„Ladeplan" kan stadsvernieuwii ig helpee versn el leni ■MÉR iï Onderdak gevraagd voor Engelse musici Toch geld voor Chili- komite Rinus Stoppelde gastheer van het gemeen tebestuur Stichting moet wachten op inspraak woningbouw O WOENSDAG 19 APRIL 1978 Kruimel diefstal bij bakker mislukt Schiedam in de put 2 ^rf Blokje BHM? - ">wmmÊÈÊSr^~ sSSSBMi „Onder Peek was het gemoedelijker" Nieuwe riolering Stationsstraat Varen met de Henry Dunant - - Vergadering PvdA jongens duwen auto's op rijbaan Hans Kombrink komt naar Vlaardingen Scharensliep licht vrouw op Inbrekers vernielen vormings centrum ÜpBaaai rengeot osais? VD/SC/WW 3 Gaat Vlaardingen om de stagnerende „opknap beurt" van de binnen stad in een sneller vaar water te loodsen met zo geheten „ladeplanncn" werken? Het woord zegt 't al: als er een comple xje) woningen moet worden aangelegd of oii-> de panden opgeknapt Vlaardingen Het Vlaar- dingse Comité Nationale Ge denkdagen zoekt voor de nacht van 30 april op 1 mei huisves ting voor 25 Engelse muzikan ten. Tijdens het showfestival dat in de ochtenduren op 1 mei in Vlaardingen wordt gehouden zal medewerking worden ver leend door de Engelse band van in Duitsland gelegerde mi litairen: „The Regt Band of the Royal Welsh Fusiliers". Daar de band - in verband met de afstand - reeds zondagavond om half negen zal arriveren doet het comité een beroep op de Vlaardingse bevolking om nog aan 25 musici (de rest is al ondergebracht) onderdak te verlenen. Voor aanmelden en inlichtin gen kan kontakt worden opge nomen met de heer P, Bag- chus, Goudsbloemstraat 10b. tel. 70.13.35,. Vlaardingen de twee mannen die in de nacht van zondag op maandag bij banketbakker De Boer op de Oosthavenkade „schuimpjes" hadden ont vreemd, hebben dit ge daan na te diep in het glas te hebben gekeken. Eén van de twee, de 22-ja rige W. W. E. K. uit Vlaar dingen had de ruit van de winkelier met een buiten staand blik ingegooid, zi3n maat. de 22-jarige A. B. uit Vlaardingen hield buiten de wacht. K. durfde echter de zaak met door de vermelde ruit te verlaten en nam toen maar de achterdeur. Kort 'aarop werden de twee in- i ekers met de schamele i ut door de politië aange- .ouden. Maandag keerde het tweetal nuchter huiswaarts. Henk de Veld, meent in de rubriek Uw Mening in de krant van 12 april dat wij het met dit gemeentebestuur maar slecht hebben getroffen. Hij heeft on getwijfeld medestanders, mo gelijk zelfs waar hij ze niet wenst. Jammer dat hij met aangeeft hoe vve aan een gemeentebe stuur moeten komen, waar we beter mee in de markt liggen. Denkt hij nooit eens aan 31 mei, dan zijn er namelijk ver kiezingen die de Schiedamse burger de mogelijkheden bie den zich een ander gemeente bestuur aan te schaffen. Henk de Veld moet niet alleen klagen, maar ook aangeven welk gemeentebestuur we moe ten kiezen, om de zaken beter te laten verlopen. Piet Poot Schiedamseweg Schiedam moeten worden, trek je gewoon een la open waar wel een blauw druk uitrolt. Net als de grote broer Rotter dam, waar sinds het gebruik er van, twee jaar terug, er flink op los gebouwd wordt onder de wethouders Hans Mentink en Jan van der Ploeg. Hun Vlaardingse collega en partijgenoot Bas Goudriaan, die van huis uit architect is, voelt er veel voor. Nadeel is er echter bij het werken van be staande tekeningen (blauw drukken): de inspraak neemt af. Maar dat vindt Goudriaan niet zo'n punt als je af gaat op de uitspraak die hij maandag avond ventileerde in de com missie voor stadsontwikkeling: „Kijk, onze maatschappij in vesteert in bouwintellect. Jonge architecten komen met ontwer pen voor de dag die zijn zo te gebruiken. En als er dan ergens anders met succes een project uit de grond is verrezen en 't staat er met succes waarom dan niet? Bekend van Goudriaan is dat hij immer een lans zal breken voor een architect. De bewo ners weten veel minder van architectuur af dat roept hij niet luidkeels van de daken