Bedrijven moeten er krijgen Oma van Gelderen morgen 100 jaar Maassluis bijna volgebouwd Bewoners niet aceoord met heribestrating Van 5000 naar 10.000 volt Teleurstellend dat het Rijk niet meewerkte Bejaarde beroofd Jongens op inbrekerspad Stenen vliegen door schoolruïten Man schiet op kinderen Oprichting overleggroep opbouwwerk Onderzoek naar ruimte 1 Barend Barendse stuurde bloemen iillllBiilill Amalia van Soïmsstraat: Cafébezoeker snijdt pees door bij ruzie Groenstrook in Wipperspark Oud-illegaliteit weer bijeen Uitbreiding Telderschool Brandweer wil autospuit Speelterrein wordt opgeknapt Zuidbuurt afgesloten Thaïita heeft vast onderkomen DONDERDAG 30 MAART 1978 3 Vervolg van voorpagina Volgens wethouder Scheeres is vooral voor de gemeente Schiedam „bijzonder teleur stellend. dat het rijk zich niet heeft inge spannen om samen met de lagere overhe den zoals Rotterdam, de provincie, Rijn mond en Schiedam te zoeken, naar extra of overbruggende opdrachten voor Gusto en andere bedrijven in de scheepsbouw- en de metaalindustrie". Het meest effectieve, dat de gemeente nu zelf nog kan proberen, is het uitstippelen van een zodanig beleid, dat het voor bedrij ven aantrekkelijker wordt om zich in Schiedam te vestigen en dat voor de geves tigde bedrijven iets gunstiger omstandighe den ontstaan. „Wel zullen wij daarbij kritisch'moeten blijven", aldus drs Scheeres. Eén manier om bijvoorbeeld de havenge bieden beter bereikbaar te maken en daar door aantrekkelijker voor bedrijven is een versnelde aanlege van een half klaverblad bij de Benelux tunnel, een aansluiting op rijksweg 19 dus. Ook wordt gedacht aan ontwikkelingen in de 's-Gravelandsepolder, waar verbindin gen gewenst zijn tussen dit industriegebied en. aan de ene kant, de toekomstige woon wijken en station Kethei-Oost en, aan de andere kant, de Spaansepolder in Rotter dam, ïn het laatste geval is sprake van een brug over de Schie, waarvan de kosten worden geraamd op vier miljoen gulden. Ruim anderhalf miljoen daarvan wordt dan besteed, aan metaal-constructie. Een beter bereikbaarheid voor mdustrien tussen Buitenhavenweg en Nieuw-Mathe- nesserstraat fin het zuidelijke staddeel op de grens met Rotterdam) kan ontstaan via de nieuwe buitenwa terkenngen (Maasdijk), maar ook dan weer zal het rijk de doorslag moeten geven door in de buidel te tasten. Een concreet plan, waaraan reeds gewerkt wordt, is bij de realisering van het nieuwe gebouwencomplex van het gemeentelijke energiebedrijf op ruime schaal staalcon- structiejtoe te passen. Ruim vier miljoen gulden (van de veertien die de bouw zal kosten) kan aan dat specifieke werk wor den toegerekend. Scheeres: „Helaas zal het Gusto weinig helpen, maar al met ai betekent het tenminste een bijdrage ter ondersteuning van de werkgelegenheid in de metaalsector". Hoewel Schiedam de laatste maanden veel en veel meer bezorgd is geworden over de sociaal-economische positie, is van zijde de van het kabinet uiteindelijk een positief geluidje gekomen, aldus Scheeres. Minister van Sociale zaken Prof. Dr. Albeda heeft de toezegging gedaan, dat lagere overhe den in de toekomst meer betrokken zuilen worden bij de te nemen maatregelen en met name bij de opvang van de sociale gevolgen. De bewindsman zei: Dat terzake vervolg gesprekken zullen plaatsvinden", consta teert Scheeres tamelijk nuchter. Sluiting van Gusto betekent een harde economische klap voor Schiedam: het gemeentebestuur kijkt wat eraan te doen is. Schiedam Een ongeveer twintig jaar oude jongen beeft bij de Grutteroteeg een 69-jarige vrouw beroofd. Van E. W. van L. uit Schiedam stal hij een handtas, waarin onder meer 300 gulden en een pas zat. De dief had volgens de vrouw een witte hoed op en een paar gymschoenen aan. Bij de politie heeft weer een vrouw aangifte gedaan die bij de weekmarkt in de binnen stad het slachtoffer is gewor den van een. zakkenroller. De 62-jarige H. H, uit Schiedam mist een portemonnee met 80 gulden. Uit getuigenverklarin gen blijkt niet helemaal dat de vrouw is gedupeerd door de Joegoslavische zakkenrol ler die vrijdag aan