Stadsontwikkeling als hoeksteen van beleid Ruiten ingooien uit verveling Ondernemen en werken in de toekomst Politie rolt bende jeugdige krakers op Niemand weet, wie voorrang heeft DINSDAG 4 APRIL 1978 PvdA Vlaardingen Kantine uitgebrand Dolfij brand n m Zonder rijbewijs achter stuur Vast in lift Te diep in het glaasje gekeken Fietser gewond bij botsing Biscussiehijeenkoms t van het RN Vier vrouwen slachtoffer van foabbeltruc Burenruzie over de heg Rotonde is riskant en nogal verwarrend SGP heeft lijst Maar In een maand voor 15.000 gulden aan goederen gestolen VD/SC/WW S Vlaardingen In de voorma* lige kantine van atletiekver eniging Fortuna is vrijdag avond door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. De kantine was overigens al ge deeltelijk gesloopt door vanda- listen in het verleden. Een nog aanwezige koelkast en kachel werden vernield - schade 500 gulden, Schiedam Het jacht Ddlfijn is dit weekeinde in brand ge vlogen, Het vuur aan de Jacht havenlaan in Schiedam-Zuid is\ door watersporters geblust. De gealarmeerde brandweer in Schiedam-Zuid is door water sporters geblust. De gealar meerde brandweer behoefde dan ook niet in aktie te ko men. Kortsluiting is vermoedelijk de oorzaak van de brand De schade bleef beperkt tol een paar honderdgulden Werk was er voor de brandweer wel aan de Westfrarskelandsedijk In de berm daar was een strook gras m brand. Het vuur werd met een nevelstraal geblust ïn de Van Esveldstraat brand de een container met afval van renovatiewerk2aambeden Het vuur ging met veel rook ge paard. tot de container door de brandweer vol water werd ge zet Vlaardingen Op de Vlaar dingse Industrieweg heeft de politie een personenwagen ïn beslag genomen van de 19-jari ge Vlaardinger R. S., die het afgelopen weekend zonder rij bewijs reed. Schiedam Drie scholieren hebben dit weekeinde een tijd je in een lift aan de Parkweg vastgezeten. De brandweer is er aan te pas moeten komen om ze te bevrijden. De kinderen van 12. 13 en 14 jaar, twee jongens en een meis je hadden in de lift zitten spe len Een van hen had daarbij aan de noodrem getrokken Vlaardingen Tegen de 20-ja- rige Vlaardinger, P.C.B, is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat de man onder invloed van de alcohol een aanrijding heeft veroorzaakt, waarbij vier wa gens werden beschadigd Hijzelf hep een lichte verwon ding op die in het Holy-zieken- huis werd behandeld. Zondagmiddag werd een zwaai beschonken man naar het Vlaardingse politiebureau ter ontnuchtering overgebracht Hij wordt er van verdacht ver nielingen te hebben aangericht aan een in de Groen van Prin- stererstraat geparkeerde auto Vlaardingen De 65-jarige Vlaardinger T.v.D. is dit week- -end met een fikse hoofdwond An het Holy-ziekenhuis opgeno men, na een botsing met zijn fiets tegen een personenwagen „van de 25-jarige J.H. De man gaf geen voorrang op .de kruising Holy-singel-Frede- rik Hendriklaan-Anna Paulow- nalaan aan de automobilist op de Holy-singel Vlaardingen „'t Zijn jongens, die in het weekend met de ziel onder de arm lopen of: die knapen vervelen zich mateloos". Zo beschrijven de twee hoofdonderwijzers van de basisscholen aan de Vlaardingse Prins Hendrikstraat, de heren A. J. van Veelen en A.M. Ruisaard, de opgeschoten jongens, die het afgelopen weekend circa zeventig ruiten hebben ingegooid met stenen. Daarbij is de christelijke basisschool, de Prinses Juliana, nog meer onder spervuur genomen dan de aangrenzende openbare, de Prins Hendrikschool, waar „slechts" tien ruiten werden ingekegeld. De heer Van Veelen (hoofd van de Prinses Juliana- school) ging het afgelopen weekend terloops een kijkje nemen in zijn schoolgebouw, omdat gisteren de lessen weer moesten beginnen. Van Veelen: „Ik trof 's zondags een verschrikkelijke ravage aan. Het was binnen in de school, en buiten op het plein een complete chaos: overal glas en stenen. Het enige lid van B. en W. dat op dat moment te bereiken was, was burgemeester Kie- boom. Hij liet gelukkig ook a la minute mensen van de dienst gemeentewerken optrommelen om het ergste op te