Westerdijk heeft hier zijn laatste pills je getapt Sluiting Gusto is onherstelbare klap i y utaandeWi-ek: Familie van neer gestoken Siem de G. MÊÊEBBSm 1 Van Geest lijsttrekker (fDA Lems opent ZOS-studio Eerste paal dierenpension Rijden onder invloed Ledenvergade ring Groene Kruis ELVIS SN CONCERT ■Van 30--voor1 2 LP's d KSiliÉl iSSIËlI Wethouder van keelzaken Onderzoek naar „onbegrij pelijke" buisvestingszaak Jongens op autodak Blokje ^irond/ Communicatie stoornissen over experiment Met brommer tegen auto Te hard VRIJDAG 7 APRIL 1978 Maasland Voor de komende j-jadsverkïezïng heeft het CDA nagenoeg: alles bij het oude blaten. Van de huidige zeven raadsleden staan er weer zes op de verkiesbare plaatsen. Slechts G. van der Lugt keert niet terug, omdat hij vanwege gezondheidsredenen heeft be dankt. Behoudt het CDA haar tgven zetels, dan wordt J. van der Kooy de nieuweling in de raad. Lijsttrekker van het CDA is/W. van Geest (CHU), de nes- tor van de huidige raad. De wethouder J. Kwakkel stein (ARP) en Chr. Keijzer (CHU) staan resp. op de tweede en vierde plaats. Derde op de lijst is.C. A- I. Ammerlaan (KVP). De CDA-lijst ziet er verder als volgt uit: 5. T. Goudswaard (ARP); 6- dr. ir. L. H. de Nie (CHU); 7. J. van der Kooy (ARP); 8- H. de Rouver; 9. A. Al Koonen; 10, J. A. van Woer den; 11. mevr, E. M. Solleveld- Zwaard; 12. J. Meyer; 13. drs. C. van Toor; 14. H. Hensen; 15. ir, C. v.d. Kerk; 16. J. Moer. man; 17. mevr. A. Crielaard- lï dr. ir. B. G. Linsen; 39. A. Pseiman en 20. C. Doelman. Schiedam De nieuwe studio van de Ziekenomroep Schie dam (ZOS) wordt zaterdagmid dag 15 april geopend. Burge meester Arie Lems zal dit ge beuren om twee uur aan de Korte Haven 27 inleiden. De opening zelf wordt verricht door Schiedammer F. A. Goud man, die jarenlang de kelder ter beschikking stelde waar de studio voorheen in was geves tigd. Van deze officiële ceremonie maakt de ZOS een dia-serie die later in de bejaardentehuizen zal worden vertoond. Op de dag van de opening kunnen bewoners van de be jaarden tehuizen genieten van het optreden van zangkoren, muziekkorpsen en declamatri ces- Een speciaal team ZOS-ers houdt zich tevens bezig met de kinderen in de ziekenhuizen. Hoek van Holland De voor zitter van de Hoekse deelraad, de heer L. van de Houwen iheeft dinsdagmorgen de eerste paal geslagen voor het dieren pension „De Waterweg", dat gebouwd gaat worden aan de jPrins Hendrikweg. jHet" pension, dat nog niet eens gebouwd is, krijgt nu al reser- iveringen binnen om een huis dier tijdens de vakantieperiode ;onder te brengen. :ln mei beginnen Liesbeth Broekhuizen en Astrid Heleber de werkzaamheden in het pen sion. Inentingen voor de tijde lijke gasten zijn verplicht. Gaardingen Wegens het rij den onder invloed is tegen een 1-jarige automobilist uit Maas sluis proces-verbaal opge haakt Dat gebeurde na het .nemen van de bloedproef. Maasland Woensdag 15 april houdt de afdeling Maasland ïvan het Groene Kruis haar le denvergadering. Tijdens deze .bijeenkomst, die om 20.00 uur In het wij kgebouw begint, spreekt mevrouw E. Maarten den over het gebruik van drugs en de verschijnselen die zich daarbij voordoen. Voorafgaand aan deze lezing .wordt het huishoudelijk gedeel te afgewerkt. Daarbij komt 'o.m. een bestuursverkiezing, de begroting voor '78, alsmede een voorstel tot contributieverho ging aan de orde. Ifilterdam: Nw. Binnenweg 91, Zwaanshals 361, JMdeilandpiem 30, Meent 52, Groene Hilledijk 222. Schiedam: Broersvest 57. SaardüJgen: Hoogstraat 117. „Direct na de dodelijke steekpartij iiep Jan al met plannen rond om op een ontzaglijke manier wraak te nemen. Geluld als Brugman heb ik, om die idioterie uit zijn kop te krijgen, maar hij heeft niet willen luisteren. Toen echter de boel in de fik stond cn Jan door de politie was aangehouden, dacht ik alleen maar bij mezelf: gefeliciteerd jongen, mede namens je overleden broer...." De