middelen naar emancipatie Kinderen steken armen flink uit de mouwen V au voor behoed- Ondernemer moet geluk aanprijzen NVSH in bet zilver „Verdachte zet de boel op zijn kop" Diskus op social-in Tante Pos op Goede Vrijdag Afscheid van peuterleidster Nationale boomplantdag: Vein stelt kwaliteit boven supermarkten en Wimpy: Jongen valt hersenschudding Cools voert KEN ml aan DONDERDAG 16 MAART 1978 VD/SC/WW 3 Rotterdam „Deze verdachte zet de boel wel op zijn kop. Ik verbaas me daarover. Denkt hij nou echt dat het zo is gebeurd, of wil hij de rech ter voor het lapje houden. Alle getuigenverklaringen verschillen van wat hij hier vertelt", constateerde officier van justitie mejuffrouw mr. A. G. Korvinus gisteren. Omdat de 24-jarige Schiedam mer Johan F. op 18 maart van het vorig jaar de verkeersbri- gadier R. Brugman een stomp in zijn gezicht gaf, riste zij tweehonderd gulden boete en drie weken voorwaardelijke celstraf. Om technische rede nen maakte de politierechter daar tweehonderd gulden boete en een celstraf voor de duur van twee weken van. Johan vond de dreun die hij de brigadier verkocht nog niet zo gek. Hij reed in zijn auto toen hij zag dat de man zijn zus van haar fiets aftrok. Zij zou een stopteken hebben gene geerd. Johan gooide zijn wa gen stil op het kruispunt, sprong eruit en gaf de briga- dier een zet terwijl hij uitriep: „Hé joh, dat moet je niet doen". Over wat zich daarna afspeelde verschilde Johan van mening met zowel zijn zus als met andere getuigen. Volgens hem had de brigadier gezegd: „Bemoei je er niet mee hufter", en had hij daar na een dreun op zijn hoofd gekregen met een pannekoek. (Het apparaatje waar de bri gadier het verkeer mee regel de). De andere aanwezigen verklaarden dat Johan eerst was gaan slaan. De politierechter zag in deze zaak, gecombineerd met vori ge processen-verbaal wegens geweld, de aanduiding dat het voor Johan tijd werd eens wat meer zelfdiscipline op te bren gen. Schiedam Boerderij Land- vreugd wordt voortaan elke maand een informele ontmoe tingsplaats voor iedereen, die in Schiedam-Noord iets doet om de samenleving te verbe teren. Ook voor wie gewoon interesse heeft, houdt de stichting voor samenlevingsopbouw in Schiedam-Noord (SSSN) om de vier vijf weken een zoge naamde social-in. De eerste avond, waarbij actie ve wijkbewoners in de gele genheid worden gesteld el kaar persoonlijk iets beter te leren kennen, is van avond in de boerderij aan de Sweelincksingel. Om niet alles te vrijblijvend te houden komt de Rotterdamse toneelgroep Diskus optreden met het stuk „Rooie kool met vette lappen". Om kwart over acht begint de social-in. Volgende avonden zijn op don derdagen 20 aprii en 25 mei, waar respectievelijk wordt ge praat over euthanasie en een politiek forum zich buigt over de gemeenteraadsverkiezin gen. Schiedam Het hoofdpostkan toor in Schiedam is op Goede Vrijdag open van 8.30 tot 17.00 uur, in plaats van tot 19.00 uur. De openingstijden van de overi ge postinstellingen ondergaan op 24 maart geen wijzigingen. Schiedam Peterleidster Mir jam Nobel verlaat De Jeugd- haven in de wijk Nieuwland. De reden is dat zij zwanger is en bovendien naar Nieu- werkerk aan den ÏJssel ver huist. hi het gebouw aan de Albarda- straat wordt dinsdag 21 maart een afscheidsreceptie gege ven, 's middags van vier tot zes uur. De opvolgster van Mirjam, die drieënhalf jaar in De Jeugd- haven heeft gewerkt, is nog niet bekend. o Henk de Boer thuis zittend voor een prach tige plant. Vlaardingen De afde ling Vlaardingen van de NVSH bestaat 25 jaar. Bestuurslid van de afdeling Henk de Boer vertelt over; NVSH-toen en NVSH- nu. „In de opricfetings- dagen hadden we „con sumptieve" leden, men sen die alleen maar ei genlijk lid van de NVSH waren om voor behoedmiddelen te ko pen. Elders in het land gebeurde dat in de begin beginjaren vijftig jaren .wel hier en daar bij een drogist onder de toonbank. Van een condoom-automaat had nog nooit iemand ge hoord. De NVSH bood voor partners, die aan geboortebe perking wilden doen, uitkom st. En nu? De problemen iiggen op sexueel gebied totaal anders. De nadruk van de midden zeventiger jaren ligt op het rollenpatroon van de man vrouw relatie. Met name het sexueel emanciperen van de vrouw. 