„Kaviaar of spaghetti: climax van schooljaar" 1 Blokje Uitwisseling Vlaardingse en Bremense jeugd i( .'.rond/ „CDA onduidelijk over collegevorm" Standplaatsen woonwagens in waterweggebied bet Wandel» en fietspaden door recreatiegebied Schravelaatspelera brengen blijspel Huren minder omhoog .Gorzen" staat achter krakers Lunchconcert m. Aardsluiting oorzaak brand Schoolhoofd is vandalisme beu Brand door roken in bed Zuid niet blij met voorstel voor 700-pot PvdA-program Maassluis Buurthuis mag Eurocheques uit auto gestolen WOENSDAG 15 MAART 1978 „Probeer allemaal het karakter vast te honden. En jij, Marcello geeft Papagatto net als hij gebukt staat een trap onder sijn achterste. Beginnen maar...". Joop de Krom geeft ïq in één van de laatste repetities rijn aanwijzingen voor het bedan ken van het publiek, want ook daarbij behoort een regisseur ervoor te zorgen zo min mogelijk aan bet toeval over te laten. Het loopt nog niet precies zoals de regisseur van de „Schra- venlant Spelers", de toneel groep van de rijksscholenge meenschap aan de Hugo de Grootstraat in Schiedam, dat in zijn hoofd heeft Met stren ge stem klinkt het door de nog lege aula; „Jongens, ik heb geen jaren de tijd. Let eventjes op dus". De tijd be gint te dringen voor de ama teur-toneelgroep, want don derdag staat de première van het stuk „Kaviaar of Spaghet ti" op stapel. En dan moet er waar gemaakt worden, waar voor het afgelopen jaar weke lijks gewerkt werd. Het is niet het eerste stuk dat door de Schravenlant Spelers opge voerd wordt. Er kan gerust van traditie gesproken wor den in deze Schiedam se school, immers de laatste acht jaar werden niet minder dan zeven toneelstukken opge voerd. Deze varieerden var. Shakespeare (Midzomemacht- droom, Driekoningenavond) tot Feydeau (Kat in de Zak). De toneelhistorie gaat tot in het begin van de vijftiger ja ren terug toen de eerste stuk ken door de toen aan de Over- schiesestraat gevestigde HBS opgevoerd werden. Het toneel wordt momenteel veel serieu zer en gerichter aangepakt: op brugklasavonden en avon den voor de andere lagere klassen krijgen de kinderen de mogelijkheid om hun dra matische activiteiten te ont wikkelen. Uit deze „kweekvij ver" worden dan de talentjes gerecruteerd voor de grotere stukken. Regisseur Joop de Krom (leraar Nederlands): „Deze werkwijze bevordert een geleidelijke opbouw van de toneelprestaties van de kinderen. We zorgen er daar naast voor ook wat niet-leer- lingen in de groep te hebben, omdat de meeste leerlingen slechts twee jaar mee kunnen doen. Een vaste kern is wel gewenst", waarna hij ver volgt: „Naast leerlingen en le raren, doet ook het met-on derwijzend personeel aan de producties mee en zijn ook ouders en oud-leerlingen ac tief. Climax Het toneel is slechts éön van de activiteiten op deze school, maar het is wel een activiteit waarbij iedereen betrokken is en de opvoering vormt eigen lijk de climax van het school jaar". Joop de Krom ziet nog meer voordelen van dit school-gebeuren; „We zijn be paald geen eliteschool, waar van de leerlingen en hun ou ders de schouwburg plat lo pen. Het is erg belangrijk om ook hen eens bij de buis weg te krijgen en te tonen dat je Tuinman Joop Carree, in de ro! van Leone van de drijf veren het toneelge- beuren Scholenge meenschap Schraven ook in een „zaal" vertier kunt vinden. De drempelvrees voor het theater is nog bij te veel mensen aanwezig". Aan deze doelstelling is de keuze van het stuk de laatste jaren aan gepast Joop de Krom: „Om dat we geen ervaren theater bezoekers in de zaal krijgen hebben we voor blijspelen ge kozen, zodat we de mensen niet met experimenteel toneel de tent uitjagen". De „ac