Extra inkomen raadsleden afschaffen 't Is zuiver een principiële oplossing Geen holle leuzen. anders ben je ongeloofwaardig. Het gaat om de mensen zelf! .VRIJDAG 5 MEI 1978 Remi Poppe (SP/PSP) Wim Visser (SGP/RPF): Mees Duimelaar (PvdA): John den Hartogh (PSP): VD/SC/WW 3 Gemeende-Raad, een woordspeling op ge- imeenteraad, wordt deze keer gegeven door •de lijsttrekker Remi Poppe (SP/PSP Vlaardin- :gen), Mees Duimelaar (PvdA Maassluis), Wim iVisser (SGP/RPF Maasland en John den Har- jtogh (PSP) Schiedam. Gemeende-Raad is een •rubriek waarin de lijsttrekkers van alle politie ke partijen in Schiedam, Vlaardingen, Maas- isluis en Maasland stemgerechtigden gemeen- ;de raad geven voor de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen op 31 mei. Vandaag de derde in de serie. Vlaardingen Het jaarinkomen voor radsleden moet worden afgeschaft, In duidelijke taal stelt de Vlaardingse lijsttrekker voor SP/PSP, Remi Poppe, „dat er met dat geld veel zinniger dingen gedaan kunnen worden dan de zakken van de „parle mentariërs" vullen". Als Remi Poppe in de raad komt verwacht hij niet - wellicht in zijn eentje - paal en perk te kunnen stellen aan deze „wantoestand". „Geen punt voor een partij als de onze", zegt hij, „iedere cent die raadsleden uit onze gelederen ontvangen wordt in de partijkas gestort. Onze ka meraden die in de woonwij ken opkomen voor de belan gen van de bewoners knjgen toch ook geen poen? En dat* is toch ook politiek werk'" Poppe bedoelt daarmee de ac tievoerders van de Bond voor Huurders en Woningzoeken den, een belangenorganisatie, die banden heeft met de SP. Poppe: „Andere partijen hou den gewoon geen rekening mei de belangen van de be volking. Die zitten inde raad een beetje „parlementariër" te spelen zonder dat ze weten wat er in de wijken afspeelt. Als er een beslissing genomen wordt gaat onze fractie eerst de wijk in met de vraag: wat vinden jullie er van". Hij voegt er aan toe. „Deze manier van inspraak kost geen cent. Vergeleken met het „mspraakbeleid" van de ge meente Vlaardingen, dat han den vel geld kost. door al die peperd u re a mbtenareneen kosteloos alternatief". Poppe boos: „*t Is toch te gek, dat bijvoorbeeld juristen van de gemeente ingezet worden om een huur verschil op te lossen. Dit, terwijl die ambte naren betaald worden met be lastinggeld van ook gedupeer. den in rotpanden van de ge meente. Die juristen moeten ingezet worden om op te ko- Remi Poppe: „Andere partijen houden geen re kening met de bevoling". men voor belangen van de bevolking. Als een huisbaas het vertikt een nieuwe WC- pot aan te leggen, moet het ambtenarenapparaat zo'n hui- zenmelker achter zijn broek aan zitten, niet de gewone man". Poppe (40) pleit er dan ook voor dat het college een actief huizen beleid gaat voeren. Huisbazen er - met de wet in de hand - op wijzen dat er wat gedaan moet worden aan achterstallig onderhoud. Als Poppe 31 mei gekozen wordt, en die kans zit er in, omdat de Sociabstiese Partij en de PSP samen met éen lijst uitkomen „De PvdA zit 'm te knijpen, omdat we wellicht m de raad komen Ze halen misschien de helft van het aantal zetels, met die ene van ons er bij zitten we gelijk in een wippo- sttie. En dat vmden „de socia listen van de PvdA", maar niks", aldus Remi Poppe Andere zaken uit het pro gramma voor Vlaardingen; geen Broekpolderbos. omdat de grond daar opgespoten is met giftige bagger en een baarmoeder halskankeron der- zoek voor alle Vlaardingse vrouwen". Over dit laatste zegt hij „Dan wordt er einde lijk actief aan gezondheids zorg gedaan. Nu is het nog zo, dat iemand die met een ur- gentie\ erklanng in de hand recht heeft op een beneden woning, toch drie hoog moet blijven Ook een stuk beleid wat omgebogen moet wor den" Wim Visser, de RPF is grotendeels ontstaan uit het GPV. Maasland Wim Vis ser, lijsttrekker van de voor het eerst aan de gemeenteraadsver kiezingen deelnemen de combinatie SG P/RPF, weet het heel zeker. „Onze kiezers stemden voorheen op de ARP en de CHU. Nu het CDA er is zul len ze daar echt niet meer op stemmen, in verband met de KVP. Omdat er voor ons geen alternatief is, doen we nu zelf mee. Inderdaad", aldus Visser, ,,'t is zuiver een principiële oplos sing". Het SGP was in Maasland nog nooit met een lijst uitgeko men, louter en alleen omdat er te weinig leden waren. Nu ech ter doet zich de gele genheid voor, in com binatie