Busbaan blijft gesloten S- 3] l c dam ligt niet va:' .lier van ral ettengoi 1 Restauratie pand Markt/ Kerksteeg VOP en gemeente neg steeds in ongewisse Uit en thuis Buit ruim 10 miEe: Inbrekers bij Musis getipt? Geen protesten: CDA-jongeren fel tegen kandidatenlijst PROTEST TEGEN AUDIO-VISUELE PRESENTATIE OP 18 MEI VOORT ZETTING VAN DE ZAAK Legerartsen bij sportkeuring Gemeentebestuur Vlaardingen Kosten bijna negen ton Taverne lijstaanvoerder Politie zoekt getuigen: Overleden na ongeval op zebra Kom langs op de Avanti JttCi 1 Si. Vrijdag 24 maart 1978 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD I03de jaargang no. 26053 -6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De wijkver- eniging Vettenoordsepol- der, alsmede de gemeente Vlaardingen weten nog steeds niet waar zij aan toe zijn. De gisteren be gonnen zitting van de al- deling rechtspraak van de Raad van State is niet afgesloten en derhalve verdaagd tot 18 mei. „Een gunstig teken voor ons", verklaarde Piet Solleveld, een der leden van de wijk- vereniging. „Ze maken weinig kans, dacht ik", zo stelde later op de dag mr. P. C. Franken, de juri disch adviseur van de ge meente Vlaardingen. De feiten waar het hier om gaat zijn bekend. In de nacht van 4 op 5 november 1976 nam de gemeenteraad het inmiddels beroemde'beruchte Aktieplan Vettenoordsepolder aan. Zon der hoofdelijke stemming, op één belangrijk punt na. Dat punt betrof het gefaseerd ver vangen van een aantal oude panden door nieuw te bouwen woningen in diezelfde wijk. Het werd tenslotte aangeno men met 16 stemmen van de 37 stemmen tegen. De VOP ging uiteindelijk tegen het besluit van de gemeente raad in beroep bij de Raad van State en pas gisteren - zestien maanden later - werd de „kwestie VOP" behandeld, echter slechts gedeeltelijk. De talloze Voppers, die als harin gen in een ton m het veei te kleine rechtzaallje zaten, moe ten hun geduld opzouten. Ge zegd dient te worden dat de wijkveremging veel werk heeft gemaakt van haar ver dediging, zowel juridisch in de persoon van mevrouw Mr H. H. Kronenberg, als m de gloedvolle pleidooien van Joost Kühne. Verder werd aan de leden van de afdeling rechtspraak tot verontwaardi ging van mr. Franken een au- dio-visuele presentatie ver toond. De gemeentejunst heeft tegen deze presentatie geprotesteerd. In zijn pleidooi vocht iiij op strikt formele en zakelijke gronden de beschuldigingen van de wijkvereniging aan. Zijns inziens is het Aktieplan tot stand gekomen met vol doende inspraak van alle be trokkenen. „Het is niet waar", zo zei de heer Franken onder meer, „dat de raad onzorgvul dig heeft gehandeld. Tot twee maal toe zijn alle argumenten voor en tegen de sloop van de betrokken panden gewogen". Domper tfog voor dat de zitting begon stelde de voorzitter van de afdeling rechtspraak dat de actievoerders uit de VOP wei nig kans maken. Deze had dit geconcludeerd na bestudering van alle stukken. Ondanks de ze morele domper bestreed mr. Kronenburg het raadsbe sluit op een aantal punten. Dat gold bijvoorbeeld de kwestie van het bestemmings plan, of beter het ontbreken ervan. Het Aktieplan is zo verstrekkend en de gevolgen zo ingrijpend dat het Aktie plan in wezen meer is dan een bestemmingsplan. Mr. Franken verklaarde echter in zijn betoog dat de gemeen te desondanks heeft besloten alsnog een ontwerpbestem- mingsplan te laten maken en heeft daartoe opdracht ver strekt aan haar externe pro ject-coördinator. Deze heeft inmiddels beloofd dit bestem mingsplan binnen vier weken