Eerste winkels al in mei open Jan Meester lijsttrekker D'66 Maassluis Honderden „waardeloze" bomen voor Maassluis 1 Winkelcentrum Kethel wordt winkelcentrum Groenoord: Spontane inzameling De Nieuwe Haive Maan wordt niet pittoresk V ernielers gepak Onder invloed achter stuur Eerste paal voor woningen Waalstraat Ijsbaan opgeven voor woningnood Gelddiefstal in zwembad Klaverjassen voor invaliden at glycerine aangespoeld Jonge CDA'ers lopen program naar Schiedam WOENSDAG 1 MAART 1978 VD/SC/WW 3 Dankje weV\ Alers De mannen van de ge meentelijke plantsoe nendienst van Maas sluis hebben gisteren een druk dagje gehad. Enkele honderden bo men, populieren om precies te zijn, moes ten in ijltempo in de buurt gemeente Maas land worden omge zaagd om vervolgens te worden geplant rond het trapveldje achter het Verto-ter- reïn in Maassluis. Honderden bomen, gra tis-en voor-niets, om dat het gemeentebe stuur van dit schilder achtige dorpje er geen raad mee wist. „Dank je weP\ zei op een ge geven moment de heer M. C. Alers, het hoofd van de Maassluise plantsoenendienst. Reeds vroeg in de och tend vertrok een ploeg van zes plantsoenar beiders naar Maas land, naar het voor malige terrein van de voetbalvereniging M.V.V/27. In zijn stre ven voor meer wonin gen had de gemeente raad enkele jaren ge leden besloten dat de voetbalfans best een deurtje verder konden en dat op het vrijgeko men terrein een aantal woningen gebouwd moest worden. En de duizenden populieren die daar stonden als een soort van wind- - vanger? Die moesten dan maar worden ge veld. Niets aan te doen. Een populier is maar een populier. Die groeien als on kruid, moet het ge meentebestuur heb ben gedacht. door Jaap Hazejager Een aantal populieren liefhebbers uit deze groene gemeente vond het maar niks dat al die bomen met hun fraaie groen en zuur- stofbiedende taak te gen de vlakte moes ten. Kunt U die niet behouden, meneer de burgemeester, vroe gen zij enkele jaren terug. Maar de heer J. Van de Brink, Maas- iand's eerste burger zag geen mogelijkhe den, evenals zijn se condant wethouder j. Kwakkelstein. De ac tiegroep nam echter geen genoegen met de dooddoener-van-ho- ger-hand. Vandaar dat er een echte actie op touw werd gezet met als hoogtepunt het aanbieden van een be zwaarschrift onderte kend door zo'n twee honderd natuurvrien den uit het dorp. De raad verwierp het be zwaarschrift echter met als argument dat de bomen op het be stemmingsplan staan en dat houdt in: het bouwen van wonin gen. 0 Voor dat de populie ren in de grond worden gezet, moeten deze wor den ontdaan van de schors ter bevordering van de wortelontwikkeling. Zelfs het verplaatsen van de populieren was niet moge lijk. „Dat te lang en dit te breed", zegt een somber ge stemde Simon van Zuylen, een der strijders om het po- pul ierenbehoud „Het leek wel of ze niet wilden. Het ergste vonden wij wel dat er op een gegeven moment een enorme vrachtwagen van Rijks Waterstaat dienstkring Utrecht hier arriveerde en enkele duizenden populieren gratis mocht weghalen. Dat was de druppel die de em mer deed overlopen. Nota bene Utrecht, waar reeds veel groen is. Ddar kent men de waarde van het groen kennelijk beter dan hier „Jullie moeten niet zo senti menteel om die paar boompjes doen", had burge meester Brink op een gege ven ogenblik gezegd toen de aetie hem wat begon te ver velen. En wethouder Kwak kelstein gooide er nog een schepje bovenop