Wat doet Schiedam ooi meer vingers in de pap te krijgen? „Huizen opknappen is een schaakspel" Onderzoek naar communicatiestoornissen 1 It aadsleden vrezen geen verwarring bij nieuwe straatnamen V m f Blokje trond/ wBSÈËBBBi BiS Ledenver voer op de helling - t'W PPR over welzijnsbeleid: Dief pakt spaarpot en sieraden Scheepslam- pen gestolen Directeur Piet Neelemaat van het Woningbedrijf met pensioen: witriSliBHKSm R MM £4 t .1 Bestuur ODO na busongeluk Uitblijven geluidsschermen: Schoolruiten kapotgeschoten Brand bij Queen of Sheeba Oude scheepstypen in Schiedam-Noord WOENSDAG 26 APRIL 1978 VD/SC/WW Schiedam Wederom zijn burgemeester en wethouders „be stookt" met schriftelijke vragen van het PPR-raadsIid. Herman Noordegraaf beeft nu maar liefst dertien vragen afgevuurd Schiedam Voor 2900 gulden aan sieraden en contanten ver dween bij een inbraak aan de Tuinlaan. Uit het huis van de 61-jarige A. G. M. werden meegenomen, een stenen spaarpot met 1200 gul- den, een zakje met 75 gulden, gouden armband, gouden ring en gouden ketting. De politie vermoedt dat de dief via de achterzijde van de woning is binnengekomen. In de kantine van de wielerbaan in het Har- - ga park werd de portemonnee van de 60-jarige C. L. R. ont vreemd. In het zwarte ding dat op de bar was gelegd zaten 56 gulden. Schiedam Drie koperen scheepslampen, een donzen dekbed, dekens en serviesgoed verdwenen uit een kelder aan de Hogebanweg. De box van de 39-jarige mon- teur C,G. kwam men binnen door boven de deur het gaas weg te knippen- En wel over het welzijnsbeleid, zoals hij al aankondigde tij dens de onlangs gehouden ver gadering van de gemeenteraad. Het enige raadslid van de radi calen wil weten welke voorbe reidingen het college treft om in te kunnen spelen en vooruit te kunnen lopen op de plannen van hel ministerie van CRM om een aantal voorzieningen af te staan aan de gemeenten. Door deze zogeheten decentra lisatie-gedachte zou Schiedam immers een veel grotere vinger in de pap krijgen bij de vorm geving van het welzijnsbeleid. Benieuwd is hij of er al ge werkt wordt aan een welzijns- plan, waarin de gemeente haar visie, middelen en krileria aan geeft. In de uitvoerige notitie van vijf voile pagina's gaat Noorde- graaf echter nog verder, want hij wil ook horen of het college streeft naar samenhang met beleidsterreinen buiten het spe cifieke welzijn, een inspraak verordening en een orgaan ten behoeve van het kaderwetwel zijn. In - de kluif voor wethouder Herman Posthoorn wordt ver der gevraagd in hoeverre het gemeentebestuur het belang in ziet van wijkwelzijnsvoorzie- ningen, de positie van de ge meenteraad in het geheel van het welzijnsbeleid en een plan- ningsberaad als sub-commissie van de raadscommissies voor vorming en recreatie en sociale zaken. Als uitsmijter wordt gevraagd hoe men denkt te voorzien in de noodzakelijke man- en vrouwkracht in het gemeente lijk apparaat voor de vormge ving van het welzijnsbeleid. De heer P. Neelemaat: „Ik ben geen suikerzakjes plakker". Maasland Het bestuur van de korfbal veren igi ng ODO uit Maas land wil het ver voer van de leden naar uitwedstrij den kritisch gaan bezien. Directe aanleiding is het ongeluk dat het A 5-jeugdteam op zaterdag 15 april is overkomen. Zeven inzittenden raakten vrij ern stig gewond, na dat het Volkswa genbusje dat hen vervoerde na een botsing in een sloot langs de. weg belandde. Een van de juniorleden was er zo ernstig aan toe dat direct operatief ingrij pen noodzakelijk was. Het bestuur van ODO schrijft nu in het zojuist ver schenen nummer van Varia, het clu borgaan van deze vereniging, zich er bewust van te zijn dat er fouten zijn gemaakt. „Een en ander heeft het bestuur aanlei ding gegeven om de hele materie rond het vervoer van de leden nog eens zeer kritisch te bezien". Het schrijft dat het aantal