,Waar komt een ei vandaan?9 Moedermavo ging uil „stappen'' in Parijs Keipscfieer weer lijsttrekker SGP Kabeltelevisie voor Groenoord Andere verhoudingen tussen CDA-partijen Diefstal uit auto en garage Brand door kortsluiting Vrouwen en gevangenis Fietsers rijden elkaar in de wielen Kettingbotsing Jongens trappen deuken in auto's De PSP en het Middeu- Oosten Met boomplantdag voorkomen dat kinderen vragen: Staten- en Kamerleden op instuif Keïderboxen opengebroken Egas: ARP-lijst kan best korter Franse man is toch char manter DINSDAG 14 MAART 1978 3 Vlaardingen In een woning aan de Vlaardingse Tromp straat ontstond rond één uur gisternacht brand. Door de snelle komst van de brand- weer kon worden voorkomen dat het een uitslaande brand werd. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting, ontstaan in een plafondgedeelte van de gang op de bovenste etage- De brandweer kon met voorko men dat het vuur doorsloeg naar de benedenwoning. In de woningen ontstond forse schade. De bewoners van de benedenwoning, een Turkse familie met twee kinderen, werd tijdig gewekt door een buurtbewoner. De bewoners van de bovenverdiepingen waren op het moment van de brand afwezig. Beide families brachten de nacht bij kennis- sen door. Vlaardingen Vrouwen in en buiten de gevangenis. Zo lidt bet thema waarover op vrij dag 17 maart een discussie wordt gebonden in het vrou wencafé Weeshuisplein 18 in Vlaardingen. Twee ex-bewaaksters van de Rotterdamse vrouwengevan genis zullen er over hun werk vertellen Verder wordt ge praat over de opvang van vrouwen, 'die uit de gevange nis komen De aanvang van de discussie is om negen uur. - Vlaardmgen Twee fietsers hebben elkaar vrijdagmiddag letterlek in de wielen gereden. Dit had tot gevolg dat de 8-ja- rige R.Odie bij de 7-jarige M.A.C. achterop zat met ver moedelijk een hersenschud ding in het Holyziekenhuis moest worden opgenomen. De botsing tussen de fietsers ont stond op de Biliitonlaan - oos telijke rijbaan van de Insuhn- destngel - toen de zevenjarige fietser de hem tegemoetko mende 16-jarige C. v.d. L. hin derde bij het linksafslaan. Vlaardmgen Op de Delftse- veerweg, ter hoogte van de Albert Schweitzerschool, vond wijdagavond een ket tingbotsing plaats. Drie personenauto's liepen daarbij zware schade op. Twee auto's zijn total-loss ver klaard. Niemand werd ge wond. De botsing werd ver oorzaakt door de 23-jarige F.P.W., die te laat in de gaten had dat de twee auto's voor hem op de weg stilstonden Schiedam Twee scholieren zijn aangehouden voor vernie ling in Groenoord van acht geparkeerde auto's De elf - en twaalfjarige jongens reden met hun fietsen langs 1 de auto's, terwijl de trappers langs het plaatwerk schuur den en zij tevens daarin deu ken schopten. Twee wat oude ren jongens zagen dat en ga ven het door aan de politie. Na verhoor op het politiebu reau, waar ook een gesprek met de ouders plaatsvond, zijn de twee vandalen weer op vrije voeten gesteld. Vlaardingen De PSP houdt zaterdag een openbare discus sieavond over de problema tiek in het Midden-Oosten. Dr. K. Wagtendonk, lid van het Palestinacomxté en van de commissie buitenlands beleid van de PSP, zal daarbij de inleiding verzorgen Hij zal aandacht besteden aan het ontstaan van de huidige situatie, de politiek van Israël, Egypte en die van het zoge naamde afwijzings front Het publiek krijgt volop de gele genheid vragen te stellen en ach in de discussie te men gen. De bijeenkomst wordt gehouden in de soeièteitszaal van de Harmonie aan de Schiedam- sew-eg in Vlaardmgen en be gint om acht uur. 7 W,%?. Schiedam De SGP heeft Leendert H Kmpscheer gekozen tot lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen in