mm De WD is geworden! Maassluis in 1665 Bestaansrecht dorpspartijen nog Geen wethouders- opleiding Toch taak voor radicaler is er kleine partij VRIJDAG 21 APRIL 1978 'tiiïi Gerard Verhulsdonk Groeistad Gemeende-raad Wv! >V"'' Johan de Wit. Johan de Wit (Open Groepering): Van der Knaap (CDA): Rien Lensveit (SEP): VD/SC/WW 3 MiS.S LXNT JHIT!-' Gerard Verhulsdonk, ernstiger. Schiedam „Zouteloze agenda's zijn het tegen woordig. Punten, waarop je elkaar kunt bestrijden, zijn er niet meer bij". Toch is Gerard Verhulsdonk, weer lijsttrekker geworden van de VVD-Schiedam, nog enthousiast, al gaat hij na 31 mei al zijn vijfde raadsperiode in. De politieke jus is er de laatste tijd een beetje af, vindt de 53-jarige Verhulsdonk. Is de humorist van de gemeenteraad serieuzer geworden? „Ik heb nooit grapjes gemaakt", zegt hij. Daarom is het geen mopje, als Verhulsdonk zegt: „Ik geloof wel dat een college van burge meester en wethouders, dat be staat uit mensen van PvdA, CDA en WD, haalbaar is. Het realisme van ons liberalen is gestoeld op het haalbare, en dat haalbare is weer gestoeld op wat verstandig is. Zo zoetjes aan leer je wel onderscheid maken tussen het haalbare en kretologie. Met kreten belazer je jezelf". Is dat een verwijt aan de Pv dA? Verhulsdonk wijst naar de binnenstad: „Vooral dat is een ellende, die woningbouw die uitblijft. En toch is dat de eigen schuld van de PvdA. In eigen gelederen lokken zij al protes ten uit. Want die bezwaar schriften over Woudhoek en de binnenstad, die 2ijn nota bene afkomstig uit de PvdA zelf. Die partij werkt met twee gezich ten. Het krachtiger deel houdt de andersdenkenden tegen. En ze leren er mets van. Het nieu we programma van de PvdA ziet er interessant uit, maar het is wel veel te detaillistisch. Zo schep je verwachtingen" Het huidige college, f op een links program, heeft het al zeer matig gedaan, vindt Verhulsdonk. In zijn wmkel op de Hoogstraat (als bonbonma ker noemt hij zichzelf de laat ste der Mohikanen) hoort hij vaak klagen over het uiblijven van woningbouw. „Als we er een groeistad van willen ma ken, moeten we tegelijk met Woudhoek de gaten m de stad opvullen", zegt hij. „Maar het komt er niet van, hè. Vooral op het welzijnsvak zijn te veel beloften gedaan. Er was te weinig mankracht, zeker kwalitatief gezien, en Hans van de Wdk is daar als wethouder op kapot gelopen. Dat was de PPR nooit gebeurd in een ge zelschap van Liberalen. Van der Wilk heeft echt wei dingen m mij wakker gemaakt. Een crisiscentrum, dat nodig is en waar de mensen gerustgesteld moeten worden, waar met me teen naar de spuit moet wor- den gegrepen om hen te kalme ren, dat is zoiets. De zwakke kant werd door hem belicht. Hans sprak mij persoonlijk zeer aan". Volgens Verhulsdonk is de VVD iets radicaler geworden. „Er is meer inbreng vanuit de achterban, maar ik merk het ook aan mezelf. Meer aandacht voor op het eerste gezicht met uit te voeren oplossingen". Dan meens weer een komische noot: „Ach ja, dat D'66, hè. De steunzooltjes voor de doorge zakte voeten van de PvdA. To ch, als de uitslag van de pro- vinciale-statenverkiezingen wordt gecontinueerd, komen die twee in het college. Dan hobbelen we door" Afef een variant op het woordje gemeente raad, vandaag de eer ste rubriek in de serie GEMEENDE-RAAD waarin de lijsttrekkers van alle politieke par tijen in Schiedam, Viaardingen, Maas sluis en Maasland stemmers gemeende raad geven voor de aanstaande gemeente raadsverkiezingen van 