dag voor Pasen zette Jantje dc G. (17) de bekende bar Hou. se of Dimple aan de Oostha- venkade In Vlaardingen in lich terlaaie. Zoals de vader van de dader reeds zegt, ging het hier om een wraakoefening, die ook voor de politie niet als een donderslag bij heldere hemel kwam. Immers, zo'n zes weken daarvoor, begin februari, was Jan's oudere broer Siem (26) in diezelfde bar dodelijk getrof fen door een messteek van de uitsmijter van deze zaak. Dit gebeurde na een flinke knok partij tussen Siem en de uit smijter. Het lijkt er op of familieleden en Jan's vader niet langer hun mond willen houden over het gebeurde. Een van hen was graag bereid te spreken... en te waarschuwen. De familie De G. is reeds meermalen in onze kolommen terecht gekomen, doorgaans in wat minder gun stige zin. Ook nu weer, een escalatie van een slepende zaak. Als men dan de achter gronden hoort, is alles vaak terug te draaien naar de revan- ehe-gevoelens. De vader van Jan en Siem springen de tranen in de ogen als hij zijn trieste relaas vertelt, uiteraard eenzijdig belicht, maar begrijpelijk voor de man zelf. Hij zegt: „Ooggetuigen zei den later tegen mij hoe alles in 2ijn werk is gegaan bij die steekpartij: Zo had de uitsmij ter gezegd: „Ben jij nou Siem- pie de G-..? „Je begrijpt toch dat Siem dat met pikte en rea geerde met:" en, wat bedoel je daarmee...". Het zou het sein zijn geweest voor de knokpar tij, maar van steken met een mes waar op dat moment nog geen sprake geweest Doodslag? Pas toen de uitsmijter merkte dat hij gewond was geraakt, zou althans volgens de lezing van vader De G. de bar-man hebben gezegd: „Ik bloeden? Jij dan ook bloeden...", waarop Siem onverwacht in het li chaam werd gestoken. Of het de bedoeling was om Siem dood te steken, daarover lopen de meningen ver uiteen. Feit is dat Siem direct in het hart werd getroffen en vrijwel on middellijk moet zijn overleden. Juridisch bezien zou dit dood slag betekenen en dat wordt veel zwaarder aangerekend dan het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbende. Volgens vader De G. moet het slachtoffer, dat in de armen van een toegesnelde vriend zou zijn gewankeld, nog heb ben gezegd: „Nou hebben ze me goed te pakken gebacL-". Jan zwoer toen wraak te zul len nemen. Een van de vrienden van de „club De G,'\ waar een hechte familie-en-vriendenband be stond, zegt naar aanleiding van het tragische gebeuren: „Ik kan je wel verzekeren dat bar- eigenaar Westerdijk hier in Vlaardingen zijn laatste pilsje getapt heeft. Als hij het lef heeft om nog eens een bar in de buurt te openen dan wordt dat door ons opgevat als een uitdaging. Dat zou vragen zijn om ongelukken, fatale...". Het is duidelijk dat alle wraak gevoelens zich (nog steeds) con centreren op de figuur Wester dijk, die sinds het drama in diens zaak, zich niet of nauwe lijks in het openbaar vertoont. Volgens vader De G. draaide alles uiteindelijk om een reke ning van 'nog geen honderd gulden. De G. senior zegt daarover: „Zo ver mij bekend weet ik dat Siem met de bar-eigenaar een verschil van mening had over een rekening van vijfennegen tig gulden. Westerdijk zei dat deze niet was betaald, terwijl onze Siem van mening was dat dat ding wel'was betaald. In plaats van dat Siem daar dan niet meer komt, had hij het karakter om dat toch te doen. De twee konden elkaar door dit voorval toch al met zetten en dat werd natuurlijk erger. Irritatie en steeds was er een die de laatste zet wilde doen, verdomme..." En een der andere familieleden zegt: „Je snapt toch wel dat als Siem niet meer naar die bar zou zijn gegaan, Westerdijk dit zou kunnen opvatten als een overwinning op Siem... Aan me nooit niet..." De irritaties werden groter en groter. Op een gegeven dag kwam er volgens de familie De G. een telefonische tip binnen dat er geld was gezet op het hoofd van lastige Siem, volgens zeggen twintig mille. „En er werd ook bij gezegd", zo