§pmt Johan Kijne n Laakt verwachting waar Oranjepiein kampioen Zwijndr echt loopt in ten koste van Schiedam Bonefaas redt SVDPW V Demos strandt in het zicht van de haven Prima resultaten van streeklopers in Westlandmaraflion Leen Ras koptraak Martinit ontneemt Emma promotie ■MAANDAG 17 APRIL 1978 Fortixna: nog kleine kans HoUandiaan: trieste dag BVB zondag WF wacht af Programma zaalvoetbal VD/SCAWV 6 Maassluis Het leek wel een Turks volks feest aan de finish van de negende internationa le Westlandmarathon. Vlaggen en spreekkoren onderstreepten het ent housiasme waarmee tientallen gastarbeiders de overwinning van hun landgenoot Veli Balli begroetten. Zoals ook al tijdens de wedstrijd. Door de luide aanmoedi gingen van de Turken door Kees van Doorn Turks enthousi asme voor een uitgeputte winnaar werd een ongekende sfeer geschapen. Overal tevreden gezichten, ook bij de Nederlanders. Want al kwam winnaar van vorig jaar Cor Vriend vier seconden te kort voor de zege, zijn 2.16.15 was van uitste-- kend gehalte. Zoals ook de streeklopers zich best weerden, Johan Kijne met een negende, Hans van Kasteren met een dertiende en Henk Bronswijk met een ze- Schiedam AI heeft Fortuna het met in eigen hand, de mo gelijkheid om dejrradatie te ontwijken is door de 12 winst in de uitontmoeting tegen Ex- eelsior'20 aanwezig. Fortuna verkreeg met de wuxst aanslui ting bij WRW en Lekkerkerk. Komende zondag zzd de ploeg van Fortuna-trainer Cees van den Bosch zelf van Rijswijk op eigen veld moeten winnen en moet het afwachten wat de an dere ploegen voor ui islagen no teren. Ook Scheve.rtin.gen zat nog in de degradatiestrijd met één punt voorsprong. Excel - sior'20 leverde zijn sportieve inbreng tegen het tegen de de gradatie strijdende Fortuna- formatie. De grote dosis inzet van de gasten heeft het tenslot te gewonnen van het technisch vaardige Excelsior. Fortuna kreeg de overwinning door twee strafschoppen te verzilveren. Na een openingsof fensief van de thuisclub mocht Hans van Os na een kwartier de eerste strafschop nemen en hij scoorde: 0—1. Peter van der Hoeven bracht tien minuten voor rust de stand in even wicht: 1—1. Na de hervatting kreeg de thuisclub cïen steeds meer drukkend Fortiana tegen over zich. Tien minuten voor het einde bepaalde eveneens Van Os de eindstand op 1—2 door wederom een strafschop te benutten. V] aardingen Het was een trieste dag voor Hollandiaan. Niet alleen omdat met 22 ge lijk gespeeld werd tegen Spoor- wijk, zodat Oranjeplein het kampioenschap toehaalde, maar ook omdat Kees Spruijl uit het veld werd gestuurd na dat hij te fel had geprotesteerd bij de scheidsrechter- Holland- taan stond al kort na het begin voor toen Moerman en Van der Waal scoorden. Toen de matig leidende scheidsrechter de thuisclub echter een indirecte vrije trap toekende die werd benut zag het er opeens heel anders uit. Eén minuut na rust zorgde Spoorwijk alsnog voor de gelijkmaker waardoor de Vlaardingers het kampioen schap misten. Vlaardingen VFC heeft op eigen veld Oranjeplein niet van het kampioenschap kun nen afhouden- Koploper Oran jeplein moest zelf de partij tegen de geelzwarten in winst omzetten en concurrent De Hollandiaan met een gelijk spel eindigen (tegen Spoor wijk) om zich kampioen te noemen. De einduitslagen kwamen pre cies zo uit. Met 1-2 won Oranje- plein tenslotte na een enerve rend duel van VFC. VFC deed in deze sportieve ontmoeting meer dan zijn sportieve plicht. De equipe wilde zich tegen Oranjeplein nog eenmaal be wijzen (VFC deed lang mee in de race) en bereidde zich se rieus voor op de partij. Na een moeizaam begin nam VFC via actieve Peter van Beekhoven na twintig minuten in de eerste helft met 1-0 de leiding. Kort voor rust was een misser van invaller Bertus Boere voor VFC fataal. Herman Nieuwen- burg profiteerde daar dank