sport Squash groeit uit tot breedtesport Hoe speel je 7/, WT*** Voor iedereen toegankelijkniet langer elitair Telling MAANDAG 10 APRIL 1978 W,.:-' :'/r..7v-'. - "-v. - /-Jft -, %f f r ,t, i "t JnVrrtHtiu -y r jf J' ■f-' '- -* 'S' Sj'* t Squash, een uit Engeland afkomstige sport, maakt een stormachtige ontwikkeling door. Nadat in 1934 het squash in Utrecht werd geïntroduceerd, volgden Amsterdam en Rotterdam twee jaar later met hun eerste squashbaan, waarna in 1938 twee banen op het Haagse sportcomplex Klein Zwitserland werd neergezet. Daarna is het een tijd vrij stil geweest rond het squash, totdat in het begin van de jaren ze ventig het bondsbe- stuur van de Neder landse Squash Rackets Bond voor het eerst duidelijk naar buiten uitriep dat men van de squashsport een breed tesport wilde maken. Squash moest voor ie dereen toegankelijk worden en niet alleen door een elitaire laag van de bevolking beoe fend worden. Het bondsbestuur kon dit ook makkelijker zeggen omdat rond 1974 ook de eerste publieke huurba- nen ontstonden, waar iedereen die dat wilde een balletje kon slaan. Je behoefde hiervoor geen lid van een vereni ging te zijn. Het aantal beschikbare banen nam toe van ne gentien in 1974 tot acht en tachtig aan het eind van het vorig jaar. De verwachting is dat er rond december al meer dan tweehonderd squashbanen in ge- door Paul de Man foto's: Maurice Nelwan bruik zullen zijn, ver deeld over het gehele land. Ook het aantal beoefenaren wordt met de dag groter. Veel mensen hebben nog geen kennis gemaakt met de squashsport, maar als iemand het een keer heeft gedaan is hij meestal vol lof over deze,Jnieuwet, vorm van lichaamsbe weging. Met de popularisering van het squash is er ook een andere manier van trimmen bij geko men. Je hoeft niet lan ger alleen of in een groep door het bos of over de straat te rennen om fit te blijven. Er is namelijk in een onder leiding van Dr. Cooper uitgevoerd onderzoek vast komen te staan dat squash voldoet aan alle normen voor voldoende lichaamsbeweging. Het onderzoek, dat onder de leden van de Ameri kaanse luchtmacht werd uitgevoerd, toon de aan dat met drie a vier maal spelen van squash in de week een maximale fitheid kan worden bereikt. Ontwikkeling Maar behalve het feit dat squash als conditietraining voldoet heeft het bovendien het stimulerende wedstrijdele ment, dat zelfs de fanatiekste aanhanger van de recreaties-' port vaak niet kan missen. Verder heelt squash het voor deel dat het een sport is die niet aan leeftijd is gebonden en jong en oud het kunnen beoefenen in aparte comple xen, in kantoren, in scholen en op nog veel meer andere plaatsen. Ook in het buitenland ontwik kelt squash zich in een hoog tempo. In Engeland is het uit gegroeid tot de tweede volks sport, achter natuurlijk ko ning voetbal, er komen daar jaarlijks zo'n driehonderd ba nen bij. Maar ook in Austra lië, Zuid-Afrika, India, Pakis tan, Finland, Zweden en an dere Europese landen maakt het squash een sterke groei mee. Ook nadat de Japanse overheid een onderzoek had laten in stellen naar mogelijkheden om de bewegingsarmoede van de mensen daar op te heffen, viel de keuze op squash. Er werd een bouwprogramma samengesteld dat zevendui zend banen omvatte en rond 1980 gereed moet zijn. Wat is de achtergrond van deze stormachtige ontwikkeling van het squash in de afgelo pen jaren? De direkteur van het bondsbureau van de Ne derlandse Squash Rackets Bond, D. E. Hoorens van Hey- ningen, heeft er wel een ver klaring voor. Hij: „Probleem bij het squash is dat je ie mand moet hebben die er geld in stopt Of dat nou een ver eniging of een particulier is, doet er niet toe. Squash is erg afhankelijk van het particu lier initiatief. En de laatste jaren is die belangstelling er, zeker nu gebleken is dat squash een sport is die in staat is zichzelf te financie ren". IrDe contributies variëren van tweehonderd lagere contribu ties zijn er ook, zeker als squash in een vereniging wordt beoefend waar iemand al in een andere tak van sport actief is, PdM) tot driehon derd