ruimen". De hoofdonderwijzer heeft daarzelf ook nog bij geholpen. Hoewel de Prinses Julianaschooï valt onder de noemer van bijzonder onderwijs, heeft de gemeente toch gezorgd voor noodmaatregelen, zo dat gisteren de lessen gewoon doorgang konden vinden. Inmiddels is een begin gemaakt met het inzetten van de ruiten. Volgens de heer Van Veelen waren er eerder in de week ook al ruiten door vandalen ingegooid. Don derdag: tien stuks en vrijdags 20, daarbij opgeteld de 45 van zaterdag maakt in totaal 75 in één week. De aangrenzende openbare lagere school miste „slechts" tien ruiten. Hoofdonderwijzer Ruisaard dacht net dat de ergste tijd van het ingooien van schoolruiten achter de rug was. Mis. De kosten van de openbare school worden gedekt door de gemeente Vlaardingen, die van de christelij ke school door de schoolvereniging. Kosten: 22 gulden per ruit. Vlaardingen De inrichting van de bebouwde omgeving is een neerslag van de maatschappelijke verhoudingen. De invloeden van ongelijkheid in kennis, macht en inkomen zijn duidelijk waarneem baar, Dit stelt de PvdA in haar Vlaardingse pro gramma „Links Verder". Gezien de ruimte, die het onderwerp stadsontwikkeling in het programma toegewezen krijgt, beschouwt de PvdA haar stads- ontwikkelingsbeleid als de hoeksteen van het te voeren beleid voor de komende vier jaren. „Een stadsontwikkelingsbeleid kan er toe bijdragen die onge lijkheid terug te dringen". „Links Verder" stelt, dat het beleid erop gericht is alle grond binnen de gemeente in handen van de gemeenschap te brengen en dat grond slechts in erfpacht dient te worden uitgegeven. De voorwaarden van de erfpacht moeten daar bij gekoppeld worden aan de bestemming. Dit betekent, dat kleine middenstanders en wo ningwetwoningen lagere prij zen betalen dan sterke functies zoals kantoren en dure koop huizen. Bij het maken van bouwplannen moeten geen pro jectontwikkelaars worden inge schakeld. Voor de PvdA heeft de huis vestingssituatie van de finan cieel minder draagkrachtigen prioriteit Maar in de binnen stad dienen alle bevolkingsla gen vertegenwoordigd te zijn, zo stellen de specialisten, het geen betekent dat er ook duur dere woningen aanwezig moe ten zijn. De verhouding tussen huur-, premie-koop en koopwo ningen in de vrije sector stelt de PvdA voor Vlaardingen, op zestig, 32 en acht procent. „Het terrein van specifiek wel zijn wordt grotendeels geken merkt door een' warwinkel van voorzieningen en regelingen, onduidelijke bestuurlijke en fi nanciële verantwoordelijkhe den en weinig samenhang en coördinatie", zo bekritiseert de PvdA de huidige gang van za ken, waarvan de socialisten menen, dat de gemeenteraad veelal buitenspel staat in het ontwikkelen van een welzijns beleid. „Links Verder" stelt daarom dat er een Vlaardings Welzijns- plan dient te komen, dat dc basis vormt van de samenhang die in de voorzieningen tot stand moeten worden gebracht. Op het gebied van de gezond heidszorg constateert de PvdA een overdreven invloed van de waarden en normen van het gezondheidszorgsysteem, dat dient te worden tegengegaan. Zij pleit voor het instellen van gezondheidscentra waarbij de werkers, zoals artsen, tandart sen en verloskundigen in dienst van de overheid zijn. Het teveel aan ziekenhuisbed den meent de PvdA in haar programma verder op te los sen door slechts twee zieken huizen in de regi° *e behou den, één in Vlaardingen en een in Schiedam, die in bestuurlij ke harmonie werken- Het klas sesysteem dient volgens de so cialisten in de ziekenhuizen te worden afgeschaft. Rotterdam Ondernemen en werken in Neder land, maar vooral in Rotterdam. Dat is het thema van een discussiemiddag, die zaterdagmiddag 8 april om half twee begint in het Rotterdamse Luxortheaier aan de Kruiskade, georganiseerd door het honderdjarige Rotterdamsch Nieuwsblad. Schiedam Met een zogehe ten babbeltruc hebben drie mannen in een winkel aan de Broersvest vier verkoopsters bestolen. De vrouwen missen in totaal 310 gulden. In de schoenenzaak had een van de dieven een verkoopster aan de praat gehouden, terwijl de twee anderen de recreatie