe gaat het met uw werk? Ja, hoor nou eens, de geleerden zeggen het ons: wij staren naar de sterren die eeuwen geleden zijn uit gedoofd en waarvan wij nu nog het licht ontvangen. Wat heeft die kleine man ons dan nog te zeggen? En dan nog een tentoonstelling ook, van dat werk. Nou ja, als je dan een beeldhouwer in Schie dam hebt, dan doe je dat toch? Maar vraag mij niets over kunst, hoor, want daar weet ïk niks van af. Wat is kunst nou eigenlijk?1' „Oh, toen wij nog op de dijk woonden, leuk joh, zag je vanaf beneden allemaal be nen voorbij stappen, en daar zaten hele mooie bij. Maar hier? Kijk eens door het raam, je ziet alleen maar koppen, wat moet je tiaar nou mee? Nee hoor, gekheid. Anders zeggen ze: daar heb je die rare Stuif weer" De wereld Piet van Stuivenberg, 77 jaar, beeldhouwer, lithograaf, schilder, geboren Schiedam mer: „Ik was één van de negen, de eerste. En ik ben alleen nog over." Woont sinds een jaar op de hoek van Sint Liduinastraat en Anthonie Muijsstraat, heeft zijn vaste stekje aan tafel, achterin de kamer, en kijkt schuin aan de overkant uit op het Julianapark. „Dat beeld, dat er staat, er 2it altijd een meeuw op zijn kop. Ja, die wil natuurlijk de Beeldhouwer Piet van Stuivenberg (77) over zichzelf: „Wat heeft die kleine man ons dan nog te zeggen?" wereld overzien. De laatste dagen heb ik er niet gelopen, met die gladheid. De eenden worden wel door de gemeen te gevoerd. Zij hadden een iaat broedsel dit jaar, ik ge loof dat er maar weinig over is." De eerste indruk: Piet van Stuivenberg springt van de hak op de tak, en kan aan één stuk door vertellen. Dat laatste klopt weL De kunste naar wisselt wijze opmerkin gen voortdurend af jnei, toch onverwachte, loL Hij heeft altijd op klompen gelopen, ook binnenshuis: „Het mag van de vrouw", zegt hij. Sjokt naar een fles Vat '69, en, quasi-voorzich- tig: „Mag je een neut? Je moet wel ho zeggen, hoor! Maar ik neem geen bierglas mee." Neemt zelf ook een flinke bel; dat mag ook van de vrouw, maar niet méér. door Kor Kegel, foto: Ben Blumers Van Stuivenberg is typisch een mannetje, klein van stuk, gezellige keuvelaar, te gen wie je makkelijk Piet zou kunnen zeggen, „Wat je nou straks opschrijft, hè, daar heb je misschien over vijf jaar weer wat aan. Met beelden is het net zo, je bent met liefde aan het schep pen, en daardoor blij! je het doen. En nog. 77 nu, en dan ga je oud worden, leuk joh! Gisteren was voor mij eer gisteren, ik leef vandaag, en straks? Nou, mijn schoon zoon vraagt wel eens, wat moet er nou met die beel den, straks? Dan zeg ik, koop van mijn centjes maar een roeiboot en laad die vol. Ja, tuurlijk, wat moeten die jongens er nou mee doen? Zo'n stuk steen hoef je niet te koesteren, je moet je er niet aan vastklampen, het is toch mijn liefde en vreugd, en zo heeft ieder toch zijn gevoel? Ieder mens kan zelf spelen." „De vrouw" laat werk zien van zoon en dochter. Het een gemaakt onder het huis werk, het ander stelt een verloren zaadvlok voor. „Is het niet prachtig?" vraagt zij. Piet springt onmiddellijk in: „Wat, mooi? Dat moet hij zelf zeggen, zo niet, zo niet, dan geeft het niet." irDe vrouw" noemt terloops ook gedenkwaardige gebeur tenissen uit Piets loopbaan, maar benadrukt tegelijk de uiterlijke schijn ervan. rtIn Schiedam rijn wij altijd ver guisd. niet begrepen, want directeur Paalman wordt verliefd op kleuren, begrijpt van vormen niets. Maar pro fessor Sand berg heeft Piet erkend, in 1946 in Parijs, het Parijse brevet En verliefd Wubben