gulden, maar daar kan je de hele week en het gehele jaar door voor spelen. Het is namelijk zowel een zomer- als wintersport, wat ook wel wordt aangetoond door een aantal warme landen die in ternationaal de toon aangeven zoals Pakistan, Australië en Egypte. Veel mensen ont vluchten de warmte daar en gaan binnen spelen". Op het moment telt de Neder landse Squash Rackets Bond nog maar zo'n drieduizend le den, maar daar moet aan wor den toegevoegd dat er hier naast nog een groot aantal mensen actief zijn zonder al bij de bond te zijn aangeslo ten, Het aantal aktieve squas hers bedraagt meer dan vijf duizend, waarnaast nog een aantal mensen op commercië le banen spelen. Hier kan ie dereen gewoon voor een be paalde tijd een baan huren en is dan niet aangesloten bij een vereniging en dus ook niet bij de NSRB. Een verdubbeling van het aan tal squashers is de eerstko mende jaren zeker te ver wachten. Bondsdirekteur D. E. Hoorens van Heyningen hierover: „Deze ontwikkeling is nog maar het begin. Ik verwacht pas over twee, drie jaar een geweldige explosie. Er komen nu echter al steeds meer banen en spelers bij. Zeker negentig procent hier van zijn recreanten, maar vooral ook onder de jeugd is er steeds meer belangstelling voor squash. Voor hen is het een voortreffelijke sport. In Engeland wordt het op alle universiteiten en hogescholen gespeeld". Geheel onverwacht is de snelle groei van squash niet geko men bij de man die op het bondsbureau de belangen van het squash behartigt. Hoorens van Heyningen: „Wij hadden zeker wel een groei verwacht .maar beslist niet zo snel. Maar nu er steeds meer mensen komen die er geld in stoppen blijft deze ontwikke ling zich voortzetten. Ook in België en Duitsland groeit het squash enorm". Veel verenigingen en ook de squashbond hebben het woord „rackets" in de naam opgenomen. Waarom niet ge woon Nederlandse Squash Bond? „Het is afkomstig uit Engeland, waar rackets de voorloper van squash was" verduidelijkt de heer D. E. Hoorens van Heyningen. „De ze sport werd op een grotere baan gespeeld waar ook het plafond als speelruimte werd gebruikt. Het werd veel oj kostscholen gespeeld. Het ver haal gaat dat een aantal jon gens die buiten bij een kapt) stonden te wachten tegen ra muur gingen slaan en daar ontdekte dat het spel ook een kleinere ruimte en zonder gebruik van het plafond uit stekend voldeed En deze klei nere baan was natuurlijk vee! goedkoper in aanleg. Rackets is sindsdien naast squash is de naam gebleven". Het blijven gebruiken van hel woord „rackets" is één vaj die Engelse tradities die ons in de sport zijn terug 11 vinden. Zo kent ook het crö ket er vele. Maar ook de na tionale tennisbond heet vohüt Koninklijke Nederlands? Lawn Tennis Bond en dat ter wijl er in ons land nooit os gras wordt gespeeld. Ook is een uit Engeland meegero men" traditie. Squash is een recreatiesport uitstek. Maar ook in eompeti tieverband wordt squash gè speeld. Er is in ons land voor de heren een landelijk inge deelde eredivisie en verdei twee eerste divisies, vier twee de- en drie derde divisies Voor de dames zijn er drii eerste divisies. Als kijkspel kan squash ook er, boeiend zijn. Ook minder goede spelen vinden bij squash volop pk zier in het spel en blijven ei bovendien fit bij. En als U eer half uurtje (ja, echt niet lan ger) heeft gespeeld dan hom U het voorlopig wel weer eva1 voor gezien en denkt U allee» nog maar aan een lekker drankje en een heerlijke lu» stoel Squash wordt gespeeld door twee spelers (enkelspel) of door twee paren spelers (dubbelspel) en vertoont enige gelijkenis met tennis. Bij squash komt de slag echter veel meer uit de polsen. Het voetenwerk is bij squash van net zo groot belang als bij tennis. Het spel wordt gespeeld met een racket en een kleine rubberbal. Het blad van het frame van een squashracket moet van hout zijn, de steel kan uit hout, bamboe, metaal of fibre glas bestaan. Het blad van het racket is bespannen met darm- of synthetische snaren. De bal bestaat uit een dun rubber omhulsel dat met lucht gevuld is. Als het