van het stadhuis, maar tussen de regels van zijn betoog in die vergadering was dat wel op te maken. Goudriaan voegde er nog pun tig aan toe: „Twee jaar geleden heb ik gezegd: In Rotterdam bakken ze er niets van. De renovatie en vernieuwbouw stelde niks voor. Nu moet ik gelukkig mijn woorden inslikken". De commissie voor stadsont wikkeling die maandag een po tig discussiestuk over deze ma terie tussen de agendastukken had verwacht kv/am echter van de koude kermis thuis. Eén kantje. Commissielid van de PvdA, Hans Versluijs, vond dat geen goede basis voor een gesprek over de „ladeplannen". De rest van de commissie sloot zich daarbij aan vandaar dat af- door Wï3 Visser deling 5 van het stadhuis de opdracht heeft gekregen om een flink onderbouwd discus siestuk op te stellen waar alle voor- en nadelen op een rijtje zijn gezet Versluijs, die naar zijn eigen zeggen weinig van de voor- en nadelen van de ladeplannen op de hoogte is, is er toch niet afkerig van. Een definitief standpunt heeft hij echter nog niet ingenomen. De voordelen zijn meer van tijd- en kostenbesparende aard. Bestaande, en dus uitgevoerde, plannen, kunnen veel sneller allerlei officiële kanalen door lopen dan nu het geval is. De slïchtingskosten voor nieuw bouw pakken daardoor ook minder uit. Nadeel is echter wel: de inspraak van de toe komstige of huidige bewoners komen op een lager pitje te staan. Hans Versluijs weet een oplos sing: „Je kan de mensen laten kiezen uit verschillende Iade plannen". Maar binnen het stadhuis afdeling 5, stadsontwikkeling staat men echter niet te jui chen over de bureau-la, het ei van Columbus. Een woordvoer der daarvan: „Kijk of het nu werkelijk zo tijdbesparend is, staat niet vast. Als er een open plek(je) in de binnenstad opge vuld wordt met een bestaand bouwplan dan moeten er toch volgens mij veranderingen in de tekeningen worden aange bracht. Dat kost tijd". Nu is het zo dat een op te knappen buurt of een deel daarvan wordt gedaan in over leg met de bewoners. Van de eerste tot en met de laatste streep op een blauwdruk gaat dat in overleg met de huurders (kopers ook wel). Dat neemt een flinke tijd in beslag. 't Kan er zelfs toe leiden, dat, in het geval van de Indische buurt gewoon onderhoud al sneller kan verlopen met lade plannen. Er zijn dan legio voor- beelen uit andere steden te bruiken. In de volgende commissiever gadering klomt de problema tiek uitvoerig aan de orde. Tot slot nog een uitspraak van Hans Versluijs: „De renovatie van de binnenstad loopt erg traag. Daar moet echt wat aan gebeuren. En als je er dan vanuit gaat dat er goede en goedkope woningen gebouwd moeten worden, dan is er haast geboden. Tot mijn spijt gebeurt dat nu niet". A' 'T rnrsH kleur: Sat beharing: lang SIGNALEMENT: naam: Eelco ras: Schotse Herdershond leeftijd: 3 jaar en 10 maanden geslacht: mannelijk kleur: Sable/wit Een mooie naam voor een mooie hond. Zijn officiële naam luidt zelfs voluit „Dion Eelco of the House of Glory". Vermoedelijk zal de hond bij het roepen van zijn volledige naam niet eens reageren omdat deze veel te lang is. De roepnaam van een hond moet kort, hoogstens 2 lettergre pen, en met een klinkende klank zijn. Zijn roepnaam Eelco is dus een goede welluidende naam voor een hond. De Schotse herdershond is enorm populair geworden door de jaren geleden op de televisie uitgebrachte serie Lassie, over de belevenissen van een Schotse Collie met zijn baasje. Lassie loste alle problemen, die er in de serie voor zijn baasje voorkwamen, op. De populariteit van de Collie nam toe en het ras werd aangeduid met de naam „Lassiehond". Iedereen verwachtte waarschijnlijk dat ook zijn Collie over de intelligentie zou beschikken die men op de televisie zag verschijnen. Door de populariteit van een bepaald ras wordt er met de honden van dit ras veel gefokt. Vaak fokt men dan in zo'n ras een erfelijke afwijking. Bekend is meestal wel de heupafwijking bij