25 jaar is de Nederlandse Ver eniging Voor Sexuele Hervor ming actief in de Vlaardingse regio. Hoewel morgen het zil veren feest pas gevierd wordt, was de officiële oprichtings- In Vlaardingen werden drie plekken verfraaid: wijk centrum Nieuwland, Van Gelderweg en Wijkpark Holy- Noord. Op de foto zijn kinderen essen rondom het wijkcentrum Nieuwland aan het planten. Honderden Chrissen, Sonja's, Henkie's. Mieke's en Japie's hebben gisteren een boom geplant tijdens de nationale boomplantdag. Scholieren van lagere scholen hebben her en der in het land de spade in de voormalig vochtige grond gestoken om de omgeving op te fleuren met een es, een eik, een iep. een struik of wat dies meer zij. Om tien uur gisterenochtend begonnen leerlingen van de hoogste klassen van de Vlaardingse Hogendorp- school. Rehobothschoo! en de Terpstraschool flink te „pe2en" om het wijkcentrum Nieuwland op le vrolijken met boompjes. Uitgedost in stoere kledij, flin ke laarzen staken de kinde ren de handen uit de mou wen om de heren van de plantsoenendienst bij wijze van spreken een lesje te le ren hoe een boom geplant moet worden. Twee dikke vrienden van de HogendorpschooJ Rob en Stanley slaagden er als eer sten in een es tussen twee palen neer te zetten. Hoewel de twee nog nooit met dit bijltje gehakt hadden hadden Stanley en Rob vol strekt geen moeite de schop door de kleffe klei te steken voor het graven van een gat. Trots haalden ze bij het berei ken van de juiste diepte de es met wortel op. Ambtenaar Hemelop van de plantsoenendienst hield een deskundig oogje in het 2eil bij het dichten van het gat rondom de wortels. Schoolkinderen zijn be zig het Park Kethel met groen te voorzien. datum 9 januari 1953. Daar voor hoorden de Vlaardingse leden trouwens bij de afdeling Rotterdam. In 1953 telde Vlaardingen 900 leden, waarvan 80 kernlid (min of meer actief) binnen de organisatie. De rest was louter en alleen verbonden met de NVSH, vanwege de eerder vermelde reden: voorbehoedmiddelen, die alleen via de NVSH zon der ingewikkelde fratsen te krijgen waren. Een club van voorhoede-men sen. zoals de NVSH zonder meer is, kan onderhevig zij21 aan golfbewegingen die de tand des tijds met zich mee brengt. Een voorbeeld van Henk de Boer: een jaar of vijf terug begonnen met het samenstel len vaneen „pornomap". Het liep storm op die mappen We brachten 2e net als andere leesmappen thuis bij de men sen. Voor zoiets krijg je geen hond meer. De taboe van bloot in boekjes is blijkbaar doorbroken, bij de sigaren- boer liggen ze op de toon bank. Men is niet meer nieuwsgierig en vrijwel nie mand heeft er nog belangstel ling voor. Porno-ayond Henk de Boer memoreert ooi- de porno-avonden die in hef begin van de jaren zeventig ir de Stadsgehoorzaal georgani seerd werden. Tijdens „lessen" werden part ners die met plannen liepen om in het huwelijksbootje te stappen voorbereid op de reis. Behoudens voorlichting op se xueel gebied, werden de cur sisten ook dikwijls gemaakt op juridische .aspecten van het huwelijk. Even een stap naar nu. De Boer; een soortgelijk probleem wordt nu eigenlijk ook weer behandeld. Twee mensen die- ongehuwd samenwonen (on geacht hetero- of homofiel), waarvan de één een huis ge kocht heeft. Stel je voor dat de eigenaar komt te overlij den de partner staat dan op straat. De NVSH heeft met behulp van een notaris een formule uitge dokterd. zodat de overblijver toch in dat huis kan blijven wonen. „De zaal zat barstens vol, vier- vijfhonderd man was geen bijzonderheid nu zou je (als de NVSH een porno-avond or ganiseert) de bezoekers op de vingers van één hand kunnen tellen". Het ledenaantal schommelde rond 3872 dan ook rond 3300. Daarna daalde het ledenaan tal tot de huidige 650. Een zelfde trend deed zich trou wens op landelijk niveau voor. Op dit moment stabili seert het ledenaantal. Een sprong terug in de tijd. Voorlichting over sexualiteit was in de vijftiger jaren voor namelijk gericht op de licha melijke kant ervan, een soort biologieles dus. Er werden ook wel films ge. draaid: