memeer9 dat is mijn schaar niet Yerweijmeren slijpt voor dokters en huisvrouwen v Maar terzijdeveld weg gaat je geld! 0 De reactieven De neo-politiek van de lijst-Verwaaijen: Expositie over buitenlanders LJhrandeWeek: Cliff Richard JPfQK Live! VRIJDAG 10 MAART 1978 3 „Die schaar is «iet van mij, meneer. V heeft de verkeerde gegeven. Die ven snij heeft van die zwarte pootjesPeter G. Venaegmereii grinnikt er een beetje om. Nisi zeiden wordt hij ais vakman-slijper met dergelijke op- en aanmerkingen geconfron teerd. Kennelijk heerst er bij veel mensen de angst dat zij beduveld worden. Niet zo verwonderlijk, want nog maar enkele dagen geleden bracht deze krant üet verhaat van mevrouw Van Aarsen uit Ylaardisgen die door een sjacheraar-sipper op een enorme manier geflest is. Dit onaangename incident is dan ook de reden geweest dat de heer Verweijmeren contact zocht met onze krant. Hij werkt al zeven jaar bij een gerenommeerd bedrijf op het gebied van stalen snijwerktuigen, Kratz bv m Rotterdam Als geen ander weet hij dat het shjnen van messen en scharen specialistenwerk is dat vrijwel onmogelijk kan worden verricht door mobiele slijpers. Alle te slijpen artikelen bij Krat2, en dat is meer dan alleen het huis-, tuin- cn keukenwerk, komt namelijk naar de Oranj straat in Vlaardingen, waar de elektrische slijperij van bovenvermelde firma gevestigd is. Direct al bij het binnenkomen valt het op dat er wel zes verschillende, meest ingewikkelde typen machines staan opgesteld. Geen wonder, want wie is er van op de hoogte dat in dat kleine pand in de Vlaardingse oosfcv/ijk ook gespecialiseerd slijpwerk wordt verricht? Wafc ta denken van een keur van operatiemessen? Of, messen waarmee lijken worden ontleed, de zogenaamde seeüemessen. En ingewikkelde injectienaalden, zaagjss, microtoommessen om met een precisie van een achthonderste roiiisnetcr stukjes weefsel, afkomstig uit het menselijk lichaam weg te snijden. Gewoon, hBt slijpen van een keuken- schaar. Mei behulp van waterpas en mag neet laai de heer Verweijmeren zien hoe een microtoommes wordt geslepen. p Twee bijzondere messen, een sectie- (groot) en operatiemes. Kappers Het is slechts een van de vele voorbeelden. Ook de kappers zijn als het ware kind aan huis bij Peter Verweijmeren. Kaar blijft groeien, dus knippen zal ook altijd wel doorgaan, al is het scheermes - afgezien dan van het scheermes dat in ziekenhuizen wordt gebruikt - uit de tijd. Ook de hondentrimmers weten steeds beter de weg naar de Oranjestraat of de Lijnbaan te vinden. „Het was tot voor kort niet mogelijk om de tondeuze van zo'n trimmer te slijpen", zo zegt Peter Verweijmeren, „Dit, omdat die dingen van binnen met vlak zijn, maar enigszins hol. Daarom hebben wij in Duitsland een Het oog van do vakman controleer! een stalen Noor. speciale slijpsteen laten ontwikkelen die zo is geconstrueerd dat ook die dierentondeuze kan worden geslepen". Zijn specialisatie heeft hij niet gekregen uit zelfondervinding. „Van mijn baas moest ik naar Duitsland. Solingen om precies te zijn. Daar is het Mekka van de stalen messen- en scharenindustrie. Daar weten ze alles, maar dan ook alles af van staal en het bewerken ervan". In dit verband wijst de heer Verweijmeren er op dat hij alleen echt stalen voorwerpen slijpt. „IJzeren zaken weiger ik", zegt de slijper resoluut. „Niet omdat ik niet wil, maar dat ijzer is veel te zacht, dat buigt door.En om dit aan te 'tonen laat hij zien hoe „soepel" ijzer eigenlijk