Wethouder slaat eerste paal gezondheidscentrum Ik kom beroerd over iJ«JüftjÉÉi Zilverschoon van wad en water Eén gulden voor brandweerwagen OJC-foestirar vreest bezuiniging Babberspolder tegen huurverhoging Juhileumhoot Consumentenbond 111 aantocht 99 MAANDAG 3 APRIL 1978 Einde aan onhoudbare situatie ■IN GEMEENTEMUSEUM MAASSLUIS: Geen gids voor nieuwkomers Vrouwen praten over politiek Geen subsidie voor KJS en De Laan Politie neemt bier in beslag Wethouder Eef Coilé: Snertdingetjes maken woonwagenschap onmogelijk ms Schiedam De Consumentenbond gaat in april haar vijfentwintig-jarig jubileum vieren met een boottocht door het land. In Schiedam zal de boot aanmeren op dinsdag 4 april, bij de Provenïersbrug aan de 's-Gravelandseweg. Van 17.00 tot 22.30 uur kan men op de boot terecht. Elke bezoeker kan dan gratis een voudige elektrische apparatuur, zoals strij kijzers en mixers, op elektrische veiligheid laten controleren. Tevens wordt aankoopin formatie verstrekt en kan men consumen tenklachten voorleggen aan medewerkers van de juridische afdeling. Naast toeristi sche informatie zullen bezoekers door mid del van film, dia's en lezingen bekend gemaakt worden met het werk van de Consumentenbond en dat van de lokale of regionale werkgroepen. Voorts zijn er op de boot nog werkstukker te zien van scholieren en zullen een aantr onderzoekmonsters van recent ingesteld vergelijkende warenonderzoeken word. tentoongesteld. 3 gaardingen De uitbreiding van de Johannes jCalvijn (basisschool aan de Claudius Civilislaan J}Q in Vlaardingen met een kleuterschool is tafgelopen zaterdag een feit geworden. Drs. JUetdijk opende in het bijzijn van een honderd- jal ouders en genodigden waaronder burge- jneester Kieboom, de school bestaande uit: drie lokalen, twee speellokalen en een gymzaaltje. Twee kleuterleidsters zullen dagelijks zo'n 60 kinderen gaan bezighouden. De aanmelding van nieuwe leerlingen voor het nieuwe school jaar is overigens al zo groot dat de school binnenkort alweer te klein is. Bij het Ministerie van Onderwijs loopt intussen al een aanvraag voor een derde leidster. Maassluis Wethouder mevrouw Gré van Eek- Grootveld slaat vrijdag1 21 april om 15.00 uur de eerste paal voor het gezondheidscentrum. Het komt te staan aan de Westlandseweg in de zogenaamde groene driehoek, nabij het bejaardencentrum De Schutsluis. Het ïs de bedoeling dat het gebouw eind van dit jaar wordt opgeleverd. Kosten: 2.3 miljoen gulden. In het gezondheidscentrum worden onder meer onder gebracht: de Holy-poli, schooltandartsendienst, in- terkruis, GG en GD en een laboratorium. Deze diensten 21 jn thans nog verspreid over de gehele stad, meestal in oude gebouwen die lang niet voldoen aan de nor men van het ministerie van volksgezondheid. Zo is de schoolartsendienst gevestigd in een woonflat Het ministerie heeft speciaal ontheffing ver leend vanwege het onttrekken van de flat aan zijn wezenlijke functie. De GG en GD heeft momenteel helemaal nog geen onderkomen in Maassluis en Interkruis is gedeeltelijk geves tigd in een oud, houten noodge bouw dat slechts geschikt is voor de sloop. Ook de polikli niek aan de haven voldoet op geen stukken na aan de eisen des tijds. „Het begon zo langzamerhand een ondhoudbare situatie te worden", zegt Gré van Eek. Zij heeft ach de afgelopen jaren intensief beziggehouden met de plannen voor het gezondheids centrum. Maassluis groeide zeer snel, de medische voorzie ningen bleven achter. Veel be jaarden, moeders met (kleine) kinderen moesten vermoeiende en langdurige tochten maken naar het Holyriekenhuis, dat in wezen op een steenworp af stand van Maassluis ligt Pas enkele jaren geleden kwam daar enige verbetering in. toen sommige specialisten zich be reid toonden spreekuur in Maassluis te houden en van waaruit nu de Holy-poli is ge groeid Met kracht werden de gezond heidsplannen verder uitge werkt