baar van en bracht Oranje plein op 1-1. VFC had in de eerste fase op het middenveld te weinig kracht en Oranje plein onderbrak daar de VFC opbouw. Daarbij was VFC - met name John van Rees - te individueel in zijn acties. Na de thee was Oran jepiein de beter spelende ploeg en vergat VFC te gokken. Bleef teveel hangen. Vijf minuten voor tijd was Theo Polak de Oranjeplein- speler die bij een corner onge dekt stond en toen de maker was van het tweede doelpunt van de gasten. Eindstand: 1-2 voor Oranjeplein. Schiedam „Dit is nog heerlij- ker dan kampioen worden", waren de eerste woorden van SVDPW-aanvoerder Rime Bras na afloop van de laatste com petitiewedstrijd tegen, medede gradant Germinal, die de Schiedammers met 10 won- I nen. Door deze overwinning is t het eerste kJasserschap behou den voor de ploeg van trainer Hennie Odijk, die overigens niet aanwezig was, omdat hij naar een receptie moest. I SVDPW moest uit deze laatste wedstnjd de volle winst beha- I Jen en dat was de ploeg ook terdege bewust Rime Bras weer: „De hele week hebben j we hier naar toe geleefd. Er is keihard voor gewerkt met ont- zettend veel inzet", i De Schiedammers startten al snel zeer aanvallend en na vier l minuten was de 10 voor- t sprong al bereikt. Jan Brand mocht buiten het strafschopge- bied een vrije trap nemen, j Brand deed dit razend snel en de bal kwam voor de voeten van „good old" Frans Bonefaas I die geen moment aarzelde en i de bal achter Gerrmnal-doei- man Chris Broesterhuizen plaatste. Schiedam In de laatste wed strijd van deze competitie zijn de beslissingen gevallen. SVDPW, dat met 1-0 van Ger minal won, weet zich zeker van de prolongatie van het eerste klasserschap. Demos, dat eind elijk na tal van jaren tegen degradatie heeft moeten knok ken, en nu mee kon doen naar de titel, heeft op de laatste dag toch het hoofd moeten buigen. Het verloor met 20 van HWD, waardoor laatstgenoemde ploeg promoveerde naar de KNVB. SFC bracht het tegen Rock an je niet verder dan een 2—2 gelijkspel en zal nu vol gende week op eigen terein er alles aan moeten doen om te promoveren. WF won de laat ste wedstrijd 0—3 tegen Kreek boys en gaat nu afwachten wat Deze snelle voorsprong inspi reerde de ploeg nog meer en de Rotterdammers gingen toen in de fout om veel overtredin gen te maken. Na een kwartier kreeg Ben van Driel-Vis een boeking wegens te hard spel. Een kwartier later ging ook Germinal-speler Jan van Ca- pelïe in het boek van de uitste kend leidende scheidsrechter Van Deursen. SVDPW bleef de betere ploeg en probeerde met snelle uitvallen de score nog wat op te voeren. Frans Bone faas kreeg een unieke kans maar schoot hoog over. In de tweede helft kwam Ger minal toch nog gevaarlijk voor het doel van Karei Bras en ging SVDPW nog bijna in de fout door teveel in de verdedi ging terug te vallen. Albert Smit werd gewisseld voor Maarten Slavenburg en ook voor Wim Klein kwam in het veld Karei van der Berg. SVDPW bleef overeind en toen het laatste fluitsignaal klonk, was de tweede overwinning van dit seizoen binnen en werd de ploeg onder groot ent housiasme van het publiek van het veld gehaald alsof het een kampioenschap gold. ventiende plaats waren niet uit de voorste gele deren weg te slaan. Een weer prima georgani seerde Westlandmara thon kende in de negen de eigenlijk de beste edi tie. 42 duizend en 195 meter wacht ten de deelnemers aan de start bij het Maassluise Koningshof. Voor de meesten daarvan gold slechts het volbrengen in de wetenschap dat het tempo van de kopstukken toch niet te vol gen zou zijn. Hetgeen bleek uit het kilometers lange lint dat al snel langs de Maasdijk trok. Maar wie daarom een chaos op (je kruispunten verwachtte kwam bedrogen uit. Sprak or ganisator Ad Brouwense na afloop: „We hadden een veel vrijer parcours dank zij vooral het