teurs" missen eveneens een „grote" ervaring. Debutant René Kooymans: „Als er bij repetities tien man in de zaai staan, sta ik al te trillen op mijn benen. Ik hoop dat ik het volhoud, als de hele zaal vol zit", waarna Leonie van Ha ren hem aanvult: „Ik vraag me ook wel eens af, waar ik aan begonnen ben. Misschien vergeet je de hele tekst wel, als al die mensen naar je kij ken". Gerrit Lacroix heeft al verdere plannen: „Vorig jaar kreeg ik de kans om mee te doen en het is me zeker niet tegengevallen. Ik heb de be doeling later naar een toneel vereniging te gaan. Het ap plaus doet me echt iets". Le raar Herman Brökling laat weer een ander geluid horen- „Ik heb onder een borreltje toegezegd mee te willen doen, maar ik had de volste overtui ging dat alle rollen al ver deeld waren". Joep de Krom beaamt lachend zijn „ronsel praktijken". Volgens het pro grammablad heeft Joop de Krom zelf nooit enige moeite gehad om de toneel-drempel over te stappen: voelt zich al jong tot regie aangetrok ken. Timmert op tweejarige leeftijd zijn anderhalf jaar jongere zusje krachtig op het hoofd omdat zij op de ver keerde manier huilt". Daar naast schertst het blad over de andere grote drijfveer: „Joop Carree timmert in te genstelling tot wat velen den ken wel degelijk hoog. Het bewijs daarvan staat op het toneel", waarmee gedoeld wordt op hel onder zijn. lei ding gebouwde „armoedige zolderetage"-decor. Joop Car ree, de tuinman \ran de scho lengemeenschap, neemt daar naast de centrale rol op zijn schouders: gezinshoofd van de in de dertiger jaren m Napels levende familie Papa- gatto, die op een eigenaardige manier de met-rooskleurige omstandigheden tracht te ver beteren. Donderdag, vrijdag en zaterdag zien in het totaal $00 toeschouwers of dit de „Schiedams-Itaiiaanse" fami lie zal lukken... Regisseur Joop de Krom (met baard) geeft de „acteurs" de laatste aanwijzingen voor het stuk „Kaviaar of Spaghetti" dat donderdag in première gaat. Maassluis— huurders van wo ningen ten noorden van de lijn Westlandseweg tot en met de Prinses Julianalaan en woningen ten zuiden van deze lijn van Maassluis hoe ven een geringe huurverho ging te betalen. Dat komt omdat de staatssecre taris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft in gestemd met een extra punte naftrek bij de huurwaarde- ring voor de per 1 juli 1978 in te voeren huuraanpassing, zoals b en w van Maassluis hebben aangevraagd. De woningen ten noorden van de lijn kregen drie waarde- ringspunten minder, ten zuid en zes minder. Dit, omdat woongeving niet optimaal is. Schiedam Ook in de Gorzen moet voorkomen worden, dat het huisbazen gemakkelijker wordt gemaakt om huizen langer leeg te laten staan. Dat werd deze week gezegd tij dens een bestuursvergadering van de bewonersvereniging uit die wijk, Schiedam-Zuid. Daarom betuigt de vereniging haar sympathie met het LOK, het landelijk overleg kraak- groepen, dat enkele weken ge leden een protestdag tegen de anti-kraak wet hield. Daarbij werden in verschillende steden van het Sand gebouwen bezet. In Schiedam ging het daarbij om een verpauperend monument, het voormalige weeshuis aan de Lange Ach terweg, De Lindenhof. Vlaardingen - Aad Zoutendijk verzorgt donderdag weer een Lunchconcert in de grote kerk in Vlaardingen. Van kwart voor twaali tot kwart over één brengt hij zijn programma dat er als volgt uitziet: L a. Herzliebster Jesu, was hast du verbrochen van Karl Ge- rok. b. Jesu, meines nebens leben van Karl Masse. c. O Welt ich muss dich lassen van Re'mhold Seyerlen 2. Fantasie van George F. Teie- mann 3 Fuga in g van Johann Sebas tian Bach. L Grand Dialoque van Louis Marchand SIGNALEMENT: naam: Joek ras: Duitse