Schiedam. De verdere lijst moet nog worden vastgesteld. Leen Kmpscheer (61) is kerkelijk bijzonder actief- Hij zat al in de raad in de periode van 1970 tot 1974 en is daardoor de enige SGP'er met raadserva- ring Nadat hij m '74 te weinig stemmen kreeg om terug te keren, bleef hij nog geruime tijd raadsvergaderingen bijwonen, vanaf de publieke tribune. Later werd hij geveld door reumatiek Hij heeft daarvan nu nog emge last, maar voelt zich met belet om weer vergaderingen te gaan bijwonen. WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk zei na Kmpscheers vertrek nog geregeld .,dat aardige mannetje" te missen Leendert Kmp scheer hield er altijd een zeer eigen mening op na Leendert Knipscheer weer SGP-lijsttrekker Schiedam In twee delen van de wijk Groenoord wordt maandag 28 maart begonnen met het inregelen van televi sietoestellen voor het kabel net. Het gaat om de buurten be grensd door Jozef Oreliosin- gel, Eduard van Beinumlaan, Mozartlaan, BorodïnJaan, Zoom weg en tussen de Laan van Bol'es, Eduard van Bei numlaan, Jozef Orehosmgel, Zoom weg Voor deze wijken drie en vier. zoals bij de Gemeentelijk Technische Bedrijven wordt gezegd, komt met ingang van dezelfde datum een mobiele informatie-stand op het Bart Verhallenplein Dit CAl-centrum is iedere dag geoperd van 9 30 tot 15 30 uur, en wel van maandag tot en met vrijdag. Het deel van Groenoord waar de technici van de GTB zo juist mee zijn klaargekomen wordt begrensd door Chur- chillweg, Mozartlaan, Eduard van Beinumlaan en Laan van Bol'es Uitgezonderd m deze wijk vijf zijn alleen nog de flats aan de Eduard van Beinumlaan 2-60. Willem Andriessenlaan L59 en Kor Kuilerstraat 2-60 Morgen gaat er weer op vele plekken in Nederland de spade vooreen boompje de grond In. Maarten Luther zei eens: als morgen de wereld vergaat, plant ik van daag nog een boom. Morgen worden tijdens de nationale boom feestdag in het gehele land door kinderen (en ouderen) duizenden jonge bomen in de grond geplant niet omdat overmorgen de wereld vergaat maar om Nederland wat gToener te maken. Kortom: 15 maart is een be langrijke dag om tussen het grijze beton en op braaklig gend terrein een klein won dertje te verrichten met struiken en bomen. Maar ook zoals het hoofd van de Maassluise plantsoenen dienst, de heer Alers, het krachtig uitdrukt: „De kinde ren moeten opgroeien met een beetje natuur. Dat dreigt steeds minder te worden, met alle nare gevolgen van dien. Ik noem maar een dwars straat: we moeten voorkomen dat kinderen door onze huidi ge maatschappij straks vra gen: waar komt een ei van daan?" Schiedam heeft de boomplant dag aangegrepen om kinderen essen en wilgen te laten plan ten in het Park Kethel, dat een verbinding gaat worden tussen het Beatrix-park en Midden Delfland. Rond 10.00 uur morgenochtend zullen kinderen uit de hoogste klassen van de Juhanaschool, Notekraker en Woudhoek allen basisscholen de spade in de grond steken. Maar voor Schiedam blijft het niet bij de nationale boom feestdag: verder in het jaar zullen nog soortgelijke acties in 't Nieuwlandpark en het Volkspark plaatsvinden. Eveneens zullen kinderen van basisscholen mt de buurt van deze parken de boompjes planten. Maassluis Om 9.30 uur krijgen alle bewoners van eengezins woningen m de Steendijkpol- der een heester overhandigd door de plantsoenendienst. Wethouder Han Hummelen, zal echter de eerste heester uitreiken aan de heer en me vrouw H. R. E. van Ommeren, Tinbergendreef 22 om aan de gemeentelijke geste een offi cieel tintje te geven. Onmiddellijk na deze aanbie ding zorgen medewerkers van de afdeling plantsoenendienst voor. de bezorging van de overige 535 heesters. Hoofd van de Maassluise