Meer dan z iver speculatie Passage geschikt voor kunstuitleen Yijfdeklassers maken project over Maassluis Fietsend een boom opzetten Opgezette dieren gestolen FVC-buizen beschadigen wagen Kelderbox in brand Dief aan de koffie In de haast buit 32000 gulden laten staan D'66 straks in college? Van der Knaap hoefde niet voor wethouder te studeren m -mkMj Overdracht van rampen bestrijding ais alles rond is WOENSDAG 5 APRIL 1978 Pantservoer tuigen staan te kijk De stand van Schiedam:75.829 Commissie pleit voor centrum in Schiedam: Sif' "jM VD7SC/WW 3 Schiedam Twee M-113 pant servoertuigen zijn zaterdag te bezichtigen bij WiltOD-Fije- noord. Vaii 's-morgens negen tot twaalf uur houdt de be- drijfsschool van de werf dan open huis. Zo is er gelegenheid om op de school lessen bij te wonen, in bankwerken en pijpbewerken. Verder worden doorlopend aportdemonstraties gegeven. De te bezichtigen pantservoer tuigen van de koninklijke land macht worden momenteel bi] WF gereviseerd. Ter illustratie wordt een exemplaar voor en een exemplaar na de revisie tentoongesteld, Bij de produc tie-afdelingen nieuwbouw en reparatie zijn tenslotte nog en kele grote modellen te zien. Hoek van Holland Uit de openbare Van Rijckevorsel- school in Hoek van Holland zijn vijf opgezette dieren door onbekenden gestolen. Uit de lokalen zijn een vos, een eek hoorn, een Vlaamse Gaai, een wezel en een ransuil gestolen. De politie stelt een onderzoek Vlaardingen Op de Frede- rik Hendriklaan verloor een vrachtwagen maandagmiddag zes polyvinyl chloride buizen, die op een passerende wagen vielen. De Unbervoondjde en het linker&chterwiel werden van de auto beschadigd. Schiedam Bij het blussen van een kelderbox hebben twee andere boxen in Groe- noord waterschade opgelopen. De box, waar het vuur was ontstaan, is het eigendom van de 38-jarige J. P. aan het Louis Zimmerman plein. Van deze Schiedammer werden een kast en een fiets vermeld. De oor zaak van de brand is voorals nog onbekend, De brandweer en de politie stellen daar een nader onderzoek naar in. Ver moed wordt dat het is aange stoken door buurtjeugd. Schiedam Bij Bas van der Heijden aan de Broersvest zijn 48 pakken koffie gestolen. Een onbekende heeft ze ge haald uit een container die voor de winkel stond. De be drijfsleiding heeft bij de politie aangifte gedaan. Zo ook het hoofd van 't Koepeltje in Schie- dam-Oost. Bij deze kleuter school werden onlangs zestien ruiten ingegooid. Vlaardingen De buit, die de inbrekers in het warenhuis van Vroom en Dreesmann maandagochtend in alle haast „vergaten" mee te nemen, had een geldwaarde van 32.000 gul den. De mislukte kraak was een gevolg, omdat de politie in het holst van de nacht gealar meerd werd. Hoewel de Vlaar- dingse politie het Vleerplein en omgeving terstond had afgezet, wisten de inbrekers toch te ont komen. Vermoedelijk ontsnapten ze door een zijraam van het pand, In de ontsnappingshaast „ver gaten" de klaarblijkelijk eveneens gealarmeerde dieven de buit. Schiedam Misschien omdat februari een korte maand is, viel het aantal Schiedammers dat de stad heeft verlaten no gal mee. Met ingang van maart telde de gemeente 75.829 inwo ners, 62 minder dan een maand daarvoor. Dat heeft de afdeling burgerzaken van de gemeente "weer rijkelijk laat bekendge- s maakt, weken né 28 februari. - Om hun toevlucht elders te zoeken verlieten 212 personen de stad; voor slechts 154 leek Schiedam wel aantrekkelijk. Verder was sprake van 62 ge boortes en 66 overlijdensgeval- len. Schiedam ging maart in met 1055 vrouwen meer dan man nen. De laatste groep nam in februari iets meer af. Vlaardingen PvdA straks samen met de WD? „Die mogelijkheid zit er in", zo hield de PvdA de Vlaardingse pers voor bij de aanbieding van het verkiezingsprogramma die de bovenstaande titel heeft. Zoals bekend