is en hoe hard staal. Eigen fabricaat Op het moment van ons bezoek bij Kratz-Vlaardingen was er geen operatiemes te bekennen. Geen nood, want uit een kastje haalt de heer Verweijmeren een ruwbouw-model. Even later zit hij geconcentreerd achter de steen en is hij bezig met het fabriceren van een operatiemes, want dat kan ook gebeuren. Voor wie niet zo goed op de hoogte is met al dat operatie-instrumentarium is het toch vreemd te zien dat het er allemaal minder fijn uitziet dan je zou verwachten. Zo'n operatiemes bijvoorbeeld is flink stevig. En dat geldt trouwens ook voor de sectie- en microtoommessen Uit een koker haalt de heer Verweijmeren zo'n mes, zeker 25 centimeter lang en het gewicht is ook met mis. Toch moeten daarmee vliesdunne stukjes weefsel worden afgesneden. Een braam of wat voor oneffenheid dan ook is niet te bespeuren, zelfs niet onder een vergrootglas. Het mes wordt met behulp van een speciaal ontworpen machine geslepen en in een later stadium met de hand „aangezet", ofwel het verwijderen van bramen. Oplichterij Zo'n mes slijpen kost dan ook wel wat meer dan het slijpen van een gewoon tafelmes. De kosten ervan bedragen respectievelijk 15,en 1,75. En dan komen we even terug op de oplichterij van mevrouw Van Aarsen. Zij moest namelijk bijzonder veel geld betalen voor het kartelen van haar messen, een kwartje per kartel. „Oplichterij", zegt Vermeijmeren nu fel, „wij hebben een steen en daarin zit de kartel gegroefd. En of het nu gaat om gewoon slijpen of kartelen, dat maakt ui prijs geen verschil, althans niet bij ons". Tijdens onze onverwacht interessante excursie demonstreert de heer Verweijmeren nog meer van deze gespecialiseerde machines. Onder een groot doek staat de slijpmachine voor grasmaaiers. Het is al weer maart en toch is er geen grasmaaier te bespeuren. „Jammer", beaamt de sup,erslijper. „De mensen komen straks op een holletje als ze merken dat het gras weer groeit. Dan heb ik in een week soms dertig van die machines in voorraad. Maar vanwege de andere werkzaamheden kan ik natuurlijk niet de hele dag grasmachines slijpen. Beter zou zijn als de mensen dat tijdens de wintermaanden zouden laten verzorgen. Overigens, dat geldt ook voor de schaatsers hoor. Verweijmeren loopt naar een grote kartonnen doos, waarin de naweeen van de ijspret als stille getuigen op een hoop gegooid hggen. „Daar is'nu geen haast meer mee. Die komen nog wel aan de beurt. Overigens, dal wil niet zeggen dat die schaatsen hier maanden blijven liggen. Ik ben ze liever zo snel mogelijk kwijt" De heer Verweijmeren geeft hu een demonstratie van het slijpen van schaatsen en grasmaaiers. Je kan alleen maar beamen dat hier gewoon sprake is van vakmanschap dat met door Jan en Alleman kan worden gedaan om de eenvoudige reden dat het materiaal ontbreekt. Dan kan je beter gebruik maken van zo'n aardig elektrisch slijpmachientje dat Braun, Philips en al die anderen op de markt brengen. Verweijmeren kijkt eens zuinig „Ik wil die dingen natuurlijk niet afkatten, waarom zou ik. Maar het is natuurlijk wel erg dom als je met zo'n apparaatje de betere messen en scharen daarop gaat slijpen. Het nieuw van je cassette is er in een klap af. En dat was toch niet de bedoeling toen je zo'n duur stuk voor je verloving of trouwerij kocht. Dan is het voor mij als vakman toch leuker om na gedane zaken te horen; meneer, dat zijn mijn messen of scharen niet. Het begon met wilde ver kiezingsleuzen. Hou de duikboten uit de