plant soenendienst, de heer Alers, geeft toelichting, daar er geen kinderen in dit project betrok ken zijn: „De ouders zullen echt wel aan hun kinderen vertellen hoe je het best een boom kan planten". „En dat is nu net het belangrijk ste van alles.' kinderen Teren hoe je met een jong boompje moet omspringen. Ze moeten echt weten, dat er met zo maar een tak m de grond geplant wordt" Alers voegt er aar toe' „Voor de kinderen tn deze buurt is het met na morgen voor goed afgelopen Allerminst, de heesters verdienen ook een belangrijke nazorg. Dus: wa ter geven enzovoort" „Maar het belangrijkste voor de jeugd is, dat ze een beetje bij de natuur betrokken worden Of dat nu middels een kinder boerderij, of door middel van het verzorgen van planten of struiken ts De natuur, hoe simpel ook, is belangrijk voor de jeugd". Vlaardmgen. Om 19.00 uur be ginnen leerlingen van de Ho- gendoorn-Rehoboth en Terp- straschool met het plaatsen van boompjes aan de Goudse- singel, nabij wijkcentrum Nieuwiand. Om 1045 uur worden er langs de Gelderweg m Holy-Noord eveneens jonge bomen ge plant door scholieren van het Kompas en de Speelwerkhoe ve. Tot slot zijn leerlingen van de Ark en de Hugo de Groot school aan de beurt om m het wijkpark Holy-Noord een brok natuur aan te leggen (11 30 uur) In Maasland wordt de boom plantdag op een later tijdstip gehouden. „De grond is dan beter geschikt voor beplan ting", aldus een woordvoerdei van deze gemeente Schiedam Vanavond komen VVD'ers uit de Tweede Ka mer en provinciale staten naar zaal Irene aan de Nieu we Haven, waar de plaatselij ke afdeling van hun partij een voorlichtings- en pra&tin- stuif heeft georganiseerd. De avond in het kader van de verkiezingscampagne begint om acht uur Vooral op de statenverkiezingen wordt dan de aandacht geves tigd. Het is de bedoeling, dat bezoekers van Irene onge dwongen van gedachten kun nen wisselen met Kamerleden Pol de Beer en Cornells Berk houwer en statenleden J. W Verbeek en E Coenen-Vaes- sen Een WD-avond op donderdag 18 mei 2al op de gemeente raadsverkiezingen zijn toege spitst Vizardingen In een aantal kelderboxen van woningen aan het Vlaardingse Models soimplein is zaterdagnacht ingebroken. Uit twee kelderboxen werden twee bromfietsen van het merk Yamaha gestolen ter waarde van twaalfhonderd en 750 gulden. Bij een derde kel der bleef het bij een poging tot inbraak f De drie kopstukken van het CDA-Schiedam, van links naar rechts Poot (CHU), Taverne (KVP) en Rosman (ARP), Hans Valken burg, penning meester van bet CD JA, vierde K. Meekma, en ver volgens A. Kan- negieter, Wim Ha merslag, Werner van Katwijk, F. H. Muthert en L. Schotting. De KVP-hjst heeft bovenaan de naam Rietje Ta- vene met daaron der achtereenvol gens de huidige raadsleden Els Hellwig, Piet Roo- sen en Jan de Ko ning, de nieuwko mers Aad van Lmgen en L. Snel en de huidige raadsleden Cees Lansbergen en Frans de Groot. De laatste twee worden al gezien als onverkies baar, maar Lans bergen is in het verleden al eens door een groot aantal voorkeur stemmen om hooggetild door de kiezers. De CHU-lijst begint met de zittende raadsleden Piet Poot en Ryn van Raalie, gevolgt door oud-raadslid Ad Sonneveld en verder Van Haf ten en Henk No tenboom. van voorpagina Het CDA is Schie dam hoopt deze maand nog de de finitieve lijst klaar te maken. Door de groei van het aantal directe CDA'ers zal iets worden gesleu teld aan de ver houding tussen KVP, ARP en CHU in de frac tie. „Eigenlijk zou de ARP-lijst hele maal met zo lang hoeven te zijn als zij geworden is," zegt het scheiden de anti-revolutio naire raadslid Jan Egas, m Schiedam direc teur van de Reho- both-mavo aan de Tuinlaan. „De ARP zal