door de wethouder en haar ambtenaren. Medio vorig jaar keurde de raad deze plan nen definitief goed. De eerste paal zou reeds- eind vorig jaar geslagen worden, echter Gede puteerde Staten keurde een de tail van de plannen, namelijk de grondverkoop niet goed. Dit laatste is thans ook gebeurd en vrijdag 21 april gaat de eerste paal de grond in. Een grote verbetering op gezondheidsge bied voor vele Maassluizers. Maassluis Zilverend grijs en blauwe vlakken hangen er aan de wanden van het Gemeentemuseum Maas sluis aan de Zuiddijk 16. Het zijn aquarellen en* gouaches van Fred Lands man uit het Friese Hol- werd, die er exposeert tot en met 9 april. Kunstwer- Schiedam Nieuwkomers in Schiedam krijgen geen Gou den Gids in de bus. Dè gemeente gaat niet in op het aanbod van Publimedia BV. in Amstelveen om gratis be schikbaar te stellen Gouden Gidsen voor rekening van de gemeente te verstrekken aan nieuwgevestigde inwoners. De porto-kosten zouden te hoog worden, volgens het colle ge van burgemeester en wet houders, dat dit heeft besloten. Schiedam In het centrum aDe Kreek" aan de Lange Ha ven 92 bunnen vrouwen uit Schiedam koffiedrinken en praten met vrouwen uit de Schicdamse politiek. Zes we ken lang elke donderdag tus sen 9.30 en 11150 uur zijn de grote partijen aanwezig om ie dereen die erin geïnteresseerd is, politiek bewust(er) te ma ken. Dit in verband met de komende gemeenteraadsver kiezing van 31 mei. Op de laat ste donderdag is er dan nog een forum met alle partijen. Voor uw kleine kinderen hoeft ir niet thuis te blijven, er is een crèche aanwezig. Het pro gramma opent op 13 april met de PPR, vervolgens op 20 april de CPN, op de 27e de WD, 11 mei het CDA, op 18 mei de PvdA, en dan op 25 mei het forum. Schiedam Het verzoek om subsidie voor het Komité Jon- gerenhuisvesting Schiedam (KJS) en het Aktie-komité De baan wordt afgewezen. Burgemeester en wethouders hebben besloten geen geld be schikbaar te stellen voor het plan van deze twee groepen om ui verband met de gemeente- ^dsverkiezingen een soort ïuarkt te organiseren. Voor dat soort zaken moet men volgens gemeentevoorlichter Dolf Buschkens bij de politieke par uien aankloppen. ken waarin de stilte ademt van verre einders, waar lucht en water als nevels in elkaar overgaan. Fred Landsman is afkomstig uit de waterrijke Zaanstreek met z'n polderlandschap. Gebo ren in 1941 te Zaandijk genoot hij zijn opleiding aan de Ate liers '63 in Haarlem, voorname lijk bij Friso ten Holt. Hij woont en werkt nu in Holwerd, waar hij - om het met Henk van Hulsen te zeggen- „Zich teruggetrokken heeft tot aan de verste rand, weg van het hels geluid van 't schiftend moederland, schildert, be vrij- door Jan Zwart dend zich, in zijn gekozen land schap, de vrijheid van de mens aan stille waddenkant" Deze kwatrijn van Van Hulsen zegt het helemaal, hoe Lands man de stilte ondergaat van de wadden waar de luchten, het water en een paar flitsende meeuwen de eenzaamheid doen voelen. In die stille en verre wereld vertoeft Landsman met grote verwondering. Hij heeft er dagboeknotities van ge maakt en daarin vertelt hij wat hij op zijn aquarellen en goua ches knap en gevoelvol weer geeft. Hoe hij er geniet van zilver blauw licht, van lichte en donkere duintjes die er een horizon aangeven, van rose wolkjes en van overvliegende vogels, die zich spiegelen in het wegebbende water. Het zijn de momenten van wording, vloed worden, eb worden, die voor Landsman de grootste beroe ring verwekken. „Soms heb ik het gevoel dat je de grote on hoorbare ruis van de schep ping hoort", schrijft Lands man. Dat hij dit alles knap en gevoelig in zijn kunstwerken kan weer- en doorgeven, stem pelt hem tot een zeer apart kunstenaar. Gemeentemuseum Maassluis, Zuiddijk 1G. Fred Landsman, aquarellen en gouaches. Dins dag t/m zondag 14-17 uur, don derdagavond 19-21 uur. Tot en met 9 april. X- %S& i&'iifr.v-- Vlaardingen