ruimte achter de winkel indo ken en uit de daar aanwezige tassen de portemonnees stalen Bij de politie heeft ook de eige naar van het benzinestation aan de Rotterdamsedijk weer aangifte moeten doen Bij zijn zaak is dit weekeinde weer in gebroken Aan de achterzijde werd een ruit ingeslagen, waar na de dader door handreiking er vandoor kon gaan met der tig flesjes bier en limonade De schade die werd aangericht be draagt 135 gulden Vlaardingen Twee buren uit de Vlaardingse Fuutstraat zijn slaags geraakt met stukken hout, omdat er oncingheid was ontstaan over de tuinafschei- ding. De politie heeft de gemoederen gesust ■flpag 'fill o De rotonde van de Nieuwe Haven bij de Oranjebrug: geen echte rotonde, maar een T-kruising? Schiedam Vooral voor fietsers is de ver- keersrotonde op de Nieuwe Haven, bij de Oranjebrug, nogal ris kant. Hoewel het nooit kwam tot ernstige bot singen met auto's, is al wel vaak sprake ge weest van lichte aanrij dingen en valpartijen door plotselinge zwen kingen. De oorzaak: ter hoogte van de parkeer garage van flatgebouw Over de Veste is volsla gen onduidelijk, wie voorrang heeft. Een flauwe bocht op de Nieu we Haven en het ontbreken van verkeersborden of haaie- tanden zorgt voor vraagtekens. De redenatie van automobilis ten, die vanaf de Burgemeester Knappertlaan of van de brug komen en richting Schoolstraat gaan, is begrijpelijk: het fiet send en brommend verkeer, dat uit dezelfde richting komt maar na de rotonde de brug over wil, slaat linksaf en ver laat de Nieuwe Haven en heeft dus geen voorrang. Fiet sers, die gewoon rechtdoor gaan naar de Schoolstraat, hebben nergens last van, of het zou van verkeer uit de parkeer garage moeten zijn die vlak na de rotonde opduikt Een aantal fietsers bekijkt de situatie anders, en overweegt de eerste, enige, echte Neder landse wielrijdersbond (ENWB) in te schakelen. „Als fietser kan je uiteraard ook de roton de volgen", zeggen zij, „en heb je dus voorrang op verkeer dat van de rotonde afslaat. Want niet het langzaam verkeer slaat af, dat volgt namelijk de roton de gewoon, maar het autover keer verlaat de rotonde en mag daarom geen voorrang ne men". Hoofdinspecteur van verkeer spolitie Peter Broeders ver klaarde gistermiddag desge vraagd, dat de klacht bekend is. „De fietsers voelen zich in hun gelijk gesterkt door een flauwe afbuiging, die de in druk wekt van een rotonde" Volgens hem is de gedachte logisch, dat autoverkeer dat op de Nieuwe Haven blijft toch de rotonde verlaat „Maar ik meen, dat dit punt staat aange merkt als een doodgewone T-kruising en niet als rotonde volgens de wegenwet. Er zijn alleen wat dwangpijlen, ver warrend of niet. Ik heb de klacht al vaker gehoord, en er zijn ook voortdurend inciden ten". Over te nemen maatregelen laat Broeders zich bever ruet uit: „Daan/oor moet je zijn bij de deskundigen op het stads kantoor. Met die parkeergara ge erbij is het nogal stoeien met de ruimte geworden, maar onze zogeheten verkeersinge- meur en zijn discipelen hebben gedacht dat het op deze manier wel kon". Pogingen In het stadskantoor haalden echter nog niets uit Zowel verkeersingenieur Hans van der Vliet als wethouder voor ruim teiijke ordening en milieu Chris Zijdeveld rijn mo menteel Gp vakantie. Voorlopig blijft het uitkijken geblazen. Een fietser: „Voor mijn part komen er duidelijke borden, die de automobilist voorrang geven, al gaat dat in tegen tendenzen om het langzaam verkeer makkelijker te maken. Maar dan is de situatie in elk geval overzichtelijk en veili ger". Er bestaan grote onzekerheden over ondernemen en werken in de toekomst Niet alleen is de economische situatie, ook in Rotterdam, bijzonder slecht met als gevolg inkrimpende en zelfs verdwijnende bedrijven en een grote werkloosheid. Maar ook zijn in de laatste jaren nieuwe gedachten en' ideeen over ondernemen en werken ontstaan Medezeggen schap van de werknemers in de bedrijven, bijvoorbeeld, met alleen achteraf, maar ook voor af, zoals bij het doen van nieu we investeringen Ook eisen de vakbonden van de werkgevers, dat zij de werkgelegenheid in