SCHIEDAMSCHE COURANT Geld uit 700-potPassage -.'wee jaar geëist in autofraude Stadskantoor was te koop Geen huis ¥©or burgemeester Chauffeur belemmert uitstappen bejaarde Reorganisatie blijft achter gesloten deuren Geluidsarme vliegtuigen: meer lawaai Wetlioüder: „Ik voel me net een legkip in een batterij5' sail Tientallen suggesties bevolking verworpen: «ia De invloed van de pers" Raadslid schrijft boze brief aan RET tegen, busverkeer 55 Overvallers gepakt Rheumafonds: Geen collectanten, dan maar giro Nog geen advies bouw Blokmaker plaats Licht puntjes voor jongeren Vrijdag 3 maart 1978 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendtenst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 103de jaargang 'no. 26038.8pagina's SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Van het geld in de eeuwfeestpot gaat het leeuwedeel naar het Passagetheater, voor de zoveel ste verbetering daarvan. Dit voorstel van uitgerekend de Schiedamse Gemeenschap (de culturele stichting die voor Passage de programmering en subsidies verzorgt) is meer geschikt bevonden dan de tientallen suggesties van Schiedamse burgers. Van de hand van een speciale selectiecommissie is gistermiddag een rapport verschenen, waarin Passa ge wordt geadviseerd. Er blijft nog een "schijntje" over om een beeldhouwwerk te laten maken, „voor stellende Schiedam van zevenhonderd jaar geleden, verlopend tot nu met hedendaags aanzicht". Dat was een voorstel van Schiedammer J. de Koster uit de Stadhouderslaan. De 700-pot, zoals het fonds voor de viering van Schie dams jubileum in 1975 wel wordt genoemd, bevat ongeveer 2,8 ton die moet worden bestemd voor een blijvende herinnering voor de Schiedammers aan het zevenhonderdjarig bestaan van hun stad. Om de bevolking bij de keuze te betrekken werd in 1976 de mogelijkheid geboden suggesties te leveren. Op pagina vijf van deze krant staan de meeste daarvan: van zeer originele tot financieel zwaaarwegende voorstellen, die volgens de selectiecommissie echter geen van alle voldoen aan de criteria. Het voorstel van de Schiedamse Gemeenschap, Luc Lutz en Theo Hekkens van het Nederlands artiesten- management (NAM) werd wel geschikt geacht. „Pas sage is een plek waar een gemêleerde groep mensen bijeen kan zijn en waar veel mensen samen iets kunnen beleven, en daarom is gekozen voor toneel technische verbeteringen ervan, zoals een geluids- schulp en kleedruimte", zei gistermiddag wethouder Chris Zijdeveld, die in 1976 Hans van der Wilk verving als voorzitter van de selectiecommissie, „Onze taak is uitsluitend het selecteren op zich geweest en daarmee zijn wij klaar. Het is niet aan ons om te beoordelen, of een goede selectie is gemaakt", zei Zijdeveld. Zijn terughoudendheid is verklaarbaar door de te verwachten verontwaardiging. Passage wordt immers nu reeds gezien als een centenvreter waaraan steeds wat mankeert, en ook als een hobby van de Schiedamse Gemeenschap. Een ludieker eind advies was op zijn plaats geweest, beaamt Zijdeveld, „maar wij hadden geen keus". Het voorstel, waaraan de selectiecommissie lang heeft 'gewerkt, komt binnenkort 3an de orde in de raads commissie voor vorming en recreatie. Voor de werk zaamheden aan Passage is 315 mille nodig, meer dan het fonds toelaat, maar het college van burgemees ter en wethouders wil niet krenterig zijn in dezen. Tot op het laatst bleven zes andere voorstellen meewe gen. Uiteindelijk werd afgezien van een verplaats baar carillon, een idee van stadsbeiaardier Cor Don, evenals een aantal beeldhouwwerken. Het idee van De Koster kreeg van de commissie de voorkeur hoven een beeld van Proosje van Schiedam (idee van C. G. Bergkotte), van Lidurna (geopperd door Jur- naan Meijer en beeldhouwster Ineke Hoelfzema en haar man P, M. A. Nolet), van een zakkendrager (inbreng van wijkverenigrng Het Singelkwartier), van Frangois Haverschmidt (idee van oud-burgemeester Harm Roelfsema) en van het gilde der jeneverstokers (idee van J. A. Stam). Den Haag De officier bij de Haagse rechtbank heeft gisteren twee jaar gevan genisstraf met aftrek