I )elfland opent aanval op watervervuiling flog even en u hebt uw financieel adviseur vlak naast uw deur. Eindelijk eerste muurschildering Zuiverings installaties in Den Haag Hoek van Holland en Viaardingen Geldboete na fraude Fietser onderuit Gereedschap- j pen gestolen j Personenauto ontvreemd Kruimeldieven aan de slag Protest tegen uitbreiding kerncentrale Wereldgebedsdag Nieuwe werkgroep voor alles wat groeit en bloeit HDM~Mundus.\<maf 3 maart op Overde\festen 146, Schiedam. DONDERDAG 2 MAART 1978 VD.SC..WW 3 Schiedam Met nog onbekend letsel is de 25-jarige M.G.iH. de J. uit Viaardingen opgeno men in het Noletziekenhuis, De man was op het kruispunt van de Burgemeester Knap pert! aan en de Penninglaan aangereden door een auto, be- j stuurd doorde 39-jarige vloe- renJegger H.P.J. uit Schie- dam, De fietser had geen voorrang gekregen. Maassluis Dit een magazijn van DURA woningbouw bv in de Steendijkpo!der in Maas- sluis blijkt te zijn ingebroken, i Vermist worden een schaaf- machine, een handcircelzaag- machine, een boormachine, een kopslijpschijf en een pneumatische hamer ter waarde van enkele duizenden r gulden. Maassluis De 42-jarige J. S. uit Maassluis heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn auto. Het gaat om een Sim ca type 1301 Speciaal kleur groen. Het kenteken van de zes jaar oude wagen is 21-95-TD Schiedam Uit een werkplaats van het aannemersbedrijf MUWI in Schiedam-Zuïd is voor 1000 gulden aan gereed schap en lichtapparatuur ge stolen. Het gebouw, vroeger een loods van de Veveo-verffabriek, aan de Willemskade kwam de in- breker binnen door een hou ten schot bij een raam te ver wijderen. Het Rotterdamse bedrijf heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan. Dozen snoepgoed verdwenen bij de sportvereniging De Rode Zon. De kantine aan de Schie dam se weg kwam men binnen door oen ruit in te slaan. Ook bij de Technische Schooi aan de Mgr. Nolenslaan verwijder den inbrekers een ruit- Na het nachtelijk bezoek wordt echter niets vermist. Niet gelukt zijn twee inbraken in de binnenstad. Bij het uit zendbureau Content aan de Korte Singelstraat probeerde een nog onbekende de voor deur te forceren. Het bleef echter bij een poging. Zo ook - vijftien meter verderop bij het geschenken huis Noordenne aan de Broers vest. Maassluis/VIaardingen In de Toverbal -Lange Booncne- straat, Maassluis- is er van avond een politiek café van de PPR en PSP, waarin stel lig de ontevredenheid over de uitbreiding van het Ultra Centrifuge Project centraal staat. De uitbreiding van „Almelo", waar de centrale staat, bete kent volgens de politieke par tijen tevens uitbreiding van atoonwapens over de gehele wereld. Donderdagavond wor den verschillende films ver toond, onder andere eentje over Deense kerncentrales, waar op eventuele gevaren ge wezen wordt. Een ander strijdpunt: de lever-i ing van verrijkt uranium aan Brazilië, een dictatuur, wat! ook niet door de beugel kan. Zaterdag 4 maart is er de grote; internationale protestmanifes tatie in Almelo, waar de cen trale staat. Daarvoor hebben zich meer de veertig organisa ties- politiek partijen, kerken actiegroepen, aangemeld. Een buskaartje voor anti UC' ers naar Almelo kost 12,50 per persoon; het vervoer wordt geregeld door het Hijn- mond Energie Komité (REK), Vijverhofstraat 65 Rotterdam, telefoon 67 3150. Zaterdagochtend vertrekken bussen vanuit Rotterdam, Maassluis en Hoek van Hol land". ViaardingenDe wereldsge bedsdag 1978 wordt dit jaar op vrijdagavond drie maart in de Remonstrantse kerk aan de Vlaardingse Hoflaan gehouden. Aan deze dienst, die om acht uur begint, wordt medewerking verleend door het zangkoor van het Leger des Heils. De wereldsgebedsdag is een van de eerste vormen van oecume nische samenwerking en be staat in ons land vanaf 1928. Overal in de wereld wordt op de eerste vrijdag van de 'lij densweken samen gebeden, gebruik makend van dezelfde liturgie en dezelfde bijbelge-, deelten. Delft De overheid gaat de watervervuiling drastisch aanpakken. Ai in 1970 werd een wet van