De nieuwe brandweerwagen van de Vïaardingse Stichting Be drijfsbrandweer kostte slechts één gulden. Voor waar een spotpri js wat de gemeente voor deze twin tig-jarige spuit vroeg. Er moest wel het nodige aan de wagen worden op geknapt, die ooit nog eens bij het uitrukken in de sloot werd gereden. De rechterflank raakte daarbij fors beschadigd. De be drijfsbrandweer, die werk zaam is* in de industriege bieden De Vergulde Hand en Vettenoordsepolder, heeft de wagen voor dui zenden guldens opgeknapt. Vanavond vindt de officie- Ie overdracht plaats van de spuit door burgemeester Wim Kieboom, die daar een gulden rijker van wordt, althans de gemeen te. De wagen, die pas dertien duizend kilometers op de teller heeft staan verkeert in goede staat en staat ge stationeerd op het terrein van Chloride Batterijen b.v. aan de Produktie- straat. De Stichting Be drijfsbrandweer hoopt een herhaling van de brand van 1971, die dit bedrijf geheel in de as legde, nu te voorkomen. De „ouwe" spuit nog best Schiedam De Scbiedamse politie heeft bij een snackbar in het Westen 240 flessen bier van het merk Heineken in be slag genomen, omdat de snack barhouder geen vergunning had voor de verkoop van deze drank. Dat het hop toch over de toon bank ging, bleek bij een con trole van de afdeling bijzonde re wetten van de politie. Pro ces-verbaal is opgemaakt. Vervolg van voorpagina. Dat wethouder Collé (CPN) de zaak van de woonwagenbewoners kennelijk zeer slecht in het college naar voren heeft gebracht, zei CD A-raadslid Van Raai- te vorige week al, en zaterdag moest burge meester Lems herhaal delijk Collé de hand bo ven het hoofd houden. „Laten wij niet één man de schuld geven, wij zit ten allemaal in de na righeid," zei Lems. Over verplaatsing van het kamp naar het vroegere Nieuwsticht, aan de Buitenha venweg, die al eer -oaar jaar geleden ter sp- :wam, zei Collé: „Ik du ast te er kennen, dat 'c ben ge weest Ik heb uie zaak laten versloffen, omdat ik dacht, af gaande op plattegronden van gemeentewerken, dat kan daar nooit. En nu hoort die plek opnieuw bij de locaties, die jullie verder voorstellen. Daar willen wij aan gaan werken. Maar ik kom beroerd over als ik zeg, dat het kamp, of een deel ervan, niet binnen een jaar ergens anders kan staan. Dat kén gewoon niet. Dan moet er een bestemmingsplan gemaakt of veranderd worden, en die procedure alleen al kost een jaar, en dan reken ik even tuele bezwaarschriften die de zaak kunnen ophouden nog niet eens mee". De terreinen, die de woonwa genbewoners geschikt vinden: het Emmaplein, de Parallel weg, het Schuttersveld, het ou de terrein van de Vrom en het voormalige Nieuwsticht bij de Bakkershaven (beide aan de Buitenhavenweg), het vrijko mende GTB-terrein aan de Dwarsstraat, de kaalslag bij het Spinhuispad waar het ou de dierenasiel stond, de Een- drachtstraat (waar binnenkort woningen gesloopt gaan wor den), een terrein bij de fabriek van Hollandiaan, ook de open ruimten bij de Julianalaan, de Lange Achterweg achter het museum, de Koekoekslaan en station Nieuwland, en tot slot een vlakte achter het Zakken dragershuisje (de Verbrande Erven/Achter de Teerstoof). Volgens wethouder Posthoorn zal er hoe dan ook een bestem mingsplan „Woonwagenkamp" moeten komen, een procedure waarop ook Collé doelde, maar als alternatief opperden Van Raai te en Rosman het meer vrijblijvende verlenen van een ontheffing voor stand plaatsen van woonwagens, een ontheffing die desnoods om de vijf jaar verlengd zou kunnen worden Onderwijl zou dan ge zocht moeten worden naar permanente locaties. Zowel door de bewoners als Mr .