,Er moeien geheime besluiten zijn genomen" De grootste aandeelhouder van Ylaardingra unmumnamu Niet voor iedereen een bungalow INSCB&UF Geheime besluiten over sluiting Gusto „Vechten tegen de bierkaai" JEUfflittH WOENSDAG 22 MAART 1978 Klaverjassen met het honderdjarige RN "jSg Radio gestolen Ruiten vernield Twee jaar voor autodiefstal Ambtenaren en Pasen Borrel in Vissershuis Inbrekers bekladden muur SsssL. ie nieuwe Peugeot 30§ lier. liparaamlsx Frapot dealer Hellingbaan bij de Dam Fïessendiefstal om statiegeld Motorrijder geschept Lunchen met Bach Piet Verhoeven: Verzamelen van oude waarde papieren, een nieuwe ontwikkeling Het honderdjarige Rotterdamsch Nieuwsblad organiseert op dinsdag 18 april in de glazen zaal van de Ahoy' hal een groot gratis kïaverjasconcours. De organisatie gebeurt m samenwerkt met de Skol Bierbrou werijen en de Nederlandse Kalverjas Federatie. Aanvang van het gebeuren om 2D.€0 uur. Aan dit grootse evenement zullen echter nog een aantal bestuur lijke zaken moeten worden geregeld. Daarom zal op donderdag 6 april om 20 00 uur in café-restaurant Engels een vergadering belegd, waarin men wil komen tot oprichting van een district Rotterdam van de Nederlandse Klaverjas Federatie. Leden van het hoofdbestuur zullen daar aanwezig zijn om inlichtingen te verschaffen en vragen te beantwoorden. Het bestuur van het NKF-distnct Den Haag hebben zich inmid dels bereid verklaard diensten en hulp aan te bieden bij de totstandkoming van een district Rotterdam, Het zit er dus m dat het RN-klaverjasconcours het eerste zal zijn dat onder auspiciën van een district Rotterdam zal worden gehouden. Nederlandse Klaverjas fcderatie Organiseert in samenwerking met het oplBapril 1978 m de glazen zaal van het AHOY' COMPLEX aanvang 20.00 uur. Gespeeld wctdt om de BBii SSësBökSBï en de Beschikbaar gestelde geldprijzen (t iQO,- cot 125, voor de 4 gcpiaaisiö paren Bovendien ontvangen do 1e lot en met 10e piiiswinnaars een doos Skol bie» De drie Des! geplaatste paren worden U'tgenooigd voor de Neder landse iinaiemmei Naam Adies Piaais Naam partner. Adres; Pi acts. deelname gratis inactmjllormulier zenden aan ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD Postbus 959 tt Rotterdam. De uitnodigingen worden u daarna toegestuurd meernieuwstserniet., Vervolg van voorpagina Van het alternatieve plan, waarmee Gusto-Schiedam met 700 arbeidsplaatsen zou kunnen voortbestaan, is Piet Schudelaro van de onderne mingsraad op de hoogte. Gis termiddag zei hij dat, om het plan te realiseren, een inves tering moet worden gedaan door de IHC van tegen de dertig miljoen gulden, „maar dan kunnen in Schiedam ook alle produkten van de wereld worden gemaakt". „Gusto krijgt steeds meer het stempel opgedrukt, dat bet zo'n ouwe rotwerf is, maar dat is larie," aldus Schudela ro. „Wij hebben een hoog gea vanceerde techniek, een grote vakmanschap en bovendien maakten we winst." Toch is er voor sommige afde lingen van de Schiedamse werf nog maar werk tot eind mei, en voor de hele Gusto zal het tegen de maand augustus zijn afgelopen, zeiden giste rochtend werknemers tijdens de personeelsvergadering te gen Dick Nas, die namens de vakfederatie een oproep deed om naar de Jaarbeurs in Ut recht te gaan, voor de mani festatie die morgenmiddag wordt gehouden. Nas raadde een bedrijfsbezet ting af, ai werd daarop wel aangedrongen vanuit de Vijf- kantgroep (een actiegroep binnen de Gusto) en ook door John Dettmeijer, kandidaat- raadslid voor de CPN. Nas: „Wij moeten ons kruit niet verschieten, met meteen ons zwaarste geschut in stelling brengen.. Donderdag zal aan de kamerleden een acte van verweer worden aangeboden, laat het parlement maar even de kans om het kabinet aan te pakken. Het miljard, dat nu in RSV. IHC en VMF-Stork wordt gepompt, moet beteke nen