voor de nieuwe fractie toch maar hoog uit twee kandida ten leveren. Zeil stop ik ermee, om dezelfde reden als Wim Poeis. Het gezin en het werk. Ik heb het raadswerk wel met plezier ge daan, al 2aten er minder leuke kantjes aan, maar als directeur heb ik het gewoon te druk, met ouder avonden enzo voorts De ARP-hjst ziet er als volgt uit: nummer één is Stom Rosman, ge volgd door me vrouw Van Lam- balgen-Brouwer, een fysiothera peute, wier man in Rotterdam di recteur is van de pedagogische academie Kweek school met den Bijbel Derde is Schiedam Uit de auto van teen 22-jarige logepediste rijn een radio en een etui met gereedschap gestolen. De wa gen van H. M. van H., die aan de Jan van der Vennestraat stond geparkeerd, is hiervoor vennoedeli# met een valse sleutel geopend. Met een schroevedraaier heeft een inbreker een garagedeur aan de Lange Achterweg opengekregen. De nog onbe kende man stal daar een alu minium ladder en een scan ner. Het laatste apparaat haalde hij uit de auto die m de garage stond geparkeerd. Eigenaar C. A. van der S. schat de waarde van de ont vreemde spullen op een be drag van 790 gulden. De 23-ja- rige televisie-technicus heeft hiervoor aangifte gedaan bij de politie. Op het hoofdbureau meldde zich ook de 26-jarige winke tier C. van H. De ruit van zijn tabakswinkel aan de St Li- duinastraat in Schiedam-West werd ingegooid met een straattegel. Daarbij werd ook een glas-in loodraam vernield. In de pauze wordt in de klas nog eens druk gepraat over het schoolreis je. Ze zijn er nog steeds niet over uitgepraat, de „meisjes" uit de tweede klas van de moe dermavo in Vlaardingen-Ho- ly. Enkele weken geleden maakten zij een trip naar Pa rijs. De indrukken die de stu derende huismoeders daar opdeden, het kris-kras door- eikaar-vliegende verkeer, de enorme boulevards, de lekke re eethuisjes, de modehuizen, enzovoortsde*e indrukken zijn nog lang niet verwerkt. „We voetden ons weer echt even schoolmeisjes bij het voortge zet onderwijs, bakvissen", vertrouwt een der moeders ons toe. En weer giechelend: „Een lol dat we gehad heb ben Het is vandaag de dag helemaal met meer zo bijzonder dat leerlingen bij het middelbaar onderwijs enkele dagen per jaar naar het buitenland gaan Echter, we hebben hier met meer te maken met echte teen-agers, al voelde die ene mevrouw zich weer zo Feit blijft dat de meeste vrouwen mt de klas van lerares Frans, Loes Bakkers, getrouwd zijn en met kleine of opgroeiende kinderen zitten „En welke leeftijd ze ook hebben", zegt een der moeders ernstig, „je kan ze nooit helemaal alleen laten" Vandaar ook dat er heel wat georganiseerd moest worden toen de plannen definitief wa ren. Om zo mm mogelijk lesu ren te verzuimen en de moge lijkheid te hebben de kinde ren goed verzorgd achter te laten werd indertijd al be paald dat de reis tijdens hel weekeinde gehouden moest worden: vrijdags weg en 's maandags thuis. Vier dagen, het lijkt kort maar wie wel eens in Parijs gelopen heeft weet uit ervaring dat je na zo'n paar dagen de ene voet met meer voor de andere kan zetten. Welnu, dat was ook het geval bij de Vlaardingers. „Wat een stad, wat een afstanden", zegt er een „Ais je een van die warenhuizen aan het bekijken bent., .dan ben je daar een dag zoet mee. Daar kan de Bijenkorf driemaal m! En als je die grote boulevards af wandelt, dan heb je geen zo len meer onder je voeten, zo lang zijn die. Vieuw Loes Bakkers zegt dat het er uiteraard niet alleen om ging plezier te maken, hoewel zij van mening is dat je juist door zo'n reis de leerlingen op een heel andere manier leert kennen. „Zo hebben we be zoeken gebracht aan de Sa ere Coeur, de Notre Dame, de voormalige paleizen en