geëist tegen, de Schiedam se autohandelaar Jaap W. (29), die wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij een zeer omvangrijke fraude met gestolen au to's. W. stond terecht voor dief stal van zeven auto's te Alphen, Zandvoort, Vlaar- dingen, Amsterdam, Rid derkerk, Rotterdam en Den Haag. Hij ontkent Volgens de officier heeft hij zich schuldig gemaakt aan ten minste 29 auto diefstallen. Bij de zaak zijn ook een Hage naar, een Duitser en een Lim burger betrokken. In totaal gaat het om 130 gestolen au to's De truc was dat de frau deurs voor een appel en een ei totall loss-wrakken opkoch ten, mét kentekenbewijzen, waarna zij auto's gapten van precies hetzelfde merk, model Hel stadskantoor Schiedam De gemeente heeft het stadskantoor willen verkopen. Burgemeester en wethouders heb ben er mee lopen leuren. Zeer fel tegen het gebouw, dat nog maar zes jaar geleden Maar kwam, is wethouder Chris Zijdeveld. Hij onthulde gistermid dag dan ook het bericht, dat tot nu toe altijd geheim is gebleven. Over het ruim vijfenvijftig me ter hoge ofwel veertien etages hoge gebouw aan de Emma- straat zei Zijdeveld gistermid dag ondermeer: „We hebben serieus geprobeerd het te ver kopen. Het is zeer inefficiënt. Er is veel te veel ruimte be stemd voor brandtrappen en dergelijke. In de nieuwbouw aan de 's-Gravelandseweg zijn de kosten per vierkante meter minder, terwijl dit gebouw ou der is. Het is me volstrekt onduidelijk hoe de houw tot stand is gekomen. De ramen kunnen niet open en ik haat werkelijk die airconditioning. Ik voel me hier net een legkip in een batterij". Het witkleurige gebouw met een totale oppervlakte van 10.000 vierkante meter heeft zo'n drieentwintig miljoen gekost. De plannen ervoor zijn reeds gemaakt ten tijde van oud- burgemeester Peek. Het ui teindelijke ontwerp voor het ruim vijfendertig meter lange en' zeventien meter brede ge vaarte is van het architecten bureau Kraayvanger, Van Putten, Kuit, Knol en Maas uit Botterdam. Met de bouw werd begonnen m augustus 1970. In oktober 1972 was de eerste cpievenng. De gemeen te trok er een half jaar iater ui. Over de mededeling van de wet houder dat men het stadskan toor weer heeft willen verko pen zegt gemeente-voorlichter Dolf Buschkens: „Ik stond verbaasd. Dat is voor het eerst dat ik dat heb gehoord". Het is onduidelijk of de ge meenteraad het voorstel zou hebben goedgekeurd om het gebouw te verkopen. en kleur, die dan werden voorzien van de motor- en chassisnummers van de wrak ken, om met de bijbehorende kentekenbewijzen te worden verkocht. Dit gebeurde mees tal via de automarkt te Ut recht Door Sybe Stamm In de zeven gevallen die aan de Schiedammer zijn tenlastege- legd, waren de gestolen auto's alle doorverkocht door een handelaar te Melik, Limburg, die gisteren als getuige onder ede verklaarde dat hij deze wagens had betrokken van Jaap W De Schiedammer ont kende dit en zei dat hij geen gestolen auto's doch alleen to tall loss-wrakken aan de Lim burger heeft geleverd Officier van justitie mr A J Dek achtte bewezen dat W de diefstallen zelf heeft gepleegd Hjj baseerde zich op een ar rest van de Hoge Raad uit maart 1974, waarbij iemand voor diefstal werd veroor deeld die na een maand in het bezit van een deel van de buit werd aangetroffen, zonder dat hij hiervoor een redelijke ver klaring kon geven. Advocaat mr Th J Piel bepleit te vrijspraak Er is geen enkel bewijs dat W de gestolen au to's ooit met een vmger heeft aangeraakt en evenmin is be wezen dat hij de valse motor en chassisnummers er in heeft aangebracht aldus plei ter. Vonnis 16 maart Vlaardingen - De invloed van de pers op de bevolking is het thema waarover wordt gedis cussieerd tijdens de eerstvol gende bijeenkomst in het Po- iitiek Café van Liefde en Vre de aan de Fransenstraat Hans Wentholt en Wim Klinken berg hebben zich bereid ver klaard donderdag 9 maart naar Vlaardïngen te komen om de vele vragen die hun op dat punt worden afgevuurd te beantwoorden. Wim Klinken berg is journalist te Amster dam en vice-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Journalisten