Midden- Delfland wacht op reconstructiecommissie i Sla op poo drie meter hoo^f Blokje rond, Behoefte in stadsbus Inbraak in woning Brandweer redt auto Inbreker betrapt Brommer ontvreemd en weer terug Winkeldiefj es laden kist vol Jeugdige vandalen 1 ft SIGNALEMENT: Op IVT in Wageningen kan bijna alles Huurders veroordeeld door kantonrechter WOENSDAG 29 MAART 1978 VD/SC/WW 3 De kwestie Midden-Delf land kwam in woelige tijden op Haagse agen da's. De reconstructie wet voor het polderge bied kwam te midden van verhitte abortusde batten door de Tweede Kamer. De bekrachti ging ervan in de Eerste Kamer ging vrijwel ge paard met de val van het kabinet-Den Uyl. Dat is al een goed jaar geleden. Sindsdien is het stil, niet op Vlaardingen Tegen een Rot terdamse buspassagier is pro ces verbaal opgemaakt. Dit omdat de 18-jarige T. T. in een TER-bus toen deze onder het Liesveld via duct in Vlaar dingen stond, zijn behoefte deed. De man weigerde de rommel op te ruimen. Vlaardingen Onbekenden hebben ingebroken in een wo ning aan de Stationsstraat in Vlaardingen. De bewoners misten hun geluidsappara tuur, grammofoonplaten en geld ter waarde van tweedui zend gulden. De breekschade bedraagt honderd gulden. Hoek van Holland De Hoekse brandweer is op eerste paas dag uitgerukt om een auto te redden. De 19-jarige Duitser L.V. was met zijn personenau to het strand opgereden. Op. een gegeven moment kwam hij in het zand vast te zitten terwijl de vloed opkwam. De brandweer kwam net op tijd. De wagen stond al gedeelte lijk onder water toen ze de wagen kon wegslepen. Hoek van Holland Tijdens een nachtelijke surveillance hebben politieagenten de 24- jarige J. H. B. uit Hoek van Holland aangehouden. De man liep over de Strandweg en had een hoeveelheid goede ren bij zich. Hij bekende het snoepgoed, sigaretten en. der- gelijken uit een van de strand tenten te hebben ontvreemd. De politie maakte proces ver baai op. Hoek van Holland Bij het voetbalveld kwam de 22-jari- ge A.N uit de Hoek tot de ontdekking, dat zijn bromfiets was verdwenen. Later bleek, dat twee jongens van negen jaar oud zich over het voer tuig, dat niet op slot stond, hadden ontfermd met de be doeling er een crossbrommer van te maken. Na een stevige reprimande zond de politie de knapen naar huis. De eige naar van de brommer werd geadviseerd zijn tweewieler voortaan op slot te zetten, Schiedam Vier winkeldiefjes zijn betrapt en voor verhoor op het hoofdbureau van poli tie geweest. Een 15-jarige en een 18-jarige scholier hadden bij De Jong aan de Parkweg 113 pakjes sigaretten in een groen tenkist geladen en walden daarmee vandoor gaan, terwijl het per- soneel van de winkel nog in een kantoortje zat. Een van de verkopers zag dat echter en slaagde erin de jongens voor de winkel in Nieuwland in de kraag te vatten en over te leveren aan de politie. In de boekwinkel van het Rot- terdamsch Nieuwsblad aan de Broersvest werd een 13-jarige scholier betrapt tij het stelen van een boek over Elvis Pres ley. Het boek kostte 8,25 gul den. Een pak koffie en een reep cho colade, ter waarde van elf gul den, wilde een vrouw zomaar meenemen bij Albert Heyn aan de Lange Nieuwstraat. De 54-jarige Schiedam se is in middels ook weer naar huis gestuurd. regeringsniveau, wel rond Midden-Delfland. De re- constmctiecommiss ie, die ingevolge de wet moest worden ingesteld en die al maanden aan het werk had kunnen zijn, is er nog steeds niet. Óe Midden- Delfland Vereniging vraagt zich af waarom. Deze vereniging, een bunde ling van agrariërs, bewo