de grotere rassen zoals Duitse herder. Sint Bernard Ook de Schotse herdershond kreeg met een erfelijke afwijk ing te kampen die men met een moeilijk woord aanduid met de naam „Osteogenis Imperfecta", hetgeen wil zeggen; slechte ontwikkeling van de botten. Na het verdwijnen van deze serie verdween ook langzamer hand de grote belangstelling voor dit ras. Fokkers hebben toen getracht deze afwijking uit dit ras te fokken. Om echter een Schotse Collie te zien rennen en spelen blijft een prachtig gezicht Zijn lange haren zwiepen van links naar rechts en vooral als de hond pas gewassen is is het een lust voor het oog. Uiteraard heeft de vacht van de Collie een goede verzorging nodig. Eelco is naar het dierentehuis gebracht omdat zijn bazin nogal nerveus van aard was. Dit kan beslist niet aan Eelco gelegen hebben want die is enorm rustig. Eelco is erg lief voor kinderen en kan goed alleen zijn. Autorijden vindt hij echter niet zo prachtig. Wanneer hij veel met de auto mee gaat zal hij daar ook wel aan wennen. Eelco is te vinden m het dierentehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2 in Schiedam. Schiedam Na een wat krib bige discussie heeft de ge meenteraad toch besloten om het Chili-komïté Schiedam een subsidie van 500 gulden toe te kennen. Het voorstel werd de ze week aangenomen met 24 stemmen Vór en negen tegen. De tegenstemmers waren alle WD-fractieleden en de CDA- ers Piet Poot, Jan Egas, Riet Taverne en Piet Roosen, De ongerustheid van het col lege over misstanden in de we reld is nogal eenzijdig", meen de WD-fractievoorzitter Ge rard Verhulsdonk. CDA-er Piet Poot vond dat de gemeenteraad het risico liep op te gaan treden als actiegroep: „De waarde van het gebaar zou stijgen als de kosten uit eigen middelen zouden worden be taald, Het is wat gemakkelijk om een bepaald ideaal te stel len en dan de kosten daarvan af te wentelen op de gemeente kas". Net als PvdA-er Arie Verlinde was PPR-man Herman Noord- egraaf het hier niet mee eens: „De dictaturen moeten uit de duisternis worden gehaald. Ik zou dus eigenlijk willen aan dringen op striptease-bevorde- ring". Conform het collegevoorstel wordt het verzoek om een be schilderde schutting bij het Emraaplein aangehouden tot dat daarover advies is verkre gen van de commissie stadsver- fraaiing, en eventueel de wel standscommissie. i!iiiuiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii!i!iiiiiiiii>iin!iiiiiijiiiiii]iiii[fiiiiiiiijmii{iiuiiiiiiiiiiiini[iii!iHiii]iiiiiiiiiiiHii]iii!ii[iimfiiinitiiiiiii 9 Gemeentebode Rinus Stoppel: „Het stadhuis was veel gezelliger, intiemer". Onder drie burgemeesters heeft Rinus Stoopel gediend. „Peek heb ik het langst meege maakt. Dat was nog in het oude stadhuis. Veel gemoede lijker ging het er toen aan toe, het was intiemer, je had meer contact met de bevolking. Daarna kwam Roelfsema. Een meer vaderlijke figuur, altijd correct. Lems heeft het stad huis niet meegemaakt. Hij be gon in bet stadskantoor. Zake lijke man, kort en bondig. De tijden veranderen. Je ziet het in heel Nederland, de struc tuur verandert, het gemoede lijke is weg, het is een keihar de wereld geworden". Rinus Stoppel pensioneert, of ficieel pas op l 'mei, maar zijn laatste raadsvergadering zit erop. Voortaan zullen anders bodes de gemeentebestuurders en het publiek voorzien van koffie, frisdrank en andere be nodigdheden, zoals vele stapels papier. De hoofdbode, Stoppel, kreeg maandagavond een warm afscheid. Veel belang stellenden waren er, en om hem niet te lang te laten wach ten werd de agenda nogal afge raffeld. „Een fijn afscheid was het, precies zoals ik het mij gewenst hadzei Rinus Stop pel gistermiddag, thuis bij echtgenote Wil. „Een afscheid van precies de mensen, met wie ik altijd te maken heb ge had". Een bode bij de gemeente Schiedam is iemand, die be paald geen tijd heeft om stil te terug, die gezellige tijd in het stadhuis. Er werd toen wel meer tegen