optreden van de 's-Graven- zandse politie. Dat ging uitste kend". Minder goed ging het met die tientallen naamlozen die dap per doorgingen, alleen maar hopend na minstens vier uur aan de meet eveneens de deken over de schouders geworpen te krijgen. Om ondertussen voor buitenstaanders toch frustre rend lijkende ervaring van een marathon op te doen constant lopers op de terugweg tegen te komen. Waardoor de volgers konden meemaken dat de laat ste atleet net van het keerpunt terugkwam toen de koplopers aan de finale begonnen en daar ligt bijna 20 kilometer tussen! Op ruime afstand achter de I absolute top presenteerden de j streeklopers zich goed. Met als beste in de uitslag Johan Kijne. i De Vlaardinger liep een uitste kend opgebouwde race en maakte in de slotfase de ver wachting: een plaats bij de eer ste tien, waar. Kijne: „Ik ben erg tevreden. Voorzichtig be gonnen heb ik de meeste winst in de laatste kilometers ge maakt met de wind in de rug. Daar was het plan ook op afge stemd". Ex-Schiedammer Hans van Kasteren, winnaar in 1969, werd door Kijne in die slotfase dan ook gepasseerd. Lange tijd vlak achter de drie koplopers optredend moest hij toch ter rein toegeven. Van Kasteren: „Ik ben te hard begonnen. Op de terugweg kreeg ik het steeds slechter. Maar ja, ik heb aardig gelopen dit seizoen en dan wil je wel gokken". Beste Westlander werd Henk Bronswijk- De Na' - vijker toonde op de Maasdr - to.' uit stekende vorm er <dde vooi durend de dïuu *<m de subtop. De beloning kwam dan ook m een verbete.ing van zijn. beste tijd met maar liefst vijf minu- .ten Bronswijk: „De eerste 30 kilometer gingen erg goed, maar ik heb op het eind meer dan vorig jaar moeten afzien. Ik heb een lichte graad van bloedarmoede en dat scheelt toch wel op het laatste". Lang was Bronswijk in gezelschap van Piet Spaans, maar deze moest de tol van de inspannin gen na het keerpunt aan de Oranjesluis betalen. Tweede Westlander werd daarom Aad Korenneef met een 35ste posi tie. Nog verder naar achter, op ruim een half uur, kwam Bram de Jong als beste Vlaardinger binnen. Een van de vele lopers die niet wensten op te geven. En als winnaar Veli Balli al anderhalf uur rustig van de inspanning zit te bekomen te midden van bewonderende aanhangers en Olympus'70 voorzitter Ruud Steuer opge wekt rondloopt („We gaan ze ker door. De financiën geven wel problemen, maar dat lukt toch altijd weer, dus waarom volgend jaar niet?") finishen de laats ten. Ook voor hen zit er weer een marathon op. „Voor eens en nooit meer", kun je een van die dapperen uitgeput ho ren mompelen. Hij is volgend jaar waarschijnlijk een van de eerste inschrijvers. Zie de lan delijke sportkrant voor een wedstrijdverslag en de resulta ten. ■i o Cor Vriend en Veli Balli hebben Roelof Velo gelost Schiedam Na een bedroe vende partij voetbal, de twee de klasse onwaardig, hebben zowel Schiedam als Zwijnd- recht aan een handje vol pu bliek getoond, dat zij niet voor niets, de onderste twee plaat sen van deze klasse bezetten. De winst ging met de kleinste cijfers naar Zwijndrecht, de Sehïedam-trainer Jan Burki had voor het belangrijke duel tegen Zwijndrecht, zijn elftal op twee plaatsen gewijzigd. Op het midderveld hadden zowel Rob Beukers als Joop Kuipers, hun plaatsen af moeten staan aan Warner Timmer en Leen Kooiman. „Ik moest toch wat gaan pro beren" vertelde hij. Nu trof hij het ook slecht dat tegenstan der Zwijndrecht geen gewillig slachtoffer toonde. Integen deel, een betere start konden de mannen van trainer Piet Evers zich niet wensen, toen na twee minuten spelen al, de Schiedam verdediging bleef staan kijken boe Zwijndrecht- spits Gerrit de Hollander uit haalde voor een schot vanaf de rand van het strafschop-ge bied. Tot verbijstering van al les wai Schiedam was ver dween deze langs een als ver steend staande doelman. Kees Schuurhuizen in de rechter bo venhoek. 