door te zeggen dat Maasland al ge noeg zogenaamd hooghout bezit. „In het licht van het weghalen van populieren door Rijks waterstaat van Utrecht, be grijp ik zo'n opmerking niet", zegt Van Zuylen te- leurgestled Daar begrijpen /e meer van het nut van groen. Het enige wat we er wel mee hebben bereikt is dat vorig jaar de eigen be woners populieren mochten rooien en overplanten. Het was een groot succes Enke le honderden bomen ver huisden van hel voormalige v oetbalveld naar de nog kale tuinen en tuintjes in de nieuwbouwwijken. „En nu mag dat weer. De tijd is er njp voor Op een gegeven ogenblik las oppertumman Alers over het teveel aan populieren in de buurgemeente. „En voor mij is ook een populier een boom", zo zegt de vriende lijk gebrilde Alers. „Een boom met een nuttige func tie- vangen zijwind op, ge ven zuurstof, nemen kool zuur op, bieden vee! groen, groeien snel en en dat geldt nu vooral - de populier laat Met vereende krach ten sjouwen de plantsoe narbeiders de bomen over het hek om ze vervolgens op de vrachtwagen te la den. zich gemakkelijk verplaat sen. Nee hoor, ik vind mei dat je deze boomsoort mag beschouwen als een soort minderwaardig ras" Met grote schreden stapt Alers naar „zijn mannen" toe om te heipen en eventueel in structies te geven Het mee gebrachte fototoestel bun gelt hem om het lijf. Hij kwam als geroepen, want de bomenzagers en -planters hadden boktorren ontdekt De boktor is een gevaarlijk soort kevertje dat zich in de stam van met name de po- puber werkt om daar sma kelijk te eten en de boom te ondermijnen. Voor alle ze kerheid zaagde Aad Storm, ven van de plantsoenarbei- ders een stuk van de stam af. Hij 13 een man die zijn ak verstaat Met hoge snel heid velt de motorzaag de bomen met een gemiddelde win 48 seconden per popu lier Even later komt de heer Alers terug om te laten zien waar de boktor procies zit De populieren die nu van het voormalige voetbalveld ver- d\\ ij non schat de heer Alers op zo'n acht tot tien jaar Hij er telt dat ze reeds deze zo mer m blad staan en zeker ten halve meter zullen groeien Ook kunnen ze nog jaren en jaren mee „Als de top niet naar ons zin is", zo vervolgt hij, „dan gaan wij ze net als bij wilgen, knot ten Dat komt neer op halve ren. En dan kunnen ze weer jaren mee. Enige jaren gele den heb ik dat ook gedaan met bomen in de Taan- schuurpolder bij ons. En boos dat de mensen daar waren. Alers, zeiden ze toen, wat maak je me nou Ik heb me er niets van aangetrok ken en je moet nu het resul taat eens zien Schillen Inmiddels is de vrachtwagen tjokvol geladen en wordt de karrevracht voorzichtig naai MaasaIui-> getransporteerd Op het half ondergelopen knollenveldje dat als trap veldje dienst doet, zijn enke le plantsoen werkers bezig met een soort handboor ga ten van circa een meter diepte te graven Weer een ander ontdoet de onderkant van de stam van de bast „Dat moet", zo zegt een van hen." anders schiet de populier te moeilijk wortel «■n bestaat de kans dat die dood gaat en dat is niet de bedoeling. „Hoewel het nog maar begin maart is en bo vendien het zonnetje lekker schijnt kan het reeds aardig warm zijn. De man-met-de- bijl zweet tenminste enorm t-n puft onder zijn werk zaamheden Even later pak ken twee mannen een van de vele tientallen populieren beet en plaatsen deze in het diepe gat „Zo, die staat", zegt een van hen en hij ver- \olgt filosofisch „die is als het ware uit