klaar te hebben. Volgens mr. Franken kon de opdracht tot het maken van een ontwerp-bestemmings- plan niet eerder worden gege ven vanwege het ontbreken van bepaalde gegevens. Hoe alles tenslotte zal aflopen, valt bij benadering nog niet te zeggen. De definitieve beslis sing valt pas vele weken na de voortzetting van de zitting, en dat is pas op 18 mei. VOP'ers tn totaal 34, stappen vol goede moed naar de gereedstaande bus die hen naar Den Haag zal brengen. Vlaardingen De busbaan aan de Korhoenlaan blijft voor alle verkeer gesloten. Dit schrijft de PvdA-fractie aan het actiecomi té Anti-busbaan, dat zoals bekend grote bezwaren heeft tegen bet feit, dat geen ander verkeer van de weg gebruik mag maken. Hiermee trekt de PvdA een eer der gedane toezegging in, na melijk de bereidheid de Kor hoenlaan voor een proef- en onderzoekperiode open te stellen. Het Anti-busbaan co mité stelde namelijk in een gesprek met de PvdA, dat de argumenten dat bij de open stelling van de betreffende weg automobilisten veelvuldig gebruik zullen maken van sluiproutes door Holy-zuid, al leen bard te maken zijn met cijfers. Een onderzoek daarin kan, zo meent de actiegroep. Hoek van Holland Het be stuur van de Hoekse Sport Vereniging (HSV) heeft het dagelijks bestuur van de deel- gemeenteraad via de commis sie sport en recreatie ge vraagd de mogelijkheid te on derzoeken om legerartsen in te schakelen bij de sportkeu ring. Volgens het HSV-bestuur wordt die mogelijkheid in andere plaatsen geboden. Twee Hoekse huisartsen verrichten regelmatig sportkeuringen, maar volgens HSV gebeurt dat alleen bij kinderen tot en. met twaalf jaar, zodat deze niet buiten de deelgemeente behoeven te gaan. De meeste keuringen van HSV-leden vin den echter in Naaldwijk plaats en. dat wordt als be zwaarlijk ervaren. Vandaar het verzoek om legerartsen. Vlaardingen Tijdens het gis termiddag gehouden spoedde bat over de maatregelen die de regering wil nemen om de zware industrie en de scheepsbouw weer gezond te maken, heeft het gemeentebe stuur van Vlaardingen een te legram aan de Tweede Kamer gestuurd. In dit telegram dringt het er bij de Kamer op aan aansluiting van de werf Gusto te voorkomen. Zoals bekend wil de regertng bijna miljard gulden in de zware industrie en de scheepsbouw pompen. On danks deze financiële over heidssteun zou dit inhouden dat tweeduizend arbeidsplaat sen verloren gaan en dat on dermeer de werf Gusto in Schiedam haar poorten moet sluiten. alleen maar worden ingesteld bij heropening, van de bus baan, hetgeen door de PvdA en wethouder Bas Goudriaan werd toegegeven. De PvdA stelt nu voor een on derzoek in te stellen na. de realisering van de Europabou levard bij een afgesloten Kor hoenlaan waarbij tevens dui delijk wordt wat de invloed van de boulevard is op de verkeersbewegingen. Uit een door de actiegroep te houden enquête kan dan blijken of de verkeersbewegingen op de Korhoenlaan gering zijn, ver volgt de brief. „Dan zijn er voor ons volstrekt geen rede nen aanwezig om ons huidige standpunt te handhaven". Door middel van de aanleg van goede fietspaden zal vol gens de PvdA toch aan. de bezwaren van het comité tege moet worden gekomen. Schiedam De buit bij de inbraak in Musis Sacrum be draagt een dikke 10-000 gul den. Men vermoedt dat de onbekenden die dit week einde het bowlingcentrum aan de Lange Haven binnen kwamen zijn getipt door een personeelslid. Door de nog onbekende daderis) zijn geldkistjes weggehaald die volgens aandeelhouder D. J. Kreuger slechts enkelen