kracht waarin normen werden aange geven voor het terug dringen van de veron treiniging van het op pervlaktewater. Met de uitvoering van deze wet werden primair de provincies beiast. Zij traden in overleg met de waterschappen waarna een beleidsplan op papier werd gezet. Het hoogheemraad schap Delfland maakte een uitgebreide studie van de wet en bekeek de situatie in het waterschap om uiteindelijk met een bestrijdingsplan te komen dat door het provincie bestuur werd goedgekeurd. In 1974 delegeerde de provincie de bestrijding van de water verontreiniging officieel naar de hoogheemraadschappen. I Den Haag kwam hiertegen in opstand. Het Haagse gemeen tebestuur had een hoop geld uitgegeven aan een bezin- kingsinstallatie op Houtrust en wilde de toepassing van de wet liever in eigen hand hou den. Het kwam tot een beroep dat door het Haags gemeente bestuur werd verloren. On danks de meningsverschillen liepen de voorbereidingen van het hoogheemraadschap Delf land weinig vertragingen op. Het hoogheemraadschap Delf land is erg blij met de taakuit breiding. Dijkgraaf nr, A. P. van den Berge: „De grote ste den waren door hei grote in woneraantal natuurlijk ver- plicht om zich met de bestrij ding van de waterverontreini ging bezig te houden. Een aantal tdeine gemeenten kwam daar echter helemaal niet aan toe. Nu wij ons met de watervervuiling bezighou den, zijn alle gemeenten in liet bestrijdingsplan opgenomen". Sam en werken In het hoogheemraadschap Delflar.d bestaat behoefte aan drie zuiveringsinstallaties, die worden geplaatst in Den Haag, Hoek van Holland en Viaardingen. Vooral over de locatie van de derde installa tie is vee! te doen geweest omdat Delfland er de voor keur aan gaf samen te werken met Sehieland en IJsselmon- de. Die samenwerking zal op een bedrag van 325 miljoen gulden een besparing opleve ren van 40 miljoen. Dijkgraaf mr. A. P. van den Berge: „In het verleden was er voor de Rotterdamse agglo meratie een gemeenschappe lijke regeling. Al vijftien jaar werd gestudeerd op een nieu- door Oscar van der Kroon we structuur maar veel meer dan discussies leverde deze studie niet op. Na de provin ciale verordening uit 1974 zijn Sehieland, Usselmonde en Delfland in samenwerking met de afdeling gemeentewer ken van Rotterdam tot de conclusie gekomen dat drie zuiveringsinstallaties (voor elk waterschap één) het best in één bouwstroom konden wor den aangelegd vanwege de ge weldige kostenbesparing", „Hoewel Rotterdam dus in het overleg was betrokken, is het op eigen initiatief toch zelf een plan gaan ontwerpen voor Usselmonde. Dat plan is ook gepubliceerd. We zijn daar erg boos over geweest maar hebben het plan Dokhaven toch ter studie genomen. We zijn echter tot de conclusie gekomen dat het gemeen schappelijke ontwerp beter is dan de ideeën van de gemeen te Rotterdam. We hebben ech ter nog steeds geen zekerheid dat het gemeenschappelijk ontwerp wordt uitgevoerd", steil Van den Berge teleurge steld vast. Delfland hield zich uiteraard niet alleen met de installatie in Viaardingen bezig. Zo kwam in 1976 het overleg op gang met Hoek van Holland om tot de overdracht van de bestaande installatie te ko men. Die overdracht vindt op 1 januari van het komend jaar plaats. De zuiveringsin stallatie, die groter moet wor den, is dan bijna klaar. De Haagse bezinkingsinstallatie moet worden omgebouwd en zal dan de grootste zuiverings installatie van Nederland wor den (3x groter dan die in Eindhoven, momenteel de grootste). Ondanks het beroep van hot Haags gemeentebe stuur zijn technische experts van de Haagse gemeente van af het eerste gesprek bij het overleg betrokken geweest waardoor geen grote vertra ging werd opgelopen. Bij het maken van de plannen voor het Haagse Houtrust was het hoogheemraadschap Delf land erg beperkt. In het be stemmingsplan van Den Haag was immers slechts drie hec tare beschikbaar terwijl ei genlijk een veel grotere op pervlakte nodig was. Een blik over de grenzen leverde nieu we perspectieven op, die in de Haagse mogelijkheden wer den ingepast. Er