In Frans/lJnitse speelfilm Nosferatn MAANDAG 24 APRIL 1978 SC/VD/W 3 Haven van Schiedam deel van stad aan Oostzee Delft Over iets meer dan een week is het 20ver. Dan start de Duitse cineast Wemer Herzog in Delft de opnamen van zijn nieuwe speelfim „Nosferatu", Gedurende zes weken strijkt de Frans/Duitse film ploeg in Nederland neer om vooral in de studenten stad, maar ook in Schiedam en Hellevoetsluis een remake te maken van de klassieke produktie, die F. W. Murnau onder de eerder genoemde titel in 1922 voltooide. Nog voor één meter film was 'geschoten' kwam de produktie al veelvuldig in opspraak. Ke gelmatig trad Werner Herzog samen met de Nederlandse produktieleider Jaap van Rij in kontakt met b en w van Delft om toestemming te krijgen voor zijn plannen. Dat betrof niet alleen medewerking van de politie en het gebruik van een aantal locaties, maar voor al ook de plannen om maar liefst 10.000 ratten voor de op namen m Delft te gebruiken. B en w van Delft maakten zich ernstig zorgen over dit initia tief omdat volgens de GG en GD en de dienst openbare wer ken Delft daar een aantal grote risico's aan was verbonden. Wemer Herzog garandeert ech ter dat alle ratten zijn gesterili seerd en de kans dat een rat ontsnapt is volgens produktie- door Oscar van der Kroon leider Jaap van Rij uiterst ge ring. Bij het treffen van alle voorbe reidingen speelt Van Rij een belangrijke rol De Amster dammer sloeg in een oud schoolgebouw aan de Koorn- markt zijn kamp op maar mo menteel verhuist hij naar de Oude Delft waar vandaan de komende twee maanden alles wordt geregeld. Een aantal voorbereidingen is al voltooid. Van Rij: „We zijn. uiteraard begonnen met het zoeken naar locaties. In de film hebben we te maken met twee steden waarvan de imaginaire stad Wismar de belangrijkste is. Werner Herzog was in het verleden eens in Delft geweest en na een tweede bezoek stond voor hem vast dat Delft uiter mate geschikt was. In de oor spronkelijke versie is de stad Lübeck gebruikt maar het ou de gedeelte van deze stad is in de tweede wereldoorlog bijna volledig verloren gegaan". Lichtval „Delft maakte indruk op Her zog vanwege de statige, intieme grachtjes. Vooral dat laatste aspect telde zwaar want anders had Herzog Amsterdam geko zen. Hij wil echter een speciale lichtval die in de beschermde binnenstad van Delft regelma tig waarneembaar is". „In de film speelt ook de haven van Wismar een belangrijke rol maar de haven van Delft is door de omliggende gebouwen niet bruikbaar. Uiteindelijk vond Wemer Herzog in Schie dam r: goede locatie om daar de h n van Wismar te situe ren". „De tweede belangrijke stad in de film ligt aan de Oostzee. Opnamen daarvoor worden ge maakt in Tsjeeho-Slowakije en in de haven van Hellevoetsluis, die zich daar prima voor leent". Het verhaal van „Nosferatu" is gebaseerd op het boek „Dracu- la" van Bram Stoker en gaat over een koopman die voor zaken op reis gaat. Tijdens die reis raakt hij in de ban van de vampier Nosferatu en als hij terugkeert naar zijn woon plaats Wismar merkt zijn vrouw (gespeeld door de Fran se actrice Isabelle Adjaru) dat er iets met hem is gebeurd, Pestepidemie De gegoede, geordende burger maatschappij van Wismar wordt ontregeld door een rat- tenplaag en een pestepidemie, die door de ratten wordt ver spreid. Dan komt Nosferatu (gespeeld door Klaus Kinski) naar Wismar. De vrouw van de koopman ontdekt wat er met haar man aan de hand is en uit liefde offert zij zich om haar man te redden. De eerste verfilming van dit verhaal werd gemaakt door F. W. Murnau, die door velen wordt gezien als één van de meest briljante cineasten uit de Duitse filmgeschiedenis. Hij maakte de produktie toen hij 33 jaar was en ging er voor op locatie, wat in die tijd vrij uniek was. De oorspronkelijke versie (de eerste vampiersfilm) geldt als één van de eerste expressionis tische films. Zo wist Murnau veel spanning op te roepen met lange schaduwen van de vam pier; een toen nog onbekend effect. De film werd ooit be schreven als een hallucinatie. Wemer Herzog is vooral geïnte resseerd in de ontregeling van de burgermaatschapij van Wis mar. Over het isolement van een persoon en de gemeen schappelijke