van Boymans, twaalf jaar terug, die bron zen plak, de Prins Bemhard- penning." Piet wuift het alle maal weg: „Ach, het is toch alles maar een toekomstige droom". In het Stedelijk Museum van Schiedam rijn dezer dagen ongeveer tachtig beelden op gesteld in de entreezaal, in het atelier alleen al zijn er ruim tweehonderdd achter gebleven, De opening is morgenmiddag om vier uur, door burgemeester Arie Lems, speciaal voor Piet van Stuivenberg, omdat het voor het eerst is dat de krasse beeldhouwer in het museum exposeert (en neem nou wet houder Herman Posthoorn en Cees van der Geer van de Rotterdamse Kunststich ting, die waren kapot van Piets beelden). De klompen gaan morgen wel uit, dat moet van de vrouw. „Ik heb een mooi pakkïe, doe ik al leen aan bij begrafenissen en zo. Het hangt nu te lucht en." De tentoonstelling van beelden wordt aangevuld met litho's en schilderijen van Piet van Stuivenberg. „Met al dat ge doe heb ik het behoorlijk druk gehad, deze week was ik er wel een beetje moe van. Ik had al lang eens bij Gerard en Marjo langs moe ten gaan, maar ja joh, het kwam er niet van, hè. Komt wel." „Maar er zijn veel meer kunst emakers, hoor! Ik kan er niet over praten, ik weet niks van. kunst, of van stij len of zo. Nee, wat je tegen woordig riet, wat bijvoor beeld Daan van Golden maakt, of Sjef, en die zoon van Wiegman, dat zijn grote jongens, dat konden wij vroeger niet Daarom, joh. Het is toch niet belangrijk? Ik forcéér de steen alleen maar." „Ach, meneer, voor mij is het allemaal niet zo erg. Ik ben zevenenvijftig jaar en dien mijn tijd wel ergens anders uit. Neen, ik vind het rotter voor al die huurders hier. Die kunnen nergens terecht, alt hans voor de prijs die zij aan ons betalen. En wat te denken van onze trouwe Anke. onze hulp. Dat kind loopt hier al jaren met plezier het vuur uit haar sloffen: houdt de boel brandjesehoon, zet een beste bak koffie voor de gasten en is altijd bereid tot een gezelli ge babbel. Neen, voor hen is het een lullige situatie. Weg, allemaal weg. De boel zit van 1 mei af op slot". Arie van der Roest heeft er wat je noemt de pè in. Hoewel hij pas drie jaar beheerder is van het bekende zalencentrum Ex celsior aan de Oosthavenkade 10 in Vlaardingen, heeft hu het gevoel er al een kwart eeuw te zitten. Reden van zijn slechte humeur? De zaak gaat dicht. De eigenaar van het gebouw, de Stichting Volks bond tegen drankmisbruik kan het zalencentrumpje met meer uit de rode cijfers hou den. Al jaren levert het fikse verliezen op. Overigens, Van der Roest begrijpt best dat zelfs de Volksbond met haar ideele doelstellingen niet van de wind kan leven. Hij is niet bepaald het type van de rasechte kroegbaas. Geen overhemmetje aan met opge stroopte mouwen, boordje open.... en van een wat paars- roodachtige gekleurde neus, schijnt traditie in deze bran che te zijn, is ook al geen sprake. Bij Arie is het tegen deel waar. Hij draagt steevast een keurige, zwarte blazer, grijze broek en een stropdas. Voorts is Arie wat kalend, hoewel rijn haar, op de slapen na, nog gitzwart is. Het ont breekt hem nog aan de stem die doorgaans bij een derge lijk gekleed heer hoort „Ik zou zeker ook niet voor kroegbaas kunnen spelen", er kent hij. „Dat zou ik geen door- Jaap Hazejager veertien dagen uithouden. Ben je gek man. Als er eentje te veel zou drinken, dan kreeg die gewoon niets meer van mij. Dan zette ik zo'n vent op een drogie". Misschien is dat ook de reden dat de semi-kastelein indertijd benaderd is door