squashballetje nog koud is heeft het weinig veerkracht, maar de door het slaan ontstane warmte zorgt ervoor dat de bal veerkrachtiger wordt. Het speelveld bestaat uit een houten vloer van 6,40 bij 9,75 meter met rondom vier muren, waarop lijnen zijn uitgezet Op de voormuur, die altijd in het spel betrokken moet worden, staat een grenslijn op 4,50 roeter hoogte. De bal mag niet hoger dan deze grenslijn gespeeld worden, maar moet ook boven de onderste lijn geslagen worden. Het materiaal onderaan de voormuur is van zink en de onderste lijn vormt de afscheiding hiermee. Deze lijn is dan ook. te vergelijken met het net op een tennisbaan, want de bal mag hier nooit onder, dus niet op het zink, gespeeld worden. Op de squashbaan staan de spelers naast elkaar en slaan om beurten de bal. Deze mag dan via de zijmuren of achtermuur gespeeld worden, maar moet steeds de voormuur raken. Daarnaast is het ook belangrijk dat de bal maar één keer op de grond mag stuiten tijdens het squash spel. Serveren De vloer is verdeeld in vakken, die alleen betekenis hebben bij het serveren. Je moet namelijk bij het serveren met ten minste één voet in het servicevak staan. Als de bal na een service via de voormuur terugkomt moet hij terechtkomen in het vak dat tegenover het vak van de serveerder ligt, dus in het baanvlak waar de tegenstander staat Op de doorsnee-tekening van de squasbaan is goed te zien waar de „servicevakken" en „ontvangstvakken" liggen. Je kan alleen punten scoren ais je aan het serveren bent. Als de serveerder dus een rally wint, dan krijgt hij een punt Wanneer de ontvanger een rally wint dan mag hij gaan serveren. Aan het begin van elke game en bij het verwisselen van de service mag de serveerder kiezen vanuit welk vak (links of rechts) hij wil serveren. Als er dan een punt gescoord wordt, moet de speler vanuit het andere vak serveren. Zolang iemand serveerder is, wisselt hij bij iedere service van servicevak. Na een goede service slaan de spelers om beurten de bal, net zolang tot één van de spelers er niet meer in slaagt de bal goed terug te slaan of de rally volgens de spelregels onderbroken moet worden. De spelers mogen tijdens het spel niet met de squashbal in aanraking komen, wat regelmatig voor kan komen, omdat je het squash in een betrekkelijk kleine ruimte speelt en je tijdens een rally steeds eikaars wegen kruist Als de bal een speler raakt kan een „let" (een onbesliste rally, waarna de serveerder opnieuw vanuit hetzelfde servicevak moet serveren) worden toegekend of wordt de rally in het voordeel van een van beide spelers beslist Het gaat te ver om hier uitvoeriger op deze en andere spelregels nader in te gaan, daarvoor zijn de regels van squash rackets te uitgebreid. Iedereen die belangstelling heeft voor de spelregels, kan een boekje over squash kapen of kan contact opnemen met het bondsbureau van de Nederlandse Squash Rackets Bond. Het bondsbureau is gevestigd in Den Haag, Catsheuvel 6, tel. 070—541836. voormuurlijn 1 servicelijn tin. achter rru/urhjr» A middellijn squash- servicevak Een squashwedstrijd kan worden gespeeld om twee („the best of three") of drie („the best of five") gewon nen games. De speler die twee resp. drie games ge wonnen heeft, is winnaar van de partij. Elke game gaat tot negen punten, maar bij de stand 8—8 mag de speler die de service ontvangt kiezen of tot negen of tot tien punten doorgespeeld zal worden. De ontvanger moet zijn keuze tijdig, dus vóór de volgende service geslagen wordt bij de stand 8—8, aan zijn tegenstander ken baar maken. r Je kunt alleen een punt scoren als je serveert Ak een speler niet goed ser veert of als hij de bal niet volgens de regels terug slaat, dan heeft zijn tegen stander de rally gewonnen. Wanneer de serveerder een rally wint, dan krijgt hij" een punt Als de ontvanger een rally wint dan mag hir gaan serveren. Voor de wedstrijd wordt er getost wie als eerste mag ëaan serveren. Dit gebeurt door het draaien van de racket- s h d n k k Si té c d o E h

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 6