wisten te staan. Het verdwij nen van de opbrengst van vrijdag en zaterdag is voor het bedrijf in de binnenstad een fikse strop. De besloten vennootschap is namelijk niet tegen inbraak verzekerd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Van de personeel sleden zijn door de recherche reeds vingerafdrukken geno men. Volgens hoofdinspecteur Peter Broeders is dat echter een routine-kwestie. .Herhaling zullen we voorko men door geen geld meer ach ter te laten", vertelde Kreuger gistermiddag. Schiedam Over het plan van de NAVO om rond Rotterdam lucht doelraketten op te stel len Iijgt men in Schie dam niet wakker. Hoe wel mogelijk ook in Schiedam een gedeelte komt van die verdedi gingsgordel piekert het gemeentebestuur er nog niet over om te protesteren bij de mi nister van defensie. Het voorbeeld van burge meester en wethouders in de Maasstad en het Ge west Rotterdam van de PvdA, die dat inmiddels wel hebben gedaan, volgt men voorlopig niet. Heel even is de zaak onlangs aangestipt in de vergade ring van de raadscommis sie voor algemene en be stuurlijke zaken. Op voor stel van de voorzitter, bur- Het historische pand aan :de Markt/Kerksteeg wordt binnenkort in oude glorie hersteld. Schiedam - CDA-]ijstaanvoerder voor de gemeenteraadsverkiezin gen is toch Riet Taverne geworden, öp de tweede plaats van de kandidatenlijst staat Siern Rosman, op de derde plaats gevolgd door Piet Fooi. Tegen de gisteravond bekend gemaakte lijst ageert het Christen Democratisch Jongeren Appél fel. Men vindt dat het comité dat de lijst heeft samengesteld geen rekening heeft gehouden met de jongeren. En dat terwijl de plaatselijk voorzitter gisteravond nog op de ledenvergadering zei dat verjonging van de partij om meerdere redenen noodzakelijk wordt geacht. De jongeren heb ben reeds aangekondigd dat rij een campagne gaan opzetten waarin wordt opgeroepen een voorkeursstem uit le brengen. Het eerste deel van de CDA-lijst riet er verder als volgt uit: 4) Els Hellwig-Kuipers, 5) Piet Roosen, 6) Rein van Raai te, 7) Jan de Koning, 8) mevrouw M. C. van Lambalgen-Brouwer, 9) Aad van Lingen, 10) L. Snel, 11) Ad Sonneveld, 12) mevrouw Dries-Wil- lemse, 13) Cees Lansbergen. 14) Hans Valkenburg, de hoogst geplaatste CDAJ-er, 15) Frans de Groof Vlaardingen Wederom wordt er een historisch pand in Vlaar dingen gerestaureerd. Wethouder Bas Goudriaan zal maandag 3 april de officiële bouwstarthandeling voor de verbouwing en, restauratie van het pand Markt 4M3/Kerksteeg 6 verrichten. De kosten zijn geraamd op ongeveer 860.000 gulden. Dit bedrag zal door de gemeente gefinancierd worden uit de speciale pot voor stadsherstel. In dit kader is ook het pandje Oosthavenkade 8/8a gerestau reerd, waarin waarschijnlijk over enige maanden een de pendance van de Rijnmond Artotheek wordt onderge bracht. Het pand aan de Markt, dat nu in eigendom is van de ge meente, moet voor 1791 zijn gebouwd, omdat het gemeen tearchief van Vlaardingen over de verkoopacte beschikt waaruit blijkt dat de predi kant H. Vierkant het pand in dat jaar heeft gekocht In 1805 werd het voor 2700 gulden gekocht door notaris P. Ver- kade. In 1897 bij een splitsing krijgt het gebouw ongeveer haar huidige aanzien. Deze eeuw is het onder andere een onderkomen gev/eest voor een postzegelhandelaar, de Valks kredietbank en de muziek school van de stadsbeiaardier Cor Don. Na de restauratie, die ongeveer een jaar in beslag neemt, wordt het pand door de ge meente verhuurd aan de gra fisch ontwerper, de heer J. Groen- Andere