reactie van de mensen daarop. Herzog praat weinig over zijn films („Ik heb niets te vertellen maar wel iets te laten zien") maar gezien het onderwerp van „Nosferatu" is het zeer waarschijnlijk dat zijn Zo ziet Nosferatu er in nieuwe speelfilm m het ver lengde ligt van vorige produk- ties van hem zoals „Jeder für sich und Got gegen allen", ,Jierz aus Glas" en recentelijk i oorspronkelijke versie van „Stroszek" Films waarin voor al geestelijk en lichamelijk ge handicapte mensen speelden en waarin thema's als isole ment, hartstocht, agressie en F.W. Murnau uit. Een foto uit mislukte opstand centraal ston den, In „Nosferatu" gaan Klaus Kinski en Isabelle Adjani de hoofdrollen spelen. Adjani is vooral de laatste jaren bekend geworden door haar rollen in „L'Histoire d'Adèle H" (Truf- faut), „The Tenant" (Polanski), „La Gifle" (Claude Pwoteau) Werner Her zog vanaf volgende week in Delft en recentelijk „Violette et Fra ncois" (Jacques Rouffio) en is hard op weg om één van Fran- krijks meest prominente actri ces te worden. Kinski was eer der te zien in de Nederland s/Engelse co-produktie „Lifes pan". In „Nosferatu" zal ook een aantal Nederlandse acteurs en actrices spelen. Hoewel de da tum van de eerste opname na dert is nog steeds met bekend op wie Wemer Herzog zijn keus laat vallen (hij doet dit naar aanleiding van foto's, die zijn verzameld door Jaap van Rij). De film bevat in totaal ongeveer 40 rollen waarvan er één trouwens door de Fanse schrijver Roland Topor (be kend van „De huurder") wordt gespeeld. Figuranten „Nosferatu" speelt halverwege de vorige eeuw wat betekent dat acteurs en actrices hun kapsel moeten aanpassen en ook speciale kleding krijgen. In Delft zal een aantal oude rijtui gen worden gebruikt. Ook de 400 figuranten, die door middel van advertenties worden opge roepen, aan een bijdrage leve ren in het oproepen van een 120 jaar oud beeld. In de studentenstad zal dat vol gens Jaap van Rij trouwens met zoveel problemen geven vanwege de oude binnenstad en de medewerking van de ge meente en het bestuur van het Tétar van Elven-museum aan de Koornmarkt, waar een aan tal binnenopnamen worden ge maakt De buitenopnamen maakt Herzog op de Koorn markt, het Agathaplein, de Ou de Delft de Grote Markt, de Oude Kerkstraat en het Vrou wenrecht Op 22 en 23 mei worden de opnamen m Schiedam ge maakt, De Lange Haven van deze stad is gekozen boven die van Maassluis, Willemstad en Vtaardingen vanwege de fraaie ligging en de uitermate ge schikte omgeving. Gefilmd wordt de aankomst van de boot „Demeter" (hiervoor wordt de Charlotte Rhodes uit de televisieserie „The Onedin Line" gebruikt). De bemanning van deze boot is dood maar het schip komt toch aan omdat de kapitein zich aan het stuurwiel heeft vastgebonden. Op het schip is wel de vampier Nosfe ratu aanwezig. Realistisch Jaap van Rij: „De opnamen in Schiedam zijn erg belangrijk. Het wordt een grote scène in de film en daarom proberen we zoveel mogelijk grote zeil boten in de haven te krijgen. Bovendien zal er op de wal veel bedrijvigheid moeten wor den geereeerd om een realis tisch beeld te scheppen". De opnamen in Hellevoetsluis zijn minder belangrijk en wor den dan ook op één dag (18 mei) gemaakt. In de haven wordt gefilmd hoe het schip Demeter wordt ingeladen voor de reis naar Wismar. Op die dag zullen in tegenstelling tot de opnamen in Schiedam en Delft geen bekende acteurs aanwezig zijn. Vanwege de hoge kosten van de film (21/2 miljoen gulden) is Wemer Herzog's filmmaat schappij een co-produktie aan gegaan met Gaumont uit Pa rijs. Hierdoor bestaat een deel van de technische ploeg uit Franse werknemers van het Parijse bedrijf. Bovendien speelt een aantal Franse ac teurs en actrices een rol in de film. De produktie wordt met direct geluid (vrij uniek tegen woordig) in zowel het Engels als het Duits opgenomen. De distributie in Amerika wordt verzorgd door Twentieth Cen tury Fox. Isabelle Adjani hoofdrol in „Nosferatu" en daarom vanaf 1 mei in Delft Jaap van Rij (rechts) produktieleider in Nederland voor Werner Herzog, met zijn assistenten druk bezig in het zenuwcentrum aan de Koornmarkt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3