stelt De G. senior „dat Westerdijk Siem de G. de opdrachtgever was. Tot tweemaal toe zijn we hiervan op de hoogte gesteld". Of deze zware beschuldiging aan het adres van Westerdijk waar is, zou een zaak zijn voor de officier van justitie. Een feit is echter dat de tipgever van de familie De G. wel serieus werd genomen, want Siem kwam nadien nooit meer alleen op straat en werd altijd bege leid door zijn iets jongere broer Chns of een van de andere kornuiten. De nabestaanden zijn er heilig van overtuigd dat Siem die bewuste nacht van vrijdag op zaterdag, begin fe bruari, naar de bar werd ge lokt Vandaar ook de laatste woorden die Siem zou hebben }tNu hebben ze mij eindelijk flink te pakken ge had Tegen deze sinistere achter gronden heeft Jan op wraak gezonnen. Hij meende op deze wijze het toegedane familieleed te moeten compenseren. Hoe wel de dreigementen van de zijde van de kennissenkring van dc familie De G. niet mis te verstaan zijn is het te hopen dat het gezonde verstand van beide partijen, zowel van Wes terdijk als van de betrokken familie, het uiteindelijk zal we ten te winnen van de emoties. Want helaas is er nu een slach toffer gevallen, een fraai, histo risch pand vrijwel onherstel baar verwoest en buitenstaan ders (belendende percelen) die ongevraagd de dupe zijn ge worden van een vete. C lllllitlSSf Wethouder drs. IJsbrand van der Velden van financiën en economi sche aangelegenheden was giste ren een van de vele gasten tijdens de open dag van Coolmar. Dat bedrijf is sinds enkele weken ge vestigd aan de Koningin Wilhelmi- nahaven in Vlaardingen. Het is gespecialiseerd in de produktie van koelsystemen ten behoeve van (scheeps)ftiotoren. Op de foto tonen directeur F. Beker (links) en diens rechter hand P Langezaal aart de wet houder een grote koelinstallatie die moest worden ingebouwd op de Amoco Cadf2. Zoals bekend liep de tanker stuk op de rotsen van Bretagne, hetgeen leidde tot een regelrechte natuurramp. Coolmar is een dochteronderne ming van scheepsfeverancier Spa- mar dat aan de Rotterdamse Waalhaven is gevestigd. Vervolg van voorpagina. „Als Gusto uit het bedrijfsleven verdwijnt, is Schie dam gedoemd een dode stad te worden", zei IJlfred Bruseker namens actiecomité Gusto Open, een half uur voordat de ondernemingsraad aan het woord zou komen. Veel tijd voor overleg tussen het comité en de OR was er niet, want om half twee werd de eerste groep door de Kamercommissies ontvan gen en reeds om twee uur was de beurt aan de vertegenwoordiging van de gekozen leden van. de OR. Toch vestigde Bruseker in het voorbijgaan even snel de aan dacht op vragen, die door ka merleden waren gesteld. En. ook hadden zowel de leden van het comité als die van de on dernemingsraad meer uitge breid contact gehad met burge meester Arie Lems, die een dag eerder het woord had gevoerd namens het Schiedamse ge meentebestuur. „Schiedam an de Gusto zijn met elkaar vergroeid", liet het actiecomité de kamercommis sies voor economische en socia le zaken weten. .Meer dan enig ander bedrijf is de Gusto ver bonden met de bevolking en omgekeerd. Sinds de vestiging van bet bedrijf aan de Maas dijk, driekwart eeuw geleden, hebben honderden Schiedamse families hun werk gevonden op deze werf". Daarom herinnerde het comité aan de woorden van Lemns, dat nu al welzijnsorganisaties worden geconfronteerd met psychische problemen van de werknemers, dat ment het ge voel heeft verkocht en verra den te zijn. Volgens Gusto Open zullen dc geestelijke gevolgen van slui ting van de werf vergelijkbaar zijn met de problemen, waar mee veel gezinnen en welzijns werkers nu nog steeds te ma ken hebben in Limburg als gevolg van de mijnsluiting in de jaren zestig: „Daarom is «duïtine van Gurto voor ons sociaal en maatschappelijk on aanvaardbaar". Het comité, waarin politieke partijen, kerken welzijnsinstel- lingen, bewonersverenigingen, middenstanders