Lange Haven! Stuur de Tweede Hamer de Lindenhof uit! Geen kerncentrale op de Koemarkt en geen Navo- raketbasis op bet Emma- plein! Méér achteruitrij dende trams! Védr ver keersdrempels op voetpa den! En zo meer. De ongein van een partij op weg naar de volwassenheid. „Niet links, niet rechts, nee, laat je niet naaien, stem 1 ijst-Ver wan ijen!" De lijsttrekker is jcag, te. jong nog voor echte poli tiek. Maar zijn achterban is sterk: \'££rtig kandida-' ten telt de lijst, omdat de PvdA dat ook heeft, en ge rekend wordt op minstens vier zetels in de gemeente raad en een wethcuder- spost ïoe maar. „YFïj houden vast aan onze eis. Dat is de portefeuille ruimclijke ordening, die willen wij hebben. Wij ne men geen genoegen met wethouderszetels, waar ze zelf geen raad mee weten", zegt Kees Christiaanse krachtig. Hij staat nummer vier op de Ujst-Yerwaaijen en voelt zich specialist bin- nenstaüsbeleM, „Be stad ligt op sija reet, er moet wat gebeuren, zeg. Oh, Is het Mér reet? Laat dan maar fitten Hij komt wel gewichtig over, die Verwaai jen zelf, de jongste lijsttrekker van Nederland. Al een eindje in de 22," Erik Verwaaijca, tegenwoordig al wat se- rieuzer, want die leuzen. over atoombases, Almelo achter de Hetna, die zijn 1 eraf. ïn de Quibus wordt binnenkort een partijcon- gres gehouden. Een frisse wind uit een nieuwe hoek in de Schiedamse politiek: i»Wij zijn reactief!" „De wethouders staan achter mij. Toen ie mand mij voor de grap lid van de PvdA had gemaakt, deed Schecr- es nog een goed woord je voor mij. Prima. Dat is een goede basis om deze zieke stad te gene zen", vindt Erik Ver- waaijen. „De gevestigde orde, ambtelijk en politiek, noodt geen reke- ning met wat er in de bevol king leeft Mensen die liever een eenvoudig huisje in de binnenstad hebben dan eentje in Woudhoek of Spaland com pleet met centrale verwar ming en ligbad, die mensen kennen ze met Geen wonder. Je ziet de burgemeester hier nooit een kroeg binnenstap pen om te kijken wat er is, hoe er gepraat wordt. Maar dat terzijdeveld", zegt Peter Becker. „En daar komt dan nog bij, dat de mensen nog vertrouwen stellen m die gasten ook. Weg gaat je geld. En. dat terwijl de mens centraal staat, wat don dert links of rechts dan nog? Leve het antx-dirigisme!" al dus Kenny Kok. „In de huidige maatschappelijke totalitaire machtsstructur zie je machtsverhoudingen in ex tremen, waardoor de grote massa noodgedwongen in op stand zal moeten komen. Men zal ophouden de zwijgende meerderheid te zijn. Daarom steunen wij elke actie van een minderheidsgroep. Als de be woners van de Singel de bus sen daar weg willen hebben, dan zijn wij daar onvoorwaar delijk voor", zegt Kees Chris- tiaanse. Verwaaijen (22), Becker (26), Kok (24) en Chris taanse (24) vormen de top van een Geo politieke groepering: de lijst- Verwaaijen. Nummer één is een kranig heertje, dat niet nodig vindt dat Schiedam en Delft één stad worden. Num mer twee is stuk van kruide niertjes en warme bakkers en wd ambtenaren peper in het achterste stoppen. Drie is pen ningmeester en meent, dat geld er met alleen is voor de hobby's van de heren (in het stadskantoor). En vier is de man van de volzinnen: „Een democratische manier van be- Wi l i wij er twee mensen op. Dat kan makkelijk tegen zo'n sa laris, en bovendien kan er dan meer worden gedaan. Want zoals nu is het te gek. Als een wethouder van van daag de dag echt zo hard moet werken, is de structuur niet goed. Zo'n man kan het dan nooit goed