een der be stuursleden van de Volks bond. Hij had er toen al een dikke twintig jaar als verte genwoordiger opzitten, en niet bepaald in koffie of limona des. Geen spijt „Ik moest daar op een ochtend komen praten, omdat de he ren uit Den Haag ook aanwe zig waren", zegt de beheerder. „Ik kon gelijk blijven.... Mijn vrouw gek kijken toen ik haar opbelde met het verzoek een pakje brood klaar te maken en naar hier te komen bren gen! Maar spijt heb ik er nooit van gehad. Daarvoor is het werk hier steeds zo gezellig. En dan zal het ook duidelijk zijn dat we er met z'n allen een beetje van balen. Wat te denken van al die huurders?" De namaak-kroegbaas noemt ze op: de biljartvereniging, de kanarievereniging, de pluim- fokvereniging, de klaverjas- club, de vier koren van Jo Mulder, Orpheus Mannen koor, watersportvereniging De Fuut en haar collega De Kleiput, muzieklessen van ene meneer De Bruin en van het echtpaar Nauta, de plat telandsvrouwen en niet te vergeten de slankelijnclub. Lachend: „Als we niet uitkijken moeten wij straks verplicht gaan slankelijnenhahaha. Nou, zo ver komt het tegen woordig gelukkig niet meer. Maar toch is het rot. Neem nou eens die biljartjongens. Die zitten hier jaren. Die we ten ook met waar ze met hun zaak heen moeten Moet je nagaan: half Vlaardingen, ik lieg niet, half Vlaardingen heeft hier de keu leren beet pakken, wat ik je brom. En dat gebeurt nu nog. Waarom, omdat het hier natuurlijk goedkoop is. Ik moet die kna pen wel eens een beetje in de gaten houden dat ze niet de hoogte knjgen anders duvel ik ze de deur uit. Weet je, de Volksbond is tegen drankmis bruik, en niet tegen drankge bruik. Vandaar dat er wel een „Kastelein" Arie van der Roest biertje geschonken mag wor den, zij het met mate" dat deze zaken zo geschikt zijn voor zijn vaste klantjes als die straks „schaarloos" zijn. „Kijk", vervolgt htj, „Ik ben hier namelijk ook een beetje een pastor, zie je Er is bijvoor beeld een man wiens wouw in het ziekenhuis is opgeno men. Daar maakt hij zich stik zorgen om. Als hij dan 's avonds uit het ziekenhuis komt, dan gaat die aan het tafeltje hier zitten en verlangt als het ware dat ik even bij hem kom. Vragen? Neen, dat doet die niet. Hij wil zich met laten kennen.... Maar zo zijn er meer van wie ik weet dat ze zich alleen maar hier thuis voelen, en niet in andere za ken, waar veel jongelui ko men. Maar nogmaals, dat is met een kwestie van niet gun nen, hoor". En lachend: „Het zijn per slot mijn collega's...." Er komt nog een ander punt bij waarom Arie van der Roest zijn klantjes nog niet zo een, twee, drie naar de „concur rent" ziet gaan. En dat is de prijs van de consumpties, en niet alleen dat. „Je snapt toch wel", zo vervolgt de kantine- beheerder, „dat die mensen geen hoge prijzen kunnen be talen voor hun consumpties. Waar haal je nog een kop koffie (overigens best te drin ken, red.) voor vijlentachtig cent? En een flesje limonade voor een gulden? Een flesje U kunt nu in twee dagen hon derden guldens verdienen. De tapijtcentrale Holland komt twee dagen naar Vlaardingen, Met medeneming van een ko lossafe partij vloerbedekking zo uit de fabrieken naar het pu bliek. Met vijf jaar fabrieksga rantie tegen weggeafprijzen. Enige tips om voordeel te be halen zijn: collectie nylontegels 40 x 40 zelfklevend. 0.90 cent in dozen van 50 stuks. Tapijtte gels in zes kleuren, los te leg gen, per stuk 4,-; keuken- en badkamertapijt 49,- twee me ter breed. Breed nylontapijt, per m2 7,44. Huiskamer ny lontapijt. 