vertegenwoor digd zijn, wijst erop dat het verdwijnen van Gusto een on herstelbare klap voor de stad zal betekenen, vooral ook om dat er naar schatting nog eens vijf- a achthonderd arbeids plaatsen bij toeleveringsbedrij ven verloren zullen gaan. „Plaatsing elders is voor veel werknemers niet mogelijk, ze ker niet als het ook nog eens om gelijkwaardige functies zou moeten gaan", aldus Bruseker. „Vervangende werkgelegen heid is alzo voor oudere werk nemers een frase. Zij komen niet meer aan de slag, omdat zij te oud rijn. En oud rijn begint in dit geval al bij veertig jaar". Kunstmatig „Nergens, maar dan ook ner gens", aldus het comité gister middag, „wordt aangetoond dat sluiting van Gusto een bij drage levert aan het gezondma- ken van de Nederlandse scheepsbouw. Er heeft geen af gewogen oordeel plaatsgevon den omtrent openhouden toe komst of sluiting van de werf: sterker nog, wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat sluiting van Gusto een on derdeel vormt van een soort deal die is gemaakt tussen de raden van bestuur van EHC en RSV, waarbij al in een vroeg stadium de afspraak is ge maakt dat RSV zich op de grote scheepsbouw en de offs hore zou richten, terwijl de IHC de vrije hand zou krijgen in de baggersector, waarbij dan met betrekking tot de offs hore de bestaande know-how 20U worden verkocht: de ken nis en vakmanschap die bij Gusto bestaat". Het comité voelt zich in die indruk gesterkt door het feit, dat Gusto als enige niet-RSV- werf werd ingedeeld in werf- groep 1 (grote scheepsbouw) en niet in werfgroep in (bagger), hetgeen voor de hand had gele gen. Ook werd de afgelopen anderhalf jaar de orderporte feuille van Gusto kunstmatig leeggehouden, door geschikte orders aan andere werven toe te spelen. „Onware kwalifica ties, zoals: een sterk verouder de, slecht geoutilleerde, onren dabele werf, ongeschikt voor offshore, schiepen een klimaat om zowel in de plannen als in praktijk de sluiting van de werf doorgevoerd te krijgen". Het actiecomité: wees gisteren nogmaals op de geboekte win st, zonder regeringssteun (bijna vier miljoen in 1976 en ruim zes miljoen gulden vorig jaar), op de unieke produkten die de werf maakte en waarvoor een internationale onderscheiding werd gekregen en op het feit, dat Gusto aan open diep water ligt. „Dat laatste geldt ook voor de VDSM-werf op Rozenburg, maar die is zonder investerin gen qua outillage en lay-out ook niet geschikt voor offsho re, een sector waar juist be langrijke perspectieven liggen maar waarin Nederland door een slechte management-poli- tiek technologisch jaren achter op zal raken", besloot het comi- Schiedam Op het stadskan toor wordt uitgezocht hoe het kan dat sommige mensen die bij de nieuwbouw aan de Bo rodin! aan niet aan de bak kwamen nu niet worden inge schreven voor nieuwbouw in Woudhoek-Noord, terwijl dat destijds wel was beloofd. „Een zeer ernstige zaak. Volko men onbegrijpelijk", zo meent CDA-fractieleider Riet Taver ne, die het onlangs te berde bracht bij de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken, „het Bouwfonds Neder landse Gemeenten zegt nu al vol te zijn. Zeer vreemd. Ik vind het overigens toch al dwaas dat mensen rich daar moeten opgeven." Burgemeester Arie Lems hoor de dit op de bijeenkomst in het stadskantoor voor *t eerst, zegt hij. Hij belooft poolshoogte te gaan nemen. Schiedam Twee jongens hebben in het dak van een geparkeerde auto een fikse deuk getrapt. Dat gebeurde aan het Amoldi- pad in Woudhoek. De eigenaar van de Ford Escort, de 40-jari- ge J.K. van B.