hun bedrijven voor de komen de jaren zwart op wit garan- deerd Ook, en misschien wel juist in Rotterdam spelen die proble men heel sterk De tijd waarin alles kon, waarin de bomen tot de hemel leken te groeien, lijkt definitief? voorbij te zijn. Rotterdam, dank zij de haven eens de stad waarin alles mo gelijk was, kampt nu met het grootste werkloosheidsgemid delde van ons iand. De vraag is wat er in de (nabije) toe komst moet en kan gebeuren om de zaak weer recht te trek ken. Over al die problemen zal er zaterdag in het Luxortheater gediscussierd worden. Tussen vakbondsbestuurders, onderne mers en politici onderling in een forum. Maar ook daarna in de wandelgangen kan iedereen, die dat wenst, met deze mensen persoonlijk over de problemen praten. Omdat het jubilerende Rotter damsch Nieuwsblad de2e be langrijke discussiebijeenkomst organiseert, is de toegang gra tis. Men heeft wel een toe gangskaart nodig Die kan wor den afgehaald m onze vestiging aan de Brede Havenstraat 6 in Vlaardingen. Telefonisch aan vragen (tel 354525) is ook mo gelijk. Schiedam De SGP doet een beroep op de Schiedamse bur gers, die Gods woord zijn toe gedaan, om deze beginselen te iaten prevaleren tijdens de ge meenteraadsverkiezingen Al leen dan zal de SGP in staat zijn het eigen geluid op grond van Gods woord te laten horen in de komende vier jaren, zegt secretaris J Schoonrok Bekend was al dat Leendert Knipscheer lijsttrekker wordt, en gisteren heeft de Schiedam se SGP-afdehng Groen van Pnnsterer ook de verdere lijst openbaar gemaakt Na Knip scheer staan achtereenvolgens op de lijst H Klop, C J K van Hartingsveld, D den Rid der. C Rijkers, de secretaris zelf, C van de Kruyt en A M Monster Vlaardingen Met de arrestatie van zes jonge Vlaardingers heeft de politie uit die stad een lange reeks inbraken en diefstallen opgelost. Alleen al in maart werd voor dik 15.000 gulden ontvreemd, terwijl voor nog zo'n 7200 gulden aan (inbreek)scha- de werd aangericht. Een gedeelte van de goederen kon worden achterhaald, van het gestolen geld is weinig teruggevonden. Een gedeelte van de achterhaalde buit Belangrijke schakels in de in brekersbende zijn de 17-jarige C H van Vzijn 16-jange broer R en de 15-jarige J. van de B Andere leden van de groep zijn een elfjarige jongen de 15-jange A.M. en de 14-jan- ge P van de B. De grootste kraak werd gezet op 27 maart bij wasserij De Hoop aan de Landstraat VJ van de B, M. en P. van de B haalden daar toen voor 4QÖ0 gulden aan goederen weg, ter wijl voor maar liefst 5000 gul den schade werd aangericht Enkele dagen daarvoor was de wasserij ook reeds het doelwit geweest van Van de B en M Samen ontvreemden ze toen een bromfiets en gereedschap pen ter waarde van 4000 gul den De aangerichte schade be droeg toen 1000 gulden Ook de inbraak bij café Mes aan de Schiedamse weg is met de arrestatie van de zes jon gens opgelost Op 27 maan lichtten Van VJ van de B en P van de B de biljartklok, alsmede een automaat m ge noemd café Waarde van de buit- 2100 gulden Uit de Casi- mirschool aan het Westmeuw- Jand ontvreemde de groep op 30 maart vier geluidsboxen ter waarde van 260 gulden per stuk De schade bedroeg 800 gulden De serie inbraken begon met een kraakje op 6 maart in het gebouw van de gemeentekwe kerij aan de Hofsingel, waar schrijfbenodigdheden en een calculator werden ontvreemd Kennelijk gesterkt door het succes volgde een dag later een diefstal van een portemonnee en een horloge ter waarde van 125 gulden in de Lijnbaanhal Weer een dag later werd dit herhaald in hetzelfde gebouw, waar toen twee bromfietshel- men ter waarde van 210 gulden werden weggehaald. Voorts werd er ingebroken bij Vmk's Motorhome aan de Schiedam se weg, waar voor 3000 gulden aan gereedschappen werd weg gehaald en Zethameta, waar voor „slechts" 300 gulden aan gereedschap werd gestolen Ook vishandel '1 Hoogertje aan de Fransenstraat weid meteen bezoek „vereerd", zij het dat de buit slechts 17 gulden bedroeg Drie van de jongens Van V., Van de B en M zijn inmid dels voorgeleid

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3