de dood herre zen" .Ja", grapt de ander tenslotte, „de boom zijn bij na-dood is Maassluis z.ijn brood ha. ha, ha, ha Schiedam Het nieuwe win kelcentrum aan het Baeh- plein wordt waarschijnlijk in september officieel geopend. Begin mei gaan de eerste winkels echter al open. Op een onlangs gehouden verga dering van winkeliers Is ge kozen voor de naam winkel centrum Groenoord. En dat terwijl al jaren wordt ge praat over winkelcentrum Kethel, De nieuwe naam is gekozen om dat men straks verwarrmg vreest met het reeds bestaan de winkelcentrum De Ketel aan de Borodmlaan, eveneens in Schiedam-Noord. De eerste winkels die klaar komen zijn de twee supermarkten: de'Ve- ge en Albert Heyn, met 954 respectievelijk 1519 vierkante meter. De oplevering van deze twee levensmiddelenzaken zal met lang meer op zich laten Maassluis De afdeling Maassluis-Maasland van D'66 heeft tijdens de algemene ledenvergadering, de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld. In Maas sluis komt D'66 met een eigen lijst uit in Maasland niet. De D'66-kiezers in deze laatste gemeente worden straks geadviseerd hun stem op de plaatselijke Open Groepering uit te brengen De ploeg voor Maassluis is een De Maassluise Democraten jonge ploeg geworden, in leef tijd vanerend van 31 tot 42 jaar Lijsttrekker is geworden Jan Meester (39) De nieuwe lijstaanvoerder is van mening, dat juist op gemeentelijk ni veau nog veel te verwezenlij ken is op het gebied van in spraak en democratisering .inspraak mag geen loze kreet zijn", aldus Meeste j ■De gemeente moet de burgei ook laten weten wat er mee gedaan is en waarom bepaal de keuzen gemaakt worden" gaan de verkiezingen optimis tisch m: lijsttrekker Jan Mees ter verwacht zeker twee zetels in de raad. zo het er geen dne zijn De lijst van D'66 ziet er in zijn geheel als volgt uit' 1. Jan Meester, 2 Manda Ka pil. 3 Klaas de Roo: 4 Nico van Dijk. 5 Dteuwke van Dijk-Vo- gelzang. 6 Klaske Kal-Vogel zang 7 Card van Leeuwen, 8 Joop Mulder 9 Johan de Muynck wachten. Voor de afbouw en inrichting zijn acht a tien we ken nodig, zodat de algemene verwachting is dat deze win kels begin mei de deuren ope nen. In de daaropvolgende maanden volgt de rest. Alleen de wink^-s die zijn ge pland onder de acht etages hoge flat aan het Bachplein komen pas begin volgend jaar aan de beurt. Daarin komen onder meer een bankfiliaal, een reisbureau, dames- en he renkapper, behangzaak en ra dio- en televisiewinkel. Bistro Voor het oude raadhuisje aan de Schiedamseweg, dat bij het winkelcentrum wordt getrok ken, heeft een distillateur be langstelling getoond Deze on dernemer wil er een bistro in vestigen Vast staat dat de volgende za ken m het winkelcentrum ko men: Albert Heyn en Végé (supermarkten), Hofland (groenten), Jamin, Waayer (kaas), Maison van Wijk (brood en banket). Van Heyst (slagerij), De Bot (tabak), Sm- ke (dameskon fektie), Neele- man (dames konfektie), TH Janse (herenmode), Van der Torren (schoenen), Wilso (he renmode), Alfa (schoenen). Doof (juwelier), Huize Bra bant (foto). Dijkshoorn (op tiek), De Marskramer (huis houdelijke artikelen), Coops (drogisterij), Prins (speel goed), Drie Suisses (wol, handwerken). Mak (dieren- zaak), Heymans (vrijetijdskle- dmg). De Hager (vishandel). Zimmerman (textiel) en Mer- cunus (boekhandel). Onder handeld wordt nog over: Van der Voorden (slijterij). Hulst (behang en doe het zelf), Boer- dam (verf en behang), Iris (bloemen), Korsten (dames- en herenkapper), Scheffers (hak- kenbar), Singer (stoffen en naaimachines), J. Th. Wink (dry cleaning). Snel (reisbu reau) en tenslotte de ABN. Schiedam Spontaan hebben bezoekers van de weekmarkt in de binnenstad een inzame ling gehouden voor een jon gen die volgens een stand werker een stuk speelgoed had vernield. De 13-jarige Henk had het go- ka uto maatje in zijn handen gehad om het te proberen. De standwerker eiste van de Schiedammer tien gulden om dat het apparaatje het daarna met meer deed Publiek drom de daarop rond de kraam sa men en maakte de markt koopman uit voor oplichter Toen de koopman toch geld bleef eisen ging men met de pet rond en werd zo het ver langde geld bijeengebracht. Schiedam De horecazaak die achter bad Groenoord mag komen hoeft niet in „pittores ke boerderijstijl" te worden opgetrokken. Het gebouw moet echter wel in de omge ving passen, zo heeft de raadscommissie voor ruimte lijke ordening deze week be sloten. Vanwege de plaats is het toe komstige café of restaurant reeds gebrandmerkt. Aan de andere kant van de inmiddels al weer afgebroken Blauwe Brug stond voor de oorlog De Halve Maan, een café dat be rucht was door de ruige fees ten en vechtpartijen Niet ver wonderlijk dat er dus nu al stemmen opgaan om de zaak - die er nog lang niet staat De Nieuwe Halve Maan te noemen. PvdA-er Nicolai Die- lemans bracht dat bijvoor beeld gekscherend naar voren tijdens de vergadering in het stadskantoor. Het voorste! voor een horeca zaak op het stille gedeelte van de Schiedamseweg werd vrij goed ontvangen. De commis sieleden zagen wel wat in de mogelijkheid om zo een toilet gelegenheid voor parkbezoe kers te knjgen en daarmee het afgelegen tracé gelijk wat veiliger te maken. Alleen PPR-man Herman Noorde- graaf vroeg zich af of er in het reeds bestaande theehuis geen vrij toegankelijke toilet ten gemaakt kunnen worden. VVD-er Cor van Tilburg was enthousiaster, maar kon niet nalaten even op te merken dat hij het veiligheidsaspect er met de haren vond meege sleept. „Bij gebruik van alco hol neemt immers over het algemeen het verantwoorde lijkheidsbesef juist af", aldus Van Tilborg. Maassluis Vijf Turkse jon gens in de leeftijdsgroep van 10-15 jaar zijn door de Maas sluise politie aangehouden, omdat het vijftal er van wordt verdacht vernielingen hebben aangericht in een keet op het terrein van het aanbouw zijnde stadskantoor. De vijf zouden ook gestolen hebben Maassluis Twee automobilis ten hebben van de Maassluise politie een rijverbod opge legd gekregen, omdat het tweetal onder invloed reed. Van een derde persoon maakt de politie slechts proces-ver ba al op. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (Vlaardin gen) slaat 6 maart de eer ste paal in de grond voor een project van vijftien premiekoopwoningen, wel ke in het kader van de stadsvernieuwing op de hoek van 'de Waalstraat, Peperstraat en Kuiper straat worden gebouwd in opdracht van de NV bouw fonds Nederlandse Ge meenten. Bij de ontwikkeling van het project werd mede op ver zoek van de gemeente Vlaardingen de groep toe komstige bewoners inge schakeld De prijzen van dt huizen lopen van 120 000 lot 140 000 gulden. De woonwormen verschillen nogal, wat ook de wens is van de kopers: flatjes, ge stapelde gezinswoningen, eengezinswoningen in twee en drie hoog De hoogte van de premie is echter nog met bekend, om dat er nog een