31 mei. Gemeende raad wordt deze keer gegeven door lijsttrekker Isac van der Knaap (CDA Maassluis), Rien Lens- velt (SGP Viaardin gen), Gerard Verhuls donk (WD Schiedam) en Johan de Wit (Open Groepering Maasland). Maassluis „Maassluis is het mooist vanaf de waterkant Het gezicht op de havenmond heeft door de eeuwen heen verschi'lende kunstenaars geïnspireerd. Ook nu nog worden jaarhjks tientallen meters films op Maassluis verschoten vanaf de Rozenburgse veerheuvel en de pont" Dit zegt gemeente-archivaris Ringeling bij de presentatie van de bijlage bij het jaarverslag van het gemeente-archief over 1977. De bijlage is een fraaie plaat, getiteld .Maassluis in 1665". Het betreft hier een van de oudste in druk verspreide afbeeldingen van Maassluis uit 1665. Het is een onderdeel van de Maaskaart, uitgegeven door de Rotterdamse postmeester Jacob Quack. De uitgave en beschrijving van de plaat kwamen tot stand door de samen werking van VVV, museum en archief van Maassluis en zijn voor drie gulden bij het VW af te halen. De tentoonstelling ,Jde grafstenen in de Grote Kerk te Maassluis" wordt verlengd in het kader van deze uitgave waar in de beschrijving melding wordt gemaakt van de afbeeldigen. De tentoonstelling is nog te bezichtigen tot en met zondag 7 mei. Isac Van der Knaap, CDA-fijsttrekker Maassluis Maasland Het louter en alleen bedrijven van dorpspolitiek is anno 1978 nog heel goed mogelijk. „Sterke- nog, juist in onze tijd is er zoveel toe komst voor een dorpspartij". Dat is de mening van de lijstaanvoerder voor de komende raadsverkie zingen van de Open Groepering Maasland, mr, Johan de Wit. De verwachting van De Wit (34) is dan ook, dat de Open Groepering zeker haar twee zetels in de Maaslandse raad zal behouden. De O.G. doet voor de derde keer mee aan de verkiezingen. In 1970 met één zetel begonnen, kwam er in 1974 een tweede zetel bij. Maassluis Neen, het is nooit de bedoeling van Isac van der Knaap geweest wethouder te worden. In het fraaie boekwerkje dat is samengesteld door de vijfdeklassers van de Groen van Prlnsterer- school staat immers het volgende over de CDA- lijsttrekker te lezen: „Hij hoefde niet voor wethou der te studeren, Mr. Johan de Wit is sinds 1974 inwoner van Maasland. In Rot terdam is hij advocaat-procu reur. De wijze waarop het zit tende raadslid Toos van Kra nenburg tijdens een commissie vergadering van ruimtelijke or dening de kwestie van onteige ning achter de Burg. van der Lelykade behandelde, was voor de aldaar wonende mr. De Wit aanleiding zich als lid te mei den van de Open Groepering. „Het concreet tastbaar bezig zijn met de dorpspolitiek sprak me aan", aldus mr. De Wit „De Open Groepering is bezig met dingen die zich dicht bij huis afspelen". Volgens de lijsttrek ker spreekt dat nog altijd tot de verbeelding. En is er ook de mogelijkheid nog toe. „De autonomie van de gemeen te is nog niet geheel verdwe nen, al moet je je er dan wel voor inspannen. Bij zaken als woningbouw, wegenaanleg, subsidies en noem nog maar op, heeft de gemeente nog een bêleidsmogelijkheid. De directe levensomgeving", aldus mr. De Wit, „wordt nog zeer beslist door de gemeente bepaald". Een reden om zich op te heffen (zoals in Maassluis WM '80 en in Wateringen Gemeentebelan gen), is volgens de nieuwe lijst trekker dan ook zeker met aan wezig. Integendeel. „Voor een dorpspartij is er nog veel toe komst, het is een middel om mensen met elkaar zaken te laten doen. De mensen moeten meer met