paleis- turnen enzovoorts. Ook heb ben we enkele musea zoals het Louvre bezocht. Je mag met vergeten dat de meesten van onze klas nog met eerder m Parijs waren geweest, dan is het zaak om deze culturele bezienswaardigheden samen te bezoeken. Bovendien zijn zij met de geschiedenisles juist bezig met het behande len van de Franse Revolutie. Neen, er is bewust naar dat vakantietripje toegewerkt". Frans is. voor de meesten een moeilijke taal. Hoe gaat dat nou met twee jaar Frans? De uit de klunen gewassen bak vissen beginnen weer harte lijk te lachen „O gut. ja reageerden ze „Dat moet je maar aan haar vragen" En met „haar" wordt Trudie van der Velden bedoeld „Ik had op een gegeven ogen blik een vuurtje nodig", zegt de „waaghals" gierend van de pret „Wat doe ik? Ik klamp de eerste de beste Fransman aan ig hem in mijn beste i iditó. „Monsieur, avez- vous de ia ,Jumé" pour moi? „En die man raar kijken, en vervolgens lachen. Ik wist me geen raad. Om een lang verhaal kort te maken. Mijn vuurtje heb ik wei gekregen, maar later boorde ik van oa se lerares dat ik gevraagd had of hij voor mij in vuur en vlam stood....". Over het algemeen echter viel het met de taalproblemen wel mee. Elke leerling kon zich best verstaanbaar maken Daar kwam nog bij dat het iedereen was opgevallen dat de Fransman best wi! probe ren om te begrijpen wal die Hollander bedoelt met zijn steenkolenfrans Nog uit geweest ook' De dames knikken hartgrondig Loes Bakkers heeft haar leerlingen met alleen een stukje cultu in laten slikken Ook 's avonds kon de pret niet op Wat bij voorbeeld te denken van een avondje Moulm Rouge' Bij het horen van deze naam zie je de ogen van de leerlingen weer twinkelen „Wat een shows, wat een amusement", klmkt het als uit een mond „Dan is het hier in Nederland kinderwerk Daar zie je op het toneel een compleet zwembad met echte dolfijnen erin. En die danseressen, hé Erg knap, als ze de bénen omhoog - horizontaal - heb- door Jaap Hazejager ben, dan kan je er een rechte lijn langs trekken, zo gelijk is dat" Ook over het eten en het hotel waren de dames zeer in hun nopjes Spijtig vonden de meesten toch wel dat zij geen echte Franse uiensoep hadden gegeten En laten we eerlijk zijn, wie Parijs doet. moet na tuurlijk één keer uiensoep hebben gegeten, ai is het met meer in zo'n oud bi strootje achter de voormalige beroem de hallen, waar de lichte vrouwtjes zo trouw hun lig gende werkzaamheden ver richtten Ook nog naar mannen gekeken' Per slot was je alleen met vrouwen op stap Weer lui druchtige reacties Zo van dat gaat jou geen fluit aan, tot het openlijk erkennen dat de Franse man toch wel een stuk charmanter ts dan zijn Hol landse sexegenoot. Misschien moeten de Hollandse jongens eens naar Parijn om wal erva ring op te doen, of m de leer te gaan Desondanks zijn de vrouwen niet met lege handen thuisge komen Zelfs was er een die er voor uit dorst te komen dat haar afwezigheid van vier da gen positief heeft gewerkt op het gezinsleven „Je weet weer dat je bij elkaar bent, hè", vertelt ze „Alleen is toch maar alleen, ondanks al die pret die we hebben gehad" Haar echtgenoot en al die ande re mannen werden na hereni ging verwend met een Frans presentje Keus was er genoeg in al die h&renspeciaalzaken, zo stelden de moeders-school meisjes Toch waren er die liever nog een poosje m de lichtstad wa ren gebleven. Een van hen zegt: „Mijn lichaam is hier wel, maar mijn geest niet, die zit nog in Parijs". Het klinkt misschien met zo aardig, om dat zo maar hardop te zeggen Per slot heb je vier dagen kunnen gemeten. Maar toch, het is een begrijpelijke reac tie. Pans, e'est la vie....

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3