de heren opgeke ken en nu kan je wel zeggen, ha, Herman, maar toch was het ook vroeger heel amicaal, en vooral rustiger, begripvoller. Je ziet zelf wel de huidige verhou- dingen in de raad, de verande ringen. Het is nu harder". In Vlaardingen werden Rinus en Wil Stoppel geboren, en 31 jaar wonen zij nu al in Schiedam- Oost, eerst aan de Buys Ballot singel, later in de Daltonflat aan de Dieselstraat. Mooi uit zicht. Stoppel, die in 1947 bij de Schiedamse politie begon, in '53 bij de gemeente kwam en als marktmeester fungeerde van '59 tot '69, ziet niet op tegen zijn. pensioen. „Maar er naar Frankrijk, omgeving Tours, maar in de winter voor al zal ik het verschil waar schijnlijk goed merken. Wat wil je, tot nog toe was ik hele dagen in de weer. Al die verga deringen 's avonds....Zo'n ge meentebestuur zit ook niet stil". 2itten. Zorgen, dat het college de diverse stukken tekent, be zoekers van burgemeester en wethouders ontvangen, assiste ren bij huwelijken, noem maar op. In zijn toespraakje zei de nestor van de raad, Cees Lans bergen, maandag: „U hebt het moeten stellen met een buiige burgemeester, wethouders in alle soorten, burgers met klachten". En burgemeester Ane Lems liet weten: „Meneer Stoppel, u hebt altijd een uit stekende feeling gehad voor de dienstverlening. Wij konden op u bouwen". Daarom schaarden zich onder de aanwezigen maandag oud burgemeester Harm Roelfse ma, oud-wethouders Truus Verweij, Clara Stroman, mr. Rinus van Kinderen, en com missaris Cees van der Haagen, ambtenaren, raadsleden, jour nalisten „Ja, jammer dat mr. Van Bochove was verhinderd vanwege een rechtszaak, en dat Brunt, de vroegere ceremonie meester en oud-secretaris, ook van Kethel, er niet kon zijn. Want ik denk er wel veel aan Maassluis De ernstige wa teroverlast waarmee de bewo ners uit de Maassluise Sta tionsstraat, de Piet Heinstraat en een gedeelte van de Fenaco- liuslaan diverse keren te kam pen hebben gehad gaat tot het verleden behoren. De dienst van gemeentewerken gaat deze week beginnen met de riole ringen in deze straten te ver nieuwen. Eerst wordt een pompput "geïn stalleerd, waarna in de loop van de volgende week met het eigenlijke rioleringswerk wordt begonnen. Omdat de verharding tijdelijk grotendeels moet worden ver wijderd worden de genoemde straten voor alle verkeer geslo ten. Verwacht wordt dat het werk begin juli voltooid zal zijn. De bewoners zijn inmiddels schriftelijk van. een en ander in kennis gesteld en om hun me dewerking verzocht. Bewoners die tot vernieuwing van hun huisriolering willen overgaan doen er verstandig aan dit zo spoedig mogelijk te melden bij de dienst van gemeentewerken, Johan Evertserüaan 12, tel. 13733. Schiedam Voorlopig blijft de stichting individuele wo ningbouw Schiedam-Noord in het ongewisse over haar rol in de plannenmakerij voor Woud- hoek en Spaland. Volgens wethouder Chris Zij develd heeft het geen zin om de gemeenteraad binnenkort al een uitspraak te ontlokken over de mate, waarin de stich ting in de inspraakprocedure kan worden betrokken. Daar over zal het college van burge meester en wethouders de stichting, die ruim 240 "geïnte resseerden telt, op korte ter mijn informeren. Slechts CDA en VVD drongen aan op een pré-advies, waarna een standpunt kan worden be paald over de invloed van de stichting, die in de toekomstige neuwbouwwijken ongeveer tweehonderd koopwoningen wil realiseren. Zoals bekend zijn in Woudhoek en Spaland samen vijfduizend woningen „Als wij over een pré-advies gaan praten, wekken wij wei- licht onterecht verwachtingen", aldus Zijdeveld. „Bovendien duurt de volgende fase in de plannen echt nog wel een poos je, nu gebleken is dat gedepu teerde staten niet meer zo ge makkelijk zijn met artikel 19 uit de wet ruimtelijke orde ning". Was het dagelijks bestuur van de provincie wel soepel ge weest, dan had een deel van de bouwplannen, ondanks de be zwaarschriften ertegen, reeds