staander geslacht: mannelijk leeftijd: 2 jaar kleur: bruinschimmel beharing: kort SU- Vlaardingen De Vlaardingse Baad voor Jeugd- en Jongerenwerk (de VRJJ) heeft van het bureau jeugduken van de Duitse stad Bremen bet versoek ontvangen om den somer twintig jongeren in de leeftijd van 16 tot 19 jaar in Vlaardingen kennis te laten maken met het Hollandse gezinsleven, de Industrie, sport en de omgeving van Vlaardingen. Als tegenprestatie worden twin tig Vlaardingse jongens en meisjes uitgenodigd vanaf 10 juli om een 17-daags bezoek te brengen aan Bremen (580.000 inwoners). De Vlaardingse jongeren wordt een aantrekkelijk programma aangeboden: dagtochten naar de Harz, excursies naar de industrie, atrandbezoek en nog veel meer. De kosten voor deze reis bedra gen 250 gulden per persoon Wie zin heeft om mee te gaan moet nu al contact opnemen met de secretaris van de VRRJ, Piet Boschman, van de afdeling sport en recreatie van het Stadhuis. Telefoon. 355888 toestel 139. Verder worden ook nog moge lijkheden onderzocht om in het najaar in Vlaardingen een studieweek te organiseren voor 15 personen die beroeps matig met jongerenwerk in Bremen bezig zijn De Duitse staander. Van oor sprong een rasechte jacht hond Daardoor is het nood zakelijk dat een baas die graag een Duitse staander wil hebben veel tijd heeft om de nodige beweging die deze hond ncidig heeft te ge ven. Uiteraard moet iedere hond, groot of klem, vol doende beweging krijgen daar men anders een hond krijgt die zijn energie op een andere manier zal botvieren zoals het knagen aan de meubels bij het alleen rijn. Grote rassen en rassen die van oorsprong voor de jacht bedoelt waren hebben veel meer behoefte aan beweging dan de veel kleinere rassen. Men kan het dus niet laten bij het viermaal even twintig minuten uitlaten per dag om de behoefte te doen en dan weer naar binnen. Het is beslist belangrijk dat deze honden de kans krijgen eens twee uur achter elkaar uit gelaten te wórden- Ondanks dat Joek een jacht hond is komt hij toch uit een gezin waar hij het huis moest delen met twee katten en dat leverde geen proble men op. Joek had eigenlijk weinig interesse in de twee snorrende huisgenoten. Het probleem in het vonge gezin was dat de bazin geen over wicht op Joek had waardoor Joek alles deed waar hij maar zin in had. Zoals op stoelen en tafels springen. Wanneer zijn bazin dan zei dat hij dat niet mocht rea geerde Joek helemaal niet Dit is natuurlijk niet de juis te verhouding van baas, in dit geval bazin, ten opzichte van de hond. Dit alles maakte de bazin no gal nerveus en moest zij hem naar het dierentehuis Margahoeve aan de Sport- laan 2 in Schiedam brengen. Er werd bij verteld dat Joek verder in huis geen proble men veroorzaakte en het dus eigenlijk een ideale huisge noot is. Hij heeft dus wel een baas en bazin nodig die overwicht op hem hebben want anders gaat hij probe ren tot hoever hij gaan kan met ondeugend zijn. Het ka rakter van Joek is bijzonder vriendelijk en het is te ho pen dat er snel een eigenaar voor hem komt opdagen want hij is beslist geen hond die lang m een kennel kan verblijven. Ook deze week zitten er na tuurlijk weer een aantal ka ters en poezen op een baas te wachten maar ook nog steeds een paar knaagdie ren. Deze zitten nu al. enige weken in het dierentehuis en de verzorgers zouden erg graag zien dat ook deze die ren een tehuis kregen Het gaat om Kruimeltje, een leuk grijs dwergkonijntje van ongeveer 4 jaar, nog een klein gnjs dwergkonijntje van een week of 5, een mooie goudgele cavia en een aantal hamstertjes. Naast hond en kat hebben ook de ze dieren een baas nodig. Vlaardingen De Vlaardingse afdeling van