nog op stapel staande stadsherstelprojecten rijn bij voorbeeld de restauratie/ver- vangende nieuwbouw van de pandjes aan de Hoogstraat; afbraak van de bebouwing Markt/MaassluisedijWZomer- straaf waar vroeger carrosse- riebedrijf Van der Horst was gevestigd, gevolgd door nieuwbouw bestaande uit winkels en woningen met ga rages; bouw van acht dijkwo ningen aan de Kortedijk en restauratie van woningen aan de Schoolstraat gemeester Arie Lems, wachten echter de raadsle den nog af. CPN-wethouder Eef Colle heeft zoals bekend wel ritting genomen in een protest-comi té, dat onlangs is opgericht en dat van mening is dat door een dergelijke verdedigings gordel in Rijnmond een le vensgevaarlijke situatie zou ontstaan. Verontwaardigd is het comité, het Rotterdamse college en het PvdA-gewest over het feit dat het gemeen tebestuur en dus de bevol king buiten de plannen is gehouden en derhalve geen medezeggenschap heeft ge had. Over die verontwaardiging zegt WD-fractievoorritter Gerard Verhulsdonk: „De partij van de arbeid is altijd gauw onge rust als het gaat om schiet tuig. In de fractie hebben wij nog geen standpunt bepaald. Ik kan er dus eigenlijk nog niets van zeggen. Maar die rakeltengordel is voor de ver dediging en dat lijkt me geen vies woord." De plaatselijke PvdA heeft er ook nog niet over gepraat Fractievoorzitter dr. Joop de Jong gistermiddag: „Zelf weet ik er weinig van. Ér is ook nog geen overleg over ge weest Ik sluit het echter niet uit dat dat nog gaat gebeuren en er ook van ons een motie komt De PPR is tegen de in het ge heim gemaakte plannen. Raadslid Herman Noorde- graaf: „Fervent tegen zelfs. Dat zou ik in dit geval ook rijn als het ging om een plaats buiten Schiedam. Maar juist in Rijnmond Hs ook nog een streek waar veel mensen wo nen en leven. Het is echter vooralsnog niet mijn bedoe ling om over deze zaak een notitie te maken." Schiedam Aan de verwondin gen van het ongeval dat woensdagavond plaatsvond op de Burgemeester van Haa- renlaan is de 81-jarige B. II- mer overleden. De Schiedammer was om kwart over negen op de zebra bij de Ch. Th. Storkstraat geschept door een auto. Met hersenlet sel en enkele breuken moest de voetganger naar het Ge meenteziekenhuis worden ge bracht Enige uren later be zweek de man aan deze ver wondingen. De tweede voetganger die door de auto op het zebrapad werd aangereden liep een gebroken heup en een hersenschudding op. Deze 85-jarige Schiedam mer D.T. van der L. is daar voor opgenomen in het Ge meenteziekenhuis. De bestuurder van de wagen, de 26-jarige Schiedammer R. C„ heeft de politie verteld dat de twee bejaarden plotseling het zebrapad optiepen, toen hij daar nog maar tien meter vandaan was. De politie is op zoek naar getui gen van het tragische gebeu ren. Iedereen die over het on geval in Nieuwland inlichtin gen kan geven wordt verzocht kontakt op te nemen met het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat, telefoon 260760. [advertenties] VOOR LETTERS ZELFKLEVEND OF KUNSTSTOF 3 OSMAN LETTERS TEL. 258550 Voorlichting over Rijnreizen. Dat wordt voor u (en uw kennissen) een leuk uitje. Op het programma staan o.a. een kleurrijke diavertoning met geluid, informatie over de nieuwe vakanties '78 enz. Zaterdag 25 maart bent u van 10.00 tot 16.00 uur van harte welkom op de Avanti. In de Nieuwe haven te Schiedam! rü 'f?;! U bent bij deze uitgenodigd. Welkom aan boord, da koffie is vers gezet. Kjrikade^Ambem, ,v telefoon £85-452805:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 1