elkaar betrokken zijn. En juist dat verdwijnt jammerlijk in deze tijd". De advocaat-procureur noemt de decentralisatiegedachte een hobby. „Mensen die de beslis singen moeten nemen, moeten er ook zoveel mogelijk bij be trokken zijn". Waaraan het vol gens mr. De Wit nogal ont breekt. „De gemeente moet een woonplaats zijn. van burgers, die samen over onderwerpen beslissen. Je kan niet volstaan met te zeggen wie de proble men moeten behandelen". Openheid en inspraak staan derhalve bij de Open Groepe ring hoog in het vaandel. „Een zaak een paar weken ter visie leggen, waarvoor een gemeente zich jarenlang heeft voorbe reid, kan eenvoudig niet. Je kan pas invloed uitoefenen door het samenstellen van commissies, de mensen er van af het begin bij betrekken", Mr. Johan de Wit baseert zijn verwachting dat de O.G. weer met tenminste twee zetels zal terugkeren, ook op het leden aantal. Dat bedraagt momen teel ongeveer 130, met in het laatste jaar een sterke groei. „Op grond daarvan zitten er echt wel twee zetels in. Voor het lid worden van de partij", aldus mr. De Wit, „is meer nodig dan alleen stemmen". Zelf is hij bereid keihard te werken om het bestaansrecht van de dorpspartij te bewijzen. „Het is een gegeven dat je om 100 procent te bereiken, je je voor 180 procent moet geven". Johan de Wit staat enorm ge motiveerd achter zijn eerste stappen in de (dorps)poliüek. „Ze slaan de spijker op de kop", zegt de betrokkene la chend. „Dat heb ik zeker met gedaan. Eigenlijk ben ik via de vakbeweging en de onderne mingsraad van Verolme in het stadsbestuur terechtgekomen". Inmiddels is de 47-jarige Van der Knaap al weer acht jaar wethouder. Het begon met een onverkiesbare plaats op de toenmalige AR-hjst, twaalf jaar geleden. Bij de daarop volgen de verkiezingen voor de ge meenteraad zat hij meteen goed. Na acht maanden raad slidmaatschap, volgde zijn ver kiezing tot wethouder. Geen speciale studie dus, of het zou den de kadercursussen van het CNV (Christelijk Nationaal Vakverbond) geweest moeten 2ijn. Enkele weken geleden is Van der Knaap uitverkoren om lijsttrekker te zijn - van het CDA. En het ziet er tevens naar uit dat hij op zijn wethou derszetel mag blijven zitten. Dat is v/el wenselijk, want sinds kort is de kalende en gebrilde CDA'er full-prof stadsbestuurder. Dit in tegen stelling tot zijn collega's, die naast hun wethouderschap een normale dagtaak vervullen. Vóór het allemaal weer zover is, zal het CDA toch een boel stemmen moeten vergaren, lukt dat? Van der Knaap: „Ik ben vol vertrouwen. Allereerst hebben wij het erg goed ge daan tijdens de onlangs gehou den Statenverkiezingen, en ver der zijn wij actief in de ge meente. We doen mee aan poli tieke markten, houden een soort happening, zijn bereid tot discussies en verder hebben wij een enthousiast promotie team. Bij tientallen vliegen de verkiezingsaffiches de deur uit". Ongemerkt vervalt de lijsttrek ker telkens terug m zijn rol van wethouder. Niet zo onbegrijpe lijk, maar toch gaat het er na tuurlijk om wat het CDA pre cies voor ogen staat. In het kort komt het er op neer dat het CDA de komende vier jaar weer loyaal zal staan tegenover het college en dat betekent dat er verder gebouwd moet wor den aan de ontwikkeling van Maassluis op allerlei gebied: re novatie van oudere wijken, met name het gebied rond het ha venhoofd, leefbaar houden van de binnenstad, vooral voor de aldaar gevestigde winkeliers echter zonder er aan voorbij te gaan dat Koningshof het