ners, recreanten, planolo gen en zij die zich anders zins betrokken voelen bij de „groene bufferzone", heeft alvast op eigen hout je een vertegenwoordiger in de commissie aangewe zen, Gerard Peet (25) uit Delft, maar kreeg zelfs na een schrijven aan minister en gedeputeerde staten geen antwoord. Men wacht Slechts een infor meel telefoontje, uit nieuwsgierigheid, maakte duidelijk dat Peet welkom is. De vereniging signaleert, dat rijk en provincie elkaar aan wijzen als trage werker waar door de reconstructiecommis sie er nog niet kwam, maar ook dat doortastend optreden van beide kanten uitblijft. „Blijkbaar is het bestuurlijk apparaat zo ingewikkeld, dat iedereen denkt dat een ander het doet'*, zegt Gerard Peet. Voor niemand is het wachten bevredigend. Zelfs milieu groepen lijken wel poldermoe: hun enige actie schuilt in een bijdrage aan de Midden-Delf- krant, een uitgave van de Midden-Delfland Vereniging. Ondertussen groeit de onze kerheid rond rijksweg 19, want het huidige kabinet geeft aan de aanleg van die weg door Midden-Delfland een voorkeur. Voor de water sporters is het wachten op uitsluitsel over inundatie (on der water zetten) van de Fop penpolder bij Maasland. Ook zijn er de diverse plannen voor woningbouw, waarvan enkele reeds in uitvoering: Tanthof in Delft, Rozemarijn in Schipluiden, Woudhoek- Nocrd in Schiedam, de Com mandeurs polder bij Maas land, de bos/woningen-toe komst van de Vlaardingse door Kor Kegel Broekpolder en zelfs daarop is de problematiek rond Midden-Delfland van in vloed. Overschrijdt Schiedam met de plannenmakerij niet de MD-grens? Aan gedepu teerde staten van Zuid-Hol land is het om die vraag te beantwoorden, want daar lig gen bezwaarschriften „tegen Woudhoek." En of de Sehie- damse uitbreidingsplannen nou wel of niet passen in de Midden-Delflandgedachte, dat is toch wat de reconstructie commissie zou moeten uitma ken. Het wordt das tijd dat die com missie er komt, vindt Gerard Peet. „Wij hangen continu aan de telefoon, over het wanneer ervan, maar al maandenlang wordt ons ver teld dat het over twee weken wel zo zal zijn. Dat schiet niet op. Over twee weken krijgen wij dan weer te ho ren: over twee weken. Mis schien gaat de commissie wel aan het werk, als het niet meer hoeft." „Een zieke zaak", noemt Peet het, „temeer omdat er niet eens een reden aanwezig lijkt om die commissie niet in te stellen. Kwade bedoelingen of onwil, die vermoeden wij he lemaal niet. Dat maakt het juist verbijsterend." Het verheugt Peet daaromin hoge mate, dat kamervragen in voorbereiding zijn, met als strekking: waar blijft die wet telijke commissie? PvdA'er Arend Voortman werkt op het moment aan die vragen. Vooruitlopend op de commissie hebben studenten van de Technische Hogeschool in Delft drie varianten gemaakt voor Midden-Delfland, waar bij de nadruk werd gelegd op respectievelijk landbouw, re creatie en landschap. „De sug gesties moeten geen eigen le ven gaan leiden, want in elke variant is steeds op één aspect de nadruk gelegd en van een afgewogen geheel is dus geen sprake, maar een deel van de suggesties zou door de com missie straks kunnen worden meegenomen. Zo zie je hoe de TH op de praktijk kan aan sluiten", zegt Peet, die de stu denten begeleiden. Opvallend vindt hij dat in elke variant, of nou op landbouw het accent werd gelegd of op recreatie of landschap, geen plaats was voor rijksweg IS of voor defensie- of comparti- menteringsdijken. Daarop wijst ook de Delftse kern groep van Milieudefensie - in een bijdrage aan de Midden- Delfkrant, „Het