het Broers- veld op heterdaad werd be trapt, Door de recherche wordt dat nog onderzocht, Schiedam Zeven scholieren hebben bekend dat zij elf in braken en diefstallen hebben gepleegd in het Westen en Nieuwland. De jongens van 12,13 en 14 jaar hebben in totaal voor 605 gul den aan goederen buitge maakt De schade die zij bij deze ongewenste bezoeken aanrichtten bedraagt 860 gul den. De inbrekertjes bezochten vier maal de kleuterschool St Ga briel aan de Dr. Schaepman- singel. De Jan Ligthartschool aan het Frans Halsplein kreeg drie maai bezoek van hen. Bij Het Stokpaardje aan hetzelf de plein braken zij twee keer in. Verder ging de groep, voornamelijk uit het Westen afkomstig, nog aan de haal met een PTT-tent die aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan stond en wat snoep uit een etalage. Inmiddels zijn de kinderen weer onder ou derlijk gezag gesteld. Schiedam Zes ruiten sneuvel den bij de St. Imelda-kleuter- school. Van het gebouw aan de Westvest in de binnenstad gooiden kinderen met stenen de ruiten in. De schade wordt geschat op 250 gulden, zo heeft de St Willi- brordusstichting de politie meegedeeld. Maassluis De Maassluis? politie heeft op Eerste Paasdag proces-verbaal op gemaakt tegen de 33-jarige F. J. B. de J. De man schoot vanuit een visboo- tje ter hoogte van Vliet- land op kinderen. Een luchtbuks, een doosje pa tronen en twee scherpe 11 mm patronen werden In beslag genomen. Schiedam In de Gorzen wordt de overleggroep voor opbouwwerk opgericht op dinsdagavond 4 april. Deze groep moet met nog drie andere groepen in de ou de wijken gaan uitmaken waar de opbouwwerker te werk wordt gesteld, waar bin nenkort de toestemming voor komt van het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. De oprichtingsvergadering vindt plaats in het lokaal van de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid aan de Zwartewaal- sestraat nummer 16. De aan vang is 20.00 uur. Een overzicht van de gemeente Maassluis. Op de luchtfoto is duidelijk te zien dat de stad bijna is volge bouwd. (Luchtfoto Sijthoff-pers). - Maassluis Over een jaar of vijf, zes is Maassluis volgebouwd. Binnen de grenzen van de gemeente is het dan nauwelijks of niet meer mogelijk te bouwen voor de (eigen) toenemende bevolking of die van buiten Maassluis zich er wel vestigen. Als over enige jaren de wijken Steendijkpolder en Koningshoek volgebouwd zijn, zal de gemeente een manier moeten bedenken om de noodzakelijke (nieuwe) voorzieningen voor de 35.000 inwo ners te kunnen voortzetten. B en w achten het daarom noodzakelijk dat er een onderzoek ingesteld gaat worden door de Stichting het Nederlands Econo misch Instituut, welke een antwoord op het ruimtegebrek moet gaan geven. Na beraad tussen het college en het NEI willen b en w 120.Ö0Ö gulden beschikbaar stellen voor een voor- en een vervolgonderzoek. De commissie voor stadsontwikkeling is al accoord gegaan met het krediet, de raad moet haar fiat er nog aan geven. Vrijwel zeker moet de gemeente Maassluis buiten haar stadsgren zen naar nieuwe mogelijkheden gaan zoeken. >jèïs j $3$ Oma van Gelderen, die morgen honderd jaar i wordt, verkoop je geen knollen voor citroenen. Zij is nog flink bij de i tijd. I Dus wie kan dat beter weten dan haar twintig i jaar jongere boezemvriendin, die ook in het bejaarden-centrum Vaartland (Holy) woont, i mevrouw Smid-Verhulst, i De woorden van mevrouw j Smid kloppen helemaal, i Oma van Gelderen („anderen zeggen ook I tante Jo") is nog de hele I dag in de weer in haar gezellig ingerichte bejaardenflatje. Radio-presentator van de NCRV, Barend Barendse, I heeft haar bijvoorbeeld I een enorm plezier gedaan door een bos bloemen te I sturen. „Ik vind het zalig om bloemetjes en plantjes te verzorgen. Kijk maar in de vensterbank", zegt I oma. i Maar daar blijft het niet bij. Oma („ze mogen ook i opoe tegen me zeggen") levert nog steeds perfect borduurwerk af. En niet 1 zo maar een schots en scheve zakdoek, neen, hele mooie tafelkleden, j Oma van Gelderen met trots in haar stem: „Binnen twee dagen heb ik een groot tafelkleed