0-1: Een begin dat veel beloofde volgende week Animo gaat doen. De te verwachten neder laag van MSV (2—0 tegen Zwarte Pijl houdt de Maasslui- zers in het ongewisse. De aanval van Demos heeft HWD goed af kunnen slaan. Het won de ontmoeting ver diend. In de tweede helft, toen Kees Broere geblesseerd het veld moest verlaten, kwam doelman Luc van Schijndel in het veld en zijn keepersplaats werd ingenomen door Nelis de Bok. Dat er toen twee doelpun ten van HWD vielen had daar niets mee te maken. Ook met dat laatste man Ben van Schijndel wegens ziekte niet mee kon doen. HWD won de wedstrijd verdiend en kon een feestje gaan bouwen. AeolusDRZ 2—1 DRZ heeft Aeolus de overwin ning zeker niet cadeau gege ven. Het heeft er, vooral na de rust, alles aan gedaan om tot een beter resultaat te komen. Ruins zorgde via de rug van doelman Collee voor 1—0. Een strafschop door Scheil geno men bracht de thuisclub op 2—Si. Verder dan een doelpunt van Slavenburg, ook een straf schop, kwam DRZ niet, F ON—De Roef I—1 Na een matig duel heeft FCN de punten met De Roef ge deeld: 1—l. Voor de rust waren er aan beide kanten weinig kansen. Na de thee werd dat wel anders. Een schot van ach ter de zijlijn bracht de thuis club op I—0. Uit een doelwor- steling lukte het Martin Schaap de gelijkmaker te scoren. Te gehaast en nerveus voetbal ont hield FCN de overwinning. DLrksland—-Schiedamse Boys 31 Binnen tien minuten stond Schiedamse Boys in de uitwed strijd tegen Dirksland met 2—0 achter door doelpunten van Van der Ham en Slit. De doel punten ontstonden beide, om dat de buitenspelval bij De Boys niet goed werkte. Wel konden de Schiedammers voor de rust de stand terugbrengen tot 2—1, maar in de tweede helft moest het toezien dat Koppelman de eindstand op 3—1 bepaalde. Itockanje—-SFC 22 Het .kampioensfeest bij SFC moet weer uitgesteld worden. Volgende week kan het thuis zover zijn. Het kwam namelijk in de uitwedstrijd tegen Roc kanje niet verder dan een ge lijkspel: 22. Zenuwen en on zorgvuldigheid waren daar de oorzaak van. Na tien minuten spelen miste Kars zelfs een strafschop, gege ven omdat Broere onheus was behandeld. Kars schoot naast. De counters van de thuisclub waren bijzonder gevaarlijk en hadden tot gevolg dat de eerste helft afgesloten werd met de stand 20. Na de rust kwam SFC terug en via doelpunten van Van Dillen en Weeda, bei de kopballen, kwam het toch nog naast de thuisclub. Kreekboys—WF 03 WF heeft de laatste strohalm aangegrepen en klopte Kreek boys op eigen terrein door doelpunten van Jan Verdam, Peet Verhaal en nogmaals Jan Verdam. Alle voor de rust Daar in de tweede helft geen doelpunten meer vielen, sloot WF de laatste wedstrijd af met een overwinning van 30. Zwarte Pijl—MSV 2—0 Het was een verdienste dat MSV tegen Zwarte Pijl de ne derlaag (2—0) zo klein heeft weten te houden. Zwarte Pijl, nu kampioen, heeft nog heel wat moeite met de jongens uit Maassluis gehad. Een wat meer schotvaardige voorhoede zou zeker één van de vele kansen, die de bezoekers kregen, in een doelpunt hebben omgezet. maar naarmate de wedstnjd vorderde niet gehaald werd, en verzandde in alleen maar goe de bedoelingen, van beide zij den. Met fantasieloos aanvals- spel, te weinig gevarieerd om werkelijk gevaarlijk te zijn probeerde Schiedam om de stand een ander aanzien te ge ven. Maar de geroutineerde achterhoede van Zwijndrecht, met de sterk spelende Jan Mas tenbroek, Cees van 't Hof en het betrouwbare sluitstuk Rien Fluit gaf weinig kansen weg. Schiedam kon alleen gevaar lijk worden, wanneer de bal via Bram Scholte werd ge speeld maar deze talentvolle speler vond te weinig steun bij zijn teamgenoten. De beste kansen waren in dc eerste helft voor Zwijndrecht maar zowel Cees van de Berg als Henk de Jong, zochten