nieu we winkelcentrum is, geïnte greerd beleid ten aanzien van de buitenlandse werknemers. Van der Knaap vindt het ver keerd wanneer teveel buiten landers in eenzelfde buurt wo nen. Hij deelt dan ook op dit punt de zorgen van de PvdA dat een enkele school wordt opgezadeld met te veel kinde ren van buitenlanders. En over een meerjarenbegroting zegt de lijsttrekker: wij zijn er voor stander van, in zoverre dit rea liseerbaar is. Rien Lensveit, lijsttrekker SGP. Viaardingen Rien Lensveit (49) zit al heel wat jaren in de plaatselijke top van de SGP, de Staat kundig Gereformeerde Partij die onlangs haar 69- jarig bestaan heeft gevierd. Voor wie hem slechts oppervlakkig kent zal het moeilijk zijn in hem het prototype van de SGP-cr te herkennen: ernstig op alle fronten. Weïmi, Rien Lensveit is een van de weinige raadsleden die in staat zijn tijdens die serieuze vergaderingen een vrolijke noot rond te strooien. „Natuurlijk ben ik principieel op een aantal punten", zo zegt hij. „Maar waarom krijgen wij altijd dat etiket van emstig-zijn opgeplakt? Waarom mogen wij nooit lachen?" Ook nu weer is het de bedoe ling dat Lensveit na de verkie zingen in de raad terugkomt. Op de jaarlijkse vergadering van de SGP, het Gereformeerd Politiek Verbond en de Refor matorische Politieke Federatie is hij zonder problemen als lijsttrekker gekozen. De drie partijen hebben geza menlijk ruim twee zetels, waar van de SGP er anderhalf heeft. „Vandaar ons gezamenlijke op treden", verklaart Lensveit. „Als wij solo zouden optreden, dan hadden wij slechts een ze tel en nu twee". Of er een derde zetel in zit? Gezien de afkalving van de kleinere par tijen ziet de SGP-man dit niet zo zitten. Afkalving van kleine partijen. Inderdaad hebben de kleinere partijen, waaronder het GPV, heel wat stemmen verloren. Lensveit betreurt dit Hij is het er niet mee eens dat voor een kleine partij slechts een bijrol is weggelegd. Een voorbeeld? Als kleine partij heeft de SGP naar aanleiding van een groot artikel in deze krant zich inge zet voor verbetering van de accommodatie van de GG en GD. Lensveit heeft tijdens de begrotingsdebatten daarover een. motie ingediend, die in eer ste instantie werd aangehou den tot de behandeling van de meerjarenbegroting, maar in tweede instantie werd overge nomen. Thans is het ontwerp voor een nieuw onderkomen van de GG en GD in de voor malige verpleeginrichting Soenda gereed. Het „partijprogramma" van de dne stromingen op gerefor meerde grondslag is met be paald een „hard" programma, waarin precies staat omschre ven wat er wel en niet gebeu ren moet in de komende vier jaar. „Het zijn meer richtlij nen", licht Lensveit toe. „Richt lijnen met behoud van de eigen identiteit". Toch zijn er enkele zaken die wei echt vastliggen, zoals de verdere ontwikkeling van de Broekpolder tot een fraai bos. Trouwens, ook het centrum van Viaardingen mag er best wat frisser uitzien, vindt Lensveit. „Geen rode stad. maar een groene stad", luidt zijn devies. En dan de buslijnen langs be jaardencentra, een probleem dat hij maandelijks aansnijdt in de raadsvergadering. „On gelooflijk", vindt hij. „Dat het niet mogelijk is dat de bus een lus maakt via de Amsterdam laan naar de Holysingel. Over igens, is het niet zo dat de oudere mens te ver van het centrum woont? Maar helaas, dat wisten wij toen ook niet beter. Het is toch tekenend dat de Billitonflat een enorme wachtlijst heeft,..".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3