dat arbeidsplaatsen wor den behouden, onder controle van de gemeenschap, en dat 2a 1 een bijzonder moeizaam karwei worden. Dit groteske spel van de regering moet op juiste wij2e worden terugge speeld, weloverwogen, want het kan wel een poging zijn van dit rechtse kabinet om de vakbeweging te pletter te la ten lopen". Hypocriet noemt de NVV-dis- trictsbestuurder de uitspraak van minister van sociale za ken prof. dr. Wil Albeda, dat de overheidstoezegging van een miljard de grootste naoorlogse steunmaatregel aan het bedrijfsleven is. „Als je dat tegen het licht van de komende verkiezingen moet zien, is dat volksverlak - kerij, en alleszins bedroevend Het is juist het grootste mas sa-ontslag sinds de oorlog!" Nas memoreerde een onlangs verschenen artikel m de WIK. een vakbondsblad, waarin de regering en de grote scheeps- bouwconcerns een chantage- pohtiek werd verweten. Vol gens Nas was dat schrijven aanleiding voor de raad van bestuur van IHC om een kort geding of proces wegens smaad te overwegen. „Er moeten wel geheime besluiten zijn genomen, een andere ver klaring is er met om op zo'n onbeschofte manier vooruit te lopen op de hoorzitting van de vaste kamercommissie voor economische zaken over de scheepsbouw," werd tijdens de discussie met Gusto-werk nemers geopperd. „Een laatste middel om Gusto te redden is een gijzeling van de raad van bestuur van IHC," grapte Dick Nas In de kantine van Gusto, waar het personeel zich verzameld had, 5teeg een luid gejuich op. Schiedam vermoedt in brief aan minister: ,Rijk geeft alleen onze werf geen steun meer' Op dinsdag 10 januari van dit jaar onthulde onze krant, dat de gemeente Schiedam in een brief aan de betrokken minister de vrees uitsprak dat over de toekomst van Gusto in het geheim zou worden overlegd. Dat vermoeden werd ook gisteren in de kantine van de werf uitgesproken. Van Tilhorg over Kft' 19 Cor van Tilborg, nummer twee op de Schiedamse WD-Iijst, moet het moei lijk hebben waar het gaat om rijksweg 13. Als gemeen teraadslid en Schiedammer verfoeit hij die weg, maar hij is ook lid van een po'i- tieke partij die steeds vaker de klemtoon legt op de noodzaak van aanleg ervan. Zo ook vorige week. Tijdens de WD-instuif in zaal Irene had Van Tilborg. de dertigjarige kandidaat-wet houder voor ruimtelijke or dening als er een afspiege lingscollege zou komen, ge boeid staan luisteren naar partijgenoten die de „dorp spolitiek" ontgroeid 2ijn, El- ly Coenen uit Maassluis en Pol de Beer uit Vlaardingen, werkzaam m respectievelijk provinciale staten en de Tweede Kamer Beiden had den voor rijksweg 19 een vurig pleidooi gehouden En Van Ttlborg vond dat niet leuk „Ik krijg er een beetje een machteloos gevoel van", zei hij later „Ik heb zo het idee dat het allang een bekeken zaak is, en dat het tegenhou den van die rijksweg vech ten tegen de bierkaai is Ook Cor van Tilborg wU Mid den-Delfland vrijwaren van een verkeersader, die het poldergebied zou doorsnij den Vlaardmgen De commissie stadsontwikkeling heeft beslo ten de bewoners van premie- woningen in Holy-noord als gegadigden uit te sluiten voor de te bouwen bungalows in die buurt De commissieleden stellen, dat de premie-huis-be- woners hun wornng indertijd hebben kunnen verwerven dankzij subsidies van de over heid Bovendien profiteren de bewoner/eigenaren van de forse prijsstijging van hun huis waarmee zij duidelijk ka pitaalkrachtig zijn geworden, zo redeneren de commissiele den En dankzij die prijsont wikkeling van hun premie-wo- mng zouden de bewoners naar de bungalows kunnen „doorstromen", hetgeen met de bedoeling is Inmiddels hebben zich reeds honderdtachtig personen voor de te bouwen woningen inge schreven. Voor toewijzing ko men in aanmerking Vlaar- dmgse ingezetenen, die ten minste een jaar hier wonen, dan wel kunnen