Lems en de zwijgende minderheid Nieuwe I raad in 1 nieuwe 1 raadszaal 1 Maassluise brandweer presenteert Maasland rekening 99De schrik werkt nog goed na9' 't Kompas in teken van comm un Invaliden-parkeer plaatsen bij zwembaden mt DONDERDAG 20 APRIL 1978 Riet Taverne, liever dan ooit l 4 SJÜi Ips Boek voor Nolet vol wetenswaar digheden Discussie over neutronenbom i m PM- -4MIm li Veilingen van Posita AH m juni open Koopavond op 5 mei VD/SCflVW 3 Riet Taverne, de anders zo pin nige fractieleidster van het CDA. heeft het eens heel vrien delijk omschreven of is min zaam een beter woord1 ..Ik 2al rmj heel hef uitdruk ken", zei zij het college van burgemeester en wethouders. „U doet het werkelijk heel ma ger, ais u zegt dat u met de woonwagenproblematiek met helemaal bij was. Zelfs onze fractie, die niet in het college vertegenwoordigd is, was dan nog beter op de hoogte". Kortom, het college heeft ge faald, en met name verant woordelijk wethouder Eef Col lé, vindt mevrouw Taverne. Dat het college zich met een bezwaarschrift bij de provincie uitsprak tegen kleinere woon wagenkampen, terwij] bij het ministerie van crm ai jaren een tendens naar kleinere kampen wordt gesignaleerd, terwijl de Schiedamse woonwagenbewo ners zelf ook voelen voor één of meer kampen binnen de be bouwde kom, terwijl de ge meenteraad zich nu eindelijk achter die wens heeft ge schaard, terwijl het college met het eigen bezwaarschrift nu minder gelukkig blijkt dat komt bi3 de CDA-leidster bij zonder vreemd over. Temeer omdat Collé afgelopen maan dag tijdens de raadsvergade ring niets over de problematiek zei (of möcht zeggen?). De bur gervader hield hem de hand boven het hoofd en deed het woord voor hem. Sterker nog, Lems kaatste de bal terug, al zei hij geen zin te hebben m een zvvartepieten- spel. Vanuit de raad is ook nimmer een bijdrage geleverd in de woonwagenkwestie, het hij duidelijk voelen. Na jarenlang naar voren te hebben gebracht dat verplaat sing van het kamp naar „de stad" een hartewens is (m ge sprekken met Collé, middels kranteartikelen), hebben de be woners eindelijk gehoor gekre gen m het gemeentebestuur. Daarloe moest tot tweemaal Burgemeester Lems, beschermer van „woonwagen wethouder" Collé. toe bet stadskantoor worden bezet, zeker nu de raadsverkie zingen naderen een tactische zet. Het gaat te ver, blijkens Taver- nes subtiele uitspraak en Lems' reactie om alleen Collé de schuld te geven omdat hij de wensen van de woonwagenbe woners kennelijk nooit naar voren bracht ra het college. Per door Kor Kegel slot van rekening was hij niet als enige van de problemen op de hoogte; elk raadslid krijgt wel een krant in de bus. Er was gewoons laksheid. De bezetting van het stadskantoor was gewoon onvermijdelijk. Het succes blijkt nu wel. Toch is het vreemd, als dan overeenkomstig Lems' idee me mand de 2warte piet toege speeld krijgt, dat wethouder Coilé niet zelf het woord voer de namens het college, zoals toch zeer gebruikelijk is als een bewindsman zich heeft ver diept in een situatie. Dat Collé behalve wethouder voorzitter is van het woonwagenschap regio Westland en derhalve oog moet hebben voor andere kampen in deze streek en met alleen voor het Schiedamse, is een drogre den, want dat zou betekenen dat de Schiedamse woonwa genbewoners jarenlang opgeza deld zijn met een kat in een vreemd pakhuis in plaats van een aandachtige Schiedamse wethouder. En dat is niet zo, want Collé stond zo goed mo gelijk voor hen open en dat moet hij als wethouder. Waarom deed dan de burge meester maandag het woord voor hem? Lems zei zelf: „De Schiedamse woonwagenproble matiek is een zaak voor het hele college". In dat geval boffen de woon wagenbewoners, want dan heb ben zij een streepje voor. Of doet Lems voortaan ook het woord m plaats van wethouder Reimer Scheeres als Gusto aan de orde komt, of in plaats van Chris Zijdeveld als over wo ningbouw wordt gepraat? Kan Herman Posthoorn niet beter over onderwijs en sport praten dan