-K. heeft bij de politie aangifte gedaan. De da ders zijn verdwenen. SIGNALEMENT: naam: onbekend ras: bastaard geslacht: vrouwelijk leeftijd: ongeveer t/2 jaar kleur: overwegend wit beharing: kort Waar is mijn baas? Wie heeft mijn baas gezien? Dit staat op het gezicht van dit hondje te lezen. Een baas moet zij zeker gehad hebben want zij is gevonden met een mooi, nieuw rood hals bandje met penning om. Ze zit echter al vanaf 25 maart in het dierente huis en tot op heden heeft er nog niemand naar haar geïnformeerd. Weet haar baas en/of bazin dan niet dat men zodra men een huisdier mist, het dierentehuis daarvan in kennis kan stellen? Op deze manier zijn reeds vele eigenaars met hun huisdieren her enigd. Dit geldt niet al leen voor honden en katten, maar het is ook al gebeurd dat een eige naar zijn vermiste ko nijn en een andere eige naar rijn weggevlogen papegaai in het dieren tehuis aantrof. Bent U dus Uw huisdier kwijt geef het dan even op aan het Dierentehuis Hargahoeve, Sportlaan 2 in Schiedam; telefoon 714151. De Sportlaan. in Schiedam begint bij de ingang van het Har ga sportpark tegenover het Novotel. De twee vragen aan het begin van dit blokje rond gelden ook voor een cocker spaniel, bou vier, een kortharige en een langharige teckel die momenteel allemaal in het dierentehuis wor den verzorgd. Hopelijk komen de eigenaars van deze dieren nog aan de Hargahoeve informeren zodat deze dieren weer naar hun bekende en vertrouwde omgeving terug kunnen. Ook de twee hondjes van de laatste blokjes rond zit ten nog te wachten. Het teckeltje dat door de trein is aangereden (zie blokje rond van vorige week) is al helemaal in geburgerd in het dieren tehuis. De hoop dat een rechtmatige eigenaar zich meldt is nu wel ver dwenen dus is het nu wachten op een dieren vriend die hen graag wil verzorgen. Het hondje van deze week heeft de fotograaf wel weer op rijn geduld getest Vol enthousiasme kwam het hondje uit zijn kennel en was niet van plan om ook maar even stil te staan.Uiteindelijk is het toch ook bij dit hondje gelukt. In deze dagen rijn al vele eenden bezig met het bebroeden van de door hen gelegde eieren. Weet U zo'n nest te zit ten probeer dit dan te mijden zodat de aan staande moedereend rustig met haar werk door kan gaan. Straks zien we weer in de vijvers de kleine eendjes zwemmen. Vaak gebeurt het dat de moe dereend niet zo snel te zien is en men neemt dan vaak aan dat de eendjes letterlijk en fi guurlijk moederziel al leen zijn. Men moet dit niet te snel denken en de diertjes proberen te pakken want meestal is de moedereend echt wel ergens in de buurt Geluidsschermen bij spoorwegriaduet: Schiedam Bewoners uit Nienwland zeggen nog steeds last te hebben van geluids overlast bij het spoorwegvia duct aan de Parkweg. Mep vraagt rich in de wijk af waar de geluidswerende schermen blijven die vorig jaar april zijn beloofd. Over het destijds aangekondig de experiment van de Neder landse Spoorwegen blijken een groot aantal onduidelijkheden en communicatie-stoornissen te bestaan. Bij de voorlichtingsdienst van de NS in Utrecht zegt men dat de technische afdeling nog steeds wacht op geld dat de gemeenteraad vorig jaar zou hebben gereserveerd: „Ja, zon der geld geen schermen." Op het stadskantoor in Schie dam reageert men stomver baasd op die mededeling. De ambtenaren weten van niets. Zij 2eggen te wachten op een technisch advies van de NS: „We gaan toch geen geld be schikbaar stellen zonder te we ten waar het precies voor is?" Vlaardingen Onder invloed van sterke drank is woensdag nacht de 31-jarige W. T. uit Vlaardingen op de Schiedam- seweg met zijn brommer tegen een stilstaande auto gereden. De man moest met een hersen schudding en enige andere ver wondingen in het Holyzieken- huis worden opgenomen. In het ziekenhuis is de bloedproef ge nomen. Tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt De brommer werd zwaar bescha digd. Schiedam Bij controle op rijksweg 20 heeft de politie twaalf snelheidsovertreders betrapt Op het tracé nabij het Kethel- plein, waar maximaal zeventig kilometer per uur gereden mag worden, werd tijdens de twee uur lange controle als hoogste snelheid honderdentwintig ki lometer geregistreerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3