—f Vlaardingen Het bestuur en de werkgroep van het Open Jongeren Centrum in Vlaardingen vreest, dat de gemeente zich niet zal houden aan het overeengekomen pakket van eisen voor het nieuwe pand van het OJC aan de Zomerstraat Dit naar aanleiding van de berichten, dat de bouwwerkzaamheden aan zienlijk duurder uitvallen dan was geraamd. "Wij willen een nieuwbouw OJC conform het pakket van eisen (630 vierkante meter), ook al wordt dit duurder dan de geplande 8,5 ton," zo laten bestuur en werkgroep de gemeenteraad weten. "Wie verantwoordelijk is voor de vertraging en prijsstijging is niet aan ons te beslissen, wij zijn het in ieder geval niet". Verder betreurt het bestuur de vertraging van de bouw waardoor het pand niet op 1 september kan worden geopend maar, zoals deze krant vrijdag meldde, pas rond de jaarwisseling of zelfs later. VlaardingenDe bewoners van de woningen in de Vïaar dingse Babberspolder van het „project 410" zijn tegen de voorgestelde huurverhoging van 3,50 gulden per maand. De gemeente heeft gesteld, dat de ze verhoging per I juli van dit jaar in gaaL De bewoners zijn daar tegen omdat de woningen binnenkort worden gereno veerd en derhalve vele gebre ken vertonen, Zij stellen, dat de huur pas na de renovatie mag worden ge wijzigd en niet eerder. In de renovatiekrant van de bewonersgroep Babberspolder wijzen de schrijvers de ge meente erop dat het eerder te danken is aan de bewoners zelf dan aan het woningbedrijf, dat veel woningen en het complex nog in goede staat verkeren. Verder heeft men de indruk dat veel bewoners achterstallig onderhoud niet aan het wo ningbedrijf melden omdat zij denken dat de huizen binnen kort toch worden gerenoveerd, Daarom wordt er in het kran tje op gewezen dat die renova tie nog wel een poos op zich kan laten wachten „Als tot die tijd niets aan de woningen wordt gedaan kan dat alleen tot gevolg hebben dat ze in kwaliteit achteruit gaan. En dat is nu juist niet de bedoeling." door politici werd aangestipt dat „Schiedam zijn woonwa genboontjes dopt buiten het schap om". In feite vindt men dat zeer merkwaardig. Het woonwagenschap, dat vrijdagmiddag nog - onder voorzitterschap van Collé - in het Sc hied am se stadskantoor vergaderde, bestaat uit be stuurders van een twaalftal gemeenten in de regio West- land, en zou derhalve gezien moeten worden als de beste belangenbehartiger van alle woonwagenbewoners van dit gebied. Hoe slecht echter de verschil lende leden van het schap op de hoogte zijn van woonwa genproblemen in andere ge meenten, bleek vrijdag wel Ontsteld riep Vlaardings wet houder Jo Vermeule uit, dat „alsjeblieft het schap eens rond de tafel moet gaan zitten met het Schiedamse college van b en w". Dat dit college het schap niet op de hoogte had gesteld van de hoorzitting van zaterdag, verbaasde haar hogelijk: „Dat zijn nou die kleine snertdinge tjes, die het fungeren van het schap flink onmogelijk ma ken". Het gebrek aan kennis en in zicht in de totale situatie noop ten vooral de Maassluise wet houder Greet van Eek en het Schiedamse CDA-raadshd Els Hellwig tot het vragen om uit stel van het oordeel, dat het schap moet geven over het ontwerp-woonwagenplan Zuid-Holland. Collé moest met schroom instemmen met een maand extra bedenktijd Die schroom werd verklaard door een hoogst onduidelijk bezwaarschrift van burge meester en wethouders van Schiedam tegen het provincia le ontwerpplan. Dat bezwaar Is gemaakt, omdat Collé al o Burgemeester Arie Lems voor het front van de woonwagenbewoners: „Wij zitten allemaal in de narigheid." helemaal was uitgegaan van reconstructie van het Schie damse kamp (zonder te den ken aan verplaatsing naar de stad), terwijl in het ontwerp plan wordt gedacht aan twee kleinere locaties. De rest van het college heeft het probleem kennelijk vero nachtzaamd, en daarom wordt nu overwogen het bezwaar schrift in te trekken, tot grote schaamte van onder ar.dcren burgemeester Lems, getuige rijn woorden: „Praat mij met meer van dat bezwaarschrift. Houden jullie daar in gods naam over op, in het college hebben wij het daar nog wel over.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3