geborduurd. Die worden j dan op een beurs in het i bejaardencentrum I verkocht". Zij deed vroeger ook aan I huisvlijt: „Toen ik net getrouwd was, moesten we wel. De tijden waren heel anders dan na Voor mijn eerste kinderen maakte ik de babykleertjes zelf, nu i doe ik dat voor klein- of achterkleinkinderen", i Met trots laat de hoogbejaarde een gebreid broekje met sokjes zien. Op negentienjarige leeftijd I trouwde ze met Gerrit van Gelderen, die twaalf jaar I geleden overleed. Johanna van Gelderen: „De kleinkinderen vragen me I wel eens: hoe hebt u opa 0 Oma Van Gelderen: iedere twee weken nog een boek uit de bibliotheek. leren kennen. Meer dan tachtig jaar geleden ging dat anders dan nu, stelt ze zeer wijs. Drie vriendinnen en ik liepen ergens op de Hoogstraat, vier jongemannen kwamen ons tegemoet. We zijn vier stelletjes geworden". De honderdjarige zorgt nog steeds goed voor de maag. Volgens mevrouw Smid is oma dol op lekker 2ten. Oma van Gelderen beaamt dat en voegt er aan toe: „Ik heb niks te klagen hier over het eten in Vaartland, dat smaakt me best". Zo zorgt bijzonder goed voor haar bezoekers. „Er staat hier altijd wel iets kouds onder de kurk. Dat laat ik de mensen dan zelf pakken, want zo goed ben tk nu ook weer met te been", zegt ze lachend. Oma lust zelf ook nog een advocaatje. Naast de plantjes, borduurwerkjes, is lezen ook nog een grote hobby van de hoogbejaarde vrouw. Met loep m de hand leest oma in twee weken tijd een mooi boek uit de bibliotheek uit. „Lezen, dat doe ik zo ontzettend graag, ik snap altijd alles", voegt ze er aan toe. Gisteren heeft de honderdjarige niet nagelaten om van haar stemrecht gebruik te maken. Arm m arm met mevrouw Smid heeft ze een hokje rood gemaakt op het biljet voor de Provinciale Staten. Hoewel oma morgen 3arig is, is er voor de kennissen en familieleden zaterdag een receptie in Vaartland. Van haar negen kinderen zijn er nog zven m leven, vier dochters en drie zonen. In totaal heeft zij voor 135 nazaten gezorgd. Burgemeester Kieboum van Vlaardmgen komt morgen ook nog even langs om oma Van Gelderen te feliciteren. Schiedam In de maanden april en mei zullen delen van het Schiedamse hoogspanningsnet worden omgeschakeld van 5000 naar lO.COG volt. In de week van 23 tot 29 april zal een gedeelte van Schie dam Oost aan de beurt ajn. Gestart wordt met de omge ving Tumlaan, Lange Nieuw- straat en Westvest. Daarna volgt de omgeving Raam en Groeneweegje. Vervolgens Boerhavelaan, Buys Ballotsm- gel, Lange Singelslraat en Marconistraat en dan als laat ste het „Centrum".Het gevolg voor de gebruikers is dat di verse apparaten zoals klok ken, wasmachines en dergelij ke even stilstaan of uitgescha keld worden. Voor flatgebou wen met centrale voorzienin gen zoals liften en cv-mstalla- ties geldt hetzelfde. Omdat de tijd zeer kort wordt gehouden kan het zijn dat men er niets van merkt, daar alle appara ten weer automatisch worden ingeschakeld. Anders ligt het met de meeste cv-mstaüaties en motoren met zogenaamde n ulspanningsbe veiliging, die door de gebruiker opnieuw zullen moeten worden gestart. Voor vragen en informatie kan men zich wenden tot de tech nische bedrijven afdeling electriciteit, tel. 264980 toestel 173. Schiedam Bewoners van de Amalia van Soïmsstraat Wa gen steen en been over de uitgevoerde herbestrating. De straat, die zo'n anderhalf jaar geleden door de gemeente werd aangepakt, laat volgens de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid nog veel ie wensen over. Het gemeentebestuur heeft men daar een brief over geschreven. „Het blijkt dat veel mensen pas weten wat ze met hun straat willen als ze een tijdje erva ring hebben gehad met een anders ingedeelde straat", al dus het bestuur van de vereni ging, die daarmee de kntiefc volgt die ook al eens in Schie- dam-West is gespuid, „zolang dit probleem met van te voren kan worden ondervangen, zal de gemeente achteraf met de nodige aanpassingen moeten komen." Een werkgroep van bewoners heeft - m overleg met de ver- emgxng de klachten op een nj gezet en die voorgelegd aan de gemeente. Men