een topper was de te kenfilm „Kringloop", die een beeld gaf van het gebeuren van coïtus tot zwangerschap. In 1959 trok deze film vier prop volle zalen in Mazanda. Een ander stuk Vlaardingse NVSH-romantiek: de zoge naamde „huwelijksschool" draaide zo tot 1959. Tien meter verder waren twee „dames" Monique en Moni que (volgens hun onderwij zer van de vijfde. Jan Stof- felen onafscheidbaar on danks dezelfde namen) bezig een iep te plaatsen. Volgens gfondwerkers Rob en Stanley leek het gepast om beide Monique's een handje te helpen. Maar daar wilden de meisjes niks van weten. Ze reageerden heel geëman cipeerd zo van: dat varken tje wassen we zelf wel, daar hebben we jullie niet voor nodig. Rob en Stanley konden niets anders doen dan beteuterd kijken. Voor het „graafwerk" werden schoppen gebruikt van de Bescherming Bevolking (kortweg BB). Het probleem was dat het eigenlijk geen echte spade waren. Maar goed een kniesoor dje daar op let. Tegelijkertijd begon in Schie dam de boomplantdag waar kinderen essen en wilgen op dezelfde vakkundige manier neerzetten in het in aanleg zijnde park Kethel. Kinde ren van basisscholen uit de buurt pakten de spade om er een boom in te zetten. In Maassluis kregen 536 bewo ners van eengezinswoningen in de Steendijkpolder geen boom, maar een struik, een heester, in de tuin. Wethouder Han van Humme- len gaf de eerste heester aan de familie Van Ommeren, Tinbergend reef 22. Dit om een officieel tintje aan de gemeentelijke geste te ge ven. Hieraan kwamen geen kinderen te pas. Nu maar wachten tot de zo mer doorbreekt, zodat de door de kinderen geplande bomen groen gaan uitlopen. Twee vrouwen veertig heren, de- meeste gestoken in blauw of grijzig kostuum. De Schie dam se ondernemers, althans, tien procent ervan. Aandach tig luisterend en om de haver klap grinnikend hoorden zij in Musis Sacrum een rondbui- kige heer aan, die, smakelijk wrijvend over zijn buik, de kwaliteit van de Schiedamse eetpaleizen prees. Mr.H. A. F. Velu belangrijkste voorlichter van de Nederlan- sche Middenstandsbank op het gebied van midden- en kleinbedrijf, had kort daar voor nog gegeten in het spe cialiteitenrestaurant op de hoek van Lange Haven en "Walvis straal, vlakbij „bow ling" mus is. „De beleveniswaarde in de Schiedamse middenstand* wordt weer belangrijker", zei hij. Je ziet het overal Tegen over de snelle haps en de oneetbare Wimpy-sputlen zie je steeds meer de bistro.s, de kwaliteit. De aandacht komt er weer voor kaasboer, war me bakker en sfeervolle boe tiek. De mensen blijven niet naar C&A gaan of naar het Zuidplein, want er is overca paciteit en dat gaan ze snap pen. Ze zien zelf ook wel, dat ze met een linnenkast vol nog steeds geen leuk jurkje heb ben voor een avondje uit. om dat de naaperij van de mode nog groter is dan de creativi teit. De middenstand, de on dernemers, zullen daarop moeten inspelen. Met een gro tere gevoeligheid moet de con sument worden benaderd, het accent hoeft niet meer te lig gen op prijsconcurrentie waardoor het de warenhuizen en supermarkten voor de wind ging, belangrijker is nu de persoonlijke aanpak, aan dacht voor kwaliteit en verfij ning van hetbestaan, voor geluk, affectie. Juist in de kleinschaligheid ligt de kracht van het midden- en kleinbe drijf'. Aan één stuk door. een uur lang, en een bescheiden ap plaus want een flink aantal aanwezige ondernemers vond, dat mr. Velu te optimistisch deed. „Kwaliteit", benadrukte de Am sterdammer, speciaal voor de verenigde Schiedamse onder nemers (VSO) naar de Lange Haven gekomen. „De bomen groeien niet tot aan de hemel. Er komen teveel auto's, teveel wegwerpgoederen, teveel in tellectuelen, teveel van alles, maar toch wil men die auto nog, hoelwel men er nergens meer naartoe kan. Dat blijft niet zo, dc bomen groeien echt niet tot aan de hemel, nou, en dan? Dan slaat het leven naar binnen. Die wereldburger van de tv gaat weer letten op sfeer, en daarvoor kunt u zor gen, u, ondernemer, niet door looneisen, maar door karak ter, daarin zit de winst". Een andere omgang met het personeel is daarbij noodza kelijk, meent Velu. „Geef een stuk verantwoordelijkheid aan uw