bestaat een duidelijk verschil tussen een bezinkings- en een zuiveringsinstallatie. In het eerste geval bezinkt het ver ontreinigde (riooi)water. Het bezonken slib wordt tien kilo meter in zee geloosd en het enigszins gereinigde water twee kilometer in zee. Toen Nederland in EEG-verband ageerde tegen de Rijn veron treiniging door Frankrijk (ka-, limijnen in de Elzas) en Duits land (metaalindustrie in net Ruhr-gebied) kreeg de rege- De bezinkingsinstallatie in Den Haag die moet worden omgebouwd tot zuiveringsinstallatie. Controle heeft gefaald" Rotterdam Een 32-jarige Schiedammer, die in de jaren 1974, 1975 en 1976 op een onjuiste manier was omgesprongen met de centen van zijn baas, bofte in feite, dat hij pas gisteren voor de Rotterdamse politierechter moest verschijnen. Die vond de fraude al erg oud en oordeelde het bovendien niet zo aantrekke lijk, dat het uitzitten van een eventuele gevangenisstraf ook nog eens een jaartje op zich zon laten wachten. Bovendien wilde mr. J. M. G. van Loo voorkomen, dat de verdachte bij zijn nieuwe werkgever, die van de affaire niets afweet, zou worden ont slagen. Daarom zette de poli tierechter de Lvee maanden gevangenisstraf, die de offi cier van justitie mr. J. Schoo- naard, had geëist, om in een evenlange voorwaardelijke celstraf. Het betekende wel, dat er een geldboete van 2500 gulden aan werd toegevoegd. Er was nog een argument om geen onvoorwaardelijke cel straf op te leggen. Mr. Schoo- naard vond, dat de controle bij het Schiedamse bedrijf maar had gefaald. .Mensen op dat soort posten hebben recht op bescherming en con trole. Ze zitten nu eenmaal op een plaats vol verleiding". Die verleiding werd de loonad- ministrateur in 1974 te groot. Hij ging de mogelijkheden om te frauderen bekijken, toen hij met belastingschulden kampte en ook nog eens een auto moest afbetalen. De oplichting bij de glashand el bleek simpel. Via kwitanties liet de verdachte tailoze ma len uitbetalingen doen naar buitenlandse werknemers, die wei op de loon lijst voorkwa men, maar geen recht op geld. hadden, omdat zij een lange vakantie hielden in hun eigen land. Pas toen de Schiedam mer op die manier zo'n 33.000 gulden had vergaard, kwam men er bij het bedrijf achter, dat alles naar de bankreke ning van deze loonadrrünistra- teur verdween. Omdat het be drijf ook nog sociale lasten over het bedrag moest beta len, werd zij voor zo'n vijftig duizend gulden benadeeld. De Schiedammer is inmiddels in overleg over een manier om het geld en een nagekomen belastingaanslag van het ver- duisterdd bedrag terug te be talen. Zijn echtgenote heeft er zelfs een baantje voor geno men. Paula van der Ven gaat eind april de Stations straat in Schiedam- Oost kleur geven. Dijkgraaf mr. A. P. van den Berge met Sehieland en Usselmonde ring de zee-lozingen als tegen aanval te incasseren. Om in ternationaal sterker te staan worden vooral die lozingen in de Noordzee zoveel mogelijk beperkt. Voordat het ombouwen en uit breiden van de installatie in Den Haag op gang wordt ge bracht moet een aantal stadia worden afgelegd. Van maart tot oktober werd vorig jaar geëxperimenteerd met een proefinstallatie, wat, tot posi tieve resultaten leidde. Naar aanleiding daarvan is een ont werpplan gemaakt dat nu ter goedkeuring ligt bij het alge meen bestuur van het hoog heemraadschap. meenten behoren eigenlijk tot Rijnland). Wat zijn de gevolgen van de grootscheepse zuiverings- maatregeten van de regering? In de eerste plaats wordt het oppervlaktewater (vooral van de Nieuwe Waterweg en oe Noordzee) aanzienlijk scho ner. Het leefklimaat voor die ren en planten wordt daar- dooT verbeterd. In de tweede plaats staat Nederland in het internationale overleg, vooral met betrekking tot de Rijn verontreiniging, veel sterker. Ten derde bieden de maatre gelen werkgelegenheid, al stelt dijkgraaf Van den Berge dat daarover niet te optimis tisch gedacht moet worden: „De aanleg is een arbeidsin ten sieve zaak maar het onder houd en het beheer zaï niet veel arbeidsplaatsen opleve