aantonen in de Rij nmondgemeen ten te werken en met-Vlaardmgers, die in deze gemeente werken De bouwgrond, ate door de gemeente m erfpacht wordt gegeven, is overigens opmer kelijk laag in kosten, zo ver klaarde wethouder Bas Goud- naan Voor de Vlaardingse prijs van 245 gulden per vier kante meter bedraagt de erf pacht net boven de twintig gulden, tegen 413 gulden en 37 gulden erfpacht in Schiedam Hoek van Holland Dieven hebben van het Hoekse kam peerterrein een transistorra dio, een casetterecorder, twee luidsprekerboxen en minia tuur koperen artikelen ont vreemd. De politie stelt een onderzoek Hoek van Holland Op een van de volkstuincomplexen langs de spoorbaan tussen Hoek van Holland en Maas sluis hebben onbekenden ver nielingen aangericht aan een piantenkasje van L v. E. uit De Hoek. Diverse ruiten sneuvelden. Bij een tuinderij aan de Nieuw- Jandsedijk werden bij de tuin der T. v. d. Wacht ruiten inge gooid van warenhuizen. De tuinder heeft aangifte gedaan bij de politie. De Haagse rechtbank heeft een 37-jarige autohandelaar uit Schiedam veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest inzake autodiefstal. Voor zo ver bekend is hij betrokken geweest bij plegen van auto diefstallen in verschillende plaatsen van ons land, zoals in Vlaardmgen, Alphen a/d Rijn, Rijswijk en Wassenaar. De gestolen wagens zouden door de Schiedammer zijn omgebouwd en voorzien van valse kentekens en chassis nummers Op de zitting ont kende de autohandelaar, dat hij sloopauto's zou hebben verkocht aan een koopman uit Limburg die dan de verde re handelingen zou hebben verricht De Limburger ont kende dat echter De officier stelde dat iemand die kort na een diefstal in het bezit is van de gestolen waar. beschouwd wordt de diefstal zelf te hebben gepleegd De eis luidde eveneens twee jaar gevangenisstraf Volgens de officier zou het om totaal 130 gestolen auto's gaan Schiedam De gemeentelijke kantoren en bureaus zijn op Goede Vrijdag normaal geo pend Op paasmaandag zijn ze echter gesloten Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat zal op beide paas dagen geopend zijn als op zondag,, van 12.30 tot 17 00 uur De openbare bibliotheken zijn op de avond van Goede Vrij dag gesloten De reinigings dienst komt op paasmaandag het huisvuil niet ophalen. Wel op donderdag 30 maart De weekmarkt tn de binnenstad gaat gewoon door Hoek van Holland Het Her man Vissershuis in Hoek van Holland wil een ontheffing van de drank- en horecawet, zodat in de recreatiezaal en de biljartkamer alkobolhou- dende dranken verkocht kun nen worden. De Stichting Humamtas m Rot terdam heeft namens het Her man Vissershuis een aan vraag hiervoor ingediend bij het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid Het dagelijks bestuur van de Hoekse dee (gemeenteraad staat achter de aanvraag Schiedam Bij een in aanbouw zijnd pand aan de Van Heek straat hebben inbrekers met menie een muur beklad Meegenomen werden een hand- slijpmachine, tap mach me, electrische handboor en nog wat gereedschap De waarde van de ontvreemde spullen bedraagt 2000 gulden Direc teur J F (54) heeft hiervoor aangifte gedaan bij de politie Ook de christelijke scholenge meenschap Schieland werd door inbrekers bezocht Uit de school verdween daarbij 190 gulden. ADVERTENTIE *.inBfeih<Aen«iij;cl L'l Vierdingen tekWn Uit - t,?jl*i" AJIORÏÜiK ftlN, Voor inval kien: Schiedam Eindelijk gaat de gemeente iets doen met een voorstel van bewonersveren;- ging Schiedam-Centrum en de werkgroep wonen en leven m Nieuwland, dat 4 mei vorig jaar is gedaan. De twee groe pen wezen op de toen nieuwe situatie op de hoek van Ketel straat, Zijlstraat en Dam en meldden dal een zogenaamde luie trap, die daar door ge meentewerken was aangelegd, veel fietsers en bromfietsers bleek uit te nodigen tot een snelle rit-naar