Voorts is hij me dewerker van het radiopro gramma Boemerang dat elke zondagavond te beluisteren is en v/aarm bekende journalis ten op satirische wijze de pers aan de schandpaal nagele- 55 n als dat nodig is Hans Wentholt is NOS-medewerker binnen de redactie van Den Haag Vandaag Hij heeft on derzocht wat de invloed op de bevolking is geweest van de tv-debatten tussen Wiegel, Den Uyl en Van Agt. De discussie-avond begint om 20 00 uur, de toegang is gratis Vlaardingen - Oud-gemeente raadslid Jac. van der Linden, thans burgemeester van Bleiswijk, is nog steeds Vlaardinger. Dagelijks pen delt hij, tussen de Van Dil- Schiedam Alle bewoners van de Singel hebben de lijst getekend tegen het busyerkeer in de straat. De 112 handtekeningen uit Schiedam-Oast worden' begin volgende week overhandigd aan het gemeen tebestuur. Maandagmiddag om vier uur zal wet houder Chris Zijdeveld in het stadskantoor het pakket in ontvangst nemen. De buurtbewoners, die vorige week met de actie begonnen, zéggen zoals bekend op diverse manieren grote overlast te hebben van de vele voorbijdenderende RET-bussen. Zij willen daar een omleiding voor over de 's-Gravelandseweg. Schiedam Een heet hangijzer blijft de komende reorgani satie van de gemeentelijke woningdienst. Ook de burge meester waagt het niet dit onderwerp in het openbaar - te bespreken. Het verzoek van CDA-er Siem Bosman om de omstreden zaak in het openbare gedeelte van de vergadering te bespre ken werd gisteravond dan ook afgewezen bij de raadscom missie voor algemene bestuur lijke zaken. Datzelfde was maandagavond gebeurd bij «e raadscommissie voor ruim telijke ordening. „Het is in de andere raadscom missies niet gedaan en ik wil met van de gedragslijn afwij ken", zei gisteravond burge meester Arie Lems. PvdA- irache-voorzitter Joop de Jong was het daar mee eens, ook omdat „bepaalde per soonlijke aspecten meespelen die met m het openbaar kun nen worden besproken". Vlaardingen Gemeenteraadslid Henk van der Meer heeft een boze brief ge schreven aan het adres van de RET in Rotterdam. Hij is er bijzonder over ver ontwaardigd dat een van de chauffeurs van de stadsbussen enige weken geleden weigerde nogmaals de deur open te doen voor een bejaarde dame. Vanwege een scherpe bocht in de weg nabij het winkelcentrum Holierhoek was zij er niet tijdig in geslaagd bij de uitgang te komen en uit te stappen. Ondanks herhaald roepen en aandrin gen van de passagiers weigerde de chauffeur te stoppen. De dame kon pas bij de eerstvol gende bushalte Korhoenlaan/Ëksterlaan uitstappen, waarna zij bijna vierhonderd meter kon teruglopen door de sneeuw. „Ik vond het flauw dat de chauffeur de deur niet nog eens open wilde doen", zo zegt Van der Meer, „Maar ik werd pas goed boos toen de chauffeur botweg tegen mij zei dat hij er geen zin in had. Verdikkie, tussen de twee haltes m stopte de chauffeur wel om een collega m te laten stappen. Als we dan zo formeel moeten doen, wel nu, laat hij dan ook m een dergelijk geval pas stoppen bij een halte," Met nadruk attendeert de GPV'er er op dat hij met het plompe optreden van de betrokken chauffeur met diens collega's m een minder gunstig daglicht wil stellen. „Ik vind het al jammer genoeg dat de brief in de publiciteit is gekomen", zo vertelde hij. Overigens, de RET-directie heeft nog met gereageerd op de klacht van Van der Meer. Vlaardingen De zoge naamde geluidsarme vliegtuigen maken meer geluid dan de als lawaaie rig bekend staande DC-9. Dit schrijft de Stichting Centraal Comité Anti- Bul de rb aan aan de Vlaar- dinge gemeenteraad. Deze zogenaamde geluidsar me toestellen zullen naar verluid de dienst van Zes tienhoven op Londen zes keer en die op Parijs twee keer per dag onder houden. „De term geluidsarm is mislei dend", stelt het comité, „en betekent alleen maar, dat de ze toestellen gecertificeerd zijn en daarmee voldoen aan Amerikaanse normen, opge steld door de Federal Avia tion Administration welke te Schiedam De jongens die zondag een meisje overvielen op de Beursbrug zijn gearres teerd. Voor de politie in