doen, en dan dwalen ze af in hondepoep, maar dat terzijdeveld". De binnenstad, dat 15 Schiedam, die moet gered worden uit de handen van betonstorters, vindt de lyst-Verwaaijen, en daarom moet projectontwik kelaar Empec worden afge kocht met het geld uit de 700- pot. „Het is toch te zot dat de gemeente eigen fouten wil goedmaken door geld uit een feestpot aan die centenvreter van een Passagetheater te ge ven? De orde spreekt van een progressief programcollege. door Kor Kegel het leven te serieus of een chaos wordt". sturen wordt afgebroken, om dat men zich te formeel tegen over de ander opstelt en ver schrikkelijk belangrijk zit te wezen. Wij willen prikken ge- Ceatenvreter ven om te tonen hoe alles aangenamer kan. zonder dat Voor meer teeen minder dat i«s Peter Becker (mei blauwe bril) en Henny Kok klaute ren de Schiedamse poli tiek in: een hemelbestor mende daad. het motto waaronder de lijst- Verwaaijen zich op de komen de raadsverkiezingen stort. „Bent u het met met ons eens, stem dan in geen geval op PvdA. CDA, WD of CPN", adviseert Verwaaijen ..want Erik Verwaaijen en (mei poptdoolgazJchi) Kees Chriatlaanae als wij de raad binnenstor men, mag dat met ten koste gaan van ons sympathieke partijen", Chr ia tiaanse: „Als wij een wet- houdersMtel krïfeer». zetten maar zie jij het? Platteland- vernielers zijn het, met hun aanslagen op Midden-Delf - land Rijksweg 19 is misdadig' Stop de expansie van de Randstad!" en zo zou Ver waaijen nog wel uren kunnen doorgaan Becker: „Die kiesgerechtigde leeftijd moet omlaag naar zes tien. Voor dienstplichtigen mag dat toch ook? Terwijl ik vind dat de minimumleeftijd voor dienst op 27 moet wor den gesteld, dsn komt er geen hond meer. Het is wei een landelijke zaak, maar wij be ginnen klem". De hjst-Verwaaijen voelt zich nauw verwant met krakers, actiecomité De Laan en het Komité Jongcrenhuisvestmg Schiedam, maar dat mag geen wonder heten: het is alles één pot nat. „Wij zijn erg voor een dubbelhdmaatschap. Iemand uit de SGP is bij ons keiharte- lijk welkom Bij de PvdA zou dat ruet kunnen". De vrije manier van leven, dje de hjst-Verwaaijen ambieert, mondt uit in vrijblijvende kreetjes, hoewel goedbedoeld. „Wij hebben geen compleet puntenprogramma", zegt Kees Chnstiaanse. „Er komen steeds meer wetten, die steeds minder speelruimte laten en waardoor mensen geïsoleerd worden in een tevredenheid- spatroon, een plantaardig le ven leidend met een materieel standaardpatroon. Schiedam Over buitenlandse werknemers in Schiedam is vandaag een expositie gec pend m de openbare biblio theek aan de Lange Haven Op de tentoonstelling zijn foto':, te zien van onder andere de- Turkse moskee, de ABC-taal- lessen, naailessen voor Turkse vrouwen in centrum De Kreek, het bi-cultureelonder- wij5 en de woonomgeving Verder worden nog boeken tentoongesteld waar de biblio theek over beschikt en die van belang zijn voor de bui tenlandse werknemers. De ex positie zal drie weken duren. Schiedam Bij een tWèeeneen- half uur durende controle in Schiedam-West heeft de poli tie acht snelheidsovertreders betrapt en bekeurd. De hoogste snelheid die daarbij op de Burgemeester Knap- pertlaan met de mesta-appa- r at uur werd gemeten is vol gens de verkeerspolitie 75 ki lometer per uur Van 12.95voor wS Rotterdam: Nw. Binnenweg 91, Zwaanshals 361, Middellandplein 30, Meent 52, Groene Hilledijk 222. Schiedam1 Broersvest 57. Vlaardineen- Hoogstraat 117.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3