verkoopster, zij moet de kennis hebben om op die momenten, dat de klant het juist nodig heeft, in te sprin gen, en laat het salaris daar naar zijn. Dat geeft u wel een klantenkring en bekendheid. Dat is ook nodig, omdat de totale toonbankbesteding af neemt. Er gaal steeds meer geld van het inkomen naar gezondheidszorg. vakantie, ieefkuil, gas, water en licht, dus het geld dat over de toon bank gaat, daar moet wat voor terugkomen. Als u daar voor zorgt, geeft dat trouwens ook veel meer 2in aan uw eigen bestaan, het is dan ieu- ker om zestig uur per week te werken zoals u en uw vrouw en uw gezin nu al doen". door Wil Visser 1958. Toen de vereniging mid dels reclamemedia er in de Stadsgehoorzaal op wilde wij. zen. dat er zo'n cursus (huwe lijksschool) bestond weigerde de directie de advertentie te draaien. Het toenmalige Luxor-filmthea- ter had geen „morele" bezwa ren. Die draaide hem wél. Zo ging dat toen. Voor De Boer heeft.de NVSH- Vlaardingen drie 'stadia ge kend. Eén: tot aan 1967, na de „bergrede" van Mary Zeiden- rust. Dat ook landelijk in vloed had op de vereniging. In de verlichte zestiger jaren lag het ook op de weg van dc- NVSH om maar eens heiligc- huisjes af te breken. Na die tijd moest sex bespreekbaar zijn en openlijk gezegd wor den: sex is lekker. Inmiddels mag dat. Nu is vol gens De Boer een tijd aange broken. waarin de sexuele re laties op een ander niveau doorgelicht worden. Daarbij komen eigentijdse pro blemen of niet problemen om de hoek kijken. Henk: randverschijnselen als pedofi lie komen nu aan bod. Wij stellen met klem, dat de rech ter alleen moet ingrijpen als iemand sexueel geweld ge bruikt. Hoe de maatschappij aankijkt tegen randverschijn selen. en wellicht ook nog te- gen homofilie, is een graad meter van hoe die maatschap pij it:: tolerant of niet? Een gegeven is dat het hoogste percentage leden in Holy woont. De enige verklaring die De Boer daarvoor heeft is dat er nogal wal gezinnen met kinderen wonen. De Boer heeft echter nog wel wat xritiek op de afdeling: dc- leder zijn binnen de vereni ging niet zo» erg actief. Dat is jammer. Misschien heeft da' te maken met het feit dat dc NVSH in feite een instituut is geivorden. 't Is ook best moge lijk dat dit een tijdsverschijn sel is. Politieke partijen kam pen ook met dit probleem Het enige wat eigenlijk goed floreert zijn feministen, vrou wencafés e.d. Hier hoeft trou wens geen vrouw lid van te zijn, dat gaat spontaan". Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan organiseert de afde ling morgen een feestavond in de Grote Zaal van Triangel, Fransenstraat 14. De toegang sprijs bedraagt 7,50 gulden, ook n iet-led en zijn welkom. Het homofiele cabaret Aar dige Jongens brengt het programma: als ze maar van mijn kinderen afblijven. Er is verder op de avond muziek. Schiedam Na een val in de binnenstad van Schiedam is de ll-jarige A. J. van der K. met een zware hersenschud ding opgenomen ïn het Ge meenteziekenhuis. Op het kruispunt van <le Broers- vest in de Huis te Riviereweg was de Schiedammer vqn zijn fiets gevallen toen zijn' afge broken remkabel tusseiKde spaken kwam. Avondje over neutronenbom Schiedam De KENml, die Ab Cools heeft gekozen als lij strekker voor de gemeente raadsverkiezingen in Schie-' dam, houdt vrijdagavond een discussie over de neutronen bom. Dat gebeurt in samenwerking met de KJB, de Kommunisti- sche Jongerenbeweging, in het gebouw van de Christelij- ke-Sociale Belangen aan de Lange Haven. Het avondje van de KENmi begint om acht uur. Volgens de Kommunistische Eenheidsbeweging Nederland (marxistisch-leninistisch) zelf kan deze avond worden ge zien als een nieuwe kijk op de neutronen oom. „Waarom pro beert de Sowj et-Unie het zo voor te doen, alsof alleen de Verenigde Staten zich voorbe reidt cp een nieuwe oorlog, terwijl de Sowjet-Unie zelf al les in het werk stelt om het oorlogspotentieel van Ameri ka te overtroeven? is één van de vragen die aan de orde komen. Lijsttrekker Cools overigens is ïn Schiedam op politiek ter rein volslagen onbekend. Hij woont in de binnenstad, op het Herenpad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3