definitieve berekening van de stieh- tingskosten gemaakt moet worden Pakken die lager i»t. dan wordt de premie hoger Vrijwel alle woningen zijn al op papier verkocht ZO zal Waal straat, Peper straat en Kui perstraat zien Hoekse ijscluh: Hoek van Holland De ijsciub Hoek van Holland is bereid om de ijsbaan aan de Hoekse Mercaterweg op te geven als daarmee een dienst wordt be wezen aan de vierhonderd woningzoekenden uit die plaats. De ijsclub gaat er echter met mee akkoord als het terrein ontruimd gaat worden om t-r een zwembad op te zetten Bovendien vraagt de ijsclub daarbij als compensatie voor het wegvallen van schaatsmo- gclijkheid een gelijkwaardig terrein met afrastering De heer Kraay. maakte dinsdag avond op de vergadering van de deel gemeenteraad het standpunt van het ijsclubbe stuur kenbaar Maassluis De 13-jarige A - J. H. uit Maassluis wordt er van verdacht 400,- te heb ben gestolen uit kledingstuk ken in het zwembad „Dol- Fijn". Toen de poiiue de jongen aan hield, had hij geld bij zich Omdat A J H al bij herha ling m aanraking kwam met de politie, zal hij worden voorgeleid aan de Rotterdam se officier van justitie Schiedam In de parochie aan de Dr. Schaepmansinge! wordt kort voor Pasen he tra ditionele klaverjas touraooi gehouden, waarvan de op brengst gaat naar hulp aan tbc- en reumalijders en inva liden. Op drie opeenvolgende vrijdagavonden, te beginnen met 3 maart aanstaande, kun nen kaarters in het Nïeuw- landse parochiecentrum te recht. Inschrijving voor één avond is> mogelijk: de entree is dan drie gulden Wie zich opgeeft voor alledrie de avonden, be taalt zeveneneenhalve gulden Elke klaverjasbijeenkomst be gint om acht uur. V»"ie slecht ter been is en toch wil komen, dient even een te leioontje te plegen naar A Snijder Albert Cuvpbtraat 2a. telefoon 261206, of A Wouter sen, Frans Haisplem 28a, tele foon 261445 Zjj zorgen dan voor vervoer heen en terug Ook kan men zich op deze beide adressen laten inschrij ven Aan de zaal zelf kan dat ook, op de vrijdagen zal de parochie al om half acht '3 avonds geopend zijn Hoek van Holland Op het Hoekse strand is maandag een vat aangespoeld met het opschrift „Chlorothene" Her vat is waarschijnlijk over boord geraakt (of gezet) van een zeeschip. Deskundigen van Dow Chemi cal, waarvan het vat oor spronkelijk afkomstig is. heb ben het vat opgehaald voor onderzoek Achteraf rs geble ken dat het opschrift de in houd met dekte, want m het \at bevond zich glycerine Schiedam Zes jonge lange-af- stand lopers van het CDA brengen donderdag het ver- kfezingsprograra voor Zuid- Holland van Den Haag naar Schiedam. Deze estafetteloop eindigt in wijkcentrum Nieuwland, waar vanaf acht uur een politieke avond wordt gehouden, die in het teken staat van de komende verkiezingen. Sprekers zijn Tweede Kamerlid Fnnkmg en provinciaal lijst trekker Bnnk. Het ligt in de bedoeling dat, vóór zij het woord gaan voeren, de estaf etteploeg aankomt. Om vier uur *s middags wordt het pro vinciale verkiezingsprogram ma gepresenteerd in het Pro vinciehuis in de residenties tad, en 's avonds wordt het program overhandigd aan plaatselijk CDA-voorzitter mr. H. C. M. M. Janssen. De route van de estafettelopers is nog niet precies uitgestip peld, maar waarschijnlijk komt men Schiedam binnen via de Harreweg. Toegang tot het wijkcentrUm, gevestigd op het Dr. Wibautplem, is gratis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3