400 cm breed, 29,75 per strekkende meter. Schitte rende Engelse bloemtapijten vanaf 73.- per strekkende meter, 400 cm breed. 100% wollen berber, 400 cm breed,' vanaf 99,- per meter, Huiska- merbreed tapijt in 400 cm, van af 39,-, 49,-. 59,-, 69.-, en 79.-. Als speciale aanbie ding een wollen berbertapijt, 400 cm breed, 69.- per strek kende meter. Er kan gelegd worden. Er kan besteld worden op afroep. De koffie staat klaar voor u. Bij aankoop 'van f 1.000.- of meer een kado. Deze eenmalige verkoop wordt gehouden in de Stadsgehoor zaal „De Harmonie", Schie- damseweg 51a, Vlaardingen en wel vrijdag 24 februari 'a avonds van 17.00 tot 21.00 uur en zaterdag 25 februari van 10,00 uur tot 17,00 uur. Verliezen Hoe het dan komt dat de boel dicht moet? „De moeilijkheid zit hem namelijk in de exploi tatie van de kantine, zeg maar de kroeg. Die lijdt zeer zware verhezen. Vroeger was het hier stik druk Toen had je nog geen bejaardencentra en met te vergeten de kantines van voetbalverenigingen die ook overdag of in elk geval 's avonds geopend zijn. Daar van hebben wij m de loop der jaren veel concurrentie gekre gen. Maar je mag met verge ten dat er nog vele tientallen vrijgezellen en alleenstaanden overblijven. Die moeten straks hun dagelijkse lopie missen. Is dat dan leuk. me neer? Kijk is aan, moeten die luitjes dan straks naar de overkant?" En terwijl Arie dat zegt gebaart hij met zijn hoofd m de rich ting van de Vtsbank. waar enkele café's gevestigd zijn. Hoewel hij ieder zijn boter ham gunt, gelooft Arie niet c Het aanzicht van Excelsior, uitzichtloos. pils voor eenvijfentwintig, soep voor negentig cent?" En over de zaalhuur zegt hij: „Wij hebben hier elke maan dag een ruilbeurs in de grote zaal. Ruilen wil zeggen, dat je goed moet kunnen onder scheiden. Daarom brandt in die zaal het licht volop: vijf tien lampen 125 Watt en dan ook nog eens alle lichten op het toneel, de verwarming en zovoorts Geef ik je te raden wat dat de Volksbond ople vert? Neen, geen vijftig pie kjes, maar de helft er van Dat geeft mij mets, hoor, maar je snapt toch wel dat dat met kan! Daar moeten scheppen geld bij, zeker veer tig mille per jaar". Acties Het zal duidelijk zijn dat het bericht van de definitieve slui ting, - de boel had eigenlijk al veel eerder dtehtgemoeten en de heer Van der Roest kwam om de zaken tijdelijk draaiende te houden - insloeg als een bom. Vandaar ook dat inmiddels een actie op touw is gezet door een der huurders om het zalencentrumpje te redden. Zo heeft Nanda van Beek een handtekeningenac tie op touw gezet, die prima loopt „We hebben al een dik ke vierhonderd handtekenin gen binnen", zegt Van der Roest. „Het is de bedoeling dat aan de burgemeester een soort van petitie wordt aange boden. We moeten hulp heb ben van de gemeente. Mis schien is zij bereid om de exploitatie over te nemen, of de zaak te exploiteren. Vol gens mi] zijn er nog wel mo gelijkheden. Maar dan zal de boel wel iets zakelijker moe ten worden aangepakt, zonder dat de gasten en huurders daar al te veel de dupe van worden. Maar je ontkomt dan met aan een stukje efficien cy" In dit verband denkt de heer Van der Roest aan onder meer het huisvesten van de muziekschool in Vlaardingen en het aantrekken van meer huurders. Immers, huurders betekenen ook gebruikers van consumpties. „Weit je wat ik nou zo jammer vind", zegt de kalende Van der Roest tot slot. ,Die Jo Mulder zit hier volgend jaar al vijftig jaar met haar ko ren. En het is toch wel sneu dat