hebben de PvdA-ers nog: geen voorkeur uitgesproken met welke andere partij straks het college wordt gevormd. Zij zijn dat ook niet van plan te doen voordat de uitslag bekend is van de komende gemeenteraadsverkiezingen. Dit overigens in tegenstelling tot hun landelijke broe ders, die het CDA immers verweten geen keus te willen maken. In Vlaardingen maakt de PvdA dit pas na de verkiezingen be kend. De partij heeft een com missie in het leven geroepen, die de mogelijkheden onder zoekt. Dit gebeurt aan de hand van de programma's van alle plaatselijke politieke partijen, die naast elkaar worden gelegd en bekeken worden of er raak vlakken zijn met PvdA-pro gramma „Links Verder!" Veel heeft die commissie tot nu toe nog niet gedaan want de pro gramma's van de andere partij en zijn nog niet gereed. Wel die van de VVD. En daarom zijn de liberalen als eersten aan de beurt om door de commissie getoetst te worden, „En dat gebeurt serieus", zo zegt PvdA- voorzïtter John Ranshuijzen. „Het gaat ons tenslotte om de programma's en niet om de partijen", laat hij erop volgen. Voorspelling hoe het te vormen college er dus uit gaat zien zijn dus louter speculatief. De Pv dA-ers beamen dit. Maar zo geven zij wel toe: „Ons pro gramma heet niet voor niets „Links Verder!" Een gok in de ruimte is het dus bepaald niet, te stellen, dat het nieuwe coUe- ge „links" van samenstelling wordt. De afgelopen verkiezin gen voor Provinciale Staten hebben één ding duidelijk ge maakt: D'66 maakt een goede kans op twee zetels in de ge meenteraad, de PPR is wegge vaagd. D'66, misschien niet een echte linkse partij maar toch wel „progressief" te noemen, maakt derhalve de beste kans een wethouder te mogen leve ren, En deze voorspelling is geen zuivere speculatie. Tenzij de PvdA meer dan de helft van het aantal zetels weet te beha len. Dan willen de socialisten in Vlaardingen wellicht alleen de dienst uitmaken. Interessant is ook een uitspraak van D'06- lijsttrekker ir. I, B. Warmerho- ven over de vraag of er al contacten zijn tussen de PvdA en de democraten. ,Jk ontken het niet, maar ik bevestig het ook niet." Schiedam Een kunstuitleencentrum kan het best worden gevestigd in het Passage theater. De „viskom" in de Passage is daar voor groot genoeg en kan zonder veel kosten geschikt worden gemaakt, en bovendien werpt deze hal van het theater geen drempels op voor publiek. Dat staat in een nota, die een commissie ad hoc van de Schiedamse Gemeenschap heeft vervaardigd. De culturele stichting buigt zich daarover op woensdagavond 19 april. Een aantal aanbevelingen wordt gedaan om kunstuit leen voor zowel publiek als kunstenaars (vooral Schie damse) aantrekkelijk te maken. Het lenen van kunstwerken -voor mini maal drie maanden en ma ximaal een jaar- kan vol gens de tijdelijke commis sie een uitstekend middel zijn om „de visuele bewust wording" te bevorderen. Daartoe zal echter de uit leenkunst aan bepaalde kwaliteitseisen moeten vol doen. De commissie ad hoe ging in september vorig jaar aan het werk. Van de zijde van het Stedelijk Museum hadden directeur Hans Paalman en educatief me dewerker Dingenus van de Vrie er ritting in, namens de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap Dat veel belangstelling be staat voor aanschaf van beeldende kunst, is de laatste Jaren wel gebleken .tijdens de verkoopten toonstellingen van het Schiedamse museum rond Sinterklaas. Daarbij ging het om relatief goedkope werken. Om het financieel aantrekkelijker te maken kunst in huis te halen, zou er een uitleencentrum moeten komen. Een kaartje van de Broekpolder met de plaats waar de bomen voor het bos worden geplant. Vlaardingen In verband met de te houden bosdag, zaterdag aanstaande, heeft de afdeling sport en recreatie van de gemeente Vlaardingen in samenwerking met de ÏW aan de