de burgemeester? Schiedam Wist u, dat de eerste persoon die in Neder land gecremeerd is een Schie dammer was1 Dat het Noletzie- kenhuis is ontstaan door de emancipatie van de katholie ken? Dat de vroegere verplee ginrichtingen niet voor niets pal naast begraafplaatsen ston den1 Het boek over de gezondheids zorg, zoals die zich in Schie dam in de loop der eeuwen heeft ontwikkeld, staat vol met zulke wetenswaardigheden Dat van het oprichtmgskapi- taal voor Nolel een groot deel was belegd m Russische aande len. dat de toenmalige vereni ging aan de grond voor het ziekenhuis kwam via een trucje uit de glibberige zakenwereld, het zijn details uit een lange geschiedenis van de kwakzal verij van de middeleeuwen tot aan de moderne medische we tenschappen van het huidige Schiedam. Uitgeplozen door dokter Poll, Hans van der Sloot en archivaris drs. G van der Feijst. Tweederde van de oplaag komt m de handel, nadat op maan dag 8 mei bij het comité tot viering van een halve eeuw No- letziekenhuis het boek is gepre senteerd. Dat comité had op dracht gegeven tot het schrij ven van het boek Overigens krijgt de dnemansredactie daarvoor geen financiéle belo ning. „Het verhaal van een vijftigja rige". De titel komt enigszins overeen met het jubileumboek je van de Co-op „Herinnerin gen van een 75-jarige" Begin mei is het feest. Bij Koe- dood International staat de grote tent al klaar Bij Nic Jonk staat een beelhouwwerk al klaar Maar over dat laatste staat meer op de Toonbeeldpa- gma. Schiedam Over de neutro nenbom en andere kernwapens wordt dinsdagavond 25 april een discussie-avond gehouden in zaal Beatrix. De bijeenkomst aan de Lange Kerkstraat 70B wordt georga niseerd door het Interkerkelijk Vredesberaad en de werkgroep Stop de Neutronenbom. Verte genwoordigers van deze orga nisaties zullen trachten duide lijkheid te verschaffen over de bewapeningswedloop, door middel van een forum en verto nen van een film De brandweer, ook die vanuit Maassluis, in actie Maasland Hoewel de Maas- si uise brandweer niet door Maasland werd opgeroepen ter assistentie bij de grote brand bij Ooms, zal Maasland toch de Maassluise rekening moe ten betalen. Dat antwoordde burgemeester Van den Brink naar aanleiding van vragen van het gemeenteraadslid C. A, I. Ammerlaan (KVP). „Al leen de personeelskosten zijn in rekening gebracht", ant woordde Van den Brink ge ruststellend. „En die bedragen nog geen 700 gulden." Meer belang hechte Ammer- laan echter aan het feit, dat er een ander korps dan uit de eigen regio was verschenen. „Hoe is dat veroorzaakt, en wie bepaalt dat?" Maaslands bur gemeester zei dat de Maasslui se brandweer was gealarmeerd door de Maassluise politie. „En die stuur je dan niet terug als het gaat om hulpverlening", al dus Van den Brink. Burgemeester Van den Brink had ook een antwoord op de vraag van T. Goudswaard (ARP), hoe het zat met de par- keer excessen-ver o rden ing. „Die is er, maar funktioneeil met omdat er geen alternatie ven zijn", aldus Van den Brink „Zeer binnenkort, nog tijdens de zitting van de huidige raad, is dat alternatief er wel. Dan komt er een eind aan het par keren van vrachtwagens in de bebouwde kom." Welke plaats het gemeentebestuur op het oog heeft, liet Van den Brink nog met los. Betreffende de onlangs opge treden massale vissterfte, deel de Van den Brink aan GdrW. Ploeger (Open Groepering) mee, dat mondeling was mee gedeeld dat zuurstofgebrek' de oorzaak was. Een volledige schriftelijke verklaring van het Hoogheemraadschap volgt éch ter nog ODO-voorzitter Gijs Eikelenboom: Maasland Het ongeval met het busje jeugdige Maaslandse korfballers, had achteraf be zien slechter kunnen aflopen. Zeven jongelui werden ge wond. van wie één ernstig. Een aantal van de gewonden heeft inmiddels de ziekenhui zen weer verlaten om thuis verder te herstellen. De toe stand van de 12-jarige Philip Stolk is nog zorgwekkend, maar hij is niet in levensge vaar. Direkt na het ongeval was operatief ingrijpen