de Limburgse plaats Heerlen hebben de twee veertienjarige knapen bekend. Het geld dat zij van de 15-jarige B. G.D. stalen een bedrag van ^7,50, hadden zij reeds op gemaakt vergelijken is met de Neder landse Rijksluchtvaartdienst". Vliegtuigen, die de term ge luidsarm dragen, zijn onder andere de Fokker F28 jet. Fel lowship. Dergelijke „gecertifi ceerde" toestellen mogen ook 's nachts op Zestienhoven lan den en opstijgen. Het bulderbaancomité vraagt de gemeente Vlaardingen daar om haar invloed aan de wen den, dat de thans geldende nachtsluitmg van het Rotter damse vliegveld ook voor de Fokker van toepassing zal zijn. Gevreesd wordt name lijk, dat deze toestellen tussen elf en zeven uur 's nachts voor chartervakantievliegtui- gen worden gebruikt zoals vroeger ook met de DC-9 ge beurde. Vlaardingen In de gemeente Vlaardingen wordt door ge brek aan collectanten geen huis-aan-huis collecte gehou den, door het nationaal rheu mafonds. Vandaar dat giften alleen kun nen worden overgemaakt naar het gironummer van het plaatselijk comité: postgiro 1848S»ten name van Nationaal Rheumafonds te VI aard ineen. Met een estafetteloop hebben zes CDA-jonge- ren gistermiddag het partijprogram voor Zuid-Holland van Den Haag naar Schiedam ge bracht: de start van een p r opagandacampagne voor provinciale staten verkiezingen. De stunt begon bij het Pro vinciehuis. Via Rijswijk, Delft en de Harreweg lie pen de jongeren in een paar uur tijd naar Schie dam. Na afloop werd daar 's-avonds het pro gram overhandigd aan de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer H. M. M. Janssen. Dat gebeurde op een bij eenkomst in het wijkcen trum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein, waar onder anderen provin ciaal lijsttrekker Brink en Tweede Kamerlid Fri- king spraken. Vlaardingen Rijnmond heeft nog geen definitief advies ge geven aan gedeputeerde sta len of er wel of niet gebouwd mag worden op de Vlaar- dingse Blokmakerplaats (te genover de Visbank) omdat wethouder Bas Goudriaan nog belangrijke gegevens over de kosten moet geven. Er is nog een punt waar Rijn mond over na wil denken: de hoogte van het complexdat is ontworpen door architec tenbureau Van den Broek en Bakema. De huizen zouden naar de smaak van Rijnmond te hoog zijn. lenburgsmgel in Holy en de geme*4te waarvan hij de eer ste burger is. Oorzea.c an de reisellende is het steeds met beschikbaar zijn van een ambtswoning Sterker nog, er is niet eens grond om een burgemeesters- woning op neer te zetten Bleisvvijk heeft namelijk geen „officiële" burgemeesterswo ning. Ook de voorganger van Van dt-x Linden woonde niet m Bleiswijk Al zo'p vyf maanden is de heer Van der Linden m on derhandeling geweest met de Provincie om een stukje grond van haar over te ne men. Enkele weken geleden kreeg hij het definitieve ant woord „Ja, maar dan moet u wel erfpacht gaan betalen". „En het systeem van erfpacht wordt hier niet gehanteerd", zo vertelde de heer Van der Linden. „Daarom heb ik be sloten om van het aanbod van G S (Provincie) af te zien" Inmiddels is Bleiswtjks eerste burger weer van voren af aan begonnen met te zoeken naar een stukje grond. De verhuis wagen hoeft voorlopig nog niet voor te rijden. Van der Linden zou zó weer in de Vlaardingse gemeenteraad kunnen stappen, bij wijze van spreken dan Schiedam De opvang van de jongeren uit de buurt van het Van 't Hoffpïein krijgt een klein beetje gestalte. Wethou der Herman Posthoorn gaat proberen Centrum Oost aan de Dr. Zamenbofstraat op de vrijdagavonden open te stel len voor deze groep. Gisteren heeft hij dat op het stadskantoor beloofd aan een vertegenwoordiging van de buurtjeugd en het bestuur van de bewonersvereniging Sehiedam-Oost. Voor de buurtjeugd is echter nog een ander lichtpuntje. Pa- tatboer Bos gaat in de Boyle- straat een lokaaltje voor jon geren openen. Een buurvrouw heeft tegen dat voornemen al een bandtekeningenaktie in de buurt gehouden. Zij vrees de geluidsoverlast, omdat ze dacht Viat het een discotheek wordt. ^ïlj ?S$l|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1