uitgevoerd kunnen worden. WD'er Theo Bakkers: „U had kunnen weten, dat GS niet zo makkelijk zouden zijn, want op 3 mei 1976 kwam daarover een circulaire!". Wethouder Zijde veld: „Nou geeft u wederom blijk van alleen maar iets in het algemeen teweten van een wet. Het gaat wat verder. Te genwoordig hebben wij ook te maken met de wet AROB, die de problemen nog moeilijker maakt. Die wet is een ramp over de wet ruimtelijke orde ning heen". Vlaardingen Het Rode Knus hospitaalschip tfJ. Henry Du nant" vertrekt maandag 1 mei omstreeks 10.30 uur vanuit de Vlaardingse Koningin Wilhel- minahaven voor een weekt och t over de Hollandse en Zeeuwse wateren. Plaatsen die worden aangedaan zijn: Middelhanüs, Middelburg, Ter neuzen en Kortgene waar de terugreis wordt aanvaard. De 74 langdu rig bedlegerigen, chronische patiënten en invaliden die de tocht meemaken komen mt: Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, Delft, 's-Craven- zande, Honselersdijk, Kwints- heuJ, De Lier, Monster, Naald wijk en Poeldijk. De Henry Dunant vertrekt 1 mei vanuit Vlaardingen Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de Partij van de Arbeid houdt woensdag 10 mei om 29.00 uur in gebouw Triangel aan de Fransenstraat een bijzondere ledenvergade ring. Aan de orde komt de vraag of de PvdA na de gemeenteraads verkiezingen binnen het college moet samenwerken met andere politieke groeperingen. Afgaande op de laatstgehou den verkiezingen voor de Pro vinciale Staten zien de vooruit zichten er voor de socialisten bepaald zonnig uit Zou deze uitslag gegolden hebben voor de gemeenteraad, dan zou de PvdA 18 van de 35 raadszetels hebben gekregen Dit houdt in dat de PvdA de absolute meer derheid zou hebben en met per se met andere politieke partij - en m zee zou behoeven te gaan. Vlaardingen Baldadige jon gens hebben zaterdagnacht eni ge geparkeerde auto's aan de Riouwlaan naar het midden van de rijbaan geduwd Omdat de auto's gevaar opleverden voor het verkeer heeft de poli tie de wagens weer veiwijderd. De daders zijn nog onbekend Vlaardingen PvdA Tweede Kamerlid Hans Kombrink is dinsdag 25 april gast tijdens de ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid, Deze wordt om 20.00 uur traditiege trouw gehouden in zaal Har monie aan de Schiedamseweg. Samen met fractieleider Hans Versluijs zal Kombrink een in leiding houden over de v/oning- bouwproblematiek. Enkele za ken die aan de orde komen: moet een sociabstisch gemeen tebestuur huur- of koopwonin gen bouwen? En verder: de toepassingsmogelijkheden van vormen van experimentele wo ningbouw, alsmede de vooruit zichten van de stadsvernieu wing onder dit kabinet. Hans Versluijs is wat dat betreft erg pessimistisch gestemd. Schiedam Een onbekend ge bleven scharenslijper heeft in Nieuwland een huisvrouw voor honderd gulden opge licht. Voor het slijpen van een schaar vroeg de man aan de 42-jange J. M H. maar liefst twintig gulden. Toen de huis vrouw een briefje van honderd gaf ging de scharensliep „even" proberen om het bank biljet te wisselen Hij moet nu nog terugkomen, Schiedam Inbrekers hebben in het vormingscentrum Wa terweg Noord aan de Louis Itaemaekersstraat voor 1250 gulden vernielingen aange bracht. Nadat men door een ruit aan de achterzijde van het gebouw was binnengekomen is een koffie- en chocoladeautomaat opengebroken, een kleurentele visietoestel werd beschadigd en is er getracht een kast open te breken. Uit het centrum in Nieuwland wordt niets ver mist. Bij de politie is voor deze inbraak aangifte gedaan door de 46-jarige A. B. H. G. uit Rotterdam. In de kantine van SSV De Rode Zon braken nachtelijke bezoekers een fruitautomaat open. De daders, die ook hier via een ruit aan de achterzijde binnenkwamen, vonden echter geen geld. De schade wordt door het bestuur geschat op 150 gulden. advertentie BcetWen»inj.'c! 124 hardingen «-Mi mn om - npHTO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3