aan de milt noodzakelijk. Het ongeluk gebeurde afgelo pen zaterdag te Schipluiden. De Maaslanders kwamen terug van een korfbalwedstrijd te Delft. In een bocht cp de Gaagweg raakte het busje na een fout van de bestuurder een andere auto, waarna het via de berm in de bijna drie meter lager liggende sloot terecht kwam. Het busje met de in totaal tien inzittenden was daarbij ook nog tegen een brug over de sloot gebotst. ODO-voorzitter Gijs Eïkelen- boom, zelf vader van één der inzittenden, is vol lof over de meteen na het ongeval op gang gekomen huipaktie. „Ambu lances, politie en artsen waren snel ter plaatse. Toen ik zelf arriveerde, waren de meeste gewonden al naar het zieken huis gebracht". Begrijpelijk was de consterna tie meteen na het ongeval erg groot. Dankzij eveneens snel ter plekke zijnde ODO-Jeden kon echter meteen worden be paald wie er in het veronge lukte busje zaten. Daarop kon den ook de ouders snel worden S Maasland Door de ver ss bouwing van het Maas- landse gemeentehuis, ver- gaderde de gemeenteraad 5 dinsdagavond in het Tref- punt. Zolang de verbou- wing duurt, worden de hu- welijken in de „Oude Pas- torie" voltrokken. Naar verwachting is de verbou- wing van het gemeente- 5 huis in september klaar, zodat de nieuw gekozen gemeenteraad er meteen haar vergaderingen zal §j kunnen houden. Dinsdag in het Trefpunt was het een aanvankelijk wat rumoerige vergade- |j ring. Dat kwam overigens niet door de raadsleden, maar door herrie vanuit 5 de hal. Zo zeer zelfs, dat burgemeester Van den Brink opmerkte: „Ik vind het hier vreselijk mmoe- 1 rig". 5 Zelfs zijn aanmoediging om luider te spreken hielp weinig, zodat de raadsle- den alsook de publieke tri- bune zich dichter bijeen H schaarden. Dat hielp, en 3 toen het geroezemoes later 3 verstomde, werd er in alle rust vergaderd. De verbouwing van het ge meentehuis, kwam trou wens nog aan de orde. Er werd namelijk een krediet gevraagd voor grondon derzoek. Mevrouw Van Kranenburg (Open Groe pering) had het daar aan vankelijk moeilijk mee. Zij merkte op dat de aan vankelijke raming al met 44was gestegen, en wil de nu eerst orde op zaken stellen. „We weten nu geen van allen waar we aan toe zijn." Burgemeester Van den Brink wist dat wel, en zijn antwoord viel dan ook kribbig uit „Een college mag toch zijn voorberei dingen doen", zo merkte hij op. „We zullen toch moeten weten wat voor fundering er onder moet en hoe lang de palen moe ten zijn." Voor dat onder zoek werd het krediet ge vraagd. „Pas daarna wordt er een kostenra ming gemaakt", zo kon de burgemeester mevrouw Van Kranenburg gerust stellen. Schiedam Bij de ingang van bad Groenoord worden 3 vak ken aangewezen als invaliden parkeerplaats. Burgemeester en wethouders hebben reeds besloten de be kende langwerpige borden te laten plaatsen. Aan de dienst gemeentewerken is ook op dracht gegeven om te onder zoeken of er bij de andere Schiedamse zweminrichtingen dergelijke maatregelen kunnen worden genomen Op de grond met de {morselsemsleutel Hallo, centrale. Vlaardingen De christelijke basisschool 't Kompas staat deze week en de daarop vol gende schooldagen in het te ken van de communicatie. Zelfs de kleuters van *t Kom pas doen mee, zij het op hun eigen niveau. Wie de hal van het schoolgebouw binnenkomt wordt direct al geconfronteerd met een echte telefooncentrale waarachter de kinderen ver bindingen tot stand brengen. Ook verschijnt er elke dag een echte krant, die de fraaie naam Kompas-Koerier heeft gekregen. „Een krant met alles d'r op en d'r aan", zegt mevrouw Ank Bos, onder wier leiding de kin deren een krant maken en sa menstellen sehoolnieuwtjes, advertenties. weerbericht, stnpverhaaltje en zelfs een mop Ook het belangrijkste nieuws uit de echte dagbladen wordt erin genoemd, althans dat nieuws dat de kinderen als belangrijk zien. De kinderen uit de bovenbouw, dat zijn de negen- lot twaalfjarigen, be handelen met hun meester of juffrouw de vele vormen van communicatie, terwijl