Visbank fietsroutes uitgezet naar de Broekpolder. Vanaf zes punten in de stad kan men de zogenaamde boom- planttocht beginnen. De tocht zelf kost niets, voor het planten van een boom moet een gulden worden betaald. De zes vertrekpunten zijn: Holy: wijkcentrum De Heipaal, Reigerlaan 49. Bahberspolder/VI. Ambacht: Van Hogend orp school, Van Limburg Stirumstraat 49. Oostwijk: Buurthuis Oost, Oosterstraat 112. VOP: Informatiecentrum, Va- leriusstraat 28. Centrum: „De Haven", Wees huisplein 18. Westwijk/Ind. Buurt. Ontmoe tingscentrum West, Floris de Vijfdelaan 2. Deelnemers aan de boomplant- tocht kunnen tussen 9 en 10.30 uur starten. De boompjes: ber ken, populieren worden ge plant tussen 10.GO en 12.00 uur. De gemeenteraad doet dit in elk geval rond 10.30 uur. Bij vertrekpunt krijgt men een j roi•'^beschrijving die de deel nemers langs allerlei beziens waardigheden in Vlaardingen voert. Aan het eind van de ongeveer 15 kilometer lange tocht komt men in de Broek polder, waar op bordjes staat aangegeven hoe men verder moet fietsen. Een schop behoeft men niet mee te nemen: deze rijn in ruime mate aanwezig in de Broekpolder en worden tijde lijk beschikbaar gesteld door de plantsoenendienst (SG) zaten er Clara Stro man, Pieter van der Hei den en Ton de Vos, en als burgerlid nam Ria de Vrin- ger aan de discussie deel. Als secretaris van de com missie fungeerde SG-direc- teur Ruud Pillard. Omdat beeldende kunst over het algemeen Iets verder van de bevolking afstaat dan andere uitin gen van creativiteit (voor al door aandacht voor to neel, ballet, muziek via de massa-media), zou er een kunstuitleencentrum moe ten komen. Wil evenwel de aandacht daarop gevestigd worden, dan moet Schie dam niet zijn aangewezen op de Rijnmond-artotheek in Delfshaven, maar dan moet er in de stad zelf een centrum komen dat goed bereikbaar is, voor iede- Zonder overheidssteun zal dat niet kunnen. Daarom stelt de commissie, die nu haar taak heeft afgerond, voor dat een nieuwe com missie wordt ingesteld die de opdracht krijgt alles in het werk te stellen om bin nen afzienbare tijd een kunstuitleencentrum in Schiedam te krijgen. Voor het beheer zou de SG een afdeling beeldende kunst moeten oprichten. Een goe de educatieve begeleiding heet onontbeerlijk, stelt de commissie nadrukkelijk. Werken, die in overheids- berit zijn gekomen via de BKR (de beeldende kunst- regling ofwel een contra prestatie), moeten volgens de commissie niet worden opgenomen in het „open circuit" van het kunstuit leencentrum. Dat heeft te maken met vraagtekens, die op landelijk niveau worden gezet achter de re geling. Zo is er geen rijks subsidie voor artotheken, die werk uit de BKR uitle^ nen. Een laatste conclusie van de commissie: „Op de aan koopsubsidie, die door het rijk wordt verstrekt, zou de gemeente een extra aan koopsubsidie moeten ge ven van tien procent. Voor mensen van huiten de stad zal die regeling alleen mo gen gelden, als het werk betreft van Schiedamse kunstenaars." gesteld wordt, dat aan koop van kunst via het uit] een centrum uiteraard mogelijk moet zijn. Im mers, als iemand na een paar maanden zo gehecht raakt aan een geleend werk dat het voor hem „onmisbaar" is geworden, moet aankoop mogelijk zijn. Dat is maar een voor beeld. Draait het kunstuitleencen trum eenmaal, dan kan er nog een stimulerend effect van uitgaan, aldus de com missie, als het de beschik king heeft over een aan koopfonds, waarmee werk van plaatselijke kunste naars kan worden aange kocht Maassluis De kinderen uit de vijfde klas van de Groen van Prinstererschool aan de Seringen straat sn Maassluis weten sinds kort „alles" af van hun stad. Onder leiding van „meester" J. D. Renes produceerden zij het Project '78, waarin in het kort de geschiedenis van de stad staat beschreven en waarin het reilen en