zij dat hier niet meer zal vieren. Straks is alles weg, maar daar blijft het niet bij. Hier werd ook afgerekend door de haringreders als er schepen waren binnengeko men, hier werd aangemon sterd. Hier heeft men leren biljarten, hier heeft het ver enigingsleven welig getierd. Kijk, dat is nu straks alle maal verdwenen, als er geen redding komt Dat is een stukje verlies voor Vlaardin gen, jammer,..." Schiedam De Lange Haven zal over enige tijd geen open riool meer zijn. De panden in dit gedeelte van de binnen stad wil de gemeente einde lijk gaan aansluiten op de normale rioolbemaling. Voor die klus moet een bedrag worden gereserveerd van bij na 2 1/2 miljoen gulden. Een belangrijke drijfveer voor dit initiatief is het feit dat er in dit gedeelte van het cen trum veel bouwplannen wor den gerealiseerd. In de tweede helft van dit jaar worden bij voorbeeld ongeveer 140 wo ningen van 't Nieuw Werck opgeleverd. De nieuwbouw van ongeveer 12 woningen aan de Korte Haven is ook spoedig gereed. Voor de rest zijn er nog plannen voor wat nieuwbouw tussen de West- vest en de Lange Haven en een tiental woningen nabij de Elzens teeg. Een andere reden is volgens wethouder Chris Zijdeveld een afspraak die met het Hoogheemraadschap Delfland is gemaakt en waarbij is over eengekomen maatregelen te treffen om de vervuiling van de stadswateren terug te drin gen. De mening van de gemeente raadsleden hierover wordt ge peild op de openbare vergade ring van de commissie voor ruimtelijke ordening, die op maandagavond 27 februari m het stadskantoor wordt ge houden. Schiedam Het doorgaande verkeer in de Lange Singel- straat en de Eerste Tuinsin- gel wordt binnenkort ge weerd. Deze straten in Schiedam-Oost knjgen verkeersdrempels. Naar aanleiding van handte keningen acties die vorig jaar werden gehouden door buurt bewoners heeft de gemeente daar toe besloten. Op het stadskantoor heeft men al schetstekenmgen gemaakt Deze rijn ook al ter inzage gestuurd aan de bewonersver eniging Schiedam-Oost. Schiedam Twee door de poli tie op heterdaad betrapte in brekers hebben kans gezien te ontsnappen- Het duo werd betrapt bij Radio Modem aan de Nieuwpoort-, weg. Om daar binnen te ko men was een gat in een van de ruiten geslagen. Agenten in een surveillancewagen had den dat bemerkt. Bij het arri veren van politieversterking slaagden de inbrekers erin v/eg te komen. Een VW-busje," vol met uit de loods gestolen: kleurentelevisietoestellen iie-l. ten zij achter. Vlaardingen Bij een ongeval langs het terrein van de voet balvereniging Fortuna liep de 52-jarige vrouw A. P. uit Vlaardingen verwondingen: op. De 10-jarige scholier J. B. reed voor zijn plezier eens extra door de plassen op het weg dek. De jongen lette daarbij met op het tegemoetkomende verkeer en botste tegen de tegemoetkomende wielnjd- ster. Zij moest met een her senschudding in het Holy zie kenhuis worden opgenomen. De jongen kwam er met wat schaafwonden vanaf. Vlaardingen Bij een aanrij-l ding werd een verkeerspaal; met verkeerslichten op de- Burgemeester Verkadesmgel m Vlaardingen totaal ver-.' meld. Dit gebeurde gisteroch-; tend omstreeks vijf uur. De' 51-jarige P. W. uit Vlaardin gen reed er met zijn personen- auto door onbekende oorzaak1 tegenop. RollingStones Rolled Gold Dubbelpee Van28£0voGr Rotterdam' Nw, Binnenweg 91,- Zwaanshals 361, Middellandplein 30, Meent 52, Groene Hiiledijk 222. Schiedam: Broersvest 5 7. Vlaardingen' Hoogstraat 117.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3