leden de laatste jaren aanzienlijk is ge stegen, vooral het aantal jeugdleden. Het bestuur er kent dat dit soms tot problemen leidt wat het ver voer betreft. Vlaardingen Uit spraak van Piet Neele maat: „We moeten som mige mensen wel eens achter de broek aan zit ten om de huur te beta len. Als het gaat om een sociaal probleem» dan passen we als Woningbe drijf daar wei een mouw aan. Desnoods wordt de achterstal lige huur met een gulden in de week betaald. Maar wie echt bewust de huurpenningen niet betaalt, en daardoor de werk zaamheden van ons echt gedu rende tijden dwarsboomt, daar treden we tegen op. Niet tegen echte sociale problemen". Piet Neelemaat neemt na twin-- tig jaar afscheid van het ge meentelijk Woningbedrijf, om dat hij 1 mei als directeur er van met pensioen gaat, In to taal heeft de heer P. Neelemaat er dan bijna vijftig ambtelijke dienstjaren op zitten, waarvan 47 bij de gemeente Vlaardin gen. Hoewel Piet Neelemaat in Rot terdam werd geboren, is hij toch een volbloed Vlaardinger. Het zit hem dan ook dwars dat "de gemeente in de rest van het land or zo bekaaid, negatief van af komt. Het „wonen" is hier niet van 't slechtste soort, Neeleman: „Bij het woningbe drijf worden we ook gecon fronteerd met de scepsis die men heeft ten aanzien van Vlaardingen. Voorbeeld: ,,'t Is moeilijk om van buiten onze gemeente mensen aan te trek ken voor het opvullen voor van mijn part een vacature hier op de dienst. 2c zeggen dan: In Vlaardingen stinkt 't mij te veel. Dal is best mogelijk. Maar in al die jaren, dat ik hier gewoond heb is het nog nooit anders geweest. Vroeger stonk 't overal naar haring en visfa- brieken. Dat nam je toen voor zoete koek aan". Neeleman heeft een boeiende Schiedam Met een lucht buks heeft een onbekende rui ten kapotgeschoten van de Burgemeester Vervee nschool in Kethel. Bij het schoolgebouw aan de Nachtegaallaarj sneuvelden daardoor vier ruiten. Het hoofd van de school heeft inmiddels bij de politie aangifte gedaan. Schiedam Op aandringen van de fractieleider van de VVD wordt op het stadskan toor uitgezocht waar de toege zegde geluidsschermen blijven voor het Parkwegviaduct. Ge rard Verhulsdonk kreeg dat gedaan op de vergadering van de raadscommissie voor ruim telijke ordening die deze week in het stadskantoor werd ge houden. Het uitblijven van de geluids- werende schermen bij het spoorwegviaduct in Nieuwland bracht het raadslid naar voren, na het artikel „Communicaties toornissen over experiment" in onze krant van 7 april. In dat artikel stond dat volgens de afdeling voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen de technische afdeling van de NS wacht op geld van de gemeente Schiedam. Bij een onderzoek is gebleken dat de ambtenaren op hun beurt weer zaten te wach ten op een technisch advies van de NS. „Onderzoek nu eens waar de fout precies zit, waar de reali sering wordt tegengewerkt", zo haakte Verhulsdonk daar deze week op in tijdens de rond vraag van de openbare bijeen komst in het stadskantoor. Aft WÏ! Jesta is op een heel andere manier in het dierentehuis geraakt dan de meeste ande re dieren. Jesta is in eerste instantie als zwerver door de politie naar het dierente huis gebracht. Een aantal dagen later meldde zich tot plezier van het personeel van de Hargahoeve de eige naar van de foxterrier. De hond zou 's middags worden opgehaald. Gelukkig weer een hond naar zijn eigenaar terug en weer een kennel leeg. Toen kwam er 's mid dags een telefoontje van de baas van Jesta. Het verhaal dat hij vertelde kwam hier op neer dat men eigenlijk toch geen interesse meer in de hond had maar dat men er tot dan toe nog niet de moed had gehad om de hond weg te brengen. Nu was het echter anders want nu zat Jesta al in het dieren tehuis en had men maar be sloten de hond daar te laten. Er werd verteld dat het