met de RPF, van'wie ook het ini tiatief uitging. Het GPV doet in Maas land niet met de com binatie mee. „De RPF is groten deels ontstaan uit het GPV", aldus Visser. „En die verhouding ligt plaatselijk niet zo goed. Ik vind het erg jammer dat ze niet mee doen, want ik bad liever een club van drie gezien". Wim Visser (38) wist al snel dat die wens niet in vervulling zou gaan. „De eisen van het GPV waren der mate keihard, dat ze niet eens wilden pra ten". Volgens de lijsttrek ker van de staatskun dig gereformeerde re formatorische politie ke combinatie, werd de lijst in het leven geroepen omdat le den van het CDA hun partij teveel naar links vonden gaan. „De KVP legt haar oor naar mijn mening zeker te veel te luiste ren bij de PvdA", al dus Visser. Verwijt CD A-lij st- trekker Wout van Geest de nieuwe com binatie, dat er nooit een gesprek is ge weest, Visser kaatst die bal terug. „Dat verwijt is dan weder zijds. Er is inderdaad nooit samenspraak geweest, terwijl het CDA allang wist dat we mee zouden doen. Wel is er met een aantal mensen van de AR van gedachten gewisseld, maar we konden niet tot over eenstemming ko men". Wout Visser, afde lingschef elektro van beroep en met orgel spelen als grote hob by, ziet een kleine kans dat zijn partij een raadszetel kan halen. „Tijdens de laatste statenverkie zingen kwamen we op 129 stemmen. Het GPV meegerekend, en ik verwacht dat zij op onze lijst zullen stemmen. Driekwart van de kiesdeler is ongeveer 220 stem men, dus komen we er ongeveer 80 tekort. We zullen proberen die er bij te krijgen". Het ziet er inderdaad naar uit dat de restze tel in Maasland inte ressant kan worden. „Het CDA komt daarvoor nu niet meer in aanmerking", weet Visser heel ze ker. „En. al hadden we niet meegedaan, het CDA had die 129 stemmen niet gekre gen. Ik was zelf be slist niet naar de stembus gegaan". Dat de restzetel nu misschien naar de WD gaat, accepteert Visser zonder meer. „Ai is die zetel bij het CDA wel iets meer thuis dan bij de WD. Een gewetenszaak is het beslist niet. Als je nou door de hond of kat gebeten wordt, bloeden moet je to ch", aldus de lijst trekker. „We staan in principe net zo ver van de WD af als het CDA". In het programma van de SGP/RPF neemt de zondagshei liging een belangrijke plaats in. „Die zon dagsheiliging is een hiaat dat onze wel vaart ons heeft ge bracht Fietsen op zondag is voor ons nog taboe", aldus Vis ser. „Mijn kinderen spelen op zondag ook niet buiten. De auto gebruik ik op zondag alleen om naar de kerk in Vlaardingen te gaan". Maassluis Mees Duimelaar (57) is de rustige en sympathieke lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid in Maassluis. De frac tieleider van de PvdA is geen schreeuwer, houdt niet van holle leuzen en is een echte doorden- Vele jaren geleden, na de fusie tussen de Rotterdamse dakdek kers Key en Kramer, verhuisde het bedrijf naar Maassluis en boekhouder Mees verhuisde mee. De eerste jaren in Maas land, later in Maas sluis. Maar goed on derwijs voor de kin deren van Duimelaar bleek in Maasland niet mogelijk. Van daar dat deze naar Maassluis gingen. „Uit nood stuurde ik ze naar Maassluis. Echter van dat mo ment af zette ik mij in voor verbetering van het openbaar on derwijs in Maasland. En dat is jaren zo gebleven, ook toen ik in Maassluis woon de". Dat was in 1962. In dat jaar werd Mees Duimelaar op de PvdA-kandidaten lijst geplaatst en ge kozen. Specialiteiten; onderwijs en finan ciën. Ooit spijt gehad dat hij in de plaatselijke politiek is gestapt? „Neen, nooit", ant woordt Duimelaar uit het grond van zijn hart. Hij vindt het een taak om zich te bewegen op sociaal terrein. In dit geval via de Partij van de Arbeid. Behalve on derwijs en financiën gaat de belangstelling van de lijsttrekker ook uit naar stadsont wikkeling. Weliswaar is de tijd van de grote uitbreiding voorbij, er blijft zijns inziens nog genoeg over om zich daar voor in te zetten. In dit verband wijst Duimelaar op ker. Dat brengt ook zijn werk met zich mee. Duimelaar werkt bij Cindu Key en Kramer als hoofd van de interne financiële controle. Juist door zijn kinderen is hij in de politiek verzeild ge raakt. o Mees Duimelaar, lijstaanvoerder PvdA Maassluis. de problemen rond renovatie of rehabili tatie van oude buur ten in zijn stad. „Moet je eens achter ons bedrijf kijken", licht hij nader toe. „Daar kan nog wel het een