zeilen van de gemeente uit de doeken wordt gedaan. Zes groepen uit de klas bezoch ten daartoe het gemeentear chief, de stadsbestuurders, de afdeling sport en recreatie, stadsontwikkeling en bevol king. Tenslotte hebben de kin deren een enquête gehouden. De groep die een studie heeft gemaakt van het stadsbestuur interviewde onder anderen wethouder mevrouw Gre van Eck-Grootveld en Isaac van der Knaap. Conclusie over laatstgenoemde: „Hij hoefde met voor wethouder te stude ren". En voorts: „Hij vond dat hij geen macht had Maar ondanks deze kindercon- clusies leerden rij wel dat de raadsvoorstellen, waarover de gemeenteraad een beslissing neemt, worden voorbereid door burgemeester en wethouders, in overleg met de ambtenaren. Ook weten zij nu hoe de porte feuilleverdeling van B en W is en wat daarmee wordt bedoeld. De kinderen die op bezoek rijn geweest bij „stadsontwikke laar" Han Hummelen, rijn ook overladen met gegevens over deze dienst bij meester Renes teruggekomen. Maar liefst vier dagen is de groep met dit on derwerp bezig geweest. Onder K meer rijn er gesprekken ge voerd met de plaatselijke wo ningstichting. Moeilijke onder werpen zoals de verhouding hoog- en nieuwbouw, de aan- en verkoop van woningen zijn daarbij niet uit de weg gegaan Desnoods werd er uitvoerig in de klas over nagepraat Ook de resultaten van de en quête gaven toch verrassingen te zien, afgezien nog van het vele' snoep dat de jeugdige en quêteurs in ontvangst mochten nemen tijdens hun tocht. De officiële enquêtes die gehouden worden m opdracht van bij voorbeeld Rijnmond hebben doorgaans minder gunstige uit komsten dan die van de jon gens en meisjes van de Groen van Prinstererschool. Zo wonen van de 232 onder vraagden - uit alle geledingen van de Maassluise bevolking - 43 erg prettig, 90 prettig, 52 gewoon en slechts 6 onprettig. Over al dan met voldoende ruimte in huis: 172 voldoende, 39 gaat wel en 14 onvoldoende. En over stankoverlast zijn de resultaten als volgt: 123 perso nen nooit last, 106 soms en 15 vaak last van stank. Wat de huisvrouw in Maassluis vooral mist zijn warenhuizen en grootwinkelbedrijven zoals C en A, Hema, Ter Meulen, maar ook een muziekwinkel, poelier en kinderkledingzaken. ■Wie weet komt daar nog eens verandering in. Schiedam: Schiedam Het regelen van een regionale coör dinatie rampenbestrij ding laat Schiedam over aan Openbaar Lichaam Rijnmond. De raadscom missie voor algemene en bestuurlijke zaken is daar mee akkoord ge gaan. Binnenkort zal het plan ter goedkeuring worden voorgelegd aan de Schiedamse gemeen teraad, zoals oofe gaat gebeuren in Vlaardingen en Maassluis. Met het toevertrouwen van „de behartiging van het belang van het tot stand brengen, beheren, onderhouden en doen functio neren van een dergelijke orga nisatie", zoals het in de ambte lijke stukken staat, is een be drag gemoeid van 26 mïlle.Dat geld moet Schiedam aan Rijn mond betalen. Er wordt dan onder meer een regeling gemaakt voor melding en alarmering, coördinatiecen trum, informatie aan de bevol king. evacuaties en meer van dergelijke 2aken. Een en ander gaat pas in wan neer alle regelingen klaar rijn .Anders krijgt Rijnmond een bevoegheid die ze niet kan waarmaken", zoals PvdA-frac- tievoorzitter Joop de Jong zei. Op de bijeenkomst in het stadskantoor vroeg De Jong zich echter wel af waarom ook financieel het plan moet wor den gesteund om concentraties van ontsnapte gassen te gaan meten. „Dat is toch een zaak van de Dienst Centraal Milieu Beheer Rijnmond? Gaan we zo deze zaak niet op een andere manier financieren?!,', zo vroeg hij. BurgemeesterArie Lems geloofde niet dat dat' het geval was. Hij beloofde daar extra opheldering over te vragen, nog voor het voorstel aan de gemeenteraad wordt voorge legd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3