beneden. Voor al voor invaliden leek die ta melijk steile helling niet ge schikt. Daarom komt vanavond in de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning een voorstel op tafel om tussen Dam en Ketelstraat een goede hellingbaan voor invaliden aan te leggen, zoals ook is aangebracht bij de Kip- penbrug over de Nieuwe Ha ven. Kosten worden geraamd- op 6500 gulden. Volgens de bewonersveremgmg en de werkgroep komt dat de verbinding tussen Nieuwland en het Centrum ten goede. Schiedam Achterveertig lege flessen Coca Cola en evenveel lege flessen 7-Up zijn gestolen bij Dirk III aan de 's-Graven- landseweg. De flessen stonden voor ze wer den weggenomen in acht krat ten voor de winkel De politie vermoedt dat kinderen ze hebben meegenomen om sta tiegeld te bemachtigen. Schiedam Na een botsing in Nieuwland is de 18-jarige A.G.M. van der L met een gebroken rechterbeen opgeno men in het Gemeentezieken huis. De plaatwerker had op zijn Du- kati-motor bij het kruispunt van de Parkweg en de Burge meester Honnerlage Grete- laan geen voorrang gekregen van een auto. bestuurd door de 22-jarige dakbedekker M.E., eveneens uit Schiedam Vlaardingen In de Grote Kerk te Vlaardingen aan de Markt geeft Aad Zoutendijk donderdag van 12.45 tot 13.15 uur zijn gebruikelijke orgel- lunchconcert. Hij zal werken van J. S. Bach ten gehore brengen. Wie het ooit in zijn hoofd haalde om postzegels te gaan verzamelen, zal wel nooit te achterhalen zijn. Wat in het klein als verzameltrend begon, groeide na verloop van jaren uit tot wellicht de grootste handel buiten de officiële valutamarkten om. Een opmerkelijke zaak eigenlijk, zo'n handel in totaal waardeloze papiertjes. Hebben munten naast de verzamelwaarde nog de waarde van het metaal, bij postzegels gaat dat niet op. De kosten voor fabricage van een zegel kan worden verwaarloosd. Lijm, papier en het prentje kosten haast niets. En toch.het is bekend, dat de afwezigheid van één tandje van een zegel tot verlies van tientallen guldens kan lijden De postzegelmarkt is een handel op zich geworden. Evenmin onbekend is, dat een goede verzameling als de beste belegging kan worden beschouwd. En het eind daarvan is voorlopig mei in zicht. Een nieuwe verzameltrend lijkt zich te ontwikkelen. Beleggers opgelet* De verzameling van oude waardepapieren. Zij worden steeds meer gevraagd. In Nederland bevinden we ons met deze trend nog in het beginstadium. We moeten er dus nü bfj 2ijn. In West-Duitsland heeft de handel in oude aandelen zich reeds ontwikkeld. Daar zijn al zo'n vijfentwintig belangrijke handelaren op de markt actief, tegen één of twee in ons land. Onze oosterburen zijn op dat terrein toonaangevend in de wereld, daar worden al leuke prijzen gemaakt De bedragen lopen er fors op Een echte markt, te vergelijken met die voor postzegels is er nog met. Wat tot nu toe in de verzameihandel circuleert is slechts een fractie van een grote voorraad, die verborgen ligt in bank kluizen of op stoffige zolders. Het zijn de papieren uit grootva ders geldkist waar schamper om gelachen werd: opa's financiéle avontuur, even kansloos als een lot uit de loterij. Met een verzameling van zo'n achthonderd stuks mag Piet Verhoeven zich met recht de grootste aandeelhouder noe men, die m Vlaardingen rond loopt. Een rijke Piet kan hij zich echter met noemen. Hij is m het bezit van waardeloze waardepapieren, van failliet verklaarde- of gefusioneerde bedrijven en van bedrijven, die met name in de Oost bloklanden door de overhe den werden genationaliseerd. Als verzamelaar behoort Piet Verhoeven wel tot de grote jongens van Nederland. Van hem kunnen we cynisch vast stellen, dat hij lacht in tijden van economische terugval, ge paard met sluitingen van be drijven. Zijn waardepapieren komen van all over the world. De oudste stamt