en ander ver beterd worden". Maar ook de pro bleemwijken 't Stort en het Schanseiland hebben zijn belang stelling". De socialisten in Maassluis willen de komende vier jaar het accent leggen op de volgende zaken: beleid ten aanzien van de buitenlanders, welzijn, inspraak bur gerij, meerjarenbe groting, renovatie ou- ae wijken, verdeling p rem ieko opwoningen (tegengaan specula tie), onderzoek ener giebesparing en lo kaal openbaar ver voer. Hoewel enkele wen sen reeds gedeeltelijk zijn gerealiseerd gaat de PvdA'er van uit dat de vinger steeds op de pols moet wor den gehouden. Als fi nancieel deskundige acht Duimelaar het dringend gewenst dat er in Maasland einde lijk een meerjarenbe groting met een prio riteitenlijst (investe ringsschema) komt, zodat de burger weet wat de komende vijf jaar wel en niet kan gebeuren. Het gevaar dat men dan voor verrassingen komt te staan financiële te genvallers .wordt dan volgens Duime laar tot een minimum beperkt Zijn de Pvd A-wensen realiseerbaar? „Ik en mijn fractiegenoten hebben geen behoefte aan holle leuzen", 2egt de socialist „Wat wij in het programma noemen, moet verwe zenlijkt kunnen wor den. Anders ben je ongeloofwaardig. John den Hartogh: „Het is geen goede therapie om te zeg gen, ik help jou wel, want jij bent psycho tisch en je kunt niks." Schiedam - Van elke andere politieke par tij onderscheidt de PSP zich door - hoog in het vaandel - het pacifisme. Lijsttrek ker in Schiedam is John den Hartogh: „Wij zien de redding van Gusto of Wilton of welke werf dan ook niet in het bou wen van oorlogssche pen. Dat is niet in liet belang van de men sen zelf, van de mens heid. Het houdt slechts een systeem in stand." En daarnaast is de PSP de enige socialis tische partij, zegt hij. „De PvdA is dat niet. „De PvdA is dat niet Die is sociaal-demo cratisch en verder niets. Als Den Uyl praat over spreiding van macht, praat hij over iets dat hij niet heeft. Dan moet hij bij grote bedrijven gaan bedelen, of zij iets van hun macht willen afstaan. En wat er dan gebeurt, is erop gericht het kapi- talische stelsel te be schermen, maar het is niet in het belang van de mensen zelf. Ja, de PPR verwijt ons dan dat wij min der waardering voor het parlementaire ge beuren hebben; dat is niet helemaal waar, maar wij oriënteren ons anders." „Zoals in Schiedam met het Gusto-eomité is het goed gegaan. Politiek moet veel meer aansluiten op buitenparlementaire acties. Initiatieven van de mensen 2elf zijn het belangrijkst, die moeten door een raadslid opgepikt en de raad binnenge haald worden, aan dacht krijgen. Daar op zuilen wij blijven hameren. Het is niet nodig dat de PSP dat doet, als het maar ge beurt." John den Hartogh is 23 jaar, pacifistiseh- socialist sinds 1972, was al twee maal voorzitter van de PSP-Schiedam en is op het moment secre taris, stond vier jaar geleden nummer vier op de lijst (na Jaap Sehravesande, Paul Dries en Yvonne Hontelé) en staat nu nummer één. De gedachte van „mensen zelf de weg laten bepalen" vindt hij terug in zijn werk: half juni doet hij zijn kandidaats psycholo gie aan de VU, daar na gaat hij verder op het terrein van de kli nische hulpverlening. „Mensen vertrouwd maken met het gege ven dat zij aan zich zelf kunnen werken is een betere therapie dan zeggen, zo, jij bent psychotisch, ik help jou wel. Die zelf werkzaamheid zie je ook in onze politieke stellingname." John den Hartogh richt zich politiek vooral op volkshuis vesting, planologie en decentralisatie. Zit verder in het Komitee J ongerenhuisvesting en is betrokken bij een regionaal comité in oprichting, een ac tie van het Milieu Ac tiecentrum Neder land (MAN), de SP en de PSP, die waar schijnlijk „over de komende raadsver kiezingen heen getild wordt, vanwege het vele werk" en die een oplossing moet bie den voor de proble men rond giftig ha- venslib. Veel werk? „De ge meenteraadsverkie zingen zijn natuurlijk belangrijk, maar niet zo zeer dat wij be paalde acties moeten opschuiven. Maar wij zijn nu beperkter be zig dan vroeger; meer gericht op één actie om het goed te doen. En veel werk blijft het ook, als de PSP geen zetel haalt, als er links van de PvdA niks in de raad komt, als de PvdA de meer derheid haalt - met twintig zetels - dat laatste is geen goede waarborg voor een democratisch stads bestuur."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1978 | | pagina 3