wel een probleem zou worden om Jesta weer een ander gezin te bezorgen omdat hij natuurlijk niet meer een van de jongste is. De baas kwam echter niet tot inkeer en kwam 's middags afstand van de hond doen. Na 6 jaar lang voor het dier te hebben gezorgd droeg hij de verant woording van het dier over aan het dierentehuis. Dit al les is nu alweer 1 1/2 week geleden en zit Jesta nog steeds op een baas te wach ten. Waarom zou hij geen nieuwe baas verdienen? Hij heeft er toch ook niet om gevraagd op zijn leeftijd weggebracht te worden? Ze ker op zijn karakter valt niets aan te merken. Hij is lief voor kinderen, is zinde lijk, kan tegen auto rijden en kan alleen thuis achter blijven. Als er iemand is die graag een hondje helemaal voor zichzelf wil hebben dan is Jesta een ideale hond. „Zij hebben er toch niet om gevraagd om weggebracht te worden", geldt voor alle andere dieren in het dieren tehuis, zoals voor de boxer, de Duitse herder, de bas taard teckel, de bastaard Meehelse herder, de 5 poe zen de 4 katers en ook voor de twee Cavia's' die alle maal wachten op een baas. Het verhaal van Jesta is misschien wei een beetje zie lig maar uiteindelijk is het dat ook. Men moet echter niet zeggen wij nemen dit hondje uit medelijden want dat is geen goede basis om aan een hond te beginnen. Signalement: geslacht: mannelijk leeftijd: 6 jaar naam: Jesta kleur: driekleur ras: foxterrier beharing: ruw 'M Schiedam Twaalf bussen verf en een bus olie zijn ver brand op de werf Wilton Fije- noord. Het vuur ontstond bij las werk zaam heden op het Ethiopische schip Queen of Sheeba. De be drijfsbrandweer zag kans het vuur te blussen. De gealar meerde gem een te-brandweer behoefde daardoor niet in aktie te komen. De lading liep alleen wat lichte waterschade op, tijd in Vlaardingen gewerkt voor het woningbedrijf. De stad groeide na de oorlog van een vissersdorp naar een mid delgrote stad. Daarbij werden alle zeilen bijgezet: de over heid. het bedrijfsleven en de bevolking, die naar Vlaai-din gen toegetrokken werd om tu in de industrie een boterham te verdienen. Piet Neelemaat: „In de op- bouwperiode ging dat allemaal anders dan nu. De groeiende industrieën deden toezeggingen voor het bouwen van huizen voor toekomstige werknemers en de stad Vlaardingen zeif was afhankelijk van beperking opgelegd door Den Haag. Daar mocht je bijvoorbeeld driehon derd huizen van bouwen. Als je dar» je best deed. wat meer". Volgens de bijna gepensioneer de directeur was het in de be gin jaren vijftig d'r op d'r on der. Een hoop mensen hadden een onderdak nodig. Uit het toenmalige Nederlands Indië kwam een vloedstroom wo ningzoekenden, de oorlog werkte nog na in huizen tekort in Rijnmond. En daar bovenop, zoals eerder gezegd, de toene mende industrialisatie. De be volking uit plattelands gemeen ten en plaatsen waar weinig werk was worden naar Vlaar dingen toegelokt. Van 1949 tot net voor de komst van wethou der Bas Goudriaan, waaronder het woningbedrijf valt. groeide de stad. Dat proces is voorbij, de bevolking neemt al een paar jaar af. De gemeenteraad - dit terzijde - komt vanwege de be volkingsafname daarom ook met twee man minder terug. woningen 1000 Het gemeentebedrijf beheert thans zo'n tienduizend panden. Daarmee is het één van de grootste woningbedrijven in Zuid-Holland. Deze huizen moeten ook onderhouden wor den. Neeleman over vroeger en nu: „Toen ik begon kon ik jaarlijks 45 gulden per huis aan opknap- kosten besteden. Nu is dat we liswaar vierhonderd gulden, maar het bijhouden van huizen blijft een schaakspel. Zo van: Als we van die pandjes nu eens de raamkozijnen vernieuwen, en als de dakpannen het nog een jaar uithouden dan komen die volgend jaar wel weer aan de beurt, 't Blijft improviseren. Nu zijn mensen van onze dienst al aan 't kijken welke panden het best geverfd kun