wd nu schuine parkeervakken in plaats van dwars op straat staande vakken. Dat vanwege het gemakkelijker kunnen parkeren en minder overlast van uitlaatgassen. Ook het te rugbrengen van stoepranden. Hierdoor hoopt men te voor komen dat regenwater en straat vuil in de woningen aan de n< ordzijde komt. Tevens zou zo worden voorkomen dat voertuigen vlak langs de voor deuren rijden. Door het plaatsen van verbods borden willen de bewoners te gengaan dat er buiten de par keervakken wordt gepar keerd. In de straat vindt men ook dat de bielzen parkeer- markerrngen weg moeten, om dat men er in het donker al leen maar over kan struike len. Onder meer om cüe reden wil men in de Gorzen op de bloembakken reflektoren. Op het lijstje met wensen staat verder nog dat het creeren van eenrichtingsverkeer van uit de Louise de Cohgnystraat naar de Nassaulaan ook nut tig zou zijn, omdat zo de straat de straat met meer als sluipweg kan worden ge bruikt en de in- en uitgang van de St. Jozefschool minder gevaarlijk wordt. Vlaardmgen Het mslaan van een ruitje is een 72-jarige las tige cafébezoeker pijnlijk ko men te slaan De man werd maandag de deur uitgezet bij café De Molm aan de Smalle Havenstraat in Vlaardmgen Deze nam dit niet en verzette zich hiertegen. Daarbij wond hij zich zo op dat de bejaarde een ruitje van de deur insloeg. Ongelukkigerwijs verwondde hij zich ook aan de pols Bij onderzoek in het Holyzieken- huis bleek dat er een pees was doorgesneden Maassluis De gemeente Maassluis wil een groen strook met voetpad langs de Laan 1M0-45 ter hoogte van het Wipperspark. Hiermee wordt een duidelijke afscheiding aangelegd tussen de woningen in het Wipper spark en de weg. Door de aanleg van het voetpad onstaat er tevens een wandel route tussen het Vondelpark en het recreatiegebied Sluis- poIder-Westi De kosten zijn geraamd op 43 900 gulden. De Maassluise commissies van stadsontwik keling en financien en econo mische aangelegenheden wil len een krediet geven. Schiedam Het afdelingsbe stuur van de gebundelde cud- ïHegaiiteit van Schiedam komt donderdagavond 30 maart weer bijeen. In het gebouw van Chr. Soc. Belangen aan de Lange Ha ven 73 wordt dan vanaf acht uur een algemene vergadering gehouden. Een van de punten die op de agenda staan is een bestuursverkiezing. Altredend zijn de Schiedammers Van Raay, Van der Pas, Pons en Nater. Vlaardmgen Zonder enig offi cieel vertoon zal maandag de uitbreiding van de Professor Telderschool aan de gelijkna mige straat in Vlaardmgen m gebruik worden genomen. De volgende dag houdt deze openbare school voor gewoon lager onderwijs een zoge naamde open dag van acht tot tien uur 's avonds waarbij ie dereen welkom is. Schiedam De brandweer staat te springen om een nieuwe autospuit. De vraag of het mogelijk is om aan die wens tegemoet te ko men wordt deze week bespro ken door de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken. Op de openbare verga dering die donderdagavond in het stadskantoor aan de Em- mastraat plaats vindt wordt bekeken of voor dat doel een bedrag van 180.000 gulden be schikbaar kan worden ge steld. Schiedam Het speelterrein bij het Sportfondsenbad in Schiedam-West wordt opge knapt. Bij het speelveld, dat een paar jaar geleden werd aangelegd door padvinders en buurtbewoners, komen wat nieuwe instrumenten, struiken cn een. partij zand. Burgemeester en wethouders hebben reeds besloten om daar een bedrag van vijfdui zend gutden voor te besteden uit het krediet onvoorziene wij kvoorzsen mgen. Vlaardingen De Zuidbuurt (Vlaardingen) is vanaf van daag in verband met werk zaamheden aan de weg de komende week voor verkeer afgesloten. Vlaardmgen Na jarenlang van het ene gebouw naar het andere gezworven te hebben, heeft de Vlaardmgse drum fanfare „Thalita" eindelijk een vast onderkomen. De Ge meente heeft de voormalige kleuterschool St. Rafael aan de Sunnamesingel ICJl aan de groep toegewezen. De feeste lijke opening zal op zaterdag 29 april om 16 00 uur worden vemcht door de bescherm heer, de heer P. Kuil.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3