ren". De Nederlander zal de over- heids-maatregelen in zijn por temonnee duidelijk merken. Met ingang van 1 januari 1979 wordt naast de rioolbelasting een heffing voor de zuivering ingevoerd. Iedere hoofdbewo- ner betaalt drie vervuilings- - eenheden 27,59 (totaal dus 82,50) per jaar. Alleen als een hoofdbewoner kan aanto nen alleen te wonen wordt slechts één vervuilingseenheid betaald, Va Iwee jaar: Schiedam Eindelijk is de voorbereiding rond van de eerste echte Schiedamse muurschildering. Eind april is het zover. Dan krijgt de sobere Stationsstraat kleur. Paula van der Ven begint rond die tijd met het schilderen van een grote blikvanger op een kale muur bij het speelterrein. De 30-jarige kunstenares uit de nabijgelegen Reaumurstraat doet het gratis. In onze krant van 19 februari 1976 deed zij reeds dat aanbod. De gemeente had daar wel oren naar en ging er prompt op in. Door allerlei communicatie-stoornissen werd het echter steeds uitgesteld. Bemoeienis van Corrina Bosveld, secre taresse van de bewonersvereniging Schiedam-Oost, heeft er voor gezorgd dat nu alles is geregeld. Het wordt niet het sprookjesachtige tafereel, zoals Paula destijds voorstelde. Onder meer op verzoek van Aad van den Heuvel, de inmiddels afgetreden voorzitter van de bewonersvereniging in de wijk. komt er straks een andere voorstelling. Centraal m de ruim vijf meter hoge schildering staat een opgaande gele zonnebloem. Aan de voet komen op een groene achtergrond, ir, rood en wit, twee rijen huisjes. Boven de bonte bloem schilden Paula nog een blauwe lucht met een paar wolken ADVERTENTIE Optimaal Als alles naar wens verloopt dan kan de zuiveringsinstalla tie in Hoek van Holland eind van dit jaar optimaal functio neren, die in Viaardingen een jaar later en de zuiveringsin stallatie in Den Haag in 1982. Daarop worden aangesloten de gemeenten Delft, Den Haag. Wassenaar, Naaldwijk,' Wateringen, Hoek van Hol land, Maassluis, Maasland, De Lier, Viaardingen, Schiedam. Berkel en Rodenrijs, 's-Gra- venzande, Leidschendam, Voorburg, Schipluiden, Noot dorp, Rijswijk, Monster, Pij- nacKer, Zoetcrmeer en Bent huizen (laatstgenoemde ge- Schiedam Voor het beheer van alles wat groeit en bloeit in Schiedam wordt een nieuwe werkgroep opgericht. Intiatiefne- mer Chris Zijdeveld heeft hierover al besprekingen gehad met diverse organisaties die zich bezighouden met de plaatselijke planten- en dierenwereld. De Werkgroep Beheer Flora en Fauna „komt voort uit een project van een jaar geleden, toen gemeentewerkers samen met natuur vrienden de oevers van de Poldervaart beplantten. Contacten tussen natuurbeschermers en. gemeente waren er wel meer, maar altijd incidenteel. Het uitwisselen van ervaringen en coördineren van aktiviteiten zou volgens de wethouder van milieuzaken en ruimtelijke ordening regelmatig moeten gebeuren. Onder meer om het botulisme effectiever te bestrijden, knotwilgen te redden of een inventarisatie te maken van bermvegetatie en vogels. De oprichting van het nieuwe gespreksplatform is vertraagd. Vorig jaar oktober was er in het theehuis van het Prinses Beatrixpark al een oriënterend gesprek met natuurbescherming gepland. Die ging echter niet door vanwege een televisie-uitzending van een belangrijke voetbalwedstrijd. Kort geleden slaagde de wethouder er wel in om geïnteresseerden bijeen te krijgen Die bijeenkomst vond plaats in de recreatiezaal van het stadskantoor. Nog even. en u hebt in één Keer een grote hoeveelheid financiële mogelijkheden in uw onmiddelijke bereik: Als het nieuwe kantoor van HDM- Mundus geopend wordt, een der grootste objektfinanciers van Nederland. Gespeciali seerd in bedrijfskredieten (leasing)en daarnaast in persoonlijke leningen,Continu Credieten en 2e hypotheken. U vindt niet alleen geld bij HDM-Mundus, maar ook een hoeveelheid kennis en service op financieringsgebied.die u geld kan opleveren. Of u nu partikulier bent. ondernemer of tussenpersoon. Daarom, tot ziens bij: (Ingang Waranda, Tel. 010*730355)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3