uit 1797, een certificaat van het Provinciaal Bestuur van Holland, uitgege ven in Schiedam. Piet Verhoeve begon zijn verza meling naar aanleiding van een artikeltje, dat hij vorig jaar m bet maandblad Succes had gelezen. Het geluk kruiste hem op 2ijn pad: via een fami lielid kwam Verhoeve ai gauw aan een imposante verzame ling, afkomstig van overlede nen zonder erfgenamen, die dergelijke papieren nog had den bewaard. Nu is hij een trouw bezoeker van veiling De Zon, die drie maal per jaar een beurs houdt „Het clubje daar is maar klein", zegt Verhoeven, „met zo'n vijftien kleine en vijf grote verzamelaars. Van daar dat we de prijzen mees tal vooraf met elkaar afspre ken om niet tijdens de veiling tegen elkaar op te moeten bie den. Interessant zijn oude Duitse en Chinese aandelen", legt hij uit terwijl hij er tien tallen van laat zien. „Vooral die met een mooie afbeelding d'r op doen het goed". En zoals uit zijn verzameling blijkt, zijn dat er nogal wat. Aandelen, kunstwerkjes op zich met de meest prachtige illustraties, tekeningen en fo to's,-vooral die van vóór de eeuwwisseling. De Amerika nen konden er ook wat van. Door Chris van Bremen zo blijk uit Verhoevens verza meling. Zo heeft hij tal van aandelen van de vele particu liere spoorwegmaatschappij en, die de Verenigde Staten, vooral vroeger, rijk waren. „Net zoals bij postzegels zijn er al mensen, die aandelen ver zamelen afhankelijk van de illustratie", legt Verhoeven uit. „Die met een trein erop bijvoorbeeld, zijn erg popu lair". „De prijzen zijn in het algemeen nog sterk afhankelijk voor wat de gek ervoor geeft Mijn verzameling is dus niet bij benadering m geld te schat ten. Zo had ik een aandeel met een waarde van rond de vijfentwintig gulden. Later kreeg ik er nog tien andere te pakken. Reken dan maar niet, Piet Verhoeven, lachen in tijden van economische terug val dat ik voor al die papieren die prijs kan maken. Het aantal verzamelaars is daar gewoon nog te klein voor, hooguit honderd in Nederland. In Duitsland ligt het allemaal an ders. Daar werd twee maan den geleden al een aandeel uit 1372 van een dierentuin ver handeld voor elfhonderd mark". Als het dus om de centen gaat, hoopt Piet Verhoeven natuur lijk wel op een spectaculaire en speculatieve ontwikkeling op dit gebied. En daar komt nog bij, dat de hoop van ve len, dat hun waardeloze aan delen ooit nog eens worden uitbetaald, niet helemaal on gegrond is. Zo besloten de Poolse en Hongaarse regerin gen nog niet lang geleden tot het uitbetalen van obligaties uit de jaren twintig. Hoeveel obligaties er in omloop zijn, is niet bekend, men vermoedt dat het toch wel om enkele miljoenen gaat. Zo zijn er ook, die wachten met hun Russische waardepapieren, hopend dat zij ooit worden uitbetaald. Verhoeven: „Daar geloof ik niet in Na de revolutie in 1917 verklaarde Rusland alle obli gaties waardeloos. Kleine spaarders in Nederland zijn daarmee te gronde gegaan. Er waren miljardenbedragen mee gemoeid. Als de Sovjet Unie dat gaat uitbetalen kan ze wel inpakken". Piet Verhoeven blijft wat dat betreft met beide benen op de grond staan en niet meer dan een verzamelaar. En dat kan al leuke dingen genoeg ople veren, zo blijkt uit een kran tenbericht van vorig jaar waarin wordt gemeld, dat een aandeel van Playboy met een blote juf d'r op al honderd gulden oplevert. En naast ver zamelobject of geldbelegging kunnen de waardepapieren ook gebruikt worden als origi neel geschenk, als reclamema teriaal of wanddecoratie, zo luidt een suggestie van het blad Succes. Het is maar dat u het weet. Kijk daarom eens op zolder of in opa's geldkist. En dan met lachen om wat u daar in aan treft. e Het finan ciële avon tuur uit opa's geldkist, een lacher, maar met voor ver zamelaars

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3