nen worden. Je moet dan die onderkomens er uit halen, waar een jaar niets aan andere zaken gedaan hoeft te worden. Dat is het schaakspel, de puz zel". Neelemaat heeft met veel ple zier zijn werkzaamheden vol- door Wif Visser bracht. Het dagelijks in de weer zijn voor mensen is een dankbaar beroep. „Ik ben hier wel eens door een agressieve man tegen de muur van mijn kantoor (Plein Emaus) aan ge drukt. Zo'n held ben ik nu ook weer niet. Op een gegeven mo ment doe je toch je best voor iemand, die stellig een nijpend woningprobleem heeft. Deze man schreef achteraf een be dankje - dat hoefde niet. Maar goed. een dak boven het hoofd is belangrijk en de problemen begrijp je dan ook v/el". Wel moet hem van 't hart dat de plagerijen op het werk van een totaal ander karakter zijn geworden. Neelemaat: „Vroe ger deed je bijvoorbeeld een suikerklontje met een namaak* insect in de thee van de baas. Nu is het meer de bedoeling om uit een stuk wangunst de poten onder zijn stoel weg te zagen. Dat is een kwestie van mentaliteitsverandering' Maar nogmaals voegt hij er aan toe: „Dit werk was toch mijn hobby". De heer Neelemaat is lid van het georganiseerd overleg, de gemeentelijke bevorderings commissie en voorzitter van de medezeggenschapscommiss i e van het Woningbedrijf. Niet alleen door zijn functie bij bet woningbedrijf mag hij ge rekend worden tot de zeer be kende Vlaardingers. Hij heeft ook zijn steentje bijgedragen aan de ontwikkeling van de- Vlaardingse zwemsport. Neele maat zorgde ervoor dat er een zwembad gebouwd werd In 1947 in de toenmalige Spoorha- ven, de voorganger eigenlijk van het Kol pa-bad. Nu is er op die plek bij het station centrum een parkeerplaats. Begin vijftig werd die haven gedempt. Met pensioen Hamvraag aan iedereen, die met pensioen gaat is altijd: Wat nu? Neelemaat: Ik weet het nog niet. Het is wennen gebla zen. Ik ben niet iemand, die zonodig postzegels gaat verza melen of suikerzakjes gaat plakken. Ik weet het niet. Wel had ik liever wat meer naar het pensioen toegegroeid; door mijn opvolger in te wer ken. Officieel is die nog niet bekend. Schiedam Nieuwe wegen en straten in Schiedam-Noord worden genoemd naar oude ambachten, oude scheepsty pen, oude kastelen, glasindus trie, drankindusirie en oude molens. Deze categoriën, waar uit nog groslijsten moeten worden gemaakt, worden vol gende maand voorgelegd aan de gemeenteraad. De straatnaamgeving is deze week reeds goedgekeurd door de raadscommissie voor ruim telijke ordening. De raadsleden deelden daarbij niet de vrees van de ambtelijke commissie voor het geven van straatna men dat er verwarring en mis verstanden kunnen ontstaan bij gebruik van namen van ou de scheepstypen, omdat derge lijke benamingen ook voorko men in Rotterd am-West. Aan de hand van een Falkplan- kaart is wethouder Chris Zijde veld vóór de vergadering de situatie nagegaan bij andere groepen namen. Daarbij kwam hij tot de ontdekking dat er in Vlaardingen namen zijn ais Mozartiaan, Van Beethovensin- gel. Bachstraat en Chopin- straat; in Rotterdam Mozart iaan, Van Beethoven! aan, Bachlaaij en Chopinlaan ter wijl er in Schiedam namen be staan als Mozartiaan, Van Bee- thovenplein, Bachplein en Cho- pinplein. „Dat voorbeeld is nog met tal loze andere aan te vullen", meende Zijdeveld, „toen de commissie stadsontwikkeling en stadsuitbreiding met die naamgeving in Groenoord.in 1967 akkoord ging werden er ook geen op- of aanmerkingen gemaakt over mogelijke mis verstanden. Het is mij niet dui delijk dat hiervan nu ineens wel sprake zou zijn. CDA-er Sïem R osman betitelde dit argument als niet-steekhou- dend. WD-raadslid Cor van Tilborg sprak op de bijeen komst in het stadskantoor al leen de hoop uit dat de „bijbe- v-horende" straten ook snsl wor den gerealiseerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3