wordt weer eens tijd voor een tentenkamp op het zandli- chaam voor rijksweg 19", zucht Peet. Vlaardingen Drie Vlaar dingse jongetjes hebben in een gymnastiekzaal aan de Spiegelstraat aanzienlijke schade aangericht. De 11-jari- ge R. v. P., zijn 10-jarige broer E. v.P. en de evenoude P. C. vernielden een ruit van het gebouw om binnen te ko men. Daar vernielden rij een lichtkoepel en zetten rij de vloer blank met water uit de brandslang. De schade is nog niet bekend. naam: onbekend ras; Teckel geslacht: vrouwelijk leeftijd: ongeveer 1 jaar kleur: bruin beharing: kort Deze keer een teckel in de krant. Nou ja, een teckel die een beetje op een dwerg pincher lijkt als je zo naar haar lange oren kijkt. Ze staat ook een bee tje te hoog op haar poten voor een teckel. Onbelang rijk allemaal. Op haar ka rakter is in ieder geval niets aan te merken. Vanaf de eerste de beste dag dat zij in het dierentehuis zit heeft zij zich erg vriende lijk tegenover haar verzor gers opgesteld. Over de manier waarop zij in het dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam is geraakt kan wel het een en ander ver teld worden. Zonder ver zorger of voogd liep zij door het park te wandelen niet wetende dat je een heel eind uit de buurt moet blijven van die twee lange ijzers die door middel van nouten balken aan elkaar vast zitten. De spoorlijn dus. Juist op het moment dat zij er veel te dicht bij was kwam er zo'n ijzer paard aan en deelde haar een behoorlijke klap uit. Ze werd een eindje wegge slingerd en kwam versuft op het gras terecht. Voor- bïjgangers hadden dit alle maal zien gebeuren zonder dat zij dit hadden kunnen voorkomen. Zij hebben het hondje in een mand ge daan en zo naar het dieren tehuis gebracht. Ze had wat bloed op haar kopje en kwijlde nogal maar ogen schijnlijk had zij gelukkig niets gebroken. Uiteraard werd en geen risico geno men en ging zij met haar nieuwe verzorgers per am bulance naar de weekend dierenarts, want dit ge beurde allemaal op een za terdagmiddag. Gelukkig viel het volgens de arts ook wel mee en mocht zij na een prik te hebben gehad weer naar het dierentehuis in Schiedam. Zelfs toen al was zij ontzettend vriende lijk tegenover iedereen die haar hielp terwijl het voor haar toch allemaal vreem den waren en zij toch be hoorlijk uit haar doen was. De dagen daarna werd ze steeds actiever en wachtte iedereen in het dierente huis op een telefoontje van een verontruste hondenei- genaar die zijn teckeltje kwijt was. Men wilde zo snel mogelijk baas en hond herenigen. Helaas kwam er geen telefoontje van de ei genaar en zit zij dus nog steeds in het dierentehuis. Dat zij een ongeluk heeft gehad is niet meer te mer ken alleen wil ze veel aan dacht hebben omdat zij na tuurlijk in de eerste dagen erg veel aandacht heeft ge had. kombmeren van verschil lende planten het mogelijk extra kroppen krijgen. Wageningen „Sla op pootjes, sla aan een stengel of sla als een krop andijvie." Dat is volgens dr. ir. A. Eenink van het instituut voor veredeling van tuinbouwgewassen IVT in Wageningen allemaal mo gelijk met de zo bekende krop sla. „En de smaak blijft gewoon hetzelfde5', voegt hij er nog aan toe. „Maar om een of andere reden blijven de huisvrouw en de handelaar vasthouden aan de bolle nauwge- sloten krop. Het is bijvoorbeeld mogelijk de sla een wat spitsere vorm te geven, waardoor er voordelen ontstaan voor het inpakken in de dozen. Ook kan de plant wel drie meter hoog worden". Pootjes Het is nu dan ook mogelijk om bijvoorbeeld sla te kweken dat cp een pootje