de PvdA verwijt het CDA van onduidelijkheid over de vorming van een col lege. In een artikel van Hans Versluijs in het socialistische partij-orgaan Achterban wijst hij naar een interview met Jo Schriel (CDA) in een plaatse lijke krant. Daarin 2egt het CDA-raadslid, dat vergelij king van de politieke pro gramma's pas plaats moet vinden na de verkiezingen. Hans Versluijs stelt echter, dat de kiezers moeten worden in gelicht hoe het CDA tegen over de PvdA en de VVD staat alvorens men gaat stem men. Tijdens het op 25 janua ri gehouden politiek café tn Triangel verklaarde CDA- fractievoorritter Jelle Wijn stok zich echter bereid om voor de verkiezingen „inten ties" aan te geven voor sa menwerking. Hans Versluijs constateert, dat de CDA-poli- tici eikaar nu tegenspreken. Hij houdt het zelf op de uit spraak van Wijnstok maar merkt tot slot op: „Kleur be kennen, daar heeft het CDA het vaker moeilijk mee gehad. Het zal nu toch moeten gebeu ren. Schiedam De oorzaak van de uitslaande brand aan de Rhoonsestraat is aardsluiting geweest. Na een onderzoek is de brandweer gisteren tot die conclusie gekomen. Het is onbekend gebleven hoe de brand is ontstaan die von ge week woedde in een we ning aan de Hogebanweg Volgens een woordvoerder van de brandweer komt men daar met uit i Schiedam Het hoofd van de Prof. dr. J.H. Gunmngschoo! is het zat. Na alle ingegooide ruiten en pogingen tot brand stichting in en bij het school - 1 gebouw aan de Burgemeester Van Haarenlaan heeft hij bij de politie aangifte gedaan. De vandalen hangen hem de keel I uit De afgelopen dagen werden zes tien runen vernield van de I Gunningschool en de aan- grenzende kleuterschool. Ook na de weekends was er de laatste tijd sprake van „rava- ge" Schiedam In de slaapkamer van een woning aan de Carte- siusstraat is gisteren brand uitgebroken, doordat een 24- jarige man in bed een sigaret had opgestoken maar tijdens het TDken in slaap was gesuk keld. De man, een broer van gezinshoofd C.H., liep geen verwondingen op. Met eigen middelen konden de bewoners de brand blussen De brandweer werd wel gea larmeerd, maar behoefde met m te grijpen. Een nachtkastje en het bed werden voor een deel verbrand, het plafond werd geblakerd SCHIEDAM Bij bewoners- vereniging Schiedam-Zuid is helemaal niet in goede aarde gevallen, dat de selectiecom missie Schiedam 700 Jaar Stad heeft voorgesteld de feestgelden uit de 700-pot te gebruiken voor een nieuwe verbetering van het Passage theater, terwijl van het res tant nog een beeld voor de stad gemaakt zou moeten la ten worden. Een nieuwe geldverslindende opknapbeurt vindt de bewo nersvereniging niet iets, dat uit een feestpot moet worden bekostigd. Een schriftelijke reactie gaat daarom naar de "-emeente. Zeif had de vereniging een tand- artsencentrum in de stad voorgesteld, maar de selectie commissie verwierp dat voor stel omdat de kosten van een dergelijk centrum werden ge raamd op vijf ton, bijna het dubbele van wat in de 700-pot zit. Een tweede reden om niet te kiezen voor een tandartsen centrum was voor de commis sie, dat een bezoek aan de tandarts niet zo'n prettige her innering is aan het eeuwfeest van Schiedam Plaatsing van woonwagens in het waterweggebied wordt vrijdagmiddag 17 maart be sproken door bet woonwa genschap regio Westland. Op deze openbare vergadering in het Schiedamse stadskan toor komt dan het ontwerp- woonwagenplan Zuid-Holland aan de orde. Daarin staat on dermeer dat men in Schiedam vijftig standplaatsen wil in richten verdeeld over twee centra. Momenteel staan er m Schiedam 46 woonwagens op een centrum aan de Schieka- de, dat officieel is bestemd voor maar 45 wagens. Boven dien rijn de