de jonge re kinderen één bepaald onder werp behandelen Bij de kinderen van mevrouw Bos staat de krant centraal. MAar ook het schrijven van een briefje wordt geleerd, of telefoneren, maar ook toneel- De leestafel, bordevol informatie over communicatie spelen Afgelopen maandag kregen alle groepc-n door mid del van een poppenspel (Jan Klaassen en Catrijn) bepaalde opdrachten. Zo kan het gebeuren dat de onverwachte bezoeker enkele kinderen bezig ziet met een seinsleutel, of hij'zij komt de mmi-postbode, of krantenjon gen tegen Spelenderwijs Ieren de kinderen bijzonder veel van enkele van de interessantste beroepen en bedrijfstakken „Spelenderwijs, dat wel", vult hoofdonderwijzer Chris J. Bos aan, „maar dal wil natuurlijk met zeggen dat het alteen maar om het spelen gaat. Bijna alle schoolvakken komen in dit project terug. Denk in dit ver band alleen maar eens aan de taal" Hel kan inderdaad niet missen dat er deze week heel wat op stelletjes zijn gemaakt Maar ook een vak als wereldónenta- tie komt aan zijn trekken Journalist De kinderen uit de klas van mevrouw Bos de kinderen dus die de schoolkrant maken hadden woensdag een jour nalist uitgenodigd, om iets te vertellen over zijn werk en over de productie van een krant. En maandag was er een krantenjongen te gast Hoe komt dat nieuwtje uit Amerika m de krant, die 's avonds of 's morgens m de bus glijdt1 Omdat het Rotterdamsch Nieuwsblad in een feestelijke stemming verkeert vanwege zijn honderdjarig bestaan, mochten de kinderen daarin meedelen De stukjes zetsel en de fraaie platen van oud-Rot terdam gingen er bij wijze van spreken in als koek. Afgespro ken is dat de kinderen een opstel maken over een onder werp naar eigen keuze. Dat schrijven ze op „echt" kopijpa- pier zoals de journalisten dat ook gebruiken. gewaarschuwd. AI was dat bij de zwaargewonde Philip Stolk niet meteen te realiseren, want zij verbleven in het buiten land. „De schrik van het ongeluk werkt nog goed na", aldus Gijs Eikelenboom. „Het was dan ook een zeer chaotisch week end, met veel bellen en van alles regelen. De zaak is nu wat meer geordend". Dinsdag avond heeft het ODO-besfuur bij alle Inzittenden, gewonden en nietgewonden, een fruit mand bezorgd. Van het zevental dat naar het ziekenhuis was gebracht, kon den er 's avonds al twee naar huis. Een derde mocht dinsdag naar huis, terwijl drie vaagde vier overigen naar verwach ting nog deze week of volgen- 1 de week het ziekenhuis kun- j nen verlaten. Philip Stolk moet daar voorlopig nog ver blijven. Gijs Eikelenboom: „Het was een zwarte dag in de geschie denis van ODO. Voor zover ik weet was dit het eerste onge luk in ons 28-jarig bestaan". Het negental vormde het ad- spiranten-5 team, waaronder vier invallers uit A4 en "de pupillen. Voor deze tWee teams zijn de wedstrijden van zaterdag afgelast. Maasland Postzegelvereni ging Posita houdt volgende week een tweetal veilingen, één voor de senioren en één voor de jeugdafdeling. De eerste bij eenkomst is op woensdag 26 april, 's avonds om half acht in de land- en tuinbouwschool aan de Commandeurskade. Ge veild wordt een dertigtal kavels uit Yersey, Nederland, de Ned Antillen en Suriname. De jeugdafdeling komt even eens bijeen in de land- en tuin bouwschool, maar dan op,za terdag 29 april Hier wordt om twee uur begonnen, en de agenda vermeldt een twintigtal kavels. Schiedam In het nieuwe winkelcentrum Groenoord wordt de supermarkt van Al- bert Heyn geopend op woens dag 14 juni. In de winkel met een opper vlakte van 1567 vierkante me ier wordt oud-Schiedammer J T Kraan bedrijfsleider. Schiedam In verband met de viering van hemelvaartsdag wordt de wekelijkse koop avond verschoven van donder dag 4 naar vrijdag 5 mei. Ook de secretarie-afdeling bur gerzaken aan de Overschiese- straat 2 verschuift de openstel ling naar 5 mei, van 19.00 tot 21.00 uur; zoals gebruikelijk al leen voor 2aken betreffende paspoorten en dergelijk-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3