staat. Eerst komt er een stengel uit de Ook de ijsbergsla is een - initiatief van de onderzoe kers van het IVT in Wage ningen. grond, waar bovenop pas de krop verschijnt. Met zo'n plant kan je de sla binnen halen met machines, die de krop makkelijk onder de krop kunnen afsnijden. Een ander voordeel van die stengel is, dat de plant geen kontakt maakt met de grond en min der door grondschimmaLs wordt aangetast." „Zo zie je, dat we met alleen economisch bezig en aan de winst van de tuinder denken, maar ook milieuvriendelijk aan de gang rijn", verklaart dr. Eenink. „In de genenbank hebben we eigenschappen ontdekt, die zorgen dat de sla weerstand heeft tegen valse meeldauw, een schimmel, die jaarlijks voor miljoenen scha- Kortom bijna alles is mogelijk met lactuca, zoals sla in meer wetenschappelijke termen heet. De bekendste soort bij de consument is natuurlijk de kropsla. Minder bekend en meestal geteeld door liefheb bers op een volkstuintje is de bindsla. Een plant met 25 cen timeter hoge bladen, die op driekwart hoogte worden sa mengebonden om een geel hart te krijgen. Dan nog de snijsla, die 's winters onder glas wordt geteelt en de pluk- sla, die alleen voor eigen ge bruik wordt gekweekt en waarvan de zachte en gekrul de bladeren worden gesneden of geplukt Daarna loopt de plant opnieuw uit. Dr. Eenink van het IVT houdt zich al enige tijd bezig met de sla of lactuca. Zestig procent van rijn tijd besteedt hij aan het veredelen en vervolmaken van de zo veel gekweekte groente in het Westland. „Sla aan een steel is niet zo maar een grapje, wanneer sla uit schiet krijg je een lange steel waaraan de bladen zitten. Aan de top vormen ach dan bloemen, waaruit tenslotte de zaden komen, die veel lijken op die van de paardebloem.' Toen we onlangs in Israël wa ren voor het zoeken naar zaad van sla moesten we er dan ook 's morgens vroeg bij zijn omdat anders de pluisjes al waren weggewaaid". Genenbank De reis naar Israël was in het kader van het zoeken naar nieuw zaad voor de genen bank. De genenbank is een grote verzameling van zaden met verschillende eigenschap pen. De gen of erfelijke eigen schap kan bestaan uit bijvoor beeld de kleur, de grootte, de vorm of iets, wat dan ook, dat te maken heeft met de groei van de slaplant Op de genen bank van het IVT rijn al 1500 verschillende genotypen ver zameld. Deze krijgen allemaal een nummer, zodat ze snel via een computer rijn terug te zoeken. Een genotype is een zaad, met bepaalde eigen schappen. Door het constant zoeken naar eigenschappen van sla, die het telen van de groente gemak kelijker, beter of economi scher maken rijn er al heel wat voordelen ontdekt „AI voor de tijd van de energiecri sis zochten wij naar een sla plant, die in de kas geteelt kon worden met een bedrijf- s tempera tuur, die vijf of wel tien graden lager was. Na veel ges peur bleken er genotypen te zijn, die vijftig tot honderd procent zwaarder waren, dan gelijktijdig geoogste stan daardrassen. En zoiets biedt natuurlijk veel perspectie ven", vertelt dr. Eenink ent housiast over het al jaren du rende onderzoek op het IVT. de in de teelt berokkent. Ook de resistentie tegen bladluizen is aanwezig. Nu proberen we die goede eigenschappen over te brengen op bestaande ras sen, zodat we de ideale plant krijgen voor een. bepaalde omstandigheid. Daarvoor moeten we bijvoorbeeld wiide soorten sla kruisen met gecul tiveerde. Soms lukt dat, maar nog vaker lukt dat niet Het is dus niet ondenkbaar, dat er binnenkort sla is, wat je niet met milieugevaarlijke stoffen hoeft