het doei te hoog, in kansrijke posities. Ook na de rust een zelfde spot beeld, met een sterk opdrin gend Schiedam dat tevergeefs storm liep op de hechte Zwijndrecht-defensie. Niet zon der risico omdat de counters van Zwijndrecht, veelal ge speeld over de razend gevaar lijke spits Gerrit de Hollander alle aandacht op bleef eisen van de Schiedam-verdediging. Dit bleek helemaal het geval te zijn, toen Trainer Piet Evers de uitgebluste Jan van de Dussen verving voor de snelle Richard Mutsaerts. In deze fase van de wedstrijd onderscheidde bij Schiedam zich een sterk spe lende Jan van Luitgaarden, die de plek als laatste man van Wim Wöhler had overge nomen. Deze*was door de wis sel Joop Kuiper voor Jan Piek en Rob Beukers voor Peter van Dijk naar de spits ver huisd. Trainer Burki; „We kwamen in de voorhoede „bo dy" te kort, maar hij werd te weinig aangespeeld, om van zijn lengte ten volle gebruik te maken". Het laatste fluitsignaal kwam voor de mannen uit Zwijnd recht niet ongelegen al waren rij de enige, die de armen om hoog brachten, omdat het pu bliek allang een warme plaats in de kantine had opgezocht. Trainer Burki van Schiedam vond het jammer dat hij rijn vereniging in dit zeventig-jarig bestaan alleen een degradatie kon aanbieden. „Het was van daag erg droevig, te slecht voor de tweede klasse", was rijn commentaar. Piet Evers daarentegen ziet de zon weer schijnen. Deze trai ner van Zwijndrecht deelde de mening van Burki voor wat betreft het slechte spel; „Het idiote is dat wij dit jaar met goed spel niets als punten ver loren hebben. Met deze slecht ste wedstrijd van het seizoen pakken we de winst". Maandag: DVO'33-VND, 20.J5 uur, Olympiahal; FC Tybex- San Clemente, 21.3(fuur, Olym piahal; MSV71-IVICO, 22.15 uur, Olympiahal; Groenoord- Verdonk (beker); Eureka- HBSS; Rotterdamse Studen ten-P PSC; DRZ-GWS; Schie- dam-Trotrw/Kwartet; BFC- Real Parbo; VSV-SVO; SPSV- Heineken; DCMR-BKB; OACN-Boys-IUON; Excel- sioP20-TDC; VVK-RKWFK; Wilton F eyen oord-S parte; GSS-VDL. Woensdag: OLDI- MW27; FC Promenade-FC Nieuwland'66. Donderdag: R0- GA-FC Veeom; DRZ-LMO (da- mes). Schiedam Voor Ut sus en Concordïe stond er niets an- ders meer op het spel dan de eer om te winnen. Zelfs dat 1 was aan het vertoonde spel niet op te merken. Het werd een matige vertoning met in de eerste helft voor de bezoe- I kers de meeste kansen. Na de rust speelde Ursus meer gemotiveerd, maar het was toch Concordia dat de leiding kon nemen. Bij een aanval bracht doelman Hakker red ding door de bal weg tc trap pen. Het leer werd echter opge vangen door Houwersloot, die geen moeite had, ondanks po gingen van Nagelhout, dit te voorkomen en daarmee de stand op 0-1 te brengen. Koogje en Van Dongen kwamen in de ploeg voor Nieuwstesten en Zey en het was uit een voorzet van Van Dongen, dat Leen Ras met een kopstoot de partijen op gehjke voet kon brengen. Dordrecht Emma was tot gisteren nog steeds kansheb ber voor de titel. Die kans tot promotie is bet door Martinit ontnomen. Immers, de Schie dammers wonnen de uitwed strijd die ging aardig gelU& op, met ongebruikte kansen over en weer. Na de rust ging Emma met de wetenschap dat het moest win nen, iets feller in de aanval en dat was juist een kolfje naar de hand van Martinit, dat niets liever dan uit de counter speelt Na tien minuten kreeg Martinit een directe vrije trap toegewe zen. Jan Blom ging achter de bal, en heel slim verdween het leer met een boog over de ver dediging in de uiterste hoek. Na dit doelpunt zette Emma alles op alles. De Schiedamse verdediging, met doelman Na gelhout aan het hoofd, weerde rich echter bijzonder goed. D0 counters van Martinit bleven echter levensgevaarlijk, en het was uit één daarvan dat Hef* man den Brinker rijn club op 0-2 bracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 6