voorzieningen op dat kamp - zoals bekend - onvoldoende In Vlaardingen wil men een cen trum maken met vijftien standplaatsen. In het bestem mingsplan Holy-Noord van 1973 is een lokalie aan de Landbouwweg reeds opgeno men als centrum Een centrum met vijf stand plaatsen dient er te komen in Maassluis. De gemeenschap pelijke regeling verplicht deze gemeente met tot inrichting. Om de te verwachten groei van het aantal standplaatsen tot 1985 op te vangen is het echter wel gewenst. Maasland heeft momenteel geen woonwagens. Het woonwa genschap vindt het voorlopig ook niet nodig om daar stand plaatsen in te richten. Maassluis— De Maassluise af deling van de Partij van de Arbeid houdt vanavond (28,60 uur) een extra ledenvergade ring in Koningshof aan de lliverlaan, omdat het verkie zingsprogramma vorige week niet helemaal werd doorge praat. De PvdA moet nog een defini tief standpunt bepalen over. onderwijs, stadsontwikkeling, verkeer, sociale zaken, cul tuur en recreatie en welzijns werk Is dat gebeurd, dan gaat lijsttrekker Mees Duime- laar er de gemeenteraadsver kiezingen van Maassluis mee in. Maassluis De door het Maassluise gemeentebestuur belegde voorlichtingsavond over bet recreatiegebied ten westen van de huidige bebouwing in de SteendijkpoJder beeft veel belangstel ling gekregen. Niet alleen van bewoners uit deze nieuwe wijk, maar zelfs ook van hen die zich nog In Maassluis moeten vestigen. Uit de inleiding van onder ande ren wethouder Han Humme- len is het de belangstellenden duidelijk geworden dat er ver gevorderde plannen zijn voor de bouw van een tennisbal in dit gebied. De gemeenteraad heeft inmiddels zijn goedkeu ring al gegeven voor de aan leg van hockeyvelden, terwijl de tennisbanen er zeker ook zullen komen Tussen de reeds aangelegde voetbalvelden van MSV en de wat zuidelijker gesi tueerde tennisbal en -velden moet een bosgebiedje komen De wethouder legde er de na- druk op dat het hier met gaat om nette, afgebakende park jes. Tussen de tennisbanen en de hockeyvelden, en nog zuid elijker het gebied tot de spoorlijn komen eveneens groenstroken. Wandel- en fiet spaden zullen vanuit die ge bieden aansluiting geven op de langs de gemeentegrens lo pende Schenkeldijk. Kinderen die straks de rondweg om de nieuwe wjjk willen oversteken om in het recreatiegebied te komen behoeven geen angst te hebben voor het verkeer Er zullen voorzieningen wor den getroffen die de gevaren voor overstekers tot een mini mum beperken Schiedam Met de verbouwing voor het nieuwe buurthuis in Schiedam-Oosi kan worden begonnen. Voor de verbouwing van het oude schoolgebouw is een goedkeuring afgekomen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland De gemeente raad had daar 380 mille voor apart gelegd, Vlaardingen Vanuit een m de Bomeostraat geparkeerd staande auto werd vrijdag morgen een schoudertas in houdende autopapieren en vijftien Eurocheques met pas gestolen. De totale waarde bedraagt 4750 gulden. Uit een auto die geparkeerd stond tn de Vlaardingse Zee manstraat heeft men getracht een radio-cassetterecorder te ontvreemden. De poging mis lukte, wel werd zware schade ter waarde van 550 gulden aangericht. Bij een geparkeerd staande auto aan de Van der Werffstraat lukte het wel om een radio cassetterecorder ter waarde van 359 gulden te ontvreem den. De breekschade bedraagt vijftig gulden. Dat gebeurde vrijdagmorgen. Uit een auto die stond aan de Gijsbrecht van Amstelstraat werd op dezelfde dag even eens een radio-cassetterecor der ter waarde van 650,- ontvretmd. Een poging tot diefstal uit een auto, staande tn de Richard Holstraat, mis lukte

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3