te bespuiten." „De genenbank is van strate gisch belang", gaat dr. Eenink verder. „Jarenlang zijn wij, maar ook onderzoekers in bij voorbeeld Amerika, bezig met het rubriceren van de erfelij ke eigenschappen van sla. Daarvoor zoeken wij de wilde, primitieve en gecultiveerde zaden bij elkaar, zaaien ze uit en bekijken het uiteindelijke resultaat Daarna vriezen we de zaden in, of bewaren ze in speciale ruimtes. Ook daar doen we nog veel onderzoek naar, want soms blijkt, dat de zaden na een paar jaar niet meer willen ontkiemen" Door hel steeds maar cultiveren van de sla dreigen bepaalde eigenschappen van sla verlo ren te gaan. Maar iets wat nu niet nodig lijkt, kan een vol gend keer uiterst gewenst rijn. 3ij het strategisch belang van de genenbank denk ik ook aan politieke omstandighe den", verklaart dr. Eenink nog. „Stel dat je bepaalde ei genschappen nodig hebt, die alleen voorkomen in een land waar je niet zo goed mee kan opschieten. Nu zou door zoiets heel je onderzoek in de war gegooid kunnen worden. Maar als je zo'n zaadje zelf in huis hebt, kan je gewoon doorgaan met je proeven". BHW verontwaardigd klaar din gen De Vlaardingse Bond van Huurders en Wo ningzoekenden (BHW) is ver ontwaardigd over het vonnis, dat de kantonrechter onlangs uitsprak over de bewoners van huizen aan de Ie Maas* steeg. Hij veroordeelde hen tot het betalen van achter stallige huur en de kosten van het proces. De rechter oordeelde aan de hand van een rapport van de Huur Advies Commissie (HAC). Die stelde in het rap port van 27 augustus 1975 vast, dat er bij de woningen sprake is van optrekkend vocht en enige daklekkage. Een onderzoek van bouw- en woningtoezicht van de ge meente oordeelde anders. Daarin werd gesproken over „ouderdomsverschijnseten en gebreken en het niet voldoen op vete punten aan de gestel de eisen in de huidige ge meentelijke bouwverordening. In verband met vorenstaande en vooral gelet op de zeer ernstige vochtverschijnselen komt het gewenst voor de be doelde woningen na eventueel ledig komen niet meer als zo danig beschikbaar te stellen". Met andere woorden: Het gaat om krotten, die niet langer voor bewoning geschikt zijn. Commentaar van de HAC op dit rapport luidde later, dat zij niet begrijpt hoe de gemeente de vochtverschijnselen heeft kunnen constateren daar de muren betimmerd waren. „Heel eenvoudig", antwoord de bouw- en woningtoezicht „Het vocht kwam onder de betimmering uit". Ondanks het feit dat de bewo ners een ander huis kregen en een krot-ontruimingssubsidie van de gemeente kregen toe gezegd en de oude woningen onbewoonbaar rijn verklaard, meende de kantonrechter dat zij toch een huurverhoging met terugwerkende kracht dienen te betalen. De Bond van Huurders en Wo ningzoekenden stelt nu, dat de ellende voor de huurders met een dergelijke Huur Advies Commissie niet is te overzien en vraagt de gemeenteraad om provinciale staten een on derzoek in te laten stellen naar de objectiviteit van deze HAC. Verder stelt de BHW de gemeente verantwoordelijk voor de kosten waar de huur ders rich nu voor geplaatst zien, omdat op basis van de bevindingen van de dienst bouw- en woningtoezicht de gemeente de verhuurder had moeten dwingen tot het ple gen van onderhoud totdat de woningen weer voldeden aan de gemeentelijke bouwveror dening. Volgens de BHW was de achter stallige huur ten gevolge van de verhoging dan niet zo hoog geweest en de schade aan het huisraad wegens de vochtver schijnselen van de womnger minder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3